ahoj nevite nekdo o typech lan ktere maji pad pres
hranu. Vim o mammut supersafe10,2 ale hledam i jinou
alternativu. Taky beal flyer 10,2 uvadi na svych strankach Resistance to a factor 1,77 fall over an edge of radius 0,75 mm ale v katalogu
Zrovna jsem se dočetl na stránkách Lanexu, že lano, se kterým lezu na umělých stěnách nemám používat venku:"Vzhledem k naprosto rozdílnému namáhání lana (ale např. i expresek) v podmínkách umělých stěn nelze použít takového lana pro jištění při outdo
Nikdy jsem nelez. Ale chystam se to zkusit. Jsem z Olomouce. Muzete mi dobre duse poradit za kterej konec to vzit a kde zacit. Jsem vdecnej za kazdou radu a nazor.Zajima me bouldering.Diky.
Ptám se teť hlavně lidí zkušenějších, co mají nejen něco odlezeno, ale i odtrénováno ve sklepech na lištách. Jak trénovat tak, abych si neurval šlachy??? Je použitelné to, co visí teť na lezci?
Dík
Andy
Když začátkem prosince proběhla v diskusním foru na stránkách ČHS kraťoučká diskuse na téma kruhů vytlučených v Broumovkách nedalo mi to a začal jsem se o tuto skutečnost zajímat. Jde o 30 kruhů z asi čtrnácti cest na Koruně v Broumovských stěnách, vytluč
Zdarec lezci-horolezci (nehodici se skrtnete). Nemate nekdo nahrana ceska himalajska dobrodruzstvi? Kdyby mi je nekdo pujcil ke zkopirovani byl bych moc stasny a kdyby je nekdo mnel na cd tak bych byl uplne nejstastnejsi. Nebo pokud nekdo vite jestli se d
Na stránkách www.saltic.cz jsem našel zajímavé informace o botách do hor - K, případně Triton. Má někdo osobní zkušenosti? Nebo zná důvod proč je koupit či nekoupit? Díky za informace.
Zdravíčko, nemáte někdo typ na ubytování za rozumnou cenu někde v výše v Alpách k provozování skialpinismu. Oblast příliš nerozhoduje, ovšem sk. Ortler je výzva. Díky moc, po internetu se to velmi špatně shání. Luboš
Najde se kluk nebo holka, která by si šla alespoň jednou tejdně zalozit v Praze. Nemám tam s kým lést - medium úroveň lezení. Mám raději skály, než stěnu. Kdyžtak mi napiště a můžem se dohodnout. Třeba se staneme dobrými na sebe závislými spolulezci. Hezk
Zrovna jsem se dočetl na stránkách Lanexu, že lano, se kterým lezu na umělých stěnách nemám používat venku:"Vzhledem k naprosto rozdílnému namáhání lana (ale např. i expresek) v podmínkách umělých stěn nelze použít takového lana pro jištění při outdoor lezení" Je na tom něco pravdy, nebo je to spíš obchodní trik jak ze mě vyrazit peníze dvakrát?
ANO! je to naprostá a nedělitelná pravda. A pojďme ještě dál. Lezení není veletoč na hrazdě nebo přeskok koně nadél. Každá cesta je specifická a liší se v pohybech a v detailech jištění. proto pojďme dál! použijeme-li materiál jednou, můžeme ho zcela bezpečně používat pouze jen na to jediné. Smrtelným ohrožením je vylézt na novém laně třeba údolku na podmokelskou a pak vyrazit na bažináče, neboť namáhání lana je zcela odlišné! jedinou překážkou je naše primární platební neschopnost, ale i to se se světlými zítřky změní. Jednou použít lano a zahodit. expresky jakbysmet bude standardem. Pro horolezce dvaadvacátého století bude směšná představa použít na lezení spáry lezečky již použité a určitě skrytě a nevratně poškozené při přelezení šestimetrového rajbasu.
Vtipné, ale honza se ptal na radu. Honzo Výrobce te samozrejmne chce donutit, aby si používal více lan, to že uvádí že některé lano je vhodnější pro to či ono je vědšinou poze pro tvůj větší konfort. Důležité je rozlišovat mezi lany statickými a dynamickými, které se dále dělí. Tato problematika je popsána téměř v každé příručce, tak je zbytečné objevovat objevené. Pokud používáš jednoduché dinamické lano tak jak máš je úplně jedno jestli lezeš na překližce či nějaké skále. Každý výrobce udává povolený a zakázaný způsob používání každého lana, nesmíš si to plést s doporučením výrobce. Z mé zkušenosti je lepší mít jedno lano na překližku, které odpovídá délkou velikosti stěny, většinou je optimální 30 m a potom druhé na venek podle toho co nejčastěji lezeš 50 - 60m podle tvojí specifické potřeby. Druhá rada je před koupí nového lana zbírat rozumy všude možně od lezců, na netu v obchodech podle toho jaké kdo má zkušenosti s vybraným typem.
To jako ja? Jestli ti moje odpoved pripada stupidni, tak to potom fakt sory... netusim co si zac a co lezes. A tak to chodi, chces nekomu poradit a on udela jeste debila s tebe. Pokud mas porad zajem o toho kasparka, tak napis ten mejl urcite poslu neco fakt k popukani....:-)
Chtěl jsem se přidat ve stejně sarkastickém duchu, ale odolal jsem. Takže vážně:
Na Lanexu je to ve FAQ takto:
"Vzhledem k naprosto rozdílnému namáhání lana (ale např. i expresek) v podmínkách umělých stěn nelze použít takového lana pro jištění při outdoor lezení."
Asi by si v Lanexu měli dát se svými FAQ více práce. Tak jak je to napsáno, je to hovadina - pokud na stěně nepolezu s horním, tak si lano opotřebovávám stejně jako na skalkách.
Pokud budu na skalkách rybařit, tak lano dostane stejný záhul jako při rybaření na stěně.
Vyrobce zrejme predpoklada, ze na stene se daleko casteji leze na jojo, nez ve skalach (asi uz dlouho nebyl na Srbsku) A take prdpoklada, ze se na skalach slanuje a nespousti se.
To je jasný, na písek jiný lano, na vápno, na žulu, no prostě co oblast to jiný lano. A pojďne ještě dál, na každý cestě se ti jinak opotřebí lano, takže závěr: Co cesta to nový lano.
P.S. Hledám sponzora
Hele, ono to je trochu jinak. Samozřejmě, že pro výrobce je velmi-velmi vhodné, aby lezec měl dvě a více lan :o)). Na netu je tato rada proto, že na umělých stěnách má lezec daleko více potřebu trénovat a lézt tzv. "na doraz" a tím pádem i více padat - bohužel. Pokus si někdy spočítat, koli pádů dáš za jeden tréning na stěně na rozdíl od skal. Pak si jistě odpovíš sám. Co si budeme povídat, i to spouštění je pro lano záhul. Toliko k našemu webu. Ať ti lano/a slouží.
Ale správně používané lano nelze přetrhnout pádem, takže co brání používat stejné lano do tělocvičny i na skály a případně je měnit dříve? Mě naopak přijde ekonomičtější lana intenzivněji používat a rychleji obměňovat, jednak nemáš "peníze uložené v matrošu" jednak čatěji kupuješ nejmodernější a nejlepší lano...
jo, akorát je to trocho nepohodlné vláčet sebou na stěnu dlouhé lano. Jinak samozřejmě "proti gustu žádný dišputát". Když na stěně olezu krátkou a levnější 30, ušetřím delší a tudíž dražší 50 nebo delší. Fakt je to, že na stěně jde lano do kytek dříve.
Pokud vím, nesouvisí nápad dvou lan s tělocvičnou a-kupodivu ani (primárně)se zájmem výrobců. V dobách, kdy se začalo visení v laně na rybu považovat za lezení a hojně se provádělo, objevila se (a stále jsou) v sortimentu firem tlustá, těžká a odolná lana. Pokud budeš jojovat celé hodiny denodenně, nebo máš horolezeckou školu, tak je to rozumná a naopak úsporná investice. Pokud ne...uvaž. Lano se opotřebovábá nejvíc jištěním na rybu, pak míň slaňováním a samozřejmě pády. Ale, jak se ukázalo, i doničené lano vydrží hrozně moc. Krom pádu přes hranu-tu zase prakticky žádné( Ta hranově odolná lana by skutečný řezný pád asi také těžko přežila). No, pojedeš-li do hor, budeš ještě potřebovat půlky nebo dvojčata...My osobně nosíme jedno dvojče a lezeme na dvojto. 25m v Čechách bohužel stačí, slaňuji také 25m a je to bezpečnější a mám lehký baťoh. Ale musíš si na to zvyknout, to ti nevnucuji, to je jen jako zajímavost.
Souhlas s Alesem,
Mam 30m na stenu a 60m do skal. Je to skoro idealni.
V pristim roce to trochu obmenim, a sice 30 na stenu a 70 do skal. To bude optimum.