Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Igor Koller chystá autobiografii Lezecká vášeň
Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej
Slovenské průvodce

Závody
AM ČR v boulderingu (24.06)
SP Krakov (03.07)
SP Chamonix (10.07)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 13081
2.Votoček 12500
3.Širůčková 11897
Bouldry:
1.Trojan 11250
2.Novák 11075
3.Pochman 11075
Hory:
1.Sejbal 7951
2.Skopec 7086
3.Groš 6550

Výsledky
SP Innsbruck (17.06)
M Rakouska paralezení (07.06)
SP Praha (04.06)

Deníčky
5948 lezců
1230819 cest
Nové přelezy:
Averno 7b+
Manky Byzn 7c+
Kočka 7b+
Bílý Tesák 7b+
Arnold Cla 9+
Lambert 8a
Tabledance 9+
Red Zone 10-
Animální O 9
Old School 9+

Stěny
Stěnka na VŠE v Praze (stará budova) - Praha 3 - Žižkov
Bongo Brno - Brno
Sportcentrum Forea - Lanškroun

Prodejny
Mapis - mapové informační středisko - Praha 5
2D chyty - Praha 6
HUDYsport - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
standalezec.cz
hoplezec.cz

Diskuse

Vložení přispěvku 
 Smyčky na písku05.03.2012
Ahoj, potřebovali bychom s kamarádem rozsoudit od zkušených pískařů (oba jsme v něměcku a lezem sportovky). Já si myslím že smyčky co se u nás používají na písku (kromě klasických plochých) jsou normální pomocný reep šňůry mezi 5 až 10 mm. On mi tvrdí že
 Re: Smyčky na písku05.03.2012
No jasně, máš pravdu. Buď se používají s různými uzlíky "na konci" (svázané konce k sobě)
 Re: Smyčky na písku05.03.2012
Máš pravdu - klasická smyčka je repšňůra 5 - 10mm, jen ty silnější se dělaj většinou ze starýho lana
 Re: Smyčky na písku06.03.2012
vono je to asi tak ze na pisku davas co se tam vejde.. nekdy taky 3mm tkanicky, plochace atd.
  Re: Smyčky na písku06.03.2012
nebo lezečku (Tam, kde je to ještě divoký)
   Re: Smyčky na písku06.03.2012
Diky moc vsem :D Konecne nejaky rozmny nazory. Slysel jsem uz o prihodach kde se udajne zakladala pa
    Re: Smyčky na písku06.03.2012
Zajímavá otázka. Tipnul bych, že když srovnáš plocháč a kulatici stejný pevnosti v tahu, pak odolněj
     Re: Smyčky na písku06.03.2012
Přes hranu jde smyce hodně často, představ si třeba přehozenou přes hranatej žulovej hrot. Plocháč p
      Re: Smyčky na písku06.03.2012
Netvrdim že nemůže jít založená smyce přes hranu. Ale lano se na hraně typicky řízne, když do něj ho
    Re: Smyčky na písku06.03.2012
Panenka lana je kuriózní případ, ale je to tak. Cesta Polibek smrti od Brta na Panťáku, tam se to zr
     Re: Smyčky na písku06.03.2012
Panenka lana není zas taková kuriozita. Decháč na Krále. Stará cesta na Rusalku. Některý z těch údol
      Re: Smyčky na písku06.03.2012
Na Decháči se dává panenka pod prvním na tom balkónku? Zrovna u téhle cesty mi to přijde jako docela
       Re: Smyčky na písku08.03.2012
Tak.
        Re: Smyčky na písku08.03.2012
v tom decháči mi to přijde docela zbytečný ale hodí se to prej v údolce na hlásku v teplicích
 Re: Smyčky na písku07.03.2012
Pokud bys chtěl tenkou repšňůru s vysokou nosností, tak se v obchodech ptej po repkách z materiálu d
  Re: Smyčky na písku07.03.2012
Díky moc za všechny rady. Když mluvíš o těch chlupaticích, tak co přesně myslíš tí že si je má člově
  Re: Smyčky na písku07.03.2012
A to jsi slyšel kde, že se kevlarky nevyrábí??? :-o Včera jsem jí metr a půl kupoval ... Kevlarka j
   Re: Smyčky na písku07.03.2012
Kevlarka je standardní zboží v hudysportu. Prodává se tam ve dvou průměrech. Co se týče chlupatice t
    Re: Smyčky na písku07.03.2012
Že se daj chlupatice koupit, tak to sem opravdu netušil. By mě zajímala výroba?! Mě se vždycky časem
     Re: Smyčky na písku07.03.2012
V pardubickym Hudáči ti jako chlupatici prodaj měkkou oranžovou smyci se světlejma proužkama. Není c
     Re: Smyčky na písku08.03.2012
Chlupatice vyrábí Beal (mají to i na webu beal.cz) a je to prakticky jako samotný oplet lana. Nové t
      Re: Smyčky na písku08.03.2012
Samozřejmě konce zatavit jdou! Musíš trochu shrnout oplet a to vyčuhující jádro - ten kevlar - upižl
       Re: Smyčky na písku08.03.2012
Jasně, to znám, ale to se mi nelíbí, protože tak oplet není spojený s jádrem. Nakonec jsem to vyřeši
        Re: Smyčky na písku08.03.2012
Napadá mě namočit konec do roztavenýho nylonu a pak doladit jako klasickou repku (kus lana roztavit
      Re: Smyčky na písku08.03.2012
Tak prý bod tání pro kevlar je při 550 C, ale rychle stárne pod vlivem UV, má vysokou hranovou odoln
  Re: Smyčky na písku07.03.2012
Plochy dyneemy by se nemely pouzivat vazany, protoze v uzlech prokluzujou. Takze sice maji vyssi nos
   Re: Smyčky na písku08.03.2012
Na netu je test jak funglová bealovská dyneema (ta tenká bílá s fialovými okraji, co má v šitém stav
    Re: Smyčky na písku08.03.2012
kde je ten test?
     Re: Smyčky na písku08.03.2012
Uz nepamatuju. Youtube/vimeo? Delali to nejaci Nemci.
   Re: Smyčky na písku08.03.2012
Někde jsem viděl zmínku že trojitej rybářskej na dyneemě drží (?). Jinak ale opravdu většina normáln

 hodnocení obtížnosti05.03.2012
Ahoj,
stále si lámu hlavu nad rozdílem obtížností na skalách a na překližce. Přijde mi, že stejný ohodnocení se ve skutečnosti liší.. Nemohli byste mi to prosím nějak vysvětlit.. případně jen poslat odkaz, kde je to nějak vysvětlený?? díky moc
 Re: hodnocení obtížnosti05.03.2012
Obtížnost(klasa) je jen číslo(a často hodně subjektivně ohodnocené), které se liší oblast od oblasti
  Re: hodnocení obtížnosti05.03.2012
Takže spíš to s překližkou moc nesrovnávat.. Co mi ale ještě neni jasný je třeba klasifikace od AO..
   Re: hodnocení obtížnosti05.03.2012
:-)))
   Re: hodnocení obtížnosti05.03.2012
9a+, označil
  Re: hodnocení obtížnosti05.03.2012
Takže spíš to s překližkou moc nesrovnávat.. Co mi ale ještě neni jasný je třeba klasifikace od AO..
   Re: hodnocení obtížnosti05.03.2012
:-)))
   Re: hodnocení obtížnosti06.03.2012
Pleteš do sebe dvě stupnice 9+ UIAA neni 9a+ francouzsky. Vyhledej si někde srovnávací tabulku stup
 Re: hodnocení obtížnosti05.03.2012
Někdy mi přijde, že na stěnách propaguje klasa typu: "těžko na cvičišti, lehko na bojišti" :) je to
  Re: hodnocení obtížnosti05.03.2012
No když vyjedu do krasu, tak mi to ani nepřijde, spíš naopak, kdežto třeba v zahraničí většinou tohl
 Re: hodnocení obtížnosti05.03.2012
mno, ono ty obtížnosti se liší i na skalách... někdy je to subjektivní (jestliže jsem zvyklá na přev
 Re: hodnocení obtížnosti06.03.2012
Každa cesta je iná. Každé hodnotenie je subjektívne, niekedy je prehnane skromné, inokedy ambiciózne

 průvodce v el. čtečce?05.03.2012
Ahoj,
máte někdo zkušenost s praktickým využitím el čtečky třeba Kindle, namísto knižních lezeckých průvodců?
Následně by mě zajímala zkušenost a možnost získání (legálního získání) lezeckých průvodců - třeba FrankenJura, Arco, Francie atd
 Re: průvodce v el. čtečce?05.03.2012
Čau Břéťo, jo celkem jsem to otestoval. Mám o tom připravenej dokonce článek. Otestoval jsem to na
  Re: průvodce v el. čtečce?05.03.2012
super, díky za info, už se těším na článek:) doufám že jej nebudeš sušit v šuplíku:) zdar BB

 zánět šlach-léčba05.03.2012
Ahoj,
tak jsem si opět natáhl prst(šlachu). Dříve jsem v něm měl zánět, takže je to zase to stejné. Doktor mě do něj pichl kortikoidy a pak se to zpravilo. Nechci ale zace tyhle sr...Slyšel jsem něco o léčbě studená/horká voda. Máte s tím někdo zku
 Re: zánět šlach-léčba05.03.2012
  Re: zánět šlach-léčba07.03.2012
Hele u koho si byl, že ti do toho píchnul kortikoid? Podle posledních info co mám, to není obvyklá l
   Re: zánět šlach-léčba11.03.2012
Nie len, že neobvyklá, ale aj nevhodná!
 Re: zánět šlach-léčba07.03.2012
ahoj, prošla sem si taky zánětem šlach, nejdřív tomu nechala tři měsíce klid(v ortéze asi 2 týdny),

 zánět šlach-léčba05.03.2012
Ahoj,
tak jsem si opět natáhl prst(šlachu). Dříve jsem v něm měl zánět, takže je to zase to stejné. Doktor mě do něj pichl kortikoidy a pak se to zpravilo. Nechci ale zace tyhle sr...Slyšel jsem něco o léčbě studená/horká voda. Máte s tím někdo zku
 Re: zánět šlach-léčba05.03.2012
Studená/teplá pomáhá na rychleší regeneraci... Používám na zmožené svaly na nohou například po běhu.

 Mallorca05.03.2012
Nevíte někdo jak je to se spaním v okolí horských chat na Mallorce. Četl jsem jenom, že je nutné si chaty předem rezervovat, že bývají plné, ale už jsem se nedočetl, co dělat když je plná? Jestli to funguje třeba jak na Korsice, že si člověk postaví vedle

 nalezený telefon v Alkazaru04.03.2012
Ahoj, do článků dnes přibyla zmínka o nalezeném telefonu v Alkazaru. Jasně, v článcích to nemělo co dělat, ale aspoň ten "dobrák" co to smazal, to mohl kopírovat&vložit do diskuze, ať se to neztratí... Dávám se přepis co jsem vydoloval z rss
 Re: nalezený telefon v Alkazaru04.03.2012
Nejlepší je to dát do inzerce pod položku ztráty a nálezy.
  Re: nalezený telefon v Alkazaru04.03.2012
máš pravdu, ale pro možnost doplnění chybějícího kontaktu (jak udělal Jirkas níže) byla diskuze vhod
 Re: nalezený telefon v Alkazaru04.03.2012
Ten dobrák jsem byl já. Chtěl jsem to udělat jen jsem to hned nestihl. Tak je dobře, že jsou tady ši
  Re: nalezený telefon v Alkazaru04.03.2012
Ou, tak to pardon, měl jsem za to, že to vzal z gruntu nějaký horlivý "cenzor"...
  Re: nalezený telefon v Alkazaru05.03.2012
Ten trouba, co si dovolil dát toto krátké upozornění na hlavní stránku jsem já. Docela by mě zajímal
   Re: nalezený telefon v Alkazaru05.03.2012
Nezlob se, já to chápu a pro mě rozhodně trouba nejsi, hodnotím to. Ale řád musí platit pro všechny,
    Re: nalezený telefon v Alkazaru05.03.2012
Lezec se vždy tvářil jako komunitní server a telefon se SIM kartou a kontaktama není karabina, či sm
     Re: nalezený telefon v Alkazaru05.03.2012
Nechtěl bych se probírat na titulce tímhle typem zpráv.
      Re: nalezený telefon v Alkazaru05.03.2012
Přesně tak. Na hlavní straně by se mi to také nelíbilo a DISKUZE nebo INZERCE (i když tam se to čast
     Re: nalezený telefon v Alkazaru05.03.2012
souhlasim s jirkou, na hlavni strance to nema co delat, .. kdyz neco ztratim, tak jako prvni jdu do

 Kam na skialpy?03.03.2012
Ahoj chtěli bysme někam tak na 3 dny do alp na skialpy.Nemáte nějaký tip kam se jezdí a není to moc daleko.Nebo nějaký odkaz s popisem tras v rakouských alpách.chtěl bych nějakou tůru s přespáním na chatě a pěkným sjezdem bez velkého rizika pádu lavin.dík
 Re: Kam na skialpy?04.03.2012
Dachstein. Autem do Obertraunu, na parkoviště pod lanovkou. Nahoře je chata na Krippensteinu (
 Re: Kam na skialpy?04.03.2012
Otztalské alpy. Autem do Ventu a pak šlapat na Martin Busch hutte. V dosahu kopce Similaun+ Otzifund
 Re: Kam na skialpy?05.03.2012
Z Ventu se dá porůznu nakombinovat kolečko s využitím některejch z chat: Martin Busch Hütte, Similau
  Re: Kam na skialpy?05.03.2012
V Ötztalskych Alpach ted hodne padaj laviny skoro všude, tak doporučuju velkou opatrnost, ale jinak
 Re: Kam na skialpy?05.03.2012
 Re: Kam na skialpy?05.03.2012
 Pouze pro znalce...;)02.03.2012
http://www.youtube.com/watch?v=cTlFp4gGVRI
 Re: Pouze pro znalce...;)02.03.2012
Nojo, vynikající. Jedna perlička za druhou, dohromady perla jak hrom :)
 Re: Pouze pro znalce...;)05.03.2012
Na těch horách to vypadá jak v Šáreckým oudolí.

 Lezecké terény HR02.03.2012
Ahoj
Neznáte někdo nějaké lezecké terény v okolí Šibeniku? Pokud nějaké jsou.

1   ...   642   643   644   645   646   647   648   649   650   651   652   653   654   655   656   657   658   659   660   661   ...   2263    
Strana: z 2262
 
     
...nové příspěvky
 hodnocení obtížnosti
Ahoj,
stále si lámu hlavu nad rozdílem obtížností na skalách a na překližce. Přijde mi, že stejný ohodnocení se ve skutečnosti liší.. Nemohli byste mi to prosím nějak vysvětlit.. případně jen poslat odkaz, kde je to nějak vysvětlený?? díky moc
 MartinK19:38:53 05.03.2012
odpovědět 
 Re: hodnocení obtížnosti
Obtížnost(klasa) je jen číslo(a často hodně subjektivně ohodnocené), které se liší oblast od oblasti, natož na překližce.
Hromis19:50:37 05.03.2012
odpovědět 
  Re: hodnocení obtížnosti
Takže spíš to s překližkou moc nesrovnávat.. Co mi ale ještě neni jasný je třeba klasifikace od AO.. třeba Perlorodka 11+ a Adam jí označil za 9+ UIAA.. Co je tedy to 11+? To je jiná stupnice než UIAA??
 MartinK19:54:10 05.03.2012
odpovědět 
   Re: hodnocení obtížnosti
:-)))
19:58:45 05.03.2012
odpovědět 
   Re: hodnocení obtížnosti
9a+, označil
i22:00:12 05.03.2012
odpovědět 
  Re: hodnocení obtížnosti
Takže spíš to s překližkou moc nesrovnávat.. Co mi ale ještě neni jasný je třeba klasifikace od AO.. třeba Perlorodka 11+ a Adam jí označil za 9+ UIAA.. Co je tedy to 11+? To je jiná stupnice než UIAA??
 MartinK20:16:51 05.03.2012
odpovědět 
   Re: hodnocení obtížnosti
:-)))
20:20:23 05.03.2012
odpovědět 
   Re: hodnocení obtížnosti
Pleteš do sebe dvě stupnice 9+ UIAA neni 9a+ francouzsky. Vyhledej si někde srovnávací tabulku stupnic (je i tady na lezci) a bude ti to jasne.
Míra07:58:49 06.03.2012
odpovědět 
 Re: hodnocení obtížnosti
Někdy mi přijde, že na stěnách propaguje klasa typu: "těžko na cvičišti, lehko na bojišti" :) je to trochu frustrující, ale někdy to i tak zafunguje.
 jirkas19:53:13 05.03.2012
odpovědět 
  Re: hodnocení obtížnosti
No když vyjedu do krasu, tak mi to ani nepřijde, spíš naopak, kdežto třeba v zahraničí většinou tohle pořekadlo platí:-)
21:27:42 05.03.2012
odpovědět 
 Re: hodnocení obtížnosti
mno, ono ty obtížnosti se liší i na skalách... někdy je to subjektivní (jestliže jsem zvyklá na převisy na vápně v Juře a zkusím lézt stejnou obtížnost např. na pískové plotně, tak se budu zatraceně divit) a záleží na tom, jak moc je člověk na materiál zvyklý a obyvkle v novém místě musí jít dolů pod svojí úroveň a trošku si zvyknout a skálu "osahat".
No a pak jsou rozdíly způsobené třeba i tím, že autor cesty je jinak stavěný než lezec - od toho, že autor dosáhne na chyt, do kterého menší lezec musí složitě bouldrovat po malých, až třeba po to, že autor má ruce jak lopaty, takže je narve do široké spáry na žábu tam, kde jiný lezec (třeba já :-)) potí krev a marně skládá ruce přes sebe a stejně prokluzuje - tj. pro lopaťáka to bude spára velmi snadná, zatímco pro mě v podstatě nelezitelná (a naopak, tam kde lopaťák sotva narve prsty, tam se já budu držet pohodlně na žábu a přijde mi to lehké).
Se stěnama je to podobné - a pokud je tam víc stavěčů, tak může být klasifikace nekonzistentní i v rámci jedné stěny.

Takže prostě začít s nižší klasifikací a vyzkoušet, jak moc to "sedí" - a hlavně, čísla moc neřešit :-)
CP20:25:26 05.03.2012
odpovědět 
 Re: hodnocení obtížnosti
Každa cesta je iná. Každé hodnotenie je subjektívne, niekedy je prehnane skromné, inokedy ambiciózne a často sa dobému lezcovi ťažko odhadujú obtiažnosti hlboko pod jeho maximom. Napriektomu hodnotenie cesty vychádza často z porovnávania s okolitými cestami a vzniká image oblasti s tvrdou alebo mäkkou klasou.
shatterhand01:40:48 06.03.2012
odpovědět 
 Foto dne:
finále
SP Innsbruck 2026 lezení na obtížnost
 Databáze cest:
Všechny cesty (192346)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Nedělení dýchánek - varianta VIIIb Tisá - Velké Stěny
Nedělní dýchánek VIIIa Tisá - Velké Stěny
Novodobá VIIIb Tisá - Velké Stěny
Životní radost V Tisá - Velké Stěny
Kopanina VIIb Tisá - Velké Stěny
Nově komentované:
Kočka 7b+ Davle
Kočka 7b+ Davle
Kočka 7b+ Davle
Paní Kadrnožková VIIIb Prachov
Mandragora Hard 8A Rusava

 Nově v diskusi:
Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz |

 Nové komentáře:
Re: Wow | Re: Dlouhodobá příprava mimo dohled ADV svědčí vrcholným výkonům | Pátej flek ... | Re: Viva Master ! | Wow | Dlouhodobá příprava mimo dohled ADV svědčí vrcholným výkonům | Re: Viva Master ! | Re: Viva Master ! | 666 555 | Re: Viva Master ! |

 Kde to vře:
Janja Garnbret přelezla cestu Bibliographie 9b+ (126)
Na svěťáku na Štvanici závodí i tři ruští lezci (51)
SP v lezení na obtížnost Praha (30)
Alpy: sedm mrtvých horolezců během 24 hodin (15)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Praha (13)
Pepa Šindel přelezl cestu obtížnosti 9b. (11)
Světová lezecká elita míří do Prahy, na Štvanici začíná svěťák (10)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Innsbruck, Rakousko (10)
Jakob Schubert zveřejnil film o prvovýstupu cesty B.I.G. 9c (8)
Lezecký park Davle: Z ošklivého lomu lezecký ráj (5)

 Nově v inzerci:
Lezečky Unparallel TN Pro - 42,5 EU | Statická a dynamická lana | Garmin Vivoactive 4 | Boulder hou | La Sportiva TC PRO | NÁLEZ lišty v Labáku | Nové lezečky La Sportiva Genius (aktuální model) | Edelrid OHM II | La sportiva Theory | Vyřazená lezecká lana - jakékoli délky |

 Anketa:
Posuzuješ bezpečnost jištění před nástupem do cesty?
 Ano – aktivně si zjišťuji informace  
 1149 
 Ano – spoléhám hlavně na vizuální kontrolu 
 1262 
 Kombinuji obojí (něco si zjistím + vizuálně posoudím) 
 1451 
 Řídím se doporučením ostatních 
 1418 
 Neřeším to – lezu vše 
 1115 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy © 2000–2026 Lezec.cz


Zobrazit desktopovou verzi