Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Igor Koller chystá autobiografii Lezecká vášeň
Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej
Slovenské průvodce

Závody
SP Krakov (03.07)
SP Chamonix (10.07)
MS juniorů (18.07)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 13081
2.Votoček 12500
3.Štípek 11869
Bouldry:
1.Trojan 11250
2.Novák 11075
3.Pochman 11075
Hory:
1.Sejbal 8251
2.Skopec 7086
3.Černý 6468

Výsledky
SP Innsbruck (17.06)
M Rakouska paralezení (07.06)
SP Praha (04.06)

Deníčky
5949 lezců
1231467 cest
Nové přelezy:
Der Pickni 8+/9-
Královna O 7C
La piada d 7C
Pozdrav z Xc/XIa
Kontraband Xa
Kontrollfr 9-
Svetská Sl 9+
Vymetání P 8A
Zvlhčovač 9
Dýka 8A

Stěny
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5
SAUNA - Plzeň
Rock 'n' Wall - Plzeň

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
LANEX eshop - Bolatice
Rock Point OC Olympia - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
standalezec.cz
hoplezec.cz

Diskuse

Vložení přispěvku 
 Záchranná akce na Rovišti05.09.2012
Nevíte někdo co se tam včera večer stalo?
 Re: Záchranná akce na Rovišti05.09.2012
Po dvanácté večer tam přilítnul vrtulník, zaparkoval u chat kde se parkuje. Někde v místech, přibliž
  Re: Záchranná akce na Rovišti05.09.2012
Noční výstup ,mě neznámého počtu (údajně ovíněných), lezců a následná rána cca 15m držkou do země. A

 Trieste04.09.2012
Pardi, kdo lezl neco v Trieste, dejte echo?
 Re: Trieste04.09.2012
Torre Trieste? Cassina a Carleso - Sandrini. Oboje parádní velkolepý tůry, jedna 7, druhá 8-, sestup
  Re: Trieste04.09.2012
Ne, Trieste na pobrezi Italie na hranicich Slovinskem, ma tam byt vysoka stena.
   Re: Trieste04.09.2012
neboli Terst....
    Re: Trieste05.09.2012
Hledej Osp, Mišja Peč, Napoleonica
 Re: Trieste05.09.2012
Nelezl jsem tam, ale na te vyhlidkove ceste od Obelisku smerem na Miramare (Strada Vicentina) jsou n
  Re: Trieste05.09.2012
A eště hned nad Terstem je Val Rosandra

 stav ledovce parkač- glocknerbivak04.09.2012
ahoj, chci se zeptat zda jste někdo v poslední době nešel na glocknerbivak ta\k by mě zajímal stav ledovce jestli se tam dá jít a nebo je to rozchrástané.. popřípadě jak velká moréna je pod Facilidesrinne.
dík moc a hore zdar
 Re: stav ledovce parkač- glocknerbivak05.09.2012
Ahoj. Ladovca sa obavat nemusis, je to uplna pohoda, ja som ho nazval takym ladovcovym trenazerom :)
  Re: stav ledovce parkač- glocknerbivak05.09.2012
tak není to nějaké rozbité??? řešíme dvě varianty a nechce se nám hrabat nějakýma rozbitýma sračkama
   Re: stav ledovce parkač- glocknerbivak06.09.2012
No ladovec je uplne v pohode. fakt bez vacsich trhlin, pekne oznaceny tabulami kadial mate ist a pod

 Navazani na prsak04.09.2012
Chtel bych se poptat/poradit jak se navazujete na prsak. Resp dal jsem si predsevzeti ze na pisku zacnu lizt s prsakem. 1)je to vubec nutne..nepamatuji si ze bych vubec kdy potkal nekoho s prsakem (myslim skaly ne hory)..proc?
2)jak se spravne nava
 Re: Navazani na prsak04.09.2012
Co zkusit hledat zde:
  Re: Navazani na prsak04.09.2012
Jo stranky znam, jen z toho nejsem schopen udelat zaver..jsou tam 4 varianty..2 "prsakove"
   Re: Navazani na prsak04.09.2012
V Evropě se nejčastěji používá německá alpská kombinace. Vezmeš smyčku s volnými konci, protáhneš ji
    Re: Navazani na prsak04.09.2012
Používám také popruh, ale kombinaci osmička a vůdčák, před uvázáním vůdčáku však doporučuji se o cca
 Re: Navazani na prsak04.09.2012
S prsákem nelezu na skalách ani v horách, protože mě omezuje v pohybu. Zkus na navázání normální očk
  Re: Navazani na prsak04.09.2012
..hej nejsem idiot..Omezeni pohybu...ok na cestach vysokych obtiznosti mozna..ale v VIIa, b, c..? ne
   Re: Navazani na prsak04.09.2012
Todle by ti mělo osvětlit situaci.
   Re: Navazani na prsak04.09.2012
prsák je do hor hlavně kvůli batohu, budeš mít úplně jinde těžiště. Na skalách jde ale o kontrolovan
    Re: Navazani na prsak06.09.2012
no u trhlin je to kompromis mezi viset hlavou nahoru a mít šanci toho druhého na laně chytit. páč se
     Re: Navazani na prsak06.09.2012
tak je zvykem navazovat se jen na prsák
Spíš na sedák ;)
      Re: Navazani na prsak06.09.2012
jo. sem hňup a překleplo jsem se. sedák.
      Re: Navazani na prsak06.09.2012
jo. sem hňup a překleplo jsem se. sedák.
 Re: Navazani na prsak04.09.2012
Zdar. Já jsem si zvykl nosit smyčku navíc. Provážeš jí prsák a sedák. Vzniklým uzlem omotáš lano a n
 Re: Navazani na prsak04.09.2012
Já se navazuju takhle: do sedáku klasická osmička s delším koncem, ten konec protáhnu prsákem a na l
  Re: Navazani na prsak05.09.2012
Když už jsem měl někdy na sobě prsák, tak jsem to dělal podobně - navážu se na sedák osmičkovým uzle
   Re: Navazani na prsak05.09.2012
JO to je jeden s doporucenych zpusobu..jen ten uzel je pomerne masivni (z draci jde udelat totez a t
   Re: Navazani na prsak06.09.2012
ztrátu pevnosti nechej koňovi. popruh je nadvakrát, dejmetomu ztráta pevnosti v uzlu, takže dvě tuny
    Re: Navazani na prsak06.09.2012
Náhodou problematika shitologie ve stěně je jednoduchá. Teda pokud je lezec vlastníkem sedáku se sta
     Re: Navazani na prsak06.09.2012
tenkrát dávno na dachsteinu ve štajnerovi to bylo děsný laborování. byl jsem navázanej na kombinaci
      Re: Navazani na prsak06.09.2012
:-D Sem se fakt nasmál, to je skvělá storka do lezecké hospy.
Mě stačilo jen povolit ty nohav
       Re: Navazani na prsak07.09.2012
Zajimavy je ...ze kdyz tohle clovek prekona a vyhodi to ze sebe...je vsechno hned jednodussi..vyhodi
  Re: Navazani na prsak05.09.2012
Já se navazuju na sedák dvojitym vůdcákem, pak provlíknu delším koncem prsák, propíchnu vůdcák a zaj
   Re: Navazani na prsak06.09.2012
Ještě nás učili, že ten horní uzel na provázání ok prsáku nemá být na srdci, aby tam netlačil. Vázán
 Re: Navazani na prsak06.09.2012
Na sedak + prsak pouzivam vylucne tvoju kombinaciu 2a. Spotreba lana urcite nie je 2,5 metra a uzol
  Re: Navazani na prsak06.09.2012
načo další mezičlánek? jak bylo řečeno výše, na slanění, na převázání (rychlá trojka na dvou půlkách
   Re: Navazani na prsak06.09.2012
Clenity teren, caste odvazovanie. Ano rychlejsie sa odviazes naviazes.

Zlanovanie s b
    Re: Navazani na prsak06.09.2012
pár cest jsem v trojce vylezl, a taknějak to vyplynulo že jsme se prostřídali, převazovat se po každ
     Re: Navazani na prsak06.09.2012
a ještě - jako pitomost mi přijde například slaňovat se sebejištěním prusíkem jen na sedáku. si to z
      Re: Navazani na prsak07.09.2012
Pokud budeš mít slaňovadlo umístěné na popruhu, kterým spojuješ sedák a prsák a prusík pod tím, tak
       Re: Navazani na prsak07.09.2012
to jsem tím chtěl taknějak naznačit, že pouze a jedině v tomto případě má to sebejištění smysl.
    Re: Navazani na prsak06.09.2012
No zúfalstvo... Už jsi někdy lezl třeba 20 délek s úseky těsně pod svým maximem? A několikahodinovým
     Re: Navazani na prsak07.09.2012
20 dlzok som neliezol nikdy, v trojici len jednu bezvyznamnu Tatransku 4-ku. Vsetkych 6 dlzok vtedy
      Re: Navazani na prsak07.09.2012
Rychlá trojka (tzv. šíp?) je na lehčích cestách stejně rychlá jako dvojka, někdy i rychlejší. Dva se
       Re: Navazani na prsak07.09.2012
Máš někdě obrázek té "rychlé" trojky? Protože teď si mě zarazil tím, že dva lezou a třetí
        Re: Navazani na prsak07.09.2012
Obrázek třeba tady:
        Re: Navazani na prsak07.09.2012
To to lezení ve třech špatně chápeš. Je to tak, jak píše Kuba. Dva se věnujou lezení a třetí je pod
         Re: Navazani na prsak07.09.2012
Jo, tak tenhle způsob znám, jen jsem ho z textu hned nepochopil. Holt problematika off-line diskuse.
      Re: Navazani na prsak07.09.2012
bordel v lanech při lezení v trojici nepředstavuje zásadní problém (tedy pokud štand není nějaké moc
   Re: Navazani na prsak06.09.2012
Clenity teren, caste odvazovanie. Ano rychlejsie sa odviazes naviazes.

Zlanovanie s b
    Re: Navazani na prsak07.09.2012
No nevim jestli je to ze TY jsi zrovna nemel zadnej problem pri slanovani s batohem padny argument p
     Re: Navazani na prsak07.09.2012
Mna zas diskusia presvedcila, ze v 90% pripadov je pre mna rozumnejsie a blbuvzdornejsie priame navi
 Re: Navazani na prsak07.09.2012
Zpatky k puvodni otazce (proc prsak a jak se navazat). Vsechny tri popsane zpusoby jsou vyhovujici z

 jiny vesmir04.09.2012
Ahoj, nevite nekdo, co delat s horolezcem, ktery tvrdi, ze je z jineho vesmiru?
Dik,jidie
 Re: jiny vesmir04.09.2012
Vystřelit ho do kosmu.
 Re: jiny vesmir04.09.2012
nemá iniciály D K?
  Re: jiny vesmir04.09.2012
Je z VHS?
 Re: jiny vesmir04.09.2012
vím, užít si to :-)
(fakt, jednoho takového znám a ne(vy)měnila bych ho... ani, ani, ani za d
  Re: jiny vesmir04.09.2012
Jenom jestli to neni ten stejny, jakeho ma jidie.
   Re: jiny vesmir04.09.2012
Aštarova loď je veliká, tam se vejde vesmířanů... :P
 Re: jiny vesmir04.09.2012
.. proc by melo byt nutne potreba s nim neco delat? esli umi jistit a zbytecne nepada, nechal bych h
  Re: jiny vesmir04.09.2012
dik za rady, inicialy ma jine
jidie

 plochá střecha03.09.2012
Asi tak pokud tě to nenapdne tak se nato vyser . Myslím zatím .
 Re: plochá střecha03.09.2012
To bylo na mě?
  Re: plochá střecha04.09.2012
Na koho jinýho?!
   Re: plochá střecha05.09.2012
To ses tedy na moc nezmohl, sry, ale takovéto rady si můžeš... Buď řekni něco konkrétního, jak se ji
    Re: plochá střecha13.09.2012
Jó kámo. Von ti někdo něco poradí a Ty se zrakvíš, ať už proto, že rada stála za prd, nebo proto, že

 Amphu Laptsa03.09.2012
Zdravim, preji krasny den, budu rada za kazdou relevantni informaci/ podeleni se o zkusenosti se sedlem Amphu Laptsa; trekem Lukla - Mera Pass - Mera Peak - Amphu Laptsa Pass - Lukla.

Dekuji, Misa.
 Re: Amphu Laptsa16.12.2012
Dobrý den.
Ještě je Váš dotaz aktuelní? Byl jsem na expedici s následující trasou : Lhasa - k

 jakým způsobem se zajištuje stanoviště na ploché střeše?03.09.2012
Na většině plochých střech je možné se navázat k nějakému pevnému bodu, ale co když není? Používaji se nějaké přenosné závaží ke kterým navážu lano? Jak by takový bod měl vypadat?

děkuji mnohokrát

majkl
 Re: jakým způsobem se zajištuje stanoviště na ploché střeše?03.09.2012
Nekoukej jen na střechu.
1.Nezateplený panelák má pod okrajem střechy větrací otvory do mezip
 Re: jakým způsobem se zajištuje stanoviště na ploché střeše?03.09.2012
Buďto jsou přípravky, který využívají protilehlou stěnu nebo takový, co položíš na střechu přímo v m
  Re: jakým způsobem se zajištuje stanoviště na ploché střeše?03.09.2012
Kotvení z druhé strany právě moc použít nejde. Atika je v naprosto dezolátním stavu a vchod na střec
   Re: jakým způsobem se zajištuje stanoviště na ploché střeše?03.09.2012
To tu není žádný zkušený "panelákový" víškař? Měl jsem za to že se tady každý druhý lezení
    Re: jakým způsobem se zajištuje stanoviště na ploché střeše?03.09.2012
Pokud je to na paneláku tak tam určitě jsou takový budniky, který si obvážeš, pokud ne tak se přivaž
   Re: jakým způsobem se zajištuje stanoviště na ploché střeše?03.09.2012
Jakou literaturu by sis představoval? Pevnej kotevní bod má mít podle normy jakousi nosnost, to je v
    Re: jakým způsobem se zajištuje stanoviště na ploché střeše?03.09.2012
Hmm to je ale nápověda :-). Abych pravdu řekl, ani netuším kolik byto tak mělo být. Já bych použil n
     Re: jakým způsobem se zajištuje stanoviště na ploché střeše?03.09.2012
S tím zatížením bych byl taky trošku opatrný kvůli zatížení střechy. Konstrukce bude počítána na nah
      Re: jakým způsobem se zajištuje stanoviště na ploché střeše?03.09.2012
to mělo být 4x 200l To by snad mělo stačit.
     Re: jakým způsobem se zajištuje stanoviště na ploché střeše?03.09.2012
Očividně se ti nechce moc přemýšlet. Jak to má vypadat, aby to splňovalo normu, se skus zeptat borca
      Re: jakým způsobem se zajištuje stanoviště na ploché střeše?03.09.2012
Variant je velmi mnoho. Jedna z moznost přenosného kotvicího bodu se dá koupit zde.
       Re: jakým způsobem se zajištuje stanoviště na ploché střeše?03.09.2012
Já se normálně zabývám spíš arboristikou, na střechy moc nelezu. Nevím co je volný okraj střechy, př
      Re: jakým způsobem se zajištuje stanoviště na ploché střeše?03.09.2012
Tak tohle jsem v testech opravdu neměl. Vím jen o jedné normě kde je kotevní bod definován, nikoli a
       Re: jakým způsobem se zajištuje stanoviště na ploché střeše?03.09.2012
Nějaká ventilační šachta či střešní okno nebo světlík, kam by jsi vzepřel, rozepřel masivní tyč není
        Re: jakým způsobem se zajištuje stanoviště na ploché střeše?03.09.2012
To právě není. Protože je tam ta fólie a pod tím staré oplechování. Takže bych mohl tu folii o tu st
         Re: jakým způsobem se zajištuje stanoviště na ploché střeše?03.09.2012
video... fotky... ???
          Re: jakým způsobem se zajištuje stanoviště na ploché střeše?03.09.2012
A nemůžeš se zajistit na zemi a přehodit to na druhou stranu přes střechu ?
           Re: jakým způsobem se zajištuje stanoviště na ploché střeše?03.09.2012
To by asi šlo, taky mě to napadlo, ale zdá se mi to dost krkolomný. Mě spíš zajímalo jak to dělají o
            Re: jakým způsobem se zajištuje stanoviště na ploché střeše?04.09.2012
Profi řešení? Nech to někomu, kdo se tím "lezením" opravdu živí. Vážně.
             Re: jakým způsobem se zajištuje stanoviště na ploché střeše?04.09.2012
Já se tim živym přes 11let, ale králikárny nejsou můj šálek čaje. Možná nejsem nejychlejší, ale za t
              Re: jakým způsobem se zajištuje stanoviště na ploché střeše?04.09.2012
Nejsem v tomhle ohledu profesionál, ale to, že se není za co vyvázat (hlavně v rozích) se mi stává d
            Re: jakým způsobem se zajištuje stanoviště na ploché střeše?04.09.2012
a přemýšlel jsi o plošině? to by asi bylo nejrychlejší, nejbezpečnější a možná i nejrychlejší...
        Re: jakým způsobem se zajištuje stanoviště na ploché střeše?04.09.2012
ja uz videl i borce co si do strechy napohodu navrtaly dva tri nyty....
 Re: jakým způsobem se zajištuje stanoviště na ploché střeše?04.09.2012
Skusil jsi pripináčky? na nástence to drží!
  Re: jakým způsobem se zajištuje stanoviště na ploché střeše?04.09.2012
Pokud není nic lepšího tak se běžně se uvazuju přes panelák. Dá se uvázat za stromy zábradlí. Občas
   Re: jakým způsobem se zajištuje stanoviště na ploché střeše?05.09.2012
Přes budovu lano používám taky, ale nemám rád když jsou volně lana v dosahu lidí, když na ně nevidim
    Re: jakým způsobem se zajištuje stanoviště na ploché střeše?05.09.2012
Osobně na vejškovky papíry nemám, takže profi rada to není, ale velmi často jsem se setkal s aplikac
    Re: jakým způsobem se zajištuje stanoviště na ploché střeše?05.09.2012
Tak ti ještě napovím. A nebo raději ne, protože jak to tak pozoruju, prozradil bych docela velký taj
     Wilhelm je pěkná trubka: 05.09.2012
Dám - nedám
     Re: jakým způsobem se zajištuje stanoviště na ploché střeše?05.09.2012
Teda pročelt jsem si tu celou diskusi a docela by mě zajímalo, co to Wilhelm tají. To musí bejt buď
      Re: jakým způsobem se zajištuje stanoviště na ploché střeše?05.09.2012
Keď človek použije rozum, váha nehrá (skoro) žiadnu rolu...
       Re: jakým způsobem se zajištuje stanoviště na ploché střeše?13.09.2012
Jó kámo. Von ti někdo něco poradí a Ty se zrakvíš, ať už proto, že rada stála za prd, nebo proto, že

 Průvodce02.09.2012
Čau.. nevíte někdo o nějakym krámu v okolí Plzně kde by se prodávali průvodci do skal.. myslim to tak.. aby tam nebyl 1-2 ale mnohem víc i z německa,rakouska atd.. existuje vůbec nějakej takovej obchod?
 Re: Průvodce02.09.2012
Ak považuješ za okolie Plzne aj Prahu, tak Kiwi (Jungmannova) má nejakých 100 - 200 horolezeckých sp
 Re: Průvodce03.09.2012
Jinak průvodce jsou hlavně záležitostí eshopů. Otevřít si v ČR obchod s průvodci na lezení mimo Prah

 Lano Edelweiss FlashLight 10mm02.09.2012
Ahoj!
měl bych na vás dotaz. Máte někdo zkušenosti s tímto lanem (Edelweiss Flash Light 10mm)? Uvítal bych jakékoliv názory. Díky!
Marek
 Re: Lano Edelweiss FlashLight 10mm02.09.2012
Nebo lano Roca Free 10,5mm?
 Re: Lano Edelweiss FlashLight 10mm02.09.2012
Lano jsem měl 4 roky,výborná uzlovatelnost a manipulace,lehké, bohužel úprava opletu dosti mizerná,d
  Re: Lano Edelweiss FlashLight 10mm03.09.2012
Díky moc! :)

1   ...   582   583   584   585   586   587   588   589   590   591   592   593   594   595   596   597   598   599   600   601   ...   2263    
Strana: z 2262
 
     
...nové příspěvky
 Navazani na prsak
Chtel bych se poptat/poradit jak se navazujete na prsak. Resp dal jsem si predsevzeti ze na pisku zacnu lizt s prsakem. 1)je to vubec nutne..nepamatuji si ze bych vubec kdy potkal nekoho s prsakem (myslim skaly ne hory)..proc?
2)jak se spravne navazat na kombinaci sedaku a prsaku? Problematika je rozebrana leckde ale stejene mi neni uplne jasna..nejjednodusi se mi jevi a) navazani sedaku "normalne" osmickovym uzlem..zbytek lana provlect oky prsaku a pak osmickou jeste jednou provleknout odzhora dolu..ale ten uzel je pak obrovsky navic "to" spotrebuje cca 2.5 metru lana..
b)sedak navazat dracim uzlem, zbytek lana provlect prsakem a dracak jeste jednou zkopirovat..oproti a) je uzel vyrazne mensi,elegantnejsi, nicmene dracak neni prilis doporucovany + slysel jsem ze pri teto jeho dvojite variante se da snadno udelat chyba..Ovsem nevim jaka, i kdybych ten prsak obtahl spatne a rozvazal se, sedak me stejne chyti..na ten to nema vliv..nebo?
Diky za vase nazory a omlouvam se za nudne tema..howgh
Hanz14:41:25 04.09.2012
odpovědět 
 Re: Navazani na prsak
Co zkusit hledat zde: http://www.horolezeckaabeceda.cz/
14:58:19 04.09.2012
odpovědět 
  Re: Navazani na prsak
Jo stranky znam, jen z toho nejsem schopen udelat zaver..jsou tam 4 varianty..2 "prsakove" - zrejme nebezpecne + 2 "sedakove"..ja se do ted. tj cca 20 let navazoval jednou z prsakovych variant (je popsana a doporucena treba v "bibli" Horolezectvi od Chrousta Prochazky)..nevedel jsem ze muze byt nebezpecna..proto me to zajima..
hanz15:29:53 04.09.2012
odpovědět 
   Re: Navazani na prsak
V Evropě se nejčastěji používá německá alpská kombinace. Vezmeš smyčku s volnými konci, protáhneš ji skrz oko na sedáku, uděláš nad ním vůdčák, zbylé dva konce protáhneš oběma oky prsáku a nad nimi uděláš zase vůdčák. Lano navazuješ skrz obě velká "oka" smyčky okolo středního uzle (na břiše). Důvodem alpské kombinace je, že i kdyby se jedna část (sedák nebo prsák) podělala, tak druhá pořád bude držet. Důvodem prsáku+sedáku je, abys po nekontrolovaném pádu zůstal hlavou nahoře. Třeba takový odskok v horní části stěn v Srbsku končí na mírně šikmých plotnách - tam už se spousta lidí obrátilo během letu a rozbilo si lebku (brnknutí nohou o poličku, omotání lana okolo nohy...) Nebo pády na Bořeni vedou podél kolmých stěn s poličkami, o které brnkneš špičkou a jdeš po hlavě také. Nehledě na spoustu klasických cest na písku od jedničky třeba do osmičky, vápencové spáry, rozbité terény nižších čísel tak do šestky na vyvřelinách, atd... Tady je způsob navazování dobře vidět u prvolezce i druholezce: http://youtu.be/DydfbEbTm-s
Kuba Turek19:08:21 04.09.2012
odpovědět 
    Re: Navazani na prsak
Používám také popruh, ale kombinaci osmička a vůdčák, před uvázáním vůdčáku však doporučuji se o cca 45 stupňů předklonit. Po narovnání se a vzpažení se mi to na těle samo dorovná, hlavně není ta smyce spojující sedák a prsák uvolněná.

K videu: Mixový terén a ledový terén ve vybraných lokalitách ano. S čistým drytoolingem na skalách nesouhlasím.
Uzlař20:25:15 04.09.2012
odpovědět 
 Re: Navazani na prsak
S prsákem nelezu na skalách ani v horách, protože mě omezuje v pohybu. Zkus na navázání normální očko a propíchnout ho a udělat zase očko, uzel je daleko menší a spotřebuješ míň lana.
15:14:46 04.09.2012
odpovědět 
  Re: Navazani na prsak
..hej nejsem idiot..Omezeni pohybu...ok na cestach vysokych obtiznosti mozna..ale v VIIa, b, c..? nebo v horach s batohem a jeste k tomu v zime..tam asi nebude prsak to co omezuje..
Hanz15:32:03 04.09.2012
odpovědět 
   Re: Navazani na prsak
Todle by ti mělo osvětlit situaci. http://viaferrata.orionsoft.cz/ view.asp?file=static/docs/navazani.htm&t=1
15:38:32 04.09.2012
odpovědět 
   Re: Navazani na prsak
prsák je do hor hlavně kvůli batohu, budeš mít úplně jinde těžiště. Na skalách jde ale o kontrolované pády, tam nechci říct že je to zbytečný, ale není to úplně nutné. V horách když spadneš do trhliny nebo se pod tebou ulomí na hřebenu převěj a tý to vezmeš dolu i s 20-40Kg batohem, tak pravděpodobně skončíh hlavou dole a jentak se nezvedneš.
majkl16:07:39 04.09.2012
odpovědět 
    Re: Navazani na prsak
no u trhlin je to kompromis mezi viset hlavou nahoru a mít šanci toho druhého na laně chytit. páč se nedá dopředu domluvit kterej do tý trhliny hupsne, tak je zvykem navazovat se jen na prsák, ovšem s navázáním batohu tak, že jej můžu po pádu do trhliny odhodit a neztratit a pak se nějak pinožit.
Lukas B.17:41:11 06.09.2012
odpovědět 
     Re: Navazani na prsak
tak je zvykem navazovat se jen na prsák
Spíš na sedák ;)
18:25:53 06.09.2012
odpovědět 
      Re: Navazani na prsak
jo. sem hňup a překleplo jsem se. sedák.
Lukas B.18:37:21 06.09.2012
odpovědět 
      Re: Navazani na prsak
jo. sem hňup a překleplo jsem se. sedák.
Lukas B.18:37:23 06.09.2012
odpovědět 
 Re: Navazani na prsak
Zdar. Já jsem si zvykl nosit smyčku navíc. Provážeš jí prsák a sedák. Vzniklým uzlem omotáš lano a navážeš osmičku, případně dvě, pokud máš dvojčata. Omezení pohybu: prsák je mimo bezpečnosti dobrý i k tomu, že 2x60m lana taháte částečně i na ramenech a nejen na sedáku. Neznám horší pocit než těžký krok, zadřené lano a sedák u kolen. Přece jen lana + matroš něco váží.
Belial16:08:30 04.09.2012
odpovědět 
 Re: Navazani na prsak
Já se navazuju takhle: do sedáku klasická osmička s delším koncem, ten konec protáhnu prsákem a na laně udělám dvojitý autíčko. Váře se to rychle, jde samostatně rozvázat prsák (převlíkání). Nikde v metodice jsem to ale neviděl - kdo má pádostroj tak by to mohl vyzkoušet ;)
inovátor16:10:20 04.09.2012
odpovědět 
  Re: Navazani na prsak
Když už jsem měl někdy na sobě prsák, tak jsem to dělal podobně - navážu se na sedák osmičkovým uzlem, nechám delší konec, ten protáhnu okama prsáku, 'propíchnu' osmičkovej uzel a udělám vůdčák. Dokonce mám dojem, že mi to i takhle kdysi radil kdosi z oddílu, tak by to snad ani nemělo bejt blbě - seš totiž normálně navázanej v sedáku osmičkovym uzlem, a na to, aby ses nezhoup dozadu to provázání bohatě stačí. A osobně se mi to zamlouvá mnohem víc, než provazovat prsák a sedák další smyčkou, tzn. přidávat další článek řetězce, kterej se může podělat. Nehledě na to, že lidi na to rádi používaj dutý popruhy, který mívaj nosnost (někdy i výrazně) nižší, než 22kN.
A to svlíkání/oblíkání je teda taky mnohem jednodušší.
Pól01:41:48 05.09.2012
odpovědět 
   Re: Navazani na prsak
JO to je jeden s doporucenych zpusobu..jen ten uzel je pomerne masivni (z draci jde udelat totez a ten uzel je mensi)..ale to uz tu asi nekde bylo...Ze smycky mezi prsakem a sedakem bych taky nemel nejlepsi pocit..i kdyz asi bezduvdone
jinej Hanz08:59:36 05.09.2012
odpovědět 
   Re: Navazani na prsak
ztrátu pevnosti nechej koňovi. popruh je nadvakrát, dejmetomu ztráta pevnosti v uzlu, takže dvě tuny to udrží. ty používáš do jištění karabiny co unesou (skoro) dvojnásobek?

jinak "alpskej" způsob navázání přes smyčku je fajn i při slanění, třeba s batohem.

jedinou podstatnou nevýhodu kombinace sedák-prsák vidím ve vykonávání velké potřeby bez oblečení tomu uzpůsobeného, což je jednou za den dá vydržet.
Lukas B.12:33:04 06.09.2012
odpovědět 
    Re: Navazani na prsak
Náhodou problematika shitologie ve stěně je jednoduchá. Teda pokud je lezec vlastníkem sedáku se stavitelnými (rozepinatelnými) nohavičkami.
Uzlař21:40:11 06.09.2012
odpovědět 
     Re: Navazani na prsak
tenkrát dávno na dachsteinu ve štajnerovi to bylo děsný laborování. byl jsem navázanej na kombinaci sedák-prsák vopíchanou osmičkou, zrovna jsem dolezl na štand jánevim po patnácté délce, a v tom to zahoukalo v tunelu. polička tak čtyřicet centimetrů, nad ní rezatá skoba posílená nějakým tím klemkajlem. nejdřív teda cvaknout vodsedku do štandu, pak se odvázat z obou lan, pak svlíknout prsák a horní polovinu oblečení (měl jsem funglnové moirové rybáno což jsem po této zkušenosti vyhodnotil jako vybavení pro alpinizm nevhodné), navázat se poklasicku na kšandičky na holé tělo, povolit sedák a spustit ke kolenům, ve visu ruče za skobu vykonat čin, potom prohledání batohu, nalezení klobásy zabalené v buřtpapíru, konzumace klobásy, použití buřtpapíru k vopucování zadnice, a potom oblíkání. peklo na zemi!
Lukas B.21:56:09 06.09.2012
odpovědět 
      Re: Navazani na prsak
:-D Sem se fakt nasmál, to je skvělá storka do lezecké hospy.
Mě stačilo jen povolit ty nohavičky a dostat kalhoty z pod pasu sedáku. Odvazovat sem se nemusel díky kombinaci prsák, sedák propojený popruhem resp. ani nemohl. Bylo to totiž v kolmé stěně a police tam neexistovala. Můj vis opatroval prvolezec pár metrů nade mnou, ten byl jen mrtvej smíchy, když sem ještě sem musel požádat o posečkání další dvojici.
Jo, takovýhle věci v metodice nenajdeš :-) Ale bigwallisti v tom mají určitě rutinní praxi. :-)
Uzlar23:07:19 06.09.2012
odpovědět 
       Re: Navazani na prsak
Zajimavy je ...ze kdyz tohle clovek prekona a vyhodi to ze sebe...je vsechno hned jednodussi..vyhodi s tim nejen strach z dalsiho lezeni ale i vsechny problemy tohoto sveta! :) teda aspon u me to takhle funguje..
PS kamosovi takhle v tatrach od standu prochazela cela dylka lana hovnem...to peklo si neumim predstavit..
Hanz12:44:25 07.09.2012
odpovědět 
  Re: Navazani na prsak
Já se navazuju na sedák dvojitym vůdcákem, pak provlíknu delším koncem prsák, propíchnu vůdcák a zajistim dvojitym rybářskym. Je to podobný jak ta osma, jen ten vůdcák se víc stáhne kolem toho propíchlýho lana což to má "zutotvatět"
P.12:13:12 05.09.2012
odpovědět 
   Re: Navazani na prsak
Ještě nás učili, že ten horní uzel na provázání ok prsáku nemá být na srdci, aby tam netlačil. Vázání v předklonu je samozdřejmost:)
14:09:05 06.09.2012
odpovědět 
 Re: Navazani na prsak
Na sedak + prsak pouzivam vylucne tvoju kombinaciu 2a. Spotreba lana urcite nie je 2,5 metra a uzol tiez nie je obrovsky. Pchat dalsi medziclanok, naco?
14:10:13 06.09.2012
odpovědět 
  Re: Navazani na prsak
načo další mezičlánek? jak bylo řečeno výše, na slanění, na převázání (rychlá trojka na dvou půlkách) atakdále. ve dvojici která leze bez batohů přehlednou stěnou s jištěním od štandu ke štandu furt a jednoduchým sestupem, nebo na použití prsáku při skalkaření (nic proti, používám všude kromě překližky) je to jedno. jak se vyskytnou občasné chodecké úseky, postup ve smyčkách, občasné slanění na hřebínku a jiné kratochvíle tak "alpský" způsob ukáže své výhody.
Lukas B.14:38:08 06.09.2012
odpovědět 
   Re: Navazani na prsak
Clenity teren, caste odvazovanie. Ano rychlejsie sa odviazes naviazes.

Zlanovanie s batohom. Zlanoval som vzdy len so sedakom a nemal som pocit, ze by ma batoh tahal dole hlavou, ani v previse. Asi bol lahky batoh, neviem. Dalo by sa to riesit brzda do prsaku a prusik do sedaku (alebo opacne, ako je kto zvyknuty).

Ad rychla trojka na dvojcatach. To mi vysvetli. To sa akoze prevazuju na standoch a striedaju sa v tahani dlzok? To je IMHO zufalstvo a je lepsie ked to uz taha cele jeden.
15:26:26 06.09.2012
odpovědět 
    Re: Navazani na prsak
pár cest jsem v trojce vylezl, a taknějak to vyplynulo že jsme se prostřídali, převazovat se po každé délce by byla fakt pakárna, ale systém po pěti délkách měníme prvolezce se docela osvědčil - třeba jsme si to rozdělili, že tomu sedí rajbasy, tomu spáry a ten třetí se třeba nebojí rychle běžet v rozchrastaném.
Lukas B.17:32:53 06.09.2012
odpovědět 
     Re: Navazani na prsak
a ještě - jako pitomost mi přijde například slaňovat se sebejištěním prusíkem jen na sedáku. si to zkus, představ si situaci, kvůlivá které se sebejistíš - třeba šutr do helmy a pětivteřinová malátnost a povolení svalů a vyvěšení se "do sklápěcí kudly". no a pak jako se vrátí vědomí a zkus se zase vlastní silou vrátit do kulturního sedákového sedu (o batohu na hřbetě nemluvě). dej si suchej nácvik metr nad zemí a měj u sebe někoho kdo ti pomůže.
Lukas B.17:37:36 06.09.2012
odpovědět 
      Re: Navazani na prsak
Pokud budeš mít slaňovadlo umístěné na popruhu, kterým spojuješ sedák a prsák a prusík pod tím, tak ti "kudla" nehrozí.
Uzlař12:24:20 07.09.2012
odpovědět 
       Re: Navazani na prsak
to jsem tím chtěl taknějak naznačit, že pouze a jedině v tomto případě má to sebejištění smysl.
Lukas B.12:45:10 07.09.2012
odpovědět 
    Re: Navazani na prsak
No zúfalstvo... Už jsi někdy lezl třeba 20 délek s úseky těsně pod svým maximem? A několikahodinovým nástupem a dlouhým sestupem? Jestli jo a bylo to pořád na prvním, tak Ti závidím vytrvalost.
Kuba Turek19:03:17 06.09.2012
odpovědět 
     Re: Navazani na prsak
20 dlzok som neliezol nikdy, v trojici len jednu bezvyznamnu Tatransku 4-ku. Vsetkych 6 dlzok vtedy odtiahol jeden. Maturovat na stande s prevazovanim nemalo zmysel.

Mne to pride bezvyznamne zdrzanie, keby som sa po 4-5-tich dlzkach prevazoval z pichanej osmicky alebo z alpskeho uviazanie. Daleko vacsie zdrzanie je to ze sa ide v trojici, ze treba po kazdej dlzke prekufrovat lana, ze sa treba prepinat na stande. Nechodim liezt so stopkami, ale empiricky to tak vidim.

Inak fajn diskusia. Clovek sa dozvie rozne aspekty ktore ho nemusia hned napadnut.
09:48:54 07.09.2012
odpovědět 
      Re: Navazani na prsak
Rychlá trojka (tzv. šíp?) je na lehčích cestách stejně rychlá jako dvojka, někdy i rychlejší. Dva se zabývají jenom lezením a třetí se stará o všechno ostatní - o batohy, focení, jídlo a pití, navigaci...

A převázání jedou za několik délek znamená pouze to, že lano z jednoho odvážeš a na druhého navážeš. Nic víc. Zabere to minutu.
Kuba Turek12:05:37 07.09.2012
odpovědět 
       Re: Navazani na prsak
Máš někdě obrázek té "rychlé" trojky? Protože teď si mě zarazil tím, že dva lezou a třetí se věnuje baťohům.
Lezení ve třech pro mě vždycky znamená, že jeden je prvolezec a další dva ho následují jako druholezci. Ať už jsou jako druholezci každý na svém vlastním lanu (půlce) nebo na jednom jednoduchém lanu a lezou souběžně.
Uzlař12:40:27 07.09.2012
odpovědět 
        Re: Navazani na prsak
Obrázek třeba tady: http://youtu.be/EUIW6MFd96o (od cca 2:10 min) je tam družstvo - červený Píťa vede a za ním lezou dva druholezci. (Korosadowicz na Žlutou stěnu v Tatrách 5 UIAA)

Ale je to tak, že prvolezec leze na dvou půlkách. Hned jak zaštanduje, cvakne obě půlky nezávisle do reverza nebo podobného blokovacího jistítka. Oba dva druholezci lezou těsně za sebou a souběžně. Na štandu se oba zajistí odsedávačkami. Jeden druholezec si okamžitě bere prvolezce do svého jistítka a vysílá ho lézt. Druhý druholezec se zabývá vším, co je na štandu potřeba dělat - připravuje jídlo, pití, kouká do průvodce, fotí, rozmotává lana, obléká sebe i kolegu atd. Prvolezec doleze na štand, zaštanduje a proces se opakuje.
Kuba Turek13:40:03 07.09.2012
odpovědět 
        Re: Navazani na prsak
To to lezení ve třech špatně chápeš. Je to tak, jak píše Kuba. Dva se věnujou lezení a třetí je pod skalou a stará se o batohy, focení, jídlo a pití, navigaci...
honza13:43:18 07.09.2012
odpovědět 
         Re: Navazani na prsak
Jo, tak tenhle způsob znám, jen jsem ho z textu hned nepochopil. Holt problematika off-line diskuse. Takže souhlasím, třetí může mazat rohlík Májkou nebo lovečákem.
Uzlař17:44:54 07.09.2012
odpovědět 
      Re: Navazani na prsak
bordel v lanech při lezení v trojici nepředstavuje zásadní problém (tedy pokud štand není nějaké moc nedýchat v jedné rezaté skobě v převislé šotolině). druholezcové dolezou, prvolezec přebírá matroš a hned vyráží, druhý jistí a třetí rozmotává lana, fotí, svačí, naviguje dle průvodce atakdále. dobře sehrané lezení v trojici může být rychlejší než ve dvojici (chce to ovšem přibližně stejnou výkonnost všech členů a cestu s jakžtakž rozumnými štandy). a když dojde na nějaký špek typu obtížného traverzu, tak se s výhodou dá prostřednímu druholezci nabalit těžká svině, jistit jej z obou stran a poslední druholezec jde nalehko.

no a někteří odborníci velkých stěn mají propracované taktiky postupu ve trojici tak dokonale, že nedochází ke zdržení vůbec - ale to už jsou špeciality pro vážné vícedenní podniky ve velkých stěnách s hákováním a spoustou bagáže.
12:47:08 07.09.2012
odpovědět 
   Re: Navazani na prsak
Clenity teren, caste odvazovanie. Ano rychlejsie sa odviazes naviazes.

Zlanovanie s batohom. Zlanoval som vzdy len so sedakom a nemal som pocit, ze by ma batoh tahal dole hlavou, ani v previse. Asi bol lahky batoh, neviem. Dalo by sa to riesit brzda do prsaku a prusik do sedaku (alebo opacne, ako je kto zvyknuty).

Ad rychla trojka na dvojcatach. To mi vysvetli. To sa akoze prevazuju na standoch a striedaju sa v tahani dlzok? To je IMHO zufalstvo a je lepsie ked to uz taha cele jeden.
15:33:03 06.09.2012
odpovědět 
    Re: Navazani na prsak
No nevim jestli je to ze TY jsi zrovna nemel zadnej problem pri slanovani s batohem padny argument pro nepouziti prsaku. Ja napr vetsinou nepouzivam pri slaneni prusik..a taky jsem nikdy zadnej problem nemel..ale rozhodne si nemyslim ze je to zpravne a nikomu bych to necpal...
Me tato diskuse napr presvedcila ze se ten zpusob spojovani sedaku a prsaku naucim..urcite to ma smysl..
Hanz13:09:43 07.09.2012
odpovědět 
     Re: Navazani na prsak
Mna zas diskusia presvedcila, ze v 90% pripadov je pre mna rozumnejsie a blbuvzdornejsie priame naviazanie na lano. Ale nauc sa, ma zmysel to vediet.
15:01:03 07.09.2012
odpovědět 
 Re: Navazani na prsak
Zpatky k puvodni otazce (proc prsak a jak se navazat). Vsechny tri popsane zpusoby jsou vyhovujici z hlediska bezpecnosti. I pouziti smyce jako "dalsiho clanku" je bezpecne. To by se pak pro minimalizaci poctu meziclanku mela davat do kruhu radeji jen smyce s karabinou (nadsazka)?

Odpozorovano na pisku - nejvice s prsakem lezoucich lezcu se navazuje pres protazenou draci smyci. Na druhem miste je varianta meziclankove smyce. Protazenou osmu jsem nevidel.Pri treti zminene variante je uzel fakt velky, coz obcas vadi v sirokych sparach a hodne uzkych kominech - proste se kvuli tem nekolika cm neprorves.

A jake duvody vedou nektere lezce na pisku prsak pouzivat? Telo se srovna pri delsi necekane tlame. Ci mekci pisek, tim vice necekanych tlam:-) To same plati pri otoceni se hlavou dolu kvuli noze za lanem ci kontaktem s polickou, apod. Dale prsak dodava lezci pocit expedicnosti a vuni dobrodruzstvi. A nakonec, ma-li prsak materialova oka, slouzi k prehlednosti matrose. Napr. na prsaku presky a staratko, na sedaku smyce. Nic se pak necmodrcha.

Hore zdar!
A15:45:44 07.09.2012
odpovědět 
 Foto dne:
Korno
Dnešní vedro ve skalách
 Databáze cest:
Všechny cesty (192453)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Ralf Half 7- Frankenjura
Cpt. Gips 8- Frankenjura
AW III Gebiet Der Steine
AW II Pfaffenstein
Pfeilerweg I Pfaffenstein
Nově komentované:
Tahání za nitky 6+ Srbsko
Vpravo Od Hranické 6+ Helfštýn
Jižní Pilíř VII Bezděčín
Jižní Pilíř VII Bezděčín
Jižní Pilíř VII Bezděčín

 Nově v diskusi:
Re: Spaní dolomity, arco | Re: Spaní dolomity, arco | brýle | Spaní dolomity, arco | nalezený ATC pilot Bohostice | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) |

 Nové komentáře:
Re: paradocs | Re: paradocs | Re: žvanil | Re: žvanil | Re: paradocs | Re: paradocs | Re: paradocs | Re: paradocs | Re: paradocs | Re: paradocs |

 Kde to vře:
Janja Garnbret přelezla cestu Bibliographie 9b+ (126)
Po pádu v rakouských Alpách zahynul český horolezec (41)
SP v lezení na obtížnost Praha (30)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Innsbruck, Rakousko (17)
Pepa Šindel si zapsal přelezy dalších cest za 9a: (16)
Alpy: sedm mrtvých horolezců během 24 hodin (15)
Pepa Šindel přelezl cestu obtížnosti 9b. (8)
Jakob Schubert zveřejnil film o prvovýstupu cesty B.I.G. 9c (8)
Světová lezecká elita míří do Prahy, na Štvanici začíná svěťák (7)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Innsbruck, Rakousko (5)

 Nově v inzerci:
Nové Lezečky Evolv Phantom Pro vel. 44 | Hory | Nové lezečky Tenaya Mastia 10,5 UK, 45 EU | Picos de Europa | Horolezecký úvazek | Gryphon Ascender | boulder maglajz pytel La Sportiva | Statická a dynamická lana | Garmin Vivoactive 4 | Boulder hou |

 Anketa:
Posuzuješ bezpečnost jištění před nástupem do cesty?
 Ano – aktivně si zjišťuji informace  
 1172 
 Ano – spoléhám hlavně na vizuální kontrolu 
 1290 
 Kombinuji obojí (něco si zjistím + vizuálně posoudím) 
 1469 
 Řídím se doporučením ostatních 
 1440 
 Neřeším to – lezu vše 
 1141 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy © 2000–2026 Lezec.cz


Zobrazit desktopovou verzi