LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRůVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Když má horolezec kam založit, tak jištění nedá a když založit potřebuje, tak nemá kam.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Igor Koller chystá autobiografii Lezecká vášeň
Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej
Slovenské průvodce

Závody
AM ČR v boulderingu (24.06)
SP Krakov (03.07)
SP Chamonix (10.07)

Žebříček
Cesty:
50. 9986
51.Šenkýř 9969
52.S 9953
Bouldry:
50.Tran 9078
51.Šolc 9053
52.Čech 9050
Hory:
29.Slavíček 2366
30.Uhlík 2276
31.Čermák 2232

Výsledky
SP Innsbruck (17.06)
M Rakouska paralezení (07.06)
SP Praha (04.06)

Deníčky
5948 lezců
1230970 cest
Nové přelezy:
Cikánskej Xb
Take the L 9-
Take A Wal 9-/9
Troy 9+
Timba Clim 7b
Side Step 7b
Averno 7b+
Manky Byzn 7c+
Kočka 7b+
Arnold Cla 9+

Stěny
Rožnov pod Radhoštěm - Rožnov pod Radhoštěm
Cakle - Ústí nad Orlicí
ZŠ Bolatice - Bolatice

Prodejny
HUDYsport - Praha 5
Popina = nejlevnější v ČR ! - Bruntál
HUDYsport - Praha 2

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
standalezec.cz
hoplezec.cz

Diskuse

Vložení přispěvku 
 trenink techniky28.05.2011
Ahoj lezci, chtěl bych se zeptat jestli nemáte nějaký tipy jak nejlíp trénovat techniku. Nelezu zase tak moc dlouho, ale snažím se a čim víc člověk leze a trénuje tim víc přemýšlim jestli to dělám dobře. Kolem sebe bohužel moc zkušených lezců nemám, tak j
 Re: trenink techniky28.05.2011
Nejlépe a vlastně jedinej kdo trénink techniky u nás popsal je Tufi ve své knize Trénink sportovního
  Re: trenink techniky28.05.2011
trening sportovniho lezce o technice moc neni. spis jak trenovat (ale i tak je to super kniha a tesi
 Re: trenink techniky29.05.2011
Naučit se základy a pak už jen lézt a lézt a lézt. Techniku nezískáš z knih ale z nalezených metrů.
  Re: trenink techniky29.05.2011
přesně tak, důležité je co nejvíce lézt (hlavně na skále) a to co nejefektivněji tzn. abys k tomu po
   Re: trenink techniky29.05.2011
Lízt lízt a lízt! Hlavně napísku bych řekl že se člověk naučí dost techniky a nebo boulder/y, tam se
    Re: trenink techniky29.05.2011
...ale nestačí len bezhlavo liezť, treba pri tom aj rozmýšľať - "keď sa postavím v tomto profil
  Re: trenink techniky30.05.2011
Precist a zkouknout toho co nejvice doporucuji, vcetne rad od ostatnich lezcu, kteri si hned vsimnou
 Re: trenink techniky29.05.2011
Mrkni na tohle video

 Re: trenink techniky29.05.2011
Všetko, čo ti tu radia sú blbiny. Miro Piala už pred sto rokmi hovoril: "Kde nie je sila, nie j
  Re: trenink techniky29.05.2011
To je nesmysl. Nejdřív lézt a až to budeš trochu umět tak trénovat sílu. Síla se totiž trénuje i při
   Re: trenink techniky29.05.2011
A nalézt co nejvíc metrů - co nejvíc cest.
    Re: trenink techniky29.05.2011
To jsou všechno hovadiny, přece! V kdejaké lezecké hospodě se dozvíš jedinou všeříkající pravdu, a t
   Re: trenink techniky29.05.2011
s tou silou na tom neco bude... hodne lidi teoretizuje o technice, ale pokud nemas silu, tak ti pros
 Re: trenink techniky29.05.2011
lez na prvním konci lana cesty na který máš, nebo občas odsedneš...prostě lez...
třeba já nes
  Re: trenink techniky29.05.2011
Dobry je Neil Gresham Masterclass a z knih bych doporucil zejmena na techniku Self Coached Climber,
   Re: trenink techniky29.05.2011
A jinak samozrejme nalezt co nejvice metru, snazit se za den dat co nejvice cest co nejvice ruznych
    Re: trenink techniky30.05.2011
Rada "lez co nejvíc" je sice platná, ale ze dvou důvodů je dobrý, když ti při tom někdo ji
   Re: trenink techniky30.05.2011
Jako že na písku se nenaučíš? Třeba R. Kuchař, který lezl na Hrubici a pak nás díky tomu proslavil i
    Re: trenink techniky30.05.2011
Tak v tomhle naprosto souhlasím. Rzohodně nevynechat jednoduché obtížnosti (IV, V, VI) mám kamarády
    Re: trenink techniky30.05.2011
R. Kuchař byl ve své době především výtečný horolezec, takže morál a technika z písku mu na tu 4-6 (
     Re: trenink techniky30.05.2011
Dej si nějakou Radanovo sedmu:) Těžko říct, někdo má na lezecké výjezdy málo času, tak mu stačí vyra
      Re: trenink techniky30.05.2011
Netvrdím že vím jak trénoval Radan, ale určitě minimálně hodně lezl.
     Re: trenink techniky30.05.2011
dnešní špička je nepochybně jinde než Kuchař tenkrát, ale nepochybuji o tom, že valnou většinu pídič
      Re: trenink techniky30.05.2011
mimochodem, Hudy prý "trénuje" velmi podobně jako Kuchař tenkrát. takže to kolo a běžky za
       Re: trenink techniky30.05.2011
Celkova fyzicka je super, ale v realu ti vylizt osmicku moc nepomuze. Do hor by se clovek bez celkov
        Re: trenink techniky30.05.2011
Lezení lezení lezení:) Rozhodně ano. Ale podívej se jaký je rozdíl když k lezení přijde "pecivá
         Re: trenink techniky30.05.2011
Jojo, ja ten rozdil znam moc dobre, zacinal jsem jako pecival co neubehl ani 1km a nevylezl na bould
        Re: trenink techniky30.05.2011
Viděl jsem náruživé cyklisty, kteří dali naprosto bez běžecké přípravy půlmaraton ve velice slušném
         Re: trenink techniky30.05.2011
Souhlasim, omlouvam se, to jsem napsal spatne jak na to koukam. Pohyb jiny ale celkem podobny, svalo
         Re: trenink techniky30.05.2011
Jako náruživej cyklista, kterej bez behací přípravy uběhl 1/2maraton za 1:30 a pak dva dny nemohl ch
          Re: trenink techniky31.05.2011
Nic si z toho nedělej, to je v celku jasný, že když neběháš, tak tě totálně odrovná i tak mizernej č
 Re: trenink techniky30.05.2011
Jink bych ještě poradil, že co se praxe týče mimo lezení je na trénink techniky nohou nebo spíše lép
  Re: trenink techniky30.05.2011
Blbost, v rajbasu rozhoduje důvěra v tření podrážek. Zrovna včera jsem moc nevěřil :-)
 Re: trenink techniky30.05.2011
Opravdu díky moc všem za tak rozsáhlou diskuzi.
Jinak k některým předpokladům - ano jde mi o
  Re: trenink techniky30.05.2011
Pokud mas problemy s lezenim nad preskou ci na maximu, tak bych doporucil zejmena knizky Rock Warrio
   Re: trenink techniky30.05.2011
nemáš tie knihy náhodou v elektronickej forme?
    Re: trenink techniky30.05.2011
Bohuzel, ale na Amazonu je poridis za par supu.

http://
   Re: trenink techniky30.05.2011
Jen taková poznámka: " Jde o to, aby se pro tebe padani stalo naprosto normalni soucasti lezeni
    Re: trenink techniky02.06.2011
Naprosto souhlasím.

Jinak hodně lidí přísahá ještě na tu knihu Dave MacLeoda (9 z 10

 Lehčí cesty na Ostaši nebo Křížáku28.05.2011
Ahoj poradili byste mi prosím nějaké pěkné cesty na Ostaši nebo Křížáku pro začátečníka na prvním konci? Něco kde se dá dobře založit postupové jištění a není to tak strašně morálové. Díky moc.
 Re: Lehčí cesty na Ostaši nebo Křížáku28.05.2011
zkus se podívat sem
 Re: Lehčí cesty na Ostaši nebo Křížáku28.05.2011
Ahoj , koukni se na tenhle článek -
  Re: Lehčí cesty na Ostaši nebo Křížáku28.05.2011
hele, moc pěknej článek, fotky hezký, ale přijde mi to spíš jako seznam cest co autor vylez, než jak
   Re: Lehčí cesty na Ostaši nebo Křížáku28.05.2011
Díky :-). Článek psal kámoš a já ho jen hodil na svůj blog . Většinu cest o kterých píše jsem lezl a
  Re: Lehčí cesty na Ostaši nebo Křížáku28.05.2011
Díky, určitě z toho něco vyberu. Neměl bys ale přece jenom pár tipů s vyloženě lehkým lezením? Něco
   Re: Lehčí cesty na Ostaši nebo Křížáku28.05.2011
Za málo . Tak určitě by ses " vyřádil " na Jižních věžích . Třeba na Pahorek si dej Hodino
    Re: Lehčí cesty na Ostaši nebo Křížáku18.07.2014
Ahoj, prosím o napsání nějakých lehkých cest na Křižák? Díky moc

 lepička27.05.2011
Ahoj, jaká je ta lepička grippin? Ve srovnání s XS grip a Stealth C4?
 Re: lepička27.05.2011
Podle mě v pohodě. Nešmejká, vydrží tak stejně jako Vibram. Nepoznal jsem výraznej rozdíl.
 Re: lepička28.05.2011
Podle mě rozdíl nepoznáš.. stejně měkké, parádní gumy..

 HO na Praze 427.05.2011
Ahoj.
Pátral jsem na webu, ale zatím bezúspěšně. Asi bude jednodušší se tu poptat taky.
Hledám nějaký pohodový HO na Praze 4. ideálně okolo Krče, Braníku a tak.
Díkes za tip.
Ondřej
 Re: HO na Praze 427.05.2011
Ahoj,

seznam oddilu najdes na webu CHS:
 Úraz Hlubočepy27.05.2011
Včera na Hlubočepích odnášel vrtulník raněného lezce, nevíte někdo bližší info o něhodě?
 Re: Úraz Hlubočepy27.05.2011
Kámoš co ještě nedávno bydlel v Hlubočepech říkal, že ke skále létával vrtulník (pro horolezce) &q
 Re: Úraz Hlubočepy06.06.2011
Při sestupu ze skály tam spadnul kamarád z ca 13 metrů do kolejiště. Naštěstí přežil a úspěšně se lé

 Camino del rey26.05.2011
Zdravím všechny. Chtěl bych se optat jestli by mi někdo dokázal poradit ohledně pokuty za vstup na Camino del rey (jižní Španělsko). Bývala tam cedule ohledně zákazu vstupu a pokuty 6000 euro. Ta už tam ale není. Dostal bych při případném chycení pokutu i
 Re: Camino del rey27.05.2011
pokud se nemylim neplati se pokuta za camino ale za vstup do tunelu.
  Re: Camino del rey27.05.2011
Presne, nesmi se do tunelu - resp. nesmi se chodit po kolejich, alias do zadnich sektoru (za tunelem
 Re: Camino del rey27.05.2011
Byli jsme tam na jaře a tunelama chodily zástupy místních a nic se nedělo.
  Re: Camino del rey27.05.2011
Takže šance že člověk dostane pokutu neni až tak velká? To je totiž jediná věc která mi zatim brání
   Re: Camino del rey27.05.2011
Co pamatuju, šlo dost o to, kdy jsi vyrazil. Časněji po ránu a později večer už nikdo nekontroloval.
    Re: Camino del rey27.05.2011
Většinou to kontrolují jen o víkendech či o svátcích a jsou to dva vyžraní šeňoři s patentem na chyt
     Re: Camino del rey28.05.2011
pro uplnost: za camino se pokuty neplati a neplatily. ke caminu se nechodi tunelem (neni potreba) al
     Re: Camino del rey28.05.2011
pro uplnost: za camino se pokuty neplati a neplatily. ke caminu se nechodi tunelem (neni potreba) al

 CCCP26.05.2011
Ahoj.
Nevíte někdo, něco o lezení v okolí Moskvy, nebo Sankt Petěrburgu?
 Re: CCCP26.05.2011
Moskva naprd - pry jeden nejaky rozchrastany lom, u leningradu zula. Ale priprav se na mraky komaru.
  Re: CCCP26.05.2011
tak jsem Ti to nasel. napr:
   Re: CCCP26.05.2011
Děkuji moc. Pocvičím so azbuku.

 II.jakost25.05.2011
Chci se zeptat, co je myšleno,když v obchodě nabízejí lano II.jakosti? V jedné firmě se blíží výprodej a tam budou prodávat tato lana.Díky za odpověď.
 Re: II.jakost25.05.2011
...no pokud to plánuješ použít jako šňůru na prádlo...
 Re: II.jakost27.05.2011
u helem to je tak že mají kosmetické vady - jako promáčklá odřená. Takže u lana si představuju blbě
  Re: II.jakost27.05.2011
Zpravidla se jedná třeba o špinavý oplet. Funkčnost rozjpdně není nijak omezena, o bezpečnosti nemlu
  Re: II.jakost30.05.2011
promáčklá helma mi jako kosmetická vada zrovna nepřijde.
 Re: II.jakost30.05.2011
zpravidla poškozený (prodřený) igelitový obal, lano rozbalené apod.

na dobírku bych t
  Re: II.jakost30.05.2011
Lano jako druhá jakost neexistuje!!! Pokud se lano zašpinilo nebo jinak vizuálně poškodilo, tak je o
   Re: II.jakost30.05.2011
samozřejmě. 2. jakost je pitomost, může být "sleva z důvodu poškození obalu", patrně tím,

 Přivýšina25.05.2011
Ahoj. Nevíte někdo, kde se lze dopátrat popisu cest na Čtvrtkovu vyhlídku? Díky

 Pevnost popruhu24.05.2011
Ahoj. Jak je to s pevností PAD popruhů a proč se uvádí v jednotce daN? Něco jsem vyčetl, ovšem vůbec mi nedává smysl, proč má např. popruh 19mm deklarovanou pevnost 1600daN, když šitá smyce 20mm z PAD má pevnost 22kN? Matroš je přece stejný. Jde mi o to,
 Re: Pevnost popruhu24.05.2011
Možná proto, že u šité smyce je těch 22kN měřeno na napnutém oku (dva prameny), zatímco na metrážové
 Re: Pevnost popruhu24.05.2011
A proč někdo uvádí daN místo kN? Protože daN zhruba odpovídají kg.
 Re: Pevnost popruhu25.05.2011
To že má popruh 19 mm pevnost 1600 daN kN a šitka 20 mm pevnost 2200 daN mi smysl dává. Popruh je du
 Re: Pevnost popruhu25.05.2011
štanduj na svym lane, ktere si do standu uvazes lodakem a delku si muzes serizovat takrka s milimetr
  Re: Pevnost popruhu25.05.2011
Ehm, štandy si většinou zřizuješ, např. ze skob, friendů, vklíněnců ... to mi vysvětli, jak chceš št
   Re: Pevnost popruhu25.05.2011
Ehm, nedalo by se to lano pouzit misto smyce? Ehm, ciste teoreticky, ehm, bez ohledu na prehlednost,
    Re: Pevnost popruhu26.05.2011
Mohu poprosit o osvětu, jak udělat z lana bez smyce na dvou bodech štand, kterej bude praktičtější n
   Re: Pevnost popruhu25.05.2011
Dolezes, udelas stand (lhostejno, zda ze skob, smyci, frendu, borhaku, nytu..), k tomu pripnes lodak
    Re: Pevnost popruhu25.05.2011
holt ten dotycny asi nikdy stand nedelal :-)
 Re: Pevnost popruhu25.05.2011
Jeste me napada tohle: rekneme ze to ma (treba v pripade 3 pruhu plosarny) pevnost 2200, ale pokud t
  Re: Pevnost popruhu25.05.2011
Pokud to ma jako popruh 2200 a ty to svazes do smyce , tak smyce bude mit spis vic nez 2200 (je nadv
   Re: Pevnost popruhu25.05.2011
UPLNE stejny popruh sesity a volny. Na sesite smyci na visacce 22kN, na civce 15 kN.

    Re: Pevnost popruhu25.05.2011
Když budeš číst pozorně, truhlíku, nebo budeš přemýšlet, lehce zjistíš, že sešitej popruh je popruh
     Re: Pevnost popruhu25.05.2011
Dobrá, klesnu na Tvou uroven - Ty ses ale mamlas, co to placas za nesmysly - 2x 15 kN? Ta smyce je p
      Re: Pevnost popruhu25.05.2011
pánové, popruhy se zkouší na dynamickou a statickou pevnost.Proto jiné označení.Dynamická označení d
       Re: Pevnost popruhu25.05.2011
"popruhy se zkouší na dynamickou a statickou pevnost" - velmi zajímavé! Žil jsem v domnění
        Re: Pevnost popruhu25.05.2011
P.S. Přesně řečeno, Schubert mluví o jedné zkoušce (statické) v rámci jedné normy; samozřejmě, že je
       Re: Pevnost popruhu25.05.2011
To je teda pěkná blbost.
kN je kilonewton a daN je dekanewton.
Třeba Beal udává pevnos
      Re: Pevnost popruhu25.05.2011
Tak nic, truhlíku. Jestli nechápeš, že dva prameny (nebo dvě smyce) unesou víc než jeden pramen, je
       Re: Pevnost popruhu26.05.2011
pletes si hrusky s jabkama.
 Re: Pevnost popruhu26.05.2011
na tenhle problem by ti mohl pomoct novy bazmek od edelridu. :)
  Re: Pevnost popruhu26.05.2011
Musím se přiznat, že mi tenhle výrobek jako uplný terno nepřijde, protože ve srovnání s klasickým &q
   Re: Pevnost popruhu26.05.2011
1) problem, o kterem tu mluvime - tedy filipuv - to resi
2) mel bys vyhodit pocitac a zacit p
    Re: Pevnost popruhu26.05.2011
To Pavelk: už se na to nemůžu koukat jak tu lidem motáš hlavy - píšeš tu o truhlíkách, o sčítání pra
     Re: Pevnost popruhu26.05.2011
Měl bys udělat pokus - vem nit a mincíř. Dej nit na jednoducho do karabiny a táhni za mincíř, zapam
      Re: Pevnost popruhu26.05.2011
to se mi dost nezdá: představ si jeden pramen lana, na kterej se pověsíš -působící síla je 100%, pok
       Re: Pevnost popruhu26.05.2011
Právě že ve dvou pramenech je 50% i v tom ohybu. 100% je síla působí na ukotvení. Síla je vektor. As
        Re: Pevnost popruhu26.05.2011
Doporucuju pocist si neco o tom
         Re: Pevnost popruhu26.05.2011
Omluvam se spatny odkaz
         Re: Pevnost popruhu26.05.2011
Omluvam se spatny odkaz
       Re: Pevnost popruhu26.05.2011
Připouštím, že je to trochu neintuitivní, proto ta plamenná diskuse. Nuže pokus: špagát o hmotnosti
        Re: Pevnost popruhu26.05.2011
Přesně tak. A teď si představ, že ten špagát, na kterej na jednom konci působí 22kN (v místě závěsu)
     Re: Pevnost popruhu26.05.2011
Zastav se na první pumpě (to bude rychlejší a jednodušší, než honit jeřábníky) a mrkni na štítek od
    Re: Pevnost popruhu26.05.2011
@ sara:

1) Pokud má Filip problém s příliš velkým úhlem, tak jak mu pomůže 110 cm dlo
     Re: Pevnost popruhu27.05.2011
Pavlek a co takhle napsat že na dvojto neznamená upevnění "O" ale "U" pak je to
      Re: Pevnost popruhu27.05.2011
Ale to je uplně to samý. Když je to do O, tak je to taky nadvojito a výsledná pevnost je taky dvojit
       Re: Pevnost popruhu27.05.2011
Přesně tak, je jedno, jestli je to O nebo U, ten popruh je nadvojito. Nevím, jakej typ popruhů přesn
        Re: Pevnost popruhu28.05.2011
...no konečně! konečně tu někdo po týdnu napsal chudákovi Filipovi že je to jedno ! Neřeš to a lez a
         Re: Pevnost popruhu28.05.2011
Tak to pozor! "O" a "U" není jedno, to jsou dvě rozdílné věci, zatímco pří "
          Re: Pevnost popruhu29.05.2011
Ach jo... Slibuju, že píšu fak naposledy:)
Nehádám se o svou pravdu, jestli sis nevšim, jen j
          Re: Pevnost popruhu30.05.2011
Popruh najednoducho = 100 % nosnost. Popruh do "U" (zanedbána ztáta pevnosti v upnutí) = 2

1   ...   741   742   743   744   745   746   747   748   749   750   751   752   753   754   755   756   757   758   759   760   ...   2263    
Strana: z 2262
 
     
...nové příspěvky
 trenink techniky
Ahoj lezci, chtěl bych se zeptat jestli nemáte nějaký tipy jak nejlíp trénovat techniku. Nelezu zase tak moc dlouho, ale snažím se a čim víc člověk leze a trénuje tim víc přemýšlim jestli to dělám dobře. Kolem sebe bohužel moc zkušených lezců nemám, tak jsem se snažil hledat na netu ale zatím nic moc. Nerad bych si zažil špatný návyky, tak mě napadlo jestli by jste neměli nějakou radu. Případně i třeba doporučení na nějakou knížku apod. Nejde mi o to natrénovat na závody za rok a půl jenom o to abych zlepšoval co možná nejvíc techniku. Předem díky moc.
Martin22:02:35 28.05.2011
odpovědět 
 Re: trenink techniky
Nejlépe a vlastně jedinej kdo trénink techniky u nás popsal je Tufi ve své knize Trénink sportovního lezce. Skus sehnat, dá se i na netu v pdf, jinak na podzim má vydat novou knihu. Nevím o nikom jiném kdo by ti dokázal lépe teoreticky poradit.
BB22:08:37 28.05.2011
odpovědět 
  Re: trenink techniky
trening sportovniho lezce o technice moc neni. spis jak trenovat (ale i tak je to super kniha a tesim se na novou). radsi koukej videa kvalitnich lezcu a premejslej proc delaji to co delaji. nejvic muzu doporucit: Improve your climbing with Neil Gresham (hlavne cast 1). ja js se z tohohle videa hodne naucil. hore zdar
mifo22:36:10 28.05.2011
odpovědět 
 Re: trenink techniky
Naučit se základy a pak už jen lézt a lézt a lézt. Techniku nezískáš z knih ale z nalezených metrů.
04:24:26 29.05.2011
odpovědět 
  Re: trenink techniky
přesně tak, důležité je co nejvíce lézt (hlavně na skále) a to co nejefektivněji tzn. abys k tomu potřeboval co nejmíň síly, i když ji třeba máš v lehkém nadbytek tak dělej všechny kroky tak abys s ní zbytečně neplýtval.
10:04:42 29.05.2011
odpovědět 
   Re: trenink techniky
Lízt lízt a lízt! Hlavně napísku bych řekl že se člověk naučí dost techniky a nebo boulder/y, tam se člověk taky lecčemu naučí.
14:45:56 29.05.2011
odpovědět 
    Re: trenink techniky
...ale nestačí len bezhlavo liezť, treba pri tom aj rozmýšľať - "keď sa postavím v tomto profile do tohto chytu takto, urobí to toto" a podobne.
tah-sha-tunga20:21:59 29.05.2011
odpovědět 
  Re: trenink techniky
Precist a zkouknout toho co nejvice doporucuji, vcetne rad od ostatnich lezcu, kteri si hned vsimnou nejakeho detailu co delate spatne. Alespon ja bych se bez toho doted potacel na opravdu lehkych cestach a lezl bych technicky uplne spatne. Jenom si to precist/zkouknout vsak nepomuze, chce to cilene se na to soustredit a vse si vyzkouset - nalezt tisice a tisice metru, ale bez hlubsi teorie je dost mozne ze si osvojite spatnou techniku a az to zjistite tak se to budete odnaucovat opravdu spatne. Nekdo muze byt talentovany a lezecky pohyb ma v krvi, ten na vetsinu veci prijde sam, ale techto lidi je podle me naprosta mensina, i tak si myslim, ze i oni by z prectene lezecke teorie neco vytezili.
12:46:20 30.05.2011
odpovědět 
 Re: trenink techniky
Mrkni na tohle video

http://www.uloz.to/ 6951041/improve-your-climbing-with-neil-gresham- masterclass-part-1-avi

(odstraň mezery)
Jíra16:33:19 29.05.2011
odpovědět 
 Re: trenink techniky
Všetko, čo ti tu radia sú blbiny. Miro Piala už pred sto rokmi hovoril: "Kde nie je sila, nie je ani technika". Takže z toho pre teba vyplýva - zaves sa na lištu, bouldruj bez nôh, zhybuj. Rob všetko pre to, aby si bol silný. Potom príde technika.
;-)
17:32:08 29.05.2011
odpovědět 
  Re: trenink techniky
To je nesmysl. Nejdřív lézt a až to budeš trochu umět tak trénovat sílu. Síla se totiž trénuje i při tom lezení zároveň s technikou. R. tefelner psal myslím toto: Síla je pouze nádstavbou skvělé techniky.
17:57:41 29.05.2011
odpovědět 
   Re: trenink techniky
A nalézt co nejvíc metrů - co nejvíc cest.
17:59:48 29.05.2011
odpovědět 
    Re: trenink techniky
To jsou všechno hovadiny, přece! V kdejaké lezecké hospodě se dozvíš jedinou všeříkající pravdu, a to že "Jak piješ, tak lezeš"!
Pól18:55:00 29.05.2011
odpovědět 
   Re: trenink techniky
s tou silou na tom neco bude... hodne lidi teoretizuje o technice, ale pokud nemas silu, tak ti proste hned natece nebo to neudrzis a pak uz te ani technika nezachrani. mozna na pisku kde to jde kouzlit nohama a pak vymodlit oblinu na treni ma technika prim, ale na vapne, nevim, nevim. co znam kamarady tak nejvic jim pomohl silovy bouldering a lista. je to mozna tim ze to tak clovek natrenuje nejrychlej ale proste pokud nemas silu na 9tkove (atd, kazdy at si dosadi) chyty, tak to technikou nedozenes... nebo jen v urcitych cestach
jan22:48:08 29.05.2011
odpovědět 
 Re: trenink techniky
lez na prvním konci lana cesty na který máš, nebo občas odsedneš...prostě lez...
třeba já neska zjistil, že lezu jednu cestu asi blbě, no tak to zkusím příště jinak :)
honza21:52:56 29.05.2011
odpovědět 
  Re: trenink techniky
Dobry je Neil Gresham Masterclass a z knih bych doporucil zejmena na techniku Self Coached Climber, dlouhe kapitoly o balancu, dynamice atd., veci o kterych se clovek moc nezamysli, sice kdyz polezes dlouho, tak pokud budes mit talent, tak na hodne veci prijdes sam, ale s timto po precteni se k tomu myslim dostanes rychleji, alespon me to pomohlo. Jinak ja trenuji treba 10 - 15 min traverzy a v prubehu se soustredim vzdy na urcitou cast techniky, treba po 4 min perfektni nohy, spravny odraz - zvedani se z nohou, prenosy vahy, co nejuvolnenejsi stisk, natazene ruce, vytoceni boku atd. dokud nezvladnes ten urcity prvek na velmi dobre urovni a pak to spojovat. Nejdrive vsechny tyto prvky otestovat na umelce v klidu pri traverzu, potom zkouset na tezsich a tezsich bouldrech. Teprve potom se podle me muze dostavit dobra technika i v krizovych situacich - delsi odlez, riziko padu, pohyb na maximu atd. Proto si myslim ze pisek neni na techniku pro zacatecnika uplne idealni, vyklepany lezec nad kruhem s rizikem dlouheho padu efektivne proste nepoleze. Lezec automaticky v krizove situaci vyuzije pohyb ze zakladniho repertoaru nez nejakou technickou fintu kterou sice zna, ale nema ji zazitou v krizovych situacich a krok prejde silovejsi variantou pohybu, ktery ma zazity.
Michal22:32:28 29.05.2011
odpovědět 
   Re: trenink techniky
A jinak samozrejme nalezt co nejvice metru, snazit se za den dat co nejvice cest co nejvice ruznych stylu. Menit oblasti, vapno, zula, pisek, tak se clovek asi zlepsi nejrychleji.
Michal22:37:32 29.05.2011
odpovědět 
    Re: trenink techniky
Rada "lez co nejvíc" je sice platná, ale ze dvou důvodů je dobrý, když ti při tom někdo již od samýho začátku říká, co děláš blbě a jak to dělat líp.

1) Aby sis nezafixoval špatný pohyby. Dobrá technika není intuitivní, jako samouk bez zpětný vazby a bez teorie polezeš nejspíš na začátku zbytečně silově (vím co říkám, protože mám taky mizernou techniku).

2) Aby ses zlepšoval rychleji. Spousty lidí před tebou již vymetly slepý uličky, tak proč toho nevyužít.
honza10:39:14 30.05.2011
odpovědět 
   Re: trenink techniky
Jako že na písku se nenaučíš? Třeba R. Kuchař, který lezl na Hrubici a pak nás díky tomu proslavil i v horách? Chce to pěstovat celkovou fyzičku (kolo, běh,..) a k tomu lézt lézt, lézt. Nejlíp na skalách, zvlášť když je sezóna. Na stěnu se dá chodit v zimě. Nevynechávej lehký cesty, lez pokaždé něco jiného. Těžký cesty si dej na druhym a někdy si je zopakuj.
07:29:33 30.05.2011
odpovědět 
    Re: trenink techniky
Tak v tomhle naprosto souhlasím. Rzohodně nevynechat jednoduché obtížnosti (IV, V, VI) mám kamarády kteří díky začátkům na překližce zažili raketový start silového repertoáru ale na skalách jsou s technikou značně pozadu. Recept neexistuje, teorie je k ničemu a z videa to nevykoukáš. Lízt a zase lízt, nic víc, nic míň.
Martin08:18:24 30.05.2011
odpovědět 
    Re: trenink techniky
R. Kuchař byl ve své době především výtečný horolezec, takže morál a technika z písku mu na tu 4-6 (možná 5 A0) co lezl v horách stačila. Tady se ale bavíme o někom kdo chce lézt sportovní cesty od 7 nahoru (doufám že to tak je) a tam je ten trenink přeci jen malinko jiný
jj09:46:16 30.05.2011
odpovědět 
     Re: trenink techniky
Dej si nějakou Radanovo sedmu:) Těžko říct, někdo má na lezecké výjezdy málo času, tak mu stačí vyrazit jednou týdně na pár hodin na nějaký lištovačky na vápně nebo žule a dát si pár sedmiček a osmiček, někdy ale nevyleze šestku, protože neumí lehký krok. Taky znám ale lezce, co vylezou devítky, při tom si pro radost klidně dají i lehčí cestu, lezou s kýmkoliv a kdekoliv. Každý by si měl najít to svoje, i v tréninku. Někdo raději převisy a v rajbasu či v kolmici je marnej, někdo obráceně. Přečtěte si rozhovor s Tufim an lezci.
10:11:27 30.05.2011
odpovědět 
      Re: trenink techniky
Netvrdím že vím jak trénoval Radan, ale určitě minimálně hodně lezl.
13:00:02 30.05.2011
odpovědět 
     Re: trenink techniky
dnešní špička je nepochybně jinde než Kuchař tenkrát, ale nepochybuji o tom, že valnou většinu pídičů po informacích jak trénovat by Kuchař stčil do kapsy.
Lukas B.10:14:08 30.05.2011
odpovědět 
      Re: trenink techniky
mimochodem, Hudy prý "trénuje" velmi podobně jako Kuchař tenkrát. takže to kolo a běžky zas tak špatný nebude...
Lukas B.11:00:32 30.05.2011
odpovědět 
       Re: trenink techniky
Celkova fyzicka je super, ale v realu ti vylizt osmicku moc nepomuze. Do hor by se clovek bez celkove fyzicky nepodival, na skaly pokud vsak dojde pod skalu, tak celkova fyzicka neni az tak rozhodujici. Samozrejme clovek si rychleji odpocine mezi pokusy i pri vyklepavani atd., ale celkovy vliv na lezenou obtiznost bude maly podil.

Je to podobne jako s kolem a behanim, jednim druhe nenatrenujes a to si jsou dost podobne - vysoka zatez srdce a plic se sice natrenuje, ale vyuzite svaly a pohyb je naprosto jiny. Kolo zvlast s lezenim tezsich cest nema naprosto nic spolecneho a bezky mohou pomoci horni polovine tela pri odpichovani holemi, ale to jsou stejne uplne jine svalove skupiny a pohyb, ze bych to videl spise jako vyhodu pro dorovnani svaloveho balancu diky kteremu se clovek vyhne zraneni.

Stejne bych to videl se slacklinou, na zevlovani o rest dayich super, ale nejaky prenos na skalu je podle me minimalni. Dalsi priklad jsou specificke uchyty, viseni na liste v uplne zavrenem uchopu vam otevreny uchop posili jen malo.
Michal12:42:22 30.05.2011
odpovědět 
        Re: trenink techniky
Lezení lezení lezení:) Rozhodně ano. Ale podívej se jaký je rozdíl když k lezení přijde "pecivál" a aktivní sportovec, třeba atlet nebo gimnasta. Jednoduše začne lézt těžší cesty, protože ta figura mu to prostě umožňuje, taky vydrží dýl lézt, takže má větší šanci lézt a lézt a lézt a tím si zlepšovat techniku v lezení. Náskok se hodí. Třeba Bělina stále leze a běhá nebo ne? Jak si udržuje výkonnost, he? A z jiného soudku, jak to jde na slacku někomu kdo nemá dobrý břišáky? A jak lezcům v převisech?
12:56:59 30.05.2011
odpovědět 
         Re: trenink techniky
Jojo, ja ten rozdil znam moc dobre, zacinal jsem jako pecival co neubehl ani 1km a nevylezl na boulderovce ty 3m ani po tech nejvetsich madlech :) Atleti maji vyhodu, ze hned zpocatku mohou trenovat vice techniku, protoze se na stene bez problemu udrzi, kdezto pecival vynaklada 100% usili jen na udrzeni madel a techniku potom neda dohromady dost dlouho nez zvladne alespon zakladni pohyb.

Ostatni sporty jsou super pro celkovou fyzicku a tedy taky pro lezeni, o tom zadna. Vyse jsem to psal z pohledu, ze bez vetsiho specifickeho treninku lezeni se clovek napriklad do osmicek jen s temito ostatnimi sporty neprokouse, pokud tedy nema od prirody nadelene prsty ze zeleza :) a lezecky pohyb v krvi.
Michal13:17:41 30.05.2011
odpovědět 
        Re: trenink techniky
Viděl jsem náruživé cyklisty, kteří dali naprosto bez běžecké přípravy půlmaraton ve velice slušném čase, takže ti nevěřím.
R.13:19:14 30.05.2011
odpovědět 
         Re: trenink techniky
Souhlasim, omlouvam se, to jsem napsal spatne jak na to koukam. Pohyb jiny ale celkem podobny, svalove skupiny vsak vicemene stejne, takze tam ten prenos je znatelny, na vrcholovou uroven by to vsak asi nestacilo.

Ovsem behani - lezeni, tak tam je ten prenos opravdu minimalni, pokud se bavime o tezkych sportovnich cestach.

Doporucuji clanek http://www.nicros.com/archive/archive20.cfm
Michal13:33:34 30.05.2011
odpovědět 
         Re: trenink techniky
Jako náruživej cyklista, kterej bez behací přípravy uběhl 1/2maraton za 1:30 a pak dva dny nemohl chodit potvrzuju že kolo a běh jsou dva úplně rozdílný pohyby a cyklistikou se běh natrénovat nedá ;-)
22:28:12 30.05.2011
odpovědět 
          Re: trenink techniky
Nic si z toho nedělej, to je v celku jasný, že když neběháš, tak tě totálně odrovná i tak mizernej čas jako 1:30.
honza10:10:19 31.05.2011
odpovědět 
 Re: trenink techniky
Jink bych ještě poradil, že co se praxe týče mimo lezení je na trénink techniky nohou nebo spíše lépe řečeno takový doplněk k lezení výborný slacklining, naučí tě pracovar s rovnováhou, těžištěm (v rajabsech nedocenitelný), správné držení těla, mnohem více pracuješ nohama než horní polovinou těla, kterou pouze vyvažuješ. A když se ti tohle podaří v lezení tak jsi okamžitě úplně v jinejch číslech.
Martin11:19:54 30.05.2011
odpovědět 
  Re: trenink techniky
Blbost, v rajbasu rozhoduje důvěra v tření podrážek. Zrovna včera jsem moc nevěřil :-)
11:27:13 30.05.2011
odpovědět 
 Re: trenink techniky
Opravdu díky moc všem za tak rozsáhlou diskuzi.
Jinak k některým předpokladům - ano jde mi o techniku při sportovním lezení a dostat se k vyšším obtížnostem ... síla - popravdě sám si nemyslím, že by síla byla nejdůležitější esence, sám bych řek, že jí mám dost (samozřejmě většina lezců je silnějších a sám bych mohl ještě zaposilovat ale při lezení nemám problém) ve všech cestách jsem zatím udržel co sem udržet potřeboval i se třeba natáhnul do dalšího kroku, ale problém je v tom, že většinou jsem tam "nějak divně" a dál to nejde a nevím jak se přerovnat, aby to k něčemu bylo, takže většinou držim a přemejšlim rovnám a přemejšlim a je to k ničemu. A přesně jak tu někdo psal, čím je to vejš a horší tim víc to rvu silou a nechce se mi tam dělat různý fintičky, du radši na jistotu.
Díky taky všem za doporučení na video s Neilem Greshamem, řekl bych že jsou tam moc dobrý tipy a určitě je vyzkouším.
Ještě jednou díky moc za rady, doufám, že to pomůže. (Takovejch rad, že jestli nepomůže tohle tak už nic :-))
Martin - co zakládal vlákno17:33:47 30.05.2011
odpovědět 
  Re: trenink techniky
Pokud mas problemy s lezenim nad preskou ci na maximu, tak bych doporucil zejmena knizky Rock Warriors Way a Espresso Lessons.

Jde hlavne o to napadat co nejvice padu, tedy na umelce necvakat posledni jisteni a po dolezeni cesty skocit, v bezpecne situaci nikdy nerikat dober. Jde o to na to jit postupne, tedy pady nejdrive treba na top rope, potom pasem 10 cisel nad preskou, 20, nohy u posledniho jisteni atd., potom to nacvicit i na skalach, kazde lezeni alespon nejaky pad, at uz cvicny nebo kdyz spadnes pri lezeni. Jde o to, aby se pro tebe padani stalo naprosto normalni soucasti lezeni (samozrejme pouze v pripade bezpecneho padu). Pri padu je treba dodrzovat tzv BERP (breathing, eyes, relaxing, pose) z vyse uvedenych knih - plynule dychas nosem dovnitr, usty ven, koukas kam padas, nezatnes se, ale v prubehu padu jsi uvolneny, ruce a nohy mirne od sebe pripraveny na naraz do steny. Kdyz to prezenes, vrati te to o pekny kus zpatky, chce to postupne.

BERP je dost dulezity i pri lezeni, alespon pro me zaklad - zejmena dychani, dokud clovek plynule dycha, leze vetsinou instinktivne a uvolnene. Jakmile prestane, mysl zacne moc premyslet a efektivita je v haji. Samozrejme se to snadneji rekne nez udela, kdyz ma clovek presku metr pod nohama a dela pohyby na maximu. Vyse uvedene knihy doporucuji anglictinarum k precteni, je to dosti teoreticke, tedy prvni kniha, druha je uz prakticka primo k lezeni, alespon me otevrela nove pohledy na lezeni.
Michal18:36:06 30.05.2011
odpovědět 
   Re: trenink techniky
nemáš tie knihy náhodou v elektronickej forme?
18:51:31 30.05.2011
odpovědět 
    Re: trenink techniky
Bohuzel, ale na Amazonu je poridis za par supu.

http:// www.amazon.com/ Rock-Warriors-Way-Training-Climbers/dp/ 0974011215/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1306774755&sr=8-1

http:// www.amazon.com/ Espresso-Lessons-Rock-Warriors-Way/dp/ 0974011231/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1306774755&sr=8-2

(smaz mezery)
19:02:41 30.05.2011
odpovědět 
   Re: trenink techniky
Jen taková poznámka: " Jde o to, aby se pro tebe padani stalo naprosto normalni soucasti lezeni (samozrejme pouze v pripade bezpecneho padu)". Tu větu v závorce bych vysadil tučně - a dodal, že na (už tu zmiňovaném) písku těch "bezpečných pádů" je minimum a v horách rovněž. Takhle lze přistupovat k lezení na vynýtovaných sportovkách, ne v Adru nebo v Tatrách.
Robert19:37:23 30.05.2011
odpovědět 
    Re: trenink techniky
Naprosto souhlasím.

Jinak hodně lidí přísahá ještě na tu knihu Dave MacLeoda (9 z 10 lezců dělá tu stejnou chybu). Viz http://www.amazon.com/ out-climbers-make-same-mistakes/dp/ 095642810X/ref=pd_sim_b_2 (2 mezery!)
Ondřej00:50:41 02.06.2011
odpovědět 
 Foto dne:

Paní Kadrnožková, VIIIb
 Databáze cest:
Všechny cesty (192360)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Charmoz - Grépon traverse 5c Mont Blanc
Nesquiqquì! 6c+ Bergamo-Brescia
Gruppo Alpini Colere 6a+ Bergamo-Brescia
Il volo di Ursula 6b Bergamo-Brescia
Manaslu 2004 5c Bergamo-Brescia
Nově komentované:
Kočka 7b+ Davle
Elegantní Varianta VIIa Prachov
Kočka 7b+ Davle
Lambert 8a Davle
Kočka 7b+ Davle

 Nově v diskusi:
Aktuální dostupnost Obrvégry | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz |

 Nové komentáře:
Re: Prosím, | Re: Prosím, | Re: Dlouhodobá příprava mimo dohled ADV svědčí vrcholným výkonům | Re: Dlouhodobá příprava mimo dohled ADV svědčí vrcholným výkonům | Prosím, | Re: Pátej flek ... | Re: Viva Master ! | Sil(e)nej borec | Whatsup | Re: Wow |

 Kde to vře:
Janja Garnbret přelezla cestu Bibliographie 9b+ (126)
Na svěťáku na Štvanici závodí i tři ruští lezci (43)
SP v lezení na obtížnost Praha (30)
Alpy: sedm mrtvých horolezců během 24 hodin (15)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Praha (13)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Innsbruck, Rakousko (13)
Pepa Šindel přelezl cestu obtížnosti 9b. (11)
Světová lezecká elita míří do Prahy, na Štvanici začíná svěťák (9)
Jakob Schubert zveřejnil film o prvovýstupu cesty B.I.G. 9c (8)
Lezecký park Davle: Z ošklivého lomu lezecký ráj (5)

 Nově v inzerci:
Lezečky Unparallel TN Pro - 42,5 EU | Statická a dynamická lana | Garmin Vivoactive 4 | Boulder hou | La Sportiva TC PRO | NÁLEZ lišty v Labáku | Nové lezečky La Sportiva Genius (aktuální model) | Edelrid OHM II | La sportiva Theory | Vyřazená lezecká lana - jakékoli délky |

 Anketa:
Posuzuješ bezpečnost jištění před nástupem do cesty?
 Ano – aktivně si zjišťuji informace  
 1152 
 Ano – spoléhám hlavně na vizuální kontrolu 
 1267 
 Kombinuji obojí (něco si zjistím + vizuálně posoudím) 
 1455 
 Řídím se doporučením ostatních 
 1420 
 Neřeším to – lezu vše 
 1117 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy © 2000–2026 Lezec.cz


Zobrazit desktopovou verzi