Ahoj,
nevíte jak se slanit (nouzové situace) po jednom prameni lana a dostat ho zpět, existuje na to nějaký uzel? Viděl jsem, že v Bear Grylls escape from hell - 3. díl to ukazuje, ale moc to nechápu.
Díky
ahoj lezci,
kde nejlip koupit silon v metrazi? Nepotrebuju zadny hektary, chci si jen usit par svrsku na miru.
Na netu umim hledat taky, spise mi jde o osobni zkusenosti s tim ci kterym prodejcem.
Uz jsem dlouho nic v tyhle kategorii
potřebovala bych poradit do jaké knihy jít. Někdo tu doporučoval Rock Warrior's Way, koukala jsem na to tedy do eshopu a jeste jsem tam objevila Girl on the Rocks: A Woman's Guide to Climbing a 9 out of 10 climbers make the
Ahoj, včera jsme z důvodu deště nechali na Bílé skále na Vysočině materiál v cestě Macek V+, jsou tam 3 expresky a ve slaňáku HMSka. Přijedeme si pro ně příští víkend. Děkujeme všem, že je tam nechají. Ahoj Michal
čistě ze zvědavosti, řešej nějak lezci správný dejchání, jako u jinejch sportů, nebo prostě dejchaj jak jsou zvyklí z běžnýho života?
A jestli se někdo věnujete i relaxaci před výkonem, jakej to má dle Vašich zkušeností dopad na samotnou psychiku p
Rád bych v listopadu udělal přechod po okolí Dachsteinu. Víte někdo jestli je otevřený winterraum na Simonyhütte? Jsou ještě nějaké chaty s WR? Vim o WR na Adamkovi a o WR na Hofpürglehütte.
Díky Peky
Zdar lidi. Kámoš má nějaké hadry z Německé armády. Prý Gore-Tex a nový. Za dobré kačky.
Není to napuštěné nějakým sajrajtem? Jako ochrana proti bio zbraním? Kdysi se to tak prý dělalo.
Ať koukám jak koukám, tu v průvodci vůbec nevidím Ádr ani Teplice ani mně doporučovaný skály u Novýho města nad Metují. I když jsem se díval na Milence nebo Starostovou do databáze, nic.
Je v tom nějakej háček nebo na tyhle oblasti už bylo vydanejc
Ahoj,
nevíte jak se slanit (nouzové situace) po jednom prameni lana a dostat ho zpět, existuje na to nějaký uzel? Viděl jsem, že v Bear Grylls escape from hell - 3. díl to ukazuje, ale moc to nechápu.
Díky
klidně ti to předvedu někde na dvoumetrovém převýšení s dopadem na matraci. abych takhle slaňovat někde v horách celou dýlku lana nepřehledným a neznámým terénem (kde by to v reálu snad mělo smysl), na to jsem moc srab (ovšem pokládám to za rozumný dostatek pudu sebezáchovy), to tam radši nechám lano nebo posedím dva dny na štandu a budu volat vrtuli pojištění/nepojištění, vostuda/nevostuda.
tip: to radši provážu do toho slaňáku všechno co mám, od smyček přes popruhy z batohu po tkaničky a vobinadlo z lékárničky, abych se dostal co nejníž a vyšlo mi lano nadvojito.
ale jo, nějaký ty finty existujou, je to na principu stálého tahu v laně a jeho uvolnění. upřímně řečeno, je to dost advanced technika, děsně choulostivá na plynulost slaňování - a tedy dost vo hubu a rozhodně bych ji nedělal jindy než v situaci že nemám na výběr. to už mi přijde skoro lepší podélně rozpárat oplet a slaňovat po dvou půlkách jádra (nelekej se, to je pokus o vtip), respektive hledal bych jakoukoli jinou možnost.
všechny tyhle techniky, jakož i slaňování a pak likvidace štandu a vyzískání materiálu odspodu (dva cepy ve sněhu, vyšroubování vývrtky...) jsou hezká hračka někde na suchu na cvičišti, dobře se tím okouzlují nováčci a hračičkové, ale v reálu je rozhodně lepší a bezpečnější ten matroš obětovat.
umím to i bez špagátku, potřebuji k tomu velmi málo, tkaničku z boty a jednu skobu (lze nahradit karabinou, topůrkem cepu, pro odvážné rukojetí lžíce, tužkou...) ale je to ukrutně vo držku, při odlehčení se to uvolní (jak jsem již výše naznačil)
jak psali vyse zmineny panove.vsechny tyhle techniky jsou hodne riskantni
asi bych spis volil bud cekat na pomoc nebo to na jednom pramenu slanit, cestou nasekat jisteni do slanovaciho lana, pak nahoru a pomalu slezt
Jste natvrdlý nebo co? Ptám se na ten jeden a konkrétní uzel, proč sem furt někdo cpe bezpečnost a co jiného by dělal, na to jsem se neptal a je mi to fuk.
no zrovna na tom videu aj tak zlanuje po niekolkych pramenoch toho paracordu tak to kludne mohol rozdelit na dve polovice a stiahnut klasicky, hm a trochu mi to pripomina vyssie popisany napad rozparat oplet po dlzke a zlanovat po dvoch polkach jadra :D
Tady pritomni lezci, kteri mozna i umi odpoved, si radeji budou delat prdel - na co ve vysledku minou i vice energie - nezli by se pokusili odpovedet.
Tady je muj pokus o odpoved:
Lano prevlec borhakem, na lavem proudu udelej osmickovy uzel, do vznikleho ocka cvakni karabinu, kterou taky procvakni pravym proudem. Slanuj na pravem proude, stahuj levy.
takže asi tak:
na konci lana uděláš uzel-bramboru libovolné konstrukce, prostě velikej uzel, aby neprošel vokem na štandu, nebo nějakým matrošem co tam necháš - třeba karabinou (se šroubovací pojistkou zámku nejlépe). pak za uzlem protáhneš smyčkou lana, a do smyčky vložíš nějakej čep, třeba skobu, švýcarský nožík nebo cokoli co najdeš, jseš-li fakt punker, tak propisku. sedneš do lana do slaňovátka a už nenadlehčíš. no a pak vezmeš třeba tkaničku, nebo kousek gumového lanka z batohu, navážeš to na vočko skoby, a druhým koncem prusíkem na lano a lehce napružíš. slaníš (je fajn když se umíš modlit, když neumíš, tak aspoň sprostě nadávej). no a pak uvolníš lano a trošku s ním zapumpuješ jako zvonikvodmatkybóžikvasimódo a čep (skoba) vyletí a lano se v ladných obloucích nese vzduchem. samozřejmě to nejdřív vyzkoušíš s dlouhou vodsedávkou dva metry pod štandem a vyladíš předepnutí tkaničky aby to fungovalo. ovšem lano se snese v elegantních obloučkách do lámavého komína kdesi šikmo vpravo nad tebou, kde se zasekne, a vocitneš se úplně v pudeli horoucí a budeš si nadávat, že jsi nezavolal tu vrtuli už před hodinou když bylo světlo a tak děsně nefoukalo.
prosímtě, fakt to nezkoušej navostro pokud budeš mít jakoukoli jinou možnost. i kdybys měl o hladu v mrazu vichru promočenej prosedět dva dny na jedný půlce (ne lana).
jo, a nakonec ten čep může být tvořen další smyčkou lana (nutno odzkoušet, záleží na tvrdosti a chlupatosti konkrétního lana), ale to bych se posral hrůzou zcela určitě.
Teda uff, to už mi přijde podobný jako přivázat lano k voku kaničkou vod bot, která udrží vklidu slaňujícího, ale pak dole za to zarvat zvířecí silou (improvizovaným kladkostrojem?) a kaničku přervat.
Btw. jednou jsem takhle šetřil matroš a slaňoval jen z jedný skoby a jednoho uzlíku na pětce repce popískařsku založenýho do mizerný vymrzlý spárky. Nahoře na to byli kurtlý tři další lidi a ten uzlík samozřejmě projel. Jéje, to bylo na štandu pozdvižení! Dva frendy tam nakonec nechali, srabi (ale ne moje - chachá!). Halt šetření matrošem se vyplatí - čili jestli už není lepší smířit se s poloviční délkou slanění a prostě 2x častěji přesedat.
myslim si, že je to tenhle uzel, ale pokud chces na něm slanit a nezrakvit se,a využít malem celou delku musíš mit porad ten jeden konec po kterem slanujes natazeny a jak Bear Grylls ukazuje, kousek budes MUSET preriznout.
myslim si, že je to tenhle uzel, ale pokud chces na něm slanit a nezrakvit se,a využít malem celou delku musíš mit porad ten jeden konec po kterem slanujes natazeny a jak Bear Grylls ukazuje, kousek budes MUSET preriznout.
sorry... ten odkaz furt přepíná na farmářský uzel.
Dej si abecední seznam uzlů a najdi si Kovbojská smyčka.Jiná jména: požárnický uzel, vědrový uzel, pirátský uzel
sorry... ten odkaz furt přepíná na farmářský uzel.
Dej si abecední seznam uzlů a najdi si Kovbojská smyčka.Jiná jména: požárnický uzel, vědrový uzel, pirátský uzel
No jo, jenže aby se kovbojská smyčka rozvázala, musíš zatáhnout za druhej konec, než na jakým slaňuješ. A to uděláš jak, když jsi o 45 m níž?
Jinak slaňování ve dvou by mohlo trochu bezpečněji probíhat asi takhle:
1) Přichystat zběsilou bambuli s propiskou, ale ještě ji mít napevno přivázanou ke slaňovacímu bodu nějakým normálním uzlem.
2) První slaní (tím bezpečně vyzkouší funkčnost zběsilý bambule) a nasází postupové jištění. Dole přiváže lano ke spodnímu slaňovacímu bodu normálním uzlem + ještě k tomu normálně jistí (kvůli dynamickému chycení ev. pádu).
3) Druhej odváže nahoře normální pojistnej uzel a slaňuje s prusikem, kterej je dostatečně silnej a přivázanej k nosnýmu oku sedáku. Cestou vybírá postupový jištění. Pokud zběsilá bambule selže, bude to normální lezeckej pád (s tím, že pokud náhodou selže prusik, projede se slaňující až k bambuli, ale ta ho zastaví).
Hodně zajímavá diskuse :)
Tak si myslím, že raději nechám v cestě všechen vercajk a slaním bezpečně na dvou než tohle všechno výše. Nebo budu sedět na zadku a volat o pomoc.
Do tohohle bych fakt nešel.
Honza: pěkný příspěvek díky
Furt tady řešíte bezpečnost... ok a co teď..., jste někde v Andách, zratili jste veškerou výbavu kromě 2 smiček, sedáku a 50 m lana, není tu signál, nikdo nepřiletí a další noc umrznete, pod vámi je kolmá ledová stěna bez chytů, cepíny vám spadli dolu, zpět nemůžet, protože jste slanili 20 metrů kolmé stěny.
Potřebujete slanit 40 metrů na další štand a pak ještě dalších 20 metrů :)
tak z rovna někde v ledový stěně v andách bych třeba našestkrát po dva dny vychcával do ledu abalakovy hodiny. slanil bych nadvojito a tam kam by mi lano vyšlo bych dvě hodiny vydlabával hodiny švýcarákem. nebo bych jánevim natrhal na proužky žďárák a prchal jako vězeň v operetě. nebo bych uřezal metr lana, vykuchal oplet a získal provázek na stažení čtyřiačtyřiceti metrů lana.
anebo bych samozřejmě udělal tu vifikundaci (která ideově vychází z jeřábnickejch pochystátorů, ale je improvizovaná, primitivnější a nespolehlivější) a modlil se, no.
mimochodem, jištěné slézání zde několikrát navrhované je trošku nonsens - když dám jištění, do kterého by mělo smysl padat, tak slanění zpravidla udrží.
tahle situace jde celkem bezpečně vyřešit i bez toho posledního štandu:
z padesátky uřízni 10m
po zbylý čtyřicítce udělej dole oko, slaň na jednom prameni a sedni do oka (nebo když je štand nevážeš oko a sedneš do štandu)
uřízlých 10 m rozpleť na dva stejně silný prameny, sváž vůdčákem, máš dvacítku(kyblíkem vůdčák neprojde, pak musíš slanit na dulfera, dobrou chuť)
přivážeš, slaníš
potom jsi samozřejmě bez lana
V těch Andách to není žádná tragédie: jedna smyce na hrot - 20m slanění, druhá smyce na hrot - 20m slanění a jsem na štandu. Hurá, štand - díky němu už nepotřebuju žádný další smyce a sjedu z něj posledních 20 m. A ani nepřijdu o lano.
Sorry - v kolmý ledový stěně asi hroty nebudou. Takže bych slanil 50 m, lano by se ještě tak o 3 m protáhlo, pověsil se na jeho konec a zbylých 5 m bych se normálně sklouznul/skočil. Ona by ta stěna asi nekončila vodorovnou tvrdou zemí, jak to bejvá pod skalkama, ale strmým sněhovým kopcem. Druhá věc je, že bych takhle asi zahučel do odtrhovky, ale ta tam předpokládám není, když nebyla zmíněna.
No když na tom tam přemýšlím, tak jestli dojdu v takovém stavu ( bez vercajku) ke kolmé ledové stěně, tak je i jiná cesta dolů neboď nejsme v americkém akčním lezeckém filmu.
Nicméně na tu kolmou ledovou stěnu bys ale potřeboval ještě nějaký ten šroub co tam není zmíněn a 50 metrů kolmá ledová stěna bez možnosti obejití po skalách je něco jako být zasažený meteoritem, tudíž se spíše do takové situace asi nikdy nedostanu. :)... a pokud ano, tak dobře mi tak, jsem blbej.
Jako teoretické cvičení fajn, jako realito ?? Po 20 ti letech lezení v horách jsem se ještě nějak do takové situace nedostal. Jo nikdy neříkej nikdy ale přece jenom.
Najde se tu někdo kdo se do takové situace dostal a nebylo jiné východisko než slanit několik délek na jednom laně na plnou délku a přežil to?
intelektuální cvičení jsou fajn, sice se bavíme o naprosto uměle koncipovanejch situacích se za vlasy přitaženejma omezeníma a s naprosto nerealistickým nastíněním aktuální znalosti situace, ale třeba to někoho přiměje k tomu, že fakt ten blbej prusík bude mít a bude ho umět na první pokus nasadit na lano. kupříkladu. by mě zajímalo kolik těch vášnivých teoretiků by zvládlo třeba tak banální praktickou úlohu jako udělat funkční lanovku pro sud piva na pískovcovou věž v reálném čase.
oukej, máš to mít: padesátilitrový nerezový sud svijan, věž asi dvacetimetrová s těžkými cestami nebo lehkými příliš spárokomínovými že nelze lézt se sudem na zádech jak někam na Térynu, část stěny položená (nelze tahat lano v teplejch bez rizika poničení skály), na skále slaňák, pod skálou řidší les nejméně dvacetiletý (typicky Sťatouš v Tisé, Obrovák v Příhrazech, Kelchstein na Oybině). k dispozici 1 lano 50 a dva lezci - trapní sedmaři věku 25-45 let, výška okolo 180 cm, váha 75 kg (každý), kteří připravují na věži oslavu narozenin jednoho z nich pro žíznivé kamarády. na věž je dále nutno dostat pětadvacetikilový batoh s pípou, půllitry (voskovaný papír a několik VIP skleněných), papírové tácky, tlačenku, cibuli, ocet a chleba
Konečně se to začíná dostávat do reálné lezecké roviny. Sud piva a tlačenka. Doporučuji Kácov, tam je pivovar 1km od skal nebo ještě lépe Český Krumlov, tam je vzdálenost skála, pivovar jen 100m :-)
Teď bych jen tu diskusi uzavřel asi takhle. Zmíněné rozplétání lana snad dělal jen Toni Kurz v roce 1936 na Eigeru. Rozplétal svoje konopné lano, které mu nestačilo na slanění z bezvýchodné pozice. Jednotlivé prameny poté svázal a poslal je dolů záchranářům, kteří mu na to navázali to nejdelší lano, které měli. Bohužel ani to nestačilo a Toni na konci lana umrznul pár metrů od záchranného týmu. Je o tom kniha Bílý pavouk nebo hraný dokument Vzývající ticho. Knihu i dokument doporučuji, rozplétání lana v jeho celkové situaci chápu. Ale vícekrát sem o podobné situaci neslyšel. Pokud někdo od té doby páral opravdové horolezecké lano, tak ten příběh chci slyšet.
Jinak se shoduji s názorem Jove, že Grylls měl ty parakordy rozdělil na dvě části, svázat a hurá dolů. Tohle bylo riskování jen pro kameru. Samotná ukázka té šílenosti je na youtube, zadejte si „kamikaze rope“. Myslím, že to napsal jasně Lukas B. a Aldo – ve stěně se v případě naléhavé potřeby nechávají smyčky, vklíněnce, skoby, žádá se o pomoc jiný lanový tým, volají se záchranáři … Řeší to takhle všichni od skalek až po Himaláje, od těch co lezou již x krát opakované cesty po prvovýstupce.
Na Gryllse ať autor diskuse zapomene. Seš-li délku nad zemí, tak v nouzi tam holt necháš lano. Seš-li víc nad zemí, tak potřebuješ odolnější řešení. Ve stresové situaci se ti pravděpodobně spíš stane, že dojedeš na konec lana, nenajdeš místo pro štand, budeš potřebovat vyšplhat zpátky a s tímhle Gryllsovým „systémem“ seš v tu chvíli v prdeli. Jinak to napsat nejde.
Přelanění z masivu nebo vzduchem mírně šikmo ze země; půlka lana závěsná, půlka lana tažná. Pokud jsou organizátoři sušinky, pak možnost vypomoct si jednoduchým kladkostrojem ze samoblokujícího jistítka (protože Svijany, kdyby např. Nová Paka, pak je tato pojistka zbytečná, neboť jedině dobře, když to zhučí dolu), karabiny (ideálně s kladkou) a blokantu/prusíka.
Přesně tak, mě taky. :) Díky moc kluci. Začalo to uplně blbou béčkovou zápletkou, pak se to v Andách zvrtlo v úplnej akční nesmysl aby se to vyvinulo klasiku český komedie založený na skutečnejch událostech. :)) Krásně jsem se zasmál. :)
Výborně to řešil baron Munchhausen/Prášil v Gilliamově filmu - při slanění z Měsíce se jim nedostávalo dostatečné délky lana, i uříznul baron horní konec a poslal sluhovi dolů na dolní konec lana, nechť jej naváže. Chvíli to i fungovalo:)
Taky by me zajimala odpoved na konkretni otazku polozenou na uvod prispevku, jen tak, abych si to moh zkusit jestli to funguje.....P.S nikdy nevis kdy se to co bude hodit.
aneb uzel se jmenuje zkracovačka, učila se to tudlenc dceruška na pionýrském táboře pro předškolní děti, takže byste to mohli při troše snahy zvládnout. dokonce není nutno řezat, ale ponechat ve štandu navázanou lanovici.
jsem vám furt dával šanci že na to přijdete sami...