Na cvicne skale dolezu na konec cesty kde je stand s velkou majlonou co nejde rozsroubovat.Prestoupim a necham se spustit a nebo slanim dolu ? Co je lepsi?
Mám takový dotaz, jak moc odlišný či různý průměr lan lze použít při slanění - dá se třeba slanit na svázané 8,5 s 9,1, či extrém na 8 a 12? Tohle jsem nikdy nezkoušel - nebude tenčí prokluzovat rychleji než to silnější a prokluzovat ve vratném bodě - pak
Na normálce na Leninovi spadla velká lavina, zabila dva lidi a jejich vůdce zranila. Nikdo z nich nebyl Čech. Reportují kluci z Daily Adventures zde: goo.gl/VKwsbn
Mám takový dotaz, jak moc odlišný či různý průměr lan lze použít při slanění - dá se třeba slanit na svázané 8,5 s 9,1, či extrém na 8 a 12? Tohle jsem nikdy nezkoušel - nebude tenčí prokluzovat rychleji než to silnější a prokluzovat ve vratném bodě - pak
Omylem jsme vybrali dvě expresky z Cigánskýho guláše v ádru před 14 dnama, mysleli jsme že jsou kámoše, ale prej jeho nejsou. Tak kdyby je někdo postrádal jsou v kalírně...
Cau, shanim nejaky dobry stan pro 2 osoby do hor, ktery hned neproprsi a hlavne vydrzi silny vitr. Nasazeni do 4000mnm v Alpach, takze asi by mel zapadat do kategorie "expedicni". Jediny stan co mam je z dekace do kempu, takze tomu prd rozumim.
Na cvicne skale dolezu na konec cesty kde je stand s velkou majlonou co nejde rozsroubovat.Prestoupim a necham se spustit a nebo slanim dolu ? Co je lepsi?
ak sa už nechávať spúšťať zo štandu, tak z mailonky, nie z bh.
Prebrúsená mailonka sa mení ľahšie, ako prebrúsený bh.
prestupovanie je na s.8., cez oko reťaze https://www.horosvaz.cz/res/archive /004/003911. pdf?seek=1321355173
Když už se musíš odvázat z lana, tak práce s přetažením lana pro slanění již není o tolik náročnější, než se znova navázat a nechat spustit...
Drbat jakýkoli erár je špatný zlozvyk, bohužel hojně rozšířený po celém světě.
Potom se prave cvaknes karabinou jen do vudcaku a nechas se spustit je to o doooost rychlejsi a pak se ti nekrouti lano navic je to total safe oproti slanovani bez prusiku a mas pravdu vsude ve svete je to normalni
je to samozřejmě bezohledně konzumní přístup. ale kam se hrabe na feráty. když jste dost bohatí, abyste si furunfurt kupovali nový lana a když tu a tam nějak přispíváte na údržbu (třeba aspoň spaním v přilehlém kempu), nakonec proč ne.
Totál safe není v lezení skoro nic. Konkrétně na spouštění "na rybu" vidím největší nebezpečí v omylem použitým krátkým laně, kdy jistič vypne a spouští, aniž by kontroloval.. Většina nehod má podobnou příčinu; člověk si klepe na čelo a myslí si, že taková hloupost se nikdy stát nemůže, ale stane se.
http://www.lezec.cz/ clanky.php?key=14834 : už týždeń ten závislák Papouš nedal správu o vytlčených alebo vymenenených vraždách. POchybujem, že by už vymenil všetko, na čom by sa dalo zdrbať, takže dakedy ( niele v ČIme) asi bude dobre zaťažovať zlaňovací bod "přiměřeně". Dakedy mladi kreatívni športovci sú schopní urobiť vratný bod aj v strede cesty na zicherhajske prilepenej do diery žuvačkou :-)
Pre Lukasa :
keď plynule zlaňuješ, za zaťažuješ štand svojimi 70 kg = cca 70 kp.
Pri spúšťaní istič pridá 70 kp.
Pri bombaštande je to samozrejme bezvýznamné.
Este trochu zavisi jak je cesta previsla a ako budes vyberat presky. Z dachu to bude oser kazdopadne a spolupraci s isticom sa nevyhnes ani ked budes zlanovat (s prusikom).
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.