Zdravím všechny,
na konci září jedeme na Korsiku, přesně oblast Calvi. Nevíte někdo, jestli je v této lokalitě nějaké polezeníčko. Díky moc za info. Tonda
Ahoj, lezu vícedélky a na štandu jistím prvolezce na delší odsedávačce a do těla přes kyblík.
Prosím napište jak to děláte vy a popřípadě je lepší.
Štandy jsou s pevnými body. Né přes vklíněnce, friendy apod. Díky za slušně odpovědi.
Ahoj, máte někdo zkušenostinebo tipy, jak vybavit děti 10+8 let na A/B feratu? Konkrétně je to G'Hackte v Hochschwabu a vypadá to, že to je jen kombinace schodů a strmého svahu, žádné lezení. Má cenu brát kompletní feratový set, nebo stačí třeba jen pojis
Ahoj, včera jsme byli na Polínku nedaleko Plzně. Lezli jsme v levé části a postupně se přesouvali napravo. Kolem 8 večer se tam začínali šíleným způsobem rojit lesní mravenci a zasypali nás od hlavy až k patě...vybavení, karimatky..všecko. Dávejte si na t
Ahoj, chceme jet lézt do Bergelu ze švýcarské strany. Prosím o pár informací:
Jak je to se stanováním pod Badile?
Prý se platí nějaký poplatek za vjezd do údolí a parkování.Je to tak?
Prosím o tipy na lehčí lezení (do 5) v okolí. Příp
Ahoj, lezu vícedélky a na štandu jistím prvolezce na delší odsedávačce a do těla přes kyblík.
Prosím napište jak to děláte vy a popřípadě je lepší.
Štandy jsou s pevnými body. Né přes vklíněnce, friendy apod. Díky za slušně odpovědi.
Nevyhoda je hlavne v obtiznejsim fixovani a zachranovani prvolezce po nejakem pruserovem padu. A taky vyssi raz pri kratkem padu, ale u bh to asi tak nevadi.
Ahoj, toto je téma, které nelze řešit jen zde v diskuzi. Je tam víc možných komplikací a také více metodických přístupů, které mají své + i -. I zde na lezci se to párkrát probíralo.
Chce si to důkladněji prostudovat. Zkus si minimálně projít: horolezeckametodika.cz. V levém sloupci si najdi odkaz "jistící stanoviště". A proklikej také ostatní odkazy. Také vřele doporučuji si prostudovat nějaké techniky postupu po pádu a prakticky to vyzkoušet.
A také si to někdy v praxi zkuste: ty jsi u štandu, spolulezec odleze pár jištění nad tebe (nejlépe trochu bokem, aby nebyl ve spádnici nad tebou), odsedne (nebo lépe spadne pár metrů) a nic nedělá - simuluje zraněného a ty s ním pak zkus něco udělat. Vypadá to na první pohled jednoduše (přece ho spustím k sobě), ale až při zkoušení zjistíš, že nevíš jak na to, chybí ti materiál a možná se při tom zkoušení i přizabijete.
Zkus i nějakou papírovou metodiku. I na webu je toho více.
Pro případ, že to máš nastudované, tak sám to dělám takto: Druholezce dobírám přes reverso cvaklé ve štandu v režimu samoblokování. Prvolezce jistím dynamicky přes reverso cvaklé v sedáku a první expreska se zakládá hned do štandu. Odsedávačku mám trochu delší. Pokud je štand tutový a ne horský (pískovcový kruh), tak dávám jistítko do něj.
Píše, že prvolezce jistí dynamicky přes jistítko cvaklé v sedáku. Kdýž máš delší odsedku, je dostatek prostoru k tomu zjemnit pád prvolezce. Prvolezce můžeš dobírat na samoblok přímo ve štandu, tam žádný náraz na skálu nehrozí.
Pokud je štand solidní, tak jistítko přímo do centrální karabiny štandu. Na horách je většina štandů docela pochybných a proto se jistítko dává raději na sedák, aby se náraz do štandu omezil.
Cituji:
"Většina lezců v ČR užívá dnes k jištění metody polopřímé a pro první
postupové jištění užijí bodu jistícího stanoviště, bohužel aniž si uvědomují možná rizika.
• riziko stržení lezcem z jistícího stanoviště
• riziko vyššího zatížení jistícího stanoviště při vysokém pádovém faktoru
• riziko zranění jističe přiražením do stanoviště"
Prolistuj horolezkou abecedu, Schuberta, další možné metodiky a zapřemýšlej než tu něco začneš jednoznačně tvrdit. Namátkou: 1) pád do štandu: pokud máš jistítko přímo ve štandu máš pádový faktor 2. Pokud máš odsedku a štand používáš jako první jištění, máš padový faktor menší, protože pro stejně dlouhý pád máš vytočeno více lana. 2) štand horší kvality: souvisí s výše zmíněným. Navíc pokud máš odsedku a štand jako první jištění, velkou část síly co by normálně působila na první jištění (štand) absorbuješ tím, že tě to nadzvedne. Podobné platí i pro už založená jištění. 3) Potlučení jističe: odsedku si dáváš zpravidla delší, aby tě to nevymrštilo velkou silou do štandu. Díky tomu máš i možnost vyhnout se kolizi. 4) Manipulace: o dost snazší a rychlejší je, když jistíš "přes sebe". O to víc je to znát, když lezeš na půlkách. Stačí vyzkoušet.. Nehledě na to, že při jištění jistítkem přímo ze štandu, musíš použít další matroš kvůli tahu nahoru.
Jinak netvrdím, že je se má používat to a to. Jen se snažím ukázat, že věci nemusí být takové, jako tu někdo tvrdí. Konec konců i v tom citovaném dokumentu je tvrzení o tom, že přímé jištění nesníží zatížení v okamžiku pádu. Ale to by si ho dotyčný musel přečíst celý..
K sile na stand bych jen dodal odkazal na zakladni ucebnici fyziky a skladani sil. Kdyz je ve standu prvni postupove jisteni a jdes do nej, nese dvojnasobek razu. Pokud spadnes do nej primo, bere jen soucet razove sily a brzdne sily (ktera je mnohem mensi).
Dvojnásobek rázu možná, kdyby se jistič ani nehnul. Tím, že je na odsedce a nadzvedne ho to, bych to neviděl tak špatně. Možná moc čteš a koukáš na videa;-) Ještě tady chybí třeba, že se nesmí půlky cvakat zároveň, to kvůli rázu, že? ...
Dvojnásobek rázu určitě ne, ale souhlasím, že navíc absorbuje váhu jističe a síly s tím souvisící. Ale to je vzhledem k ostatním silám téměř nepodstatné. Co se týká videa, proto se dává ta delší odsedka, jak už tu bylo zmíněné. Navíc lézt dlouhou cestu je taky tak trochu o rychlosti a stavět štand, aby odolával jak na tam dolů, tak i na velký tah nahoru zabere něco času, často to v místě, kde postavíš štand na tah dolů ani nejde a stojí to dost matroše, který navíc musíš táhnout sebou. Ona ta věta, že dnes už přímé jištění téměř nikdo nepoužívá (i přesto, že se to v horoškolách vyučuje), která zazní v tom tebou citovaném dokumentu má své opodstatnění a to, že nevýhody ve srovnání s polopřímým převažují výhody.
Tento sposob vychadza vychadza z rakuskej metodiky a bol trochu vylepseni. Bezne sa uci na slovensku instruktormi (JAMES):
1
borhak 1 - karabina z poistkov
borhak 2 - karabina z poistkov
spojis sluckov vhodnej dlzky (vacsinou asi 120cm)
prekrizis zadnu cast slucky a vlozis HMS, tym vytvoris centralny bod
2
do centralneho bodu sa zaistis lanom na ktorom si naviazany pomocou celeho lodneho uzla (nastavis tak aby ti bolo pohodlne)
3
do centralneho bodu das na stranu od zamku v HMS slucku (30 cm, 60cm), do ktorej vlozis dalsiu HMS, cez ktoru mozes istit polovicnym lodnym uzlom, ak trvas na tom ze chces istit kyblikov, tak tam das kyblik a do slucky dalsiu karabinu z poistkov (idealne HMS) cez ktoru vedies lano ktorym istis (keby ti spadol do standu), samozrejme este do borhaku das ako prve postupove istenie expresku
Vyhody:
- V pripade ze je to stand na vlastnych tak odlahcujes svojou vahou pri pade istenia
- Kombinujes vyhody klasickeho standu (ked niesi zaisteni v centralnom bode ale v jednom istiacom bode) a istenia cez sedak
Nevyhody:
- Asi je to len komplikovanejsie ale to je vec zvyku
______________________________________________
Istenie cez sedak:
- Je podla mna hlupost, pretoze v pripade ze sa daco stane a musis spravit zahranu spolulezca strasne si skomplikujes zivot a to nehovorim o tom ze ak ti spadne do standu a mas aj prvu postupovu expresku v stande tak ta pribije o stenu a v bolesti mozes pustit lano (zvysok si predstav)
_______________________________________________
V kazdom pripade si to nacvic na zemi ;)
Jistítko do sedáku, protože mi to tak je pohodlnější. Místo odsedky lano a loďák, čímž si našteluju délku tak, abych se mohl pěkně rozvalit a né viset, jak mi diktuje odsedka. A navíc mi pak odsedka nepřekáží.