téma níže mi připomnělo problém, kterej mívám já a v těžších krocích je to docela průšvih. přeskakujou mi docela často šlachy, jak v prstech na rukou, tak v podkolenních jamkách (tam je na to geniální třeba žabák-sázka na jistotu) Už x krát jsem to musel
Ahoj, chtěl bych se vás zeptat jestli máte někdo zkušenost s nataženou šlachou prsteníčku. Když jsem si to natahnul zabolelo to celou dlani i předloktím až po loket. Poté již jsem nelezl, ale ani po cca 3 týdnech necítím výrazné zlepšení. Zlepšíse to? A j
kamarád mého znamého zahynul v létě 25.7. u Chamonix. Znám přesně místo a čas neštěstí. Poslední kdo s ním mluvil byli tři Slováci. Prosím, všechny kdo by mi mohl poskytnout jakoukoli informaci,kde bych je mohl najít, aby se mi ozval
ahoj, poradil by mi někdo klasickou českou pískovcovou oblast vhodnou pro začátečníka na písku (lezu dlouho, ale na českém písku jsem nikdy nelezl). byl jsem v pár skalních městech a nejvíc se mi asi líbí oblast českého ráje. hledám nějakou slušně odjiště
Zdravím!
Dávnejšie som videl video (mám pocit, že to bolo z UK Climbing, ale ruku do ohňa za to nedám), kde mal týpek v garzónke spravenú bouldrovku zo spodu postele (rám postele s matracom dvihol k stene a zaistil v určitom sklone). Skúšal som go
zdarec, budu podrážet lezky na stěnu a přemýšlím o vibram indoor - žlutá. máte někdo? lepí to jako ostatní vibramy, nebo to je to spíš levnější verze - něco jako u nás grippin?
dík
Poraďte mi prosím nějaké cesty obtížnosti IV-VIIa, na kterých by se dala dobře nacvičit spárová technika.. Ale žádné vraždy nebo zelené/drolivé hnusy :) Nejlépe v pásmu Děčín-Liberec-Jičín. Díky!
dotaz na místní znalce,asi každej ví, o čem je lezení na vápnu nebo na písku, ale je nějak zvláštní-specifický lezení třeba na čediči, znělci, ortorule..dokážete nějak srovnat třeba právě s vápnem?
ahoj, poradil by mi někdo klasickou českou pískovcovou oblast vhodnou pro začátečníka na písku (lezu dlouho, ale na českém písku jsem nikdy nelezl). byl jsem v pár skalních městech a nejvíc se mi asi líbí oblast českého ráje. hledám nějakou slušně odjištěnou (nebo aspoň hodně hodin) nebo sportovní oblast. když by mi někdo doporučil přímo cesty, bylo by to super. PS jak je to vlastně s mágem na pisku - je to zakázané všude/je to zakázané ale od určité obtížnosti se to toleruje/je to na svědomí každého/je to povolené?
Magnezium je zakázané všude v chráněných oblastech (jmenovitě i na Panťáku, Suškách,...) s dvěma výjimkami, což je Labák-levý břeh a Křížový vrch. Tam se smí od IXa. O nějaké toleranci se nehodlám bavit. Kdo na to nemá, má spoustu jiných možností, kde se vybouřit.
to že máš na něco těžšího poznáš většinou tak, že lehčí cesty dáváš s prstem v nose. Dobrý je si nechat doporučit od někoho zkušenějšího, znalého místa.
A taky si uvědomit, že písek neni zrovna sportovkářská oblast. Tedy až na výjimky, jako je třeba levej břeh.
Ono se zkoušet posouvat tak, že zkoušíš těžší cesty, může vést taky k tomu, že se přesuneš na kriplkárku
Na Křižáku to sice není zakázané ochranou přírody, ale stále platí usnesení ČHS, že by není vhodný mágovat v cestách pod IXa a v cestách, který vznikly bez Mg. Realita je samozřejmě poněkud jiná, ale omágovaný VI a VII a valstněš někdy i III sou fakt zvěrstvo a chtělo by se zamyslet nad tim jestli teda nejet to opatlávat jinam (na nepísek). Krom toho ty "opravdový" sportovci co lezou těžký cesty a mágujou, sou zvyklý si ty cesty po sobě kartáčkem očistit... Takže tady nenaváděj k patlání v lehkejch cestách s připitomělejma smajlíkama.
ČHS obhajuje používání MG na písku (říká tomu pragmatismus), jmenovitě Bloudek, Hrubý Resch, takže bych si s jeho používáním hlavu nelámal. Je běžné, že se používá na oficiálních akcích pořádaných ČHS (Zoban), takže to bude asi OK.
stačí jedna blbá akce, na který se na písku skoro oficiálně práší, a někteří nýmandi to bezmou za normu. Škoda že se nejste schopní stydět, natož se veřejně omluvit.
Doporučuju spíš Sasko. Je to pevnější a většinou se dá lépe odhadnout, zda Tvoje jištění dobře drží. Naprosté klasiky okolo trojky jsou vícedélky např. Schusterweg na Falkenstein, Schusterweg na Talwächer, Uferweg na Mönch, Alterweg na Hunskirche, Gühnekamin na Gans, Alterweg na Lokomotive.
Na Hruboskalsku bych taky s písky neradil začínat. I když potom už to může být snad jenom lepší:). Pro začátek si vyber Ostaš, Prachov, Křížový vrch. Na Křižáku většinou lze poznat ze země co tě čeká a v průvodcích bývají hvězdičky (pokud nejsou lze se spolehnout na počet přelezů konkrétní cesty na Lezci). Líp se začíná s někým místním. Pokud nelze tak lez ze začátku (pro tebe) lehčí cesty s členitou skálou a nějakými kroužky a uč se mezi kruhy zakládat smyce. Není od věci umět založit kromě smyčky do spáry i ruku a nohu:). To se dá trénovat i na umělé stěně.
Tak doporucil bych lecos ale Sasko opravdu ne. Oblibena disciplina Sasiku je komin a sirocina. Pochopitelne, tyto useky se nezajistuji. Nerikam ze tam nic pro zacatecnika vhodne neni ale v Cechach je toho vice a s lepsim pruvodcem zlast kdyz nasinec neumi nemecky.
Ja zacinal ve Skalaku a rovnou na prvnim bez zkusenejsiho partaka. Vzhledem k tomu ze ziju to jde. Nyni bych poslal novacka asi do Ostrova. Pulku cest tam delal jisty motorovy starik ktery se kruhy nebal davat a material tam je vcelku pevny.
neviděl bych problém v komínech a spárách, těch tam v důsledku moc není a většina cest, které končí komínem má nějakou variantu, která vede stěnou kolem. Problém je pro týpka spíš rajbas, který teda Sasíci umějí. Ale to bude problém i v Čechách. Většina výlezů na věže je oblých. Možná proto si dávají už leta letoucí v Labáku poslední kruh v cestě jako slaňovací
lezu všechno přibližně do 9,ale většinou cesty, kde se v případě pádu moc neproletím. sedí mi kolmé a převislé cesty po lištách, ostřejších chytech a dírkách, položené cesty po oblých a rajbasy moc nemusím
Jestli chce klasickou pískovcovou oblast, tak by opravdu měl jet někam jinam než právě do Labáku a na Panťák.
Pořád si myslím, že Hrubice s Normálkou na Kapelníka a Taktovku, hvězdičkovkami na Dračky a ve skupině kolem Majáku jsou dobrou volbou pro první sedmičky na písku. Tam vždycky najde někoho, kdo mu případně poradí s jištěním. Výše zmiňovaný Ostrov má kapku rozlítanou klasu a jištění taky Bělina občas řekněme pokazil. Což platí v menší míře i o Tisé. Když na pevnější, to bych pak navrhl spíš Ostaš/Bišík.
nemusí to být vyloženě klasická oblast z historického hlediska, rád bych se podíval do oblasti pískovcových věží, abych na písku nelezl jenom na chřibech. čím to bude z moravy blíž, tím líp.když to bude sportovně odjištěná cesta, silová po dobrých, bude to pro mě plus, spíš mi jde o změnu prostředí
Je to dál, ale ideální asi Labák, Tisá a spol. Teda pokud chápu tvoje požadavky. Jinde je taky pěkně, to určitě, ale ne každý se chce (či má prostor) nejdřív postupně adaptovat...
A pokud budeš chtít klasické cesty, v těch jmenovaných oblastech jich taky najdeš stovky.
takže pokud to dobře chápu by pro mě byly dobré: Ostaš, Křižák, Panteon, Bišík, Labák. mohl by mi někdo znalý ještě říct + a - každé z těchto oblastí. jinak všem děkuju za rady
jak můžeš napsat, že je tam pro něj hromada doporučitelných cest, když ty máš za maxivýkon pětku? Měl by radit člověk, co se pohybuje v jeho číslech...
plusy
Ostaš, Křižák, Bišík: máš to nejblíž, neni to extra vysoký, je to chytovatý, je to tam pěkný :-)
Labák: nejdelší cesty u nás, mj. i spousta sportovek, taky celkem chytovatý, taky pěkný :-)
Panťák: nejpevnější matroš, v podstatě jiná sorta pískovce (cenomanský pískovec)
V každý z těchto oblastí najdeš jak klasiky s minimem kruhů a často i minimem možností smyčkování, přes dobře odjistitelný cesty až po sportovky. Labák máš často vyborhákovanej po 3-4m, chce to delší lano (a neprasit spouštěním, prostě slanit, pokud to jde). Na levým prej sportovek víc než na pravým (levej břeh neznám).
Co se týče otázky lezení cest na který máš, jde zase o ochranu skály, písek se drolí a láme jinak a víc než jiný horniny. jestli polezeš na hraně fyzických a hlavně psychických možností, asi se nevyhneš tomu, že občas něco ušlápneš nebo ulomíš. Na sportovce je to škoda (nejen z hlediska ochranáře, ale i z hlediska lezce - můžeš poškodit cestu, zlehčit jí nebo naopak učinit nelezitelnou), na klasice to je často o život (padáš víc, možno až na zem) a proto je nad cestou potřeba mít větší převahu, abys mohl lízt s jistotou, v klidu, šetrně atd. a nezrakvil sebe ani skálu.
labák - piškot píše, že tam jsou i klasické cesty. Jsou, ale prakticky nikdo je neleze. Takže tam přijedeš, zeptáš se, co lézt a z těch několika tisíc cest stejně skončíš na Baštách, na Trůnu, nebo něčem podobném, kde valíš jen s expreskami po načárkovaných chytech. Ten zbytek cest vesele zarůstá. Podotýkám, že na Baštách i na Trůnu (a na celém pravém břehu) je použití magnezia zakázané.
Hele, tenhle komentář úplně moc nechápu.
Nikdo tam klasické cesty neleze - ale jo, leze. Jistě, v poměru k množství lidí, co se motají na Baštách a Trůnu, je to málo lidí, ale co si pamatuju, v Ádru se taky už dlouho nejvíc lidí motá za Stránskejma a v Himálaji, na Křížáku na Rokoku a na Květnový nebo teď v tajných sektorech...
Problém toho, že se klasický cesty lezou míň, je možná problém lidí, který je chtěj nebo nechtěj lízt, ale ještě spíš problém těch lidí, kteří mají jednoznačnej názor na to, co by všichni lízt měli a jak přesně, a co by naopak lízt neměli.
Myslím, že v tom Labáku se jenom ukazuje víc než jinde, že když je k těm klasikám hned vedle nějaká poloklasická nebo skoromoderní alternativa, tak ta zajímá většinu lidí víc. Já to ale nevidím jako bůhvíjakej problém. Pár lidí si ty klasiky pořád vyleze, no a ty ostatní se aspoň nemusej přemáhat. Tuším, že je to pohled do očí realitě, kterej třeba někomu pevně zakopanýmu v ideologických pozicích nemusí být příjemnej, ale co s tím naděláš? Rozdávat lidem povinné dobro ve formě vytlučených jištění, aby jim nezbylo než se zase jít trápit do klasik?
Mech sice v posledních letech všude na písku roste víc než dřív, ale podle mých zkušeností i v tom Labáku najdeš pěknejch klasik v dobrý skále možná víc než v jiných oblastech, který tím neznevažuju.
No a krom toho i kdyby všechny zarůstaly, myslel jsem, že mech a klasika jdou dost dobře dohromady, nebo ne? Když si vezmu Ádr...
Nechci ten Labák vnucovat, jinde je taky pěkně.
Jenom vycházím ze svých zkušeností a vzpomínek na ně a zkouším si představit, co by tak někomu, kdo na písku moc nelezl, ale má celkem úroveň, mohlo vyhovovat. Odhadoval bych, že třeba osmičky v Labáku by mohly ze začátku uspokojit víc než sedmičky v Příhrazech nebo na Hrubici s permanentním pocitem usolujících nohou a nejistých chytů. Ale můžu se plést. Všední odpoledne v létě na Hrubý skále je příjemný, ať už se leze nebo ne.
Pravej břeh Labáku je třeba 15 km stěn. Když se rozhodneš nejít tam, co chodí tupá většina, najdeš si určitě i něco jinýho, to bych se nebál. Kupodivu občas i někoho potkáš. I když mě celkem vyhovuje chodit na místa, kde se nečekají fronty na cesty a kde člověk moc lidí nepotkává.
No ale i když zabloudíš na Bašty, můžeš si dát krásnou Cestu na truc, morálovou klasiku vzdušnou až dost, kde by ses ale snad neměl zabít; vedle smyčkama dojistitelnou Cestu vlajkonošů. I ten Kruh za kruhem jednou za život pěkně v kuse až nahoru není špatnej zážitek. Na Baldachýnu se mezi borhákovkama schovává taky pár pěkných klasických kousků... Když si nevylezeš na Titanic Pravobok, ale Převozníkův hněv nebo Fahrenheita, užiješ si klasiky taky dost... Je to všude. Jenom za každou cenu nehledat problémy, rozhlídnout se, a nebo mermomocí neživit nejakou vnitřní nenávist k ďáblovu Labáku. Ale to je už taky součást koloritu.
Vypadá to na hezkých pár dní, tak ať to leze!
Napsal jsem, že tam jsou, ale že se moc nelezou a tys pak napsal to samé. Kruh za kruhem nikdo neleze se smyčkami, i ten název tomu napovídá, to bych za klasickou cestu moc nebral. On tazatel prostě na začátku chtěl klasické písky a právě ty snad se mnou budeš souhlasit, že na Hrubici se lezou hlavně klasiky. Je to osvědčené, je to bezpečné, je to hezké. Pod klasickou pískařinou si spíš vybavím věž i s knížkou a to zase Labák moc nesplňuje. Neber mě za slovo, jsou tam, ale na to se do Labáku vážně nejezdí.
A co se týká Ádru - že se leze nad Stránskými je pravda, ale od těch lezců blbost. Třeba Konec jedné spáry je opravdu hnusná cesta. Že se ale leze hlavně za Stránskými, s tím už souhlasit nemůžu - viz. Král, Želva, Dafné, Štěpánka, Starostová, Vinnetou, Vrátný, skupina kolem Havrana, skupina kolem Bragliho atd. Těch míst, kde vždycky někoho najdeš, je víc v Ádru, než na pravém v Labáku. A je to jedna klasika vedle druhé.
No, mě přišel nesmyslný argument, že se někam nemá na klasiky jezdit, protože je tam moc lidí neleze. A ještě si přihřát polívčičku s maglajzem. Když tam klasiky jsou a stojej za to, je to pro mě dostatečný. Nikdo je neleze - když se potloukám třeba kolem Vojtěcha nebo Skříně, skoro vždycky tam někdo je. Ale je to jedno.
Taky se přiznám, že nevím, kde je hranice mezi klasikou a moderní cestou. Použití smyček? Když jde třeba o stěnu nebo rajbas, kdy je to klasika a kdy moderní cesta? Nebo je klasika do nějaké klasifikace?
Kruh za kruhem za klasiku nepovažuju, i když v době vzniku myslím vůbec neměl ten přídech, kterej má dneska, kdy se na to čekají fronty. Zmínil jsem jen bokem, že vylízt si ho (i když není klasika) taky není taková újma.
Mě jenom trochu irituje ta myšlenková schematičnost: klasiky - Ádr, Skalák, moderní cesty Labák, Tisá... A zatracování oblastí příslušejících do nepřátelskýho tábora. Ve všech oblastech se dá najít to i to a je jenom věcí lezce, co si vybere. A jestli se někde víc rojej flanelový košile a kostkovaný kalhoty nebo maglajzpytlíky už je celkem vedlejší. Legrační můžou bejt ty i ty druhý, zvlášť ve vyšší koncentraci.
šlo jen o to, že devět z deseti lezců (v lepším případě) mu v Labáku klasickou cestu ani nebudou schopni doporučit. Jinak mně klasická cesta končí na vrcholu u knížky, není obílená a nemá borháky ;-)
Ahoj, ja sice na pisku moc nelezu, ale neco jsem uz vyzkousel. Pokud jsi nekdy ochotny vyjet treba na delsi vylet, tak doporucuji Sasko, osobne to malinko znam okolo Falkensteinu, kde jsou opravdu hezke cesty a ty tezsi pomerne slusne zajistene. Pokud lezes 9, tak ti urcite nebude vadit VIIc (Saske) s kruhy po 8 az 10ti metrech, kterych je na Falku dost a jsou pry hezke (Konkretne treba Schonwetterwand http://www.lezec.cz/cesta.php?key=44047 az na kratky usek v 2. delce kde je asi 4m sparovhloubeni na cele telo, ktere je v podstate nezajistitelne). Pak je tam i v okoli spousta hezkych VIIIc a vic, ktere jsou vicemene sportovni - pokud treba prijmas maximalne 6m pad do kruhu jako ok. Konkretne doporucuji cestu Kachelmann kterou jsem zkousel, ale hodil tam tlamu pac na to nemam :D nicmene je to fakt hezke a odpovida to presne tvemu popisu hezke cesty ( http://www.lezec.cz/cesta.php?key=31339 ), kolmice po malych pozitivnich listach. V tom sektoru respektive ve vedlejsich sektorech bylo podobnych cest relativne hodne ale spis tezsi (IXa a vic). Je to v pesi dostupnosti of Falkensteinu, cela oblast je vazne velmi hezka... :)
Lezeš 9 a ptáš se, jak se pozná jestli na to máš či ne. Skoro jsem si myslel, že si děláš srandu. VIIc i výše by jsi měl tedy vylézt bez ohledu na to, jaký máš morál a zkušenosti. Lepší je na písku ubrat ze svý výkonnosti a zkoušet i klasiky s dodatečným dojišťováním. Naučit se smyčkovat je na písku důležité.
Vybíral bych pro začátek kratší cesty na masívy. Většinou vidíš celou cestu, přehledná komunikace a v nejhorším to můžeš obejít a hodit ze shora. Ale to se nic nenaučíš a na písku jako bys nebyl.
Určitě bych spíše doporučil Tisou! Je tam toho mraky a v kvalitní skále. Nechodil bych daleko. Okolí Vyhlídky v Malých stěnách nabízí celou škálu obtížnosí. Nebo přes cestu do Hřebenových věží. Výhodou je, že to pak nemáš do hospody, nebo k autu, daleko.
Jestli chceš méně lidí v této oblasti, zkus Ptačí stěny v Rájci.
Labák je fajn, ale ten si nech v záloze až budeš rozmsklej. Kruhy nebo BH tam však po třech metrech moc nenajdeš, jak tady někdo psal. Ono to s tou vejškou trochu zkresluje a u sportovnějších cest je běžné, že ty vzdálenosti jsou spíše jednou tolik. Když to bude blíže, čekal bych tam problémy.