Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Igor Koller chystá autobiografii Lezecká vášeň
Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej
Slovenské průvodce

Závody
SP Krakov (03.07)
SP Chamonix (10.07)
MS juniorů (18.07)

Žebříček
Cesty:
7.Nespoutaný 11494
8.Suchan 11187
9.H2 11019
Bouldry:
7.Popovský 10475
8.Danda 10403
9.Stráník 10400
Hory:
9.Nešťák 5095
10.Hess 4095
11.Zvonková 4029

Výsledky
SP Innsbruck (17.06)
M Rakouska paralezení (07.06)
SP Praha (04.06)

Deníčky
5949 lezců
1231384 cest
Nové přelezy:
Der Pickni 8+/9-
Královna O 7C
La piada d 7C
Pozdrav z Xc/XIa
Kontraband Xa
Kontrollfr 9-
Svetská Sl 9+
Vymetání P 8A
Zvlhčovač 9
Dýka 8A

Stěny
boulderingjicin - Jicin
HO Náchod lezecká stěna ZŠ TGM - Náchod
LSD - Lezecká Stěna Dufek - Kuřim

Prodejny
SAMBAR sport Kladno - Kladno - Kročehlavy
HUDYsport - České Budějovice
Dap Sport - Hradec Králové

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
standalezec.cz
hoplezec.cz

Diskuse

Vložení přispěvku 
 Sněžka02.03.2012
Čau, budu mít trochu troubelínský dotaz :) Jak je to teď s podmínkami na trase Výrovka->Luční->Sněžka? Dá se to i pěšky? Nebo jen na lyžích, sněžnicích? Díkes. Pavel
 Re: Sněžka02.03.2012
Samozřejmě, že se to dá, ale s trochu větší fyzickou námahou, přejít pěšky, takřka se není čeho obáv
  Re: Sněžka02.03.2012
Dík. A myslíš, že se to dá z Pece přes Výrovku a Luční a ze Sněžky dolů pod lanovkou v rozumnému tem
   Re: Sněžka02.03.2012
tenle vikend se bezi krkonosska 70, takze se ti muze stat ze kdyz se budes bezkarum motat pod nohy t
    Re: Sněžka02.03.2012
:-D dík
    Re: Sněžka02.03.2012
Jasně, pokud chceš jít teď o víkendu, tak to je závod - nicméně to zase bude pěkně vyfrézovaný a bok
     Re: Sněžka02.03.2012
dík, už mám lepší představu... na běžkách by to bylo samozřejmě lepší, ale ne všichni jsme běžkaři,
      Re: Sněžka02.03.2012
Z Pece přes Richtrovky na Výrovku a dál na Luční je to prakticky vždy v pohodě .... jezdí tam skůtry
       Re: Sněžka02.03.2012
Pod lanovkou ze Sněžky jsme to šli několikrát pěšky dolů do Pece v zimě a bylo to v pohodě - cesta j
        Re: Sněžka02.03.2012
Tu Sněžku rozhodně nezpochybňuju, ale s tím pěšky jsem od jisté doby opatrnej, kdy jsem si naivně my
         Re: Sněžka03.03.2012
O tom ani já nepochybuju! :)
 Re: Sněžka02.03.2012
zápecník-nejsi náhodou z moravy?
  Re: Sněžka02.03.2012
su
 Re: Sněžka02.03.2012
Ne, dupat v zimě bez lyží po horách je nesmysl.

 Kutná Hora02.03.2012
ahoj pracuju ted kousek mezi kolínem a kutnou horou a narazil sem u obce Hranice na kámen kousek od železniční trati.. byl sem tam v noci s čelovkou a viděl i skoby a linky tak se chci zeptat,prosím, jak se skála jmenuje popř. jake jsou pravidla a podmínk
 Re: Kutná Hora02.03.2012
Pašinka, konkrétně Skála u Kohoutova mlýna. Info na

 Okamžik radosti01.03.2012
Ahoj, máte někdo prosím film Okamžik radosti?Prosim o odkaz, díky moc.

 půlroční pauza01.03.2012
Zdarec, mám dotaz,zda máte zkušenost se začínáním po delší pauze. Nikdy jsem nelezla nějak skvěle, na prvním tak max. 6+ zhruba po roce pravidelnýho lezení. Pak přišel zánět šlach, tak jsem tři měsíce nelezla, pak jsem začínala hodně opatrně jednou týdně
 Re: půlroční pauza01.03.2012
:) .. jelikož bytostně nesnáším lezení na stěně a přirovnávám to k posilovně (tam bych ani nepáchnul
  Re: půlroční pauza01.03.2012
Beliale tebe bych fakt někdy chtěla vidět na živo ... Ty tvoje kydy jsou fakt unikátní a přírodní úk
   Re: půlroční pauza02.03.2012
Že? Taky u nich každý večer onanuju.
 Re: půlroční pauza01.03.2012
Pul roku je dlouha doba. Do vykonnosti se budes vracet rychleji nez nekdo kdo v zivote nelez, ale kl
  Re: půlroční pauza07.03.2012
díkas. Jak na sviňu jsem teď chytla chřipku, takže se mi začátek protáhne zas o 14 dní, sakraaaaaaa
 Re: půlroční pauza01.03.2012
Mam. Pred urazem tak okolo 7- na RP. Po pul rocni pauze stezi 5. Nejhorsi bylo se prinutit chodit 2x
 Re: půlroční pauza01.03.2012
Mam. Pred urazem tak okolo 7- na RP. Po pul rocni pauze stezi 5. Nejhorsi bylo se prinutit chodit 2x
  Re: půlroční pauza07.03.2012
jéé, tak to jsi mě potěšil, že je to normální a že to jde rychle zpátky:) Nikdy jsem netrénovala něj
 Re: půlroční pauza01.03.2012
lezenie po pauze je super. Najprv strasna bieda, potom prudky nastup, radost z rychleho narastu form
  Re: půlroční pauza07.03.2012
dík za optimistický úhel pohledu. Snad z toho budu mít takovou radost, i když se začátek odložil o d
 Re: půlroční pauza01.03.2012
Hrozně záleží jak lezeš (silově, technicky), kolik toho už máš odlezeno.
Pokud jsi lezla šest
  Konečně rozumné slovo mezi sportovními lezci02.03.2012
Delší cesty? Tak patnáct délek a více?
  Re: půlroční pauza07.03.2012
díky:) já se za silový typ moc nepovažuju, ani v době, kdy jsem byla nerozlezenější, jsem neudělala
 Re: půlroční pauza01.03.2012
(následují chytrý kecy, můžeš přeskočit k dalšímu příspěvku ve kterým Ti odpovídám na to na co se pt
  Re: půlroční pauza01.03.2012
K tomu na co se ptáš: Souhlas s tim, co píšou lidi nade mnou, ale vezmu to víc ze široka. Lezecký ka
   Re: půlroční pauza01.03.2012
Btw: vedle lepší vytrvalosti máš možnost tímhle zlepšit i techniku - nic Tě nestresuje a tak máš pln
    Re: půlroční pauza02.03.2012
Ja bych k tomu jen dodal, ze pokud jsi predtim lezla jen rok, tak vypadek bude pravdepodobne markant
     Re: půlroční pauza02.03.2012
A ja bych k tomu dodal, ze spousta cest bude vylezenych s pevnym brichem, takze leh-seduj o stosest.
      Re: půlroční pauza07.03.2012
tak sedy-lehy mě nenapadly jako lezecký trénink a určitě vyzkouším. S tím protahováním je to fakt, j
    Re: půlroční pauza07.03.2012
díky moc:) 20-40 min. v kuse nevím, jestli spolulezci dovolí, to by šlo tak možná na bouldeovce a tu
 Re: půlroční pauza02.03.2012
Ja som liezol najviac 1 x tyzdenne, max 7+, 8-, tzn. max nadhodnotene sedmicky. Popritom som liezol
  Re: půlroční pauza07.03.2012
I ty starče! :-) ozvi se až ti bude 56 ;-)
  Re: půlroční pauza07.03.2012
jééééééééé, co já bych dala za to, kdybych se mohla vrátit o dva roky zpátky a začínat v 26 letech..
   Re: půlroční pauza07.03.2012
teda o 4
    Po nemoci07.03.2012
A jak jste na tom když marodíte? Po pár dnech proležených v horečkách. jak dlouho se pak vracíte zpě
     Re: Po nemoci07.03.2012
týden nemoc, 4dny s horečkou: po týdnu (2-3x na stěně) to vypadá jakž takž, po 14 dnech v původní ko
     Re: Po nemoci07.03.2012
noo, já teď pro změnu bojuju s chřipkou. V pondělí jdu do práce, ale dám si od stěny oraz tak ještě

 letenky29.02.2012
umíte někdo přebukovat jméno na letence od ryanair?
díky Tom
 Re: letenky02.03.2012
Teď zrovna jsem je platil. Podle mně to nejde. Ještě to na mně červeně blikalo, že jak provedeš Chec

 BD Speed 3029.02.2012
Máte někdo nějaké zkušenosti s tímto lezeckým batohem? Za všechny poznatky a připomínky budu rád, díky.
 Re: BD Speed 3002.03.2012
Mám Speeda 40 a můžu určitě doporučit. Nejlepší máš zajít si ho vyzkoušet do Hudáče. Každému sedí ji

 Sicílie II.29.02.2012
Na zaklade doporuceni z Lezce letime v breznu lezt tady. Nemel by nekdo jeste nejakou dobrou radu nebo doporuceni na lezeni sportovek 6a az 7a  a take treba pruvodce na prodej, nebo kde by doporucil zacit a kde koupit mapu a tak? V Catanii si pujcuje
 Re: Sicílie II.01.03.2012
Zeptej se Davida Lamy !
  Re: Sicílie II.02.03.2012
To je nejakej mongol?
  Re: Sicílie II.02.03.2012
Taky nevim, co s tim ma Lama spolecnyho.
Pro podrobnejsi informace doporucuje zeptat se me. A

 Sicílie II.29.02.2012
Na zaklade doporuceni z Lezce letime v breznu lezt tady. Nemel by nekdo jeste nejakou dobrou radu nebo doporuceni na lezeni sportovek 6a az 7a  a take treba pruvodce na prodej, nebo kde by doporucil zacit a kde koupit mapu a tak? V Catanii si pujcuje

 špáňo29.02.2012
Ahoj nemáte někdo zkušenosti jaké bývá počasí v dubnu ve špaňelsku? Myslim tim Siurana, margalef..Chceme tam na celý duben.Dík
 Re: špáňo29.02.2012
vetsinou uz dost teplo, ale ojedinele muze i nasnezit...
  Re: špáňo29.02.2012
Jedeme zitra, idealni je brezen, nejmene srazek a teplota kolem krasnych 20ti pres den a 5-7 v noci.
 Re: špáňo01.03.2012
Nazdárek,byli jsme v této oblasti 19.4,takže:větrno,přes den kol.15st.na slunci líp,kolem 10 hod. se

 Slaňování28.02.2012
Čau, chtěl bych se zeptat na vaše zkušenosti se slaňováním. Pořád se s přítelkyní dohadujem co je lepší, jestli kyblík nebo osma. Bohužel jsme v lezní i slaňováňí začátečníci tak to nedokážem posoudit. Jedná se nám především o bezpečnost. Dik za odpověď
 Re: Slaňování28.02.2012
Mně osobně přijde lepší na slanění kyblík.. lana máš od sebe oddělené a je to pohodlnější.. ale každ
 Re: Slaňování28.02.2012
Můj názor:
1) Obojí funguje dobře.
2) Obojí má svoje plus a minus - letmo: osma zvládn
  Re: Slaňování28.02.2012
Ještě doplňuju vychytávku ve prospěch osmy, která se dá uplatnit při slaňování na moderních tenkejch
   Re: Slaňování28.02.2012
Souhlas - ono těch různých vychytávek je víc; okolo osmy se dá lano omotávat ještě i jinak, stejně t
 Re: Slaňování28.02.2012
nakonec asi zalezi na osobnich preferencich... & nauc se zachazet s obojim, a to tak abys to ume
  Re: Slaňování28.02.2012
I kyblík je třeba v horách pojistit prusíkem, pro případy, které jsi popsal úplně stejně jako osmu.
   Re: Slaňování29.02.2012
zřejmě bylo myšleno uzly na konci lana (resp. každém konci lana) při vícedélkovém slanění kdy to kýb
    Re: Slaňování29.02.2012
Uzly na konci bez prusíku taky nic moc - pod slaňákem dostaneš do tykve, rychle projedeš celou dýlk
     Re: Slaňování29.02.2012
ale jo. uzly na konci jsou dobrý pro sklerotika, ne pro šlupku šutrem do kebule.
      Re: Slaňování29.02.2012
kdyz je rec o pripojisteni na slaneni - jeskynari pouzivaji shunta kterej se nasadi na lano NAD slan
       Re: Slaňování01.03.2012
na vořezávání větví pochystátor jistě užitečný. při lezení musím s tím dertkem síly co mám velmi uvá
  Re: Slaňování29.02.2012
Prusík je zespodu? Myslel jsem, že když se na lezce díváš z boku, tak je odspodu: Jistící pomůcka, p
   Re: Slaňování29.02.2012
Prusik při slaňování určitě pod "slaňovadlo", třeba do nohavice a co nejkratší.
    Re: Slaňování29.02.2012
Aha, máš pravdu, možné způsoby jsou oba. Nad i pod. Pod by měl být bezpečnější. V případě umístění p
     Re: Slaňování29.02.2012
Prusík za nohavici funguje dobře.
1, nohavice tě unese - musí, je to pevnostní součást sedáku
      Re: Slaňování29.02.2012
Prusík za nohavici je za prvý nepohodlnej při zatížení a hlavně za druhý velmi často funguje pouze p
       Re: Slaňování01.03.2012
O osmu se prusik určitě neodblokuje...
     Re: Slaňování01.03.2012
Prusik nema preco nosit tiahu lezca. Na to je tam zlanitko, na tom sa nema co pokazit. Prusik iba &q
 Re: Slaňování28.02.2012
Zásadní rozdíl mezi osmou a kyblíkem nevidím. Důležité je naučit se tu svoji pomůcku perfektně ovlád
 Re: Slaňování28.02.2012
Stopák
 Re: Slaňování28.02.2012
Coz takhle vyzkouset nejakou horoskolu, nebo treba metodicky den poradany CHS. Vse si procvicite p
  Re: Slaňování29.02.2012
všechny názory jsou pěkný, ale tenhle má palec nahoru :)
 Re: Slaňování28.02.2012
Oboje má svoje. Kýbl (s V-drážkama) líp brzdí na tenkých lanech, do osmy se zase líp zakládá lano v
 Re: Slaňování29.02.2012
Vzhledem k tomu, že osma nepředstavuje oproti kyblíku žádnou markantní výhodu, doporučuju slaňovat k
  Re: Slaňování29.02.2012
Osmou nejde jistit?;-) Velkou výhodou proti kyblu je, že když ten nahoře vyšumí a pak si potřebuje d
   Re: Slaňování29.02.2012
Aaa zase mnoho prispevku od lidi co musi neustale reagovat a pritom moc toho nevi:(, zkus kouknout t
    Re: Slaňování29.02.2012
Takže na osmě se jenom slaňuje a kyblem se jenom jistí?;-) Metodýka je dobrá, akorát když se to přeh
     Re: Slaňování29.02.2012
a proto slanuju pres 2 gri-gri :-D
      Re: Slaňování01.03.2012
Tak tohle si musim zapamatovat :-)

Uz jsem videl metodicky zodpovedne lezce, co meli
      Re: Slaňování01.03.2012
A proc ne na jednom? Neni problem uvazat uzel, ktery pri tahu za jeden pramen drzi a za druhy se pov
       Re: Slaňování01.03.2012
Jakej uzel, aby neprolezl třeba kruhem nebo když jedeš ze smyce? Navíc když slaňuješ převisem či do
    Re: Slaňování01.03.2012
Hele já osmou normálně jistim, páč svou chlupatou jedenáctku do kýble nenarvu a do osmy jo, ačkoliv
     Re: Slaňování01.03.2012
to je otazka hodna zenoveho mistra. jaky je zvuk chlupate jedenactky protahovane osmou v adru v pond
      Re: Slaňování01.03.2012
Kdybych odpověděl, že taková chlupatá jedenáctka ječí, že jí sdíráš chlupy z kůže - dostal bych holí
 Re: Slaňování01.03.2012
Používám z obojí, z hlediska přípravy ke slanění mám jednu bezpečnostní výhradu ke kyblíku. Manipula
  Re: Slaňování01.03.2012
Nevíme... :-))))

1   ...   644   645   646   647   648   649   650   651   652   653   654   655   656   657   658   659   660   661   662   663   ...   2263    
Strana: z 2262
 
     
...nové příspěvky
 půlroční pauza
Zdarec, mám dotaz,zda máte zkušenost se začínáním po delší pauze. Nikdy jsem nelezla nějak skvěle, na prvním tak max. 6+ zhruba po roce pravidelnýho lezení. Pak přišel zánět šlach, tak jsem tři měsíce nelezla, pak jsem začínala hodně opatrně jednou týdně lehčí cesty a za měsíc jsem dlouhodobě onemocněla a musela si dát dvouměsíční pauzu. Teď jsem začala znovu, zatím jsem byla dvakrát a je to děs, jako bych znovu začínala, úplně jsem trpěla i na pětkách. Máte s tím někdo zkušenost, ja se co nejlíp vrátit do formy a neublížit si u toho? Nechci závodit a lámat rekordy, ale prostě vrátit se rychle aspoň k těm šestkám, abych si na jaře pohodově zalezla na skalách. Díky za tipy:)
Káča15:55:24 01.03.2012
odpovědět 
 Re: půlroční pauza
:) .. jelikož bytostně nesnáším lezení na stěně a přirovnávám to k posilovně (tam bych ani nepáchnul), užívám si občas přes zimu pouze klování do ledu. Ty mám ale daleko, takže lezecká kondice jde do kytek. No a každé jaro začínám znovu už několik let. Nikam se neposunu, každý rok lezu furt stejně. Buď se stím smířím nebo začnu lézt na stěně. Urychlit to ze zkušenosti nejde. To jsi asi nechtěla slyšet, že?
Belial16:43:10 01.03.2012
odpovědět 
  Re: půlroční pauza
Beliale tebe bych fakt někdy chtěla vidět na živo ... Ty tvoje kydy jsou fakt unikátní a přírodní úkazy mě vždycky zajímaly ... :-\
Kula20:00:50 01.03.2012
odpovědět 
   Re: půlroční pauza
Že? Taky u nich každý večer onanuju.
Belial06:39:55 02.03.2012
odpovědět 
 Re: půlroční pauza
Pul roku je dlouha doba. Do vykonnosti se budes vracet rychleji nez nekdo kdo v zivote nelez, ale klicovy slovo je pomalu !!!, zvolna stupnovat zatez. pokud se budes snazit o rychlej navrat na vykonnost pred vypadkem, s nejvetsi pravdepodobnosti si nekde neco urves, pripadne se jinak zrakvis. Trapeni na lehkejch cestach je o takovy pauze naprosto normalni.. takze si to vychutnavej, ber to opravdu jako novej zacatek, tj lez kilometry cest nad kterejma mas dostatecnou prevahu (bacha na vzpominkovej optimismus.. neodchazi jen sila v rukach ale i cit pro rovnovahu, ohebnost atd atd).
TOA16:45:31 01.03.2012
odpovědět 
  Re: půlroční pauza
díkas. Jak na sviňu jsem teď chytla chřipku, takže se mi začátek protáhne zas o 14 dní, sakraaaaaaa a venku už začíná být hezky!! Díky a měj se:)
09:24:02 07.03.2012
odpovědět 
 Re: půlroční pauza
Mam. Pred urazem tak okolo 7- na RP. Po pul rocni pauze stezi 5. Nejhorsi bylo se prinutit chodit 2x tydne na stenu, a ted po dvou mesicich uz zase pokukuju po 7-, ale k suverenimu pohybu v nich je to jeste daleko. Takze doporucuju to nehrotit, ono to jde v tehlech obtiznostech rychle zpatky celkem samo.
Geo16:48:45 01.03.2012
odpovědět 
 Re: půlroční pauza
Mam. Pred urazem tak okolo 7- na RP. Po pul rocni pauze stezi 5. Nejhorsi bylo se prinutit chodit 2x tydne na stenu, a ted po dvou mesicich uz zase pokukuju po 7-, ale k suverenimu pohybu v nich je to jeste daleko. Takze doporucuju to nehrotit, ono to jde v tehlech obtiznostech rychle zpatky celkem samo.
Geo16:53:09 01.03.2012
odpovědět 
  Re: půlroční pauza
jéé, tak to jsi mě potěšil, že je to normální a že to jde rychle zpátky:) Nikdy jsem netrénovala nějak cíleně, jen jsem prostě chodila na stěnu pro zábavu, tak si říkám, že když tomu dám trochu pravidla a něco načtu k tréninku, tak by to mohlo být rychle zpátky:) Dík!
Káča09:25:52 07.03.2012
odpovědět 
 Re: půlroční pauza
lezenie po pauze je super. Najprv strasna bieda, potom prudky nastup, radost z rychleho narastu formy, potom mierny utlm, nakoniec navrat na pozicie. Uzi si to, ja si to vzdy uzivam, chce to len trpezlivost.
alfonz16:54:23 01.03.2012
odpovědět 
  Re: půlroční pauza
dík za optimistický úhel pohledu. Snad z toho budu mít takovou radost, i když se začátek odložil o dva týdny, páč sem chytla chřipku. Já se z toho fakt asi poseru... Díky:)
09:27:29 07.03.2012
odpovědět 
 Re: půlroční pauza
Hrozně záleží jak lezeš (silově, technicky), kolik toho už máš odlezeno.
Pokud jsi lezla šestky, tak by to mělo jít v pohodě i bez síly. Takže výpadek by neměl být problém. Celkem hodně lezců, často i starších bez tréninku šestky v pohodě leze. Na druhou stranu většinou mladí lezci maj síly, že z nich stříká, ale občas to na cestu v této obtížnosti nestačí.

Návraty jsou asi snažší pro techniky, nepotřebují být v plné síle aby dobře zalezli.
Nicméně předpokládám, že pokud máš z šestek zánět šlach, tak k nim spíš nepatříš.

Tak bych doporučoval lízt spíš delší cesty než bouldrovat, kde nebereš nejmenší pro tebe možné chyty. Cest spíš kvanta. Pomůže to technice i šlachám.

A hlavně před lezením i po lezení protahovat!!!!!
19:37:59 01.03.2012
odpovědět 
  Konečně rozumné slovo mezi sportovními lezci
Delší cesty? Tak patnáct délek a více?
Kuba Turek00:57:52 02.03.2012
odpovědět 
  Re: půlroční pauza
díky:) já se za silový typ moc nepovažuju, ani v době, kdy jsem byla nerozlezenější, jsem neudělala ani jeden shyb. Zánět šlach jsem měla poúrazovej. Nikdy jsem neměla žádný speciální trénink, jen jsem prostě chodila na stěnu, páč mě to bavilo. Tak teď sbírám rady jak na to, abych byla brzy zpátky, vyděsil mě ten krutej propad. Docela jsem vynikala vytrvalostí, to na mě neměli ani kluci a po pauze pět pětek a šestou jsem nedala ani na druhým..no teď počkám až odejde chřipka co na mě skočila, aby toho nebylo málo, a pak se na to opatrně vrhnu. Více lehkých cest s protahováním :) dík:)
09:33:22 07.03.2012
odpovědět 
 Re: půlroční pauza
(následují chytrý kecy, můžeš přeskočit k dalšímu příspěvku ve kterým Ti odpovídám na to na co se ptáš) :-)) )Ahoj Káčo, nevim jakým způsobem jsi lezla a lezeš, ale předpokládám že asi jako většina začátečnických překližkářů (ke kterým se furt po pár letech počítám) jsi se po seznámení s lezením hned snažila udělat si radost vylezením co nejtěžší cesty, možná bez odsedu. Jen přetlumočím slova lezeckých ale hlavně fyzioterapeutických kapacit, že prý ne všechno se posílí stejně rychle, síla svalů přijde brzo, ale síla šlach, úponů, vazů, kloubů, kostí a nevim čeho roste pomalu, řádově roky, pokud lezeš pravidelně. Samozřejmě je to jak kdo, někdo regeneruje rychlejc, někdo hůř...netvrdim, že nemůžeš v létě lízt sedmičky, ale nespěchal bych, nakonec na skalách jsou i pěkný lehký cesty.
Tomáš22:08:43 01.03.2012
odpovědět 
  Re: půlroční pauza
K tomu na co se ptáš: Souhlas s tim, co píšou lidi nade mnou, ale vezmu to víc ze široka. Lezecký kapacity většího (Dave Macleod: 9 out of 10...; Hague & Hunter: the Self Coached Climber) i menšího (David Chudoba: článek "Lezecká vytrvalost" v sekci tréning zde na Lezci) se celkem shodujou na tom, že hlavně začátečníci, ale i lidi co delší chvilku nelezli, by měli začít nejdřív s úvodním vytrvalostním tréningem. Ten by měl trvat zhruba měsíc a vypadá tak, že po protažení a rozcvičení (dobrý nezanedbat, ale to je samozřejmost) lezeš 20 - 40 minut v kuse, pak adekvátní přestávka a to celý dvakrát třikrát zopakuješ. Předloktí má vypadat tak, že mu přiměřeně naložíš aniž by nateklo, takže lezeš cesty o chlup lehčí než normálně a když cítíš že natéká, vyklepeš z většího madla nebo kašleš na barvu a lezeš po všem. Zvýšený průtok krve má prý rozšířit síť krevních vlásečnic, takže po měsíci máš všechno líp zásobený a líp se Ti odplavuje kys.mléčná aj. sajrajty = natéká Ti později a při těžších cestách.
Tomáš22:29:29 01.03.2012
odpovědět 
   Re: půlroční pauza
Btw: vedle lepší vytrvalosti máš možnost tímhle zlepšit i techniku - nic Tě nestresuje a tak máš plno času na to zkoušet různý způsoby použití nohou, zpevnění trupu, blablabla...a předloktí nedostává takovou dardu jako když mu naložíš něčím blízko Tvých limitů. Tak hodně zdaru. Jo a jinak v tom článku od Davida je to ten úplně poslední odstavec.
Tomáš22:33:55 01.03.2012
odpovědět 
    Re: půlroční pauza
Ja bych k tomu jen dodal, ze pokud jsi predtim lezla jen rok, tak vypadek bude pravdepodobne markantnejsi nez pokud bys predtim lezla delsi dobu, takze zachovej klid a bud trpeliva.
Jirka07:42:46 02.03.2012
odpovědět 
     Re: půlroční pauza
A ja bych k tomu dodal, ze spousta cest bude vylezenych s pevnym brichem, takze leh-seduj o stosest. Z toho zanet nedostanes. A dalsi spousty cest vylezes nohama, takze protahuj o stosedm. Po nemoci budes urcite zkracena.

Rada, kterou mi dali kdysi tady (boleli me prsty a ptal jsem se co s tím) a která mi pomohla: Bouldruj v krutych převisech za obrovske chyty. Prsty taky posili, ale neznicis si je a navic posilis timhle lezenim cele telo - i to bricho, a k tomu ramena, lokte. Ale bacha! Rozcvicit pred lezenim, jak psali vys! Protahovani a chvilku rozlez na koleckach po madlech v kolmem max. mirne previslem. Kdyz te budou bolet klouby (Asi bych to popsal spis jako paleni) prodluz rozcvicovani a zahrivani (min. 10, lepe 15 minut) a pak teprve do koleček.

Jinak ja byl taky pul roku doma a na sestky jsem se dostal za mesic (poprve na stene v petkach bez sance ani na druhem, predtim tak sedmy), ale za tu cenu, ze me rozbolely prsty. A tak jsem shanel, co s tim. A poradili mi, co jsem napsal vys. A uz asi tri roky jsem netejpoval.
09:23:55 02.03.2012
odpovědět 
      Re: půlroční pauza
tak sedy-lehy mě nenapadly jako lezecký trénink a určitě vyzkouším. S tím protahováním je to fakt, jsem si teď uvědomila, že najednou nemám šanci připlácnout prdel ke stěně, tak začnu i stím. Dík za tipy, asi by mě to nenapadlo:)
09:42:45 07.03.2012
odpovědět 
    Re: půlroční pauza
díky moc:) 20-40 min. v kuse nevím, jestli spolulezci dovolí, to by šlo tak možná na bouldeovce a tu tady nemáme:( ale dřív jsem to dělala tak, že jsem si vždycky vytáhla cestu a pak si jí ještě vyběhla na druhém, abych nikoho nezdržovala a naběhala jsem takhle dvakrát víc metrů než bych dala normálně:)tak v tom asi budu pokračovat:) díky, rady určitě využiju:)
09:39:19 07.03.2012
odpovědět 
 Re: půlroční pauza
Ja som liezol najviac 1 x tyzdenne, max 7+, 8-, tzn. max nadhodnotene sedmicky. Popritom som liezol zakladacky za 5 - 6, pretoze motivaciou mi bola tuzba po letnych horolezeckych vystupoch v Tatrach, Alpach, pohoriach Balkanu... Po zlomenine nohy na skalach som bol pol roka bez pohybu, +10 kg, potom lezecke pokusy max 6, 6+. Obcasnym lezenim 1 - 2 x mesacne som sa vratil na sedmicky a -5 kg, ale moral na lezenie medzi isteniami sa mi uz nevratil. Este sa zhorsil po tom, ako som na skalach videl zabiteho chlapa. Neskor sa mi odstahoval spolulezec, potom som zacal vela casu travit s priatelkou... V sucasnosti vyleziem max 7-, potom tak jednu 5-ku a mam natecene. Ziadna vytrvalost. Myslite, ze sa este moze staremu 26-rocnemu chlapovi vratit mladicka sila a nadsenie?
shatterhand16:23:32 02.03.2012
odpovědět 
  Re: půlroční pauza
I ty starče! :-) ozvi se až ti bude 56 ;-)
Kočka09:36:53 07.03.2012
odpovědět 
  Re: půlroční pauza
jééééééééé, co já bych dala za to, kdybych se mohla vrátit o dva roky zpátky a začínat v 26 letech..:)
09:45:15 07.03.2012
odpovědět 
   Re: půlroční pauza
teda o 4
Káča09:45:51 07.03.2012
odpovědět 
    Po nemoci
A jak jste na tom když marodíte? Po pár dnech proležených v horečkách. jak dlouho se pak vracíte zpět do formy a jakým tempem začínate trénovat abyste si zas něco neuhnali?
David12:16:22 07.03.2012
odpovědět 
     Re: Po nemoci
týden nemoc, 4dny s horečkou: po týdnu (2-3x na stěně) to vypadá jakž takž, po 14 dnech v původní kondici
13:03:38 07.03.2012
odpovědět 
     Re: Po nemoci
noo, já teď pro změnu bojuju s chřipkou. V pondělí jdu do práce, ale dám si od stěny oraz tak ještě na týden (vždycky si pamatuju jak doktoři psali týden bez tělocviku:) ) Ten půlrok byl dlouhá doba, tak už mě ten týden nezabije a chci mít jistotu, že budu fakt doléčená. Jinak týden-14 dní pauza si myslím, že je úplně OK. Jestli lezeš intenzivně, prsty si užijí odpočinek a výpadek podle mě po třech stěnách ani nepoznáš. Myslím, že se i jako prevence zranění doporučuje jednou za dva měsíce týden vynechat a jednou za rok dva - čtyři týdny, tak můžeš být v klidu:)
Káča15:14:21 07.03.2012
odpovědět 
 Foto dne:
lezení na obtížnost kvalifikace
SP Praha 2026
 Databáze cest:
Všechny cesty (192434)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Úžeh 5A Zvůle
Výcviková 5 Choustník
Nosferatu SD 7B+ Val Masino
La piada della formica 7C Val masino
Jedna Rodina Xa Adršpach
Nově komentované:
Vpravo Od Hranické 6+ Helfštýn
Jižní Pilíř VII Bezděčín
Jižní Pilíř VII Bezděčín
Jižní Pilíř VII Bezděčín
Jižní Pilíř VII Bezděčín

 Nově v diskusi:
Re: Spaní dolomity, arco | Re: Spaní dolomity, arco | brýle | Spaní dolomity, arco | nalezený ATC pilot Bohostice | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) |

 Nové komentáře:
Re: paradocs | Re: žvanil | Re: žvanil | Re: paradocs | Re: paradocs | Re: paradocs | Re: paradocs | Re: paradocs | Re: paradocs | Re: paradocs |

 Kde to vře:
Janja Garnbret přelezla cestu Bibliographie 9b+ (126)
Po pádu v rakouských Alpách zahynul český horolezec (40)
SP v lezení na obtížnost Praha (30)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Innsbruck, Rakousko (17)
Pepa Šindel si zapsal přelezy dalších cest za 9a: (16)
Alpy: sedm mrtvých horolezců během 24 hodin (15)
Pepa Šindel přelezl cestu obtížnosti 9b. (8)
Jakob Schubert zveřejnil film o prvovýstupu cesty B.I.G. 9c (8)
Světová lezecká elita míří do Prahy, na Štvanici začíná svěťák (7)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Innsbruck, Rakousko (5)

 Nově v inzerci:
Nové lezečky La Sportiva Genius (aktuální model) | Hory | Nové lezečky Tenaya Mastia 10,5 UK, 45 EU | Picos de Europa | Horolezecký úvazek | Gryphon Ascender | boulder maglajz pytel La Sportiva | Statická a dynamická lana | Garmin Vivoactive 4 | Boulder hou |

 Anketa:
Posuzuješ bezpečnost jištění před nástupem do cesty?
 Ano – aktivně si zjišťuji informace  
 1166 
 Ano – spoléhám hlavně na vizuální kontrolu 
 1285 
 Kombinuji obojí (něco si zjistím + vizuálně posoudím) 
 1465 
 Řídím se doporučením ostatních 
 1436 
 Neřeším to – lezu vše 
 1136 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy © 2000–2026 Lezec.cz


Zobrazit desktopovou verzi