Zdar borci, chtěl bych se zeptat jak podle vás nejlíp udělat slušnou fyzičku na hory (VHT), slušnou fyzičku myslím tím, že napohodu budu "porážet" časy výstupu v průvodcích a na ukazatelích. Začal jsem běhat ale nejsem si moc jistý, jestli to bu
Ahoj, v lednu bych chtěl vypadnout cca na 10 dní za lezením a chci se zeptat, jestli nemáte zkušenosti s podmínkama na Istrii v tomto měsíci. V Ospu jsem byl přes zimu x-krát a vím, že to tam je v klidu, ale zase tam jsou dost specifické podmínky. T
Ahoj, hledám nějaké parťáky, kteří by byli ochotní vyjet na Krétu a začít tam budovat novou lezeckou oblast. Zaplatím ubytování+ materiál. Na celý prosinec. Pro více info mi volejte na 603179357 nebo pište na fiala@finecharts.com. Petr Fiala.
Ahoj,mam prosbu,nevite,jak by se dal kontaktovat horolezec a karikaturista autor knihy Smiech na lane - Ivan Bajo? Radi bychom, aby nam zailustroval svatebni oznameni:-)
Diky Terka
Ahoj, máme nakoupené levné letenky na Maltu s 10 kg příručním zavazadlem. Rádi bychom si s sebou vzali sedáky a jistítko s nějakýma karáblema. Bývá to problém? Pustí nás s tím do kabiny? Prosím o zkušenosti. Lano a presa si snad půjčíme na místě :) Děkuji
Ahoj, máme nakoupené levné letenky na Maltu s 10 kg příručním zavazadlem. Rádi bychom si s sebou vzali sedáky a jistítko s nějakýma karáblema. Bývá to problém? Pustí nás s tím do kabiny? Prosím o zkušenosti. Lano a presa si snad půjčíme na místě :) Děkuji
Zdar borci, chtěl bych se zeptat jak podle vás nejlíp udělat slušnou fyzičku na hory (VHT), slušnou fyzičku myslím tím, že napohodu budu "porážet" časy výstupu v průvodcích a na ukazatelích. Začal jsem běhat ale nejsem si moc jistý, jestli to bude v horách fungovat, bydlím totiž v nížině, takže když si jdu dát třeba 10 km, tak ikdyž se snažím naplánovat trasu sebelíp, tak přes 300 m převýšení to nejde.
Máte nějaké tipy? Jestli běhat třeba se zátěží, nějaké intervaly, sprinty, velký objem atd. ?
K tomu jsem ještě docela limitován časem (rodina, práce), takže můžu dát maximálně 3-4x 1.5h treninky týdně.
kettlebell swing
jestli jsi limitovanej časem, tak tim spíš
dají se dohledat výzkumy, ze kterých vyplývá přenositelnost benefitů z tohodle cviku do řady dalších sportů a činností
ale kvalita provedení v tomhle ohledu zásadnější než kvantita
doporučuju metodiku Strong First, třeba podle manuálu Simple and Sinister
samozřejmě to chce být k tomu fit z hlediska mobility kloubů, flexibility svalů
držení těla už Ti dá do kupy právě kettlebell swing
stačí 24kg, výš bych nešel, níž taky ne, když budeš najíždět na program postupně, tak si při správný technice neublížíš a zesílíš velmi rychle
ten program pak zabere deset minut swingů obden, předtim samozřejmě rozcvičení
jestli máš zájem o další rady, nech tu mail, někdy si čas udělám
btw: jestli máš někde posilovnu a kvalitního instruktora, co Tě naučí dobrej deadlift (mrtvý tah), taky dobrá volba. Necvičil bys to jak lopata na nabrání svalový hmoty á la Arnold, ale jen lehce právě pro kondici. Opět: přenositelnost tohoto cviku do běhu a ostatních aktivit velice vysoká. Ale kettlebell je praktičtější, malá 24kg bell se doma ztratí jak nic a můžeš s ní cvičit bez toho, že bys byl vázanej na posilovnu.
Ketllebel je sice super, ale o ze ti da do poradku drzeni tela a srovnas se tema par cvikama na rozcviceni je nesmysl, taky sem si prosel fazi uplnyho nadseni, ale je potreba se mirnit. Ruzny resety, protahovacky a tak sou sice spravny, ale je to jen naprosty minimum, spis udrzovaci, fyzioterapeuta a cileny posilování to pri spatnym drzeni nenahradi a sam na to neprijdes. Delat swing pri spatnym drzeni je cesta do pekla a jednodenni kurz te to vazne nenauci, takze kdyz uz, tak je cestou dlouhodobá návštěva "gymu" kde na tebe někdo dohlídne, coz se pak nekryje s nedostatkem času/domacim cviceni.
naprosto s tebou souhlasim. Já proto po fázi nadšení zabrousil do gymu, kde jsem už rok spokojeně zakotvenej. Nicméně když tuhle možnost nemáš, ale máš dobrý zdroj, tedy dobrou metodiku, myslim že je možný se základy naučit i z dobrýho videa a chyby postupně odchytávat a ladit. Naučit se dobře pět protahovacích cviků a jeden nebo dva posilovací neni až takovej problém, samozřejmě že s instruktorem po boku je to snazší.
Ale to srovnání těla jsi pochopil špatně: srovná tě swing, ne rozcvičovací cviky, ty tě jen připraví na swing. To co dělá swing s kyčelním ohybem a se zádama je velmi dobrý.
To je celoživotní záležitost. Prostě chodíš na výlety, nějak přiměřeně sportuješ, hraješ míčové hry, makáš na zahradě nebo v práci, šplháš po stromech... Na VHT nic jiného nepotřebuješ.
Ale vážně: To nebyly rady pro lenochy. Nějaký tréning pár hodin v týdnu na pár měsíců tě nezachrání. Když jako malý kluk nelezeš po stromech, jako větší neběháš za mičudou, nechodíš ve škole na tělocvik a potom na nářadí do Sokola, jako dospělý neděláš pravidelně náročnější turistiku a k tomu nějaké rekreační sporty, v práci sedíš na židli a jezdíš autem, tak dlouhodobě nedokážeš chodit do kopce jako místní horalové.
Ne, da se natrenovat velmi dobre.
Stejne tak jako fyzicku z drivejsich let (treba z detstvi) snadno ztratit, splhani po stromech a cutani do meruny v detstvi nemusi nic znamenat.
to je nakonec taky pravda, znám spoustu pětadvacetiletejch dýchavičnatejch starců, bývalých dorosteneckých reprezentantů. tak to zkusím opravit, fyzička je o stavu mysli, kdy je jeden odmala nastavenej tak, že pohyb je normální a zábavný, a je jedno jestli běh, hrabání sena nebo hloubení jam.
přesně na to se týpek ptal, odpověď za všechny prachy :-D
hlavně to co mu dá šplhání a míčový hry na horách fakt využije...
senilnějící dědy kormoráne neposlouchej, tenhle jak nemluví k metodice, je to bída...pravda, naopak Bída k tomu určitě bude mít pár slov, což?
Takova silne softmoverska odpoved pro lenochy. Takhle si pomalu vybuduje a udrzi nejaky ten zaklad. Pokud to chce rychleji a na vyssi uroven, chce to trenink.
Zdar, můj typ 3x týdně běhat cca 40km objem (ideálně 2x10km + 1x20km) za týden + 2-3x stěna, střídat obden, jeden den za týden rest. Vyzkoušeno, na B7 to funguje a to je celkem zahul. Popřípadě doplnit o brusle, kolo, plavání atd., ale nesmí to převažovat běhání je základ hlavně do kopce to dává opravdu hodně.
Ahoj, souhlasím. Na fyzičku do hor si také myslím, že je nejlepší běhání. Osobně mi vyhovuje model 3krát týdně 12-16km v kopcovitém terénu. K tomu normální lezecký trénink (stěna, boulder, campus) nebo lezení venku.
na starý kolena už s tím těžko co uděláš. kdy to můžeš ovlivnit, je zejména první stupeň základní školy a omezeně ten druhý, buď bejt od přírody neposednej nebo dělat nějaký "fyzičkový" sport, fotba, hokej, házená, basket, orientační běh atd. v dospělosti to můžeš tak nějak docmrndávat (a je asi jedno jestli běh, kolo nebo běžky) a nenechat upadnout, ale na opravdovou fyzičku je už pozdě. to třicítky ti to pak vydrží zadarmo, a pak to chce tak ňák na pohodu udržovat (průvodcovské časy na vht trasách v nižších alpských výškách, tj. bez podstatného vlivu řídkého vzduchu porážím zhruba o třetinu až polovinu, tyju především z šesti let hokeje ve školním věku a v poslední době vnímám příznivý vliv těžkého batohu na pohodových výletech s dětmi a také blahodárný účinek sekání, hrabání a odvážení trávy na velmi svažitém pozemku)
Nemyslim ze ten vek je az tak kritickej co se vykonosti tyce. Akorat ten strop kam jsi se schopnej dostat je o neco niz, mimo jine z duvodu pomalejsi regenerace. Tam kde dvacetiletej kluk potrebuje 24 hodin na plnou regeneraci, ve 40 uz holt potrebujes 48 hodin a navic u toho ani nesmis tolik chlastat:) Takze celkovy objem treninku a tudiz i maximalni vykonost, bude proste nizsi.
Znacne omezeni z hlediska veku vidim spis v pohyblivosti. Lze to trochu zlepsit, ale ve vyssim veku uz ty zkracene svaly proste clovek uz poradne neroztahne. Nicmene pro VHT to nehraje az takovou roli.
P.S. Ja s lezenim zacal cca v 35-ti, a i ted po 40 se mi porad dari se zlepsovat, coz je momentalne 8+/9-. A na ty devitky to myslim pujde:) A to jsem zamlada zadnej sport nepestoval, proste jen pravidelna bezna turistika s baglem, blbnuti na kole a lezeni po stromech.
obtížnost (sportovního) lezení namá s tou fyzičkou potřebnou pro dupání do kopce zas až tak moc společného. lezení je v podstatě flákačskej sport, furt postáváš a na něco čekáš. když se podívám jací vetchoušci, obrýlení dlouháni co neuzvednou kýbl s vodou, pupkatá vypítka, skřeti s vadným držením těla a všeliké jiné bytosti lezou (a dobře).....
Jasne, je to jinej typ zateze a i pukatej dedek s dobrou technikou dokaze rajbasu vybusit osmicku. A v previsu vypadne z petky:)
V predchozim prispevku, vzhledem k tematu, jsem mel na mysli spis lezeni v horach, vicedelky, atd. To uz je z hlediska celkove fyzicky narocnejsi, tam i to blbe postavani ci viseni na standech da docela zabrat.
A hlavne jsem rozporoval vliv veku. Ano je to znat, na spickovou uroven uz se proste nedostanes, ale nema smysl se tim nechat omezovat. Pokud jsi se aspon trochu hybal a nejsi uplna troska, tak s dobrym treninkem se i po 40 nebo i po 50-ti muzes bez problemu dostat na uroven o ktere si muze nechat 95% nasi populace jenom zdat.
Pokud jsi dost limitován časem jak píšeš tak na nesmysly jako ketlbal bych se vykašlal. Jako doplněk možná pro někoho dobrý (hlavně pro hipstery), ale jako hlavní pohybová aktivita k ničemu. Základem by měl být určitě běh, případně na delší treninky (od 2,5h výše) pak kolo. Přes zimu je na fyzičku TOP běh na lyžích. Záměrně píšu běh; nemyslím tím ťapat od knajpy ke knajpě. Běžci na lyžích mají ze všech sportovců nejvyšší hodnoty vo2max...
hele, já chápu že jsou pro tebe běžky sprostý slovo, ale fakt běžky naprosto vedou. tam zabírají takový ty velký svaly co žerou spoustu kyslíku, a to jinde moc nemáž, snad kromě širokých spar.
Jestli do tohoto může něco říct chlapík přes 50 s polámanými kotníky, tak mě se nejlépe trénuje s normální intenzívní chůzi. Každý den cca hodinu INTENZÍVNÍ RYCHLÉ CHŮZE a co můžu tak do hor. Myslím si, že i teď porážím v horách mlaďochy nebo jim alespoň stačím, a to jak pěšky, tak i na MTB nebo skialpech. O časech na ukazatelích už vůbec nemluvím, tam je to jasné.
Chůze má taky tu vlastnost, že se ti nic nepřihodí s klouby od pasu dolů, když běháš špatně nebo to přeženeš.
Navíc když máš ten den čas, tak můžeš klidně jít dvě i více hodin a dáš to. U běhu si nedovedu představit, že poběžím více jak hoďku :( .
Jinak dřepy, kliky a běh ti musí bohatě stačit, aniž bys potřeboval nějaké ketlbely aj. Množství si můžeš stupňovat, ale když uděláš 100 dřepů v kuse 2x až 3x týdně, tak ti to bude bohatě stačit. Běh 2x až 3x 5-10 km za týden, kliky 2-3x týdně 100 kliků (sérky třeba po 20). Super je kombinace běhu a kliků - třeba 20 kliků každý kilák. Nebo kliků a dřepů bez větších pauz - to jseš pak za pár minut zřízenej jak prase. Bacha na pořádný provedení kliků i dřepů (u špatně provedených kliků šidíš sebe u dřepů si můžeš ale podělat kolena - koleno by nemělo jít před špičku prstů = váha je spíše na patách). Samozřejmě tak nad 3000-3500 m potřebuješ aklimatizaci, kterou když nemáš a z ČR mít nebudeš, tak první dny budeš pomalej či zadejchanej nehladě na fyzičku.
pleteš se, Shreku, naopak, bell je nejuniverzálnější věc, která ti dá základ na většinu sportů a činností. Podle mě nevíš o čem mluvíš. A nakonec, hipster nehipster, ať děláš cokoli, je důležitý jestli jedeš podle kloudně propracovaný metodiky nebo jen tak zkusmo něco sázíš. Jedno přináší výsledky...a druhý vlastně taky, jen to nejsou výsledky, o který bys stál.
jinak když si zadáš do googlu "conditioning for mountaineering" a rozklikneš hned první dva odkazy, můžeš vidět, že za základ se bere podstatně víc posilovací část tréningu než aerobní část.
Jasně google má vždycky pravdu. Posilování určitě má v přípravě své místo, ale VHT je primárně o vytrvalosti a tu musíš rozvíjet. Takže Když bych chtěl dát 4 tréninky týdně, tak 3 x běh (případně prostřídat s kolem nebo běžkama) a 1 posilování (pro rozvoj vytrvalosti je ideál - trénink neurosvalové koordinace). Když v bude jeden výběh s vložením pár intervalů, tak to bude ideál (např. 4 x 4 min) Ze všeho nejdůležitější je ale pravidelnost. Bez ní nebude fungovat nic.
google pravdu mít nemůže, je to jen vyhledávací nástroj. Ale třeba takovej
- Ueli Steck,
Uphill running - 4x to 6x a week
Core strength Training
Weight training - 3x a week
Go climbing - 3x a week
dobře, řekneš si že to je vrcholovej magor, tak tedy něco pro normální lidi:
- Alpineinstitute
Saturday- Outside/endurance
Sunday - Outside/endurance
Monday - Gym: Group 1
Tuesday - Gym: Group 2
Wednesday - Climbing wall/rest day
Thursday - Gym: Group 1
Friday - Gym: Group 2
dalo by se pokračovat, ale nepotřebuju přesvědčit za každou cenu. Těch co trénují blbě je většina a pokud si nepřivodí zranění, stejně jim to přinese po určitým čase zlepšení a potřebný uspokojení. Kdo ale dokáže trénovat metodicky, ten si čas na vyhledání dobrýho systému najde, je efektivnější a na starý kolena neplatí nepříjemnou daň...
Klasický vytrvalostní trénink podobného typu. Základ "z dětství" není podmínka bez které to nejde. Ideální jsou běžky, nordic walking, skialpy atd. Hned za tím vytrvalostní běh, kolo, plavání. K tomu pohyb stejného typu - ideálně nordic walking s báglem v kopcích, resp. ideální je být často v horách a lízt na kopce ;)
Netrénovaný - 3x týdně trénink a za pár měsíců fyzička stoupne o hodně. Na zátěž se musí najet v řádu týdnů až měsíců, nejde z nuly začít běhat maratony.
Při správném tréninku by se na průvodcovský časy při "chůzi do kopce" měl i netalentovaný/netrénovaný dostat za rok-teď po 3km běhu chcípne, za půl rou uběhne půlmaraton za 2h, po roce za 1:40. U "lezení" to je horší - průvodcovský čas často neni daný až tak samotnou fyzičkou, ale hlavně ztrátou času při svačení, navazování, obouvání maček, atd. a plynulostí lezení.
to honza a AMS: jo a ne. Pokud si nedáš pozor, makáš, zadýcháš se, makáš ještě víc a pak se pobleješ. Pokud si dáš pozor, tak se zadýchávaš a zvolňuješ (a trénovaný s horší či pomalejší aklimatizací je pak na tom časově třeba stejně jak netrénovaný s lepší či rychlejší aklimatizací) ...pro aklimatizaci je kolikrát lepší být netrénovaný, neb se aspoň nikam nehoníš a nesnažíš se stihnout ty průvodcovský časy a neuženeš si AMS :-)
Základ z dětství je dobrý, ale neřeší všechno. Kdysi jsem dělal jeden sport závodně celkem vrcholově. Byl jsem průměrnej. Ale sportuju dál. Nadprůměrné kámoše, co skončili v 25 letech a od té doby x let kynou, teď strčím hravě do kapsy - nedovedu si je představit při VHT. Naopak spolužačka z gymplu měla ráda cigára a kavárny. Ve 30 let si nedopatřením bez tréninku zaběhla půl maratón ve skvělém čase, pustila se do tréninku a teď je přední českou vytrvalkyní.
Jinak ale souhlas, pro VHT nepotřebujež žádný specifický či specializovaný trénink. Stačí dostatek pohybu (co je dostatek? :-). Není-li čas, tak ten běh a dřepy.
Pokud jsou děti malý lze část tréniku absolvovat s nimi. Krosna s dídětem je kvalitní cvičná zátěž ať už jdeš do kopce na houby nebo na výlet, jedeš na skialpech nebo v létě je dítě v sedačce na kole. U toho si s ním povídáš, utužuješ vztahy ... :)
jo, to je vono. pohodovej víkendovej čundr s dětmi. batoh plnej stanu, spacáků, karimatek, flašky s vodou, vařič, jídlo, osmdesátka batoh zvenku ověšenej jak vánoční stromek, nandáš batoh, deset kroků, sundat batoh, zavázat jednomu tkaničku, patnáct kroků, dát napít, tempo couravé přerývané, batoh tlačí, děti ječí, žena syčí, jazyk se lepí na patro...
to je pane potom fyzička a psychická odolnost!
no jak se to tak vezme. samozřejmě dokud se jeden stará sám o sebe, stará se o něj maminka s babičkou nebo později manželka, tak je to samozřejmě pohoda, čas na lezení a na tréning je, do hospody můžeš každej den, nehrozí ti dovolená v podobě strašlivého válení na pláži, můžeš si koupit letenku a né nábytek do dětského pokojíčku, to je všechno čistá pravda. otázkou ovšem je, jestli a jak dlouho ti to bude stačit.
protože mezi mamahotelem a vlastní rodinou je ještě mezikrok, postarat se sám o sebe. dle mých zkušeností se prudiči proti dětem z vale části rekrutují z obyvatel mamahotelů.
Z me zkusenosti rozhodne ne, naopak spise z velmi samostatnych lidi.
Aneb zkusenost nic neznamena a urcite neni dobre subjektivni zkusenost pouzivat na mirnou degradaci skupiny lidi s jinym pohledem a pristupem..
kam se chystáš? jaké časy chceš porážet? já neběhám, nekoluju a necvičím žádný kettelbel (aspoň o tom nevím, ale kdo ví, co si pod tím představit?) a časy v tatrách a alpách porážím, i když veškerý můj trening je 2x 2 hodiny na bouldru a víkend na skalách.
ty tatry dávám pod limit i v zimě s 30 kilovým batohem
studlgrat vyšla kamarádka z polabí bez treninku - opravdu vyjímečně lezla, zato ráda chodila. prostě si nevozila zadek v autě
není potřeba ani tolik toho fyzického treninku, jako zkušeností a orientace v terénu. když začne bloudit v mlze a ztatí se, ani maraton pod 2 hodiny ho nezachrání
výše popsané 2x2 hodiny na matracích opravdu stačí na dvouhodinové nástupy v tatrách, na to nemusím být žádný kopold
studlgrat vyšla kamarádka z polabí bez treninku - opravdu vyjímečně lezla, zato ráda chodila. prostě si nevozila zadek v autě
není potřeba ani tolik toho fyzického treninku, jako zkušeností a orientace v terénu. když začne bloudit v mlze a ztatí se, ani maraton pod 2 hodiny ho nezachrání
výše popsané 2x2 hodiny na matracích opravdu stačí na dvouhodinové nástupy v tatrách, na to nemusím být žádný kopold
Cau, urcite se nespolehej na nejakej ketlbol, jako doplnek to bude fungovat, ale je to opravdu jen doplnek. Beh, resp. jakakoliv jeho alternativa (beh na lyzich, chuze, ...) ktera byla zminena. 2x - 3x tydne v rozumnem objemu. Co je rozumny objem? Proste poslouchej svoje telo, kdyz to prezenes a nebudes moct zabehnout stejnou vzdalenost obden, pak sniz objem. Pokud mas v planu byt opravdu univerzalni alpinista (sportovni lezeni, vicedelky, hory, ledy), dopln tenhle aerobni trening o pravidelne lezeni na umelce 3x tydne (chyba je dojit na stenu neprotahnout se a zkusit cestu na mem limitu a odpadnout, opet poslouchej svoje telo, protahni se, rozlez se na lehkem, pak stridej tezke a lehke, podle me je idealni byt schopnej vylezt 7 - 10 cest). Rozhodne bys mel zacit delat kompenzacni cviky idealne take 3x tydne (chces se vyhnout zanetu slach, problemum s rotatorovou manzetou ramena, s loktam a se slachami v prstech). Snaz se na zacatek delat technicky snazsi cviky pouze s vlastnim telem (kliky) s gumou a lehkou cinkou (rameno a loket) a s nejakym gomovym vercajkem na roztahovani prstu ruky od sebe (je to takova guma s 5ti dirkami a proste roztahujes). Ikdyz zatim treba nemas zraneni, tak bych to nepodcenoval a kompenzoval preventivne. Pro dalsi zvyseni vykonnosti je velmi vhodne zacit se specifickymi cviky na vytrvalost a silu a na co se velmi zapomina a co je velmi dulezite (ale nevim jak to napsat cesky) - core exercises - na posileni sily v oblasti hrudniku. Na vytrvalost ti bude stacit po lezeni vybrat cestu a na TR ji vylezt nekolikrat za sebou, nebo si vybrat 3 cesty pod jednim TR a zacit s tezkou a az v ni odpadnes, tak prejit na lehci a pak na tu 3. nejlehci. Dulezite je fakt jet na max. Budes cumet kolik toho v sobe jeste mas po odpoledni na umelce a co jeste na svem limitu udrzis. Na silu (v prstech) na zacatek staci visy na balkne, existuje spousta aplikaci na mobil, ktere ti hezky odmeri serie a sety visu nebo primo doporuci primo chyty. Ale na zacatek urcite staci neprehanet a radsi udelat vic serii na vetsich listach. No a jako posledni a velmi dulezite lec opominane jsou core cviky. Opet na zacatek bohate staci cviky s vlastnim telem (sed-ledy resp nejaka zdrava variace na tenhle cvik, hrazda, a kruhy, kruhy jsou super, stridat to). Vytrvalost delam 2x tydne jak jsem to popsal, visy taky 2x a core se snazim nejak mezi to vecpat taky 2x tydne. Na vsechny tyhle veci je temer kazda stena vybavena. Pokud jdes na umelku 3x tydne, pak bych doporucil core po lezeni kazdou navstevu a stridat treba hrazdu, kruhy..., visy 2x a vytrvalost asi jen 1x a udelat to tak aby po vytrvalostnim treningu byly 2 dny rest od lezeni. Nejak mezi to dat ty 3 dny behani. Nikdy nezapomen ze to nejdulezitejsi je vzdy poslouchat telo, neprehanet to, prizpusobit si trening tomu jak rychle se regenerujes a zvysovat zatez postupne a neopominat kompenzacni cviky.
on se ale ptá na VHT. to je podle mě hlavně chození do kopce/ s kopce. sem tam ferata. podle mě tam ale nejvetší roli hraje vytrvalost v nohou, případně silová vytrvalost. takže nějaké lezení po stěně trénovat extra nepotřebuje. spíš bych to viděl na běhání 3-4x týdně + 2x týdně nějaký kruhový trénink (1-1,5h) a to by v tom byl čert aby se nedostavil výsledek...
tomu řikám metodika :-D
Hlavně když chce VHT a ty mu cpeš lezení...
Ale zas mu podle toho možná dojde, že když jiný věci zatracuješ, tak je to proto, že nevnímáš otázku a o těch věcech víš kulový, takže vlastně supr rada.
Ať bude dělat cokoli z vytrvalostních věcí (běh, běžky, kolo atd.), pokud k tomu bude posilovat podle kvalitní metodiky cvik, který je zaměřený na kyčelní ohyb, zvýší se mu výkonnost jako prase. Netvrdim to já, dokazuje to řada výzkumů. Tečka.
Dělej kettlebell swing nebo mrtvý tah. Specielně pokud jsi je ještě nedělal, zlepšíš si výkonnost skoro ve všem.
Btw: lepší dělat málo věcí dobře než hodně věcí špatně.
Vypadlo....společného. Na fyzičku pro turistiku nepotřebuje nic,než nějak účelně běhat,jezdit na kole a chodit dělat kruháč do posilky! A možná spíš jen uplně normálně zvedat kulturisticky železo.A sem tam si jít třeba zaplavat.Taky na to může hrát holomajznu s kámošema.Lezci jsou většinou ale totální dementi,vymaštěnci,takže rozdíl mezi zlepšováním fyzičky a tréninkem lezení nepoznají.
Díky moc všem za odpovědi a rady, z každé se dá opravdu něco vzít.
Jinak nejsem nějaký super sportovec ale myslím, že uplná souška také nejsem. Například mrtvý tah 190 kg, dřep 140 kg, 25 shybů a udělám front lever, při 82 kg (žádná dopomoc, pásek, trhačky ani další jiné podvody). Samozřejmě nic z čeho by si měl člověk sednout na zadek ale jsou i horší flákači. Pár let jsem chodil do posilky ale už mě to moc nebere, jednak to žere docela čas a také jsem radši venku. Nehledě na to, že přenositelnost na VHT je podle mě dost malá.
Někdy v červenci jsem začal běhat, ze začátku jsem "uběhl" 3 km a myslel jsem, že chcípnu. Včera jsem si dal 20 km za 2 hodiny, je jasný, že pro někoho je to spíš chůze než běh ale já z toho pokroku mám upřímnou radost. Protože to, co jsem naběhal za poslední 3-4 měsíce, to jsem nenajezdil na kole za život (o běhu ani nemluvě).
Svůj trenink bych chtěl tedy stavět na běhu, občas jako doplněk kolo by asi také bylo dobré, abych pošetřil klouby, běžky by byly taky parádní ale bydlim 250mnm a poslední dobou jsou zimy fakt mizerný :( Dále to prokládat posilováním doma na hrazdě a na kruzích. A samozřejmě občas lezení ale lezec jsem dost bídnej, což si myslim na VHT uplně nevadí.
Jinak cílů a snů v horách mam snad jako každý milovník hor na dalších několik životů ale například: Bernina biancogratem, Glockner Studlegratem, La Meije (3987m), Weisshorn (4505m), Le Sirac (3438m), východní stěna Watzmannu...atd.
A proč bych chtěl dobrou kondici? No protože podle mého názoru je to uplný základ na kterém se všechno další odvíjí. Vždycky můžete zabloudit, netrefit směr, mít technické problémy, špatné počasí... ale rychlostí a časovou rezervou můžete výše uvedené problémy eliminovat. Nehledě na to že momentálně jezdim na hory jenom cca 4x ročně, tak si těch pár vzácných okamžiků chci užít a ne protrpět.
Bohužel nejsem chrt od přírody, co by to dával bez treninku, takže proto musim něco udělat :))
Aha - takže spíš lehčí horské lezení, ale sakra dlouhé. V tom Ti spíš než nějaké posilování pomůže dobrý parťák, teoretická příprava a dlouhodobější horolezecké zkušenosti. Tady je pár poznámek, co je tam hlavně potřeba:
Bernina biancogratem - 3 UIAA v mačkách na skále, jistá chůze po ostrém sněhovém hřebenu v poměrně velké nadmořské výšce, orientačně náročný sestup ledovcem, pokud se zkazí počasí. Čím víc ledovců s mohutnějšími trhlinovými pásmy máš za sebou, tím máš větší šanci, že Biancograt zdoláš.
Glockner Studlegratem - Zase trojka (pokud chceš všechno čistě, tak dvě odrátovaná místa jsou hodně přes čtyřku). Vyžaduje to rychlé lezení a jištění po hřebeni a také štandování. Čím víc dvojkových až trojkových hřebenů v Tatrách budeš mít nalezeno v zimě i v létě, tím to budeš mít na Stüdlgratu jednodušší.
La Meije (3987m) - orientačně náročný a poměrně odlehlý kopec v lámavé skále. Čím budeš mít nalezeno více lehkých cest v nižších horách, tím lépe pro Tebe a hlavně pro Tvůj odhad, zda šutr, tráva nebo kus ledu budou držet a Ty nespadneš, a také získáš cit pro orientaci ve skále.
Weisshorn (4505m) - dneska je to lepší chodit na lyžích, protože snížíš riziko pádu séraků nebo propadnutí do trhliny. V každém případě je to obrovský svah s nepřehlednými trhlinami. Kondice a hlavně vytrvalost je zde nutným předpokladem, ne ovšem zárukou přežití.
východní stěna Watzmannu - jestli lezeš 3 UIAA bez jištění na pohodu v pohorkách s batohem, je Berchtesgadenská cesta pro Tebe. Potřebuješ ještě k tomu dobrou orientaci v obrovské nepřehledné stěně. Nejspíš to polezeš i se sestupem dva dni.
hm, to asi neděláš v principu špatně (ta posilovna je samozřejmě trošku blbost, ale přiměřeným běháním vůbec nic nezkazíš). ale pro horské podniky na pomezí turistiky a lezení potřebuješ navíc vypěstovat nějakou tu psí nature, psychickou odolnost nebo jak se tak tomu říká, líbí se mi výraz dlouhodobý morál, naučit se nedělat si nic z nepohodlí a nejistoty, nevíč kde jsi, máš všechno mokré a nemáš nic k jídlu. optimální přípravou jsou turistické oddíly mládeže nebo klasický tramping po indiánsku (čili né kytary hospoda, maskáče, ale vandry nalehko potichu, přechody pohoří pesky či na běžkách za každého počasí)
jinak ještě jedna taková obecná rada. vpravo nahoře je takové políčko, do toho napíšeš klíčové slovo, klikneš na gou a najdeš třeba diskusi z 8. června 2005, a najdeš sice zastaralé, ale stale ptatné poučky formulované zdatným turistou a tehdejším členem metodické a bezpečnostní komise našeho mileného horosvazu.
Na podobný podniky nepotřebuješ nic extra. To dám i já, bez tréninku, prohnilej a vyžranej, bez fyzičky (bejvalo to lepší). Takže pokud běháš 20 km za dvě hoďky a baví tě to atd., tak bych se toho vůbec nebál, prostě jdi do toho a uvidíš. Fyzička je jen kus úspěchu. Řekl bych skoro, že nejdůležitější je u podobnejch podniků taktika.
Jinak doporučit lyže na Weisshorn (předpokládám východní stěnu - co jinýho?) jako nejlepší způsob zdolání hory - 49°/1000 m v kurevský expozici, kde potřebuješ sakra podmínku - uff uff, asi dobrej oddíl.
Hele nemas pravdu, urcite na to potrebuje neco vic nez jen beh. Pokud by napriklad zatim jen na rysech po retezech tak asi nebude idealni jit rovnou na Glockner. Vyjimecne souhlasim s K.T., je potreba dobry partak a zkusenosti (ty se daji efektivne nabrat v Tatrach a nizsich horach postupne)
Ok, deadliftovou techniku určitě mít budeš a nebudeš žádný ořezávátko, takže zkusit swingy s bell bez instruktora asi nebude zdravotní riziko. Fakt je to univerzální nástroj a má smysl ho zkusit. Kdybys chtěl zdroje, přes tenhle článek (smaž dvě mezery) půjde dohledat další a udělat si něčím podepřený názor.
Mě to fyzičku do hor zvedlo pěkně a zvedá dál, tak proto tu za tenhle cvik tak pěkně agituju :-) Pokud do toho půjdeš, bude to minimální finanční i časová investice, koupíš bell a jedeš. Výsledky zaregistruješ už po pár týdnech a vlastní zkušenost ti sama řekne víc, než názory těch, co ani neví jak se to slovo píše a nemůžou hodnotit možný přínos balistických cviků jednoduše proto, že se jinde než u tohodle posilovacího nástroje zkrátka nevyskytují (statičtější cviky jsou zkrátka jinde). Zkušenějších se pak můžeš zeptat snadno, ať jsi odkudkoli. Pokud i pak zjistíš, že to není cesta pro tebe, kvalitní bell prodáš snadno, hodnotu neztrácí.
To je úroveň...holt každým rokem Kuba dokazuje víc a víc, že pro věcnou diskuzi přestává být partner. https://www.youtube.com/ watch?v=JYmTIQaVmvo
Btw: Teď to byl swing, jindy na jinej dotaz někomu doporučim třeba technicky dobře provedenej klik, strečing předloktí, saunu, campus... Říkám to radši předem, aby se slabý povahy měly čas vyrovnat s tim, že nejsou jediní - i někdo jinej může mít ochotu někomu poradit.
Pokud si bereš do úst funkci, která je sama sobě inverzním zobrazením, možná bys mohl zvládnout také správně napsat odkaz na YouTube, kterým bys rád něco někomu sdělil, že? Pokud to neumíš, rád Ti poradím. Jenom se nezapomeň podepsat, abych věděl, komu mám tu triviální radu adresovat.
Od mladého matematicky vzdělaného diskutéra bych čekal aspoň trochu snahy. No nic... Pokusil se mě urazit. Jedeme dál. On z toho možná vyroste, až bude trošku větší.
Hm, jak vidim, jinej anonym si s odkazem poradil v pohodě.
Pokud jsi můj příspěvek vnímal jako urážku, tak mě to mrzí, já vážně jen reflektoval stav věci, jak jej vnímám. Co bys taky na to cos napsal mohl čekat?
Dále s tebou v tomto vlákně nebudu diskutovat, přišlo by mi škoda kazit diskuzi, která až do tvého příspěvku byla dost věcná. Pěknou neděli všem.
Na obhajobu K.T. - podle me posledni dobou zmenil postoj a zacal na sobe pracovat. Par tydnu jsem tu od nej nevidel nic na co zrejme narazis, ale naopak spise vecne pripominky odprostene od jakykoliv osobnich utoku.