LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRůVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Bacha, bacha! Jistíš? Dávej pozor! Jisti, jisti! Vole jisti, bacha! Lezu, jo? Lezu! Těžký to bylo, těžký ty vole!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Igor Koller chystá autobiografii Lezecká vášeň
Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej
Slovenské průvodce

Závody
AM ČR v boulderingu (24.06)
SP Krakov (03.07)
SP Chamonix (10.07)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 13081
2.Votoček 12500
3.Širůčková 11897
Bouldry:
1.Trojan 11250
2.Novák 11075
3.Pochman 11075
Hory:
1.Sejbal 7951
2.Skopec 7086
3.Groš 6550

Výsledky
SP Innsbruck (17.06)
M Rakouska paralezení (07.06)
SP Praha (04.06)

Deníčky
5947 lezců
1230732 cest
Nové přelezy:
Bílý Tesák 7b+
Arnold Cla 9+
Lambert 8a
Tabledance 9+
Red Zone 10-
Animální O 9
Old School 9+
Hučení V K 9+
Rote Kante 9+
J. Har 7c

Stěny
Rock 'n' Wall - Plzeň
Boulder Bar - Praha 7
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5

Prodejny
LANEX eshop - Bolatice
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
standalezec.cz
hoplezec.cz

Diskuse

Vložení přispěvku 
 osp 05.04.2012
ahoj, přidají se 2-3 lidičky do auta do ospu? odjezd zítra večer (pá) návrat pondělí večer...

roman, 605 934 700

 Sasko-nepísky04.04.2012
Ahoj, chystáme se na týden do Sebnice/Sebnitz (45 minut od Děčína) a rádi bychom zalezli, ale většina místních oblastí je dost odvážně (ne)zajištěná. Je tu nějaké lezení, na které by člověk nepotřeboval tolik morálu? Dík
 Re: Sasko-nepísky05.04.2012
Jo, překližka v Děčíně, dost možná i v Pirně a tak...
  Re: Sasko-nepísky05.04.2012
Zkuste občas vylézt třeba z auta a projít se po turicticky značené cestě. To by do začátku mohlo kla
   Re: Sasko-nepísky05.04.2012
Podívejte se na stránky euroclimbingu, je tam pár článků o nepískovcovích oblastech v sasku.
   Re: Sasko-nepísky05.04.2012
Diky za uzitecnou odpoved. Muzes mi jeste vyjmenovat vsechny mindraky ktery mas ze pises takovy blbo
 Re: Sasko-nepísky05.04.2012
Skal je dost a průvodci od dvou vydavatelství;)
 Re: Sasko-nepísky05.04.2012
Byli jsme na Königshainer Berge - je to u vesnice Königshain, jedte smerem na nadrazi, u nadrazi nec
  Re: Sasko-nepísky05.04.2012
Blbost, Konigshain jsou normálně vyborhákované skály (proti i-netovému průvodci jsou dodaná jištění)
   Re: Sasko-nepísky05.04.2012
Dik za update, my tam byli tak 2 roky dozadu a ve dvou cestach v lomu to byla vrazda, borhaky sica a
    Re: Sasko-nepísky05.04.2012
U Sebnitz je ze zmiňovaného průvodce nejblíž Oberlausitz, což jestli se dobře pamatuji není lezcky n
    Re: Sasko-nepísky05.04.2012
no jsou to minimalne tri roky, co jsem tam byl a to jen na tech vezickach u restarace a v jednom lom
     Re: Sasko-nepísky05.04.2012
   Re: Sasko-nepísky05.04.2012
jo a jeste jsem si vzpomnel na Pegnitz.

Jinak tech oblasti je v Sasku samozrejme vic
 Re: Sasko-písky?05.04.2012
Díky za odpovědi. A co Labák? Prý jsou i tady nějaké cesty odjištěné, znamená to, že se dá lézt jen
  Re: Sasko-písky?05.04.2012
Dá se s preskama, s nebezpečím dlouhých pádů :-)
  Re: Sasko-písky?05.04.2012
Výběr lezitelných a smyčkami celkem dobře odjistitelných cest spíše nižších obtížností je zde:
  Re: Sasko-písky?05.04.2012
"dá lézt jen s preskama bez nebezpečí dlouhých pádů"
NE. Až takhle to tam nikdo nez
   Re: Sasko-písky?06.04.2012
Byl jsi tam v poslední době??? A to nejen na levém břehu! Čemu říkáš nezprasil? Kruh vedle 30 cm tlu
    Re: Sasko-písky?06.04.2012
Nebyl jsem tam pořádně tak rok-dva. Mám to docela daleko. Možná bohudík :((
Všechno o čem píš
     Re: Sasko-písky?06.04.2012
Jediná prasárna jsou tvoje a podobné příspěvky. To snad nemusíš používat, ne? Lez, jištění vynecháve
      Re: Sasko-písky?06.04.2012
No to už jsme trošku daleko od původního dotazu...
Nicméně notoricky se objevující úvaha typ
       Re: Sasko-písky?07.04.2012
Co tedy myslíš tím zprasením skály? Já si pod tím představuji nějaký vidtelný zásah, úpravu povrchu,
        Re: Sasko-písky?07.04.2012
No, jestli je pro tebe kruh neviditelnej, a myslíš si, že do toho kamene od přírody patří, tak to je
         Re: Sasko-písky?07.04.2012
To tu zas machruje pěknej vůl.
Borháky po dvou metrech je kec a blábol, to v Labáku není, vyj
    Re: Sasko-písky?06.04.2012
S tvým lezením to nebude kdoví jak slavný, že jo?;-)
    Hodiny07.04.2012
Bh. nebo kruh vedle hodin by nebylo špatné dávat standardně a nejen v Labáku (Žaludeční likér). Chrá
     Re: Hodiny07.04.2012
souhlas.. hodiny v dobe kdy lezlo par lidi byly ok, ted na popularnich cestach pisek ten napor prost
   Re: Sasko-písky?06.04.2012
Nerad bych tě popudil, ale stojí výlet za těmito cestami za výlet na jeden den? Nebo odpoledne?
    Re: Sasko-písky?06.04.2012
sorry za ten sloh
     Re: Sasko-písky?07.04.2012
zprasený???řekl-bych že,železeo v podobě kruhu,nýtu,borháku atd....skálu prasí už tak dost a rozhodn
      Re: Sasko-písky?07.04.2012
nebo redukovat lezce(((-)))
      Re: Sasko-písky?07.04.2012
NO je, ale to je přesně ten úhel pohledu. Podle mne skále kousek železa neuškodí. Skála eroduje, roz
       Re: Sasko-písky?07.04.2012
jj....sám nevím co je lepší(racionálnější) ale přece jenom modernizujem věci co jsme si sami vytvoři
        Re: Sasko-písky?07.04.2012
Pokud se na to koukáš takto, tak ano, souhlas. Ale pak je potřeba na rovinu říkat, že není nesmysl a
         Re: Sasko-písky?10.04.2012
Masy ve skalách omezíš "horším" jištěním. Což obnáší i smyčkováním tam, kde to jde. Písek
          Re: Sasko-písky?10.04.2012
Víš snad něco o lezení tam, kde se to zrovna nesmí?
       Re: Sasko-písky?07.04.2012
S těma autama to není dobrý přirovnání. Dnešní auta vypadaj jinak, ovšem proto, že taky jinak jezděj
        Re: Sasko-písky?08.04.2012
Jasně, že tam dal smyčku a že mu stačila. Ale ono mu v zásadě nic jiného nezbývalo. Jsi si jist, že
         Re: Sasko-písky?10.04.2012
Tak proč nejedeš do sportovní oblasti? Proč předěláváš pískovce na sportovky? Ono je to fajn, vypráv
          Re: Sasko-písky?10.04.2012
Povídáš borháky kolem Labe po dvou metrech? Napiš prosím tě několik cest (ne jednu nebo dvě...), kte
          Re: Sasko-písky?10.04.2012
Hele, jsi úplně vyhulenej, blbej, nebo jenom provokatér?
V Ceuse jsem kdysi asi 2x byl a v La
           Re: Sasko-písky?10.04.2012
A když jsme u těch klasických cest: namátkou Údolní spára na Drážďany v Prachově (1945). Ha? Tam to

 trénink sportovního lezce 204.04.2012
Zdar nevíte někdo jestli už je k mání knížka "trénink sportovního lezce 2"? Díky.
 Re: trénink sportovního lezce 204.04.2012
To se ptáš s křížkem po funuse, vyšla před čtvrt rokem v malým nákladu a hned byla rozebraná, psalo
  Re: trénink sportovního lezce 204.04.2012
Na lezce koukám celkem pravidelně a žádnou zmínku o tom že kniha vyšla sem neviděl.Příde mi to teda
  Re: trénink sportovního lezce 204.04.2012
pěknej kec, spíš se tu psalo že Tufi nestíhá
  Re: trénink sportovního lezce 206.04.2012
To máš strach, aby ti to lidi nevykoupili? Nebo lžeš z přesvědčení? Sedim tady a před sebou mam část
   Re: trénink sportovního lezce 206.04.2012
Třeba je to jen nedorozumjení. Vono se tu psalo vo tom, že je vyprodanej ten první díl. A některý li
   Re: trénink sportovního lezce 208.04.2012
Ani jedno, jen mi tohle "Tufi II." téma (rozuměj: mnoho předčasné slávy+anketa o obálku a
    Re: trénink sportovního lezce 208.04.2012
Myslím, že teď vaříš z vody, protože na Tvé první odpovědi nebylo nic vtipnýho "s vážným xichte
     Re: trénink sportovního lezce 210.04.2012
Bourec mě fakt dostal,listoval sem diskuzí a furt si říkám přece nejsem takovej vůl že by mě to utek
  Re: trénink sportovního lezce 210.04.2012
Hoši klid, vše bude, autor ladí poslední řádky textu, finišuje grafika, vybírá se tiskárna atd., atd

 Vysílačky na vícedélky04.04.2012
Ahoj, máte někdo zkušenosti s používáním vysílaček při lezení vícedélek? Zajímají mě zkušenosti s různými typy vysílaček atp.
Díky za informace.

Martin
 Re: Vysílačky na vícedélky05.04.2012
Ahoj vysielačky sú určite nápomocné nie raz nám pomohli sa dorozumieť . V podstate je jedno aké
 Re: Vysílačky na vícedélky05.04.2012
My máme tuším Brondy fx-400 které byly už v základu s přídavným mikrofonem. Takže vysílačka je schov
 Re: Vysílačky na vícedélky08.04.2012
V USA jsem si kdysi před 4 lety koupil takový žlutý Motoroly (stará verze TLRT, co dělají dnes.., má
 Re: Vysílačky na vícedélky08.04.2012
máme v partě asi tři páry motorola TLKR T7 - stály nás asi 2000 kč pár a spokojenost - ale počítej s
  Re: Vysílačky na vícedélky10.04.2012
Jo jo, to můžu potvrdit, ale i tak fungujou skvěle. Máme stejnej typ, myslím, ale starší model - wal

 Strach04.04.2012
Ahojte lezci. Potreboval by som trošku poradiť. Pri dnešnom lezení,som si uvedomil, že mám obrovský strach z pádu. Cítim, že mám na ťažšie cesty, ale akonáhle nemám úplnu istotu že to ustojím alebo udržím, do kroku nejdem. Prosto veľmi ma to zväzuje. Som
 Re: Strach04.04.2012
Cau, z mýho pohledu se na to dá podívat různě.
Pokud más na mysli takovou tu situaci ze by s
  Re: Strach04.04.2012
metr pod presem-má asi každý špatný pocit.Strach muže být z toho že daný pád nebude pod kontrolou.
 Re: Strach04.04.2012
Kup u Hudyho pul kilo morálu a zobej při snídani po lžičce.
 Re: Strach04.04.2012
Ahoj. Mrkni na video How to improve your climbing with Neil Gresham. Tam se pády a strachem zabývá.
 Re: Strach04.04.2012
Strach z pádu bych se v žádném případě odstranit nepokoušel. Je to vlastně základ k přežití :-)
 Re: Strach04.04.2012
Normalni strach ciliz obezretnost je dobre, svazujici strach branici v pohybu je spatne. V jeho odst
  Re: Strach04.04.2012
ps
koukam ze lidi doporucujou padat aby si na to clovek zvyk. coz ma asi svuj smysl.. nicmene
 Re: Strach04.04.2012
Strach z padu je normalni, minimalne na zacatku ho ma vetsina lezcu. Moral stejne jako fyzicka se mu
  Re: Strach04.04.2012
Jo, tak to já mám jinak. Bojím se padat na stěně a venku mi to ani tolik nevadí.
 Re: Strach04.04.2012
A ještě doplněk - nikdo tu nezmínil jednu velmi důležitou věc, kterou je naprostá důvěra v jističe.
  Re: Strach04.04.2012
A to se právě nejlíp vyřeší tím pravidelným cvičením padání a chytání na stěně. Nejenom že člověk tr
 Re: Strach04.04.2012
Co jit lizt zas a znova? Kdyz Ti to nepomuze, zkus treba nejaky konzumni retezec, treba tam prodavaj
  Re: Strach04.04.2012
Škoda, že neprodávají třeba i antidebilitin... V zájmu společnosti bych do tebe investoval a jeden t
  Re: Strach05.04.2012
Strachy, se kterými se denně u klientů setkávám, jsou různé. Podstata jejich příčin i důsledků je u
   Re: Strach05.04.2012
Jakože by měl tazatel vypláznout dlouhý prachy za psychoanalytika?
   Re: Strach05.04.2012
Zajímalo by mne názor profesińala na to, zda má strach z medvěda, kterého potkám v lese podobné příč
    Re: Strach05.04.2012
Ne, strach z medvěda má uplně jiný příčiny. Ten pramení z komplikovanýho vztahu s otcem. Ale to neni
   Re: Strach05.04.2012
Nemám nic proti sportovní psychologii (naopak), ale myslím že toto není ten případ.
Bavíme s
   Re: Strach08.04.2012
No bravo, takže copak jsme se z této profesionální odpovědi dozvěděli:
a) pán je profesionál,
 Re: Strach04.04.2012
Asi zbytecnej dotaz..Strach ma kazdej...kdyz hodne polezes, tak se strachu na vapne kde jsou nyty 3
  Re: Strach04.04.2012
Vyradit nakou "pohodovku" nahodou neni vubec spatny, kdyz mas zrovna hlad. Das pauzu a k j
 Re: Strach04.04.2012
Upřímně tě docela chápu. Jelikož už mám pád na zem už za sebou, tak mě to taky jaksi paralyzuje, tak
  Re: Strach04.04.2012
No mne do tezsich cest pomohlo zbavit se zensky, co me od nich odrazovala a sehnat jinou co dokáže p
   Re: Strach04.04.2012
Tak já nikoho neodrazuju, spíš naopak, a mě taky nikdo neodrazuje. A bohužel o zlomenejch obratlech
    Re: Strach05.04.2012
No lezeni s korzetem bolelo, ale pul roku po sundani jsem to uz na pisku pokousel. Nekde delas chybu
     Re: Strach05.04.2012
Tak chlapa vážně měnit nebudu, co to je za kravinu?:-D No víš, tobě možná nic nepraská, ale já mám z
      Re: Strach05.04.2012
O padání přece řeč nešla, ale o tom překonat strach. Jinak asi v tvem pripade nebude problem v dokto
       Re: Strach05.04.2012
technicka - srouby se casto nechavaj v tele nafurt pokud nenastane alergicka reakce (zejmena v propa
        Re: Strach05.04.2012
Technickou beru, ale v mem okoli to plati u lidi od 60 vys, tam, kde uz hrozi osteoporeza (snad si p
         Re: Strach05.04.2012
No tak já mám fixovanejch 6 obratlů (2 zlomený, jeden rozdrcenej, a nebyly za sebou) a popraskaly ty
          Re: Strach06.04.2012
To je divné, mým laickým pohledem by měly stejně praskat spíš ty kosti (obratle) než šrouby. Nebo už
           Re: Strach07.04.2012
Díky...
Dělaj se pořád titanový, taky to moc nechápu.
 Re: Strach04.04.2012
U me funguje vzajemnej vycvik z jisticem. Pekne kousek po kousku, na preklizce se to nacvicuje dobre
  Re: Strach04.04.2012
Tak tak, mohu doporučit. Chodilli jsme s kámošem na stěnu ani ne tak kvůli lezení, jako se trochu ro
   Re: Strach04.04.2012
Taky jsem takhle lezl a jednou nekřikl, že padám a jak jsem se hezky proletěl. :) No, jističe už nem
 Re: Strach04.04.2012
Ahoj, myslim že by ti mohl pomoct kontrolovaný pád. Tzn. např. necvaknout kruh a skočit si. Ale samo
  Re: Strach04.04.2012
Necvaknout kruh a skočit si??? Apríl byl v neděli!
  Re: Strach04.04.2012
Necvaknout kruh a skočit si??? Apríl byl v neděli!
   Re: Strach06.04.2012
To asi ne, pokud se nebojíš a je k tomu vhodná cesta (kolmice, převis) tak to tak i děláme, proletět
    Re: Strach06.04.2012
Tak to seš frajer, já sice už párkrát do smyce spad, ale cíleně si do ní skočit - tak na to jsem sra
 Re: Strach04.04.2012
Myslim, že to je normální.Na jaře je člověk na skalách většinou úplně zasekaný.Myslim,že proto není
 Re: Strach04.04.2012
Pokud jde o zbytečný strach, pomáhá si zpívat. A pak samozřejmě, čím víc a líp člověk leze, tím víc
 Re: Strach04.04.2012
kdo se bojí nesmí do lesa ;) ne vážně - je to o tom, jak je člověk psychicky naladěn...když je v poh
 Re: Strach04.04.2012
Taky pomaha lezt na body. Vidina tucneho bodoveho zisku a posunu v zebricku ti pomuze v okamziku kdy
 Re: Strach04.04.2012
ja si u toho pro sebe potichu nadavam... na autora cesty, na vedro, na uklouzanou skalu, na tesny le
  Re: Strach05.04.2012
Taky nadávám, ale jakmile přestávám, jistič tuší, že to mám na body a začíná dávat opravdu, ale opra
   Re: Strach05.04.2012
Ve Skaláku nejvíc pomáhaj dvě piva na morál na koupáku před lezením. Se divim, že to tu ještě nikdo
    Re: Strach05.04.2012
Jestli dobře pamatuju jeden članek, tak v Adru je to o rumu, jeden do levé nohy, druhý do pravé a tř
 Re: Strach05.04.2012
Kdo nepadá, leze pod své možnosti... :-))
  Re: Strach06.04.2012
Není to z logického hlediska nesmysl? Pokud někdo padá, leze nad své možnosti. Tedy ten, kdo nepadá,
   Re: Strach06.04.2012
Chlapi se vracej vzduchem .... a jestli si myslíš, že na to máš a bojíš se, tak na to prostě nemáš.
    Re: Strach06.04.2012
Jen to "vraceji vzduchem" obcas znamena, ze az nasledne vrtulnikem...
     Re: Strach07.04.2012
Ahoj, jo strach z padání to já znám =) Lezu jen na umělkách a jakmile sem nad preskou začnu se bát,
 Re: Strach10.04.2012
Teda návodů je tu dost :-D něco z toho jsme taky dělali. Aby si člověk "zvyknul" letět. A

 Evolv Shaman03.04.2012
Ahoj nemáte někdo zkušenosti s lezečkama Evolv Shaman?Shánim ňáký hodně tvrdý lezky.
 Re: Evolv Shaman17.05.2012
Mám je chvíli a zatím jsem super spokojen. Rozhodně ale nejsou tvrdé, ale jsou krásně měkké a dobře

 Kalhoty Chilazz03.04.2012
Nevíte nahodou nekdo,kde se prodavaji kalhoty Chilazz?
 Re: Kalhoty Chilazz03.04.2012
Teda Chillaz
  Re: Kalhoty Chilazz03.04.2012
driv je meli v namche, ted uz asi ne, ale asi by ti je objednali.
  Re: Kalhoty Chilazz03.04.2012
No,jestli jsou kalhoty Chilazz stějně kvalitní, jako jejich pytlíky na Mg,, tak si užiješ nečekané &
   Re: Kalhoty Chillaz03.04.2012
Jejich kalhoty mám a jsou naprosto v pohodě. Naopak mi přijdou bytelný.
    Re: Kalhoty Chillaz03.04.2012
Bohužel o tom maglajzáku, co jsem si od nich koupil platí pravý opak....
 Re: Kalhoty Chilazz03.04.2012
zkus Alpsport
  Re: Kalhoty Chilazz03.04.2012
Nebo na webech. Aktuálně je maj na
 Re: Kalhoty Chilazz03.04.2012
Chill Ass ;-)
 Re: Kalhoty Chilazz03.04.2012
Na Smíchoffce je také mají.
 Re: Kalhoty Chilazz03.04.2012
Za ty prachy jed radsi do skal!

 Jaderný smeťák u Mlýnského Vrchu03.04.2012
Tak jsem se dozvěděl, že osvícení radní v obci Lubenec , povolili geologický průzkum pro úložiště jaderného odpadu na tzv Liščích skalách ( jako jediná ze všech vytipovaných obcí v Čechách). To je 3 km od Mlýňáku. Samozřejmě průzkum zcela zdevastuje Liščí

 foto dne03.04.2012
Proč Jirka Sika píše skoro u každého foto dne BEZ LIDÍ ? Třeba na dnešní vidím minimálně 4...
 Re: foto dne03.04.2012
Že asi nejsou hlavním motivem?
 Re: foto dne03.04.2012
Nevite kde to je a co to je? :) Nemuzu to najit..
  Re: foto dne03.04.2012
Velká. Vltavská žula - naproti křovišti.
 Re: foto dne03.04.2012
Protoze u fotek se vyplnujji kolonky: Cesta-oblast-zeme-jmeno lezce- autor fotky
Je pravda, z
 Re: foto dne03.04.2012
Nevite kde to je a co to je? :) Nemuzu to najit..
  Re: foto dne03.04.2012
 Re: foto dne03.04.2012
Hromis tys ale puntíčkář:)) Toto je ideální fotografie, která spadá do kolonky bez lidí. Žádný konkr
  Re: foto dne04.04.2012
ad dnešní foto dne(4.4.): No vida, že to jde! :-)

 blue mountains03.04.2012
zdar všichni,
Chci se zeptat těch kdo byli v blue mountains v austrálii jestli se tam dá sehnat nějáké levné spaní nebo nejlépe zadarmo. mám v plánu o víkendu vyrazit z Katoomby k jenolancave. šel jste někdo tuto trasu? jak je to náročné. dá se ně

1   ...   631   632   633   634   635   636   637   638   639   640   641   642   643   644   645   646   647   648   649   650   ...   2263    
Strana: z 2262
 
     
...nové příspěvky
 Strach
Ahojte lezci. Potreboval by som trošku poradiť. Pri dnešnom lezení,som si uvedomil, že mám obrovský strach z pádu. Cítim, že mám na ťažšie cesty, ale akonáhle nemám úplnu istotu že to ustojím alebo udržím, do kroku nejdem. Prosto veľmi ma to zväzuje. Som v podstate začiatočník, ale pár pádov som už mal. Na jeseň to bolo celkom fajn, ale teraz je to horšie, ako keď som začínal liezť. Stáva sa to niekomu z Vás? Poraďte prosím ako to mám odstrániť.
00:09:36 04.04.2012
odpovědět 
 Re: Strach
Cau, z mýho pohledu se na to dá podívat různě.
Pokud más na mysli takovou tu situaci ze by se ti objektivně nemělo nic stát tzn. dobrý jistící body, dobrej jistič atd. jen se clovek bojí tak mě třeba pomůže pokud pracuju na cestě na svojí hranici si ji tak jako rozdělit na víc cástí a pro každou z nich si udělat program který zahrnuje i pozice na cvakání a resty a klidně ty cásti zkoušet cvicit s hornim. Az mam pak jasno tak to prostě neresim jedu podle programu. Samo ze ne vzdy to jde treba na písku nebo kdyz jdou nejty hodně bokem atd. Pak je to tezsi ale princip je stejnej. Natrenovat co mozna nejvice bez padani a na vostrej ten pocit nějak vytěsnit z hlavy. Kdyz sem v situaci ze by se mi fakt nemělo nic stát tak mi pomáhá si ríct neco jako ,,kdyz se pustim ted budu na sebe nasranej ze sem to nezkusil a kdyz to zkusim tak max spadnu o kousek vice, ale furt v pohodě´´
No ale kdyz ti de vo zdraví nebo vopravdu o holej tak to je jiná osobně neznám nikoho komu by se to nějak extra líbilo. někdo má holt silnou hlavu nebo můžeš bejt úplný vyhráblo ale myslim ze tech zas tolik neni.
Myslim ze lehce s nadsázkou dost platí,, tak sem se bál spadnout ze sem to radci vylez´´
Yanya01:17:06 04.04.2012
odpovědět 
  Re: Strach
metr pod presem-má asi každý špatný pocit.Strach muže být z toho že daný pád nebude pod kontrolou.Jednou jsem se s kamošem hecnul a kdo z větší výšky a líp skočí šípku do bazénu.celý den jsme blbly.asi pet metru muj rekord.asi za 14-dní oblast kamenné vrata pád 5-6 metru.(neskakal jsem šipku)poprvé co jsem měl pocit kontroly nad pádem.mozek bez paniky,oči vše kontrolou.tenkrát jsem to pravě přisuzoval těm skokům.víc neporadím
dušan08:02:55 04.04.2012
odpovědět 
 Re: Strach
Kup u Hudyho pul kilo morálu a zobej při snídani po lžičce.
08:34:48 04.04.2012
odpovědět 
 Re: Strach
Ahoj. Mrkni na video How to improve your climbing with Neil Gresham. Tam se pády a strachem zabývá.
Filip08:41:34 04.04.2012
odpovědět 
 Re: Strach
Strach z pádu bych se v žádném případě odstranit nepokoušel. Je to vlastně základ k přežití :-)
Spíše je potřeba se zamyslet nad tím, jaké následky může činnost, při které se bojíš, mít, a podle toho se zařídit a pokračovat i se strachem. Něco jiného je strach, když ti hrozí podlaha, a něco jiného je strach, že se odřeš. V prvním případě buď vymysli doplňující jištění nebo nelez, v případě druhém k tomu buď přistup tak, že když se odřeš, tak to bude bolet a za 14 dní se to zahojí, nebo nelez :-)
Jinými slovy - pokud paralyzující strach nemá žádný reálný důvod, je to na psychologa. A pokud oprávněný důvod má, je to na tobě, abys důvody odstranil :-)
09:32:59 04.04.2012
odpovědět 
 Re: Strach
Normalni strach ciliz obezretnost je dobre, svazujici strach branici v pohybu je spatne. V jeho odstraneni / kontrole spociva vetsina kouzla lezeni, tj v idealnim pripade tve telo dela kroky na hranici padu (jedno jak vysoko nad jistenim) jako kdby o nic neslo.
Nejspolehlivejsi zpusob na ziskani moralu je lezt kilometry lehkejch cest nad kterejma mas dostatecnou prevahu, tj ziskas jistotu pohybu na skale.
Rikas ze zacinas - strach a tuhnuti je normalni, nez se clovek spravne "vyleze" a je schopen lezt i moralovky na hranici svejch fyzickejch moznosti muze trvat snadno par let.
Nelamej to pres koleno, ucel hry je prezit, nebo se aspon moc nepomlatit. Casu mas dost )))
TOA09:55:12 04.04.2012
odpovědět 
  Re: Strach
ps
koukam ze lidi doporucujou padat aby si na to clovek zvyk. coz ma asi svuj smysl.. nicmene zastavam nazor ze nejlepsi je nepadat, tj vedet ze nespadnu.
Nazor z jiny epochy.. zacinal jsem lizt v dobe kdy byly nula-padovy lana a prevladajici filosofie byla ze spadnout znamena se prinejmensim poradne polamat. Nicmene lezly se tezky veci ..mozna prave proto ze i par kroku nad jistenim jsi pad/odskok nevnimal jako realnou moznost, takze se clovek naucil lizt na jistotu a pak mu nedelalo problem delat tezsi krok 10 metru nad kruhem. Jo, dyl to trva, tj nemas raketovej narust vykonnosti, a tvuj lezeckej denicek taky neoslni.. proste jinej zpusob ty lezecky hry.
TOA12:13:27 04.04.2012
odpovědět 
 Re: Strach
Strach z padu je normalni, minimalne na zacatku ho ma vetsina lezcu. Moral stejne jako fyzicka se musi trenovat. Tzn. kdyz se bojis spadnout, mel bys trenovat pady. Mozna to znas, kdyz se bojis na nektery ceste a spadnes, jako bys ten strach do dalsich pokusu uz nemel, nebo ne tak velkej. Samozrejme zalezi o co se jedna, ale pokud se bavime o sportovkach, tak doporucuju zacit trenovat pady nejdriv na stene (steny jsou urceny na trenink lezce komplexne, takze i pady, ac to u nas neni uplne zabehnuty), nejdriv kratsi a pomalu zvetsovat. No a pak venku. Zaroven je treba o padech premyslet, ne/muze se neco stat, jak dlouhej pad bude, atd. je o tom i dost literatury, asi i na netu by se neco naslo. Jde ale jen o trenink hlavy... kazdopadne pady k lezeni patrej.
Danny09:59:27 04.04.2012
odpovědět 
  Re: Strach
Jo, tak to já mám jinak. Bojím se padat na stěně a venku mi to ani tolik nevadí.
18:52:45 04.04.2012
odpovědět 
 Re: Strach
A ještě doplněk - nikdo tu nezmínil jednu velmi důležitou věc, kterou je naprostá důvěra v jističe. Co s lezcem před těžkým krokem umí udělat váhání, zda ho jistič dobře chytí, nebo ne, asi zná každý :-)
10:11:45 04.04.2012
odpovědět 
  Re: Strach
A to se právě nejlíp vyřeší tím pravidelným cvičením padání a chytání na stěně. Nejenom že člověk trochu omezí vlastní strach z pádu a naučí se nějakou tu koordinaci, ale hlavně se zbavíš té nejistoty ohledně parťáka.
D.16:28:13 04.04.2012
odpovědět 
 Re: Strach
Co jit lizt zas a znova? Kdyz Ti to nepomuze, zkus treba nejaky konzumni retezec, treba tam prodavaji antistrach v nejakem baleni za dobrou cenu a bez nasili.
autorizovany poradce10:30:24 04.04.2012
odpovědět 
  Re: Strach
Škoda, že neprodávají třeba i antidebilitin... V zájmu společnosti bych do tebe investoval a jeden ti objednal.
10:39:21 04.04.2012
odpovědět 
  Re: Strach
Strachy, se kterými se denně u klientů setkávám, jsou různé. Podstata jejich příčin i důsledků je u každého individuální a nelze ji paušalizovat. Arachnofobikovi nepomůžeš sbírkou pavouků na nočním stolku vedle jeho postele, např... Stejně tak strach z pádů ve stěně nebo na stěně neodstraníš opakujícími se pády, byť přes kladku. Chce to jít hlouběji. Ptát se a hledat mnohdy trpělivě, co člověka přivedlo do situace, kdy se začal najednou a nečekaně bát... Výsledný strach z pádu u lezce je jen špičkou pověstného ledovce, vyčuhujícího nad hladinu hlubokého moře, kterým je lidská psyché...
Rádoby chlapské a laické rady vedou většinou pouze k prohlubujícímu se traumatu nebo nezpracovanému zážitku kdysi, jehož výsledkem bývá v nejlepším případě to, že se na stresující (a stres místo potěšení prohlubující) situaci jednoduše vys.re a řeší to únikem mimo dříve potěšující prostředí a podmínky.
Tazateli bych vřele doporučoval řešit jeho momentální blok mimo lezeckou a převážně maskulinní komunitu s důrazem na přidanou hodnotu pro jeho budoucí život nejen ve stěně a na skalách...
Jiný poradce, profesionál00:25:54 05.04.2012
odpovědět 
   Re: Strach
Jakože by měl tazatel vypláznout dlouhý prachy za psychoanalytika?
honza07:06:28 05.04.2012
odpovědět 
   Re: Strach
Zajímalo by mne názor profesińala na to, zda má strach z medvěda, kterého potkám v lese podobné příčiny...? :-)
bejbs10:01:25 05.04.2012
odpovědět 
    Re: Strach
Ne, strach z medvěda má uplně jiný příčiny. Ten pramení z komplikovanýho vztahu s otcem. Ale to neni tak jednoduchý jak by se mohlo zdát, k tomu je potřeba přistoupit od základu, hlavně neposlouchej mačo-rady, že je třeba zdrhat po vrstevnici, protože tehdy se medvěd skoulí po spádnici.
honza10:58:29 05.04.2012
odpovědět 
   Re: Strach
Nemám nic proti sportovní psychologii (naopak), ale myslím že toto není ten případ.
Bavíme se ze strachu z objektivního rizika.
Ten se dá částečně odstranit eliminací objektivních příčin - tedy absolutní spoleh jak na partnera tak na použitý materiál, na nýty atd.. V praxi to znamená že když jdu lézt cestu kde lze předpokládat pád tak lezu s jističem po kterém se nemusím vůbec koukat, 2x si překontroluji své navázání a zapnutí sedáku, lezu na kvalitním laně a používám jen kvalitní expresky. V tu chvíli se můžu soustředit jen na výkon a eliminuji tu spoustu rušivejch elementů "co kdyby". Není nic blbějšího než se v těžkém místě podívat jestli jistič jistí, nebo si kontrolovat sedák zda jsem navázanej a je zaplej, nedej bůh začít v hlavě řešit, jestli to najebané lano a expreska pode mnou, můj pád vydrží...
Teprve v tu chvíli řeším svůj skutečný strach a je to vo 100% jednodušší. Teprve v tuto chvíli může nastoupit psycholog, který ti pomůže kousnout hada do ocasu... Nebo teprve až v tuto chvíli může pomoct trénink pádů a odskoků..
Sám za sebe můžu říc že jsem celkem posera, takže dobrovolně se nepustím do žádného většího odskoku, ale naučil jsem se když potřebuji vypnout hlavu a jen lézt, nepovede se to vždy ale čas od času to vyjde a pak člověk i něco vyleze..
Je samo na místě si uvědomovat kde si toto člověk může dovolit, ale to už jsme zase u objektivních příčin.. 2 metry nad nejtem kterej je 1,5m nad policí prostě hlavu nevypínám, radši bejt zdravej posera:) pak je to již otázka priorit.. ale také šílenství:)

asi to tu již bylo řečeno - strachu se nezbavovat, drží nás při životě, je ale dobré se s ním naučit pracovat.
BB10:17:05 05.04.2012
odpovědět 
   Re: Strach
No bravo, takže copak jsme se z této profesionální odpovědi dozvěděli:
a) pán je profesionál,
b) pán má klienty,
c) je to workoholik, protože je má denně (co dělá o weekendech?),
d) je štrašně chytrej, vidí do hloubky a za roh, zatleskejme mu.
A teď vážně:
F) sám nemůže být poléčen, jinak by vnímal co tazatel píše a nepodlehl by svému narcismu a nenapsal by takovou přehršli slov na něco, co kdyby napsal na úplně jiný dotaz, tak bych neřeknul ani popel. Doporučuji popřemýšlet o významu extrémních sportů pro člověka dnešní doby a zpracovat si to svý, pokud na to má pan profesionál odvahu.
Léčený profesionál11:45:54 08.04.2012
odpovědět 
 Re: Strach
Asi zbytecnej dotaz..Strach ma kazdej...kdyz hodne polezes, tak se strachu na vapne kde jsou nyty 3 metry od sebe asi celkem v pohode zbavis. Na pisku asi ne..ale jde o to vybirat is cesty na ktery clovek ma..nenechat se mistnima praskacema co to znaji jak svy boty vyhecovat do nejaky "pohodovky" s "tutovyma" smycema..nejlepe uplne bez kruhu..
Je to z kazdym sportem stejny..pri sjezdech na kole, na lyzich..kdy ztu situaci znas minula..dokazes ji resit..protoze uz mas tu zkusenost..Kdy nalezes kilometry dokazes odhadnout na co mas..
11:50:17 04.04.2012
odpovědět 
  Re: Strach
Vyradit nakou "pohodovku" nahodou neni vubec spatny, kdyz mas zrovna hlad. Das pauzu a k jidlu mas i o zabavu postarano.
12:29:54 04.04.2012
odpovědět 
 Re: Strach
Upřímně tě docela chápu. Jelikož už mám pád na zem už za sebou, tak mě to taky jaksi paralyzuje, takže holt na prvním lezu jen cesty o kterých si myslím, že na ně mám a že je vylezu/dolezu relativně bez problému. Takže těžší cesty zkouším akorát tak na druhým, na bouldrovce nelezu vysoko a vlastně jsem se smířila s tím, že asi nic závratnýh nepolezu. Ten můj strach spočívá ani ne tak v tom samotným pádu a strachu že to bude až na zem, ale je hlavně o tom, že mám v zádech pár šroubů a i ty už začínaj praskat. Takže se bojím spíš tohodle. Někdy mě paralyzuje strach z jištění jako takovýho, že nevydrží nýt, štand, že se sekne lano a podobně. Tohle je zase od toho, že se bojím skončit podruhý na zemi a to by už vůbec nemuselo dopadnout tak jako poprvý. Pokud jsi zdravej, tak asi doporučuju lízt na prvním lehčí cesty na jistotu, užívat si je, a až časem zjistíš, že se cítíš relativně bezpečně začít zkoušet nějaký těžší, kde už padat budeš. A snažit se přemejšlet o tom čeho se doopravdy bojíš, nic si nenamlouvat a postupně se snažit to z tý hlavy dostat... hodně štěstí!
Nikinka12:48:15 04.04.2012
odpovědět 
  Re: Strach
No mne do tezsich cest pomohlo zbavit se zensky, co me od nich odrazovala a sehnat jinou co dokáže povzbudit ("dělej, máš na to, nes... se s tím")

A o kdysi zlomenych obratlich ani nevim.
15:29:03 04.04.2012
odpovědět 
   Re: Strach
Tak já nikoho neodrazuju, spíš naopak, a mě taky nikdo neodrazuje. A bohužel o zlomenejch obratlech ještě vím, protože to jsou jen 3 roky.
Nikinka17:16:16 04.04.2012
odpovědět 
    Re: Strach
No lezeni s korzetem bolelo, ale pul roku po sundani jsem to uz na pisku pokousel. Nekde delas chybu (vymen chlapa, jako ja vymenil zenskou)
09:51:21 05.04.2012
odpovědět 
     Re: Strach
Tak chlapa vážně měnit nebudu, co to je za kravinu?:-D No víš, tobě možná nic nepraská, ale já mám z 10ti šroubů co v páteři mám už dva prasklý a vážně nestojím o to, aby se mi nějakým pádem urvaly další a obratle se zhroutili a já skončila na kriplkáře...;-) To že jsi ty mohl a můžeš lízt v pohodě, to se docela máš, taky bych tak lezla, jenže asi to nemám tak v pohodě, jsi snad doktor, že víš že padat mám a co to vydrží?
Nikinka11:13:40 05.04.2012
odpovědět 
      Re: Strach
O padání přece řeč nešla, ale o tom překonat strach. Jinak asi v tvem pripade nebude problem v doktorovi, spiš odvedl spatnou pradi skladnik ve sroubarne :-)
Nemusim byt doktor, ale i u nejtezsi zlomeniny vytahuji felcari srouby po roce. Zkus zmenit doktora. Tohle ber jako seriozni radu. Me pater ten prvni taky zkurvil.
11:47:52 05.04.2012
odpovědět 
       Re: Strach
technicka - srouby se casto nechavaj v tele nafurt pokud nenastane alergicka reakce (zejmena v propade ze vyndavani je komplikovane). & kdyz mas dostatecne komplikovanou zlomeninu, pak co doktor to nazor kdyz prijde na to co s tim po roce, dvou, deseti.. nezbejva nez zkusit na vlastniho cloveka rady toho kterymu nejvic veris. Ovsem pri absenci srovnavaciho vzorku je to stejne cely dost v lufte )))
12:12:26 05.04.2012
odpovědět 
        Re: Strach
Technickou beru, ale v mem okoli to plati u lidi od 60 vys, tam, kde uz hrozi osteoporeza (snad si pamatuju dobre, proste odvapneni a krehci kosti). Vrstevnici zelezo nosili max ten zminovany rok. Resp. po roce jim to zacali vyndavat. Treba natrikrat, takze definitivne byli bez zeleza po roce a pul.

Holcine bych stale doporucoval konzultaci s jinym doktorem. Po trech letech 2 zlomene srouby - to uz smrdi fuserinou.
13:31:44 05.04.2012
odpovědět 
         Re: Strach
No tak já mám fixovanejch 6 obratlů (2 zlomený, jeden rozdrcenej, a nebyly za sebou) a popraskaly ty nejspodnější šrouby, protože jsem se nemohla hejbat, a tak na to byl vyvíjenej dost velkej tlak, díky snaze těla se hejbat, za druhý jeden obratel jsem měla slisovanej tak na půlku, takže to byla rekonstrukce a štěp, prototo to tam mám tak dlouho, mohl by se zhroutit, a za třetí jdu v červnu na vyndání. Trochu se ale bojím toho rekonstruovanýho obratle, logicky... a logicky z toho všeho mám trochu strach padat no.
nikinka16:47:04 05.04.2012
odpovědět 
          Re: Strach
To je divné, mým laickým pohledem by měly stejně praskat spíš ty kosti (obratle) než šrouby. Nebo už se nedělají nerezové/titanové?

Každopádně tfuj-tfuj, přeju do budoucna aspoň tolik zdraví se zády, jako mám já.
09:15:57 06.04.2012
odpovědět 
           Re: Strach
Díky...
Dělaj se pořád titanový, taky to moc nechápu.
nikinka23:00:22 07.04.2012
odpovědět 
 Re: Strach
U me funguje vzajemnej vycvik z jisticem. Pekne kousek po kousku, na preklizce se to nacvicuje dobre. Staci se jen predem domluvit a pak to drzet.

faze 1) Pri dolezu zadny "dober", proste cvaknu a sednu.
faze 2) Pokud je dolez aspon trochu v pohode a neni se tam o co omlatit, posledni jisteni se necvaka. Houknout na jistice ze jdes a pak to odskocis.
faze 3) To same jako faze 2, ale zadny hlaseni na jistice nebo prostoje. Jen dolizt a rovnou odskocit.

Lezec trenuje hlavu, jistice jisteni a prokluzy.
 lupa12:53:43 04.04.2012
odpovědět 
  Re: Strach
Tak tak, mohu doporučit. Chodilli jsme s kámošem na stěnu ani ne tak kvůli lezení, jako se trochu rozpadat. A jak jsem se teď na jaře viděl na skále, nebylo by od věci tam zase zajít :-)
bejbs13:52:41 04.04.2012
odpovědět 
   Re: Strach
Taky jsem takhle lezl a jednou nekřikl, že padám a jak jsem se hezky proletěl. :) No, jističe už nemám jako jističe vůbec rád a k tomu sem dostal kopec strachu z padání úplně zadarmo! :))
Tentokrát anonymně ať se kamarád nenaštve :)22:24:45 04.04.2012
odpovědět 
 Re: Strach
Ahoj, myslim že by ti mohl pomoct kontrolovaný pád. Tzn. např. necvaknout kruh a skočit si. Ale samozřejmě jen pokud máš jistotu v nejtech a taky v jističovi :-)
Johanka14:24:58 04.04.2012
odpovědět 
  Re: Strach
Necvaknout kruh a skočit si??? Apríl byl v neděli!
15:55:16 04.04.2012
odpovědět 
  Re: Strach
Necvaknout kruh a skočit si??? Apríl byl v neděli!
15:55:22 04.04.2012
odpovědět 
   Re: Strach
To asi ne, pokud se nebojíš a je k tomu vhodná cesta (kolmice, převis) tak to tak i děláme, proletět se z vršku kousek nad zem je krásný pocit a pomůže to, se trochu rozpadat. Samozřejmě chce to člověka který umí dobře jistit a důvěřovat.
Míra09:45:59 06.04.2012
odpovědět 
    Re: Strach
Tak to seš frajer, já sice už párkrát do smyce spad, ale cíleně si do ní skočit - tak na to jsem srab. To já si kruh radši cvaknu a když už skočit, tak do něj. A to se ještě předtím musím přesvědčovat, že zrovna tenhle určitě nebude ve ferofixu.
13:29:51 06.04.2012
odpovědět 
 Re: Strach
Myslim, že to je normální.Na jaře je člověk na skalách většinou úplně zasekaný.Myslim,že proto není od věci se po zimě rozpadat.Samozřejmě musíš mít absolutní důvěru v jističe a taky vědět, že ti lano nejde přes nějakou blbou hranu či tak něco.Prostě se propadat k tomu, aby sis uvědomil, že pád neznamená vždycky zranění.Samozřejmě pak jsou cesty,kde zranění po pádu hrozí,a tam už musíš mít silnou hlavu-morál a mít zkušenosti.
Polda14:47:31 04.04.2012
odpovědět 
 Re: Strach
Pokud jde o zbytečný strach, pomáhá si zpívat. A pak samozřejmě, čím víc a líp člověk leze, tím víc si věří a míň se bojí.
Jirka16:01:16 04.04.2012
odpovědět 
 Re: Strach
kdo se bojí nesmí do lesa ;) ne vážně - je to o tom, jak je člověk psychicky naladěn...když je v pohodě, leze se mu dobře-nebojí se...když je špatně naladěn, hlava jinde než u lezení, jde to blbě...podle mě...ale co člověk to mozek...(jak kdy)
honza k.18:33:53 04.04.2012
odpovědět 
 Re: Strach
Taky pomaha lezt na body. Vidina tucneho bodoveho zisku a posunu v zebricku ti pomuze v okamziku kdy budes pochybovat jestli riskovat pad. Taky lecktery onsight ktery bys jinak vzdal se muze podarit, protoze je za nej vic bodu. Zkus to.
H18:48:59 04.04.2012
odpovědět 
 Re: Strach
ja si u toho pro sebe potichu nadavam... na autora cesty, na vedro, na uklouzanou skalu, na tesny lezky...
22:10:50 04.04.2012
odpovědět 
  Re: Strach
Taky nadávám, ale jakmile přestávám, jistič tuší, že to mám na body a začíná dávat opravdu, ale opravdu velkýho bacha.
09:54:21 05.04.2012
odpovědět 
   Re: Strach
Ve Skaláku nejvíc pomáhaj dvě piva na morál na koupáku před lezením. Se divim, že to tu ještě nikdo nezmínil :). Jinak pomáhá lézt a lézt a občas padat, když je to bezpečný, na sportovkách a míchat to třeba s lehčíma morálovějšíma cestama. A občas se trochu vybát, ale překonat to. Ale zas né moc, jenže to se předem nedá odhadnout, že jo.
Sám jsem se jednou taky dost blbě proletěl, asi 10m s PF2, těsně nad předskalí a trochu se obouchal a pak se pár měsíců víc bál. A nebo když se mi zabil kamarád, to jsem tam pak měl strach skoro celou sezónu. Ale zase, chce to lézt a lézt a ono to přejde. Jak tady někdo psal výše: když je hlava v pohodě, tak se i leze v pohodě a strach je spíš pomocník, kterej říká "tak tady už by to asi fakt chtělo založit" nebo "tady radši opatrně" a nesvazuje ruce. Nejde o to se ho zbavit, jde o to ho poznat a naučit se s ním pracovat. Ostatně i ten psycholog to vysvětloval výše, ovšem tak aby podpořil ty, kteří se tím živí. Ale tak proč ne, když to někomu pomůže. Já už si po docela blbý zkušenosti s nima radši udělám v hlavě pořádek sám :)
Pól13:58:20 05.04.2012
odpovědět 
    Re: Strach
Jestli dobře pamatuju jeden članek, tak v Adru je to o rumu, jeden do levé nohy, druhý do pravé a třetí, to prý Mocek nevěděl, jak se řekne, tak si plácl mezi nohy.
14:06:17 05.04.2012
odpovědět 
 Re: Strach
Kdo nepadá, leze pod své možnosti... :-))
Esus19:48:16 05.04.2012
odpovědět 
  Re: Strach
Není to z logického hlediska nesmysl? Pokud někdo padá, leze nad své možnosti. Tedy ten, kdo nepadá, nemusí nutně lézt pod svými možnostmi, ale také přesně podle svých možností. Pokud spadne, už to bylo nad jeho možnosti. Výjimky jako utržený chyt v tomto případě nepočítám :-)
12:22:50 06.04.2012
odpovědět 
   Re: Strach
Chlapi se vracej vzduchem .... a jestli si myslíš, že na to máš a bojíš se, tak na to prostě nemáš. Lezení, potažmo horolezectví není jen atletika.
adam13:08:02 06.04.2012
odpovědět 
    Re: Strach
Jen to "vraceji vzduchem" obcas znamena, ze az nasledne vrtulnikem...
:-)13:27:40 06.04.2012
odpovědět 
     Re: Strach
Ahoj, jo strach z padání to já znám =) Lezu jen na umělkách a jakmile sem nad preskou začnu se bát, že tu další nebudu schopná cvaknout a většinou do toho radši nejdu a pak to nadruhýho vylezu vpoho...Takže v tréninku ti bohužel neporadím ale jinak zkus závody! Mě to vždycky pomůže, když lezu na závodech najednou žádnej problém a pádu se nebojim. Mona
10:46:44 07.04.2012
odpovědět 
 Re: Strach
Teda návodů je tu dost :-D něco z toho jsme taky dělali. Aby si člověk "zvyknul" letět. A když jsem pak letěl osm metrů na pískách tak mi to ani nepřišlo. Ale něco jinýho je letět do kruhu/borháku/nejtu a něco jinýho je letět do vklíněnce/smyčky/frienda a podobně. A něco potom uplně jinýho je sedět ve štandu z vklíněnců ve 300 metrech.
Funguje to tak.
Když lezeš a v hlavě máš pohodu a klid tak ti funguje okyslyčení svalů, mozku a krevní oběh. Když tě strach začne ubyjet tak se ti přestanou dokrovvat prsty hlava svaly. Dostaneš stah a místo aby jsi se v klidu držel tak rveš jak idiot. Po metru lezení jsi vyflusanej jak po maratónu a to tě zabije. Ne nadarmo se říká, že strach je zabiják mysli. Když semi tohle stane, tak většinou udělám to, že začnu zghluboka dejchat a soustředit se na dech. Dej si klidně na čas a snaž se soustředit jen na dech dokud se nezklidníš, je to v podstatě meeditace, která ti zastaví myšlenkovej tok, obnovíš dechem dodání kyslíku a uvolníš stisk. Pak se musíš naučit udržet to a překonat ty místa před tebou. Případně když to jde a máš šanci dát v okolí nějaký tutový jištění tak dej a v klidu si odpočiň. A jak tu někdo říkal, jsou dva druhy strachu. Strach, který vychází z hlouby duše nebo taky pud sebezáchovy nebo intuice. A pak strach který vychází z hlavy, který zabijí myšlenky, a tělo. Časem to rozlyšíš. Lezením to natrénuješ :) Přeju ti hodně štěstí
elerik10:15:43 10.04.2012
odpovědět 
 Foto dne:
kvalifikace
SP Innsbruck 2026 lezení na obtížnost
 Databáze cest:
Všechny cesty (192337)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Start und stop 4 Sankt Lorenz
Přeskok 2 Skály V Údolí Roklice
Zamotaná pouť V Skály V Údolí Roklice
Náhorní hrana II Údolí Loubenského Potoka
Turecký med VIIb Údolí Loubenského Potoka
Nově komentované:
Paní Kadrnožková VIIIb Prachov
Mandragora Hard 8A Rusava
Tancuj, Tancuj, Vykrúcaj VIIIa Adršpach
Záviš 7 Žleby
Přehmat 5+ Černá Skála U Přeštic

 Nově v diskusi:
Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz |

 Nové komentáře:
Re: Viva Master ! | Re: Viva Master ! | 666 555 | Re: Viva Master ! | Re: Viva Master ! | Re: Viva Master ! | Re: Viva Master ! | Re: Neuznat | Viva Master ! | AI slop |

 Kde to vře:
Janja Garnbret přelezla cestu Bibliographie 9b+ (126)
Na svěťáku na Štvanici závodí i tři ruští lezci (57)
SP v lezení na obtížnost Praha (30)
Alpy: sedm mrtvých horolezců během 24 hodin (15)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Praha (13)
Pepa Šindel přelezl cestu obtížnosti 9b. (11)
Světová lezecká elita míří do Prahy, na Štvanici začíná svěťák (10)
Jakob Schubert zveřejnil film o prvovýstupu cesty B.I.G. 9c (8)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Innsbruck, Rakousko (7)
Lezecký park Davle: Z ošklivého lomu lezecký ráj (5)

 Nově v inzerci:
Lezečky Unparallel TN Pro - 42,5 EU | Statická a dynamická lana | Garmin Vivoactive 4 | Boulder hou | La Sportiva TC PRO | NÁLEZ lišty v Labáku | Nové lezečky La Sportiva Genius (aktuální model) | Edelrid OHM II | La sportiva Theory | Vyřazená lezecká lana - jakékoli délky |

 Anketa:
Posuzuješ bezpečnost jištění před nástupem do cesty?
 Ano – aktivně si zjišťuji informace  
 1145 
 Ano – spoléhám hlavně na vizuální kontrolu 
 1261 
 Kombinuji obojí (něco si zjistím + vizuálně posoudím) 
 1451 
 Řídím se doporučením ostatních 
 1417 
 Neřeším to – lezu vše 
 1114 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy © 2000–2026 Lezec.cz


Zobrazit desktopovou verzi