ahoj, máte prosím někdo aktuálnější průvodce na bouldry v blansku? koukal sem na průvodce od čaje, ze štatlcupu 2009, ale dle databáze tam nějaké chybí....pošlete pls na h.kubicek@volny.cz
děkuji předem
Jan
čau,hledám tip na pěkný lezení v Ecrins, max AD-D. Lezli jsme la Meije south ridge, tak zhruba tak něco podobnýho-horský lezení, spíš po skále... Budu rád za případný doporučení.
Ahoj, má někdo informace jak to vypadá s tábořením ve Finale Ligure v oblasti Monte Cuco? Zda je tradiční kemp v provozu, nebyl jsem tak hrůzu let, tak jestli se něco nezměnilo...
Díky didi
Ozbrojenci zabili v odlehlé severní části Pákistánu devět zahraničních horolezců a jejich místního průvodce. Oběti pocházely z Ukrajiny, Číny a Ruska. Cizinci chtěli vystoupat na devátou nejvyšší horu světa Nanga Parbat.
Zdroj: http://zpravy.idnes.
Čau.. dneska jsem byl na Svatoškách a bohužel se mi zasekl friend pod prvním kruhem cesty Ohří.. tak kdyby někdo náhodou na ten friend narazil a povedlo se mu ho vydolovat ven.. tak bych hodně ocenil (klidně i finančně) navrácení :)
Ahoj,
chci se zeptat jakým způsobem zachránit parťáka visícího v bezvědomí, nebo v šoku, na dvouprameni.
Př. nehody: Slaňujeme vícedélku. Kamarád slaňuje první na dvouprameni se svázanými konci. Slaňuje osmičkou. Cestou ho trefí kámen, on projede celé slanění až do místa, kde jsou konce lana svázané (sichr). To lano, na kterém slaňujeme je jediné co máme. Jak ho vytáhnout nebo nějak jinak zachránit, máte nějaké nápady?
PS: Jinak než vrtulníkem, nebo pomocí jiných lezců.
Estli budou konce svázaný a slaňovat bude na osmě, tak téměř jistě projede... Prusik po osmou to řeší, záchranu samou improvizace. Záleží co umíš s lanem a věcma, co bys měl zrovna u sebe.
Těžko. Jetli je lano provlečený třeba přes borhák a uzel dole dost velkej, aby neprojel, možná by se ti mohlo podařit ho vytáhnou za použití tvý váhy jako protiváhy (Straussova metoda). Když bude lano kolem stromu, tak si musíš pomoct jinak. Otázka ale nemá smysl, když neznáš konkrétní situaci. často je lepší raněnýho nikam netahat a počkat na záchranu.
Situace má několik řešení. Protiváha- Strausova metoda je jedním z nich. Zahájení protiváhy na zatíženém laně je krásně nakresleno v nějakém starším katalogu Petzl. Princip spočívá v tom, že do kotevního bodu dáš smyci s karabinou , tu procvakneš přes zatížené lano ( dvojlano) a do části dvojlana vymezené karabinou a kot.bodem cvakneš svoji odsedku. Poté dáš prusíka proti prokluzu a začneš vytahovat protiváhou, která zpočátku není 100 % protiváha, ale jen 50 procent, jak si uděláš větší prohyb , přejdeš do klasického strause a máš 100 % protiváhu. Na dvojlanu tedy s prusíky ( ev. s blokujícím jistítkem na dvě lana a prusíkem ).Vytvořit si dost dlouhý ohyb dá docela práci. Ale zkoušel jsem to s těžším člověkem , než jsem já a podařilo se to.
Vytiahneš ho s pomocou svojej protiváhy a prusíku - Straussov systém improvizovanej záchrany. Ale nečakaj, že sa Ti to podarí na prvý pokus po prehliadnutí obrázkov v knižke, treba to nacvičiť s trpezlivým parťákom, prípadne absolvovať nejaký kurz v horoškole, tie seriózne to robia.
- osma kroutí lano, na vícedélkách to znamená, že zkroucené lano se při stahování spíše někde zachytne
- metodicky slaňující by měl mít prusík, takže by nesjel resp. nespadl až nakonec. Chce to ale umět zacházet s prusíkem, abyste nezdržovali a také záleží na situaci
Tak a teď k dotazu; vidím tady několik možností, ale záleží na tom, kde visí? u skály, ve volném prostoru, jak bezpečné je současné slaňovací místo, je možno vybudovat štand v místě zraněného a další hromada otázek. Ale napadá mě:
a) pokud je možné zraněného v místě kam spad zafixovat a vybudovat štand, tak sprusíkuješ, ano jde to i dolů :-) taky v lehkém terénu může sestupovat po skále, opět zajištěn prusíkem.
nebo
b) zafixuješ jeden pramen lana prusíkem daným do štandu. Odřízneš ten pramen lana NAD prusíkem. Aby to lano, které tím "získáš" nezmizelo do údolí, tak jí také přichytíš zataženým prusíkem, nebo nejlépe tiblokem k svému sedáku. Bacha lano po odříznutí vystřelí! Uvolníš již nepotřebný spojovací uzel lan. Vezmeš si 3 metry nějaké lanovice nebo popruh a uvážeš do štandu, na konec toho "textilu" dáš karabinu. Sestoupíš (sprusíkuješ) ty 3 metry níž. Máš stále to druhé, nyní volné lano? Právě si získal na konci "textilu" nižší štand, volné lano a tři metry k dobru. Vybuduj na kocni "textilu". Vytvoř kladkostroj a vytáhni ho nahoru.
c) zavolat vrtuli
Výše uvedené body jdou různě kombinovat a zřejmě by někoho napadlo ještě něco dalšího. Snad to bude trochu pochopitelné i bez obrázků.
Pokud máš technickou představivost, zkoušej to podle jakékoliv metodiky - v učebnici, na webu, nebo třeba v nějakém dobrém katalogu. Pokud si nejseš jistý, jdi na nějaký oddílový nebo komerční kurz. Pořádají ho mimo jiné horští vůdci, ale měl by to umět jakýkoliv instruktor ČHS.
Uzlaři, Uzlaři. Zbytečně moc googluješ. Osma se na jištění a slaňování na skalách i v horách používala asi 30 let a lana šla bez problémů stáhnout. Takže to půjde i dnes.
A taky moc koukáš na televizi. Přeřezávání lana se hodí do Cliffhangera, ale na skalách by se měl používat místo nože mozek.
Díky za neocenitelné informace, kterými si vyřešil kompletní starosti zakladatele diskuse.
Za sebe slibuju, že vyměním Clifhangera za Vertical Limit, na googlu už budu hledat jen recepty na bábovku a maximálně napíšu, aby zvolil metodu Jindry Strausse, neboť to už tady před mým příspěvkem napsalo pár lidí, takže proč psát něco jinšího.
Pokud bude do 10m pod tebou, zkusil bych ho vytáhnout zpět protivahou (popisuje zde skoro každý), ale to jen v případě, že už jsi to někdy dělal a víš jak na to, jinak je to laborace na půl dne (pokud tedy spolulezec nemá o polovinu nižší hmotnost než ty). Pokud už je hodně dole = tvůj případ. Zaprusíkoval bych jedno lano, druhé uřezal a použil na slanění. Někde pod zraněným bych vybudoval štand, tak aby nemusel viset a spustil bych ho do něho. Jde o to co nejdříve odlehčit. Říká se, že doba visu by neměla překročit 30 minut! Takže hlavně bych dělal něco, než jak už jeden dotyčný psal, že by počkal.
Když dotyčný napsal, že by počkal, měl tím samozřejmě na mysli, že by počkal u zraněného s tím, že se o něj příslušně postaral, ne že by čekal nahoře a zraněný dole :-)
Psal jsem trochu narychlo, tak jsem se špatně vyjádřil
samozřejmě je to možné. teoreticky ti stačí maglajzpytlík, věnec expresek, dvě smyce přes rameno a pár prusíků. je to ale ukrutná dřina, jde to pomalu, žere to čas a síly a nečekej, že to někde zvládneš ve stresu napoprvý, a ikdyž to budeš mít perfektně nacvičené, tak ti nejdřív parťák umře ve visu, zašprajcuje se někde pod převisem a nepůjde to ani nahoru ani dolu a jestli budeš heverovat šedesát metrů tak mezitím třikrát zemřeš celkovým vyčerpáním.
samozřejmě každej další kus vybavení ti zvedne šanci a ušetří síly, dejmetomustonožka kladka (aspoň plastový návlek na karabinu), jakékoli šplhadlo (není ztráta popklouznutím prusíku) atakdále.
jestli jsi to dočetl až sem, tak je ti jasné jaké poučení z toho plyne - prostě udělej všechno, aby k něčemu takovému pokud možno nedošlo. nos helmu (proti některým šutrům a zhoupnutím pomůže), prsák (prodlouží ti život až se budeš bezmocně bimbat na laně), přijišťuj se při slanění prusíkem, a taky si vyzkoušej záchranku (napoprvé stačí když se pověsíš na strom a budeš tahat špalek podle nějakého nasurfovaného nákresu). ale stejně z tohodle světa neodejdeš živej.
Ještě máš podle situace možnost slanit k němu na zatíženém laně po prusíku, záleží které prusíkovací uzly umíš. Je to poměrně rychlé a můžeš mu tím minimálně pomoct z visu. Při troše štěstí budete také u štandu blíž zraněnému.
Podle mě se vytahování nahoru učí v horoškolách, ale je to dobrý spíš na získání něčeho jako "šmodrchací gramotnost". V praxi to je masakr, kterej je dobrej tak na bezvládný tělo pod převisem - extrémní situace, která nejspíš nikdy nenastane. Trvá to dlouho a protože nevíme, zda parťák dýchá nebo ne, je třeba jednat co nejrychleji. Takže bych postupoval takhle:
1) Sestoupit prusíky k parťákovi po obou pramenech lana. Zkusit ho co nejrychleji vskřísit.
2) Vskřísení se nepovedlo, popř. má zranění neslučitelná se samostatným slaňováním. Vrtulník ani jinou pomoc nelze zavolat. Zaštandovat. Parťáka chytit ke štandu. Stáhnout lana.
3a) Police v dosahu. Lana svázat normálním vůdčákem - tím nám vznikne 100 - 120 m lana - a na tomto laně parťáka spouštět přes půlloďák až na nějakou polici. Uzel lze skrz půlloďák protlačit i v zatížení.
4a) Ideálně opět slanit, hůře sestoupit k parťákovi a začít "léčebnou" část záchrany.
3b) Police mimo dosah. Jsme tedy asi v nějaké svislé stěně. Slaňovat s parťákem mezi nohama naněkolikrát až na nějakou polici a začít "léčebnou" část záchrany.
ano, to je důležité! záchrana směrem dolů je mnohem jednodušší a méně namáhavá než sebelépe zvládnutá záchrana nahoru (bez speciálního vybavení). jedině snad nějakej střecháč někde na čimách...
to mi připomíná okřídlené: "ty jsi takovej pitomec že bys klidně z fleku mohl bydlet v ...(městě o kterém tolstoj ve svém románu mluví jako o blátivé díře)." uhodl jsem?
Když ho spustíš těch nahoře uváděných a teoretických 100-120 m, tak ti zbyde tak vytáhnout prusíky nebo možnost doporučovaná Uzlařem - přeříznout lano.
Pokud to chceš mít rozepsaný až do takovejch intimních podrobností, tak pak po nějaké době tvůj parťák i přes veškerou tvojí snahu zemře a ty se s pocitem, že jsi udělal maximum pro to, aby se tak nestalo, vydáš s blokantem či prusíky na cestu vzhůru.
Nebo pokud se ptáš na léčebnou část záchrany, tak za daných (drsných) podmínek se ti ho buď podaří nějak vzkřísit, nebo ti zemře v náručí. Nemá smysl si dělat naději, že laickou záchranou za pomocí toho, co najdeš v desetidekový dojtrácký taštičce, uděláš zázrak. Pokud k němu sestoupíš a např. zjistíš, že nedejchá, tak je asi vymalováno.
Aj tak by bolo zaujimave vediet statistiku, kolko % horolezcov (a absolventov roznych horoskol) v praxi pouzilo v pripade nestastia tieto uzasne zachranne metody a kolko % proste hned vola vrtulnik...
Velmi dobře. Jedinou hnidku bych viděl v bodu 1), netřeba motat více prusíků, stačí jeden. Hasiči, vejškaři, horská a spol v takovým případu slaňují jedním vánočkovým prusíkem omotaným kolem lana, funguje skvěle i pod zatíženým lanem.
Převázání parťáka na sebe a společný slaňování ok (není li při vědomí a police daleko), akorát to chce vyřešit problém s jeho zaseklou osmou (až poté co už ho máš fixnutýho k sobě (většinou v dost intimní poloze). Řeší buď další prusík a improvizovaná kladka na odlehčení, nebo nůž.
Není nad praktickou zkoušku na nečisto...
Něco víc najdete zde (smaž mezery)
http://www.horosvaz.cz /res/data/004 /003912.pdf