Ahoj, jestem z Polski, nie umiem po czesku, ale rozumiem. gdzie mozna znalezc tu jakies wspinanie kolo ostravy?
In english:
Please help, i am from poland and am looking for climbing near ostrava. i am staying in ostrava-Poruba and am interes
Včera jsem byl lézt v Hlubočepech. Nic zvláštního, leze tam kdekdo. Spolulezec nedorazil, protože dostal strach z dešťových přeháněk – ostuda, ale taky nic zvláštního. Protože byl déšť na spadnutí, tak nebylo pod skálou ani živáčka, a tak mi nezbylo, než
Caute nemate skusenosti s lezkami mad rock?
U hudyho su na predaj 2 modely tak ma zaujima
co na nehovoria ludia co si ich kupili-
aj ked mame kazdy inu nohu su modely ktore su
menej a viac vydarene
Diky za infos
<
Trochu nerozumím značení a některým údajům uvedeným v poslední verzi singáckého netového katalogu, najde se někdo kdo to může vysvětlit?
Lana vypadají podle obrázků pěkně, ale trochu mně zaráží pár věcí.
Pádový faktor je u uvedeného testu 1. Mají tedy lana atest UIAA? Kdosi mi vysvětloval, že dynamická lana se maji testovat s téměř padovym faktorem 2 a závažím 80 kg, dokonce se to píše i v Schubertovi, nebo Procházkovi. Tady je sice 100 kg, ale faktor 1. To je spíš test na statiky? Nebo se mýlím?
U půlek je sice testován jak jeden pramen, ale opět nějakým prapodivným způsobem, tady se přeci píše, že se testuje s 50 kg zatěží, ale opět téměř na faktor 2 a tady najednou figuruje zase 100 kg, ale faktor 1, tedy opět nenormovaný test.
Jak je to taky pokud cvaknu půlky dohromady, není rázová síla při pádu výrazně vyšší než u dvojčete, nebo plného lana?
Další věc, která mne poněkud zarazila je slogan půlka a dvojče v jednom. Tak nevím, buď mám půlky, nebo dvojčata, ale to že půlky jdou cvakat i dohromady je stará známá věc a tady je to skoro jako objev ameriky. Jinak ten druhý sloupec, jednička v kroužku je symbol plného a ne polovičního, nebo dvojitého lana tak co dělá u polovičního lana?
Nemyslím, že by to byl zlý úmysl, ale takto popsané lano trochu nevím, jak si mám utvořit obrázek a skutečně mám spíš z některých údajů zmnatek.
Chtěl bych se tedy zeptat:
Ví někdo, jestli mají tato lana atest UIAA?
Co znamená symbol plného lana u půlek?
Jsou takto testovaná lana srovnatelná a odpovídající kvalitou ostatním značkám na trhu?
Zajímavé, teď jsem se na to díval.
Lano zřejmě splňuje UIAA, protože u popisu lana mají vpravo dole logo. Tedy lano muselo projít normovanými pády. V parametrech lana uvádějí bůhví proč počet pádů 100kg - 1:1, nikoliv počet normovaných pádů. Že by tím dosáhli vyššího čísla -> reklamní trik?
Značka jednoduchého lana u parametrů může být chyba. V tištěném katalogu mají značku dvojčete. (viz PDF soubor)
To dvojče a půlka mi taky není úplně jasné. Zřejmě udělali jojovitou půlku, která má dostatečnou pružnost i na dvojto. U průtažnosti se výrazně liší údaje na internetu s údaji v tištěném katalogu. 11% - 6.4%.
Nejlépe bude, když svůj dotaz pošleš přímo výrobci.
Negativní reklama je taky reklama - tím se uklidňuji při čtení zcela oprávněných dotazů.
Tady je vysvětlení:
1. Naši www prezentaci fyzicky provádí a aktualizuje člověk, který není lezec. Tedy zmatečný údaj, kdy u lana ACCORD je symbol pro "single" tedy jednička v kroužku, je překlep webmastra. Má tam být symbol "twin". Totéž se týká informace u lana TRINITY, pádový faktor 1 je samozřejmě nesmysl. Omlouvám se a symboly opravíme.
2. Jak víte, SINGING ROCK vyvinul a uvádí na trh lano ACCORD 8,3 které je CERTIFIKOVÁNO jako půlka i jako dvojče. A to podle pr.EN 892, tedy podle nejnovější známé normy na dynamická lana, tak jak ji navrhla a schválila bezpečnostní komise UIAA. Zatím žádný z našich evropských konkurentů (Mammut, Beal, Edelrid, Edelweiss, Lanex, Roca) nevyrábí lano které by obstálo při testech zároveň jako půlka i jako dvojče. Neobjevujeme tedy Ameriku, ale přinášíme na trh kvalitativně nový výrobek, který dnes nemá konkurenci. Není samozřejmé, že dvojče mohu používat zároveň i jako půlku. A když polezu s klasickou půlkou a procvaknu ji jako dvojče, budu mít pocit že jedu osobním autem na pérech ze železničního vagónu. Ale ne s lanem SINGING ROCK ACCORD!
3. Lano TRINITY 10,3 je singl lano testované podle prEN 892, tedy pádový faktor je přibližně 2. Jedná se o první dynamické lano na světě, které je vyrobeno technologií ROUTE 44, tedy je odolnější, trvanlivější a po celou dobu životnosti si udrží vynikající ohebnost, uzlovatelnost a kompaktnost.
4. Obě lana jsou uváděna na trh od října 2003, takže už budou na vánočním trhu.
5. O přidělení známky UIAA na tyto nová lana jsme již požádali pana Webera, administrátora bezpečnostní komise UIAA, a protože obě nová lana splňují požadavky pro přidělení ochranné známky UIAA, je to jen otázka času nežli ve Švýcarsku zařehtá administrativní šiml.
Děkuji za všetečné dotazy
Vladimír Křapka
Teda, nic ve zlým, ale začít nabízet lana a hned v první prezentaci mít hrubku, to bych si asi koupi ještě rozmyslel. Kdo ví, co mě bude čekat, až to lano koupím a rozbalím. Třeba v singlu bude návod na použití dvojčete :)) No, necháme tomu ještě nějaký čas na zažití. Rok bych tomu dal, ať si vychytají mouchy a pak se uvidí.
Tak mě napadá - jakákoliv půlka by měla obstát v testu na dvojče, nebo se mýlím? Já vím, že ten test vypadá dost jinak, ale čistě intuitivně by silnější lano mělo obstát v testu pro "slabší"...
Logika veci rika, ze by tomu melo tak byt, ale neni. Hacek je v razove sile. Tedy "pecce, kterou dostanes pri padu" ty a jisteni. Tato sila nesmi prekrocit urcitou hranici stanovenou UIAA. Kdyz das dve pulky k sobe jejich razova sila vzroste. Proto jsou pulky testovany v jednom prameni a dvojcata ve dvou.
Nazdar přátelé skal.
Velmi mně mrzí že se do téhle diskuze vůbec musím zapojit, nebo jinak: že tato diskuze vůbec vznikla. Jak píše na tomhle fóru člověk pod jménem allo „…začít nabízet lana a hned v první prezentaci mít hrubku..“. Strašně mně štve, jak špatná práce správce webu srazí na kolena poctivou a precizní práci naší pletárny, které šéfuju. Na vysvětlenou. Jmenuji se Radek Fáborský a těmhle dvěma lanům jsem věnoval poslední dva roky pracovního života, jsem jejich tvůrce od A do Z. Po složité fázi technického vývoje jsme nechali lana certifikovat v nejpřísnější zkušebně německého Stuttgartu. Ve finále jsem je testoval s Jitkou Kühn-Gaberovou a Lubošem Mázlem, které si cením jako špičkové lezce a fajn kamarády. Především po jejich brutálním testování na vápně a na písku jsem nabyl přesvědčení, že tvrdá práce se vyplatila a Singing Rock bude vyrábět a prodávat špičková lana o samotného počátku výroby, bez nějaké fáze „ladění“ a omluv zákazníkům typu „….vychytáme mouchy a pak to bude dobré..“. K umístění na web jsem předal web správci 29/8/2003 následující data.
# Trinity 10,3; single lano (průměr 10,3mm, hmotnost 66g/m, posuv opletu 0%, statický průtah 7,8%, dynamický průtah 33%, počet pádů 8, rázová síla 9,2kN.
# Accord 8,3; dvojče a půlka (průměr 8,3mm, hmotnost 43g/m, posuv opletu 0%; zkoušeno jak půlka = statický průtah 11%, dynamický průtah 33%, počet pádů 5, rázovka 6,3kN; zkoušeno jako dvojče = statický průtah 6,4%, dynamický průtah 34%, počet pádů 15, rázovka 9,7kN.
Teď odpovím na technické dotazy v tomto fóru.
# Pády máme zkoušeny dle řádné normy prEN892 a to single = 80kg padán jeden pramen lana; půlka = 55kg padán jeden pramen lana; dvojče = 80kg padány dva prameny lana. Faktor je vždy cca 1,75.
# Dvojče a půlka v jednom. Ameriku neobjevujeme. Půlka není automaticky dvojče a naopak. V roce 2003 pouze my a US firma PMI (lano Verglass) splňuje oba požadavky najednou (půlka i dvojče). Půlky jdou cvakat jako dvojče to je jasné, ale každé dvojče nejde cvakat jako půlka, neb neprojde testem na pády. Náš Accord ano.
# Symbol plného lana u půlek je další hloupá chyba správce webu.
# UIAA label je pouze administrativní věc, máme o ni zažádáno a její přidělení je jisté.
# Obě naše lana jsou testovaná jako všechny lana na světovém trhu podle nejnovější normy prEN892. Obrázek o naší kvalitě si uděláte nejen porovnáním čísel na webech konkurentů, ale především když budete mít lana na skále.
# Reklamní triky nepoužíváme neb se mi hnusí.
# Accord není „jojovitá“ půlka. Accord je pevné dvojče, které vydrží i pád v jednom prameni jako půlka. Ve skále s Accordem se lezec může pustit do cesty a nebýt limitován dvojčetem a může ho cvakat i jako půlku.
# Naší pletárně není třeba dávat „rok na zažití“. Je to jeden z nejpreciznějších provozů tohoto typu na světě.
Nazdar.
-raf-
Ještě bych snad do toho vstoupil. Byl jsem zde totiž citován.
Onehdy jsme probírali s kámošema, co sem tam spolu děláme výškovky a došla řeč na ROUTE 44. Píšete něco o patentu a prý to nějak nejde, nebo co. Jak je to s těmi reklamními triky? Není něco podobného i s UIAA labelem. Přidělení je jisté, tak jako patent ROUTE 44? Moje máma říkala: "Co je doma, to se počítá!" To, že jsem řekl, rok počkáme, nebylo od věci. Nevím, jestli bych měl morál pověsit se na lano, u kterého to trochu vrzá hned v úvodu. Nejde o kvalitu, ale spíše co potom, až se něco stane. Co jsem řekl, na tom si stojím.Samozřejmě je to ale jen můj názor.
Sorry allo
Ještě bych snad do toho vstoupil. Byl jsem zde totiž citován.
Onehdy jsme probírali s kámošema, co sem tam spolu děláme výškovky a došla řeč na ROUTE 44. Píšete něco o patentu a prý to nějak nejde, nebo co. Jak je to s těmi reklamními triky? Není něco podobného i s UIAA labelem. Přidělení je jisté, tak jako patent ROUTE 44? Moje máma říkala: "Co je doma, to se počítá!" To, že jsem řekl, rok počkáme, nebylo od věci. Nevím, jestli bych měl morál pověsit se na lano, u kterého to trochu vrzá hned v úvodu. Nejde o kvalitu, ale spíše co potom, až se něco stane. Co jsem řekl, na tom si stojím.Samozřejmě je to ale jen můj názor.
Sorry allo