Ahoj, včera (19.7.) se na Suškách u Břízkové na Sokolí věži našla preska Ocún - jedna karabina s šedým a druhá s červeným zámkem, spojené šedým popruhem. Presku jsem schovala do nosítek zvenku dřevěné boudy první pomoci pod skalami, kdo ji postrádá, najde
Ahoj, chystám se po hodně letech na Roviště a na stránkách kempu jsem zjistil, že by měl být zavřený. Jak je to tam teď se spaním? A kde se dá nejlépe parkovat? A jde koupit někde na místě nový průvodce na Vltavskou žulu? Dík za nějaké zprávy.
Čhs už by konečně mohlo na závody sp posílat normálního fotografa. A mělo by přestat fotografa maskovat za závodníka. Čhs by tak ušetřilo za licenci, startovné, testování reprezentanta na Ftvs,za jeho vstupné do tréninkových center Čhs a kdoví kolik ještě
mas recht :) zavolam radsi na svaz nebo ochranu prirody, jestli je tohle v cajku... nebo zvednu prdel z refugia a dojdu se zeptat kluku z horsky :) ale jeste si to rozmyslim u dalsi Plzne :)
můžeš chytnout jednu do zubů od nějakého puristy...třeba tady Jenda vypadá nabroušeně. kdyby se zašel podívat do Teplic na Martinky a okolí tak by si myslel , že je u rybníka na rybářských závodech
tak smutný to je.
Beneš s Editkou si na tom založili slušnej byznys, ale Oliváč to obstojně odkoukal a jak přestane chcát tak šup natáhnout špagáty a hoblovat. Přece dětem nezkazí lezecký tábor jenom kvůli tomu, že prší.
1) Totok neni ideal, pac ta stena na fotce je solidne rozsypana. Mohli by se presunout do Parciku, kde je pisek vo dost tvrdsi. (I kdyz tam to vokupujou najezdy Nemciku, kterejm je potreba obcas z vychovnejch duvodu stahnout lano, kdyz blokujou cesty).
2) v sousednim Stredohori je hafo nepiskovcovejch skal, kde se da skala rajbovat do haleluja a neva to
3) dusledkem cinnosti outdoorovejch cestovek jsou zakazy ze strany zelenejch - napr. do jeskyni v Labaku, kam se driv bezne lezlo, uz jsou pase a hlidkujou u nich pojicajti a fotopasti
hm, tak nějak to u mě logicky směřuje k postoji "lez a drž hubu", napíšeš na těch internetech nějakej ten blábol o pohodovým softmoverským výletu, a za rok jej najdeš v nabídce několika komerčních vykuků.
ostatně, berme si příklad z houbařů, taky se svými tajnými plácky nechlubí.
Kdyz pomineme, ze v pravildech je tusim TR zakazane, tak tahle fotka ze zminovaneho facebucku celkem jasne ukazuje, ze se skala nici minimalne: http://bit.ly/29RPaF6 . Dokonce si troufam rict, ze pri jisteni zhora skala dostava zabrat vice, nebo snad mistni chytraci vzdy pri jisteni slezaji za hranu veze, aby se fakt nic nedrelo?
ono hlavně když někoho jistíš z věže, tak sedíš na kraji a jen dobíráš nezatížený lano, nikoho nespouštíš. Ale tenhle rozdíl koukám evidentně furt někteří ignoranti nevidí, nebo vidět nechtěj.
Ta fotka je fakt hnus. To se rovnou může osadit po metru jištění a stát tam fronty na cestu jak na překližce. Po takovým nájezdu kobylek by nám z těch skal fakt za pár let nic nezbylo. Hlavně že si pár lidí vydělá pár kaček.
Tys toho venku a na pisku moc nenalezl, co? Za prve, to pravidlo nevzniklo pro nic za nic ;). Kdyz dobiras druholezce na pisku, tak opravdu proste jen "dobiras". Lano nemusis mit vubec tolik v tahu jako kdyz jistis TR. Vetsina lidi navic prodluzuje stand tak, aby opravdu i pri pouhem dobirani skalu nedrela.
Ale nejvetsi problem takovehleho naletu neohrabanych TR kobylek je, ze jich napochoduje velke mnozstvi do cesty, kterou by normalne nebyli schopni vylezt a snazi se nejak vyhrabat (a to doslova) nahoru.
Osobne bych to asi snesl na nejakym tvrdsim pisku.. Staci jit na nejakou bezvyznamnou vez ci masiv na Ostrov, Sneznik. Ale Tisa je opravdu hromada mirne ztuhleho pisku a kazdy prelez je na skale videt. O to vic neohrabany prelez ktery vetsinou lidi na TR provozuji.
Rybaření na písku není nově obecně zakázano, VK ho může omezit. Ve výjimkách většinou je, že lézt smějí jen členové ČHS apod. n. 2 lidi na instruktora a 5 lidí v jednom družstvu.
Zakazane to samozrejme neni, protoze nejak musis dobrat druholezce. Ovsem je trosku rozdil mezi dobiranim druholezce a brousenim skaly skupinou zacatecniku na rybu. Navic se to povazuje za nesportovni podobne jako Mg.
Nic proti vydělávání a už vůbec proti dětským táborům, toto je ale prasárna. Je spousta šutrů které to snesou a děckám by se taky líbily. takhle je už od začátku učí být prase. Uff!!! To nás čeká budoucnost, teda jestli to nezakážou.
Psi štěkají ale karavana jde dál, říká jedno arabské přísloví.
Přestaňte tedy štěkat, nastudujte si podmínky provozování horolezecké činnosti na přírodní památce Tiské stěny na stránkách ČHS a oznamujte porušování podmínek správě CHKO Labské pískovce, policii ČR, Oblastní vrcholové komisi, vlastníku pozemku a obecnímu úřadu v Tisé, nejlépe s fotodokumentací lezení v zákazu či jinak porušující pravidla. Správní řízení podle přestupkového zákona a pár pořádných pokut můžou pomoct. Oliváč či Editka s Vámi tedy kamarádit nebudou, ale na ně se můžete vysrat když s nima jinak není rozumná řeč. Jinak se může stát, že si v Tisé za nějakou dobu legálně nezalezete.
Přidám taky jeden, příspěvek. Návštěva Tisé od 3.7 - 6.7.
Kdy v tomto období v Tísé dost pršelo, v noci nebo po ránu a nikdo pravidlo o mokré skále nedodržoval. Ať už horoškoly nebo jiní lezci. Co s tím?
Hele, nevim jak je to s lezenim a byrokracii okolo. Ale treba ve sportech jako fotbal, hokej... Se prohresky vysoke vaznosti (myslim, ze v pripade lezeni na pisku je TR a niceni skaly velmi zavazne poruseni pravidel) trestaji podminecnym zakazem cinnosti na par let. Tak to by snad bylo dostatecne varovani, kdyby svaz proste musel rict: "Hele Barbie a Kene, kurvite skaly v Tisy a okoli tak jestli vas tam jeste nekdo nekdy nachyta, tak vam zakazeme organizovat komercni horoskolu na dalsi 3 roky." To by je definitivne odradilo. Otazkou je jestli je v zajmu CHS Barbie a Kena trestat. Bohuzel mam pocit, ze jsou trochu protekcni, tak by bylo fajn take zatlacit na CHS pres CHKO a ostatni relevantni organy, kterym to nemusi byt u prdele.
Mám dotaz - a ČHS má nějaké páky na horoškoly krom chystaného titulu Garantovaná horoškola? Má ČHS páku na instruktory lezení na skalách akreditované u MŠTV? Má ČHS páku na vydání živnosti?
Jenže příště si ten opilec dá pivo v hospodě vedle a ty zůsatneš bez tržby. Takže je lepší hajzly dvakrát za večer utřít a vesele nalévat, než mít dokonalou hospůdku, ovšem prázdnou.
no to jistě. ale skály jsou taková trošku jediná hospoda ve městě.
ono kdo si chce vynucovat dodržování pravidel, musí mít koule na to nebejt pro všechny ten pohodovej kámoš. a informovat. ty klioši cestovek a autdůrinstruktorů jsou většinou slušní lidé kteří ani netuší, že dělají něco špatného a hází vidle do dohod.
Tisa, Ostrov, Rajec, Sneznik, ... + mraky masivu bez hromadneho nazvu, kazda oblast ma stovky sektoru... Skaly jsou spis jedna z hospod v extremne popularnim primorskem letovisku, staci popojit "vedle".
ne nerozumíme si. většina komerčáků je překvapivě členy horosvazu a někteří za něj i registrovaně závodí, své úspěchy v rámci čhs používá k sebepropagaci atakdále.
no, kdyby ses živil jako komerčák, tak by ti určitě nasrala jednou za půl roku aktualizovaná tisková zpráva horosvazu hodnotící komerčáky z pohledu čhs a porušování dohod. disciplinární řízení, odebrání závodní licence, pozastavení instruktorské kvalifikace, odebrání ocenění výstup roku a jánevím co všechno. ale jak pravím, musely by na to bejt koule, protože kdo tohle rozjede, ten populární nebude. zdokumentovat porušení na místě, podnět disciplinární komisi, taky třeba na SCHKO, a jánevim kam ještě.
čili pro příště: tiše projít okolo a pak si postěžovat na lezci je nanic. zdokumentovat a naprášit. jo, budeš za hajzla, závistivce, a jánevim které nálepky všechny získáš, a spoustě lidí to nevysvětlíš.
Myslím, že by mne žádná taková zpráva nana*rala. Proč by měla? Upřímně, koho z klientů by zajímala? Jako že by si klienti před výběrem a zaplacením nějde hledali, zda má agentura oprávnění? Asi nevíš, jak se klienti chovají. Stačí dát slevu a zaplatí ti předem i když budeš v insolvenčním rejstříku.
A nějaké oprávnění? Opět s dá jen zeptat - koho to zajímá? Ok, můžeš si pak stěžovat, budeme se tahat po soudech, ty vyhodíš těžké peníže, já dostanu možná pár korun pokuty, třeba mi také nic nedokáží a já tě ještě budu žalovat o náhradu škody a za poškozování dobrého jména.
Pokaždé, když čtu tvé příspěvky, mám pocit, že žiješ v nějakém idealizovaném světě, a od reality jsi odstřižen. Ať už u závodního lezení, kam jsi psal nedávno a kam už mám strach nahlédnout, abych se zase nedozvěděl nějaké tvé moudro o tom, jak to mají rodiče dělat a co je správné, nebo i zde, kde sám víš, co a jak by se mělo, ale realita ti opět uniká. Co ti brání podat na všechny zde zúčastněné stížnost na Disciplinární komisi? Už vidím, jak trestají třeba právě Oliváče, když je pořadatel bouldrových závodů, jak berou licence, když potřebují, aby si je platilo co nejvíce lidí, a jak omezují jakékoliv aktivity, když naopak potřebují co nejvíce nových členů. Možná by ses měl probrat. ČHS je normální komerční organizace, pro kterou je v současné době v první řadě vydělávání peněz. Svaz půjde cestou komerce, nic jiného mu nezbývá, jinak se profesionalizace nezaplatí. Je pořeba spousta peněz na zaplacení lidí, a ty peníze jsou především v závodním lezení, tedy v lezení jako sportu, a v komerčních věcech. Klasické lezení je vyčerpané, skalní lezci budou akorát tak na obtíž, tam peníze z lidí ani reklamy nejsou. Jediné možné směřování je podmíněno mnoha novými členy, ale členy takovými, co jsou zajímaví z marketingového hlediska. Kvalitní klasický lezec z Ádru je k ničemu, co ten ti vygeneruje? Jednou za rok členský příspěvěk? Mnohem lepší jsou dva tři překližkáři/kurzisti začátečníci. Tam je potenciál obrovský. Ostatně můžete si za to sami. Pokud se ČHS odmítá rozdělit na klasické ČHS s rolí, jakou mělo leta zpět, a nový svaz zasřešující sport a závody a komerci, tak prostě tou sportovní a komerční cestou půjdou všichni. Svaz združující jen skalní lezce je přežitý, tam peníze nejsou. A že je lezení i o něčem jiném, než o penězích? :-) Ničím jiným výplaty nezaplatíš, organizaci závodů také ne... :-)
Hej, škoda, že ses nepodepsal, protože pod ten závěr bych se podepsal ;-) ČHS směřuje k profesionalizaci, masovosti a dotačnímu socialismu EU. A nějaká disciplinární řízení? Asi jako s Petrem Reschem a spol.? Fraška, na které je vidět, jak to prostě v ČHS chodí.
Jasne CHS se v hovno obraci. Ale rekni, proc treba DAV funguje mnohem lip. Proste ta komerce tam je, maj prachy z novacku... Ale poskytuji kvalitni pojisteni, pobocka s umelkou a kvalitni knihovnou a pujcovnou materialu je v kazdem zapadakove (ne jen jedna na cely svaz) a hlavne poskytuji sluzby i lezcum na urovni piskare z Adru, ktery leze 20 let. Z vlastni zkusenosti to vim. Na takove akci jsem byl (jako 3. osoba, pozorovatel, kamos instruktora nebo tak neco). Proste v jedne pobocce DAV vzesla od meho kamarada - zkuseneho ledolezce iniciativa zorganizovat kurz lezeni v ledu pro 3 - 5 zajemcu. Mistni DAV mu to schvalila a slibili mu ze mu proplati cestu a ubytko. Ja tam byl jen na spolujizdu a na zaplneni apartmanu, lezli jsme si to svoje. Nicmene ti 3 borci co se mu tam prihlasili byli typci kteri lezou 15 let v letnich horach a chteli zkusit ledy. Dalsi fajn vec, stejna pobocka DAV poskytuje napriklad kurz lezeni v letnich horach pro zeny/divky. To se mi zda take hezke, jednak mozna nektere holky nechteji aby je na chate opruzovali kurzisti muzskeho pohlavi a potom (kdyz pomineme skupinu vykonostnich lezcu) holky maji casto jine ambice nez muzi a na takovem kurzu se nikdo nikomu nemusi prizpusobovat a verim ze by si to i v CR naslo klientelu. A takhle se da pokracovat do nekonecna.
No na to je odpověď jednoduchá - je to v lidech. Zde v ČR panuje obrovská nesnášenlivost mezi různými skupinami angažovanými v lezení, takže místo spolupráce si házejí klacky pod nohy. A pro řadu lidí je důležitější vlastní ego a pocit moci, než dobře vykonaná práce, takže se to tu už leta jen tak pytlíkuje a nikam to nevede. Stále se tu mluví o nějakém směřování a koncepci, ale to je úplně špatně, jako první krok by se, podle mě, mělo kompletně vyměnit vedení svazu. Nikdo není schopen překročit vlastní stín a co tito lidé dokáží, jsme už viděli. Tvůj příklad s DAV je hezký, ale je podmíněn vstřícností a zájmem o spolupráci. A já z posledních let neznám prakticky jediný rozumný případ, kdy by svaz vyšel někomu vstříc a chtěl spolupracovat. Zatím je to vše postaveno na tom, že kdo není s námi, je proti nám, a kdo něco chce, musí přijít s prosíkem a v podřízeném postavení. A na to se většina normálních lidí, se kterými by svaz potřeboval spolupracovat, z vysoka vykašle, protože nevím o ničem, co by se nedalo realizovat bez ČHS. Tedy kromě repre. Ale jak tam vypadá situace si opět může každý přečíst v jiném vlákně.
Možná bys měl vědět, že DAV a OEAV jsou organizované především na úrovni sekcí a ČHS především na úrovni oddílů. Čili to, co popisuješ v sekci Alpenvereinu, to se běžně dělá v oddíle ČHS.
P.S.: Knihovny a půjčovny materiály jsou v oddílech standardně. Umělé stěny provozují oddíly především na vsích a menších městech samy, často je dotuje škola nebo město. Ve větších městech oddíly využívají velké komerční stěny více či méně formálně společně.
Přece nebudeme banda práskačů, Bloudek stejně přikryje všechno co chce, je za to přeci placenej :-D Nejlepší mi přijde Barbie všukat a Kenovi upravit ciferník :-)
Nikde teda není uvedeno, že by TR bylo výslovně zakázáno. Jen je potřeba ho mít tak, aby se při tom nedřela skála. Viděl jsem je lézt v parčíku a buď to měli vytažený smyčkama pře hranu nebo hozený v posledním kruhu. Blbý bylo, že jich bylo fakt hodně, zabrali tak 12-15 linií. A jako největší problém mi přijde to, že ta spousta sápajících se začátečníků prostě tu skálu ničí. Parčík je asi v pohodě, v Tisé už je to samozřejmě horší.
(3) Lezcům je zakázáno:
e) manipulací s lanem poškozovat třením povrch skal; lezecké cesty nesmí být zdolávány
styly On Sight (OS), Rotpunkt (RP), Toprope (TR) atd., pokud by přitom mohlo dojít
k poškození skály třením lana.
(4) Lezci jsou povinni chovat se k fixním jištěním a slaňovacím bodům šetrně, zejména při
lezení s horním jištěním (TR) používat v posledním jištění (vratném bodu), pokud toto není
vybaveno karabinou trvale, vlastní karabiny a po ukončení lezení slanit.
Hele jasne ze TR neni zakazanej, pokud teda dobiras shora druholezce. To je prece take toprope, ne? Rybareni je ale neco jineho. Prece by stacilo vzit si 2 decka na 1 instruktora, vytahnout jim cestu a dobrat jednoho na pulce a druhyho na konci. Tak jak to dela kazda nekomercni klubova horoskola. V parciku ty skaly prece nemaj 80m tak by to tak slo. A ostatnim by se taky asi ulevilo, kdyby tam bylo na 3 instruktory 6 deti. Tak potom ani k zadne vazne blokaci nebude dochazet. Jen jestli by z toho byl takovej vejvar jako kdyz tam nazenou 16 malych upiru :D
„Organizovat horolezecký výcvik je možné pouze za přítomnosti instruktora ČHS. Při takových akcích připadají na jednoho instruktora maximálně 3 osoby. Tato podmínka se nevztahuje na děti mladší šesti let.
Při lezení je zakázáno poškozovat nebo měnit povrch skal (dřít skálu při manipulaci s lanem - např. při lezení „na rybu“, vysekávat chyty, poškozovat voštiny, popisovat skály čísly, nebo na ně umisťovat cedulky). Je zakázáno lézt v pohorkách či jiné obuvi poškozující skálu.“
Ondra Beneš a Edita Vopatová a další se porušením těchto podmínek dopouštějí přestupku, který je trestný. Vědí to rodiče, kteří jim platí kurzy?
V minulém roce spaly v s dětmi ve skalách v PP Tisá a měly problémy s CHKO a policií.
Co s takovými lidmi? Nechápu jejich motivaci - nepostižitelní kingové nebo many, many?
Proč by to mělo rodiče zajímat? To je problém pořadatele. Někteří rodiče ani pořádne nevědí, co to lezení je. Dítě chodí na kroužek, kam ho jen přivedou a odvedou, o lezení neví nic. A pak dítě přinese leták o táboře, tak mu to zaplatí. A jestli je to tábor s lezením, koněm nebo vodácký, koho to zajímá?
A výcvik? Organizovat horolezecký výcvik je možné pouze za přítomnosti instruktora ČHS. Hm, takže když nebudu dělat výcvik, ale fajn víkend s lezení, tak mi všichni můžou...
V naší organizaci pořádající ročně cca 150 dětských táborů ročně rodiče dodržování pravidel nejen ohledně pobytu v přírodě řeší poměrně dost, ale je to také o tom, že je my sami informujeme o jejich existenci a dodržování.
ČHS jako "nejvyšší orgán" to neřeší? A to bere dotace od MŠMT na svůj provoz, potom jeho členové vykonávají svoje aktivity bez ohledu na pravidla a nikdo to nekontroluje?
To mi chceš říct, že když máte v rámci tábora naplánovaný třeba pěší výlet, zda si rodiče zjišťují, zda tam náhodou není po cestě třeba lokalita se zákazem vstupu nebo zda nejdete přes nějaký problematický pozemek?
A když budeš dávat své vlastní dítě třeba na tábor koňský, kde každý den děti jezdí na dvouhodinovou výjížďku, budeš od organizátora vyžadovat přesný seznam tras, které budou jezdit, a u každé si ověřovat, zda majitel pozemku souhlasí s průjezdem koní, a zda tam jezdit na koni smí?
Ano,řeším - jako rodič,jako majitel soukromého pozemku, jako organizátor akcí a člen kontrolního orgánu organizace.
Pravda je,že se podílím na organizaci tábora,který souvisle běží na stejném místě již 43.rokem,záleží mi tedy na trvale udržitelném soužití nejen s okolní přírodou, ale i s okolními sousedy.
Tenhle problém asi horoškoly řešit nemusí a podle fotek tady na Lezci to není jen problém těch komerčních - prostě pár fotek,hlavně zapsat cestu do deníčku a za rok po tom neštěkne pes.
Že to řešíš jako pořadatel a odpovědná osoba, to chápu. Ale opravdu neznám jediného rodiče, který by si před začátkem tábora vyžádal seznam navštívených míst a zjišťoval u nich, zda se tam smí. Vždyť to ani nejde. Tábory jsem také organizoval, bylo to na Kokořínsku, a program jsme měli jen rámcový. Rozhodně jsme dopředu nevěděli konkrétní místa, kam se podíváme nebo kde budeme něco dělat, to se odvíjelo od aktuální situace. A i když tam bylo koupání v požární nádrži nebo slanění ze skály, nikdy nikoho rodičů nenapadlo se zeptat, zda v té nádrži náhodou není zákaz koupání. To samé koně. Tak děcka, kam dnes pojedeme? Jak by rodič mohl vědět, zda tam po cestě není nějaká louka, kde si majitel koně nepřeje? A jestliže rodiče lezení nerozumí, jen dají dítě na na kroužek, tak je nesmysl, aby si zjišťovali, zda se tam smí lezét na rybu nebo zda se musí lezec dobírat shora. Vždyť běžný rodič ani neví, jaký je mezi tím rozdíl.
Souhlasím,že přesný rozpis je hloupost,ale právě proto,že organizuji pobytové akce,rámcově vím, co je třeba řešit a co ne a zajímám se o to,zda to vnímají i pořadatelé (nepošlu své děti tam,kde nemám důvěru.)Příkladem: pokud je sám učím,že na mokrém písku se neleze - nepojedou na tábor,kde tomu tak bude. V okruhu mých přátel - rovněž vedoucích dětských kolektivů - je toto dost populární způsob myšlení.
Souhlas. Já ale poukazoval na něco jiného - běžní rodiče o nějakém zákazu lezení na mokrém písku neví. Si to vezmi - jediná angažovanost rodičů na lezení dítěte bývá to, že dítě přivezou na stěnu, tam hodinu popíjí kafíčko, a pak ho zase odvezou. U starších ani to ne, jezdí si na kroužky sami. A občas se potkají s instruktorem, který je milý a usměvavý a dvakrát do roka jim dá leták s nabídkou tábora. Role rodiče je opět jediná - zaplatí a předá a vyzvedne dítě. O tom, jaký je rozdíl mezi Rovištěm a Ádrem nikdo z neví, stejně tak nezná pravidla v těchto oblastech. A na druhou stranu si představ rodiče, kteří zaplatí dítěti lezecký tábor, ale dítě se vrátí naštvané, že si nezalezlo. Venku je hezky, děti jsou na lezeckém táboře, ale lézt se nesmí, protože včera pršelo... Vzhledem k tomu, co ty tábory stojí, jak se na ně děti shánějí a že jsou na tom v řadě případů instruktoři závislí, musí se lézt kdykoliv. Instruktorům bych to tedy nezazlíval. Spíše je to otázka pro ty, kdo mají danou oblast na starost. Jak to, že nikdo lezení na mokrém nehlídá, jak to, že jsou v chráněných oblastech tábory a jiné hromadné akce dovolené?