Nedávno to proběhla diskuze o obsahu a aktuálnosti obsahu zde na lezci a porovnání s webem Hory info. Lezec je mediální partner ČHS. Ví tady někdo na Lezci vůbec o tom, že o víkendu byl Závod Světového poháru v Brianconu? Nebo že byl Světový pohár v lezen
ahoj, nemáte někdo zkušenosti s výstupem na Pico de anete z jihu? jakej vercajk sebou (mačky, cepín, lano na navázání na ledovec? nebo stačí jen trek hulky? dá se vyjít na vrchol a zpet k autu za 1den, nebo je to s přespáním? díky
Ahoj, nebyl ste nekdo v posledni dobe v okoli Col du Midi? Chceme tam pristi tyden vyrazit, v planu 3vrcholy na Blanc a pripadne Contamine-Grisolle na Tacul...hlavne by me zajimalo jak to vypada se snehem a podminkama na normalce a snehem v Trianglu...dik
Zdravíčko, chci se zeptat, zda na Grossglockner stačí obyčejné turistické řemínkové mačky nebo je třeba mít nějaké lepší? Myslím na výstup po jedné z těch nejjednodušších cest...
Zdravíčko, chci se zeptat, zda na Grossglockner stačí obyčejné turistické řemínkové mačky nebo je třeba mít nějaké lepší? Myslím na výstup po jedné z těch nejjednodušších cest...
Zdravíčko, chci se zeptat, zda na Grossglockner stačí obyčejné turistické řemínkové mačky nebo je třeba mít nějaké lepší? Myslím na výstup po jedné z těch nejjednodušších cest...
Ahoj, mám prazvláštní dotaz..dneska jsem viděl dva mladé jedince na umělce a měli HMSku cvaklou přes obě poutka (kde se normálně vede lano u prvolezce) a na té zamklé HMS měli kýbl a lano a lezli takhle a jistili se..Je to ok, nebo sem je měl upozornit na
Ahoi. Nevíte kde se dá sehnat nějaký průvodce pro oblast Muzzerone, popř. jakékoliv jiné informace - přespávání, zajímavosti apod. Díky moc. Hore Zdar!
I.
Ahoj, mám prazvláštní dotaz..dneska jsem viděl dva mladé jedince na umělce a měli HMSku cvaklou přes obě poutka (kde se normálně vede lano u prvolezce) a na té zamklé HMS měli kýbl a lano a lezli takhle a jistili se..Je to ok, nebo sem je měl upozornit na to, že to mají vést přes to velké propojovací oko? Jsem více méně začátečník, proto se tu ptám, dík
Borce. Je to z principu jedno. Poutka, kterym Ty provlekas spagat jsou nosna. Tedy, neni nebezpecne, kdyz lezec pouziva stejne oka pro navazovani lana a jistici prostredky.
Ahoj. Souhlasím s Opičákem, co se nosnosti poutek týká. Z tohoto pohledu je opravdu jedno, jestli se cvakneš jen do navazovacího poutka nebo do dvou poutek - na nohavičkách a na bederním pásu. Z praktického hlediska, mi ale přijde se cvakat do dvou poutek pomocí karabiny nebezpečné. Tím, že je karabina v sedáku ve zpřímené poloze a je víc fixovaná (tolik se nehýbe) může snadněji dojít k nechtěnému příčnému zatížení karabiny. Stává se to nejčastěji pokud je karabina otočená šroubovací pojistkou od lezce. Stává se, že se za pojistku zachytí lano případně jistítko a může tak snadno dojít k nechtěnému zatížení karabiny.
Samozrejme ze to nie je jedno. Karabina nesmie byt zatazovana v 3 bodoch, teda do trojuholnika. Riziko jej zlomenia pri pade prvolezca je velke, neuplatni sa konstrukcna vlastnost haku.
Pad vytlumi uvazek prvolezce, hlavne lano, uvazek jistice a spousta dalsich veci, takze na karabine je vcelku maly zatizeni i pri dost tvrdem padu, takze by to mela bez problemu vydrzet
Ked odsadnes alebo mas pad s malym padovym faktorom ano, karabina vydrzi. Ale co ked mas padovy faktor 1-2? To su vacsie pecky na istica.
Modelovy pripad? Niekto isti dlhdobo tymto sposobom. Nic sa zatial nestalo, tak si mysli ze je to OK. Pride do hor, v 2. dlzke mu padne prvolezec do standu, karabina sa zlomi a prvolezec leti dole 55 metrov a vdaka prietaznosti lana sa zastavi az na zemi.
Nezazil a ani nechcem zazit. Potrebujes vsetko zazit aby si tomu uveril? Zamok karabiny ma nizsiu nosnost ako je razova sila, posobiaca na istica ked prvolezec padne do standu.
Udělal jsi dobře. Takové jištění je u nás poměrně často k vidění, ale už když se na celý jistící řetězec podíváš zjistíš, že jistič musí mít, kýbl, osmu, ... vždy přes zámek = je to špatně. Karabina vždy do oka a nejlépe s pojistnou pružinkou proti protáčení. Jasně, jde to dělat jakkoliv, ale proč neeliminovat riziko, když to jde.
Pro nedůvěřivce lze doporučit, roztahujte rukou karabinu u nosu zámku , uvidíte, že ji rukou roztáhnete třeba o 1 mm. Zatížení u nosu zámku se netestuje, pokud se ovšem nejedná o všesměrovou karabinu. A samozřejmě s procvaknutými nožičkami a pasem riskujete vylomení pojistky zámku jistítkem. Koneckonců, kdyby to bylo bezpečné, dodávali by výrobci tyhle karabiny se sedáky.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.