Ahoj, dělaly se už testy, jestli leptá, či jinak narušuje lano dvousložková chemická malta, kterou se lepí? Případně je nějaký rozdíl ve vlivu na lano u tohoto lepidla pokud obsahuje/neobsahuje styren? Mám na mysli pochopitelně čerstvou zrovna smísenou.
Čau, o víkendu se chystam na bouldery v okolí Petrohradu. Byl jsem tam zatim jen jednou a potřeboval bych poradit nějakou pěknou lokaci na bouldery v rozmezí 5a - 6c. Zatim jsem byl jen v oblasti Hřbitovní kameny a tam mi to nějak nenatchlo. Poradil by mi
Zdar, tak jako existujou stupnice obtížnosti lezení, existuje třeba i stupnice obtížnosti šutrů? Resp. je třeba nějaký doporučení jakej šutr by si měl vybrat začátečník (podle pevnosti, zrnitosti nebo tvrdosti?) a jaký šutry lezou hlavně "bušiči"
Ahoj,
budu si teď kupovat více lezeckého vybavení, je tu někdo, kdo si může odečíst DPH na tyhle věci, řekněme 5% pro něj (jsem chudý studentík :)) Díky.
Ahoj,
nebyl jste někdo lézt v oblasti Vranjska Draga na Istrii v Chorvatsku? Jak je to tam zajištěný? Klasa sedí +- nebo se mám připravit, že polezu o stupeň míň?
Dík moc za odpovědi.
Ahoj, poradil by mi někdo nějaké pěkné vícedélky v hohewandu, kolem pětek. Ted narychlo sme si naplanovali prodloženej vikend, ale nestíham si už o týhle oblasti zjistit víc... děkuju moc. Případně další nějaké oblasti pod Vídní a třeba i kde složit hlavu
Ahoj, dělaly se už testy, jestli leptá, či jinak narušuje lano dvousložková chemická malta, kterou se lepí? Případně je nějaký rozdíl ve vlivu na lano u tohoto lepidla pokud obsahuje/neobsahuje styren? Mám na mysli pochopitelně čerstvou zrovna smísenou.
Věcně je asi fuk, kdo se ptá, ale taky mne sere, když se lidi nejsou s to podepsat. Ty testy by to myslím chtělo - netuším teda, proč by měl vadit zrovna styren, ale osobně bych odhadoval, že nějaký rozpouštědlo (to styren není) nebo agresivní látka by v chemický maltě mohlo být tak jako tak. (Chemickou maltu nepoužívám, tak nevim, co tam je.
jsou tam dve slozky, kdyz to tvrdne, tak se to hodne zahreje. Takze nejaka celkem prudka reakce probiha. Na lano se to nedostalo, ale na lanovici ano - oboji zavesene na sedaku a pistole se pretocila a zbytek ze spicky se namazl na oplet
A co by se mělo dělat za testy? Jak to chcete měřit? Snad zdravým rozumem. Obecně je známo, že chemické látky lezeckým textiliím škodí (Šubrt 1. díl?). Rozdíl bude ve vizkozitě materiálu. Tak tedy reálné příklady z praxe.
Např. v kufru auta si lano pocintáš olejem/barvou (tekutinou), takže to nejspíš pronikne i do jádra - nejspíš to bude stále vidět, budeš řešit, na který části lana to máš, jak hodně pocintaný a na co to lano budeš ještě "používat" (no 99% budeš raději řezat a vyhazovat). Nemluvě o výparech které nejsou vidět.
Chemická malta (kaše) když ti kápne na lano, výstroj, nebo oblečení, tak uschne, ztvrdne, odloupneš jí, z oblečení to normálně nevypereš (to už asi o něčem vypovídá), třeba na sedáku a smyčkách jumarů taky možná zůstanou fleky, na laně to pravděpodobně zasáhne "jen" oplet (ztvrdlá malta se i zde oddrolí po zaschnutí), po pár slaněních nebo jištěních už se možná nepozná ani o něco ztvrdlejší skvrna na povrchu, takže budeš zase řešit četnost skvrn a použití lana. Asi na mírně špinavém laně už budeš jenom lehce "pracovat", statické zatížení bez pádů, možná ani to ne. Určitě tam nějaké poškození vláken zůstane a navíc nebude vidět, maximálně bude při práci přibývat na dalších částech lana. No obecně se na práci ve skalách používají spíš starší oblečení a lana, kromě toho by se mělo používat druhé lano jako záložní jištění (předpokládá se špína, prach, pády kamení, mimo objektivní nebezpečí také nepozornost, uklouznutí - proto lepší jištění,...), zbytek lana se nenechává dole vůbec, nebo se hodí stranou,... Jó, když si jeden zapomene věci na převlečení nebo má jenom pěkné lezecké lano a něco upadně nebo ukápne, tak je to blbý.
Takže polopaticky, zamazal-li jsem si byť jen trochu lezecký nádobíčko při práci, uberu životnost i extrémní lezbu, zvýším kontrolu, nebudu to půjčovat nebo nechávat doma ženě a dětem mezi cajkama na lezení,... Když hodně, tak řezat a vyhazovat.
No nechci tady dávat nějaký návody na zabití, ale obecně se leze na pěkných lanech, starší lana se používají na "práci" a jiný fíkoviny do rozdrbání, a když už to nejde jistítkem, nebo jsou na tom díry, tak se to krátí a poté vyhazuje, tak to prostě je. Jiná kategorie budou profi výškoví pracovníci a top lezci, ty si většinou nádobíčko hodně hlídají a (nejen) svůj život si váží víc. Jestli má někdo pochyby o kvalitě svého lana, jistě ho jeho spolulezci upozorní na podivný vzhled a špatnou manipulaci s ním. Návod jak si kontrolovat lano dává snad každý výrobce, většina lezců to dělá okem a hmatem při každém motání.
No měřil bych to taky zdravým rozumem, když už se ptáš :) - zasvinit maltou a pod mikroskop a na trhací zkoušku ... Ale jinak souhlas s tím co píšeš.
OT: Jo, jsem ostuda, nereaguju na maily protože nestíhám. Ale zvládl jsem to stáhnout, tu Vertikálu; a napíšu ti.
Ještě jedna možnost, najít nejbližšího bezpečáka na výškové práce, školitele s razítkem, někoho kdo může kontrolovat cajky (jestli to místo na laně ještě poznáš). Co asi udělá? Pokrčí ramenama, usměje se. Stejně to bude vždycky zase poměr šetrnost/spořivost. Trhací zkouška? Tak se roztrhne lano v místě poškození, no pravděpodobně z něho budou dva kusy.
ještě záleží co je to za sajrajt - není sajrajt jako sajrajt, vinylester, polyester, epoxid, metakrylát a tak dále. do šutru se většinou lepí vinylesterem, a ten je relativně "bezpečnej" - to je husté těstíčko, který maximálně tak umatlá oplet (pokud se opanuješ a nebudeš se snažit to před vytvrdnutím do lana vmasírovat), ale u epoxidu či metakrylátu určeného do betonu v tažené zoně bych si tak jistej nebyl - ale tam je nejlepší pojistkou vyšší cena.
Ozvi se mi na mejla, já Ti ji trhnu a budeš vědět. Akorát přijdeš o smyčku :)
Nebo pošli materiálový list lepidla, co to obsahuje a já Ti napíšu jestli je šance, že to nějaká složka mohla naleptat.