Každý rok ignoruju, když přijde informace, že se dá u ČHS udělat Uniqa pojištění. Tentokrát jsem se nad tím trochu zarazil a říkám si, jaký je teda vlastně rozdíl.
Je někdo schopen ve zkratce vysvětlit, v čem je m
1/vlastním presky, kde je jedna ze dvou karabin fixovaná ke smyci zašitou gumou. napadlo mě zafixovat i druhou aby se z toho stal pevnej kus expresky bez posuvu. je to dobrej nápad, nebo je to zbytečný?
Dost mě začaly bolet kolena. Dřív jsem udělal dřep na jedné, teď ani náhodou. Při lezení mi to občas dost vadí. Chůze běh celkem jde, ale zvednout se z dřepu je dost vopruz.
Nepotýkáte se taky někdo s tím? A co nějakou babskou radu? díky.
Ve středu jsem do práce a z práce šel pěšky. Ve čtvrtek jsem do práce a z práce šel pěšky. Při cestě zpátky jsem se stavil v pekárně. Před pekárnou jsem ošklivě zakopl, ale vybral jsem to. V pátek jsem šel do práce a z práce pěšky. A poté šel ještě nakoup
Kdyby někdo usilovně sháněl, tak jako já před měsícem, topa na bouldery v Aricu na Tenerife, tak je takový hezký foto-průvodce k vidění zde:
https://www.facebo ok.com/RasclatTene rife/photos/a.2304 42450444684.107 3741825.10244281 6577982/230442573
ahojte, zvažuju podrazit vibramem indoor, taková ta žlutá. akorát čtu, že tam resťáci lepí 5mm vrstvu.
máte s tím někdo zkušenost, nezhorší se citlivost na malých stupech oproti běžnýmu Xs gripu? díky
Každý rok ignoruju, když přijde informace, že se dá u ČHS udělat Uniqa pojištění. Tentokrát jsem se nad tím trochu zarazil a říkám si, jaký je teda vlastně rozdíl.
Je někdo schopen ve zkratce vysvětlit, v čem je mi Uniqa lepší oproti Alpenverein+domácí zdravotní pojištění, když jedu sportovat ven?(páč OEAV beru jako obecné pojištění sportovních aktivit, ne jen horo aktivit).
Předem díky
Hlavní rozdíl je v tom, že když se Ti něco stane v Alpách, ukážeš kartičku OEAV a každý záchranář ví, o co jde, a každý doktor si to jednoduše a rychle zjistí, kdežto kartičku ČHS nezná skoro nikdo.
Možná v tom, že když tě budou sundávat ze stěny a přitom nebudeš mít ůraz. Budeš si to muset zaplatit. A nebo se před zavoláním záchrany flákni šutrem do obličeje. Pak to bude stejný jako ten Alpenferajn :-)
Když nebudeš mít úraz a nic Ti nebude, tak Ti to dá zaplatit i Alpenverein. Hodnotí se nejen zranění, ale také celkový stav (vyčerpání, ztráta orientace), okolnosti (bouřka, sněžení, hrozba špatného počasí), stav vybavení (ztráta či nezaviněný nedostatek jistítek, obtížný návrat).
Jak tady píše LRH, návrat ze severky Eigeru vzduchem je nejspíš za jakýchkoliv okolností bez debat pojištěný. Ale třeba odlet z normálky na Mont Blanc kvůli tomu, že Tě bolí nohy, bys nejspíš zacvakal i u Alpenvereinu.
Znám případ, kdy si kamarádi mávli na vrtulník po nechtěném bivaku na Hintergrat Ortler. Byl to dobrý taxík na parkoviště v Suldenu. Akorát pak přišla poštou faktura na 60 000 Kč.
Pojištění je vždycky na to, aby Ti pomohlo z nejhorších sraček. Když si dokážeš pomoct sám, pojišťovna Ti nic nezaplatí.
Ale vážně: OEAV pojistka není na to, aby sis řekl, že dál už nejdeš a ať pro Tebe pošlou vrtulník. Je na to, aby když se dostaneš do opravdových potíží, kde Ti hrozí zranění nebo smrt, zaplatila práci záchranářů a jejich techniky.
Mávat budeš kartičkou UNIQA - kterou každý dostane při koupi pojištění přes ČHS a tu budou znát stejně dobře jako Alpenverein, protože tomu pojištění taky roky zajišťovala UNIQA.
Nechápu, ze které hloupé hlavy Kuba tyhle nesmysly tahá... proč by se mělo mávat průkazem ČHS, když pojištění není automatické pro všechny členy a koupí si ho jen někdo?
Za to, že mě sundali ze severky Eigru mi poslali fakturu na 97 000Kč. A úraz jsem neměl. Pro mě je vrtule jednoznačná priorita. A pojištění bez vrtule je cesta do pekel.
Ps. Letěl jsem cca jen 3 min. Nedovedu si představit tu pálku kdyby to trvalo dýl.
Vycházím z pojistných podmínek UCZ/Ces/14, část A, čl. 2. Což jsou pojistné podmínky, které jsou linkovány na webu ČHS v novém článku z prosince 2015. Pokud tyto pojistné podmínky již neplatí, pak se ČHS, který se jinak zběsile žene za rozšiřováním členské základny (a tento pojistný produkt je dalším nástrojem, jak členskou základnu dále rozšířit) zbytečně okrádá o další přírůstky tím, že zveřejňuje nevýhodné a neplatné pojistné podmínky.
Zachraňovací náklady pokud nejsi zraněný, nepatří pod léčebné, ale pod asistenční služby - část B, článek 2, písmeno h - a máme na ně limit 600 tis. (30% z 2 mil.):
"Pojistitel uhradí účelně vynaložené náklady na odvrácení vzniku bezprostředně hrozící pojistné události nebo na zmírnění následků již nastalé pojistné události včetně nákladů na případné pátrací či vyprošťovací akce. Výše plnění je maximálně 30% ze sjednané pojistné částky, pokud není uvedeno v pojistné smlouvě jinak."
V tom případě se omlouvám za šíření bludu a uznávám, že jste vyjednali dobrou pojistku, která může mít ambice zavřít pusu těm, kteří tvrdili, že nejste schopni nabídnout atraktivní komerční produkt (srovnatelnej např. s AV pojištěním).
Pojištění přes ČHS je výrazně lepší ve všech představitelných i nepředstavitelných ohledech. Více informací zde: http://www.horosvaz.cz/databaze-skal-cr/
... pardon, síla zvyku... zde: http://www.horosvaz.cz při využití sofistikovaného způsobu vyhledávaní.
ČHS je imho téměř nepoužitelnej na Alpy apod., protože tam je vysoký riziko záchranný akce i mimo nemoc a úraz (náhlá změna počasí, ztráta orientace apod).
Naopak mi ČHS přijde dobrej na lezení mimo hory a dál by nemusel bejt špatnej ani do extra odlehlejch oblastí, kde se stejně pomoci nedovoláš.
Protože v těch odlehlých oblastech defakto pojištění nepotřebuješ ;). Nebo existuje něco konkrétního v čem má v tomto případě ČHS navrch oproti Alpenverainu?
Je levnější a může stačit. S těma odlehlejma oblastma je to asi blbost, to uznávám, ale ČHS pojištění nemusí být špatný, pokud třeba párkrát do roka někam vyjedeš po Evropě na skalky, lyžovat nebo na procházku po horách a doteď jsi musel mít zbytečně drahej AV, resp. pokaždý extra pojistku. Ve špitále s tím asi bude víc handrkování než s AV, ale to mi přijde jako podružný.
Čili mi to přijde jako tentokrát rozumnej marketinkovej nástroj na přilákání členů do ČHS a věřím, že se najde dost lidí, pro který je AV zbytečnej přepych a raději zaplatí ČHS + UNIQu.
Navrch má ČHS v tom, že funguje jako klasický připojištění zdravotních výloh i při studijním nebo pracvoním pobytu (základ je krytej kartičkou VZP, ale ČHS kryje doplatky). OEAV u studijních a pracovních cest nene.
ČHS taky kryje úrazy (a záchranky) na závodech v lyžování. OEAV ne.
Výcuc z odkazu na porovnání výše:
OEAV:
Neplatí při vykonávání výdělečné činnosti, při studijních nebo pracovních pobytech; nelze připojistit.
Nekryje úrazy při používání motorových vozidel a při vzdušných aktivitách; tyto činnosti nelze připojistit.
Kryty jsou ale úrazy při jízdě motorovými vozidly na klubové akce nebo soukromé akce vyjmenovaných druhů aktivit (turistika, VHT, horolezectví…. ). Stejně tak jsou kryty úrazy, které vzniknou při používání motorových letadel, která jsou schválena k přepravě osob (např. dopravní letadla).
Nekryje úrazy při závodech a soutěžích klasickém nebo sjezdovém lyžování, snowboardingu nebo freestylingu, při jízdě na bobech, skibobech nebo při sáňkování a při tréninku na takovéto závody nebo soutěže; nelze připojistit.
Nekryje úrazy při expedicích a ve výškách nad 6000 m a na Antarktidě, Arktidě a v Grónsku; lze připojistit, viz připojištění pro cesty do zahraničí.
Jedna vec mi porad neni jasne: Jedu si takhle po dalnici ve Slovinsku do Ospu za lezenim a najednou uz lezim v prikope a mam zlomenou nohu. Mam pojisteni Alpenverein - bude mi to stacit a proplati mi osetreni v nemocnici? Resp. fungeje Alpenverein jako klasiceke cestovni pojisteni? U CHS Uniqa tomu tak je: "Cestovní pojištění se vztahuje na jakýkoli rekreační pobyt (nejen lezení, ale i pobyt u moře, poznávací zájezd apod.)".
Tohle ošetření a první pomoc spadá pod medicínský systém, to znamená, že se na něj vztahuje Tvoje normální povinné zdravotní pojištění (pokud ho tedy platíš Ty, Tvůj zaměstnavatel. nebo stát). Stačí vytáhnout průkazku Tvé pojišťovny (VZP, vnitro, Hornická....) a dostáváš zdravotní péči za stejných podmínek, jako místní lidé.
Na auto se vztahuje povinné české ručení + zelená karta.
OEAV se na bouračce účastní pouze tak, že platí případné škody, které způsobíš někomu jinému. To znamená především zranění, ale mohou to být třeba ztráty zavazadel a pod. O náklady na tohle se v případě havárie podělí pojišťovny OEAV a Tvého povinného ručení podle nějakého zákonem daného klíče.
Me by zajimalo, kdyz takhle nabouram po ceste a plati mi karticka evropskeho pojisteni, tak co kdyz spadnu treba v Jure ze skaly a rekneme 1. zranim se ale sam se dostanu do nemocnice (v nemecku) - staci mi porad evropska karticka i kdyz priznam ze jsem se rozmlatil na skalach? 2. zranim se vic a nejak me budou muset transportovat do nemocnice nemci, vrtule, nebo sanitka - porad mi staci karticka? Diky moc
Rozhodující je, komu se dostaneš do spárů a ne co a proč se Ti stalo. To medicína, doktoři a záchranáři neřeší.
Takže ještě jednou: Všechno, co v dané zemi spadá do zdravotního systému, spadá také do českého zdravotního systému (v tomhle je už EU jednotný stát). Pokud Tě tedy odveze normální sanitka do normální nemocnice nebo k normálnímu doktorovi, je to jako u nás - platí Ti na to naše zdravotní pojištění. Počítej ale s tím, že v různých zemích je to různé - někde se platí poplatky u doktora nebo v nemocnici (jako dřív u nás), v Itálii se platí jakýsi jednorázový vstup do systému a pak už si Tě předávají jednotlivé nemocnice nebo oddělení zadarmo, někde se platí za pohotovost, ve Francii se soukromým ambulancím platí na dřevo a pak to vrací pojišťovny, většinou se to netýká zubů, dlouhodobých nemocí a plastiky atd, atd....
Naopak se většinou platí za záchranářské práce. Alpští četníci, pisten patrol, horská služba ani vrtulníky nepatří do zdravotnického systému, a buď tedy zaplatíš za jejich práci Ty osobně, nebo Tvoje pojišťovna ze speciální komerční pojistky - jako je právě třeba OEAV, nebo třeba ČHS, případně jednorázově uzavřená pojistka na tyhle účely. Mohou zasahovat na skalkách, ale třeba také na sjezdovce i mimo ni.
Jedna vec mi porad neni jasne: Jedu si takhle po dalnici ve Slovinsku do Ospu za lezenim a najednou uz lezim v prikope a mam zlomenou nohu. Mam pojisteni Alpenverein - bude mi to stacit a proplati mi osetreni v nemocnici? Resp. fungeje Alpenverein jako klasiceke cestovni pojisteni? U CHS Uniqa tomu tak je: "Cestovní pojištění se vztahuje na jakýkoli rekreační pobyt (nejen lezení, ale i pobyt u moře, poznávací zájezd apod.)".
Tak hlavni rozdil je v tom, ze kdyz nejak porusis navstevni rad napr. TANAPu a pritom se dostanes do pruseru, tak u UNIQUA+CHS praci zachranaru a pripadne vrtulnik si platis sam. Narozdil od pojisteni pres AV. Mam to cerstve potvrzeno z pojistovny Uniqa (z CHS mi na konkretni dotaz neodpovedel nikdo).
Sleduji se zájmem tuto diskusi.Vždy jsem byl u Alpenvereinu,ale kdyby bylo něco lepšího,tak přoč nepřejít,že??Jenže po přečtení pojistných podmínek obou konkurentů i diskuse mám v hlavě jen větší zmatek.Snad jsem ale pochopil základní-cena na rok je úplně stejná-cca.1170,-Kč. Navíc na svazu,kde jsem volal, taky mají zatím dost nejasno a ani nový formulář na netu není v provozu.Jsem dost zvědavý, zda se to do konce roku nějak vyjasní,aby to pochopil každý a mohl si vybrat to,co mu vyhovuje.
Nevím jak Martin B., ale já se chystám přes léto sbírat houby, koupat se v potocích a plesech, dělat oheň, přenocovat ve volné přírodě mimo prostory k tomu určené, nechat psa navolno a navíc v létě vystupovat na štíty stěnovejma jedničkama a dvojkama (bez průkazky - tu si zapomenu doma). V zimě trochu omezím sběr hub a koupání v plesech, ale zato obuju lyže a projdu tatranskou haute route, včetně hřebenovky Belianek.
Si ten navstevni rad precti. Pokud nekdo zna lezeni jen z preklizky a zimni hory jen z bezkovani v Beskydech, tak pak ta pojistka pres CHS asi staci. Ale fakt se mi nechce zjistovat predem vsechny ruzne absurdni predpisy, ktere kde mohou platit. V prirode se chovam slusne, ale treba v zimnich Tatrach kdyz neni pocasi na lezeni, tak se jdu aspon nekam projit. Na nejaky kopec chodakem, nebo aspon do nejakeho sedla. A to je kruty zlocin :D :D No a kdyz pri tom zakopnu a zlomim si haksnu, tak se bud budu muset doplazit k silnici, nebo si horskou zacvakat ze sveho.
V pojistných podmínkách UNIQA se píše hodně obecně o výluce z pojištění při spáchání trestného činu a nedodržení zákonných podmínek dané země apod..
Na čistě obecný dotaz asi odpověď bude, že je potřeba dodržovat předpisy - nejspíš nikdo nebude radit, klidně nedodržujte zákony, my za vás případné škody uhradíme. Tvrdit v obecné rovině, že Alpenverein kryje i případy porušení zákona je docela odvážná spekulace.
Na druhé straně v praxi se případ od případu rozlišuje, o jak závažné porušení jde, jakou mělo souvislost s pojistnou událostí a podle zkušeností na tomhle se pojišťovna v případě horolezeckých nehod netočí.
V podmínkách to je spíš pro případy, kdy někdo druhému v opilecké rvačce vrazí kudlu do břicha a pak by chtěl na pojišťovně uhradit způsobenou škodu z pojištění odpovědnosti.
Případ, že by UNIQA odmítla plnění kvůli jakémusi nedodržení návštěvního řádu neznám, přijde mi to jako hodně teoretická konstrukce.
Zbytecne tady placas a vyvtaris nejake konspiracni teorie.
Prave mi prisla odpoved i od CHS, cituji: "Pojištění UNIQA platí, v tom případě, že dodržujeme pravidla určité oblasti."
Takze treba v Tatrach je mi to na dve veci.
Jinak plneni pri udalostech pod vlivem omamnych latek je vylouceno i u AV. Doporucuji precist pojistne podminky, kdyz necemu nerozumis tak zeptat se u zdroje.
Ja mam jasno, zustavam u AV, ale svuj nazor nikomu nevnucuji. Vic k tomu nemam. Howgh.
Nejedná se o žádné konspirační teorie, prostě by se stejně posuzoval konkrétní případ a obecný dotaz je celkem k ničemu, na ten ti nikdo ani nemůže odpovědět jinak, než že pravidla je potřeba dodržovat.
A z čeho usuzuješ, že pro členy AV žádná pravidla a zákony neplatí?
Máš nějakou citaci z pojistných podmínek, že člen AV stojí nad zákonem? Klidně i v němčině :)
Otázka 3:
Cyklista jede na horském kole po lesní cestě, kde je přístup cyklistům zakázán. Dojde k nehodě a zranění, musí být organizována záchranná akce. Jsou výdaje na záchranu hrazeny z pojištění, které je součástí členství v AV?
Odpověď:
Ano, pokud nebyl cyklista pod vlivem alkoholu nebo drog.
To se vyjednat dá, ale ne při ceně průkazu ČHS 400 Kč. Když se podíváš na ceník PZS, tak s plnou parádou to mají za 55 EUR, s omezeným pojištěním bez repatriace za 25.
25 éček, to je cca 700. K tomu pojištění ČHS + UNIQA (to už jste vyjednali) za 590, jsme na nějakých 1300 za kartičku, která dělá podobnou službu jako OEAV kartička, ale stojí o tři kila míň. Znám málo lidí, co maj jen ČHS, většina má ČHS + OEAV. Marketinkovej potenciál na nový členy imho obrovskej ("nabízíme to samý co Rakušáci, jen je to levnější, má to vyšší plnění a ještě navíc to uznávaj i všude v Tatrách").
Je v tom Rebeli asi trochu zmatek, já nic neslibuju, já honza (Plocek, pokud máš lepší pocit, ale stejně víš prd) jen navrhuju. Honza s velkým H je jinej diskutující, což je zjevný. A jeho identita je podle mě taky zjevná.
Ono to to totiž vypadá daleko lépe když nějaky obyčejný"Honza" obhajuje Chs než kdyby to obhajoval předseda. Jeden ze základních prvku manipulace. Ale Kubo třeba to není předseda, třeba je to jen prizdisrac.
.... napsal anonym :-). Oni se tu podepisujou hlavně ti, co nemaj pokoj, dokud alespoň jednou denně z někho neudělaj debila nebo svini a házej tady přizdisráčema a sami maj jen demagogický rozkladný kecy.
Z člověka těžko uděláš debila nebo svini, když jím není. A myslím, že Ti, kdo se tady podepisují, nic takového ani nedělají. Mimo jiné právě proto, že se ví, kdo to napsal.
Přizdisráč je ten, kdo se sere podél zdi anebo rovnou sere v síni. Z podstaty věci je to obvykle anonym.
Demagogické rozkladné kecy - tenhle fakticky bezobsažný termín si pamatuju z doby před rokem 1989. Co tím myslíš přesně Ty?
Tímhle směrem taky uvažujeme, oproti Slovincům nám chybí horské chaty nad 1600m takže by nás reciprocita na chatách vyšla dráž. Obě průkazky mělo vloni asi 35% členů ČHS, ale těch co mají jen AV je asi čtyřnásobek. Ve finále půjde o to postavit konkurenceschopnou cenu za vše - jak píšeš, jen bude potřeba jít krok za krokem. Až bude víc pojištěných, dá se vyjednat lepší cena, přidat ji k základní ceně pro všechny atd..
U UNIQA podmínky platí naprosto stejně jako v příkladu s cyklistou u Alpenvereinu. Pojištění by neplatilo pouze v případě porušení zákona (s trestními důsledky). Při přestupcích např. proti Návštěvnímu řádu TANAPu pojišťovna plní.
Potvrzeno písemně od vedoucí oddělení cestovního pojištění UNIQA, více info bude v článku na ČHS. V tomto fóru končím, další dotazy na pojištění prosím mailem na ČHS.
takze v mem pripade to znamena, ze musim porovnat, na co mi plati pojisteni pri sluzebnich cestach a jestli pak ma smysl se zajimat o Uniqu jako o nadstavbu, nebo mi me potreby pojisteni od firmy pokryje a pak teda pouze zjistit, co je pouzitelnejsi v soukromem sektoru a jestli se to tyka vseho co delam, takze nejaka cyklistika, skaly a divoka voda.
Kazdopadne dekuji za zhodnoceni kladu a zaporu, zatim jsem zkratka nemel cas oba produkty posoudit proti sobe.
Jen pro info:
Po komunikaci s Uniqa a CHS ohledne pojisteni doslo k nekterym zmenam. Takze pojistka uz plati v Tatrach bez ohledu na navstevni rad TANAPu a neplati pouze pri spachani trestneho cinu.
(Nevim, jestli nekde na svete existuje oblast, kde se da povazovat poruseni navstevniho radu narodniho parku za trestny cin, pak babo rad :-))
Doporučuji prostudovat pojistné podmínky, já třeba přešel od alpenverein k ČHS UNIQA už minulý rok, která je dle mého uvážení nyní jednoznačně lepší-alpenverein má pro mě bez připojištění zcela nedostatečné krytí léčebných výloh(10t euro)!-vždy jsem se mimo Evropu musel připojišťovat,omezení nadmořské výšky pouze do 6t.metrů,apd.S volbou Evropa a možností dopojištění Svět je UNIQA nyní i jednoznačně levnější. Pojistnou událost jsem ještě neměl, ale mám za to, že vyřizování by mělo být snadnější tím, že je centrála pak přímo v ČR.