ahoj, při dnešním boulderování mi při patování v převisu (pravá pata položená na vnější hranu paty a následně plynulým tlakem zatížená) ruplo v koleni. Na to, jak hodně hlasitý to bylo - jak kdyby prasknul špagát - mě skoro nic nebolí, jen když bych zkouš
Ahoj, od pondělka 1.9. do čtvrtka 4.9. jsem služebně v Benešově u Prahy, poradil by mi někdo, kam si zajít zalézt? Ideálně bouldrovka... jinak cokoli, klidně i bouldry venku. Děkuji moc!!!
tyhle mezerovací úchyly prostě nechápu. Proč proboha tři mezery, když stačí jedna
www.lezec.cz/clanek.php?key=11270&nazev= nabidka_lezeckych__treninkovych_hodin
nějakého trenéra ti nedoporučuju, doporučuju certifikovanýho člověka, kterej se tím oficiálně živí. Rovněž doporučuju si jeho rady prověřovat přes další materiály, např. horometodiku na webu. A přemejšlet o tom, co říká, vlastní hlavou.
Dobrej dotaz na ideálního adepta je kolikrát slítnul, jaký průsery má za sebou a jak z toho vybruslil.
V regionech mimo velká města je spousta horolezeckých oddílů, které učí začátečníky zdarma nebo jen za symbolický bakšiš. K tomu účelu mají vyškolené instruktory ČHS a (teoreticky) jednotnou metodiku. Ve větších městech to bývá v horolezeckých oddílech dražší. Já se většinu podstatných věcí naučil z metodických knížek a od kamarádů, kteří už lezli. Asi proto že v 90 letech ten systém nefungoval nebo fungoval podstatně hůř než dnes. Při větších profi stěnách fungují i komerční instruktoři/ lektoři/ trenéři lezení. Horolezení se taky rozpadá do mnoha disciplín a záleží na tom co konkrétně tě zajímá a co ten zvolený učitel umí nebo dovede naučit. Pokud vím tak v ČHS jsou třeba instruktoři skalního lezení a potom HAL (instuktoři pro lezení v horách). ČHS taky pořádá metodické dny pro "veřejnost". Teď zrovna se jeden chystá na Krušberku.
Začínat zrovna s boulderingem není nejlepší nápad. Možná bych doporučil nejdřív zkusit něco na laně. Naučit se základům, dát svalům a šlachám možnost si zvyknout na zátěž a pak jít na boulder.
Zajímá ho bouldering, proč by měl jít na lano :D Prostě když je s Prahy a zajímá ho bouldering,může jít do Boulder Baru kde dělají kurzy pak do Lokál Bloku kde dělají také kurzy nebo na Big Wall, kde je kromě stěny na lano obstojná bouldrovka a světe div se dělají tam i kurzy. Proč by někdo měl chodit lézt s lanem kvůli zpevnění těla,svalů,šlach a bůh ví čeho ještě,když ho lezení s lanem neláká fakt nechápu.
Souhlasím je to jak říkáš.. každý ať jsi najde svou cestu.
Nicméně rada výše nebyla od věci. Dle mého byla myšlená tak, že pro to aby mohl začít kvalitně bouldrovat, je klasický lezecký základ tou nejlepší cestou. Spousta mladejch a asi i silnejch lezců začíná na bld, kde sice celkem rychle získají sílu velkých svalů, ale málokdy se naučí i dobře lézt. Riziko zranění z přetížení je na bld minimálně v začátku několikanásobně vyšší než na stěně s lanem. Osobně doporučuji stejný postup - nejdříve lano a pak bld.
Ono i na té bouldrovce jde začít, jen se člověk nesmí nechat vybláznit lidma okolo a snažit se udržet ty "jejich" chyty. Naopak bych řekl, že technika se na bouldru učí lépe. Ze svých zkušeností můžu říct, že studenti po semestru bouldru lezou technicky lépe než po semestru na stěně.
Ona i technika vyžaduje sílu. Těžko se položit do bočáku nebo se zvednout na noze, když na to nemáš sílu. Takže je opravdu možné, že po získání síly na bouldru se zlepší i technika na laně. Lezení potřebuje oboje, sílu i techniku, takže tomu je potřeba přizpůsobit i trénink. U řady začátečníků si dovolím tvrdit, že ke zlepšení na laně dojde jak po bouldu, tak třeba i po posílení ve fitku. Když vidím řadu lidí na stěně, tak jako první je po poslal shodit pár kilo, jako druhé zpevnit korzet a posílit nohy a pak teprve bych je pustil na lano. Ale bez pevného těla můžeš být technický genius, ale když se tam neudržíš v potřebné poloze, je ti to k ničemu.
To píšu, jen obráceně :-) Abys mohl nacvičovat nebo využívat techniku, musíš mít sílu. Právě proto, aby nebyla limitující. Ale platí to nejen o nácviku techniky, ale i o jejím využívání. A není pravda, že technika je důležitější, než sila, ale taky není pravda, že síla je důležitější, než technika. Oboje musí být v rovnováze. A to platí o celém těle. Nohy, břicho, záda... Pro začátečníky asi důležitější, než ruce. Do cest cca 6-7 (kolmice a rajbasy) prakticky prsty a síla v předloktí nejsou potřeba, dá se to vylézt dobrou prací nohou a těla.
je rozdil mezi boulderingem v pojeti lezce a vyuzitim boulderingove steny pro rozvoj lezecke techniky a sily u zacatecniku. to prvni je pro zacatecnika zcela nevhodne, to druhe vynikajici.
Radek
Netvrdím, že se na bld nedá začít, naopak.. Nicméně pokud se ti nikdo nebude věnovat, budeš se tam pouze plácat vymejšlet osloviny. V lepším případě zkoušet to co vymyslí někdo jiný na co nebudeš mít ani silově ani technicky. Oproti tomu inteligentně postavené cesty (není to samo všude pravidlem) na stěně s lanem mohou předat samy o sobě daleko víc.
Samo pokud má začátečník štěstí a narazí na někoho kdo problematice výuky lezení malinko rozumí a bude se mu nějaký čas věnovat, pak je bld dobrou cestou. Nicméně umět lézt a umět učit lézt jsou dvě diametrálně rozdílné věci, které bohužel málokdo zná. Proto primárně doporučuji začínat s lanem.
Ve finále i následně když máte to štěstí a někdo Vás učí jak se hýbat, bych to lanem prokládal v co největším poměru pro lano. Neb "vylézt se" na bld - nalézt metry a km je také daleko větší problém než na dobré stěně s lanem. A právě ty nalezené metry je to, co udělá kvalitu.
Celkem by mě zajímalo to posouzení po semestru lezení bld/lano v čem to posouzení spočívá.. Jak porovnat kde jsou lepší výsledky? Necháte bouldrysty lézt na laně a lezce s lanem pošlete na bld? Samo z bld jsou asi silnější, ale co to dokazuje?
Abych to uzavřel, pro začátek bych preferoval spíše lano a vhodně doplňoval bld a časem měnil poměr dle preferencí daného lezce. Ale to je ideální stav:)
Pokud se někomu někam vůbec nechce tak lezte pro radost a to stačí..
No já bych tady hlavně z trenérského hlediska viděl obrovský rozdíl mezi tréninkem a studenty během semestru. To nic s tréninkem společného nemá. Je to jen seznámení se s lezením, aby studenti znali základní problematiku lezení a navíc v téměř každém sportu platí, že začátky jsou vždy velmi rychlé, ale není za tím trénink, ale přizpůsobení se těla novému pohybu (opravdu nezaměňovat tuto adaptaci na nový sport s tréninkem). Trénink je pak samostatný dlouhodobý proces, kde lano i bouldrovka mají svojí nezastupitelnou roli (u běžných lidí).
To posouzení je čistě subjektivní, prostě vidím, jak se při lezení pohybují. Ono to samozřejmě souvisí i s tím, že na bouldrovce je možnost se technice věnovat více a důkladněji. Na stěně sice základy techniky taky proberem, ale stejně více hlídám věci jako správné navázání, jištění apod., prostě aby se mi hlavně nikdo nezrakvil. V poslední době se mi jedna slečna navázala na materiálové poutko a jeden kluk si místo půlloďáku jen obtočil lano kolem karáble.
Ideální je, když má začátečník na bouldrovce schopného parťáka, který mu s technikou pomůže. My máme třeba na bouldrovce postaveno spoustu lehkých bouldrů, kde síla vůbec nerozhoduje. Nechám studenty boulder zkusit a pak si společně projdeme jednotlivé kroky a ukážeme si, jak by to šlo přelézt třeba snadněji nebo jinak než vymysleli oni. Tohle prostě na stěně pořádně nejde. Stěna je super na nalezení metrů, ale zase je nutné vybrat vhodné cesty.
Aha, no jo, ale z hlediska tréninku je tohle úplně rozdílná skupina, než klasický trénink. A řekl bych, že i cíle mají být jiné. Ty je potřebuješ seznámit s lezením, trénink tě naopak má posunout třeba ze sedmiček na osmičky. Do 6-7 žádný lezecký trénink není potřeba, kdo se tam po pár (řekněme půl roku) lezení nedostane sám, stejně to nenatrénuje, nemá předpoklady.
Aha, no jo, ale z hlediska tréninku je tohle úplně rozdílná skupina, než klasický trénink. A řekl bych, že i cíle mají být jiné. Ty je potřebuješ seznámit s lezením, trénink tě naopak má posunout třeba ze sedmiček na osmičky. Do 6-7 žádný lezecký trénink není potřeba, kdo se tam po pár (řekněme půl roku) lezení nedostane sám, stejně to nenatrénuje, nemá předpoklady.