čaute potřeboval bych něco vyjasnit. 20.4. měly být v jihlavě závody pro mládež a tak jelikož mojí rodiče nelezou jsem je překecal aby jsme si zajeli do jihlavy že tam někam pudou a já si zazávodím. jenže jsem si dneska všiml na stránkách čhska že je jihl
Čau, chtěl bych se vás zeptat na to, jestli nevíte kolik unese to očko na kyblíku..? (myslim, to na dojištění od zhora) Nikde se to nemůžu dočíst.. a mam teď Reverso 4 a přijde mi, že je to strašně slabej kus materiálu a nemůžu k tomu získat velkou důvěru
mohli byste mi prosim poradit, kde bych mohla najit tento, nebo podobny material v anglictine? www .horosvaz.cz/ res/data/004/003908.pdf? Jde mi hlavne o tu obrazkovou formu.
Zkoušel někdo nějakou ozumnou alternativu klasických stoupacích pásů na BC? Dříve jsem měl klasické BC lyže se šupinami. Ty mi stačili, problém byl v tom, že je často protáhnu velice nešetrně přes skály a kamení a kluznice má pak šupiny všude :-). Vzhlede
vim, ze je to asi imbecilni dotaz, ale neak jsem se zajimal jak je presne difinovany on-sihgt atd... A zaujalo me, ze na lezci je to specifikovano takto...
OS ( on sight ) cestu nesmím znát ani o ní mít bližší informac
Cau, plánuju se vyrazit na svatošky, ale hledal jsem průvodce a nic jsem nenašel, néco je tady na lezci, ale zajímá me Nevěsta se ženichem a zejména ohří cesta 6- a cesty okolo, jen mě trošku vyděsilo video z horního jišténí. Ve videu: www.youtube.
Čau, chtěl jsem se vás zeptat na váš názor.. Na kolik si myslíte, že vyjde výlet za lezením do Ameriky? Třeba plácnu.. "Výlet" na El Capitan.. za předpokladu, že mám všechno vybavení co potřebuju.
Teď jsem se hádal s kamarádem.. a ten mi
Zkoušel někdo nějakou ozumnou alternativu klasických stoupacích pásů na BC? Dříve jsem měl klasické BC lyže se šupinami. Ty mi stačili, problém byl v tom, že je často protáhnu velice nešetrně přes skály a kamení a kluznice má pak šupiny všude :-). Vzhledem k absenci klasických širších BC liží v českých obchodech, jsem zkusil použít staré lehčí sjezdovky. roblém u nich je absence šupin a tedy nutností použití stoupacích pásů. Což mi moc nevyhovuje z hlediska dalšího krámu v baťohu a nutnosti nadstandardní údržby o ceně nemluvě.
Takže řeším buď si nechat vyrobit jakési železné kopito, kterým bych po nahřátí na nějakou vysokou teplotu šupiny do hladké skluznice vylisoval, nebo boužití nějakých kratších alternativě uchycených pásů. podle mě by pás stačil v cca 40-60cm délce pod botou. Má někdo zde nějaký typ?
v abíčku kdysi doporučovali na skluznici přivrutovat pant od dveří:)
viděl jsem kdysi BC běžky s následující úpravou - v oblasti mazací komory to mělo uprostřed vyhoblovanou (odfrézovanou?) skluznici v šířce jánevim 3/5 šířky lyže a do toho nafurt natlučenej hřebíčkama a asi i nalepenej chlupatej pás. ovšem bylo to jakési lesnické samodomo pro hajnýho na prehistorických lyžích, a počítám, že to bude tak pětadvacet let tomu nazad.
To dělal Fischer ještě docela nedávno na některých turistických běžkách. Ale vážně: nejlepší jsou speciální pásy na BC lyže. Normálně se vyrábějí a prodávají. Musí se o ně člověk ale starat.
Mazat stoupacím voskem. A když je kopec už moc prudkej, nasadit úzkej (5 cm), ale dlouhej mohérovej pás. Pokud ti vyhovovaly šupiny, pak budeš překvapenej, jak dobře jedou bezšupinový lyže, když je namažeš.
Kvůli absenci mazací komory samozřejmě pojedou hůř (ale stále líp, než když do stejných lyží bez mazací komory vylisuješ šupiny), ale nevím, proč by kvůli tomu měly hůř stoupat. Prošlápnutý skialpy (extrémní případ absence mazací komory) se skluznicí trochu od lepidla mi např. stoupaly na určitým typu sněhu docela dobře i bez pásů.
Jako levne nouzove reseni kdy ani vosk / klister v mazaci komore uz nezabira, staci naplacnout cca 30 cm kobercovky pred a za mazaci komoru a trochu namaznout. Instalace cca 2 min, nahore na kopci to strhnes za par vterin.
Nebo kdyz bruslis a ten kopec je moooc prudkej a dlouhej, tak si z toho na chvili udelas klasiku :-D
Samozrejme je to nouzove reseni. Pokud jsou takove podminky ze bych to delal pred kazdym kopcem ... to se na lyze vykaslu a beru radsi sneznice:)
Jinak na supiny kasli, nahoru to nezabira, dolu to nejede ...
To je taková česká pověra. V cizině se většina běžek prodává právě se šupinami. V naprosté většině případů totiž amatér nenamaže lépe, než když místo vosku používá šupiny. Výjimkou je snad jenom čistý led a možná některé druhy lepivého tupého sněhu.
na ťapací klasiku bez strojem upravené stopy je to samozřejmě pravda, tam nad šupinky není (takové ty brdy, zadní země, bramborářský kraj apod.). do jizerské frézovky namaže kromě jarní firnořidiny i totální amatér s třemi vosky celkem (já) na mnohem lepší klasiku než nabídnou šupinkáče. ikdyž bauer na šupinkáčích jednou i vyhrál (tam u dálnice na Liberec jak se zdiskreditovala ta figurka, ale to bylo asi plus vosum a mrholení)
inu, nerad bych to zvrhl na diskusi o správném mazání. jádrem mého sdělení je to, že kromě pár extrémů namaže i jelito-amatér (já) tak, že stoupání i skluz bude lepší než u šupináčů
A to právě není pravda :-) Fakt. Čísla prodejů z ciziny to dosvědčují. Je to země od země, ale třeba ve Skandinávii odhadují 70 % prodejů se šupinama, v Německu přes 50 %, v Novém Městě vyrábějí většinu běžek se šupinami pod věhlasnými značkami, jenom české Sporteny pořád dělají pro český trh bez šupin, atd...
kubo, nikdo nezpochybňuje to, že v prodeji vedou šupiny. tvrdím, že do strojové stopy namaže i amatér tak, že šupiny předčí.
samozřejmě dětem budu kupovat běžky se šupinami a do zasněženého lesa bych si je taky vzal, na přejezd opuštěného pohoří hlubokým sněhem určitě. někomu kdo chce ťapat a sjezd si neužije - šupiny proč ne. někomu kdo se o lyže nechce absolutně starat, jistě. někomu štítivému. do půjčovny na horské chalupě. atakdále.
A není to tak, že šupinovci zkrátka obětujou horší stoupání a skluz a dostanou za to "blbuvzdorný" lyže? Tedy že Češi radši namažou a líp se sklouznou, protože jsou prostě z nějakýho důvodu národ mazačů (a taky trampů a rekreačních vodáků)?
to je úplně stejný s lyžema a bicyklama, tam jsme my češi taky netypičtí. du si koupit kolo na ježdění do práce tři kilometry podél řeky alejí po asfaltu, a nekoupím si městské kolo s blatníky a nosičem, ale horáka nebo silničku a vosadím si to plastovými atrapami blatníků abych si nepoblátovat kravatu (nenamotala sukni vod kostýmku). taktak sjedu sjezdovku, pošmejknu bokem, kárvingovej oblouk nevidět, a just si nekoupím začátečnické vše odpouštějící rekreačky, ale závodní obřačky. atakdále.
Jo, Češi se raději namažou ;-) Šumavské mazání: Pravidlo č. 1: Mažeme pouze modrý extra. Pravidlo č.2: Silné ruce. Pravidlo č. 3: Nefunguje-li pravidlo č. 1, vstupuje v platnost pravidlo č. 2. Novelizace A (pro snoby mého typu): V pravidle č. 1 je dovolena výjimka Swix VR40. Novelizace B: "prašan" - klasika, "hnus" - bruslení.
Všechny možné vychytávky do stopy jako jsou šupiny, lepící pásky, nanogrip nejedou tak rychle jako klasicky namazaná lyže. Na BC se vyrábějí klasické stoupací pásy, třeba Colltex, Salewa. Ale nevím, co na to Češi, co si kupují horské kolo na cesty do práce. Asi nemáme takovou kupní sílu, abychom si pořídili tři čtyři kola a sedm párů lyží. Pak bych si rozmýšlel, co chci vlastně dělat a kam chci jezdit, jestli není lepší jít do lehkých skialpů, protože poberou širší škálu terénu než BC běžky. Jenže pak je to jako s tím horským kolem - hardtail, 29, celopéro, jakej zdvih??? Malé srovnání - běžky do stopy = silnička, skialpy = MTB (zde obrovský rozsah od závodních skialpů = XC až po freeridové prašanovky = downhill). BC běžky odpovídají trekovému kolu, takže úplně na nic. V tomto směru se těžko řeší kompromisy, je to otázka přístupu, co a jak chci dělat. Čím víc chci do něčeho dělat, tím nekompromisnější vybavení musím mít. I když chápu, že adrenalin na BC běžkách při sjezdu 20° lesem musí být neskutečný :-D Zážitek nemusí být pěkný, ale intenzivní...
Srovnání dobrý, ale nesouhlasím s tím, že BC běžky a trekový kolo jsou nanic. Obojí je do lehkýho, ale už terénu. Pokud má někdo zálibu v ťapání po českejch horách mimo stopu, co může být lepšího než BC běžky? Pokud má někdo zálibu v šotolinovejch cestách, bagáž na tejden na nosiči, co může bejt lepšího než trekingový kolo?