Chystáme se s kamarádama na týden do Francie, údolí řeky Durance převážně - na jihu pod Brianconem. Ne sice primárně za lezením, ale někdy v mezičase bych rád něco vylezl. Nemohl byste mi někdo dopor
Zdravím, chtěl bych se zeptat na méně obtížné skály v Čr, ale dosti vysoké a zajištěné.
Prosím napište mi nějaké oblasti atd.
Budu moc rád, děkuji za Váš čas.
Ahoj. Je někde v centru Prahy nějaká bouldrovka? Budu tam tento týden jedno odpoledne na otočku, tak bych si zašel..jde mi tak o okruh do 20min pěšky z hlaváku. Ja daleko je vlastně slavný BB? Dík za tipy
Pouzivam lano k lezeni na stromy a ted jsem lezl na borovici, ze ktere teklo hodne smuly.
Poradite mi prosim jak od ni vycistit lano?
Na webu jsem nasel obecne navody - rozpustit olejem a pak vycistit lihem/benzinem a vyprat.
Neznicim
Zdravím, chtěl bych se zeptat na méně obtížné skály v Čr, ale dosti vysoké a zajištěné.
Prosím napište mi nějaké oblasti atd.
Budu moc rád, děkuji za Váš čas.
pokus o flame? v kontextu poslednich diskuzi na lezci se nemuzu ubranit pocitu ze jde o flame. Pokud se pletu budu rad a neco poradim. Jakou klasu si predstavujes, odkud jsi jak dlouho lezes? zkus to nejak priblizit pak ti tu urcite nekdo radi poradime...
Vysoká skála u Štěpánova (sportovky i skoro klasika), skály u potoka kousek od Letovic, směr Svojanov - zapoměl jsem jméno (sportovky), spousta dalších míst na Vysočině (většinou se vyplatí mít sebou nějaký vklíněnec navíc)
Jinak stoprocentně souhlasím s tím, co napsal filosof
Drátník, Palice, Rabštejn (oba dva), Helfštýn, Pálava (na podzim), hlavní stěna na Malešově.....
Pokud jsi ze Svitav - tak se zeptej místních kluků, určitě ti poradí kam jet a nezabít se :-)
Taky bych doporučoval Palice a Drátník na Vysočině a oba Rabštejny - spousta lehkých, slušně odjištěných cest a je to v poho dosažitelné pro moraváky a východočechy
Berounka: V Srbsku máš Tomáškův lom, tam jsou i vícedýlky.
Pak ještě Matterhorn v Alkazaru a Kubou zmíněná Homole.
Vltava: Roviště fajn, Velká prý ještě lepší.
Dál Jickovice, ale pár friendů s sebou se hodí, záleží co polezeš.
Mařenka je na tom podobně, jsou tam cesty co jdou odlézt jen s preskama, ale pár friendů se hodí.
Bílá skála na protějším břehu kus po proudu od Mařenky už je pro silnější nátury, to odjištěný fakt neni, ale vysoký je to dost :-) Nedoporučuju.
Ohře: Svatošské skály, spousta sportovek včetně přejištěných původních klasik.
Trochu víc po proudu Ohře je Perštejn, spousta převážně sportovek, najdou se i vícedýlky pro děti, doporučuju.
Kousek severněji vrch Bořeň, tam je sportovek mraky.
Doporučuju taky lezeckou mapu "Oblasti skalního lezení České republiky", najdeš mraky dalších tipů.
Protože se ale takhle ptáš, vypadá to (a nemyslim to nijak zle), že nemáš zkušenějšího führera, což může končit špatně. Má hlavní doporučení se týkají jediný věci, a to:
najít si nějakou dobrou partu se zkušenýma lidma, nejlíp nějaký horooddíl. Ušetří Ti to spoustu zbytečných dotazů, trochu Ti to srazí hřebínek (nevim, třeba nepotřebuješ, ale řada nováčků to má na začátku nastavený všelijak a některý to bohužel nepustí) a hlavně Ti to dá šanci se lezecky vyvíjet líp než lezecký samouk (bezpečněji, ale hlavně společenštěji) :-)
Jo a ještě jedno doporučení: když diskutuješ,hodí se podpis. Poslední dobou si tu totiž honí ego jeden anonymní turistickej Jehovista..škoda slov.
Přeju hodně štěstí v lezeckým vyzrávání
Anonymní turistickej Jehovista by jen rád upozornil filosofa, že jím doporučovaná Velká proti Rovišti není žádné extra lezení, ale cca 4-5 velmi jednoduchých cest, jedna dvě cesty těžší a to při výšce okolo 8-10 metrů. Tedy naprostý opak toho, na co se ptal původní tazatel.
Doplnění je na místě, na Velké jsem osobně nikdy nelezl. Jednu oblast nedaleko Roviště mi asi před dvěma lety vychvaloval můj lezecký guru s tím, že je to lepší než Roviště a menší davy..ale po tak dlouhý době jsem si zřejmě zaměnil jména.
Velká že je 7 cest s výškou do deseti metrů? hahaha:) Ono se to nejmenuje Velká jen kvůli sousední vesnici. Buď jsi tam nebyl, nebo jsi lezl v lomech na druhé straně vesnice, když se tam začínalo lézt (letos v lomech možná bude už stovka cest). V samotné Velké je tady v databázi cest na dvě stránky od 3 do 8+, v každém stupni (... 5-, 5, 5+, 6-,...) minimálně deset cest, jištění sportovní, nebo kombinované, jsou tam i 40m cesty. Naštěstí o Velké kolují mnohé povídačky a většina konzumentů je líná tam dojít (není to o moc rozdílný přístup než na Roviště), takže tam většinou skoro nikoho nepotkáš, je tam pěkně a klid:) Rozdíl mezi Rovištěm je to, že je to profláknutý, stojí se tam fronty a jsou tam i cesty za 9 a 10, na Velký je o pár sektorů víc a na Rovišti o pár cest víc. Mainstream: Roviště je nej, na Velkou nikdy:)
Já sem se teda smál skoro u každé odpovědi tady v diskusi, když otázka zněla "méně obtížné, zajištné" a padaly tady odpovědi typu Mařenka, Bořeň, Tomáškův lom, srbský Materhon, Svatošky.
Fakt bych chtěl vidět tazatele, až bude vytřeštěně koukat a posléze mlátit hlavou do skály v "méně" obtížném Tomáškáči a "zajištěné" Mařence, Svatoškách atd. atd. o bloudění při hledání některých oblastí ani nemluvě. Nebo až zjistí, že skoro všechny dlouhé cesty na Velké vedou z vody a jako dárek tam pochytá 3 klíšťata. Už tady chybí jen typ na Prachovky a Ádr :-)
tak porad nejakou vysokou lehkou zajistenou skalu, kdyz jsi tak chytrej. treba takovej pilir kolem karlovy na marene se da lizt skoro jen po skobach. neni to idealne zajisteny ale dlouhy a celketm lehky jo. nebo plotnovej pilir. cesty kolem 6 jsou nal marene slusne vyskobovany.
Mařenka je krásné lezení, ale nedoporučuji pro začátečníka, je to fakt dost horské, padají tam často šutry... Jestli dobře zajištěné delší sportovky, tak Roviště (každý si tam něco pro sebe najde) a Srbsko (Alkazar - cesty okolo 20m, Homole - 30m, no a na ostatních šutrech to začíná až od 6UIAA až na pár výjimek). Problém Srbska je, že do 6UIAA je spousta cest dost oklouzaná, ale najdou se opět i výjimky (třeba cesta pro Góvindu na Bláži je fajn a na Vlastině stěně je taky něco)
Doporučuju, nedoporučuju, tam je to takový, jinde zase makový :)
Ono je problém někde jinde. V cizině Ti psychika nedovolí na lezení nadávat, každej kouká co je tam kde jinak než u nás a když už se do toho SVĚTA dotrmácel, tak HLEDÁ ZPŮSOB jak se odstat ke skalám a přelézt co nejvíc cest (zaprášený nezaprášený, mokrý nemokrý, zarostlý nezarostlý), leze se od nevidim do nevidim. Nespočet výletů do Jury, kdy se jezdí autem ze skály na skálu a od altánu k altánu, hledá se co není zatečené, kde nejsou fronty, nakonec se vyleze jen pár cest za den (+ půl dne v autě), ale protože jsou Jurský a je třeba lovit čísla, tak to něco znamená:) Když se jede na skály za humnama, tak je daleko snažší najít tisíc důvodů, proč jet dommů raději dřív:)
Určitě by stačilo vybrat si u nás oblasti s dlouhými cestami a holt zabojovat, jako když se jezdí na těžkou cestu! Jet na ty skály víckrát, okouknout, jak se tam nejlíp dostat, co je ještě k lezení za rohem. Co si vzít příště za dojištění, nebo parťáka, kterej mi to teda napřed vytáhne, než to zkusím na prvním já. Zkoušet to, kam až dokážu vylézt a případně třeba někde mezi jištěním založit vklíněnec nebo smyčku.
Že je to jištěný skobama? A to je teda zajímavý, že někdo to leze i tak, a někdo ne. Nebude to tím, že by to nešlo, otázka je, jestli se chce. Co to tady ještě bylo za předsudky a výmluvy:) Hm, klíšťata, tak ty jsou všude v trávě u skal. Informace, tak to by stačilo pořídit si mapu skal od Žaketu, nebo dva díly Nepískovcového průvodce ČR, který koluje nepřetržitě v antikvariátech a je v knihovnách. No a taky ta Vltava, hladina vody v přehradách je někdy dole, někdy nahoře. Pokud chci lézt cestu která začíná u vody, zajdu tam když je níž - v zimě,... (teď to třeba zrovna upustili po záplavách). Jo a ta Bořeň (po desetiletí oblíbená a celoročně navštěvovaná), ta vůbec není špatná na dlouhé zajištěné cesty, pár návštěv a určitě je najdete a nějakou i přelezete:) Tak pěkný lezení, výše je vypsáno hodně vysokých skalních oblastí;)
Solenice jsou trochu jiný materiál, není to žula. Lezení dlouhé, trochu lámavé, spíš takový horský. Chce to lézt spíš 6-8 na pohodu, chodí tam málo lidí.
Bořeň – lehké cesty zpravidla bez jištění
Tomáškáč, Matterhorn – nejsou lehký cesty
Roviště – není vysoký
Velká – jištěnejch dlouhejch lehkejch cest tam myslim zas tak moc není
Jickovice – nejsou moc vysoký, nejsou moc jištěný
Bílá skála – rozchrastaná a nejištěná
Mařenka – beru zpět, nespadá do kategorie "jištěná", jsou to spíš místy postupně dojišťovaný klasiky.
Ještě mě napadlo Středohoří, ale nemám zkušenost (Kreutzberk?, Vrabinec?)
Jestli to taky nebude trochu tím, že otázka je dost volně položená. Kde končí "méně obtížné" a začíná těžší? 5+? 6+? 7+? A co znamená "zajištěné"? Záleží víc na vzdálenostech jištění od sebe (v tom případě kolik) nebo na tom co přesně (vlastní nebo stačí skoba nebo jen borhák?)? Otázku odkdy jsou skály "vysoké" a kdy ještě ne už radši ani neřešim.
Když někdo evidentně neví jak se ptát...lepší než co nejlepší odpovědi je možná přátelský upozornění na to, že si má dát bacha na svojí nevědomost.
Btw: Kreutzberg jsou malý kvaky kolem 15m, loni kvalitně přejištěný s hezkým výhledem, ale to už je lepší Kozelka.
Jestli Boren s borhakama 2 - 3 m od sebe neni dost zajistena
a Roviste kde padesatka casto nestaci na slaneni neni dost vysoky, tak to chce lizt jinde než u nas..
..nebo lizt hlavou, cili dobre koukat a vybirat cesty. Ono se skoro v kazde oblasti neco rozumnyho najde, ale na stribrnym podnose vas tam nikdo neprinese. Blbej pristup, blby parkovani, blby kecy..zadna oblast neni idealni.
Souhlasim, nelezt u nas. U nas dobre skaly nejsou :-) leda pro piskare. Jura. Rakousko na vicedylky, hory, ledy. A od dovolenyh na jih. Roviste a Srbsko strida pres zimu Smichoff a BB. Smutny zivot ceskeho sportovkare.