LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRůVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Zakládej jenom tutový jištění, neser se s blbejma smyčkama a lez.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Igor Koller chystá autobiografii Lezecká vášeň
Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej
Slovenské průvodce

Závody
SP Krakov (03.07)
SP Chamonix (10.07)
MS juniorů (18.07)

Žebříček
Cesty:
19.Kalvas 10538
20.Sejbal 10400
21.Schockherr 10394
Bouldry:
19.Vejsada 10006
20.Šlapák 10000
21.Nespoutaný 9956
Hory:
19.Petr 3142
20.Nešvera 3129
21.Novák 2688

Výsledky
SP Innsbruck (17.06)
M Rakouska paralezení (07.06)
SP Praha (04.06)

Deníčky
5949 lezců
1231276 cest
Nové přelezy:
Kontrollfr 9-
Svetská Sl 9+
Vymetání P 8A
Zvlhčovač 9
Dýka 8A
Disent 8A/8A+
Jan Křtite 7b
Překvapení 9
Cikánskej Xb
Take the L 9-

Stěny
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5
Lezecká stěna Kbely - Praha 9 – Kbely
SAUNA - Plzeň

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
Lezec-shop.cz - Štěchovice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
standalezec.cz
hoplezec.cz

Diskuse

Vložení přispěvku 
 II.jakost25.05.2011
Chci se zeptat, co je myšleno,když v obchodě nabízejí lano II.jakosti? V jedné firmě se blíží výprodej a tam budou prodávat tato lana.Díky za odpověď.
 Re: II.jakost25.05.2011
...no pokud to plánuješ použít jako šňůru na prádlo...
 Re: II.jakost27.05.2011
u helem to je tak že mají kosmetické vady - jako promáčklá odřená. Takže u lana si představuju blbě
  Re: II.jakost27.05.2011
Zpravidla se jedná třeba o špinavý oplet. Funkčnost rozjpdně není nijak omezena, o bezpečnosti nemlu
  Re: II.jakost30.05.2011
promáčklá helma mi jako kosmetická vada zrovna nepřijde.
 Re: II.jakost30.05.2011
zpravidla poškozený (prodřený) igelitový obal, lano rozbalené apod.

na dobírku bych t
  Re: II.jakost30.05.2011
Lano jako druhá jakost neexistuje!!! Pokud se lano zašpinilo nebo jinak vizuálně poškodilo, tak je o
   Re: II.jakost30.05.2011
samozřejmě. 2. jakost je pitomost, může být "sleva z důvodu poškození obalu", patrně tím,

 Přivýšina25.05.2011
Ahoj. Nevíte někdo, kde se lze dopátrat popisu cest na Čtvrtkovu vyhlídku? Díky

 Pevnost popruhu24.05.2011
Ahoj. Jak je to s pevností PAD popruhů a proč se uvádí v jednotce daN? Něco jsem vyčetl, ovšem vůbec mi nedává smysl, proč má např. popruh 19mm deklarovanou pevnost 1600daN, když šitá smyce 20mm z PAD má pevnost 22kN? Matroš je přece stejný. Jde mi o to,
 Re: Pevnost popruhu24.05.2011
Možná proto, že u šité smyce je těch 22kN měřeno na napnutém oku (dva prameny), zatímco na metrážové
 Re: Pevnost popruhu24.05.2011
A proč někdo uvádí daN místo kN? Protože daN zhruba odpovídají kg.
 Re: Pevnost popruhu25.05.2011
To že má popruh 19 mm pevnost 1600 daN kN a šitka 20 mm pevnost 2200 daN mi smysl dává. Popruh je du
 Re: Pevnost popruhu25.05.2011
štanduj na svym lane, ktere si do standu uvazes lodakem a delku si muzes serizovat takrka s milimetr
  Re: Pevnost popruhu25.05.2011
Ehm, štandy si většinou zřizuješ, např. ze skob, friendů, vklíněnců ... to mi vysvětli, jak chceš št
   Re: Pevnost popruhu25.05.2011
Ehm, nedalo by se to lano pouzit misto smyce? Ehm, ciste teoreticky, ehm, bez ohledu na prehlednost,
    Re: Pevnost popruhu26.05.2011
Mohu poprosit o osvětu, jak udělat z lana bez smyce na dvou bodech štand, kterej bude praktičtější n
   Re: Pevnost popruhu25.05.2011
Dolezes, udelas stand (lhostejno, zda ze skob, smyci, frendu, borhaku, nytu..), k tomu pripnes lodak
    Re: Pevnost popruhu25.05.2011
holt ten dotycny asi nikdy stand nedelal :-)
 Re: Pevnost popruhu25.05.2011
Jeste me napada tohle: rekneme ze to ma (treba v pripade 3 pruhu plosarny) pevnost 2200, ale pokud t
  Re: Pevnost popruhu25.05.2011
Pokud to ma jako popruh 2200 a ty to svazes do smyce , tak smyce bude mit spis vic nez 2200 (je nadv
   Re: Pevnost popruhu25.05.2011
UPLNE stejny popruh sesity a volny. Na sesite smyci na visacce 22kN, na civce 15 kN.

    Re: Pevnost popruhu25.05.2011
Když budeš číst pozorně, truhlíku, nebo budeš přemýšlet, lehce zjistíš, že sešitej popruh je popruh
     Re: Pevnost popruhu25.05.2011
Dobrá, klesnu na Tvou uroven - Ty ses ale mamlas, co to placas za nesmysly - 2x 15 kN? Ta smyce je p
      Re: Pevnost popruhu25.05.2011
pánové, popruhy se zkouší na dynamickou a statickou pevnost.Proto jiné označení.Dynamická označení d
       Re: Pevnost popruhu25.05.2011
"popruhy se zkouší na dynamickou a statickou pevnost" - velmi zajímavé! Žil jsem v domnění
        Re: Pevnost popruhu25.05.2011
P.S. Přesně řečeno, Schubert mluví o jedné zkoušce (statické) v rámci jedné normy; samozřejmě, že je
       Re: Pevnost popruhu25.05.2011
To je teda pěkná blbost.
kN je kilonewton a daN je dekanewton.
Třeba Beal udává pevnos
      Re: Pevnost popruhu25.05.2011
Tak nic, truhlíku. Jestli nechápeš, že dva prameny (nebo dvě smyce) unesou víc než jeden pramen, je
       Re: Pevnost popruhu26.05.2011
pletes si hrusky s jabkama.
 Re: Pevnost popruhu26.05.2011
na tenhle problem by ti mohl pomoct novy bazmek od edelridu. :)
  Re: Pevnost popruhu26.05.2011
Musím se přiznat, že mi tenhle výrobek jako uplný terno nepřijde, protože ve srovnání s klasickým &q
   Re: Pevnost popruhu26.05.2011
1) problem, o kterem tu mluvime - tedy filipuv - to resi
2) mel bys vyhodit pocitac a zacit p
    Re: Pevnost popruhu26.05.2011
To Pavelk: už se na to nemůžu koukat jak tu lidem motáš hlavy - píšeš tu o truhlíkách, o sčítání pra
     Re: Pevnost popruhu26.05.2011
Měl bys udělat pokus - vem nit a mincíř. Dej nit na jednoducho do karabiny a táhni za mincíř, zapam
      Re: Pevnost popruhu26.05.2011
to se mi dost nezdá: představ si jeden pramen lana, na kterej se pověsíš -působící síla je 100%, pok
       Re: Pevnost popruhu26.05.2011
Právě že ve dvou pramenech je 50% i v tom ohybu. 100% je síla působí na ukotvení. Síla je vektor. As
        Re: Pevnost popruhu26.05.2011
Doporucuju pocist si neco o tom
         Re: Pevnost popruhu26.05.2011
Omluvam se spatny odkaz
         Re: Pevnost popruhu26.05.2011
Omluvam se spatny odkaz
       Re: Pevnost popruhu26.05.2011
Připouštím, že je to trochu neintuitivní, proto ta plamenná diskuse. Nuže pokus: špagát o hmotnosti
        Re: Pevnost popruhu26.05.2011
Přesně tak. A teď si představ, že ten špagát, na kterej na jednom konci působí 22kN (v místě závěsu)
     Re: Pevnost popruhu26.05.2011
Zastav se na první pumpě (to bude rychlejší a jednodušší, než honit jeřábníky) a mrkni na štítek od
    Re: Pevnost popruhu26.05.2011
@ sara:

1) Pokud má Filip problém s příliš velkým úhlem, tak jak mu pomůže 110 cm dlo
     Re: Pevnost popruhu27.05.2011
Pavlek a co takhle napsat že na dvojto neznamená upevnění "O" ale "U" pak je to
      Re: Pevnost popruhu27.05.2011
Ale to je uplně to samý. Když je to do O, tak je to taky nadvojito a výsledná pevnost je taky dvojit
       Re: Pevnost popruhu27.05.2011
Přesně tak, je jedno, jestli je to O nebo U, ten popruh je nadvojito. Nevím, jakej typ popruhů přesn
        Re: Pevnost popruhu28.05.2011
...no konečně! konečně tu někdo po týdnu napsal chudákovi Filipovi že je to jedno ! Neřeš to a lez a
         Re: Pevnost popruhu28.05.2011
Tak to pozor! "O" a "U" není jedno, to jsou dvě rozdílné věci, zatímco pří "
          Re: Pevnost popruhu29.05.2011
Ach jo... Slibuju, že píšu fak naposledy:)
Nehádám se o svou pravdu, jestli sis nevšim, jen j
          Re: Pevnost popruhu30.05.2011
Popruh najednoducho = 100 % nosnost. Popruh do "U" (zanedbána ztáta pevnosti v upnutí) = 2

 Pevnost popruhu24.05.2011
Ahoj. Jak je to s pevností PAD popruhů a proč se uvádí v jednotce daN? Něco jsem vyčetl, ovšem vůbec mi nedává smysl, proč má např. popruh 19mm deklarovanou pevnost 1600daN, když šitá smyce 20mm z PAD má pevnost 22kN? Matroš je přece stejný. Jde mi o to,
 Re: Pevnost popruhu24.05.2011
Šitá smyce je pevnější, protože vždycky zatěžuješ 2 popruhy a ne jeden.
5,5 kN je víc než dos
 Re: Pevnost popruhu24.05.2011
obecně se za pevnost udává nějaká mez, pod kterou nejde méně než X procent zkoušených vzorků. materi
 Re: Pevnost popruhu24.05.2011
Jenom k tomu štandu. Proč neděláš štandy z lana? Přijde mi to mnohem praktičtější.
  Re: Pevnost popruhu26.05.2011
Mohu poprosit o osvětu, jak udělat z lana bez smyce na dvou bodech štand, kterej bude praktičtější n
   Re: Pevnost popruhu26.05.2011
Je to asi blbost popisovat to tu v diskusi. Velmi zkráceně: loďák do karbiny (na jednom konci ty, na
    Re: Pevnost popruhu27.05.2011
Díky, jasný.

 lezení na hradbách v Olomouci24.05.2011
ahoj,nevíte někdo jak je to s vyborhákovanýma cestama v Olomouci ve výpadu???jaké jsou zhruba obtížnosti?.dík
 Re: lezení na hradbách v Olomouci26.05.2011
Na vetsine cest je to napsane. Nebo aspon bylo. Je tam tusim nejaka 4ka a 7ky

 Lezeni na Istrii24.05.2011
Ahoj, radi by sme v červenci vyrazili na Istriu a spojili to s lezenim. Nedari se mi najit adne konkretne informace nebo pruvodce. Dekuji za akukolvek radu :) Lucia
 Re: Lezeni na Istrii24.05.2011
Zdravim na istrii existuje průvodce.Mají ho tušim v Koperu v knihkupectví. Přikládám odkaz na vydava
  Re: Lezeni na Istrii24.05.2011
Na Istrii je celkem hafo oblasti, doporucuju aspon zakladni info dle
 Re: Lezeni na Istrii26.05.2011
Záleží co lezeš.
Pokud cesty okolo 7a-7b, tak doporučuju Limski kanal. Kratší cesty s pěkným

 Nějak se nám to rozpadá24.05.2011
V Českém ráji spadlo 200 tun skály. Jedná se o část skalního bloku velikonoční věže.

ht

 Stadelwandgrat a Akademiker 24.05.2011
Jak je to se zajištěním na Richter Weg na Stadelwand a Stadelwandgrat a Akademiker v Höllentalu? Můžou si na to troufnout i slabší lezci? Případně můžete mi poradit jinou podobnou cestu tak za tři a pokud možno zajištěnou?
Díky

Mařa
 Re: Stadelwandgrat a Akademiker 24.05.2011
Kromě expresek si vezmi základní sadu vklíněnců a pár smyček. Pokud lezeš na skalách 4-5, tak Richte
 Re: Stadelwandgrat a Akademiker 24.05.2011
Nám stačily exrpresky. Některé místa byly fakt za 5, ale velmi dobře odjištěné. Lezl jsem to 2x a jd
  Re: Stadelwandgrat a Akademiker 24.05.2011
V tom bych oponoval. Jen o něco těžší čtyřka až lehčí pětka je pouze Richterova plotna. Jinak je to
   Re: Stadelwandgrat a Akademiker 24.05.2011
Nevím co je Richterova plotna? To je ten traverz v horní části cesty? Kousek nad ním je i na skále n
    Re: Stadelwandgrat a Akademiker 25.05.2011
Koukni třeba na Bergsteigen nebo v nejhorším i na HD :-) Richterův kout 4 UIAA je ten jediný opravdo
     Re: Stadelwandgrat a Akademiker 25.05.2011
A doporučili byste mi ještě nějaké jiné další lehké a odjištěné cesty v oblasti jako např. Stadelwan
      Re: Stadelwandgrat a Akademiker 25.05.2011
Já byl na Akademikeru s přítelkyní, leze 4ky 5ky a dala to vpoho i dyz je to dlouhy takze je to dop
      Re: Stadelwandgrat a Akademiker 25.05.2011
Na Stadelwandgrat je jen pár starých skob a někdy štand. Jinak si musíš dávat vlastní jištění (větši
       Re: Stadelwandgrat a Akademiker 25.05.2011
Díky
Mařa

 Stadelwandgrat a Adamiker24.05.2011
Jak je to se zajištěním na Richter Weg na Stadelwand a Stadelwandgrat a Akademiker v Höllentalu? Můžou si na to troufnout i slabší lezci? Případně můžete mi poradit jinou podobnou cestu tak za tři a pokud možno zajištěnou?
Díky

Mařa

 Placení v Ádru24.05.2011
Ahoj, minulý rok jsem někde v komentářích nebo v diskusi zahlídnul docela rozsáhlou rozpravu o tom, že lezci v Ádru nemusí platit neb je to nezákonné. Nějak to nemůžu dohledat, řekl by mi někdo z těch, kteří vedí, jak to teď je? Dík
 Re: Placení v Ádru24.05.2011
Spíš si myslím, že šlo o placení vstupu v Tisé, což Obci sice pravomocně zrušili, ale ta si našla ji
  Re: Placení v Ádru24.05.2011
ad Tisá - doporučuji toto
 Re: Placení v Ádru24.05.2011
nevim jak je to nezákonné, ale rozhodně je nehorázné, že i přes davy a hordy polských turistů, kteř

1   ...   742   743   744   745   746   747   748   749   750   751   752   753   754   755   756   757   758   759   760   761   ...   2263    
Strana: z 2262
 
     
...nové příspěvky
 Pevnost popruhu
Ahoj. Jak je to s pevností PAD popruhů a proč se uvádí v jednotce daN? Něco jsem vyčetl, ovšem vůbec mi nedává smysl, proč má např. popruh 19mm deklarovanou pevnost 1600daN, když šitá smyce 20mm z PAD má pevnost 22kN? Matroš je přece stejný. Jde mi o to, že jsem koupil 4m 12mm popruhu s tím, že ho budu mít jako štandovací smyčku na vícedélkách, protože můžu podle situace měnit délku (občas je 120cm šitá málo, resp. úhel ramen smyce je příliš velký). Problém je v tom, že pevnost toho popruhu je 550daN = 5500N = sakra málo = potenciální průser. Nerad bych sebe nebo někoho jinýho poslal na neplánovaný výlet do doliny.
Filip20:06:57 24.05.2011
odpovědět 
 Re: Pevnost popruhu
Možná proto, že u šité smyce je těch 22kN měřeno na napnutém oku (dva prameny), zatímco na metrážovém popruhu je to měřené jako pevnost jednoho pramene? A samozřejmě taky ještě záleží na síle toho popruhu.
 Drake23:31:48 24.05.2011
odpovědět 
 Re: Pevnost popruhu
A proč někdo uvádí daN místo kN? Protože daN zhruba odpovídají kg.
 Drake23:35:46 24.05.2011
odpovědět 
 Re: Pevnost popruhu
To že má popruh 19 mm pevnost 1600 daN kN a šitka 20 mm pevnost 2200 daN mi smysl dává. Popruh je dutej, zatímco smyce je "plná".

Spíš mi nedává smysl, jaktože dutina 12 mm má pouhých 550 daN, když dutina o půlku širší (19 mm) najednou trojnásobek - celých 1600 daN. Je to tím, že nejslabší místa dutiny jsou (v příčným řezu) ohyby, takže čím je dutina užší, tím víc se neblahý vliv ohybů propaguje?

Každopádně 550 daN (bude to trochu víc, pokud budeš mít popruh nadvojato, ale zase ne dvakrát, protože uzel, rozklad sil v pavoukovi a opotřebení popruhu ti pevnost štandu zase srazej) mi přijde trochu málo na to, abys tím s rezervou pokryl ev. pád přímo do štandu. Možná jsem srab, ale na štand bych kupoval třípruhovej popruh.
honza08:10:50 25.05.2011
odpovědět 
 Re: Pevnost popruhu
štanduj na svym lane, ktere si do standu uvazes lodakem a delku si muzes serizovat takrka s milimetrovou presnosti.
09:35:32 25.05.2011
odpovědět 
  Re: Pevnost popruhu
Ehm, štandy si většinou zřizuješ, např. ze skob, friendů, vklíněnců ... to mi vysvětli, jak chceš štandovat ve svým laně v loďáku, bez smyce, hm ?
Martin10:18:29 25.05.2011
odpovědět 
   Re: Pevnost popruhu
Ehm, nedalo by se to lano pouzit misto smyce? Ehm, ciste teoreticky, ehm, bez ohledu na prehlednost, ehm.
Tom11:52:31 25.05.2011
odpovědět 
    Re: Pevnost popruhu
Mohu poprosit o osvětu, jak udělat z lana bez smyce na dvou bodech štand, kterej bude praktičtější než se smycí? Nemyslím obhození hrotu.
honza09:31:25 26.05.2011
odpovědět 
   Re: Pevnost popruhu
Dolezes, udelas stand (lhostejno, zda ze skob, smyci, frendu, borhaku, nytu..), k tomu pripnes lodakem lano, misto pouhe odsedky. A pak si delku lana nastelujes, co je na tom nepochopitelneho?
13:01:42 25.05.2011
odpovědět 
    Re: Pevnost popruhu
holt ten dotycny asi nikdy stand nedelal :-)
J.13:32:36 25.05.2011
odpovědět 
 Re: Pevnost popruhu
Jeste me napada tohle: rekneme ze to ma (treba v pripade 3 pruhu plosarny) pevnost 2200, ale pokud to nemas sesite, tak to dohromady svazes. A uzel snizuje pevnost cca o ctvrtinu. No a mas tu tech 1500-1600. Je to jen napad, ale prijde mi to logicke?
09:41:14 25.05.2011
odpovědět 
  Re: Pevnost popruhu
Pokud to ma jako popruh 2200 a ty to svazes do smyce , tak smyce bude mit spis vic nez 2200 (je nadvojato). U sitejch smyc je 22 kN myslim ze pevnost siti. Popruh, ze kteryho je sita, je tripruh, cili nesesitej - najednoducho by mel 15 kN.
honza13:26:28 25.05.2011
odpovědět 
   Re: Pevnost popruhu
UPLNE stejny popruh sesity a volny. Na sesite smyci na visacce 22kN, na civce 15 kN.

Nezlob se na me, ale siti nezvysi pevnost samotneho popruhu, ne?
13:49:42 25.05.2011
odpovědět 
    Re: Pevnost popruhu
Když budeš číst pozorně, truhlíku, nebo budeš přemýšlet, lehce zjistíš, že sešitej popruh je popruh nadvakrát, to znamená že to jsou jakoby 2 popruhy a 2x 15 kN je 30 kN ale jelikož sešitej popruh nemá 30 kN ale jenom 22 kN, tak to vypadá že tech 22 KN je nejspíš pevnost toho švu (já bych osobně tipoval, že se tím trochu sichrujou proti nestejnoměrnýmu zatížení jednotlivej pramenů a navíc 22 kN je pevnost karabin a víc než dost na chycení jakýhokoliv pádu, takže není důvod udávat víc, i když nejspíš víc vydrží...)
pavelk14:00:25 25.05.2011
odpovědět 
     Re: Pevnost popruhu
Dobrá, klesnu na Tvou uroven - Ty ses ale mamlas, co to placas za nesmysly - 2x 15 kN? Ta smyce je porad stejna, jestli je sesita, nebo svazana!

Komu zalezi na tom, ze v miste svu jsou na sobe dva konce? Vsude jinde to ma stejnou pevnost jako ta svazana (mimo uzel)
15:24:43 25.05.2011
odpovědět 
      Re: Pevnost popruhu
pánové, popruhy se zkouší na dynamickou a statickou pevnost.Proto jiné označení.Dynamická označení daN, statická kN, má to jiné zatížení a jiný předpis zkoušky. Staticky - plynulé zatížení, dynamicky -dynamickým přikládáním síly.... Jsou na to normy atd..A je jasné když s tím cukám, že to vydrží méně. iv
iv15:49:57 25.05.2011
odpovědět 
       Re: Pevnost popruhu
"popruhy se zkouší na dynamickou a statickou pevnost" - velmi zajímavé! Žil jsem v domnění, že (ploché) popruhy a smyčky se zkoušejí jen staticky. I Schubert v třetím díle své "Bezpečnosti ..." mluví vždy jen o jedné normě (EN-565/UIAA-103 pro popruhy, EN-566/UIAA-104 pro smyčky) - str. 147,149 českého překladu. Můžeš citovat čísla těch norem, které máš na mysli?
Robert18:28:16 25.05.2011
odpovědět 
        Re: Pevnost popruhu
P.S. Přesně řečeno, Schubert mluví o jedné zkoušce (statické) v rámci jedné normy; samozřejmě, že jedna norma může definovat dvě nezávislé zkoušky.
Robert18:30:19 25.05.2011
odpovědět 
       Re: Pevnost popruhu
To je teda pěkná blbost.
kN je kilonewton a daN je dekanewton.
Třeba Beal udává pevnost šitých smyček ve stejných daN jako pevnost metrážových popruhů.
A EN 565 (tapes) vyžaduje pevnost 5 kN za každý proužek, a hlavně testovací aparatura je úplně stejně statická, jako pro sešité smyčky.
 Drake19:25:04 25.05.2011
odpovědět 
      Re: Pevnost popruhu
Tak nic, truhlíku. Jestli nechápeš, že dva prameny (nebo dvě smyce) unesou víc než jeden pramen, je to tvůj problém; měl jsi dávat ve škole víc pozor. Jestli si myslíš, že kecám, zeptej se prvního jeřábníka, kterýho uvidíš, proč to jedno lano namotává několikrát kolem kladek, když potřebuje zvednout větší váhu
pavelk19:07:27 25.05.2011
odpovědět 
       Re: Pevnost popruhu
pletes si hrusky s jabkama.
09:44:15 26.05.2011
odpovědět 
 Re: Pevnost popruhu
na tenhle problem by ti mohl pomoct novy bazmek od edelridu. :)
http://www.namche.cz/ katalog/index.php?idp=2080&title=Smy%C4%8Dka+Edelrid+Stand+Set
sara00:53:24 26.05.2011
odpovědět 
  Re: Pevnost popruhu
Musím se přiznat, že mi tenhle výrobek jako uplný terno nepřijde, protože ve srovnání s klasickým "pavoukem" z dyneemy

1) je popruh Edelridu zbytečně širokej,
2) se musí Edelrid do karabin vevazovat uzly,
3) ztrácí výhody rovnoměrného zatížení dvou bodů,
4) má přezku - prvek navíc, kterej se může ... ledacos,
5) je blbuvzdornější, tudíž se jeho koupí automaticky řadím mezi blby,
6) je pravda, že štelování délky se může hodit jak na štandu tak někdy i jako postupový.
honza08:26:16 26.05.2011
odpovědět 
   Re: Pevnost popruhu
1) problem, o kterem tu mluvime - tedy filipuv - to resi
2) mel bys vyhodit pocitac a zacit pracovat opet s kalkulackou - aby si o tobe nahodou nekdo nemyslel, ze jsi blb
sara09:50:39 26.05.2011
odpovědět 
    Re: Pevnost popruhu
To Pavelk: už se na to nemůžu koukat jak tu lidem motáš hlavy - píšeš tu o truhlíkách, o sčítání pramenů dvojtě a přitom jde stále o jeden pramen i když je to uzavřené oko "truhlíku". měl bys zajít za jeřábníkama, požádat je aby ti ukázali štítek z jednoho spansetu (neboli vazaku)které používají na uvazování břemen, kde je toto nákresem+ popiskem s tunama vysvětleno že to pochopíš i ty. Ale přestaň lidem říkat tyhle nesmysly nebo se akorát na základě toho něco stane!
Pro ostatní: šitá smyce má stále pevnost akorát toho popruhu pokud jí použijete standartně tak, že smyčku např 80cm procvaknete do karabiny a druhej konec taky. Sice vám vedou od jedné karabiny ke druhé prameny dva, ale kolik pramenů vám vede přes karabinu? Ano správně - jeden. Šití se používá pouze proto že jeho pevnost je vyšší než pevnost uzlu který je pevnostně velmi ztrátový.
Jirka10:28:11 26.05.2011
odpovědět 
     Re: Pevnost popruhu
Měl bys udělat pokus - vem nit a mincíř. Dej nit na jednoducho do karabiny a táhni za mincíř, zapamatuj si při jaké síle praskla. Pak to samé udělej s nití na dvojato (do "kolečka" jako šitá smysce). Ale bacha, možná zjistíš že jsi pako a plácáš tady blbosti ;-) - je to opravdu nosnost jeden pramen 1500 daN / dva prameny 2200 daN (bez ztráty pevnosti v ohybu a švu by to bylo 3000 daN.
10:41:46 26.05.2011
odpovědět 
      Re: Pevnost popruhu
to se mi dost nezdá: představ si jeden pramen lana, na kterej se pověsíš -působící síla je 100%, pokud ho přehodíš přes tyč a pověsíš se za oba konce, na každý půjde 50%, ale proti sobě, tzn. výsledná síla působící na lano bude imho stejná. (zanedbáme vlivy ohnutí, tření, natažení...)
milan11:24:14 26.05.2011
odpovědět 
       Re: Pevnost popruhu
Právě že ve dvou pramenech je 50% i v tom ohybu. 100% je síla působí na ukotvení. Síla je vektor. Asi to budeš muset vyzkoušet - na to pověšení vem špagát kterej unese 70-80% tvojí hmotnosti - najednoducho praskne, a pokud bys měl pravdu tak musí prasknout i nadvojato (jenže ono tě to unese ;-)
11:40:24 26.05.2011
odpovědět 
        Re: Pevnost popruhu
Doporucuju pocist si neco o tom http://www. singingrock.cz/Data/files/ Catalogues%202011/SR_Climbing_ 2011_CZ_150DPI.pdf (3 mezery) strana č.6 obrazky sou snad jasne
vt12:08:23 26.05.2011
odpovědět 
         Re: Pevnost popruhu
Omluvam se spatny odkaz http://www.singingrock.cz/ Data/files/Catalogues%202010 /SR_Climb_2010_Techinfo_CZ_ 96DPI.pdf (3 mezery)
12:09:47 26.05.2011
odpovědět 
         Re: Pevnost popruhu
Omluvam se spatny odkaz http://www.singingrock.cz/ Data/files/Catalogues%202010 /SR_Climb_2010_Techinfo_CZ_ 96DPI.pdf (3 mezery)
13:32:52 26.05.2011
odpovědět 
       Re: Pevnost popruhu
Připouštím, že je to trochu neintuitivní, proto ta plamenná diskuse. Nuže pokus: špagát o hmotnosti 1 kg na jedný straně přivážeš k pevnýmu bodu, na druhý straně budeš mít k jinýmu pevnýmu bodu přivázanou trhačku se siloměrem.
Začneš napínat silou 5 kN a siloměr ti ukáže 5 kN. Stejných 5 kN působí na bod ke kterýmu je přivázanej siloměr a podle zákona akce a reakce i na protilehlej bod. V jednu chvíli se provaz přetrhne, dejme tomu tehdy, když siloměr ukáže 22 kN (oba kotevní body jsou v tu chvíli namáhány silou 22 kN). Provaz má tu pevnost, kterou ukázal siloměr v okamžiku přetrhnutí (22 kN), přestože na něj působila na jedný straně akce 22 kN a na druhý straně reakce 22 kN, takže by se mohlo zdát, že je napínanej silou 44 kN. Nikoliv. Je napínanej silou 22 kN. Kdyby na provaz začala působit akce 22 kN která by neměla reakci, pak by vnitřní pnutí v provazu bylo (po zjednodušení) 0, zato by se provaz začal rozjíždět se zrychlením 22 km.s-2 ve směru působení síly.
honza13:11:45 26.05.2011
odpovědět 
        Re: Pevnost popruhu
Přesně tak. A teď si představ, že ten špagát, na kterej na jednom konci působí 22kN (v místě závěsu) a na druhym konci 22kN (tam kde visí trhačka) přes nějakou kulatinu ohneš, takže těch 22 kN z jednoho konce a 22 kN z druhýho konce najednou tahaj stejnym směrem. V tu chvíli ti na na oba konce lana půsoví v součtu 44 kN jedním směrem a špagát je nadvojito. Situace je to identická, jen je špagát v půlce ohnutej
pavelk14:24:45 26.05.2011
odpovědět 
     Re: Pevnost popruhu
Zastav se na první pumpě (to bude rychlejší a jednodušší, než honit jeřábníky) a mrkni na štítek od vázací kurty, tam to máš jasně nakreslený, 2500 daN najednoducho, 5000 daN nadvojito. Pořád ta jedna kurta. Nebo si udělej ten pokus s nitěma.
Nebo se mrkni na netu na tabulky výrobce vázacích popruhů. Píše se tam třeba: Vázací popruh PP20 tkaný (plochý)
Přímý závěs 1000 kg
Na smyčku 800 kg
Rovnoběžný (to je to nadvojito) 2000 kg
Najdeš to třeba na stránkách tedox.cz (jako PDF ke stažení)
Možná všichni kecaj, ale přijde mi to trochu nepravděpodobný a navíc jsem byl u jeřábu asi tisíckrát a viděl jsem to na vlastní oči, že to funguje tak nevim:)
pavelk12:28:48 26.05.2011
odpovědět 
    Re: Pevnost popruhu
@ sara:

1) Pokud má Filip problém s příliš velkým úhlem, tak jak mu pomůže 110 cm dlouhej zkracovatelnej Edelrid, když standard je mít s sebou nějaký 120ky obyč. smyce?

2) :)
honza11:13:45 26.05.2011
odpovědět 
     Re: Pevnost popruhu
Pavlek a co takhle napsat že na dvojto neznamená upevnění "O" ale "U" pak je to totiž opravdu "na dvojto a výsledná nosnost je dvojtá. já totiž ty pevnostní spansety co používají jeřábníci běžně používám. takže přesně vím co je na těch štítcích nakresleno a napsáno.
Jirka10:02:33 27.05.2011
odpovědět 
      Re: Pevnost popruhu
Ale to je uplně to samý. Když je to do O, tak je to taky nadvojito a výsledná pevnost je taky dvojitá (plus penále za uzel/šití, ačkoliv, šití je možná dle UIAA normy stejně pevný jako sešívanej materiál, nevím).
honza12:31:29 27.05.2011
odpovědět 
       Re: Pevnost popruhu
Přesně tak, je jedno, jestli je to O nebo U, ten popruh je nadvojito. Nevím, jakej typ popruhů přesně používáš, pokud ale používáš sešitej popruh, tak tam nebude udávaná nosnost jednoho pramene, ale nosnost popruhu jako celku, stejně jako u šitý smyce.
Proč je u šitý smyce 22 kN a ne 30, když je to sešitej 15 kN popruh nevím, myslím, že šev není nejslabší místo. Asi to bude tím, že horolezecký vybavení se prostě navíc než 22 KN netestuje
pavelk17:45:10 27.05.2011
odpovědět 
        Re: Pevnost popruhu
...no konečně! konečně tu někdo po týdnu napsal chudákovi Filipovi že je to jedno ! Neřeš to a lez a lez. Stejně zjistíš, že musíš umět improvizovat a štand udělat z toho co zrovna máš (co ti zbylo) u sebe.
11:58:45 28.05.2011
odpovědět 
         Re: Pevnost popruhu
Tak to pozor! "O" a "U" není jedno, to jsou dvě rozdílné věci, zatímco pří "O" jde přes karabinu jeden pramen, při "U" ti jdou přes karabinu prameny dva!!! proto je tam dvojtá nosnost. "U" je pořád bráno se sešitou smyčkou a "U" je pořád kotvení dvou bodů proti sobě, dvojtá nosnost je právě proto, že v obou kotvících bodech jsou místo jednoho pramene vedeny dva, a jestli je to na jedné straně trubje, kde jsou dva prameny kousek od sebe, nebo parabina, kde jsou hned u sebe je jedno, ale důležitá je že na druhé straně není přes kotvící bod jeden pramen ale dva.

Tohle přeci není o tom kdo si uhádá svou pravdu, ale je trochu nebezpečný řikat lidem něco o dvojnásobný pevnosti když to tak není, pak si někdo veme repku, dá ji do smyčky a řekne si že má vlastně dvojtou pevnost což je blbost a dost nebezpečný, fakt se Pavlek radši někoho zeptej a nepleť lidem hlavy...
Jirka19:47:42 28.05.2011
odpovědět 
          Re: Pevnost popruhu
Ach jo... Slibuju, že píšu fak naposledy:)
Nehádám se o svou pravdu, jestli sis nevšim, jen jsem se snažil vysvětlit, jak je možný, že sešitej popruh je pevnější, než jednoduchej.
Dvojnásobnou pevnost při zavěšení do U mají mimochodem i vazáky s očkama na konci a tam v ohybu dole prochází jenom jeden pramen, mrkni se do nějakýho katalogu. Třeba na http://www.hydrocheck.cz/html/zvedaci_popruhy.shtml
Jak to chceš vysvětlit?
Udělal jsem si doma provizorní trhací stroj ze závěsný váhy a trhal jsem takovej špagátek, co se z něj paličkuje. Dopadlo to asi takhle:
Při trhu na jednoducho, vydržel provázek 5;5;5;6;5;6;5;5;6;4kg,
v průměru 5,2 kg
Svázanej do O vydržel 6;7;6;6;7;5;7;5;7;7 kg, v průměru 6,3 kg.
To nevypadalo úplně přesvědčivě, ale všimnul jsem si, že všechny provázky do O bez vyjímky, ruply v uzlu. tak jsem začal ještě trhat jednoduchý provázky , který byly svázaný uzlem. Výsledek byl 3;3;4;2;2;3;3;3;4 kg, všechny praskly v uzlu.
Průměr 3,1
Přeberte si to každej jak chcete. Pro mě z toho jasně vyplývá, že když výrobce sešije popruh o pevnosti 15 kN do O a napíše tam 22 kN, tak se nemusím bát, že kecá. Navíc mám dobrej pocit, že jsem na gymplu při fyzice dával trochu pozor:) Provázek jsem vázal obyčejným očkem přes oba prameny. Uzel se ani jednou nerozvázal, ale provázek vždycky rupnul v uzlu a nosnost se zmenšila zhruba na polovinu.
pavelk18:21:10 29.05.2011
odpovědět 
          Re: Pevnost popruhu
Popruh najednoducho = 100 % nosnost. Popruh do "U" (zanedbána ztáta pevnosti v upnutí) = 200 %. Popruh do "O" neboli smyce (zanedbána ztráta pevnosti v šití) = stejných 200 %.

Důvod proč tomu tak je se jmenuje kladka.

Zdroj 1: učebnice fyziky pro střední školy.
Zdroj 2: webovky libovolného výrobce jeřábnickejch vazáků, např. tebou zmiňovaný Spanset.

Tvůj blud by naštěstí mohl začít bejt nebezpečnej pouze v dost nemožným případě - že bys vzal šitou smyci 22 kN, rozřízl ji a prohlásil, že takto vzniklý popruh má stále 22 kN , protože je jedno, jestli je to popruh nebo smyce.

Jinak tahle diskuse je půvabná v tom, že velmi názorně ukazuje, jak je ošidné čerpat informace z netu. Nepoučený čtenář často narazí na protichůdná tvrzení bez znalosti jejich relevance a teď čemu věřit? Dřív to bylo jednoduchý - co řekl pan učitel, pan lékárník anebo velebníček, to byla pravda.

Dnes si může každej plkat co chce.

Howgh.
honza07:35:48 30.05.2011
odpovědět 
 Foto dne:

Parný den na Kornu
 Databáze cest:
Všechny cesty (192424)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Tatra nezná bratra VIIIa Hrubá Skála
W-kante V Bielatal
Blockweg III Bielatal
Nádeník 5 Milovské Perničky
Pivní Cesta VIIa Bělá U Děčína
Nově komentované:
Jižní Pilíř VII Bezděčín
Jižní Pilíř VII Bezděčín
Hrana Tajuplného Slunce VII Bezděčín
Panu Domácímu Natruc 8+/9- Holštejn
Bakarat VIIIb Labské Údolí - Levý Břeh

 Nově v diskusi:
brýle | Spaní dolomity, arco | nalezený ATC pilot Bohostice | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Aktuální dostupnost Obrvégry | Aktuální dostupnost Obrvégry |

 Nové komentáře:
Re: paradocs | Re: paradocs | Buď v míru kamaráde | Re: paradocs | Ú je | Re: paradocs | Re: Prosím, | Peckoffka | Re: paradocs | Re: Prosím, |

 Kde to vře:
Janja Garnbret přelezla cestu Bibliographie 9b+ (126)
SP v lezení na obtížnost Praha (30)
Po pádu v rakouských Alpách zahynul český horolezec (27)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Innsbruck, Rakousko (17)
Pepa Šindel si zapsal přelezy dalších cest za 9a: (16)
Alpy: sedm mrtvých horolezců během 24 hodin (15)
Na svěťáku na Štvanici závodí i tři ruští lezci (11)
Světová lezecká elita míří do Prahy, na Štvanici začíná svěťák (8)
Pepa Šindel přelezl cestu obtížnosti 9b. (8)
Jakob Schubert zveřejnil film o prvovýstupu cesty B.I.G. 9c (8)

 Nově v inzerci:
Hory | Nové lezečky Tenaya Mastia 10,5 UK, 45 EU | Picos de Europa | Horolezecký úvazek | Gryphon Ascender | boulder maglajz pytel La Sportiva | Lezečky Unparallel TN Pro - 42,5 EU | Statická a dynamická lana | Garmin Vivoactive 4 | Boulder hou |

 Anketa:
Posuzuješ bezpečnost jištění před nástupem do cesty?
 Ano – aktivně si zjišťuji informace  
 1161 
 Ano – spoléhám hlavně na vizuální kontrolu 
 1277 
 Kombinuji obojí (něco si zjistím + vizuálně posoudím) 
 1460 
 Řídím se doporučením ostatních 
 1428 
 Neřeším to – lezu vše 
 1130 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy © 2000–2026 Lezec.cz


Zobrazit desktopovou verzi