Ahoj, dnes jsem přijel z Tater a cestou zpět jsem se stavil na nějaké to lezení do Súlovských skal. Do Súlova jsem jel přes vesnici Jablonové a po cestě se stavil na jídlo v jedné restauraci - hotelu. Tato restaurace se nachází naproti chaty Súlovianka, u
Máte, prosím, někdo nějakou praktickou radu, jak ošéfovat velký hmotnostní rozdíl lezce a jističe? Takových 30 kg rozdíl? Edelrid OHM zdá se být dobrým řešením, nicméně trochu odradí cena 100E a rovněž dostupnost zatím nic moc... Prosím, vynechte kurtován
dotazec na zkušené místní znalce nebo nedávné návštěvníky: motyku na zítra ano nebo ne? jednu na osobu nebo na družstvo? mám neodůvodněný pocit, že by to mohl být jen zbytečný balast....
Ahoj. Mohl by jste mi někdo prosím poskytnout nějaké info ohledně výše jmenované věže? Chtěli by jsme se na ní podívat po cestě z Chamu a už si nestíhám koupit průvodce. Zajímal by mě především odkaz na topa cest a popisy cest v angličtině či češtin
Ahoj, prosim vas, je potreba na ledovec na dachsteinu od adamka potreba cepin??? Mam ho pripravenej, ale koukal jsem na nejaky video a holky si tam vykracovaly jen s hulkama :)
Máte, prosím, někdo nějakou praktickou radu, jak ošéfovat velký hmotnostní rozdíl lezce a jističe? Takových 30 kg rozdíl? Edelrid OHM zdá se být dobrým řešením, nicméně trochu odradí cena 100E a rovněž dostupnost zatím nic moc... Prosím, vynechte kurtování k zemi a zátěžové vesty, jedno je nebezpečné a druhé nepraktické :-) Díky!
Jediná reálná obrana proti padajícímu šutru je se připlácnout ke skále a zastrčit hlavu a pokud možno i celé tělo pod helmu a případně pod batoh. A hlavně se nekoukat nahoru :-)
Jsou dvě metody - skrčenej králík ala KT, nebo sledovat šutr a uhýbat až těsně před ním ala (někde to psal) Messner. A spousta šutrů na skalkách beztak letí potichu a člověk si všimne až rány do země (nebo do tykve :D
Při takovém tom normálním "sportování" mi přijde krajně nevhodné, aby měl jistič omezený rádius... Jednak na něj může spadnout zmíněný šutr, jednak při chycení pádu dá instinktivně nohy před sebe a nějak to s ním pofiderně škubne... Prostě, lezec i jistič by měli být volně. Nehledě na to, že možnost se pod skálou rozumně přivázat k něčemu pevnému je tak ve 20% případů... Takže tahle metoda nesplňuje mé požadavky.
??? Možná si představuješ něco jiného, než Ti tady radíme. Proč by měl někdo někam strkat nohy?
Úplně jednoduše řečeno: Přivážeš jistítko k něčemu pevnému pomocí smyce. Díky tomu máš akční rádius dost velký a jestli chceš, můžeš i zkusit uhýbat padajícím kamenům. V případě pádu prvolezce tedy veškerou pádovou energii přebírá jistítko a převádí jej na onen pevný bod. Jistič s touto silou nemá co do činění a pouze se stará, aby správně držel lano v jistítku.
Tahle metoda je použitelná skoro všude - na umělkách a někde i na sportovkách na to bývají připravené borháky či dříky dole na nástupu, pod většinou skal jsou stromy, pevné křoví, vyčnívající kořeny apod. Na vícedélkách se to takhle dělá u štandů.
Takhle to popisoval Lukáš uř před 14 lety a platí to stále: www.lezec.cz/clanky.php?xtem=&key=561
Aha, díky za dovysvětlení! Nicméně, tohle mi přijde pro sportovní lezení ještě krkolomnější, než přikurtovat celého jističe. To si fakt neumím v praxi představit :D Ani na umělce...
Lehkýho vykrmit, těžkej zhubne. Nejjednodušší je vázat ke stromu, když neni strom tak klidně batoh s šutrama, ty najdeš všude. POkud je na fousu 2-3m tak i může manévrovat, při pádu vyletí do vzduchu ale jen ty 2-3m. Nějaký strom je pod většinou cest...
Pocvičil bych to někde nad matrací aby jste věděli co s váma dělá když +30 kg hodí delší tlamu. Mám vyzkoušený že rozdíl 20 kg je celkem v pohodě, třeba bude i 30..
Máš pravdu, 20 kg rozdíl není problém. O 10 kg větší rozdíl je už sakra mnohem větší problém... Rakušáci dokonce spočítali, že poměr by neměl být větší nežli krát 1,33... To už mi přijde zbytečně "opatrné". Nicméně je jasné, že nejde o absolutní rozdíl v kg, ale spíše o poměr hmotností: např. 80kg jistič a 110k lezec bude menší problém, než 40kg jistič a 70kg lezec. Koeficient 1,375 vs. 1,75.
No napadá mě vícero řešení:
1) Lezec zhubne o 10kg, 20 rozdíl už se dá
2) Lezec zhubne o 5kg, Jistič nabere 5kg svalů, 20 rozdíl už se dá.
3) Lezec zhubne... No né vážně se nad tím zamysli, ono by se to neprojevilo jen na jištění, ale i na výkonu. Podle mě pokud není člověk extrémně vysokej, tak jakýkoli somatotyp může při troše píle vážit pod osmdesát. A zároveň jakýkoli somatotyp, pokud není extrémně nízký by měl svou váhu doplnit svaly tak do 55kg.
nevím, jestli je to tenhle případ, ale chlap 180cm a 75 kilo a baba 160cm a 50 kilo není ani u jednoho extra důvod ke změně hmotnosti a přesto je to ona popisovaná disproporce.
nicméně to není ani důvod, abych se kdovíjak bál padat. a to ani na sportovkách, ani na písku.
Tazatele a jeho jističku znám a musím teda podotknout, že zrovna v jejich případě se opravdu jedná o takový extrém, že přibírání ani ubírání na váze nepřipadá v úvahu :-)
Jj, makám na tom, už jsem zase trochu zhubl, naposledy když jsem si měřil množství tuku odporově přes ruce, tak jsem měl 4,2%. Na 193 cm mám těch 75-6 kg, ale bojuju s tím! Bude to lepší! Nicméně slečna má na 155cm 47kg a bohužel (pro tuto situaci) přibrat nechce...
Přesně náš případ... Já 82 kg a přítulka 50 kg.
Na umělce mě jistí přes grigrinu, abych jí neprojel a když padnu, tak halt trochu vyjede nahoru a dá ruce nohy před sebe... na umělce se toho nemůže moc stát.
Na skalách a bigwallech (dvojčata lana) používá reverso a váže se, respektive jistidlo vážeme na stromy, na štand a cokoliv, co je po ruce, jak tu radí kluci, je to fakt rozumný, než nechat babu otlouct o skálu. J.
Jištění s grigri a povyjetí nahoru funguje v pohodě v případech, kdy je lezec dost vysoko a jistič nestojí u nějakého hloupého tvaru skály (např. hned na nástupu malá jeskyňka), kdy by při povytažení napálil do skály hlavou/rameny/rukama. Když je lezec nízko, spadne na jističe...
trošku ode mě.. já mám 90.. přítelkyně kolem 50.. nikde jí nepřivazuju. Jístí s mamutem smart.. a nikdy se mi nestalo, že bych se cítil kvůli tomu ohrožen. Když spadnu tak se trošku proletí.. ale když se s tím počítá, tak se vslatně nemůže nic stát.. :) na steně či sportovkách se zastaví u prvního háku při nejhorším ;)
Že "se proletí" nastává být problémem, když to znamená, že se proletí i lezec a přistane jističi na hlavě (záleží na dráze letu), případně když let není do vzduchu, ale proti pevnému předmětu (většinou je před jističem přítomen kus šutru). Já jsem taky posera a když vím, že už mám na mále, hlásím, že brzy kipnu... Nicméně semtam se padá i zcela nečekaně. Na písku se mi to zdá snad ještě nejlepší, první kruh většinou vysoko a skála většinou ze startu nijak zákeřně vyčnívající proti jističi. Ale záleží od cesty, samozřejmě.
Nejlepsi je prijmout fakt, ze v nekterych pripadech s tim proste nic neudelas, neb proti tobe stoji fyzikalni zakony.
Osobne povazuju jakekoliv poloautomaticke jistitka za pomerne nebezpecna, pokud lehka holka jisti pres telo velkyho chlapa (a prave tohle je dost casta kombinace). Pri vetsim padu je to prda jako hrom, jistic riskuje zranena zada a navic hrozi ze se poradne prasti o skalu.
Za me ...
1) Lehkej jistic jisti pres pevnej bod (strom, nebo stand)
2) Cesta umoznuje dat slusnej prokluz (a jistic to musi perfektne umet)
3) Pokud neni k dispozici pevnej bod a neni mozne v dane ceste davat poradnej prokluz ... proste se na to vykaslat a jit jinam.
Rozdíl 30 kg je v případě příčetného jističe v pohodě. Testováno cca 15-20 let na manželce.
Jen jsou pro jističe poměrně nekomforní pády lezce do prvního jištní.