Caute, prisiel som sem so Slovenska asi na rok a zhanam vsetky info o moznosti liezt niekde v okoli Ceskych Budejovic. Umela stena, skalky... spolulezec! Leziem 6-8 UIAA, piesky som teda este neskusal. Vdaka za odpoved. kassper
Udělal jsem recentní zkusenost s průvodcem Trekking in Indian Himalayas od Lonely Planet. Kazdeho, kdo by jej chtel pouzit od toho zameru z celeho srdce odrazuji, je to nejprisernejsi vec co jsem drzel v ruce.
"Klady":
Popsanych treku je tr
V posledním Everestu je článek od J. Turka o ledech v Čechách. Má tam chaos se Šumavou - 2 lokality: Javorové jezero a Arber. Podle mě je to samé místo - Velké javorské jezero pod Velkým Javorem.
Na Šumavě je 8 ledovcových jezer a pár karů bez jeze
Shanim sněžnice, ale nechce se mi davat nesmyslne penize za nove v Hudaci (od 3700 Kc vys, nejsem blazen). Uplny ideal by byly stare, jeste proutene, ale uvital bych jakekoliv, za rozumnou cenu.
Zdenda Bouda, Huť 141, 468 26
No jsem teda lajk na materiály, ale minulý týden se něco podobnýho stalo mému šikovnému spolulezci s mojí preskou. Lajcky jsem jí přejel okem nic jsem neviděl (co jsem taky mohl čekat že..) a rychle zařadil mezi ostatní presa. Už ani nevim která to byla. Já nevěřim v UFO a ani v mikro trhliny. To je můj názor a zkušenost.
Odborná veřejnost tvrdí, že karabiny jsou v podstatě při běžném užívání nezničitelné a pády z JAK0KOLIV výšky jim nemohou uškodit (samozřejmě poku nebyl poškozen zámek). Schubert sice píše jen o osmách, ale potvzuje nezničitelnost i prokarabiny.
Řekne ti to každej strojař a píše to i velký guru Schubert: mikrotrhliny mohou vzniknout ve výrobě, nikoliv však při pádu hliníkového předmětu na šutr. Nepoužívat padaný matroš je pověra. Takže si vezmi lupu a kontroluj nejlíp už v obchodě... Naopak hluboká rýha způsobuje koncentraci namáhání v nejslabším místě, takže třeba pořádně odřená karabinka může při extrémním namáhání (typické zachycení pádu spolu s klepnutím tělem karabiny o skálu) prasknout.
Takže vlastně takovej pád na kámen karabinu nebo osmu jenom prověří. Když je tam nějaká vážnější materiálová vada, karáble rupne a mám po srandě. Ale nerupne když do ní slítnu nebo v ní budu viset. Je na tom něco pravdy?
Nie som si 100% ista, ale hlinikove karabiny by podla mna mali byt vyrabane kovanim. Ked sa materialu nestane nic pri kovani (vlastne kovanim spavnie, ale hromadia sa v nom vnutorne napatia, ktore po silnom nazare mozu sposobit prasklinu), mala by karabina vydrzat aj pad z 9m. Ak nepraskne, mikrotrhlin sa bat netreba. Prasklina moze byt aj vnutorna, ale na povrchu bude minimalne vidiet vryp, preliaceninu... Netreba vsak pokusat certa, urcite bezpecnejsie je vrazit tych par stovak do novej karabiny
Kamos, ktory sa rad hra s materialom, urobil po tom, co mu spadla karabina nasledovne: zavesil ju na slucku na hruby konar a na druhej slucke, ktoru mal v sedaku, sa zavesil do tej karabiny. Otvoril zamok karabiny a v tomto stave sa v nej "ponatriasal". Hovoril, ze je to taka laicka skuska, ze ak sa nezlomi otvorena, zavreta by sa nemala.
Pan Zalabák, velký plzeňský pralezec, měl v pradobách zajímavý zvyk. Po ukončení lezení na Oltáři (jeho mateřská skála) secvakal karabiny na smyčku a hodil je obloukem na zem. Aby se s tím nemusel tahat.Nikdy mu žádná karabina nepraskla.
Tedy ,pokud nemá karabina zřetelné poškození ,vesele ji dál užívej.
A co tohle, spadla mi osma a po padu asi 15 metru narazila na skalu a odrazila se s patricnym zazvonenim, pote dopadla po dalsi 8 metrech na hlinu s kaminky. Zustal na ni dost nepekny vryp (4*1mm -odhadem). Pouzivat dal?
No len for je v tom, ze v pradobach bol material dost predimenzovany, ziadne obchodnicke tahy k sloganom o ultralahkej vystroji. Tusim sa o tom zmienil aj p. Schubert. A este jeden detail k tej skuske, co som tu opisal: ta slucka od sedaku sa nezavesi do karabiny normalne, ale do tej drazky v nose karabiny, do ktorej inak zapada nit na zamku (alebo droteny ohyb na drotennych zamkoch). Tak vznika velka paka a je to pre karabinu "skuska ohnom", aj ked v nej visi len Vasich 70 kg a este sa v nej trochu hupete. (Len sa bojim ze niekto takto moze zlomit aj neposkodenu karabinu, ale ked vydrzi, budete mat v nu urcite vacsiu doveru)
Boha jeho lidi, pokud vím tak se karabiny dělají z odlehčených mat. s velkou tuhostí a vnitřním pnutím -> tudíž je do něj rána šutrem docela utrpení. Nevim jak někdo může zkoušet mikrothliny podle toho jak mu který preso zvoní, nebo stav jeho poškození tim že se na něj pověsí a poskakuje. (Tady nebude někdo v pořádku) Pokud se v něm nějak poškodila struktura, a není to žádná supervada, tak to odhalí stejně jenom metalurgucké zkoušky RTG a pod... Na druhou stranu expresky jsou tak předimenzované že tě zrovna to padlé preso může přežít. A to jestli někoho udrží otevřená, nebo zavřená je snad uplně jeno, podívej se kolik má napsaných KN v otevřené poloze a zamysli se prosimtě nad sebou... Jestli s tím nějakejch (kdyby 100Kg) borec něco udělá. V každým případě sem chtěl jen říct že nějaký zkoušení podomácku je spíš k smíchu než k užitku. Když tak srovnáš: Spadneš a třeba si zlomíš nohu, vyměnil by si to za 400,- a naopak vzal by si 400,- za to že ti někdo zlomí nohu? Sorry za urážky ... Saďas
jsem teda jak už jsem zmínil lajk, ale zas o tom něco malo vim. To vnitřní pnutí o kterym ty tvrdíš že je náchylný na jakejkoli pád a stráááášně moc mu tím ublížíme je blbost. Proč jak a kde je na dlouho. Mikro trhliny vzniklé pádem jsou prostě blbost. Ale mysli si co chceš. Jo a kdyžtak bych ti mohl dát adresu a moh bys mi na ní posílat tvůj matroš co ti spadne na zem. Nědko psal že i pád z jednoho metru způsobuje strašlivý mikro trhliny (nebo to už jsou makro trhliny?)
Souhlasím s tebou, že zkoušení podomácku je nesmysl. Snad, kdybys na nějakým kladkostroji zvedal svý auto, jakousi smysluplnou měřitelnou hmotnost bys tím měl;-)
Mikrotrhliny při pádu nevzniknou. Leda se rozšíří. O tvůj padaný matroš se rovněž hlásím;-)
Ovšem nesouhlasím s tebou v tom, že matroš je předimenzovaný. Naopak, kolikrát reálnému zatížení taktak stačí a buď rád, že asi nevíš kdy ti jak málo chybělo pod zem. Tu a tam prasklé preso, zámek šroubovačky, smyce apod. mi dávají za pravdu. U normy jde o to definovat prvek jištění natolik pevný, aby většinu pádů v reálných podmínkách udržel, ovšem při současném stupni poznání tak lehký, aby ho lezec ssebou ochotně nosil a používal a v neposlední řadě aby šel vyrobit tak levně, aby si ho každý lezec mohl koupit.
taky se hlásím o ten upadlej matroš! taky nevěřím na ufouny.
jo testovat se dá velmi jednoduše, stačí pověsit na karabinu né jednoho, ale 5 lidí a na normálním laně "zapružit" jako při slaňování. samozřejmě otevřený zámek. nejdříve odzkoušet intenzitu na nové karabině.
jinak mě to připomíná takovej praktickej návrh "individualy tested" pro pikle - flákneš s novým piklem hned před krámem vší silou do chodníku a znova nabrousíš.
Nazdar hosi! Trochu vam tie uvahy skomplikujem.Zamyslel sa niekdo z Vas nad tzv.dynamickym namahanim.To ze akykolvek material vydrzi iba konecny pocet cyklov namahania. Takze nami navrhovane "indiv.tested" moze byt dalsie polienko do pekla.Haha.Moj osobny nazor- padnuty material pouzivam na material alebo pri technicom isteni na tzv.bodyweight istenia.