Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Igor Koller chystá autobiografii Lezecká vášeň
Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej
Slovenské průvodce

Závody
AM ČR v boulderingu (24.06)
SP Krakov (03.07)
SP Chamonix (10.07)

Žebříček
Cesty:
16.Pail 10603
17.Šofránko 10585
18.Kolomazník 10550
Bouldry:
16.Šípek 10075
17.Košťál 10050
18.Chytil 10025
Hory:
19.Petr 3170
20.Nešvera 3129
21.Novák 2688

Výsledky
SP Innsbruck (17.06)
M Rakouska paralezení (07.06)
SP Praha (04.06)

Deníčky
5947 lezců
1230729 cest
Nové přelezy:
Bílý Tesák 7b+
Arnold Cla 9+
Lambert 8a
Tabledance 9+
Red Zone 10-
Animální O 9
Old School 9+
Hučení V K 9+
Rote Kante 9+
J. Har 7c

Stěny
V 16 - Plzeň
Boulder Bar - Praha 7
SAUNA - Plzeň

Prodejny
Rock Point OC Olympia - Brno
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
standalezec.cz
hoplezec.cz

Diskuse

Vložení přispěvku 
 nález expresky09.08.2011
Ahoj,
kdo nechal na Malém Rabštejně presku?
Za popis kde zůstalá cvaklá jí rád vrátím.

 Lezení nebo posilování09.08.2011
Ahoj, rád bych požádal zkušené o radu. Lezu cesty cca 6-7 UIAA, mám rád převisy a delší cesty. Technicky problém nemám, ale myslím, že bych potřeboval získat větší sílu v prstech. Například po 15ti metrech v převisu se další 3 metry na stropě prostě a jed
 Re: Lezení nebo posilování09.08.2011
Shodit 10 kilo. Visy a shyby na negativních lištách 2 - 4 cm a bouldering na umělce po oblinách a ma
  Re: Lezení nebo posilování09.08.2011
přečti "Trening sportovního lezce" tam najdeš odpovědi na svoje otázky
   Re: Lezení nebo posilování09.08.2011
Za doporučení knihy děkuji, samozřejmě jsem ji četl. Mám i licenci na trenéra fitnes a kulturistiky.
    Re: Lezení nebo posilování10.08.2011
Shodit minimáně 6 kg, když jsem zavodil, měl jsem na 192cm cca. 65 kg, bez problému.
     Re: Lezení nebo posilování10.08.2011
Kolik ti bylo? Taky jsem měl v sedmnácti při stejný výšce aspoň o deset kilo míň než teď a bylo to t
      Re: Lezení nebo posilování10.08.2011
prostě nežer...
       Re: Lezení nebo posilování10.08.2011
Budu si to pamatovat :)
  Re: Lezení nebo posilování09.08.2011
10 kilo shodit nemohu. Jsem 177/60, minimum podkožního tuku ... :-)
   Re: Lezení nebo posilování10.08.2011
Myslím, že váhu máš víc než v pořádku, nic neshazuj;-)
 Re: Lezení nebo posilování09.08.2011
2x tejdně stěna je jen na udržování, aby ses zlepšil, měl bys chodit tak 4x tejdně, víc ti pomůže bo
  Re: Lezení nebo posilování09.08.2011
Ano, děkuji za pochopení. To je právě ten problém. Klidně bych 4 týdně chodil, ale nestačím regenero
   Re: Lezení nebo posilování09.08.2011
Z mé vlastní zkušenosti ti posilování moc nedoporučuju-činky vůbec ne. Lezení je sport náročný na ko
    Re: Lezení nebo posilování09.08.2011
..je mě 37, tedy taky docela dlouho regeneruju. Když si zařadíš dva dny lezení po sobě, je užitečné
   Re: Lezení nebo posilování09.08.2011
Jako trenerovy je ti urcite jasne ze dobre veci neprijdou hned a samy. 4x tydně na stěnu po roce lez
    Re: Lezení nebo posilování09.08.2011
Děkuji za názory, se vším souhlasím, jasně, že je nesmysl (pro mě) lézt každý den. A také jsem posil
     Re: Lezení nebo posilování09.08.2011
Bouldrovat s někým o trochu lepším je asi nejlepší. Campus bych po roce lezení ještě nechal odpočíva
    Re: Lezení nebo posilování09.08.2011
Děkuji za názory, se vším souhlasím, jasně, že je nesmysl (pro mě) lézt každý den. A také jsem posil
     Re: Lezení nebo posilování10.08.2011
začínám asi konečně tvé otázce rozumět:-). Tedy jestli bych měl k dispozici jen dva dny trénování z
      Re: Lezení nebo posilování10.08.2011
lištovka, campus atd. by měli být v tvém případě vždy jen tréninkovými doplněky. Páteř tréninku je v
       Re: Lezení nebo posilování10.08.2011
Souhlas, bouldering, při kterém si budeš bouldry vymýšlet podle aktuální potřeby - pozitivní malé li
     Re: Lezení nebo posilování10.08.2011
souhlas s Kubou, tedy v tom ze lezeni si lze zlepsit nejlepe lezenim.. nejde jen o silu v rukach/prs
     Re: Lezení nebo posilování10.08.2011
Souhlasím s výše uvedeným, že po roce lezení by měl být trénink přdevším lezecký a né posilovací. Ni
      Re: Lezení nebo posilování10.08.2011
Ať mi nikdo neříká, že na ty hnidy co jsou v sedmičkách není potřeba síla. Technicky dobře můžu lízt
       Re: Lezení nebo posilování10.08.2011
Plně souhlasím. V cestě kde mám lehce silovou převahu (lezu max 8) tak je pak i technika mnohem lepš
        Re: Lezení nebo posilování10.08.2011
To co říkáte je pravda, musí to jít ruku v ruce. těžké je ale posoudit co tě brzdí. Jestli to že neu
       Re: Lezení nebo posilování10.08.2011
Ano, takhle jsem tezko vysvetloval memu instruktorovi na stene, ze nektery krok s protocenim pod ruk
       Re: Lezení nebo posilování10.08.2011
Plně souhlasím. V cestě kde mám lehce silovou převahu (lezu max 8) tak je pak i technika mnohem lepš
       Re: Lezení nebo posilování10.08.2011
Taky jsem radši, když mám nad cestou určitou silovou převahu, pak se leze o hodně klidněji, což je r
      Re: Lezení nebo posilování10.08.2011
Je to tak. Na techniku nezapomínej a hlavne lez na skalách, kde budes trenovat "morál". Sp
       Re: Lezení nebo posilování10.08.2011
No ty vylezeš na stěně lejno a venku dvě?
       Re: Lezení nebo posilování10.08.2011
Ukaž mi jednoho lezce, který leze devítky na umělce a sotva šestky ve skalách?
Nicméně jestli
        Re: Lezení nebo posilování10.08.2011
Pardon, smíchal jsem pojmy s dojmy. To co jsem napsal o Mrázovi je velmi volně převyprávěno. Nic o D
        Re: Lezení nebo posilování10.08.2011
Jak se to vezme s tím mimo mísu. Snažím se nelézt silově, ale baví mne vymýšlet co nejjednodušší kro
         Re: Lezení nebo posilování11.08.2011
Časem zjistíš, že zásadní je technika = lízt tak, abys sílu nepotřeboval. Kamarádka má poloviční síl
      Re: Lezení nebo posilování10.08.2011
BB - díky, prakticky to tak dělám. Po rozlezení a zahřátí (cca hodina cest 5-6) lezu bouldery a stěn
       Re: Lezení nebo posilování10.08.2011
Jestli dobře chápu, lezeš obvykle 4 hodiny. To mi přijde dost a možná proto tak dlouho regeneruješ.
   Re: Lezení nebo posilování10.08.2011
promin, unikla mi informace o tom že lezeš jenom rok... v tom případě je 2x na stěnu asi akorát, u m
 Re: Lezení nebo posilování10.08.2011
Nejsem v žádným případě tréninkový odborník, ale pokud budeš 2x týdně chodit lézt INTENZIVNĚ na stěn
  Re: Lezení nebo posilování10.08.2011
no právě je to důchodec v takovém věku by byl div kdyby se zlepšoval nějak výrazně.čtyřhodinové trén
   Re: Lezení nebo posilování10.08.2011
Tož v těchhle měřítkách jsem taky důchodce. Ale my čtyřicátníci říkáme důchodce až lidem kolem 60 :)
    Re: Lezení nebo posilování11.08.2011
:-D :-D tak to mě po ránu rozesmálo, potěšilo, prostě tak všechno možný :-D
     Re: Lezení nebo posilování24.06.2020
Určitě posilovat. Mám činky a hrazdu odtud -
 LONDÝN - Lezecké stěny?09.08.2011
Ahoj, mohl by někdo doporučit (kvalitní) lezecké (boulderingové) stěny v Londýně? Trávím tu prázdniny a hodil by se mi každý tip... Díky!
 Re: LONDÝN - Lezecké stěny?09.08.2011
Coz treba zkusit tohle?
 Re: LONDÝN - Lezecké stěny?10.08.2011
Westway se mi libila nejvice, nejhorsi mi prisel The Castle. Jinak je to ale 2,5h autem po dalnici n
  Re: LONDÝN - Lezecké stěny?12.08.2011
Westway ;)

 outdoor obchod09.08.2011
Ahoj, nevíte někdo o nějakém dobrém outdoorovém obchodě v okolí Říčan u Prahy.
 Re: outdoor obchod10.08.2011
Alpsport na Florenci
 Re: outdoor obchod10.08.2011
Přímo v Říčanech na Černokostelecké je super obchod : Vybavení do přírody, zkus to, stojí to za to.

 Gerlach - pruvodce08.08.2011
Ahoj, nemate nekdo pruvodce pro horolezecke vystupy na Gerlach? Hledam na netu, ale nenachazim. Neco malo jsem nasel o Martince, ale ta je dlouha, chtel bych jinudy. Diky moc!
 Re: Gerlach - pruvodce08.08.2011
  Re: Gerlach - pruvodce08.08.2011
foto 6618
 Re: Gerlach - pruvodce09.08.2011
Okrem spominaneho Bobovcaka (tatry.nfo.sk, kniha 1. diel - 2010) je Gerlach v sprievodcoch: Chmielow

 foto dne- nádhera08.08.2011
Tak to se mně líbí. Hned je svět krásnější...
 Re: foto dne- nádhera08.08.2011
perfektní...:)
  Re: foto dne- nádhera08.08.2011
foto 6618

 Lubošské skály08.08.2011
Ahoj, máte někdo zkušenost s oblastí Lubošské skály (Harrachov)? Jak se tam leze a jaké cesty mohu očekávat? Díky za info.

 Lubošské skály08.08.2011
Ahoj, máte někdo zkušenost s oblastí Lubošské skály (Harrachov)? Jak se tam leze a jaké cesty mohu očekávat? Díky za info.

 Mačky a cepín na půjčení08.08.2011
Ahoj, chtěl bych jen poprosit, zdali by někdo neměl na půjčení od cca 10.8. - 25.8. turistický cepín (nějaký lehký pokud možno) a mačky na boty, co mají drážku akorát vzadu (takže asi buďto řemínkový nebo s tou "kapsou" vepředu), čistě na ledove
 Re: Mačky a cepín na půjčení09.08.2011
to ti vyjde lip libovolna pujcovna... brno a praha spousty....

 průvodčík po ferátách východních Alp08.08.2011
Čaute, potřeboval bych poradit nějakýho výběrovýho průvodčíka po ferátách v komplet východních Alpách (anebo aspoň komplet v Rakousku) v ČJ nebo AJ. Díky.
 Re: průvodčík po ferátách východních Alp08.08.2011
Klettersteig atlas?
 Re: průvodčík po ferátách východních Alp08.08.2011
Německy od nakl. Shall - Klettersteigatlas Ostereich. Nic lepšího zatím nevyšlo.

1   ...   710   711   712   713   714   715   716   717   718   719   720   721   722   723   724   725   726   727   728   729   ...   2263    
Strana: z 2262
 
     
...nové příspěvky
 Lezení nebo posilování
Ahoj, rád bych požádal zkušené o radu. Lezu cesty cca 6-7 UIAA, mám rád převisy a delší cesty. Technicky problém nemám, ale myslím, že bych potřeboval získat větší sílu v prstech. Například po 15ti metrech v převisu se další 3 metry na stropě prostě a jednoduše neudržím. To samé cesty 8 a více či těžké bouldery - neudržím se na malých chytech. Chodit lézt na stěny mohu kdykoliv a na jak dlouho chci, není problém chodit třeba obden na 2 až 4 hodiny. Stejně tak by pro mne nebyl problém posilování. Co ale preferovat? Je lepší lézt, lézt a lézt, nebo byste preferovali nějaký druh posilování? Je mi 38, lezu chvíli (rok), pokud jdu opravdu nadoraz, potřebuji pak cca 3 dny na relax (prsty, předloktí a ramena). Pokud byste mohli chodit lézt 2x týdně, co byste v rámci rozvoje síly a tréninku na umělé stěny doporučili? Co nejvíce přirozeného lezení a zkoušení těžkých cest, nebo posilování (balkna, campus board, pomůcky ...) ? Děkuji všem za rady a názor.
Jirka20:13:27 09.08.2011
odpovědět 
 Re: Lezení nebo posilování
Shodit 10 kilo. Visy a shyby na negativních lištách 2 - 4 cm a bouldering na umělce po oblinách a malých chytech. To všechno tehdy, když zrovna nemůžeš lézt těžké převislé cesty s malými chyty :-) Myslím si, že trénink (lišta, bouldrovky) mimo normální lezení, je nezbytný. A pak ještě čas. Několik let.
Mattithjah20:34:05 09.08.2011
odpovědět 
  Re: Lezení nebo posilování
přečti "Trening sportovního lezce" tam najdeš odpovědi na svoje otázky
Spidy20:38:09 09.08.2011
odpovědět 
   Re: Lezení nebo posilování
Za doporučení knihy děkuji, samozřejmě jsem ji četl. Mám i licenci na trenéra fitnes a kulturistiky. Jenže teorie je jedna věc a praxe druhá. Proto jsem nechtěl zaručený postup, jak posílit, ale zajímal mne názor zkušených lezců :-)
Jirka21:14:51 09.08.2011
odpovědět 
    Re: Lezení nebo posilování
Shodit minimáně 6 kg, když jsem zavodil, měl jsem na 192cm cca. 65 kg, bez problému.
K.08:43:43 10.08.2011
odpovědět 
     Re: Lezení nebo posilování
Kolik ti bylo? Taky jsem měl v sedmnácti při stejný výšce aspoň o deset kilo míň než teď a bylo to tenkrát nějak v pohodě. Ale nechtěl bych se na to teď pokoušet shodit.
 Piškot13:35:20 10.08.2011
odpovědět 
      Re: Lezení nebo posilování
prostě nežer...
bidlo20:26:55 10.08.2011
odpovědět 
       Re: Lezení nebo posilování
Budu si to pamatovat :)
P.22:59:36 10.08.2011
odpovědět 
  Re: Lezení nebo posilování
10 kilo shodit nemohu. Jsem 177/60, minimum podkožního tuku ... :-)
Jirka21:11:47 09.08.2011
odpovědět 
   Re: Lezení nebo posilování
Myslím, že váhu máš víc než v pořádku, nic neshazuj;-)
holka13:26:24 10.08.2011
odpovědět 
 Re: Lezení nebo posilování
2x tejdně stěna je jen na udržování, aby ses zlepšil, měl bys chodit tak 4x tejdně, víc ti pomůže boulder. A shybovat na těch lištách jak už někdo psal... a nechat tomu trochu čas, nejde to hned, ať si neuženeš zánět šlach:-)
20:43:37 09.08.2011
odpovědět 
  Re: Lezení nebo posilování
Ano, děkuji za pochopení. To je právě ten problém. Klidně bych 4 týdně chodil, ale nestačím regenerovat. Pokud lezu dvě hodiny nějaké bouldery a převisy, samozřejmě druhý den bolí namožené předloktí a prsty. Většinou nechávám další lezení nebo posilování až do doby, kdy to přestane bolet. Přijde mi nedobré jít trénovat, když ruce bolí a jsou nateklé. Už mi není 20 :-( Jenže pak to vychází na intenzivní trénink nebo těžké lezení každé tři čtyři dny. A když je k dispozici takto málo času, co upřednostnit? Lezení nebo posilování? Posilování mne nebaví, raději si lezu ty převisy, bouldruju po malých chytech, stěny lezu nahoru i dolů ... Ale nevím, zda to není tak trochu chyba.
Jirka21:28:04 09.08.2011
odpovědět 
   Re: Lezení nebo posilování
Z mé vlastní zkušenosti ti posilování moc nedoporučuju-činky vůbec ne. Lezení je sport náročný na koordinaci pohybu. Jak se v tom začneš umět líp "kroutit", zjistíš, že umíš své tělo pověsit do chytů ideálnějším způsobem, tedy udržíš je menší a menší. To kroutění se samotným posilováním moc nenaučíš. Tedy dávej přednost lezení-to ti dá jak techniku, tak tím i posílíš. Až začneš stagnovat, pak teprv se vytas s něčím speciálnějším a zařaď tam třeba ty visy, shyby, přednosy nouhou (na břicho) atd.
kuba novák21:50:14 09.08.2011
odpovědět 
    Re: Lezení nebo posilování
..je mě 37, tedy taky docela dlouho regeneruju. Když si zařadíš dva dny lezení po sobě, je užitečné první den valit něco víc do těla a druhý ten něco kolmějšího, kdy to jde už víc odšlapat. Osobně už dva dy za sebou nevydržím v silovém zápřahu. To ti pak vychází např. úterý středa umělka, čt, pá, regenerace a víkend skály na max:-).(Je užitečné pěkně před víkendovým těžkým lezením řádně zregenerovat). Vzhledem k tomu, že jsme vrstevníci, mohl by jsi tento režim zvládnou taky. Aerobka regeneraci krapet urychlí. Nějaké ty masáže, sportovní strava...ale to ty asi znáš, když jsi v tom študovaný.
kuba novák22:01:15 09.08.2011
odpovědět 
   Re: Lezení nebo posilování
Jako trenerovy je ti urcite jasne ze dobre veci neprijdou hned a samy. 4x tydně na stěnu po roce lezeni... co na to reknou prsty? To ze top lezci po x letech lezeni maji 6x lezeni + kompenzaci a 1 rest neznamena ze to je vhodne pro tebe.
Precti si uz zminěny Trenink sportovního lezce.
A myslim ze jen malokdo leze 9+ za 2 roky. Ono taky kdyz mas nejaky zaklad nejdrive to jde lehce a pak narazis na nejakou obtiznost na kterou uz ti chybí aktualni fond. Tak to se mozna stalo ted. Hlavu vzhuru ted to teprve zacne byt sranda :)
Tom21:52:01 09.08.2011
odpovědět 
    Re: Lezení nebo posilování
Děkuji za názory, se vším souhlasím, jasně, že je nesmysl (pro mě) lézt každý den. A také jsem posilováním nemyslel činky, ale campus board, různé balonky a podobně.
Otázka by asi zněla - jestliže jsem schopen, vzhledem ke svému zdraví, věku a lezeckým zkušenostem, se naplno věnovat tréninku dvakrát týdně, je lepší ten čas věnovat lezení, nebo posilování?? Je pro mne lepší přelézat bouldery a trénovat s malými a oblými chyty, nebo je lepší poskakovat na campusu a shybovat na balkně? Otázka je zaměřená na sílu v prstech, zbytek těla je ok - kolo, brusle, squash, shyby i kliky dělám se závažím, dřepy na jedné noze jsou v pohodě, břicho vyrýsované ... Ale jak nejlépe potrénovat prsty, když na ně musím mít režim 1 den trénink a min dva tři dny relax? Jak vytěžit z tohoto omezeného času maximum?
Jirka23:11:18 09.08.2011
odpovědět 
     Re: Lezení nebo posilování
Bouldrovat s někým o trochu lepším je asi nejlepší. Campus bych po roce lezení ještě nechal odpočívat nebo budeš mít rok pauzu. Spíš ty visy na různých chytech v různých ůhlech (hlavně ne natažený ruce), dokud se ti nezatmí před očima. Jak ti začne škubat v předloktí, tak si dej větší pauzy mezi opakováníma. A hlavně když ti to zrovna nepůjde, jak by sis myslel, že by to mělo jít, je lepší se v tu chvílu na to vykašlat a dělat něco jinýho, případně víc lenošit.
Willhem23:29:45 09.08.2011
odpovědět 
    Re: Lezení nebo posilování
Děkuji za názory, se vším souhlasím, jasně, že je nesmysl (pro mě) lézt každý den. A také jsem posilováním nemyslel činky, ale campus board, různé balonky a podobně.
Otázka by asi zněla - jestliže jsem schopen, vzhledem ke svému zdraví, věku a lezeckým zkušenostem, se naplno věnovat tréninku dvakrát týdně, je lepší ten čas věnovat lezení, nebo posilování?? Je pro mne lepší přelézat bouldery a trénovat s malými a oblými chyty, nebo je lepší poskakovat na campusu a shybovat na balkně? Otázka je zaměřená na sílu v prstech, zbytek těla je ok - kolo, brusle, squash, shyby i kliky dělám se závažím, dřepy na jedné noze jsou v pohodě, břicho vyrýsované ... Ale jak nejlépe potrénovat prsty, když na ně musím mít režim 1 den trénink a min dva tři dny relax? Jak vytěžit z tohoto omezeného času maximum?
Jirka23:27:00 09.08.2011
odpovědět 
     Re: Lezení nebo posilování
začínám asi konečně tvé otázce rozumět:-). Tedy jestli bych měl k dispozici jen dva dny trénování za týden, rozhodně bych volil kruťácký bouldering na maximálku. V boulderingu se zničíš víc, než s lanem-je to více silové, tedy potřebuješ taky i více regenerace. Upřednostni bouldering před lanem. Jestli z časových důvodů nemůžeš bouldrovku navštěvovat více než dva dny v týdnu, pokus se na svém pracovišti, doma -no prostě někde, kde se přes den často vyskytuješ, pořídit nějakou lištovou desku a tam během týdne svůj trénink přiživuj. Pár minut během dne-kdykoliv budeš mět chviličku, hupni na to. (samozřejmě ber ohled na regeneraci) Osobně takovou desku mám v práci a v časovém presu mě fakt přijde vhod. Lepší si zaviset v práci na fošně, než nic...
kuba novák00:19:20 10.08.2011
odpovědět 
      Re: Lezení nebo posilování
lištovka, campus atd. by měli být v tvém případě vždy jen tréninkovými doplněky. Páteř tréninku je v boulderingu-v lezení.
kuba novák00:21:58 10.08.2011
odpovědět 
       Re: Lezení nebo posilování
Souhlas, bouldering, při kterém si budeš bouldry vymýšlet podle aktuální potřeby - pozitivní malé lišty, negativní, obliny, dlouhé kroky. Oproti kampusu si budeš zlepšovat koordinaci pohybů a techniku.
o..08:50:18 10.08.2011
odpovědět 
     Re: Lezení nebo posilování
souhlas s Kubou, tedy v tom ze lezeni si lze zlepsit nejlepe lezenim.. nejde jen o silu v rukach/prstech (i kdyz bez ni se obejit nelze) ale hlavne o rovnovahu,..& taky ohebnost.
Nevim zda neopakuju jiz vyrcene, ..pridal bych ohebnostni trening (rozsah pohybu kycli), schopnost setrvat v ruznych zkroucenych polohach s minimalnim svalovym vypetim (joga).
Asi to tady uz taky zaznelo (a kdyz ne primo tady tak v jinejch diskusich) - ale BACHA!!! na prilis intenzivni trening rukou a prstu, zejmena ze zacatku. Potrebujes prvnich nekolik let nez se slachy a klouby zpevni na unosnou miru a zvyknou si na lezeckou zatez (par desitek tisic let vyvoje na zemi nevratiz zpatky za mesic, ba ani za rok). A urvany slachy, poskozeny slachovy upony, zniceny klouby v prstech ..srustaj dlouho a nekdy vubec ne.
TOA02:32:06 10.08.2011
odpovědět 
     Re: Lezení nebo posilování
Souhlasím s výše uvedeným, že po roce lezení by měl být trénink přdevším lezecký a né posilovací. Nicméně už se neztotožňuji s názorem, že by měl být primárně bouldrový. Dle mého je třeba nalézt co nejvíce metrů v relativně aerobním režimu, kdy jsi schopen kontrolovat své pohyby perfektně se věnovat technickému provedení a navíc jsi schopen posoudit zda si nezraníš své na lezení né ještě zcela přivyklé svaly a šlachy.

Pokud budu mít k lezeckému tréninku pouze dva dny v týdnu pojedu první tři měsíce především AE/AN vytrvalost s lanem a teprve potom budu přecházet postupně na bouldrovku, ale nikdy zcela. Pokud bych měl těch dnů více pak občas zařadím bouldering doplňkově. Osobně bych se ale nebál trénovat dva dny po sobě, holt každý den není vrchol. Co se boulderingu týče je to jednoznačně efektivnější metoda, ale pokud nelezeš sněkým dalším je to jen plácání na místě.

Ve finále ale všechny rady zde uvedené jsou jen bohapustá teorie. Pokud chceš aby ti někdo poradil, najdi si dobrého lezce ve svém okolí a ukaž mu co umíš. Řeči že někoho brzdí síla, nebo síla prstů slyším ve svém okolí stále. Nicméně v naprosté většině případů je to nedokonalá technika. Všichni jsme na to hákliví si to přiznat a proto je dobré si to nechat říct od někoho komu důvěřujeme.

V obtížnosti o které mluvíš toto platí skoro vždy. Neviděl jsem sedmičkového lezce, kterého by brzdila síla. Všechno musí jít ruku v ruce, technika i síla a na této úrovni speciálně..

Čas od času pořádá Tufi super semináře, kde nejenže lidsky vysvětlí o čem lezecký trénink je, ale hlavně perfektně posoudí tvé silné a slabé stránky a pomůže ti si přiznat, že trénuješ jako většina z nás jen ty silné:)

ať se daří BB
BB09:06:34 10.08.2011
odpovědět 
      Re: Lezení nebo posilování
Ať mi nikdo neříká, že na ty hnidy co jsou v sedmičkách není potřeba síla. Technicky dobře můžu lízt imho jen tehdy, když mám nad cestou aspoň malou silovou a vytrvalostní převahu; pokud lezu na hranici maxima, tak se instinktivně křečovitě chytím a veškerá technika jde do psí (a to i na překližce kde nic nehrozí). Že není potřeba síla si (imho) myslí borci, kteří tu sílu mají - považují ji za samozřejmou. Neříkám že technika ne, ale že technika musí jít ruku v ruce se silou.
honza09:41:54 10.08.2011
odpovědět 
       Re: Lezení nebo posilování
Plně souhlasím. V cestě kde mám lehce silovou převahu (lezu max 8) tak je pak i technika mnohem lepší, než když se držím zuby nechty a myslím jen na to, abych negychnul.
09:51:06 10.08.2011
odpovědět 
        Re: Lezení nebo posilování
To co říkáte je pravda, musí to jít ruku v ruce. těžké je ale posoudit co tě brzdí. Jestli to že neutáhneš chyt, nebo to že se k tomu neumíš postavit. To že na každém chytu neudělám shyb na jedné ruce neznamená že mě brzdí síla:) ve většině případů stačí jen jiná sekvence, malinko jiný úhel a pozice ruky/nohy a najednou to jde:)
Hlavní sval je mozek a spousta se toho dá okoukat.. Tupé shybování je super, ale je to až ta poslední cesta:)
BB10:01:25 10.08.2011
odpovědět 
       Re: Lezení nebo posilování
Ano, takhle jsem tezko vysvetloval memu instruktorovi na stene, ze nektery krok s protocenim pod rukou nemuzu udelat, protoze se v kriticke fazi zkratka a dobre neudrzim prstama na chytu. On byl lehky a silny, ja velky a primerene tezky a proste me prsty ne a ne pridrzet. :-) Takze soulad sila-technika je dulezty.
Honza D.09:55:19 10.08.2011
odpovědět 
       Re: Lezení nebo posilování
Plně souhlasím. V cestě kde mám lehce silovou převahu (lezu max 8) tak je pak i technika mnohem lepší, než když se držím zuby nechty a myslím jen na to, abych negychnul.
09:56:24 10.08.2011
odpovědět 
       Re: Lezení nebo posilování
Taky jsem radši, když mám nad cestou určitou silovou převahu, pak se leze o hodně klidněji, což je ruku v ruce s lepší technikou. Nicméně mám zkušenost, která potvrzuje BBho tvrzení, že hodně problémů je zakopáno právě v technice. V dobách, kdy jsem měla relativně velkou sílu (rozuměj: byla jsem schopná udělat několik shybů ve třech sériích za sebou), jsem díky tomu velkou část cest lezla silově. Pak jsem se po zraněních několikrát vracela k lezení prakticky od začátku a přestože jsem neměla stejný silový fond, byla jsem schopná vylézt cesty, které jsem dříve vylezla právě pro tu silovou převahu. Nastal opačný efekt: nedostatek síly mě přinutil zlepšit techniku :-) Souhlasím s BB, že po roce lezení a ještě v tomhle věku je nejlepší "nalézt metry" s lanem. Prsty a vůbec šlachy si prostě musí zvyknout a postupně posílit. Bouldrovku zařadit až později, dokáže zničit prsty líp, než cokoliv jiného, když to člověk přešvihne. Pro větší rozmanitost, pokud je to možné, je dobré měnit stěny. No a na skály jezdit do různých oblastí. A dobře se koukat, jak leze někdo, kdo to umí, případně si od něj nechat poradit, to rozhodně neuškodí.
Kočka15:12:26 10.08.2011
odpovědět 
      Re: Lezení nebo posilování
Je to tak. Na techniku nezapomínej a hlavne lez na skalách, kde budes trenovat "morál". Spousta lidi vyleze na stene 9tku a na skále sotva 6tku. Více jim proste hlava nedovoli. Prekonavani strachu je take soucasti lezeni.
Tom09:50:22 10.08.2011
odpovědět 
       Re: Lezení nebo posilování
No ty vylezeš na stěně lejno a venku dvě?
10:25:33 10.08.2011
odpovědět 
       Re: Lezení nebo posilování
Ukaž mi jednoho lezce, který leze devítky na umělce a sotva šestky ve skalách?
Nicméně jestli Jirka leze rok, tak je jeho tvrzení, že technicky problém nemá úplně mimo mísu. Všichni máme problém s technikou.
Pamatuju se, jak kdysi Mráza někde napsal, že v technice už lezci jeho úrovně moc prostoru pro zlepšení nevidí, že už mají po těch tunách cest co přelezli techniku zakódovanou málem v DNA :) Ale když se pak později srovnával s Adamem Ondrou, tak napsal/řekl, že mu připadá, že silově jsou tak nastejno, ale Adam je lepší technicky...
Bébul11:39:02 10.08.2011
odpovědět 
        Re: Lezení nebo posilování
Pardon, smíchal jsem pojmy s dojmy. To co jsem napsal o Mrázovi je velmi volně převyprávěno. Nic o DNA určitě neříkal :-) Jen o síle a technice...
Bébul11:40:46 10.08.2011
odpovědět 
        Re: Lezení nebo posilování
Jak se to vezme s tím mimo mísu. Snažím se nelézt silově, ale baví mne vymýšlet co nejjednodušší kroky a různá technická řešení. Ale to platí na cestách, na které mám. Těžko se mohu snažit o techniku nebo vymýšlení alternativních kroků, když se tam prostě neudržím. Nedávno jsem lezl na boulderu s klukama, co staví cesty. Koukám na ně, vidím, jak se to má jít, znám sekvence, ale když ti ruka z chytu jednoduše sjede dolů nebo ti povolí prsty, je ti to vše k ničemu. Bez síly v prstech, které tě tam udrží, prostě nic nevymyslíš. Takže ano, nikdo není dokonalý, ale myslím, že to, co lezu, tedy 6 a některé 7, nemám technicky úplně špatně. A abych mohl pokračovat a zkoušet další věci, je potřeba zesílit prsty. Alespoň myslím ..
Jirka15:57:21 10.08.2011
odpovědět 
         Re: Lezení nebo posilování
Časem zjistíš, že zásadní je technika = lízt tak, abys sílu nepotřeboval. Kamarádka má poloviční sílu než já a vyleze to samý i v převisech. Já zase jak stárnu tak slábnu, a přitom lezu o hodně těžší cesty než dřív kdy jsem jen shyboval. Ideální je když je síla i technika.
Spíš si užívej = lez co nejvíc a klidně i lehčí cesty, posilovnu nech kulturistům. Zlepšení přijde samo.
01:00:28 11.08.2011
odpovědět 
      Re: Lezení nebo posilování
BB - díky, prakticky to tak dělám. Po rozlezení a zahřátí (cca hodina cest 5-6) lezu bouldery a stěny s převisy a to nadoraz co ruce vydrží (cca 1-2 hodiny). Nejen cesty, lezu třeba jen po stupech nebo oblinách nebo jen stropy ...
A když mají ruce dost, lezu 6-7 (technická 7 je mé maximum) třeba na normální kolmé stěně nebo rajbasu abych procvičil techniku, rovnováhu a podobně. To zvládnu tak hoďku dvě. Pak už mám dost. Jeden den ruce bolí, druhý ješte trochu, třetí už ne a tak hurá na stěnu :-) Pokud jsem to tedy dobře pochopil, nic tím v oblasti rozvoje lezeckých dovedností a síly nekazím. No, snad to tak je ...
Jirka10:33:02 10.08.2011
odpovědět 
       Re: Lezení nebo posilování
Jestli dobře chápu, lezeš obvykle 4 hodiny. To mi přijde dost a možná proto tak dlouho regeneruješ. Obvykle tělo lépe reaguje na více kratších a o to třeba i intenzivnějších tréninků.
Došlík20:00:00 10.08.2011
odpovědět 
   Re: Lezení nebo posilování
promin, unikla mi informace o tom že lezeš jenom rok... v tom případě je 2x na stěnu asi akorát, u mě taky byla dlouhá regenerace po roce lezení, pak se to časem zlepšilo. Takže asi lézt jak ti to tělo dovolí, a časem by se měla ta regenerace trochu zlepšit, tělo si na zátěž zvykne a postupně tak chodit 3x tejdně. ale jako každej to má jinak, já chodím 4x tejdně lozit až po víc jak třech letech. Hodně mi pomáhá si to namožený předloktí každou chvilku protahovat (během celýho dně když si vzpomenu) a případně i masírovat. Hodně zdaru!
13:37:33 10.08.2011
odpovědět 
 Re: Lezení nebo posilování
Nejsem v žádným případě tréninkový odborník, ale pokud budeš 2x týdně chodit lézt INTENZIVNĚ na stěnu to, co lezeš, tak se, pokud teda nejseš fakt kopyto, během dalšího roku stoprocentně zlepšíš. Pokud jsi třeba vyloženě silově zaměřený kopyto (většina takovejch ovšem tvrdí, že s technikou nemaj problémy), tak taky, akorát trochu míň a pomalejc.
Z obtížnosti 6-7 se prostě člověk, pokud už není důchodce, zlepší přirozeně tím, že jenom leze. A myslím, že ještě tak do úrovně 8 by to bylo zdravý dělat takto - a speciálnější silový trénink bych teda hledal až pak. Dáš tím aspoň další rok prstům a loktům na lepší a postupnou adaptaci - a nezblbneš (aspoň ne tak rychle).
V tomhle věku už stejně světový úrovně nejspíš nedosáhneš, tak je asi zbytečný lámat to zarputile přes koleno a riskovat, že si nějakou dobu nezalezeš vůbec.
A subjektivní dojem - zlepšování neprobíhá lineárně, ale děje se formou: delší stagnace - skok (nebo posun) - pak zase nějaká stagnace... A je pravděpodobný, že ty stagnace tím pádem nemusej být nutně stagnace, ale že si během nich střádáš nějakej potenciál na další toužebně očekávanej posun.
Pro mě osobně by ale vedlo ke stagnaci lézt furt totéž na téže stěně/skále - takže i trocha obměn, pestrosti... Pokud lezeš dachy a převisy na umělce, tak bys měl vyrazit třeba na tejden na kolmý skály po malejch chytech... A tak to nějak střídat.
P.12:47:13 10.08.2011
odpovědět 
  Re: Lezení nebo posilování
no právě je to důchodec v takovém věku by byl div kdyby se zlepšoval nějak výrazně.čtyřhodinové tréninkové dávky vidím jako smrtelné. tak hoďku a dost jestli nechce předčasně umřít... a může lézt i čtyřikrát týdně, a časem si může přidat a s tím bouldrováním bych byl opatrný, jestli chce lézt sportofky s lanem ať leze s lanem v pětačtyřicítce, metry, metry, metry...bouldrováním se naučí bouldrovat, shybováním se naučí shybovat...
20:57:31 10.08.2011
odpovědět 
   Re: Lezení nebo posilování
Tož v těchhle měřítkách jsem taky důchodce. Ale my čtyřicátníci říkáme důchodce až lidem kolem 60 :))
P.22:56:17 10.08.2011
odpovědět 
    Re: Lezení nebo posilování
:-D :-D tak to mě po ránu rozesmálo, potěšilo, prostě tak všechno možný :-D
Kočka07:49:27 11.08.2011
odpovědět 
     Re: Lezení nebo posilování
Určitě posilovat. Mám činky a hrazdu odtud - https://www.diten.cz/. Pokud máte posílené vazy, půjde to líp.
Aranka23:21:21 24.06.2020
odpovědět 
 Foto dne:
kvalifikace
SP Innsbruck 2026 lezení na obtížnost
 Databáze cest:
Všechny cesty (192337)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Start und stop 4 Sankt Lorenz
Přeskok 2 Skály V Údolí Roklice
Zamotaná pouť V Skály V Údolí Roklice
Náhorní hrana II Údolí Loubenského Potoka
Turecký med VIIb Údolí Loubenského Potoka
Nově komentované:
Paní Kadrnožková VIIIb Prachov
Mandragora Hard 8A Rusava
Tancuj, Tancuj, Vykrúcaj VIIIa Adršpach
Záviš 7 Žleby
Přehmat 5+ Černá Skála U Přeštic

 Nově v diskusi:
Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz |

 Nové komentáře:
Re: Viva Master ! | 666 555 | Re: Viva Master ! | Re: Viva Master ! | Re: Viva Master ! | Re: Viva Master ! | Re: Neuznat | Viva Master ! | AI slop | Re: Podle článku byl B.I.G. původně "Projekt Hard"? |

 Kde to vře:
Janja Garnbret přelezla cestu Bibliographie 9b+ (126)
Na svěťáku na Štvanici závodí i tři ruští lezci (58)
SP v lezení na obtížnost Praha (30)
Alpy: sedm mrtvých horolezců během 24 hodin (15)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Praha (13)
Pepa Šindel přelezl cestu obtížnosti 9b. (11)
Světová lezecká elita míří do Prahy, na Štvanici začíná svěťák (10)
Jakob Schubert zveřejnil film o prvovýstupu cesty B.I.G. 9c (8)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Innsbruck, Rakousko (6)
Lezecký park Davle: Z ošklivého lomu lezecký ráj (5)

 Nově v inzerci:
Lezečky Unparallel TN Pro - 42,5 EU | Statická a dynamická lana | Garmin Vivoactive 4 | Boulder hou | La Sportiva TC PRO | NÁLEZ lišty v Labáku | Nové lezečky La Sportiva Genius (aktuální model) | Edelrid OHM II | La sportiva Theory | Vyřazená lezecká lana - jakékoli délky |

 Anketa:
Posuzuješ bezpečnost jištění před nástupem do cesty?
 Ano – aktivně si zjišťuji informace  
 1145 
 Ano – spoléhám hlavně na vizuální kontrolu 
 1260 
 Kombinuji obojí (něco si zjistím + vizuálně posoudím) 
 1451 
 Řídím se doporučením ostatních 
 1416 
 Neřeším to – lezu vše 
 1114 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy © 2000–2026 Lezec.cz


Zobrazit desktopovou verzi