Zajimalo by me jak se dela sebejisteni, kdyz se leze big wall solo? Funguje to tak, ze uvazu jeden konec lana do standu a na druhy se navazu, potom lezu jako se spolulezcem, cvakam expresky, zakladam jisteni, atd. dokud nedorazim na dalsi stand. Tam dam l
Zdar chci se zeptat jestli nekdo nebyl ted o vikendu na Brncalce? Jak to tam vypada teda hlavne jaky jsou podminky na lezeni? Jestli uz treba neni moc teplo a takkk? Chtel bych tam zajet tenhle vikend tak jestli to ma jeste cenu...? dik Honza
Mam asi dost blbý dotaz ale přece: Zajímalo by jestli je možné kombinovat poloviční lana od různých výrobců (mají různý průměr, rázovou sílu, prodloužení) nebo je nutné mít dvě stejné. To samé u dvojčat. Díky moc všem
Jedeme na vikend lezt do Finale Ligure u Janova - neporadite, ktera z tech 4 nebo 5 oblasti, co tam jsou, je nejlepsi? Treba kde to je nejmene olezene a tak. At zbytecne neztracime cas z tech 3 drahocennych dnu, na ktery jsme se urvali ze skol a praci:-)
Zdravíčko. nevíte někdo, jak to vypadá s cenama v Itálii? Jedeme do Arca a chceme kupovat matroš (lano,expresky). Jde o to, že chceme 60m a nechceme, abychom tam přijeli a čuměli, že tam mají jenom lana vysoký cenový kategorie. Díky.
Cau, prosim, mate nekdo nejake zkusenosti s oblasi v Provence, hned vedle Buoux, ktera se jmenuje hora sv. Viktorie-tedy montagne st. Victoire???Mam tam jet, ale nikde jsem na netu o tom nenasla ani zminku.... tak se chci jen ujistit, ze to existuje:)))Za
Při lezení mi docela často křupe v zápěstí, občas to i zabolí. Nevíte jak předejít tomu křupání v kloubech-zápěstí ??? K doktorovi se mi s tím moc nechce :-)) Co Želatina, funguje ???
Zajimalo by me jak se dela sebejisteni, kdyz se leze big wall solo? Funguje to tak, ze uvazu jeden konec lana do standu a na druhy se navazu, potom lezu jako se spolulezcem, cvakam expresky, zakladam jisteni, atd. dokud nedorazim na dalsi stand. Tam dam lano na fix, slanim, vyberu cajk, vysplham na horu, privazu se a jedu dal. Ano? Pokud ale mam sedesatku lano, jeden konec privazany ke standu, druhy k sobe a posledni postupovy jisteni 10m od standu. Spadnu. Tak se proletim 50m! Existuje nejaky zpusob, jak to udelat, aby ty pady nebyly tak dlouhy? Dekuji mnohokrat.
tak to by opravdu byl masakr, navazat se rovnou na ten konec!!! figl je v tom, ze krome navazani se na ten konec, coz je jenom pro sichr, tak mas na sedaku nejaky blokant a posunujes si v nem lano po castech, koukni se do nejake metodiky, v schubertovi neco je urcite.
jo a kdyz uz jsme teda u toho, tak jaky blokant nebo jumar nebo jak se tomu nadava je na neco takoveho nejlepsi? tiblok? basic? myslim ted normalne na skalky.
Bych dal Tiblok. Je jednoduchej=přehlednej a blbovzdornej. 2x pro sichr. K původní otázce: V Schubertovi myslím o tomhle nic není, ale každopádně před tím Capem konzultuj někoho, kdo s tím má hodně praxe!!! :)))
dva tibloky, to znamena jeden na sedak a druhej na prsak? nebo jak? a co kdyz nechcu lizt s prsakem? a v schubertovi to je a rikaji tomu sebejisteni svirkou
Lézt zajištěné solo bez prsáku by ti asi žádný chlapík, co tohle provádí, nedoporučil. Zvláště u v této diskusi uváděného soloista, který nechytá při letu hlavou dolů, by to nemuselo být moc dobrý.
Majngot! Tibloc 2x jo. Ale když lezeš vedle zavěšeného lana na skalce!!! Viz. Schubert, Petzel, Montána... Na prvním ne. I na tom "druhém" je sedák hodně dobrej. Už jenom aby se ti to líp tahalo. Ale doufám, že je už jasné že mluvíme o lezení, když máš lano na pevno a lezeš "na druhém".
Na prvním...viz. dále jiní. Řekl bych jen, že tahat sólo se samosichrem bigwall je opravdu pro hodně dobré a zkušené.
S tiblokem bych byl velmi opatrnej, protože v tom směru, v kterým ho chceš použít jde hrozně blbě posouvat. Lepší bude šplhadlo s pojistkou. Samozřejmě dvě šplhadla o lezení bez prsáku bych ani neuvažoval. Ještě jeden dobrej způsob jak snížit vlastní destrukci při eventuelním pádu je navázání pádové brzdy na konec lana u štandu.
Mně to docela posouvat šlo. I velký Alex to prý dělá takhle :). Ale já se na tohle necítím fundovaný. To hlavní, co jsem chtěl, bylo varování, že takové sólo od spodu je dost ošemetná věc.
Podivej se na tuto adresu, je to asi to nejlepsi co jsem na netu v cestine nasel. Tady ti poradi jak se samojistit na jednodylkovych cestach. http://sakal.stredozem.cz/metodika/metodika.htm Jinak zkus "petzl.com" tam jsou taky navody k sebejisteni.
nota bene, jsou ty blokanty vubec staveny na dynamicky zatizeni pri padu? je to toiz jediny co te v tu chvili spojuje se zivotem, ze jo - myslim tedka kdyz clovek leze solo na prvnim, v pripade ze leze na druhaci tak to moc velky zatizeni nebude, to je prakticky jenom odsednuti. a tibloky kor, dyt to jsou takovy maly kousky zeleza :-)
Pokud nikomu nespíláš, tak ti za nepodepsání, myslím, také nikdo spílat nebude.
Já to špatně pochopil. Já myslel že chceš lézt vedle lana a jistidlo si tahat po něm. Lézt sólo samosichr na skalky? Proč? No, pokud vím, je na to mnoho taktik a všechny jsou + - metodicky nedoporučitelné (nezaručuji). Dynamiku jištění a další, prostě nějak musíš ošidit a nedat jim co by jim náleželo. Každopádně bych se nespoléhal na teoretická zjištění z knih (můžeš to špatně pochopit). A učení metodou: pokus-omyl by ti asi dlouho nevydrželo. Teda ty bys nevydržel.
Diky za odpoved, ale jak to delaji lezci co tak big wally lezou? Radsi se budu ucit z chyb a zkusenosti ostatnich :) .. v knihach nic neni na netu jsem nic nenasel a pritom vim, ze se tak da take lezt .. (nasel jsem jen jeden clanek v Jamesakovi asi z roku 1998 ci 1999, ale byl to druhy dil ze dvou tak, ze o jisteni jsem se tam take nic nedovedel)
Dělá se to pomocí zvláštních jistítek. Teď nově něco vyvinul PETZL ale borci spolehají na ozkoušenou klasiku od Wren industries- soloist. Všechna jistítka se vyznačují tím, že se to s nima musí trochu umět a nejlepší je nepadat. Systém se blbě popisuje ale někde na netu to je.
Ten jan jsem také já, já to blbě odklepl. Osobně o ničem psaném, krom toho Jamesáku nevím (pokud jde o lezení "na prvním". Jištění s lanem podél na skalce "na druhém: Schubert, katalog Petzl a Montána asi tak pět let nazpět). Růzdní lezci mi popisovali jak to dělají, určitou metodu jsem použil párkrát (ale žádnej velkej vol to nebol) i já, ale fakt nechci radit, nemám to ověřené a navíc by to bylo na dvě stránky a s obrázky. Právě osobní zkušenost a vědomí o malérech a zázračných štěstích při skoromalérech mne přinutilo napsat varování. Sorry! Jistě jsi čekal víc, nežli tohle. Nezoufej, třeba se ozve někdo lepší! Zdarvim j
Jak to tady ctu tak jsem se rozhodl ze neco napisu protoze je to tady takovy chaoticky(tim nechci nikoho urazit jenom me prijde ze jsou tady dve myslenky propleteny v sobe). Pri samojisteni s lanem shora je opravdu nejlepsi pouzit dve svirky (prsni blokanty) jednu na sedak a druhou na prsak to je asi jediny doporucovany postup (i dle Schuberta). Ale pri sololezeni kdy lezes jako "prvolezec"(cvakas si postupovy jisteni) je pouziti svirky KRAJNE NEVHODNE A MUZE BYT I SMRTELNE!!!! Blokanty totiz maji pevnost v lane asi jen 4kN(nekamenujte me za mozna nepresny cislo uz si to presne nepamatuju)a potom dochazi (vetsinou) k pretrzeni lana. V tom nejlepsim pripade to odnese jenom oplet ale je zde velka pravdepodobnost uplnyho pretrzeni lana. Jediny zpusob ktery znam a je podle me pouzitelny je pouzit GRI-GRI. Vypada to asi tak ze konec lana zafixujes nekde na standu a k sedaku si cvaknes GRI-GRI se SPRAVNE ZALOZENYM LANEM!!! a zbytek lana smotas do batohu tak aby slo lehce povolovat.....potom si povolis v GRI-GRI tolik lana kolik si myslis ze budes mit k prvnimu postupovymu jisteni.Kdyz zalozis jisteni cvaknes tam lano vedouci ze zdola a znova si povolis tolik lana jakou dylku si myslis ze bezpecne prelezes.....no a takhle porad dal az dorazis na stand kde lano zafixujes slanis na nem dolu pozbiras vsechen matros dole lano rozvazes a vyjumarujes na nej ke standu......no a cely se to znova opakuje na standu zafixujes zase ten spodni konec lana atd. ani tento zpusob nelze pokladat za metodicky doporucovany ale lano v GRI-GRi pri pripadnem padu netrpi tolik jako v blokantu. Muzete me klidne zkritizovat ale tohle je jediny zpusob ktery znam a ktery mi byl doporucen zkusenymi lezci kteri ho zatim s uspechem pouzivaji........mejte se
Asi se dneska zbláznil net! Některá slova i věty z toho co jsem napsal zmizela! Takže je to ještě větší hokej, nežli to, co jsem napsal! Ale o nic geniálního jste nepřišli!:)
Jsou ui opravdu od začátku zmotané dvě věci. Snažil jsem se, ale nebylo mi přáno. Ale Michal to rozkličkoval a tak sláva. Jo, tak se to dělá velmi často. Tak! a teď to pošlu, a jsem zvědavej, co tam z toho dojde!
Kdyz uz se mluvi o Wren Industries tak ti vyrabi tri typy Solo-Aid vyhodnejsi pro hakovani
Solo-Ist vyhodnejsi pro volny lezeni
Nevyhoda obou je ,zekdyz poletis hlavou dolu tak te nemusi chytit
Silent Partner nejdrazsi a zaroven nejvymakanejsi (a nejtezsi), ale chyta castecne dynamicky a v jakekoliv poloze
A na zaver az se rozhodnes do toho jit tak mnoho stesti a nezapomen se navazat na druhy konec lana kdyz uz se to poradne p....e tak at se jenom proletis plnou dylku a ne az napodlahu
Solois jsem sice nezkoušel ale podle návodů, které jsem zkoumal si myslím že to bude fungovat.
Co se GriGri týče tak to opravdu nedoporučuji - lezl jsem s tím jen kousek a takovou dřinu nikomu nepřeji - samo se to nepovolí a povolit to jednou rukou když se druhou držím je rasovina. - myslet si že se ti bude povolovat sám když budeš mít konec v báglu je hovadina - stále se ti to bude sekat. Lezl jsem s tím cestu asi za 4 a málem jsem z toho porodil - ještě že to bylo zajištěné po dvou metrech - jsem mohl sedět, být to horší tak jsem jebnul. použitelné by to bylo tak maximálně v terénu kde se nemusíš pořád držet rukama - ale tam vlastně stejně nepoužíváš postupové jištění....
Uff. Koukám, že jste nasbírali pár pěkných rad, kterak si ublížit. Metodika sebejištění při sólovýstupech je docela ošemetná věc, ve které se jednotlivé školy od sebe v detailech dost liší (podotýkám, že žádná nespoléhá na blokant/dle starší ČHS svírku, neb ten/ta není stavěná na chycení pádu, a pokud není lano hozené shora a pevně fixované, může to skončit poškozením nejenom blokantu, lana, ale i lezce!). Občas se něco z metodiky vyskytne v některých zahraničních časácích, v první polovině devadesátých let o tom dokonce cosi vyšlo v Jamesáku. Jinak je vhodné projít stránky výrobců jistítek určených skutečně na tento způsob výstupu (takové ty Solo-isty, roboty atd.). Každopádně jištěné sólo (pokud není lano shora) je obrovská pruda, ve které je nutné každou lanovou dýlku udělat třikrát: Jednou vylézt; slanit a vyčistit; vyběhnout po laně na blokantech.
A nakonec perlička. Jištěné sólo by se mělo pro případ nouze vyučovat ve všech horoškolách s prostředky dostupnými při normálním výstupu. Jedná se o takové ty případy, jako když v poslední dýlce přijdete o jističe (je zraněn, musíte pro pomoc, nejkratší cesta není proslaňování třiceti dýlek zpět, ale dolezení a seběhnutí po hřebeni či vysněženým žlabem). POZOR! Nezkoušejte v obtížném terénu! Napřed je nutné natrénovat někde, kde je lehká cesta, dost borháků a nedaleko si může hodit špagát kámoš s blokanty, který Vás v případě průseru sundá. Celý trik spočívá v několika krocích: 1. Štand osadíte dynamickým jištěním (třeba feratovou brzdou ve které je protažené lano; brzda lze nouzově nahradit správně omotanou osmou – triky které by se učit v horoškolách měly), tak, aby v případě pádu došlo k postupnému pohlcování energie 2. Lano si nasmyčkujete a zajistíte nepříliš utaženými uzly typu osma (nepříliš utažené: při pádu budou trochu pohlcovat energii svým utahovýním) asi tak po tří, až čtyrmetrových smyčkách (pozor, budou strašně překážet), které si nacvakáte do dvou HMSek u sedáku tak, aby bylo možné vždy horní smyčku vyhodit, rozvázat a popolézt další tři až čtyři metry. Lano je nutné naskládat správně, tak, aby horní vždy vedla ke štandu – resp. lano vedlo od vás na dynamicky osazený štand POZOR: vždy si konec musíte navázat na sedák! 3. Začnete normálně lézt s třímetrovým lanem, co nejdřív, kvůli příznivějšímu PF, založíte postupové jištění (při nácviku je opravdu dobré mít tam borhák a jen cvakat preso) atd. V momentě, když vám dojde lano, vyhodíte a rozvážete další smycu. Tímto nepříliš rychlým postupem dosáhnete vrcholného uspokojení s jištěného sóla! V okolí Prahy se na trénování v první fázi osvědčil lom Kozel v k.ú. Hostím, zvaný též Alkazar, v druhé fázi nácviku je vhodný Sv. Ján s několikadélkovými, leč minimálně na štandu borháky osazenými cestami. Při nácviku vícedélkové cesty je nutné se vybavit blokanty dobře upravenými (seštelovanými) pro metodu Frog, trpělivostí a nezapomenout slaňovací zařízení. Výstup, a to i v případě, že jej nedokočíte, bude trvat řadu hodin, je proto výborné se vybavit podobně jako do velkých stěn též pomocným lanem a tahacím pytlem se svačinou, dostatkem vody atd.
Varování BK ČHS: sólování, byť i jištěné, může být poněkud nebezpečnou zábavkou!
S uctivým pozdravem, bývalý metodik a stávající svazový bezpečák :-)
No Tomáš F. to vyčerpávajícím způsobem shrnul. předesílám, že jsem to nikdy nezkoušel, ale jenom takový nápad: Jako nouzový amortizér na štand by šla použít obrácená osma. Rozumějte lano provléklé jako při slańování, ale tím malým okem (případně ještě lano při navlékání na krk osmy překřížit). Doporučil bych dále to lano co vede z osmy dolů protáhnout velkým okem osmy a procvaknout karabinou. To proto, aby lano vždy tvořilo v osmě S a nikoliv U. POZOR je to jenom nápad. Brzdné účinky takového zařízení nemám ozkoušené. Doporučuji proto zájemcům ověřit si to třeba na nějaké "cvičné pneumatice". Jinak jako nouzovka by se jako povolovací jistítko snad dalo použít i REVERSO v samosvorném režimu ????. Ta myšlenka nácviku pro nouzové případy se mi líbí. Jak jsem Tomášův příspěvek četl, hned mě napadla cesta "Pletánek 4+" v lomu Kozel. Má mnoho jištění a dole u nástupu je ten štandovací borhák hned metr nad zemí. Navíc je docela dlouhá, takže si užijete :)
Rozdělil bych přístup k solu a způsob použití materiálu a pomůcek do těchto úrovní:
1)Max.ivestice do materiálu - natvrdo ukotvit lano na štand, postupové jištění, soloist na úvazku, konec lana každopádně uvázat na úvazek.
2) Min. investice do materiálu nebo jako nouzové řešení, pokud zůstanu ve stěně bez spolulezce ( zranění, vyčerpání a pod.)- natvrdo ukotvit lano na štand, dostatečná vůle lana pro dynamické jištění, prvek dynamického jištění ( brzda, malá osma apod ... ) ukotvit také do štandu, postupové jištění, na volný konec lana uvázat po 3-5 m úsecích osmičkové uzly, vždy alespoň dva mít přes zámkové karabiny zapnuté do úvazku ( v okamžiku kdy napnu lano, jednou rukou odepnu karabinu,uzel rozvážu, zapnu následující volný uzel směrem ke konci lana a lezu další 3-5m úsek,postup se opakuje až na konec lana ).
Ani jeden z těchto způsobů nezaručí 100% bezpečnost.
3)Solo je solo - tak buď na to mám a dokážu si v hlavě srovnat, co kdy mám dělat a jak se na to připravit, nebo to ani neskouším...
Naopak Luboši, je vhodné to zkoušet. Pod dohledem zkušeného instruktora, na lehké cestě s možností záchany. Ono to trochu také naučí zodpovědnosti. Myslím, že by minimálně ten nouzový způsob opravdu měl být součástí osnov každé horoškoly, stejně jako vytahování spolulezce, doprava zraněného "lanovou cestou" jako při nácviku JT, obecně techniky, i improvizované z JT atd.
Ahoj Tomáši, samozřejmě že má smysl to zkoušet, obzvláště pro ty, kteří mají zažitou praxi, že když to dál nejde,tak si odskočí nebo volají o pomoc. A to zrovna není ideální stav mysli pro solo. Tím bych chtěl všechny varovat !!!
Lezl jsem solo jak na skalách tak v horách, v létě i v zimě, a svým způsobem jsem v tom viděl maximum dosaženého a prožitého.
Většinou to dopadlo tak, že po několika délkách přišel okamžik zjištění, že materiál ke složitému jištění je stejně na h... to, aby mě manipulace s ním přivedla do stavu zběsilosti a ne lezecké euforie, a tak materiál putoval do batohu ( jednou i do doliny ... ) a zase záleželo jen a jen na mně a mém rozhodnutí.
Znova opakuji, není to sranda a než se do toho někdo pustí, měl by si to řádně rozmyslet, je v tom SÁM !!!
Hluboce s Tebou souhlasím. Je dobré to mít ozkoušené. Ti opavdu dobří si to mohou posléze zkusit na delším výstupu (viz ten Svatý Ján). Ale teprve pro borce, jak o něco píše Jenda Puš, je opravdové sólování třeba v horách.
Já tak daleko nedošel. Z výše zmíněných příčin, jako že se stejně v některé fázi výstupu člověk beznadějně zaseká do lanového bordelu, matroš nefunguje jak by měl atd., jsem radši zůstal u toho, že jsem to pro případ nouze opakovaně vyzkoušel v pětidýlkový cestě (zjednodušené tím, že jsem ji znal, měla dobré štandy a navíc z vrcholu se odchází po tur. značce, na proslaňování zpět bych už opradu neměl nervy). Ve všech případech to nakonec bezmála dalo na pernej den :-)
Myslet si ze se lano povoli samo kdyz to mas dobre smotany v baglu je vazne hovadina ale kdyby sis poradne precet to co jsem napsal tak bys zjistil ze tam tohle nikde nepisu(ze se lano bude povolovat samo).......samozrejme ho musis povolovat ruco......taky jsem nenapsal ze je to pohodicka a je jasny ze to nejakou drinu zabere ale kdyz uz chces lizt sola tak s tim musis pocitat....pekny den
Zdar. Plně s Tebou Michale souhlasim. Já používám metodu s GRI-GRI. Důležité je odhadnout délku k dalšímu možnému jistícímu bodu a správně si odměřit lano. Parkrát už mi to nevyšlo a to si potom člověk užije v místě které stojí za h... si posouvat lano přes GRI-GRI. Né že bych to nějak vyhledával, ale může se to kdykoliv hodit a "opakování je matka moudrosti".
Jamesák 2/98-Sólovanie BIG WALL (2 díl). První díl snad 6/97. Článek končí upozorněním, že je to pro borce:"...má už za sebou pár rokou lezenia ve dvojke v horách."
Jsem přesvědčený, že vysvětlit takovouhle mistrovskou věc v sloupku diskuse nejde (osobní názor). I proto jsem se tomu vyhnul. Nedávno se tu vysvětlovala tak prostinká věc, jako je špatně závázaný rybářský uzel. A ani tohle se moc nedařilo. A tohle je o poznání složitější :))). Zdravím j
OPRAVA!!! Jsem debil! Ocitoval jsem Jaro Dutku: "lozenia vo dvojke..." Ne! vo dvojici!!! Takhle by to někdo mohl pochopit, že vylezení několika cest klas. II. je dostatečnou průpravou! Není!!! Jedná se o...přečtěte si to raději sami!