Ahoj, neměli byste někdo k dispozici novějšího průvodce po Kaitersbergu? Jeli jsme tam s perfektním průvodcem z Lezce, ale lezli jsme podle všeho úúúplně jinde. Našli jsme skalku s maličkou destičkou s nápisem Mojito a malovaným nápisem na skále Pfürt di
Ahoj, muzete nekdo doporucit spolehlive vysilacky do hor za rozumnou cenu? Uz dost lezeme vicedelky a rvat na sebe neni idealni. Diky vsem predem za radu.
Ahoj,
nevite nekdo, jake jsou moznosti prenocovani u chaty bud ve stanu nebo nekde pod striskou? voda? Chata nema winterraum a zavira 15.10. Na fotkach je videl nejaky pristresek?!
Diky Jakub
Zdravim. Pouzivam celorocne boty Scarpa Kailash (bez zarezu na macky) a chtel bych si poridit nejake macky a zkusit zimci vyslapy. Jake macky na takove boty doporucujete, zda se vubec daji na takove boty pouzit? Predpokladam, ze reminkove bez klipsu. Diva
Ahoj, muzete mi nekdo doporucit nejakou oblast v Jure kde jsou i lehci cesty obstojne delky? cca 4,5,6 ale i do 9. Jedeme ve smisene skupine, tak aby si vsichni uzili a nehoblovali tam jen nejake zarostle kvaky. Diky za pomoc. Dan
Ahoj, muzete nekdo doporucit spolehlive vysilacky do hor za rozumnou cenu? Uz dost lezeme vicedelky a rvat na sebe neni idealni. Diky vsem predem za radu.
Zdar, myslím že moc spolehlivý vysílačky potřeba nejsou. Spíš laciný, páč čas od času nějaká spadne dolů. Měli jsme nějaký sencory za šest stovek a byly v pohodě. Pak je druhá možnost při lezení na dvojčatech. Jedno lano delší a jedno kratší. To pak neni potřeba ani vysílačky, ani hulákat.
a pak máš na tvrdlého spolulezce, který na 3x3 zatahání stejně nezareaguje, půl hodiny se nic neděje, začínáš se bát, že mu něco třeba spadlo na hlavu a je v bezvědomí (minimálně) a přitom je jen blbý a čeká až na něj zavoláš. Hmmm, jenže on se kochá a má v uších mp3ojku
... a co tak dobrat u dvojek první jedno lano a to je signál, že je třeba se připravit a pomalu rušit štand a pak dobrat druhé a to je signál, že se jde? Ani není třeba jedno lano delší. Stejně když se leze naknap tak je úplně jedno jestli vysílačky máš nebo ne. Dolní stejně musí popolézt. :)
Jiná je to, kolik zbývá do konce ale takové prkotiny se vysílačkou stejně neřeší :)
Moc bych na tuhle signalizaci nespolehal. Asi kazdy, kdo aspon trochu casteji leze na horach, zazil situaci typu "cca. 40 - 60 m vytazeneho lana nad serii previsku, silny vitr (velky hluk), delsi necinnost a sporadicke zaskuby lana (prvolezec hleda cestu ci misto na stand nebo uz signalizuje?) a i po delsi dobe nic vic nez neznatelne zaskuby lana (treni lana o hrany previsu ci pokud se lano usidlilo za nejakym sokolikem)". Pak jsou vysilacky sakra k uzitku.
Jasne, kdyz polezu starou polozenou ctyrku, da se v pohode bez vysilacek fungovat. Kdyz se naleze do neceho v horach s dlouhymi delkami v ceste pres previsy nebo skalnimi prahy a bez fixnich standu, jsou vysilacky hodne uzitecne.
No, kdyz jsem zacal lezt v horach, tak jsme s nejakyma vysilackama taky blbli. Fakt je, ze vzhledem k vzdalenostem, je asi jedno jaky.
Nicmene s postupem casu, a s tim jak se cesty prodluzovaly, se ukazalo, ze vysilacky jsou uplne k nicemu. On ten postup ve stene je dost jednotvarnej. Lezu, stand, dotahnout lano, zacit jistit, dobirat.
Druholezec stejne nema moc co resit. Jisti, dokud neslysi zrus, nebo dokud nedojde lano. Pak jen ceka na tah lana a zacne lezt.
Na nejake hledani vysilacky pri lezeni neni cas. Bud se clovek, vidi, nebo slysi nebo holt jede automatiku.
Jestli se bavime o horach, tak se dost casto neslysite. A s tim automatismem opatrne.. Zacne tahat lano a druholezec leze a leze a pak zjisti, ze prvolezec dobira lana a nebo postupuje lehcim terenem.. Ale vse je o tom, jaky charakter cest a jake ovtiznosti a kde clovek leze.
Vysilacky pouzivam obycejne sencor se sluchatky a je to super krasne se slysis i pri vichrici, jen si najdi vodedolne a nejake lehke, nic nemusis spoustet nastavis tam automacky odpovidac a je to. A jeste by mely byt i na tuzkove baterie, ty dobijes snadno.
Jen pro všechny kritiky - když jsou odlezy 30-40 metrů v komplikovaném terénu bez příméviditelnosti (v jedné délce převis, traverz a k tomu kousek za hranou), můžeš tahat za lano jak chceš, ale konec se ani nehne. A pokud k tomu začne foukat ostřejší vítr... Jestli lezci nejsou zkušení ranaři, tak možnost domluvy není zcela od věci, rozhodně bych to neodsuzoval jako nesmysl.
Za 30 let lezení v horách jsem neměl ani jednou potřebu vysílačky a to jsem lezl už ledacos i výše popsané kličkování a převisy a ...
Nicméně proč ne. Jiná doba jiné móresy. Akorát nevím co bude potom ta dvojka přivyklá na vysílačky dělat, když jedna náhodou spadne a oni v nepřehledném terénu, pod převisem, v bouři, větru a jiných sračkách nebudou mít navyklou a zažitou jinou komunikaci než pomocí vysílaček.
Já nepsal, že vysílačka má být jediný komunikační prostředek. Ale psal jsem, že pokud se třeba na vícedélkách dostane do problematické situace někdo, kdo má méně zkušeností, může být možnost využití vysílačky výhodou. To je dost rozdíl. To samé platí třeba o mobilním telefonu. Dříve také ve stěně neexistovalo žádné spojení a komunikace, třeba přivolání pomoci, byla velmi problematická. A dnes? Pohoršuje se někdo nad tím, že když spadne lezec, tak se mobilem zavolá pomoc, místo abys pěšky šlapal do nejbližší hospody, kde mají telefon? Je to snad bráno jako nevýhoda, když spojení máš?
Takže ano, vysílačka by neměla být primární komunikační prostředek, ale dovedu si představit situace, kdy může pomoci a být užitečná. Zkus si představit, kdyby vysílačky nebo mobily a pokrytí bylo už za Hanče a Vrbaty. A protože vysílačky stojí pár korun a jsou malé, lehké a skladné, tak pokud si je někdo vezme, neodsuzoval bych ho. Nehledě na to, že bych klidně vysílačky dal jako povinné pro ty, co se neumí dorozumnět tiše lanem. Ono být někde poblíž stěny a pořád poslouchat, jak tam někdo řve dober nebo zruš není moc příjemné. Na jednu stranu se učí, že v přírodě se má člověk chovat tiše, a na druhou stranu pak někde v klidu v lese lidi řvou jak protržení. Pokud lezecká dvojice zvládne Zrůůůůš a Zrušenóóóó aniž by by tím obtěžovala a rušila okolí, tak palec nahoru.
Stačí, nepřijdou mi ty komentáře útočné, spíš konstruktivní. Jinak před týdnem si borci u nás asi zkoušeli vysílačky či co, ale slyšeli jsme jejich povely na celé údolí a řešili kraviny, jako hej ty tam dole, kde tady mám nahoře udělat štand? Asi budeme potom scházet, a podobně.
se závěrem absolutní souhlas, řvaní je protivné a obtěžující pro okolí a je mi ukrutně nepříjemné muset při lezení řvát.
druhá věc je jakási obratnost při používání vysílačky, to taky není za minutu, většina začátečníků má tendenci mlít a mlít. obecně při navigování jeřábů jsem se naučil, že méně je v drtivé většině více.
No pokud taháš za lano jak chceš a konec se ani nehne, tak to zároveň vylučuje, že jsi na takový místo dolezl, protože během lezení za lano pochopitelně taháš a to že se konec hejbe je nutná podmínka k tomu, aby ses hejbal i ty na začátku. Na štandu musíš lano dobrat - opět taháním popoháníš lano k pohybu - včetně jeho konce.
To je sice pravda, ale vzhledem k pružnosti lana je sice možné jeho popotažení, ale už nakonec nemusí dojít signály. Když třikrát zatahám lano v linii v kolmici nebo převisu, konec reaguje jinak, než když je lano nataháno cik cak a po cestě třeba ještě leží někde na polici nebo se dostane do úzké spárky/praskliny. Jste-li zkušená dvojice, asi si s tím poradíte, třeba i za cenu rizika horšího odjištění druholezce, ale ne každý na to má. A když se ti toto přihodí třeba ve třetí délce... Neříkejte mi, že se vám třeba při vytahování lana nikdy nikde nebloklo, nebo že jste neměli problém s přílišným dobráním, když jste potřebovali něco třeba oblézt a kus lana naopak povolit.
no, vysílačky... asi jsou situace, když je to fajn. když dojde na záchrannou akci, kór když přijde tma a začne trošku foukat je to velmi těžko nahraditelný. ale při "normálním" lezení potřeba vysílačky vzniká děsně zřídka. to je trošku způsobený tou RP nemocí ze skalek, kdy "je potřeba" ukrutně dlouhý lano aby bylo možný lézt kruh za kruhem v kuse, a tyhle móresy se aplikujou do klikatého rozchrastu. drtivé většině situací kdy by mělo smysl vysílačku použít se dá předejít vhodným vedením lana a vhodným zkracováním délek. a pomůže píšťalka.
jo a řvát od štandu na štand se musí umět. řvát se musí pomalu a artikulovaně, využívat ozvěna, neřvat do skály atakdále. většina nedořvaní vypadá asi takhle:
A: bleble
B: cóóó´
B: cóóó
A: mrmlmymrmly mrmly mrmly (chrlí slova jak kulomet)
B: cóóó! mrmlymrmlymrmly (ksicht vobrácenej ke skále, chrlí slova jak kulomet a motá se mu do toho ozvěna)
a tak dál deset minut, až B ztratí nervy a vyrazí po natvrdo dobraném laně a vyjde najevo, že A volal "zruš"
No já s těma vysílačkama nevím. Když mě jako druholezce začne tahat lano nahoru, tak stejně nemám jinou možnost než zrušit a vydat se nahoru i kdyby dotyčný prvolezec neměl udělaný štand. Prostě jiná možnost v horách není. Pohyb zpět o nějaké významné metry je v podstatě vyloučený a pár metrů neřeším.
Dále už mě nenapadá nic, kdy by se mohly použít. Na záchranu s tím nezavoláš a pak je tady sice pár případů jdy by se to ještě dalo ale to je takové mizivé procento, že to nemá cenu sebou tahat.
Hlášení konce lana. Prvolezec může např. radit méně zkušenému druholezci, kudy lézt v případě, že lano vede přímo těžkým a prvolezec to oblezl kolem lehkým a přitom nezaložil. Koordinace při záchraně - v rámci např. lezecké trojky. Možnost zkusit přivolat vysílačkou pomoc zvenčí. Druholezec může zahlásit, že potřebuje povolit, nikoliv dobírat. Dtto prvolezec. Možnost poradit se o dalším postupu vzhledem k tomu, co prvolezec vidí a druholezec ne. Upozornění na padající kámen. Možnost poradit se v jakékoliv nestandardní situaci.
Možností využití vysílačky je nepřeberně. Žádná není nezbytná (ale nezbytný neni ani samotný lezení na ten kopec).
Koukám, opět podnětné komenty moudrých neomylných a zkušených horolezců, no nic... Používáme vysílačky od Motoroly, typ si nepamatuji, jsou nějaký outdoor (tj. mráz, trocha otlučení, voda jim nevadí). Drahý rozhodně nebyly, vydrží v rozumném módu používání i vícedenní výstup. Dosah spolehlivý i v komplikovaném terénu.
Taky mam Motoroly, konkrétně tlkr T7 a na dorozumívání ve vícedélkách je už nepoužívám. Tak jen pár postřehů. Jsou zbytečně moc citlivý, i když vyberu poctivě nějaký subkanál, tak si ho po čase najde nějaký znuděný děcko z nejbližšího rekreačního střediska a chce si mermomocí povídat. Tj. na potřeby se dorozumět někam za roh na vzdálenost 60m ti stačí kdejaká dětská chůvička. Spíš bych se zaměřil na to, aby bylo co nejlevnější, ale né zas za cenu kvality zvuky. Malý, měly subkanály a hlavně se daly bezpečně a stabilně přidělat na popruh batohu. Ty sluchátka budu muset někdy zkusit. Co je další parametr, aby se dalo sehnat levně příslušenství jako třeba ty sluchátka.
Osobně jsem je v horách rád používal, dost to šetří hlasivky a člověk je tak nějak víc v pohodě když leze a ví že je někdo s ním :)
Nevýhodou je ta manipulace a že né všichni spolulezci jsou stejného názoru. No a je to další krám co v batohu něco váží