Ahoj. Jak je to s pevností PAD popruhů a proč se uvádí v jednotce daN? Něco jsem vyčetl, ovšem vůbec mi nedává smysl, proč má např. popruh 19mm deklarovanou pevnost 1600daN, když šitá smyce 20mm z PAD má pevnost 22kN? Matroš je přece stejný. Jde mi o to,
Ahoj, radi by sme v červenci vyrazili na Istriu a spojili to s lezenim. Nedari se mi najit adne konkretne informace nebo pruvodce. Dekuji za akukolvek radu :) Lucia
Jak je to se zajištěním na Richter Weg na Stadelwand a Stadelwandgrat a Akademiker v Höllentalu? Můžou si na to troufnout i slabší lezci? Případně můžete mi poradit jinou podobnou cestu tak za tři a pokud možno zajištěnou?
Díky
Jak je to se zajištěním na Richter Weg na Stadelwand a Stadelwandgrat a Akademiker v Höllentalu? Můžou si na to troufnout i slabší lezci? Případně můžete mi poradit jinou podobnou cestu tak za tři a pokud možno zajištěnou?
Díky
Ahoj, minulý rok jsem někde v komentářích nebo v diskusi zahlídnul docela rozsáhlou rozpravu o tom, že lezci v Ádru nemusí platit neb je to nezákonné. Nějak to nemůžu dohledat, řekl by mi někdo z těch, kteří vedí, jak to teď je? Dík
já používám taky PETZL Tikka 2 XP a max. spokojenost - malá, skladná,v dešti, při sněžení a zatím funguje bez závad. no a v autě pro občasné použití mám něco takového jako 19 LED čelovka na
Nedavno tady probehlo info, ze ma Der Johan na Dachsteinu nejakou novou variantu. Nedari se mi nikde najit nejake info odkud a kam to nove vede a jak se na to pripojit. Pomuzete, prosim? Dik.
Nemate nekdo info o U.Steckovi? Vyrazil (Sishe a Cho Oyu) na vrchol Everestu pred 4 dny a zatim neni zadne info u uspechu ci neuspechu...ani na jeho strankach. Hm? Diky :)
Ahoj. Jak je to s pevností PAD popruhů a proč se uvádí v jednotce daN? Něco jsem vyčetl, ovšem vůbec mi nedává smysl, proč má např. popruh 19mm deklarovanou pevnost 1600daN, když šitá smyce 20mm z PAD má pevnost 22kN? Matroš je přece stejný. Jde mi o to, že jsem koupil 4m 12mm popruhu s tím, že ho budu mít jako štandovací smyčku na vícedélkách, protože můžu podle situace měnit délku (občas je 120cm šitá málo, resp. úhel ramen smyce je příliš velký). Problém je v tom, že pevnost toho popruhu je 550daN = 5500N = sakra málo = potenciální průser. Nerad bych sebe nebo někoho jinýho poslal na neplánovaný výlet do doliny.
Šitá smyce je pevnější, protože vždycky zatěžuješ 2 popruhy a ne jeden.
5,5 kN je víc než dost na slaňování, navíc ve skutečnosti budeš mít k dispozici trochu víc, protože smyci (dobře) svážeš a zatížíš tak opět 2 prameny a ne jeden.
Na chytání pádu je to trochu málo i když ve skutečnosti rázová síla sotva bude větší. Pro srovnání: Schubert udává, že že 4kN udrží pád cca do 1 metru, 5,2 kN tak 3 - 3,5 metru a pevnost lana na stroji se testuje na rázovou sílu 12 kN - to už je možná víc než nejhorší možnej pád.
Takže při rozumným použití bych se 5,5 kN smyce nebál, tam kde hrozí chytání nějakýho superpádu (přímo do štandu) bych asi použil šitou smyci, lanovici, nebo bych to nějak posichroval.
V horách bych minimálně stejnou pozornost věnoval pevnosti štandu jako takovýho
obecně se za pevnost udává nějaká mez, pod kterou nejde méně než X procent zkoušených vzorků. materiál obou popruhů může být teoreticky stejnej, ale může být horší "kvalita", tedy rozuměj ne průměrná pevnost, ale rozptyl výsledků.
Je to asi blbost popisovat to tu v diskusi. Velmi zkráceně: loďák do karbiny (na jednom konci ty, na druhém kotvící bod), loďák do karabiny (na jednom konci 1. kotvící bod, na duhém druholezec), loďák do karabiny ve vhodném místě mezi kotvícími body - tady jistíš druholezce. Jako kresba by to asi bylo lepší :)
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.