Ahoj, prosim o vas nazor, co byste rekli otci me 3-lete dcerky, ktery ji chce v KROSNICCE vzit na ferraty, sam jisten jen zamkovkou a odsedkou. Jeho argument: jistim se tak uz dvacet let a jeste jsem nespad!
Jedu na začátku června na Tenerife. Chodit, trochu potápět a trošku lézt. Nemohu sehnat průvodce . v jakékoliv podobě. Třeba i na půjčení. Ale spíše sportovní lehké oblasti... Děkuji za jakoukoliv pomoc nebo radu
Ahoj, může někdo podat info o možnostech divokého "kempování", spíše mimo kempy, tedy v autě, v oblastech pod Vídní - Kaltenleutgebner Tal, Modling, Hellenental, Piesstingtal, Hohe Wand a dalších v dané oblasti?
Jestli to je aspoň tak poh
Zdar, chci se zeptat zda někdo z vás řešil bolest posledního kloubu u palce nohy? poslední rok mě celkem dost bolí a je celkem jedno jeké lezky mám, v jedněch víc, v druhých míň, ale hlavní je to že bolí i když lezky nemam a zatížím palec při mírném pokrč
mate nekdo typ na oblast kde uz je ted lezitelno (ne moc snehu a relativne sucho). Puvodne jsem planoval na pulku - konec cervan Lofer, ale kdyz se tak divam na aktualni fotky z webu Schmid Zabierow Hutte (http://goo.gl/ePNY7t), tak t
co chceš kontrolovat? Jestli si každý to svoje jištění založí správně? Tuhle cestu lezu poměrně rád, ale už dvakrát jsem to v tomhle místě otočil, protože jsem se na to necítil, jednou jsem měl snad cvaklou i tu skobu a hlava mě dál nepustila.
Nejsem fanda masivního přejišťování, ale je fakt že by si to po těch pádech ten jeden borhák zasloužilo, klidě kousek o metr dva než je ta spárka na malej vklíněnec, ať to zas nesvádí k nacvičování, ale zabránilo podlaze a poslání dalšího kluka do nemocnice. Nebo alespoň upozornění pod cestou, ta svíčka pod Huanem mi přijde dost odrazující/depresivní a to mi přijde bezpečnější než Guano
Jinak moc nechápu kritiku Komina, dává jasný doporučení, aby se další nehoda neopakovala.
Hlavně přeji a držim palce ať to dobře dopadne, tohle se fakt může stát každýmu
Cesta je zradna, od spodu se tvari jinak nez pak pri lezeni, zalezene jisteni v pripade padu je znacne nejiste ac se pri zalozeni tvari docela obstojne. Asi by stacil jen vykricnicek v (neexistujicim) pruvodci a upozorneni, ze cesta mate telem.
No na III. a IV. masivu s borhákem asi neuspěješ. Jednou jsem psal správci, že jsem rukou vytáhl a zahodil shnilou skobu (v domnění, jak jsem přispěl k bezpečnosti lezení na Řeži) a dostal jsem pojeb, že jsem ji tam nenechal.
Je to tradiční oblast a každý by si měl sám přehodnotit, zdali je ochoten podstoupit objektivní nebezpečí, které může hrozit. Lezu tam často a cesty se zajistit dají.
Polet, naražená žebra, nebo třeba zlomený kotník je jedna věc a chápu, že pro některé je to akceptovatelné riziko. Ale bránit přidání borháku, který může zachránit člověka od vozíku případně doživotního nošení plen, to mi hlava nebere. Co je špatného na řešení, kdy se to dojistí na rozumnou mez? Klasici, sobci a bezmozci by to šli pěkně po staru a my všichni ostatní, kteří nepotřebují adrenalin za každou cenu, bychom si ho cvakli a dál spolu žili v míru..
Lezl jsi někdy v Řeži? Nelezl. Lezl jsi někdy po vlastním? Nevím. Já za obě otázky ANO. Se špatně založeným jištěním ti nikdo nepomůže. Ale to není důvod k nejtování. Zakládat můžeš po půl metru, taže budeš mít jištění hustěji než v Krase
Co je rozumná mez? Chceš lézt 100procentně bezpečně aniž by ti něco hrozilo? Nikdo ti nebrání rybařit. Protože ani na sportovkách nebudeš jinak v klidu - koukni do historie, kolik bylo ulomených, odhnilých, nebo špatně zalepených nýtů a borháků.
Jasný, níž jsem psal, že 9 z deseti zajistit půjde a že jsou i nebezpečné věci. Ale to přeci všude... V Srbsku na Pupku (Helenčina, myslím) se čok pod prvním taky hodí.
Tohle téma se tu řešilo zatím jen asi tak 100x (většinou vždy po nějakým pádu na písku). Argumenty proti vidím následující:
- přidání borháku mění charakter cesty, protože člověk jej má vždycky možnost v kritické chvíli cvaknout a tudíž se jinak bojí
- úcta ke stylu prvovýstupce a k charakteru oblasti. Řež díky svýmu klasickýmu charakteru je dobrá cvičná oblast na hory.
- borháky v podobnejch sračkách vzbuzují falešnej pocit bezpečí; nebylo by divu, kdyby čas od času vylítl celej blok i s borhákem. Podobná příhoda se stala nedávno na Černý skále u Řevnic a vzbudilo to obrovskou kontroverzi, což se vůbec nedivím.
- kdo si chce zalézt na dlouhejch, lépe jištěnejch cestách, má v regionu možnost vyrazit na Mařenu, kde je to mj. výrazně hezčí. Nebo na Řeži na okolníh skalkách jsou normálně jištěný cesty, sportovci můžou tedy tam.
- ani v Guánu ani v Huánu jsem neměl pocit, že by tam bylo nějaký nejistitelný místo.
Obecně je problém dojištění na rozumnou mez takovej, že škála toho, co kdo považuje za rozumný je někde mezi "ani jedna skoba" po "borháky po půl metru".
když se to tady 100x řešilo, tak jsem beztak ještě ani nelezl. Každopádně už jsem se s pár klasiky o dojišťování bavil a vždycky se zmohli akorát na obligátní: "kdo se bojí, nesmí do lesa", či ještě populárnější: "jasně, že to sem tam smrdí vraždou, ale aspoň víš, že žiješ".. a tvůj příspěvek je první, který má fakt myšlenku - změna charakteru cesty, respekt k prvovýstupci, pocit falešného bezpečí.. to jsou ty zkušenosti, tož děkuji za ujasnění
Jendozbrna - doporučuji se přestat vyjadřovat k věcem, které neznáš a hlavně mluvit o bezpečnosti lezení nebo odhal co a kde lezeš. Ale vidím už xtý příspěvek a je vidět, že máš tak zkušenosti leda z netu.
V Řeži mám vylezných 25 cest, v mnohých jsem děkoval prozřetelnosti za přežití. Volné kameny, nemožnost zajistit 10 metrů, hromada ptačích sraček, ve kterých jsem máchal ruce. 3x sem tam z různých cest utekl, mnohokrát bych i rád utekl, ale už to nešlo. Myšlenku na vytlučení starý rezavý skoby a náhrady za borhák jsem měl taky. Jenže jsem držel hubu a časem pochopil následující:
a) ŘEŽ je ŘEŽ. Není to pro posery.
b) oklouzané cesty v oblastech po vlastním, třeba na Bořni, v Črnolicích, kam se dodalo jištění nebo i JEN přejistilo nově jsou jasným argumentem proti.
c) jeden borhák spouští bohužel lavinu - příliv lezeckých nýmandů, kterým pomáhají magoři s vrtačkou, což je bohužel středočeskej fenomén díky místní úderce zanechávající za sebou nepopsatelné škody bez zájmu ČHS.
d) podívej se na cesty v Řeži na 3 a 4 masivu v obtížnosti 8 - 9, třeba tuhle cestu http://www.lezec.cz/cesta.php?key=89793. Dotyčný to vylezl po starých skobách.
e) mrkni na dokumenty o britském Grittu, Black Canyon nebo se zajeď podívat do Adršpachu, Broumovek
Vis ty, co je nejlepsi reseni na tyhle bezmozkovy cesty, kde si musis neco dat, nebo nedej boze prokazat trochu nebo i o neco vice odvahy? Nelizt vole!
No hlavicka, to by jednoho nenapadlo.. Teda pokud nejak od pohledu vytusis, ze se zrovna jedna o takovou cestu. Coz v pripade Guana jde tezko. Misto teoretizovani od klavesnice tam vyraz a presvedc se sam ;)
Ať klidně tradiční zůstane, ale nějakou údržbu to prostě chce. Páč ty skoby po padesáti letech jsou už jenom šrot, který nemá ani cenu cvakat.
Tady máš jeden příklad: http://www.lezec.cz/clanek.php?key=3340
Většinou jsou v dobrym místě, nic tam nedáš a je tam těžký krok. Je jenom otázka času kdy se tam někdo zabije.
I ten prvovýstupce měl dost rozum a tu skobu tam nabušil, jenže většina jich už o pár desítek let přesluhuje. Škoda že správce pobral spíš ego, než rozum
Tradiční oblast - skobu si musíš ověřit = proklepnout kladivem, když není dobrá tak přetlouct za vlastní,jinak to je loterie. Akorát se tim dojebe skála. Prvovýstupce natloukl vlastní a věděl jak se jí dá věřit. Slepě jí použít jako dobrou je špatně, pak je jen otázka času kdy se někdo zabije.
Na druhou stranu lepený borhák místo tý skoby výrazně ulehčí psychiku cesty..
Na lezení s rizikem podlahy je free solo, morálovka by měla být těsně nad podlahu.
Fakt je že jeden bh někam níž pod skobu (aby nezlehčil psychiku a zároveň zabránil fatálním průšvihům při selhání shnilý skoby) by spustil lavinu dojišťování...
V Srbsku dodali borháky a vytloukli skoby.Někde se to přehnalo,ale obecně za skobu borhák.Nechápu co borhák ubere na psychice,když bude v místě skoby,která se tam cvaká a je shnilá.Když je shnilá je k hovnu.Pokud tam bude borhák,neshnije,nebude k hovnu a nemusíš tam už nikdy nic natloukat.Pokud to pod tím bude rychta na dojištění,tak to snad bude náročný na makovici stejně,jenom ne uplně fatálně nebezpečný.To bejt posranej,ale živej je bych řekl o fous lepší než mrtvej nebo zmrzačenej.Ale každýmu dle jeho chuti.Stejně tak někdo může říct lepší žádná,než zrezlá.
Jsem pro zachování skanzenu. Shnilý nedůvěryhodný skoby (přičemž vyhodit takovou bez náhrady podle mně není hřích), vlastní jištění. V případě nejvyšší krize vyměnit shnilou skobu za vlastní, ale tu už nevytloukat. Žádný organizovaný výměny. Slaňáky ovšem buď žádný, nebo dobrý.
Co máš proti shnilejm slaňákům? Když skanzen tak kompletní. V reálu je to prakticky stejný jako shnilá klíčová skoba postupovka. Prostě pokud skobu neproklepneš (neslyšíš jak zvoní) tak nevíš jak drží a nevíš jak se jí dá věřit. V takový cestě nesmíš padat jinak jsi sebevrah, neni to daleko od free sola a to jištění je spíš jen psychická berlička než jištění (aby jakákoliv chyba nebyla fatální)...
Ještě by šlo aby ten bh v místě skoby vypadal jako stará shnilá skoba, pak by psycho mohlo zůstat zachovaný. Ale stejně by se to vědělo/ šlo pozhat, takže zase nic :D
Mám proti nim tolik, že když vypadne shnilá skoba v klíčovým místě, tak se třeba trochu proletíš, pomlátíš, ale nejspíš tě chytne některý z dalších jištění. Když s tebou vypadne shnilej slaňák, kór na Řeži, kde jsou některý cesty na III. masivu dlouhý i kolem 50 m, tak už ti pomůžou leda tak havrani.
Tak někdo je línej udělat pár kroků a jinej se zas bojí, že skončí na vozejku.
Když tam naboucháš slaňáky, tak ti je tak akorát budou hoblovat Top Rope Tough Guys https://www.youtube.com/watch?v=bsAiOYXC-k0
Dají, ale upřímně řečeno jsem tam nikdy do ničeho nespadl. Možná by se člověk po podlaze podivil, jak snadno z těch kluzkejch spár vyjede bombovej frend. Dtto Šárka, Černolice, Holas. Přičemž na Řeži je z těchhle oblastí nejvyšší riziko, že bude člověk padat do vlastního.
divil by ses, jak pěkně matroš v Řeži drží - spadl jsem v Lasroce do mikráče, když jsem se v pohorách rozlézal na zimní Tatry a chytil mě i čok ve Velké stolici.
Prostě musíš zakládat pečlivě. V Řeži jsou i méně bezpečné a vyloženě nebezpečné cesty, ale je to tak každá desátá. Chceš lézt poprvé v Řeži? Hoď dotaz na Lezce a vždycky ti někdo napíše seznam hezkých a bezpečných věcí. Z výjimkou Řežského nářezu jsem nepotkal lajnu, která by půl metru kolem skoby (nad, nebo pod) nešla slušně dojistit. V tmhle konkrétním případě (jestli myslím tu stejnou skobu na Guánu) mám dva čoky + skobu. A když oblézáš ten převísek, tak po metru a dalším cca metru a půl opět jistíš.
Tak to je dobrá zpráva, že v tom čoky držej. Ale přecijen - čok je ve hnízdě, takže riziko jeho vytržení není tak silně ovlivněný kluzkostí, jako v případě rovnoběžný spáry.
Teď jsem si to připomněl. Lasroka začíná takovým převískem, kterej rozhodně není za IV. A v Nářezu mám pytel, hned myslím pod prvním převisem.
V Huánu si pamatuju to oblejzání převisu, ale Guáno si vůbec nepamatuju ani v dobrým, ani ve zlým.
z ádru odvezl vrtulník i typa, co si odskočil metr nad kruhem. Se zlomeninou stehna, či pánve. Metr nad kruhem, ne deset. Ani ne nad smycí. Prostě neštastná shoda okolností. Ani nýty neudělají z Řeže místo, kde se nikdy nikomu nic nestane!
Před asi deseti lety nám v Řeži krátce po sobě spadli dva nováčci až na zem, naštěstí nikdy s následky (oba trochu potlučení, jednou zásah zdravotníků a hasičů - ale nakonec sešel s doktorem sám dolů). Analyzovali jsme to a pak zavedli povinnost v horoškole odlézt pár lehkých cest na prvním po vlastním od dvojek do čtyřek. Byl to pro ně opruz, zvláště pro lezce, co lezli o pár stupňů těžší cesty, ale od té doby se dlouho nic nestalo. Příčinou totiž byl zvyk z překližky, že když to nejde, tak to ještě zkusím dolézt do lepšího místa, nebo k další skobě či vklíněnci. Jenže v Řeži když to nejde, tak prostě musíš slézt.
Až vloni po letech přesně v tomhle místě spadnul další nováček, vytrhnul vlastní jištění (sám pak přiznal, že ho tam dal špatně do vodorovné spáry a nevyčistil ji od písku), ale měl pod sebou další, takže ho chytilo. Byl nějak pohmožděný, ale sám odjel do nemocnice vlakem na vyšetření.
HO Humanita má tiskového mluvčího KT? Nebo je to fakt spolek sluníčkářů? To je fakt ostuda přiznat, že místo výcviku zakládání v lehkém posílali desítky nováčků do řežských pětek. Co tam učí dnes? Opět asi čekají na úrazové události.
Vyhodili jsme Tě od zkoušek, nebo jsi nedodělal oddílovou horoškolu? Že se nepodepíšeš a zároveň píšeš takové koniny.
(Ohledně mluvčího - na rozdíl od Výkonného výboru ČHS se kdokoliv, kdykoliv o čemkoliv vyjadřujeme podle vlastního uvážení a ne podle rozhodnutí předsedy.)
Před mnoha lety jsem spadl v Cestě domů do zatraceně tenké skoby a jak mě v pohodě chytla. Řež je klasika, tak kdo to neleze, ať tam nechodí. Když má pak problém s jištěním.
S tím dojišťováním to nechápu - viz severní prostor Bořně, Jsou tam nasázené borháky podél spár, které jsme dříve lezli jen s hexama a čokama. Když se bojíte, tak víc trénujte nebo dělejte jinou zálibu.
A z ceho si prosimte vyvodil, ze lide, kteri tam spadli se boji nebo ze neumeji zakladat?
Ono vetsinou si lide mysli o tom jak dobre zakladaji jen do te doby nez je jim diky tomu jejich dobremu zakladani stane nejaka velmi neprijemna vec..