Zdravím lezce a lezkyně, před měsícem se mi podařilo s démonem alkoholem zlomit si lytkovou kost v kotniku, nastesti bez kontraindikaci, vyhnuti kosti, sroubu atd. Zkratka zlomil jsem si to jak nejlepe jsem jenom mohl. Vzhledem k me lezební závislosti uz
Ahoj, lezu 2 roky, je mi lehce nad čtyřicet, není to můj hlavní koníček a nemám ambice na osmičky. Sem tam se podaří šestka na stěně, na skále čtyřky. Technika není ideální, ale dostává se mi rad okolí a nějaký progres vidím. Co ale cítím jako brzdu je sí
Tohole chlapa žeru, má jégrovky za dvě pade, vypadá jak ze čvrtý cenový a na šutru předvádí takový veletoče, že se při listování nabušenejch katalogů Hudy a spol musím smát...:D
Linkovat videa je banální, je to spam a nedělám to, ale teda tohle jsem si nemohl odpustit, protože to je fakt síla. Doporučuju toto video ke shlédnutí především činovníkům KRNAPu. Zároveň bych si letos sakra rozmyslel návštěvu Tater:
Ahoj, lezu 2 roky, je mi lehce nad čtyřicet, není to můj hlavní koníček a nemám ambice na osmičky. Sem tam se podaří šestka na stěně, na skále čtyřky. Technika není ideální, ale dostává se mi rad okolí a nějaký progres vidím. Co ale cítím jako brzdu je síla prstů a předloktí. Lozím s parťákem, který je výrazně slabší než já, pokud jde o hrubou sílu - shyby, kliky, břicho, bench atd. Ale na stěně dokáže držet chyty z kterých já okamžitě padám, přitom jeho technika není lepší než moje, dovolil bych si tvrdit že naopak. Jediné jeho plus je to, že při stejné výšce váží asi o 10kg míň. Mých 10kg navíc je z větší části ve svalech, na vysvětlenou. Spolulezec je kancelářská krysa, nikdy v životě nesportoval, necvičí, pohyb je mu skoro až na obtíž, mohu-li trochu přehnat. Oproti tomu já sportuju od mala. Jak posílit prsty a předloktí? Stačí gumové kroužky? Na šikmou desku s lištama si netroufám, to bych si přivodil zranění....
jsou takové závěsné koule, které se mají držet odspodu na stisk, ale na kterých se "věční" začátečníci neudrží ani s držením nahoře. Na tom si prsty nezničíš a předloktí a v menší míře i prsty posílí. Až to začneš ždímat i odspodu, začnou sílit i prsty pořádně.
Jinak tak to holt je. Někdo má silné prsty odjakživa a neudělá shyb, jiný si frkne deset, dvacet shybů ale malé krysy neudrží.
Bacha na to, i tyhle zavesne koule muzou ublizit. Nejcastejsi lezecke zraneni, poskozeni slachovych poutek, sice nehrozi jako kdyz drtis listy, ale muzes si zranit vazy v dlani (horni cast dlane, mezi prsty). Jsem to pak daval dohromady skoro rok:-P
Pravdepodobne to bylo z tech kouli. Hooodne jsem to drtil ... a druhej den pobolivani. A pri lezeni jsem zjistil ze pravou rukou dokazu drzet v pohode listy, ale cokoliv na stisk ani nahodou, bolelo to jak cert. Tesne za kloubama, v te mezere mezi kustkama. Dle doktora nic vazneho, ale bez presne diagnozy ... pry je tam chumel malinkatejch vazu, slach a svalu ... takrka nemozne urcit kvuli cemu to presne boli. Trvalo to par mesicu nez to preslo.
na té výkonnosti na které se pohybuješ holt neumíš lézt. na sílu v prstech se vykašli, respektive na sílu obecně (pokud nejsi třeba věchýtek kterej neunese kýbl vody, a to, jak se zdá, nejsi). skoro bych to dovedl ještě dál - síla je ti na obtíž a znemožňuje ti používat cosi jako techniku.
Do osmicek zadny specialni trenink nepotrebujes. Naopak, na balkne si muzes rychle ublizit. Svaly se vyvinou rychle, adaptace kloubu a slach trva roky. Proste jen lezt, lezt a lezt.
A vzhledem k tomu ze na umelce das max. sestku a na skale ctyrku, bude problem hlavne v technice. Nauc se pozivat nohy! Lez co nejvic, soustred se na techniku, vnimej pohyb. Sila pak prijde sama.
Nesouhlasím, že na osmu nepotřebuješ trenink, souhlasím, že max. čtyřky na skále značí nulovou techniku. Slabčáci v okolí horko těžko dají 6 na stěně, ale sedmu na skále (když to není moc převislé) často odšlapou.
Martin ale psal, že na osmu nepotřebuješ speciální trénink, nepíše, že bez tréninku...na osmu se pravidelným lezení musíš dostat, nemusíš blbnout na balknach, campusu atd...
Platí, když začneš lozit pravidelně někde ve dvaceti. Po třicítce, neřku-li po čtyřicítce, zlepšení zdaleka nepřichází tak automaticky samo, je potřeba mnohem víc úsilí. Například víc hodin týdně toho "jenom lezení". A jelikož už člověk má obvykle dost povinností, takže nemůže chodit 6x týdně na stěnu (aby vyrovnal 2-3x týdně, které ti stačí v těch dvaceti), hodí se zařadit nějaký časově méně náročný trénink, jako třeba domácí posilování.
Máš pravdu, souhlasím s tebou a uznávám, věk jsem nezohlednil...sám jsem začal později než jsem chtěl, ale zase ne kolem čtyřiceti, to už by byla taky jiná káva....
Caute, hele podle popisu to spis vypada, ze ti lezeni neni dano. Popisujes solidni fyzicky fond, akorat tomu asi chybi vnitrosvalova koordinace (neurostimulace), jinak si to nedokazi vysvetlit. Vykasli se na trening sily; o te lezeni tak uplne neni. Lez kratke cesty obtiznosti 5-5+ a vicekrat he opakuj po sobe, na stridacku je lez i smerem dolu. Najdi si ale takove, ktere naji obrovska madla (casto je pak lepsi se poohlednout po 6-6+). Stena at nema moc previsly profil. Lez tak, ze budes stridat ruce pri cvakani a pri kazdem cvakani nasledne ruku vyklepej - alias lez co nejpomaleji. Tim by se melo vsechno spravit tak do mesice.
Sice nerad, ale k tomuto bych se klonil. Asi mi není dáno. Vím že velký problém je v technice, ale nejsem schopen sám pochopit kdy jak a proč se natáčet, vymyslet pořádně kroky atd. Koukám občas na videa ze závodů a ti se na každým stupu přetáčí, vytočí koleno z jedné strany na druhou, jdou bokem atd, to já prostě nezvládám, nemám pro to cit, nevím kdy to použít. Žádná učebnice na to není :-) Občas se mi něco povede, ale málokdy na to přijdu sám, citem.... Ale jak píšu - spolulezec leze technicky stejně, ne-li hůř a udrží to v pohodě.
To může být právě tím, že lezeš po pozitivních chytech, které tě (protože nějakou sílu máš) tlačí k tomu, řešit problémy rukama...
Doporučoval bych na skalách rajbasy, plotny bez pozitivních horizontálních chytů, spíš s různýma trhlinkama na bočáky... Občas se něco takovýho mírně položenýho dá najít i na stěně.
Důležitá věc, všude - na skalách i na stěně - bejt zpevněnej a stát na nohách, tak aby ses rukama v kolmým třeba spíš jenom přidržoval. Žádnej vystrčenej zadek, pánev pěkně u stěny a pevný nohy. Soustředit se v krocích na to, abys cítil, jak se zdviháš nohama, ne jenom že táhneš za ruce. Nohy musí pracovat.
Já bych doporučila sehnat si někoho, kdo leze líp. Tohle je častý problém začátečníků, pokud nejsou zrovna extra pohyboví talenti. Několikrát jsem byla svědkem, jak se někdo "horší" zlepšil prostě jen tím, že začal lízt s někým "lepším" (bylo to tak i u mě a vlastně musím říct, že se pořád učím od těch, co lezou lépe). Člověk jednak podvědomě odkouká spoustu věcí, nejen izolované pohyby, ale i celkový pohyb, plynulost, nasazení, prostě nasaje ten "flow" a pak taky samozřejmě může dostat konrétní rady.
Jinak to jak píšeš, že jsi asi vysportovaný - to může být přesně ten problém, jak tu už někdo psal: Máš sílu, která ti umožní zarvat a shybnout, a brání ti to v rozvoji techniky, v tom vymyslet ten krok méně silově. Koukej na holky, ( ;-) ) které už něco trochu lezou, můžeš porovnat konkrétní kroky, jak je řeší ony a jak ty.
Jo, pravidelné lezení s (lepšíma) holkama ti může dost pomoct, okoukáš techniku. Musíš je jistit a pak to za nimi lézt, klidně i převisy, tam ti ukážou, že to není jen o síle.
To jako fakt. Že znáš a umíš jednotlivé kroky a techniky ještě neznamená, že je budeš umět umět dobře používat. I když se naučíš se v na jedné konkrétní cestě nebo boulderu zapatičkovat nebo zašpičkovat, ještě to neznamená, že tě napadne to udělat v cestě nebo situaci jiné. To samé platí třeba o kozí noze a podobně. V lezení platí to, co píše upman. Pokud ti technika není dána, nenaučíš se jí. Můžeš jí zlepšovat a pilovat, ale pokud tě to nenapadne udělat, je zbytečné, že to umíš. Takže asi budeš schopen se naučit třeba i těžké cesty, ale nikdy nebudeš přirozený lezec s intuitivními pohyby lezoucí os.
O tom, že ti není dáno, svědčí i tvé dosavadní přelezy a popis kondičky. Pokud jsi v dobré kondici a sportuješ, tak pokud bys jsi měl k lezení vlohy a cit, lezl bys od začátku někde okolo 6-7 na překližce a 5-6 na skále. Na to fakt není žádný trénink potřeba, jen nápaditost a intuice. A z toho by ses během roku přirozeně vylezl o cca stupeň výš. Ale to, že někdo už dva roky hobluje čtyřky a pětky, tak to znamená, že lezení není a nebude jeho sport.
souhlasim ale s tou obtiznosti venku a vevnitr je to podle me presne opacne. dobry technik vyleze venku tezsi cestu nez vevnitr. venkovni cesty jsou mnohem vice kombinace lehke-tezke-lehke-tezke...kdezto vevnitr je to predevsim vytrvalost a silova vytrvalost a na tohle to musis proste vedet jak s tim nalozit. jak dychat, jak protrepavat, jake mit tempo. jak a kde cvakat, protoze na stene porad cvakas a to vystavuje snad nejvic...
Jo, to je asi pravda, ale pro začátečníky tu dost velkou roli hraje hlava. A má zkušenost je, že spíše vylezeš na překližce těžší cestu s preskou každý metr, než lehčí na skále, kde je jištění po 2-4 metrech. Jako začátečník padat na skále neumíš a je rozdíl, když si nejsi krokem jist, zda máš jištění u pasu a jen to trochu škubne, než když jsi dva metry nad nýtem a nevíš, co tě na následujícím metru čeká. Celý se potíš, noha se třese, nýt je neskutečně daleko... To tě nepustí ani ve čtyřce, když tam bude jeden krok nejistý a ty jako začátečník nemáš odhad a sebejistotu, zda to ta noha udrží :-) Něco jiného by pak samozřejmě bylo TR.
to jako fakt teda že určite nie. keby si tú knihu vôbec mal v rukách, tak by si nenapísal nič také, že "môžeš to poznať ale nebudeš vedieť to použiť". a technika je jedna zo zložiek výkonu - a ako taká sa jednoducho naučiť dá. robíš z toho vedu, ale tu predsa nekonštruuješ vesmírne rakety.
Raketu sice nekonstruuju, ale zato funguju jako trenér dětí i dospělých. A bez ohledu na to, kolik kdo čeho přečte a jak moc trénuje, tak prostě platí, že Komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí. Pokud chceš být špičkový lezec, potřebuješ na to i určité genetické předpoklady. A to jak v oblasti tělesné, tak v oblasti psychické. Je to jako s řízením auta. Špičkovým řidičem s citem pro auto a správné reakce se musíš narodit. Průměrnému řidiči stačí jezdit, vyjezdí se, ale závodit by nemohl. A pak je tu sorta lidí, co prostě jsou mizerní řidiče a vždy mizerní řidiči budou, bez ohledu na to, kolik toho v životě najezdí. S lezením je to úplně stejné. Chceš být špička? Pokud ti není dáno od přírody, tréninkem to nedoženeš. Na průměr ti stačí sem tam popolézt, případně potrénovat, klidně i podle knížek, je to jedno, polezeš normálně. A pokud ti není dáno, můžeš trénovat co chceš, číst co chceš a prostě dobrý lezec nebudeš. A jestli tady někdo píše, že po dvou letech ho nenapadne správně zvednout nohu nebo se vytočit, je to celkem jasné, kam patří.
keď funguješ ako tréner dospelých a detí, prečo sa nepodpíšeš? je to zaujímavý jav tu na lezcovi, že vždy, keď niekto o sebe tvrdí, že niekoho trénuje - nikdy sa nepodpíše... a kto tu v diskusii písal o tom, že chce byť špička? si asi ďalší premúdrelý, čo z rekreačného lezenia robí niečo vyžadujúce nadľudské schopnosti...
tipuju, že se nepodepíše, protože diskuze tady často sklouzávají z věcných rovin spíš do žumpy.
btw: obecně má asi pravdu, ale podle mě je ještě řada lidí, který vytočit nohu samo od sebe nikdy nenapadne, ale jakmile se jim někdo v tomhle ohledu častějc věnuje, tak se zlepší o hodně. nedávno mi jeden trenér vykládal o jedný z našich špičkovejch holek, jak se plácala na relativně nízký úrovni, pak jí chvilku trápil a dneska se umísťuje na bednách. můžem říct že vyjímky potvrzují pravidlo, ale neni jich málo, takže to pravidlo neni zas tak silný.
PS - Mám minimálne dvoch kamošov, ktorí sú pohybovo totálne drevá, ich technika je vyslovene "hrozná" a obaja lezú francúzske osmy. Tak ja ti teda neviem, asi im je fakt zhora dáno...
1. ujasnění pojmů - buď se bavíme o lezení nebo o tréninku. To jsou dvě odlišné věci.
2. co píšeš ohledně kámošů, je blbost. Buď nelezou tak, jak píšeš, nebo zase taková paka, aby se v cestě neuměli natočit nebo aby je napadlo, jak nějaký krok udělat, nebudou.
Pokud opravdu nechápeš smysl mého příspěvku, zkusím to trochu jinak - abys by dobrý lezec, potřebuješ určitou schopnost koordinace a rovnováhy (dynamické i statické). Záleží na motorické odpovědi těla, práci a citlivosti vestibulárního systému a dalších faktorech. Tyto věci, zejména schopnost rovnovážné úrovně, jsou vrozené. Existují cviky, kterým můžeš schopnosti koordinace a rovnováhy ovlivnit, ale lze to jen částečně.
kardinalni otazka ovsem je co to je spickove lezeni a jestli byl dotaz polozen v takovem stylu. odpoved je ne, nebyl. pokud se nekdo pta na zaklady a ty na neho s metodikou pro velmi pokrocile tak fakt nevim. opravdu si trener? vzdycky me prekvapi ze nekdo neumi zhodnotit situaci (a jeste trener) a dava uplne nesmyslne rady. pokud to lehce pritahnu ta vlasy tak u nas krome stranika a ondry neni zadny spickovy sportovni lezec. zbytek by to mel rovnou zabalit. 8a? 8b? to je co za vykon? spickovy? tezko ve svetovem meritku. slusny v ceskem meritku a v lokalnim lezeckem oddile budes king... pro nekoho je cil 9a a pro jineho 7a. Na lezeni je krasny prave ten faktor zlepsovani se. a kazdy se muze zlepsit. kecy ze nekomu neni dano jsou mimo. ano nepoleze 9a, mozna ani 8a ale na 7a se podle me muze dostat absolutne kazdy. a o to de. moje rada pro dospeleho zacatecnika je: prvni dva roky lez pro zabavu a ujasni si jakou mas prirozenou obtiznost i hranici. nehrot to. pak pridej systematictejsi trenink na bouldru a na lane. nejake viseni na listach si nech az polezes 7b a kampus od 7c.
Zdali pak víš, jak si odporuješ? Právě tímto způsobem si řada lidí spíš škodí, než pomáhá. Hromada keců bez reálného základu, samé jedna paní povídala. Tak si to užijete. Týpek leze dva roky a dostal se k pětkám a vaše rada je, ať leze. Je to i má chyba, že je tu tolik anonymních komentářů, takže se pak neví, kdo je kdo, uznávám. Ale já z tréninku neradil nic. Žádné tréninkové techniky, ani pro začátečníky, ani pro pokročilé. Jediné, co bych maníkovi poradil, je zajímat se o to, jak tělo funguje. Pak se nebude muset takhle ptát. Vše, co jste mu tu napsali, mu bude k ničemu, spíše škodit, dokud nepochopí, proč to dělá a k čemu jaká tréninková technika slouží. Ale to je tu asi vyšší dívčí :-( Fakt žumpa.
Vím že velký problém je v technice, ale nejsem schopen sám pochopit kdy jak a proč se natáčet, vymyslet pořádně kroky atd. Koukám občas na videa ze závodů a ti se na každým stupu přetáčí, vytočí koleno z jedné strany na druhou, jdou bokem atd, to já prostě nezvládám, nemám pro to cit, nevím kdy to použít
- několik základních věcí. Lez nohama, vytáčej kolena ven a kyčle tlač dovnitř, ušetříš ruce. Rukama uber na stisku, zkus všechno držet o něco menší silou. Snaž se viset jen na ruce natažené, nikoliv pokrčené. Zvlášť u cvakání nebu´d ve shybu, ušetříš tak síly. Aby jsi neměl ruku pokrčenou, můžeš jít do boku celým tělem proti noze, při lezení opisuj tělem chyty které se snaž pořád držet nataženou rukou, jako vopice, švih a ne tah. Vyzkoušej si jednoduchou věc, postav rovně proti stěně a sáhni pravou rukou kam nejvýš. Pak se přitoč pravým bokem a sáhneš výš. Takhle to funguje i při lezení, proto ty tanečky. Malé stupy. Ustát se dá lecos. Tlač hodně silou do stupů, zvlášť když jsou malé nebo ujíždí, ušetříš ruce. Lezení v převisu, nejde lézts vyvěšenou prdelí dolů, musíš břichem kopírovat převis, prohnout se do něho jako luk, klenba roznáší síly do stran, nadnášíš tělo. Je to fyzika, rozklad sil. Jen zkoušením a lezením převisů se naučíš lézt převisy, získáš sílu, naučíš se kam tlačit nohama. Jak se lezci udrží ve stropě? Tlačí ruce proti nohám, to je třeba zkoušet, třeba na bouldru, hodně lidí má problém s morálem, jak visí hlavou dolů. Hákování patou. Často je lepší hákovat špičkou, na kterou se potom můžeš postavit. Pata. podívej se na Adama Ondru na nějaké video, jak dává patu i na malé lišty a pak vytočením přes koleno páčí tělo do stěny, přitom dost ulehčuje rukám. Dalo by se pokračovat, ale tohle můžeš vyzkoušet.
Ještě zvaž, jestli nehraje nějakou roli na skále (narozdíl od překližky) strach, kterej ti nedovolí lézt jinak než hluboko pod svým maximem - třeba právě ty dva stupně. Nemusí to být žádná panika, spíš taková nechuť nebo lenost lézt na max a tedy často padat. Myslím, že spoustu lidí (vč. mě) to brzdí. Stačí se rozhlédnout na překližce, kolik lidí leze do pádu a kolik si radši odsedne.
padám málo, ale když si vzpomenu, co mám luftu pod nohama v Sasku, tak jdu v tu ránu na sportovce, či na překližce krok na max v klidu (jako že beze strachu z pádu - tj. i fyziologicky v pohodě, přestane strach, zklidní se tep, přestanou se potit ruce)
Karle, mně se vyplácí lízt co nejvíc, třikrát, čtyřikrát tejdně, aby si prsty postupně zvykaly. Postupem času jsem ale přišel na to, že často stačí cit pro balanc a "pohrát si s chytama i tělem" a nepotřebuješ tolik síly, kolik sis na začátku myslel.
na prsty mi zatím největší záhul dává bouldr, naopak výše zmíněný míčky si nemůžu vynachválit, přijde mi to na posílení prstů, předloktí, za di břicha lepší jak hrazda.
Záleží jaké a kde máš cíle.
Ale ideální je začít lézt hodně venku, kde je poměrně jiný typ chytů. Samozřejmě záleží na cestě, ale pokud se pohybuješ od 4 do sedmiček, tak budou většinou kolmé až položené a zpravidla budou mít menší chyty a i jiné než na co jsi zvyklý na stěně.
Druhotný efekt venkovního lezení je získávání techniky.
Jen pro stěnaře je většinou deprimující, že venku vylezou o dost míň než na stěně a k tomu ještě často musí přihlížet jak mnohem starší a slabší lezci v pohodě cesty, které oni nedají.
Tak zrovna tam to není výhodně. Tak předražený, že kdekoliv jinde je seženeš levněji. Záleží jestli plast (Horp. Makak) nebo dřevo (vlček eu. Další tipy hledej v diskuzi.
Jste fakt drsoňové. Pilkou uříznout kousek trámku 10x10 (matroš je jedno, ani smrk neva), půl hoďky práce se čtyřicítkou smirkem, provrtat dírku a je to za sobotní deštivé dopoledne hotové. A tady to stojí 600,- Kč.
:-). Deštivé odpoledne znamená třeba 4 hodiny? Za 4 hodiny času si leckdo vydělá mnohem více než 600 nemyslíš? To nepočítám daň, materiál, opotřebení strojů, nějaké to know-how,... Kdyby sis jako zaměstnanec strouhal 4 hodiny dvě koule (nejlépe svoje) a pak je prodal za 100,-/kus, každý zaměstnavatel by tě na konci šichty kopl do prdele :-).
V klidu, třeba mým programátorům platím okolo 1100 za hodinu. Takže ani pro mě by nebyl problém si ty koule koupit včetně člověka, co mi je přijde domů pověsit. Ale prostě z principu bych za dva kousky dřeva o průměru 10 cm tolik nedal. Není to otázka peněz, ale hodnoty toho výrobku. Výrobní cena bude řádově v korunách, raději bych si udělal koule z kokosu, než bych jim za to dal 600. Ale chápu, že když je někdo levý a ještě chce být in, že to za to dá. Třeba na nich bude pro něj to cvičení efektivnější. Musí, když to stálo tolik :-)
Až bude někdo doma šmirglovat dřevěnou krychli o straně 10 cm do tvaru koule s hladkým povrchem, dejte mi předem vědět, přijedu se podívat. Zn. rašple a pilník zakázány a doporučuji buk, aby ekonomicky založeným jedincům koule vydržely co nejdéle :-D
neřešte kraviny. Stačí se domluvit s truhlářem, mě vyrobil z jednoho kusu dřeva 10 cm koule a bez poštovnýho vyšla jedna na 85,- Kč. Ale pokud někdo slušně vydělává, je ekonomičtější vytáhnout šestikilo a neztrácet čas hledáním a domlouváním.
To, že více než 70% lezců v ČR se chová jako socka, co si nechá provrtat za korunu koleno,to chápu. To je už taková tradice. Ale proč ajťák tady potřebuje řešit kolik stojej dřevěný koule u Amuerte?
Protože to, že máš hodně peněz, ještě neznamená, že nebudeš o věcech přemýšlet. Já bych si je nekoupil. A víš proč? Nejde o částku nebo koule, ale o přiměřený zisk a přiměřenou marži. Je to jako s jídlem. Raději si v létě odepřu zmrzku nebo budu pít teplou vodu z petky z auta, než bych zaplatil předraženou cenu a podporoval zloděje a vyžírky. Za normální cenu vydržím jíst jednu zmrzku za druhou celý den :-) Za dvojnásobek normálních cen si nekoupím ani jednu. Takže to samé platí o koulích. Něco stojí materiál, něco práce, lidi chtějí vydělat. Za 40 za kouli mi to přijde málo, rozumnou cenu bych považoval někde okolo 130 - 140 Kč, za 250 prodej dvou hotových (tedy i s dírou a kusem provazu), do cca 350 i s poštovným je to od truhláře rozumné. Velká nadnárodní firma musí být náklady někde jinde, i kdyby to měla za těch 300, ještě bude 250 v plusu. Takže cenu 600 považuji za předraženou a nekoupil bych už z principu.
Nemáš to nějaké pomotané? Přesně tohle právě tržní ekonomika je. Ale že cenu určuje nabídka a poptávka ještě neznamená, že tu cenu musím slepě přijímat. Mám právo si vybrat a vybírám si podle svého uvážení. A pokud se doberu názoru, že produkt nebo služba jsou někde předražené, jdu jinam. A to je přesně případ těch koulí za 600. Že lidi nepřemýšlí a předražené věci akceptují, je smutné, ale je to fakt. A na jednu stranu je to i dobře, když nějakou službu koupím za 300 za hodinu a prodám ji za 1500 až 2000, je to příjemné :-) Ale také přesně vím, jak to v obchodě chodí a že za některé ceny jen zbytečně podporuji stejné lidi, jako jsem já :-) A mimochodem - ta čísla mimo nejsou. Ceny materiálu i práce zhruba sedí, za 300 za obě koule bude normální truhlář - živnostník v mírném zisku.
ahoj, spousta rad nahoře uvedenejch mi přijde dobrejch, hlavně ta s odkoukáním techniky od lepších lezců a zejména lezkyň :-)
mě pomohly ještě dvě další věci:
1. bouldering
2. vytrvalostní lezení
ad 1. - bouldering nesmí být zaměřený na sílu, vybírej si lehčí a spíš technický bouldery, koukej jak lezou ostatní a neboj se zeptat, říct si o názornou ukázku a posouzení, v čem třeba dělá chybu u konkrétního boulderu, kroku
ad 2. - mrkni na článek tady v rubrice tréning, píše se tam o lezení lehčích cest 20-40 minut v kuse se soustředěním na techniku. Ta se sice zlepší, ale hlavně si zvýšíš vytrvalost a díky tomu budou tvoje pohyby na skále víc o jistotě a dovolíš si pak zkoušet věci jinak, hledat lepší řešení, různý kroky, úchopy atd.
A kam? Děláš, jako kdyby amuerte mělo dopravu zdarma. Při dobírce si účtují 142,- Kč, takže za dvě koule 742,- Kč. Vlček má dvě koule do 10 cm za 110,-. I kdyby bylo poštovné stejné, jsi na 152,- Kč. A jakou práci máš na mysli? Provrtat 10cm dřeva šestkou vrtákem? Nebo protáhnout kousek provázku a udělat na něm uzel? Pořád jsi na ceně o skoro 600,- nižší.
Přemýšlím, jak to okecat, ale nic mne nenapadá :-( Takže sorry, zvrtal jsem to, máš pravdu. Ale rozdíl v ceně je tam stále značný, zejména když bys vzal smrkové, jsou levnější (40).
Ty jsi zase nějaký vtipný. Proč by nemohl být bouldering, který není zaměřený na sílu? Na bouldru se dá dělat a trénovat z lezení zatraceně mnoho věcí. Včetně vytrvalosti.
- nenapadlo mě, že když uvedu body 2. a 1. zvlášť, že někdo bude mluvit o vytrvalostním boulderování.
já měl samozřejmě na mysli vytrvalostní lezení s lanem, tak to zdůrazňuju :-)
- ad síla - v tom jsem byl myslim srozumitelnej dost. Netvrdim, že i tak nezesílíš, ale když zvolíš vhodný bouldery a nepřetrénuješ se (tim, že bys lezl až na krev), hlavní posun bude v technice. Pokud bys měl k dispozici jen boulderoffku, kde stavěči preferují výhradně silový bouldery, tak na to radši kašli a zůstaň u lana.
důvodem je lidská neznalost a lenost. na tom se odjakživa vydělává :) já si třeba vyrobil ty stiskový destičky co tam prodávaj. ne tak pěkný, ale účel splní. problém je, že sem tak slabej, že se na nich ani neudržím :D a stály mě prd...jasně, lepidlo, trochu dřeva, repka, šmirgl...a nějakej čas. ale zahrádkář nejsem, takže na takový věci se čas najde :) taky jsem si udělal rukavice co dělá tilak, asi nebudou tak dobrý jako gore, ale z nepromoku sou... http://www.etilak.cz/produkt/cz/79/palcaky-gore-tex-reg/ a dej za ně 1600kč...když si najdeš střih na kuchnynský chnapky tak to uděláš podle toho. musíš mít teda šikovnou mámu švadlenu :) švy přelepíš lepidlem na opravu zátěrovek a je
Hey , hosi , tady uz je 25 let kapitalismus. Furt to nechapete? Klidne si muzes za 5.000 Kc postavit domek ze slamy na vlastni zahrade treba u dalnice. Presto nejaka vilka jinde za 5 milionu neni znakem toho, ze ti ji postavil zlodej. A klidne na tom 2 mega mohl vydelat, coz oproti petikilu na koulich v Amuerte je uz rozdil. Ja bych ti koule klidne poslal, takove co by mi stolar vyrobil za 50, ale za mou praci bych to petikilo take chtel/web, baleni, posta, zaruka, nezaplaceni, vraceni do 14 dnu atd./. Kdyz by to byl muj kseft...Kdyz jsi kamos ze steny treba, tak ti to klidne privezu dom za jedno pivo celkem. Podle mne tedy kluci, kde jste nechali ducha???
hele ale zpět k původní otázce - tazatel má zřejmě sílu jak bejk a vůbec neumí lézt, a vy mu hned radíte dost špeciální a pokročilý posilování, vhodný pro někoho, kdo leze roky, lézt umí? nespadli jste z višně?
ať leze a používá nohy. je to votřepaný, ale hudy prej dřív vylezl desítku (na písku teda) než se naučil shyb. já vím že je to dneska naprosto rekreační a nezaznamenáníhodný výkon, ale majstrovi tazatelovi k tomu chybí, ať počítám jak počítám, nejméně čtyři stupně a dvanáct písmenek.
To jsou jiný dimenze. Pro běžného smrtelníka je reálný lezení tak 6-7. Ano, ti co od mala sportují mají fyzičku i pohled jinde, jenže potom suše tvrdí, že lezení 8,9,10 je běžné. Není, leda pro sportovce, ne bez soustavného tréninku a sportování a pohybu.
neřekl jsem že je to běžné. ale rozporuji názor že se na šestky musí nějak zvlášť posilovat a ausgerechnet na nějakejch soustruženejch koulích či co. stačí se podívat do skal, jací věchýtkové, vypítkové, dědečkové, postiženci a chromajzlíci lezou cesty o mnoho stupňů těžší než má problém tazatel.
no a pak se na to dá jít jinak - jako třeba já to dělám. holt jsem se smířil s tím, že na lezení nejsem přirozenej talent, trénovat mě nebaví a ani nevím kde bych na to vzal čas, a lezu si ty svý trojky čtyřky šestky sedmičky (výjimečně), nic si z toho nedělám a baví mě to - jinak bych to přece nedělal.
a nebude lepší se na to vysrat? takových kašparů co dělají všecko a nic pořádně je všude plná prdel a je s toho tak akorát bordel. já vím, sis přečetl v life stylovém časáku, že to je free cool & in, ale radš to zvaž a zůstaň v posilce...
jistě že jí má, a právě proto je to pako. proč vůbec říkat tak obecnej statement, kterej je pravdicej vždycky?
kdo je ten arbitr, kterej řekne kde přesně začíná "dělat něco pořádně"? začíná to u nějakýho čísla nebo u přístupu nebo u naladění mysli nebo u značkovejch hraček nebo skvělejch fotek na facebooku nebo kde?
nebo to znamená dělat něco profesionálně či aspoň soutěžně? co lidi, který to prostě jen baví a nemají vysoký ambice?
tu větu bych pochopil snad jako reakci na někoho, kdo se jednoznačně předčasně cpe někam, kam nemá (TR čtyřkař na prvního na písku, roční hobík na campus apod.), ale thats not the case.
dotyčnej zatim zůstává hlavně v tělocvičně a někde venku na sportovkách se drží hodně při zemi a kupodivu ani nepíše, že by lezl TR.
Jenže ten Karel, který se ptal v prvním příspěvku, to bere jako výkonnostní, zajímá ho trénink a chce lézt lépe kvůli ostatním.
Kdyby měl lezení jako životní postoj a filozofii, bude si užívat lezení jako takového, bude milovat pobyt ve skalách, chvíle s kamarády. Ale nic z toho tu není. Karla štve, že kámoš toho vyleze víc, i když je slabší, a chce se zlepšit, aby lezl těžší cesty. Tohle je o soutěžení, ambicích a výkonu. Lidi, co si jen tak lezou pro radost, obvykle klasu řeší jen při výběru oblasti a cest a vozí krásný články a fotky klidně z pětek. Takže proto ty komentáře :-)
"..to bere jako výkonnostní, zajímá ho trénink a chce lézt lépe kvůli ostatní..."
kde to tam vidíš? a kde vidíš, že ho to štve? já tam vidim jen dotazy svědčící o bezradnosti, trochu snahy o snad objektivní srovnávání, ale soutěživost? zajímavé...:-)
V řádcích i mezi řádky? Ber to jako celek. A přidej tomu skutečnost, že neúspěch ve zlepšení ho dovedly až do stavu, že prosí ostatní o rady (je to ok, ale ukazuje to, jak moc o to pisateli jde). Takhle nepíše a nechová se člověk, kterého zajímá jen lezení, ale jsou to slova člověka se zájmem o sportovní lezení, který preferuje výkon před jinými přínosy. Něco jiného by bylo, kdyby dotaz padl ve smyslu lezu xxx let a mám vytouženu cestu nebo mne bere ten a ten projekt, co pro to mám udělat, abych to dal? Jako životní styl ho lezení nebere, na lezení jako sport nemá buňky. Takže jsme opět na začátku. Jak napsal výše klasik ...a nebude lepší se na to vysrat? I když je obdivuhodné, že vydržel dva roky dělat něco, co mu vůbec nejde.
Vůbec jsi to nepochopil, nebo jsem se špatně vyjádřil. Rozhodně mi nejde o soupeření s kýmkoliv, ani spolulezcem, jen jsem si nedokázal vysvětlit, proč měně to nejde tolik co jemu. Jak jsem psal, lezní pro mě je zábava, ne jediný koníček. A pokud jde o hory, troufám si tvrdit, že jsem na nich strávil víc času než ty. Pravda, určitě jsem nelezl tak hodnotné cesty, ale vztah k horám mám od mala. Pokud se budeme trumfovat, k čemuž bych nerad dospěl, tak jsem už chodil a občas lozil ve všech známých horách. Mám za sebou Huascarán, Aconcaguu, málem Denali (250m od vrcholu), Mount Kena, Kili, Lenina a Chan Tengri, v Alpách 34 čtyřtisícovek, nad 5000m jsem strávil desítky nocí. Ale to jsou všechno jen chodecký vrcholy s trochou lezení. Já nikdy nebudu horolezec tipu Máry Holečka (kdo z vás ano), nikdy nepolezu na skalách jako Ondra, to pro mě zábava není. Neocením to, že někdo v Tatrách vyleze Hokejku a ještě v zimě, pro mě je lepší jít na Blanc od Midi pěkně v klidu, pozorovat východ slunce a fotit si. Nemusím brousit v Labáku desítky, na písku mám nahnáno a raději budu na Vysočině lozit čtyřky na Drátníku, pro mě je to stejná zábava.... Ano, nejde i to a nejspíš k tomu nemám vlohy, e to ale důvod proč bych toho měl nechat? Proč?? Ty třeba neběháš tak rychle jako já a nikdy bych si netroufl říct, že se na to máš vykašlat. Věnujeme se oba něčemu co nás naplňuje, někdo to umí víc, někdo míň, důležitý je že se u toho oba bavíme, ne?
což nesvědčí samo o sobě vůbec nesvědčí o tom, jak kvalitně tu práci děláš, ani o tom, jak dobrej odhad máš v tomto případě. ale vypadá to, že máš potřebu to říkat :-)
někdo by mohl namítnout, že kdybys v tom byl opravdu dobrej, tak je to ne "jedna z", ale jediná činnost, která tě živí :-) ale neboj, možná jsme oba ze stejnýho oboru, takže i.m.o. to nutně tak bejt nemusí. ale projekci svých vlastních duševních obsahů tu frčíš fest. jak jsem řekl: hmm, zajímavé...:-)
Proč by to měla být jediná činnost? Není trochu riziko nosit všechna vejce v jednom košíku? A pak taky mne nebaví, dělat všechno sám. Je lepší rozdat úkolu a pak se věnovat tomu, co tě baví více. Raději zaúkoluju podřízené a půjdu si koule udělat, než dřít a kupovat si je. Dělám věci pro radost, ne proto, že musím :-)
promiň že jsem tě nepochválil za tvou domnělou jasnozřivost. a promiň, že tazatele vnímám naopak jako celkem skromnýho věcnýho týpka, co si na nic nehraje. sebestřednejch mamlasoidních příspěvků tu občas bývá dost a jeho k nim podle mě nepatří. ale můžu se plést..
PS: budu se dál držet zlatého pravidla: bludy nevymlouvat :-)
U ve druhé třídě na základce se učí čtení s porozuměním textu. Takže bych ti doporučil se soustředit a a vždy si nejdříve text trochu rozebrat. Je jedno, zda příspěvek napsal sebestředný mamlas nebo skromný týpek, není to důležité.
Co by ale důležité být mělo:
1. autorovi je lehce nad čyřicet, sportuje od mala, osvalený, ale přesto netuší, jak posílit předloktí a prsty a musí se na to ptát v diskuzi.
2. po dvou letech lezení se plácá v cestách okolo pětkové obtížnosti a to i když je celoživotní sportovec
3. za dva roky lezení nepřišel na rozdíl ve využití techniky a síly, nenapadne ho se natočit nebo vytočit koleno...
Názor na autora mám, ale nehodnotím ho, je mi jedno, jaký je. Ale výše uvedené tři body mne (a nejen mne) vedou k tomu, že prostě lezení není jeho šálek kávy a že by si měl najít něco, co mu bude sedět lépe. A nepomůže mu ani naše přechytrá diskuze :-)
ano, vnímáš to přesně, s absolutní pravdou a jistotou jsi to vystihnul. jdeš příkladem, ostatní jsou hlupáci, když to vidí jinak, ještě že jsi jim poradil jak vnímat a porozumět psanému slovu. na to jsme všichni co jsme dobře míněnou radou přispěli, úplně zapomněli, chce to se soustředit! a taky se chvástat :-)
Opět je pokus o shození, ale k věci nic. Zkus napsat něco pořádného. Jsou ty tři body v mém shrnutí špatné, nebo ne? Pokud ano, jaké by bylo shrnutí tvé?
Pokud použiješ to mé shrnutí, jaký závěr bys z toho udělal ty? Pokud uděláš shrnutí vlastní, můžeš tedy připsat i svůj závěr?
Patent na rozum nemám, pokud to celé vidíš jinak, rád se na to podívám, třeba máš něco přesnějšího a já se mám ještě co učit. Takže můžeš tedy napsat, co je na mém názoru špatně a jak je to podle tebe?
myslim ze spatny je zaver: Ale výše uvedené tři body mne (a nejen mne) vedou k tomu, že prostě lezení není jeho šálek kávy a že by si měl najít něco, co mu bude sedět lépe. A nepomůže mu ani naše přechytrá diskuze :-)
to si to honite navzajem mezi sebou a zapominate na pozitivni motivaci...
ale já se už nesnažím psát nic pořádnýho, svý jsem řekl jasně. když je někdo zaseklej na něčem, co si vymyslel (v potřebě shazovat), tak není prostor pro diskuzi. čau, už nereaguju
Najdi si nějakého Kouče, který malinko ví o čem mluví. Lezení se dá vysvětlit, ale hlavně předvést a zdůvodnit - spousta lidí leze od přírody správně, ale spousta z nás to potřebuje vysvětlit a pochopit. Okoukávání od lepších má velikej smysl a dobré výsledky. V začátcích je stížnost na limitující prsty a předloktí běžná, ale jak bylo řečeno několikrát níže, není to síla co tě brzdí, ale hlava/technika lezení - nejdříve je třeba naučit se lézt. Řeči, že ne to někdo nemá, jsou nesmyslné. Spousta z nás nemá dáno na nejvyšší soutěžní ambice, ale na běžné sportovní lezení na stěně i skále má každý, kdo není úplný pohybový antitalent.
Loni jsme pořádali společně se stěnou Písek tréninkové semináře a hodně jsme probírali i techniku. http://www.aktivnisport.cz/jak-jsme-aktivni/ podzimni-treninkove-seminare.html určitě budeme něco podobného opakovat a určitě nejsme jediní kdo to dělá.
Nevím jestli Helena svoje svěřence učí techniku někde jinde než na stěně, ale co jsem ji kdy viděl na Klajdě, tak jen jistila a nic nevysvětlovala. Je fakt, že její svěřenci to zas tak nepotřebují, takže to neberte jako útok proti ní, stejně se tam chová i Martin.... Ale jak píšu, možná tu techniku vysvětlují jindy, nebo jsem si nevšiml, zas tak často se nevidíme....