Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Igor Koller chystá autobiografii Lezecká vášeň
Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej
Slovenské průvodce

Závody
AM ČR v boulderingu (24.06)
SP Krakov (03.07)
SP Chamonix (10.07)

Žebříček
Cesty:
50. 9986
51.Šenkýř 9969
52.S 9953
Bouldry:
50.Tran 9078
51.Šolc 9053
52.Čech 9050
Hory:
29.Slavíček 2366
30.Uhlík 2276
31.Čermák 2232

Výsledky
SP Innsbruck (17.06)
M Rakouska paralezení (07.06)
SP Praha (04.06)

Deníčky
5948 lezců
1230970 cest
Nové přelezy:
Cikánskej Xb
Take the L 9-
Take A Wal 9-/9
Troy 9+
Timba Clim 7b
Side Step 7b
Averno 7b+
Manky Byzn 7c+
Kočka 7b+
Arnold Cla 9+

Stěny
ZŠ Komenského - Trutnov
Stěna - Gymnázium Chotěboř - Chotěboř
DDM Sova Cheb - Cheb

Prodejny
HUDYsport - Mladá Boleslav
HUDYsport - Liberec
Lezec-shop.cz - Štěchovice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
standalezec.cz
hoplezec.cz

Diskuse

Vložení přispěvku 
 Pevnost popruhu24.05.2011
Ahoj. Jak je to s pevností PAD popruhů a proč se uvádí v jednotce daN? Něco jsem vyčetl, ovšem vůbec mi nedává smysl, proč má např. popruh 19mm deklarovanou pevnost 1600daN, když šitá smyce 20mm z PAD má pevnost 22kN? Matroš je přece stejný. Jde mi o to,
 Re: Pevnost popruhu24.05.2011
Šitá smyce je pevnější, protože vždycky zatěžuješ 2 popruhy a ne jeden.
5,5 kN je víc než dos
 Re: Pevnost popruhu24.05.2011
obecně se za pevnost udává nějaká mez, pod kterou nejde méně než X procent zkoušených vzorků. materi
 Re: Pevnost popruhu24.05.2011
Jenom k tomu štandu. Proč neděláš štandy z lana? Přijde mi to mnohem praktičtější.
  Re: Pevnost popruhu26.05.2011
Mohu poprosit o osvětu, jak udělat z lana bez smyce na dvou bodech štand, kterej bude praktičtější n
   Re: Pevnost popruhu26.05.2011
Je to asi blbost popisovat to tu v diskusi. Velmi zkráceně: loďák do karbiny (na jednom konci ty, na
    Re: Pevnost popruhu27.05.2011
Díky, jasný.

 lezení na hradbách v Olomouci24.05.2011
ahoj,nevíte někdo jak je to s vyborhákovanýma cestama v Olomouci ve výpadu???jaké jsou zhruba obtížnosti?.dík
 Re: lezení na hradbách v Olomouci26.05.2011
Na vetsine cest je to napsane. Nebo aspon bylo. Je tam tusim nejaka 4ka a 7ky

 Lezeni na Istrii24.05.2011
Ahoj, radi by sme v červenci vyrazili na Istriu a spojili to s lezenim. Nedari se mi najit adne konkretne informace nebo pruvodce. Dekuji za akukolvek radu :) Lucia
 Re: Lezeni na Istrii24.05.2011
Zdravim na istrii existuje průvodce.Mají ho tušim v Koperu v knihkupectví. Přikládám odkaz na vydava
  Re: Lezeni na Istrii24.05.2011
Na Istrii je celkem hafo oblasti, doporucuju aspon zakladni info dle
 Re: Lezeni na Istrii26.05.2011
Záleží co lezeš.
Pokud cesty okolo 7a-7b, tak doporučuju Limski kanal. Kratší cesty s pěkným

 Nějak se nám to rozpadá24.05.2011
V Českém ráji spadlo 200 tun skály. Jedná se o část skalního bloku velikonoční věže.

ht

 Stadelwandgrat a Akademiker 24.05.2011
Jak je to se zajištěním na Richter Weg na Stadelwand a Stadelwandgrat a Akademiker v Höllentalu? Můžou si na to troufnout i slabší lezci? Případně můžete mi poradit jinou podobnou cestu tak za tři a pokud možno zajištěnou?
Díky

Mařa
 Re: Stadelwandgrat a Akademiker 24.05.2011
Kromě expresek si vezmi základní sadu vklíněnců a pár smyček. Pokud lezeš na skalách 4-5, tak Richte
 Re: Stadelwandgrat a Akademiker 24.05.2011
Nám stačily exrpresky. Některé místa byly fakt za 5, ale velmi dobře odjištěné. Lezl jsem to 2x a jd
  Re: Stadelwandgrat a Akademiker 24.05.2011
V tom bych oponoval. Jen o něco těžší čtyřka až lehčí pětka je pouze Richterova plotna. Jinak je to
   Re: Stadelwandgrat a Akademiker 24.05.2011
Nevím co je Richterova plotna? To je ten traverz v horní části cesty? Kousek nad ním je i na skále n
    Re: Stadelwandgrat a Akademiker 25.05.2011
Koukni třeba na Bergsteigen nebo v nejhorším i na HD :-) Richterův kout 4 UIAA je ten jediný opravdo
     Re: Stadelwandgrat a Akademiker 25.05.2011
A doporučili byste mi ještě nějaké jiné další lehké a odjištěné cesty v oblasti jako např. Stadelwan
      Re: Stadelwandgrat a Akademiker 25.05.2011
Já byl na Akademikeru s přítelkyní, leze 4ky 5ky a dala to vpoho i dyz je to dlouhy takze je to dop
      Re: Stadelwandgrat a Akademiker 25.05.2011
Na Stadelwandgrat je jen pár starých skob a někdy štand. Jinak si musíš dávat vlastní jištění (větši
       Re: Stadelwandgrat a Akademiker 25.05.2011
Díky
Mařa

 Stadelwandgrat a Adamiker24.05.2011
Jak je to se zajištěním na Richter Weg na Stadelwand a Stadelwandgrat a Akademiker v Höllentalu? Můžou si na to troufnout i slabší lezci? Případně můžete mi poradit jinou podobnou cestu tak za tři a pokud možno zajištěnou?
Díky

Mařa

 Placení v Ádru24.05.2011
Ahoj, minulý rok jsem někde v komentářích nebo v diskusi zahlídnul docela rozsáhlou rozpravu o tom, že lezci v Ádru nemusí platit neb je to nezákonné. Nějak to nemůžu dohledat, řekl by mi někdo z těch, kteří vedí, jak to teď je? Dík
 Re: Placení v Ádru24.05.2011
Spíš si myslím, že šlo o placení vstupu v Tisé, což Obci sice pravomocně zrušili, ale ta si našla ji
  Re: Placení v Ádru24.05.2011
ad Tisá - doporučuji toto
 Re: Placení v Ádru24.05.2011
nevim jak je to nezákonné, ale rozhodně je nehorázné, že i přes davy a hordy polských turistů, kteř

 PETZL Tikka 2 XP23.05.2011
já používám taky PETZL Tikka 2 XP a max. spokojenost -  malá, skladná,v dešti, při sněžení a zatím funguje bez závad. no a v autě pro občasné použití mám něco takového jako 19 LED čelovka na
 Der Johan - nova varianta23.05.2011
Nedavno tady probehlo info, ze ma Der Johan na Dachsteinu nejakou novou variantu. Nedari se mi nikde najit nejake info odkud a kam to nove vede a jak se na to pripojit. Pomuzete, prosim? Dik.
 Re: Der Johan - nova varianta23.05.2011
Vzdyt u toho puvodniho vlakna je odkaz na Bergsteigen, kde najdes topo.
 Ueli Steck23.05.2011
Nemate nekdo info o U.Steckovi? Vyrazil (Sishe a Cho Oyu) na vrchol Everestu pred 4 dny a zatim neni zadne info u uspechu ci neuspechu...ani na jeho strankach. Hm? Diky :)
 re:Steck23.05.2011
Podle SMS na jeho strankach zkouseji vrchol, dnes vyrazili
Radek
 Re: Ueli Steck23.05.2011
dnešní SMS z Ueliho webu: Wir sind um ca 23.30 in Lager 2 gestartet. Es war windig und kalt. Don mus
  Re: Ueli Steck23.05.2011
Diky, jak se na to divam, tak ta anglicka verze je zpomalena. Takze to otocili...hmm

1   ...   742   743   744   745   746   747   748   749   750   751   752   753   754   755   756   757   758   759   760   761   ...   2263    
Strana: z 2262
 
     
...nové příspěvky
 Pevnost popruhu
Ahoj. Jak je to s pevností PAD popruhů a proč se uvádí v jednotce daN? Něco jsem vyčetl, ovšem vůbec mi nedává smysl, proč má např. popruh 19mm deklarovanou pevnost 1600daN, když šitá smyce 20mm z PAD má pevnost 22kN? Matroš je přece stejný. Jde mi o to, že jsem koupil 4m 12mm popruhu s tím, že ho budu mít jako štandovací smyčku na vícedélkách, protože můžu podle situace měnit délku (občas je 120cm šitá málo, resp. úhel ramen smyce je příliš velký). Problém je v tom, že pevnost toho popruhu je 550daN = 5500N = sakra málo = potenciální průser. Nerad bych sebe nebo někoho jinýho poslal na neplánovaný výlet do doliny.
Filip19:53:24 24.05.2011
odpovědět 
 Re: Pevnost popruhu
Šitá smyce je pevnější, protože vždycky zatěžuješ 2 popruhy a ne jeden.
5,5 kN je víc než dost na slaňování, navíc ve skutečnosti budeš mít k dispozici trochu víc, protože smyci (dobře) svážeš a zatížíš tak opět 2 prameny a ne jeden.
Na chytání pádu je to trochu málo i když ve skutečnosti rázová síla sotva bude větší. Pro srovnání: Schubert udává, že že 4kN udrží pád cca do 1 metru, 5,2 kN tak 3 - 3,5 metru a pevnost lana na stroji se testuje na rázovou sílu 12 kN - to už je možná víc než nejhorší možnej pád.
Takže při rozumným použití bych se 5,5 kN smyce nebál, tam kde hrozí chytání nějakýho superpádu (přímo do štandu) bych asi použil šitou smyci, lanovici, nebo bych to nějak posichroval.
V horách bych minimálně stejnou pozornost věnoval pevnosti štandu jako takovýho
pavelk20:32:33 24.05.2011
odpovědět 
 Re: Pevnost popruhu
obecně se za pevnost udává nějaká mez, pod kterou nejde méně než X procent zkoušených vzorků. materiál obou popruhů může být teoreticky stejnej, ale může být horší "kvalita", tedy rozuměj ne průměrná pevnost, ale rozptyl výsledků.
Lukas B.20:48:05 24.05.2011
odpovědět 
 Re: Pevnost popruhu
Jenom k tomu štandu. Proč neděláš štandy z lana? Přijde mi to mnohem praktičtější.
Belial21:45:14 24.05.2011
odpovědět 
  Re: Pevnost popruhu
Mohu poprosit o osvětu, jak udělat z lana bez smyce na dvou bodech štand, kterej bude praktičtější než se smycí? Nemyslím obhození hrotu.
honza09:29:40 26.05.2011
odpovědět 
   Re: Pevnost popruhu
Je to asi blbost popisovat to tu v diskusi. Velmi zkráceně: loďák do karbiny (na jednom konci ty, na druhém kotvící bod), loďák do karabiny (na jednom konci 1. kotvící bod, na duhém druholezec), loďák do karabiny ve vhodném místě mezi kotvícími body - tady jistíš druholezce. Jako kresba by to asi bylo lepší :)
Belial22:19:18 26.05.2011
odpovědět 
    Re: Pevnost popruhu
Díky, jasný.
honza06:33:55 27.05.2011
odpovědět 
 Foto dne:

Paní Kadrnožková, VIIIb
 Databáze cest:
Všechny cesty (192360)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Charmoz - Grépon traverse 5c Mont Blanc
Nesquiqquì! 6c+ Bergamo-Brescia
Gruppo Alpini Colere 6a+ Bergamo-Brescia
Il volo di Ursula 6b Bergamo-Brescia
Manaslu 2004 5c Bergamo-Brescia
Nově komentované:
Kočka 7b+ Davle
Elegantní Varianta VIIa Prachov
Kočka 7b+ Davle
Lambert 8a Davle
Kočka 7b+ Davle

 Nově v diskusi:
Aktuální dostupnost Obrvégry | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz |

 Nové komentáře:
Re: Prosím, | Re: Prosím, | Re: Dlouhodobá příprava mimo dohled ADV svědčí vrcholným výkonům | Re: Dlouhodobá příprava mimo dohled ADV svědčí vrcholným výkonům | Prosím, | Re: Pátej flek ... | Re: Viva Master ! | Sil(e)nej borec | Whatsup | Re: Wow |

 Kde to vře:
Janja Garnbret přelezla cestu Bibliographie 9b+ (126)
Na svěťáku na Štvanici závodí i tři ruští lezci (43)
SP v lezení na obtížnost Praha (30)
Alpy: sedm mrtvých horolezců během 24 hodin (15)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Praha (13)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Innsbruck, Rakousko (13)
Pepa Šindel přelezl cestu obtížnosti 9b. (11)
Světová lezecká elita míří do Prahy, na Štvanici začíná svěťák (9)
Jakob Schubert zveřejnil film o prvovýstupu cesty B.I.G. 9c (8)
Lezecký park Davle: Z ošklivého lomu lezecký ráj (5)

 Nově v inzerci:
Lezečky Unparallel TN Pro - 42,5 EU | Statická a dynamická lana | Garmin Vivoactive 4 | Boulder hou | La Sportiva TC PRO | NÁLEZ lišty v Labáku | Nové lezečky La Sportiva Genius (aktuální model) | Edelrid OHM II | La sportiva Theory | Vyřazená lezecká lana - jakékoli délky |

 Anketa:
Posuzuješ bezpečnost jištění před nástupem do cesty?
 Ano – aktivně si zjišťuji informace  
 1152 
 Ano – spoléhám hlavně na vizuální kontrolu 
 1267 
 Kombinuji obojí (něco si zjistím + vizuálně posoudím) 
 1455 
 Řídím se doporučením ostatních 
 1420 
 Neřeším to – lezu vše 
 1117 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy © 2000–2026 Lezec.cz


Zobrazit desktopovou verzi