Ahoj všem, moje otázka pro znale zní: v jakém délkovém rozmezí si s sebou berete reepky a prusíky na ledovce? Zajímalo by mě to do budoucna, reálně jsem nenašel údaje o metodické délce, tak mě zajímá praxe. Díky za rozumné info a komentáře. Fajn den všem!
Ahoj chtěl bych poradit s batohem na vícedení tůry, máte někdo zkušenosti se značkou Ferrino? Doporučily by jste mi batoh Ferrino TRANSALP 75 modrý. Díky za radu
Ahoj ve spolek! Potřeboval bych poradit s výběrem čelovky! Moje hlavní požadavky jsou velká výdrž baterie v mrazu, voděodolnost (celou pracovní dobu v dešti) a co největší dosvit.. Kvůli váze pravděpodobně battery-pack umístěný extra, ne na zátylku.. Mám
Dobrý den,
prosím Vás, nemáte někdo zkušenost s těmito boty?
Popřípadě jestli by na ně šly nějaké mačky? Díky moc za odpovědi. Zde je odkaz na boty
http://aukro.cz/boty-snow-arctic-cerne- sleva-30-vel-41-47-zde-45-i3567090478.html (
Ahoj, chci si koupit nové lano 80m okolo 9,5 - 10mm a narazil jsem na Velocity od Sterling Rope v akci za 3990,- Máte někdo tohle lano? Jaké jsou s ním zkušenosti? Díky.
Chci si pořídit nějaký pořádný batoh na zimu. nějaké zimní alpy a vícedenní přechody. litráž tak kolem 65. máte nejen nějakého favorita? Co říkáte na oprey? Dík
Ahoj,dali byste mi tipy, kam se podívat za pěkným lezením kolem Arca? Myslím tím, ty „nové“ oblasti. Ta klasická místa znám. Obtížnost bych rád kolem 7a - 7c. Moc dík.
Chci si pořídit nějaký pořádný batoh na zimu. nějaké zimní alpy a vícedenní přechody. litráž tak kolem 65. máte nejen nějakého favorita? Co říkáte na oprey? Dík
Sdílím stejný názor. Ve 20 letech jsem měl 65l Gemmu, ve 30 letech 40l lehký batoh, po čtyřicítce jezdím na víkendové skialpy s 35l Deuter Guide, vejde si mi tam i spacák, ale je pravda, že na rozdíl od mladších kámošů netahám hory jídla, konzervy už vůbec ne :-) Čím větší batoh, tím více cypovin tam člověk nabalí :-) Více než 45l není potřeba ani na týden na zimní tatry s kompletní horolezeckou výbavou! Raději jednoduchý batoh bez zbytečného nastavování, prostě ti musí padnout tak, jak je. Hore zdar :-)
Petr na začátku nepsal nic ani o skialpech, ani o spaní na chatách, ale "jen" o přechodech. Nejspíš teda nechce ani radu neber stan, spi v peřině u chataře a třeba chce nadále chodit na sněžnicích.
Já bych poradil kdysi slovenský Treksport, ale "vylepšili" konstrukci a dneska neznám jediného člověka, co by si Treksport koupil. Vezmi ten batoh, co ti sedí na zádech. Vykašli se na všechny zapuštěné kapsy z boku. Jen to rozhodí stabilitu báglu a pokud se něco nevejde, navázat to můžeš navrch svými smyčkami vždycky.
Nojo, já už jsem nadrženej na sníh a jak vidím slovo zima a sníh tak už myslím na skialpy. Kup co ti sedí a na co máš prachy. Jám mám několik velikostí batohů od Deuteru a za 10 let nošení spokojenost.
Samozřejmě že ne, noc nejraději trávím v sedě na batohu (ideálně na Deuter Guide libovolné velikosti) a když mi zbejvá ještě trochu sil, tak si sednu do závětří.
Rada někoho, kdo je zmasírovanej marketingem Hudysportu.
Kamarád má na lezení taky Guide 35 a skončilo to tím, že buď lano nese na břiše v druhým batohu (to je nejčastější) nebo pak je batoh ověšenej lanem zvenku. To je sice cool pro chození po Praze, ale pokud by si koupil větší batoh, tak má pohodlnější zádový systém a nemusel by bejt ověšenej jako vánoční stromeček.
A pro zimní turistiku mi batoh 35 litrovej batoh přijde ještě víc směšnej než pro lezení.
Guide 35 je vhodnej pro vícedélkové lezení ve stěně, skialpinismus, ferraty, ale to je tak všechno a nezmění to ani nový katalog Hudysportu.
ehm, mícháme několik věcí dohromady.
od vícedenního přechodu od chaty k chatě, kde stačí klíště a v něm pertexka, náhradní fusekle a trenýrky, dvě tatranky, tejpa, kudla a flaška na vodu, přes totéž v zimě (s lyžema), kde těch třicet-pětatřicet plusmínus odpovídá, po totéž s lanem (kde to chce nějaký ten litránek navrch nebo chodit jak bezdomovec se sběrem), po trempárnu se stanem, karimatkou, žrádlem na tejden (či víc tejdnů někde dál vod supermarketu), vařením (včetně paliva), notabene s lezením, v extrémním případě nějaký fidžeraldo v grónsku či podobné mrazírně, kde přibudou sáňky. to, že většina extrémních expedic s ukrutnou sviní se odehrává pár hodin od civilizace s vobesíráním chalup je samozřejmě věc jiná. dotaz zněl na velkej batoh. doporučil bych třeba jardu dernera (jeho batohy jsou těžké, neohrabané a nezničitelné), ale jestlipak ještě šije? nebo holt vybrat cokoli co sedí na hřbetě, se zřetelem na co nejjednodušší konstrukci a absenci zipů (kupříkladu taková vyhřezlá spodní komora frikulínského batohu nabaleného až hanba je na svahu v mrazudeštivánici mimořádným potěšením)
Ale ano, také mám několik batohů a vybírám podle činnosti. Ovšem nikdy, ani s lanem, vařením a spacákem a týdenní výbavou na zimu (bože dnes bych to už ani neunesl :-) jsem nepotřeboval větší než 50l + nádstavec (nevím kolik má, snad 10l). A na vyvěšování věcí na batohu jsem docela alergický. Když vidím "mladé", jak si kupují 70-80l krysy, tak si říkám, co tam asi tak dávají :-) Hore zdar
Pik Lenina a batoh to byl MILLET Nanda 65. Spacák, stan,oblečení a jidlo. Jsem ale minimalista. Pouze velké pohory a sandále, mezi tím nic. Kvalitní péřový spacák s velkou kompresi. Instantní dehydrovaná strava, zbytek za peníze v hospodách. Prostě účel světí prostředky a na zádech mít co nejmíň. Tož asi tak.
Prehlédl jsem ten měsíc. Byl jsem tam v létě ale péřovka a jedny jegrovky navíc by se tam ještě vklidu vešly. V zimě máš o to více věcí na sobě, tím pádem méně v batohu. Je to přímá úměra.
Mno, např. několik lahví chlastu, pohory (lyžáky jsou na nohou), spacák + károška (chybí rezervace postele), deskové hry pro nepřízeň počasí, lezení pro přízeň počasí, žrádlo na snídaně (který jinak stojej za vylyž a jsou malý), lavinová výbava, 35 l útočňák s nějakým tím nafukovacím pytlem. Čímž nezpochybňuju, že když si člověk ten kterej výdobytek odepře, tak se do tý pětatřicítky spakuje. Ale co si odepřít, že?
teda jestli to chápu jako vybavení na zimní tatry, tak i bez jídla a pouhou 1 flaškou jsem měl na čtyřicítce dost věcí navázaných navrchu. A medvídka na spaní si fakt neberu. na převlečení 1 triko, dvoje spoďáry, čtvery fusekle. Jak to děláš? Ledaže se nebojíš a nebereš tolik matroše?
Tak co si budem povídat, kdo má Deuter Guide 35, tak ten do zimních hor lana, sedák, mačky, cepíny, věci na zajištění a podobný blbosti nepotřebuje.
Spacák a karimatku nepotřebuješ, dáš si na noc nohy do batohu a sedneš si na vrchlík. Bez péřovky nějakou tu noc překlepeš, takže je zbytečná. Oblečení máš na sobě. V Tatrách laviny nepadaj, takže lavinovou výbavu bych nechal doma.
Takže co vlastně zbejvá, trochu jídla, ale já v zimě moc na hlad netrpím, takže bych to s ním nepřeháněl, vařič s ešusem a lžíci. Vodu si rozpustíš, teda pokud se ti nezdá vařič jako zbytečnost. Když už neberu spacák s karimatkou, tak bych mohl vzít aspoň lopatu na záhrab.
A když to tak počítám, tak v Guidovi ještě zbyde dost místa na lahvinku něčeho ostřejšího.
Pardon, nepřesně jsem to napsal, ty věci samozřejmě nejsou obsahem 35 l útočňáku, ale spolu s tím útočňákem obsahem 70 l (ale spíš tak 90 l) báglu, do kterýho Raškin neví, co ty lidi pakujou.
Když jsem byl silný a mladý, tak jsem dokázal několik dní na zádech nosit i více jak 30 kg, ale všechno to mi vlezlo do 55 l batohu. Třídenní přechod na lyžích s denním převýšením 1500m a výše s takovou zátěži nejde absolvovat, hlavně tedy sjezd :-) 20 kg musíš do třicetpětky sbalit, a když ne, tak to máš prostě špatně sbalené :-) Ale rozhodně nepopírám, že můžeš mít jiné zkušenosti a fígle :-)
Na přechod je samozřejmě potřeba málo věcí a lehkej bágl. Ale ne každej se zrovna chystá na přechod, žejo. Jsou akce, kdy ta bagáž nelze unýst ani na vlastním hřbetě. Každá akce vyžaduje jinej bágl a jsou akce, který zkrátka vyžadujou i ten velkej, byť nepopírám, že máš pravdu v tom, že jsou zas jiný akce, který vyžadujou ten malej.
Já mám 90 litrovej a mám ho vždy plný jen na víkend třeba.. A každej si může koupit co chce. Mě vůbec nezajímá co si o tom myslí kdokoliv, jedu si to svoje.
Proč taky ve stáří tahat kupy jídla narozdíl od mladších kámošů. S věkem se zhoršuje metabolismus a už to tak nespaluje, žejo.
No a když už 3. den hladově koukáš na večeřející kámoše, tak se kolikrát i nějakej ten "pitomec" s větším batohem smiluje.
Dopořučil bych Corazon nebo Lowe Alpine. Oba mají (u Lowe Alpine jen některé modely) jednoduchou konstrukci, která netrpí množstvím kapes a zipů. Oba jsou spolehlivé. Lowe Alpine má navíc doživotní záruku na výrobní vady.
Jen tak přihodím moje zkušenosti. Mám Deutera 35 a mam 60+10l nějakýho Mammuta z festáku, a pokud chci jít v zimně na přechod (3 dny) a to fakt jako jít pešky (sněžnice) a nespím na chatách, tak chtě nechtě potřebuju tu 60tku, se kterou sem mimochom hodně spokojen. Měl sem párkát chutě zbalit se do toho Guida, ale řešit pak to co nechat doma, co oželet, vařit, nevařit? Brát vodu na chatě, tudiž tu cestu planovat tak aby tam ty chaty byly... no to mě nebavilo. Navíc se vždycky našel někdo kdo snáma na nějakym tripu šel jen s 30kou a jejich strasti sou pak usměvný. Navíc přetěžovat maly batohy se nevyplácí (utrhaných poutek, rameních popruhu, rozjetých zipu atd. sem viděl až až). Jinak ten můj mamut je tenhle http://www.adventure21. com.sg/WEBSITE/pictures /july08/mmtArete_ 60_50.jpg (3 mezery) bohužel se už ale nevyrábí. Jinak si myslím, že pokud si najdeš nějakej batoh, bude ti sedět, a bude to Deuter nebo Mammut, tak tě nezklame. Jo a ještě stará americká armádní Alice mě taky nikdy nezklamala, ale ta už není "in" :D
Jasně, je fuk jestli je to Mammut nebo Deuter, hlavně musí být v zastoupení Hudy sport. Takže pokud by nevyhovoval ani jeden batoh, tak pak ještě připadá v úvahu BD.
Noo to sem uplně tak neřekl, ale asi i jo... Jako Deuter má jedno z nejlepších zpracování batohu z všech, kvalita tam je a zbochybňovat ji muže jen blb. Značka Mammut... mám od ní šedesátku a jedny lehky trekovy boty a ty věci vydrželi, držej a že je zrovna nešetřím. Ale třeba si stačí projít všechny "outdoor" prodejny a vyzkoušet, ošahat, atd. všechny batohy a uvidíš sám, kde ta kvalita opravdu je. Tím se nezástám nikterak sortimentu hudy ani prodejen hudy. Třeba na festáku, tam si to každej rok projdu a opravdu mě žádná jiná značka nepotešila (deuter tam teda neprodává), ale některý batohy sou prostě jak od větví.
Tak já konkrétně mám s batohem Mammut Extrem 45 celkem blbou zkušenost a to hlavně s životností. Ale je možné, že pokud je batoh "neextrem", tak bude mít lepší kvalitu nebo, že už Mammut změnil toho konkrétního číňana a šije o něco líp.
Kažkopádně batohy Mammut v zahraničí nejsou na lezcích a turistech vidět. To taky o té vyhlášené kvalitě něco říká.
ja mam hodne dobre zkusenosti s Tatonkou. Leta uz pouzivam jednu 50ku (ktera je mimochodem podle me mnohem vetsi, dokazu do ni narvat snad skoro vsechno) a ja se nikdy k batohum nedokazala chovat moc setrne - a porad super drzi. Pak rozhodne Deuter dela skvele batohy - ale nesedi mi uplne jejich zadovy system - to si musis vyzkouset. Na delsi noseni to uz neni ono, na kratsi (nastupy pod skalu, na zimni hory do steny atd), mam taky neco jako guide - 35l, ale na treky si deutra neberu. Tatonka ma moc pohodlna zada.
Ja mám Milleta Odyssee 60+10. Když jsem batoh sháněl, tak jsem zkoušel tenhle a pak nějaké od Deutera, ty byly pevnější, tužší, včetně popruhů a to mi moc nesedlo. Popruhy od Milleta lépe padly a netlačí, naprostá spokojenost. Ale to bude individuální, takže asi hlavně obrazit pár krámů a ten bágl zkusit na zádech ZATÍŽENEJ - já si do nich v krámě při zkoušení půjčil tři lana.
Když jsme u těch Milletů, mám Expedition 65+20 a zatim se tváří dobře. Když počítám spacák, vaření, 2 tatranky na den, lopatu, péřovku a flašku rumu, tak se to vejde akorát. Mít na zimní přechod batůžek 35 litrů ověšenej zvenku jak sušák na prádlo je výborná věc hlavně při dešti se sněhem :-D