Zdar místní lezecká komunito.
Chtěl bych se zeptat na názor rozdílu klasifikace stěnových a skalkových obtížností.
Lze to vůbec srovnávat?
Díky za slušné odpovědi.
Ahoj Vsem.
Potreboval bych poradit s vyberem stanu.
Zatim jsme dva , uvidime do budoucna zda pribude na vylety prcek :). Mame radi vandry a stredni turistiku ,max na tyden. Delsi dovolenou nedostanu :D. Obcas jedem na vodu. Casem stravenym u
Ahoj Vsem.
Potreboval bych poradit s vyberem stanu.
Zatim jsme dva , uvidime do budoucna zda pribude na vylety prcek :). Mame radi vandry a stredni turistiku ,max na tyden. Delsi dovolenou nedostanu :D. Obcas jedem na vodu. Casem stravenym u
Zdravím, mám dotaz ohledně aktuálních podmínek na Wiesbachhornu jestli jste tam teď někdo byl, hlavně co se sněhu týče. Jdem v po/út 3./4. 7. normálkou od přehrady. Loni na podzim tam bylo na mačky a cepín ale nevím jak teď. Brát/nebrat? Dík za info :-)
Ahoj, rád bych se zeptal někoho,kdo lezl Kopfwand - nordwest kante. Popsal by mi někdo trochu přesnější přístup pod stěnu a sestup, obtížnost? Popřípadě je to tam nějak značené? Projíždím internet a nacházím něco málo ale dost obecně. Za každé info budu r
Zdravím. Poraďte prosím ohledně deníčku - jde nějak nastavit aby bylo viditelné pouze nejtěžší RP,OS (čísla), ale konkrétní cesty zůstaly pro ostatní skryté? Co znamená v názvu sloupců "i" (S,B,H,I,K)
Zdar místní lezecká komunito.
Chtěl bych se zeptat na názor rozdílu klasifikace stěnových a skalkových obtížností.
Lze to vůbec srovnávat?
Díky za slušné odpovědi.
Ale jo, srovnavat se to da, plus minus autobus to sedi.
Obecne ale pocitej s tim ze na skale to bude o trochu tezsi. A take s tim ze klasifikace na skalach muze mit vetsi rozpytl, dle doby vzniku a autora ... jednu cestu das s prstem v nose a do druhe (stejne obtiznosti) ani porane nenastoupis.
Navic kazda oblast ma sva specifika, takze je nejlepsi pro zacatek vybehnout si par cest dva stupne pod maximem ... a pak uz budes vedet.
Je to stěna od stěny, někde jsou ta čísla vcelku přiměřená. Zrovna Smíchoff ale obvykle podhodnocuje, pro něj tedy ta poznámka o kravaťácích určitě platí.
Na Smichově polovinu osem dám OS, v Juře polovinu sedem prosedím, rozhodně to srovnatelné není. Na překližce záměrně změkčují, aby přetáhli kravaťáky od badmintonu.
Tohle nebude problem klasifikace:) Malokterou osmu dam na Offu na OS, zvlast pokud je to silove, ale v sedmickach v Jure si posedim vazne jen vyjimecne ...
stena od steny, skaly od skal se lisi velmi. nekde das osm na OS jinde sedis v sestce.
srovnavat se stenou se asi daji moderni oblasti v zahranici, idealne previsle cesty s previslyma na preklizce kde jde hlavne o vytrvalost. stempl na obtiznost ti neda nikdo...
nelze srovnávat tělocvičnu s realitou. navíc klasa je vždy subjektivní, lezec od lezce, oblast od oblasti, stát od státu...u nás lezu na stěně 8- už několik návštěv (reálně je to podle mě spíš 8+ nebo 9-
Jako vyzkoušené to celkem mám, zajímal mě jen názor ostatních. Na stěně lezu kolem 8 momentálně a venku sem rád, že zvládám nějakou 7 občas :-/, asi špatný morál, nebo nevím, na stěně mi to prostě příjde jednodužší.
No tak vzhledem k tomu, jak je u nás řada linií obílených od mága, tak se hlava moc nenadře ani venku. Cestu, kde bych musel vyloženě hledat a přemýšlet, jsem u nás už dlouho nelezl.
Furt je to ale tak, že na překližce v podstatě lezeš tak, jak to postavil stavěč a po povinných chytech. Na skále si můžeš/musíš vybírat, vymýšlet a plánovat další kroky, případně jištění, případně odskoky. Na písku je to ještě zostřenější. Tak jsem to myslel.
V pohode, to je celkem normal, pokud jsi zacinal lezt na preklizce. Tam vidis sekvenci kroku takrka na prvni pohled, OS neni problem.
Na skale musis mnohem vic hledat, nachazet odpocikove polohy a hlavne je o dost jina technika nohou ... to se na preklizce s omezenym poctem stupu proste nenaucis.
Prelez venku par desitek sedmicek a pak dojde i na ty osmy ...
přelezl jsem toho venku už fakt hodně, ale když nemáš sílu v prstech, tak jsi (v našich oblastech) bez šance. Spáry za VIIIb jdou, rajbasy za VIIIb jdou, stěny za VIIIb, ani osmy na Rovišti nejdou a 8 na Smíchově jde. Takže troufnu si říct, že v technice, ani morálu to není, prostě má překližka měkčí číslování.
Hrozně záleží jaké skály.
Obecně mi přijde lehčí lézt venku než na stěně, ale třeba Vysočina, Rabštejn nebo Súlov jsou srovnatelné klasifikačně se stěnami.
Jura nebo Arco je měkčí než stěny.
Ale na stěně zase lezeš cestu několikrát, tak klasifikace měkne, takže se to srovnává obtížně.
Srovnávat se ty klasy daj. Maj jedno společný, čím vyšší číslo, tím většinou těžší cesta. Další společnej znak je ten, že klasifikace mezi různejma stěnama, stejně jako klasifikace mezi různejma oblastma, stejně jako klasifikace náhodně vybraná stěna X náhodně vybraná oblast, dost lítaj. Čili obojí klasa je vlastně stejná písnička.
Podle mě je velký rozdíl, jestli jde o oblast řekněmež "klasickou" (Skalák, Ádr, Jizerky...) či vyloženě "sportovní" (vynejtované cesty, typicky hodně známých skalkařin za hranicemi). Ve sportovkách, kor těch hodně přejištěných, není potřeba žádná spešl dovednost, cvaknout preso zvládne každý. Tady se asi se stěnou přibližně srovnávat dá, i v té obtížnosti. U klasických oblastí je naopak potřeba nalézt si mnoho (kilo)metrů, specifický matroš se pěkně naučit a umět najít hnízda pro smyce či železo (a pak navíc ještě věřit umístěnému jištění). Takže jestli na stěně dáváš osmy, bacha třeba na pěkný jizerský spárokomínek za pět, umí překvapit. Když to trochu hnusně zobecním - pokud se v dané oblasti smí mágovat, bude se dost možná blížit stěně. Pokud ne, čekej cokoliv...
Tuším že v posledním Světě outdooru je rozhovor s Džanglim, kde jasně říká, že na stěnách je obecně požadavek, aby klasa byla měkčí. Prostě proto, aby zákazník byl spokojený, jak vysoký čísla leze. Samozřejmě jsou rozdíly stěna od stěny, stejně jako oblast od oblasti, o tom už nemá cenu se rozepisovat.
Myslim ze maximalne muzes srovnavat dobre omagovanou cestu na skale, jejiz kroky uz navic nejak znas (mas vyreseny bouldrovy pasaze), s cestou na stene. Obecne je samozrejme cteni cesty na stene lehci. Pro me osobne ale - na skalach mam vylezeny vetsi cisla. Mluvim ciste o sportovkach, zadne pisky nebo podivne ceske zapadle oblasti s podivnou starou klasifikaci. ale muj max na stene je tak o dva stupne niz nez na skale. Je to dano asi i charakterem cest - na stene by mely byt postaveny tak, aby byly treninkove vhodne - vytrvalostni, bez vetsi moznosti odpocinku. Na skala castejs najdes misto, kde si odpocinout, casto to byva "padlo padlo padlo, ted zaber, zafun, a zas padlo padlo". A samozrejme taky, jak uzbylo zmineno - na skale nejsou povinne stupy a chyty, takze program se bude casto lisit pro dlouhe i kratke, zatimco dobra cesta na stene byva postavena tak, aby to bylo vesmes dost podobne pro mensi i vetsi (max bude na vyber treba vic stupu). Proto se mi na skale castejs podar ivymyslet technicky vyhodnejsi krokosled, zatimco na stene to technikou "neochciju".
No jo, to asi mluvis o Jure. Tam totiz leze kazdej vykonostni lezec o stupen nebo dva vis nez na stene nebo kdekoliv jinde. Staci si rozkliknout denicky nekterych jedincu. Lezou okolo 9- PP ale vyhradne jen previsle cesty do 12m s 5ti a vice haky. Ne ze by to nemelo hodnotu, ale prijde mi to spis jako bouldery s haky. Malokdo z nich by ale byl schopnej vylezt treba Superlative za 8 v Pfalzu nebo dlouhe osmy na Kalymosu...
Ehm :-) jestli ty plne denicky nebudou spis tim, ze do jury jde jet z prahy kazdej vikend, zatimco na kalymnos clovek setri rok. Jinak ne kazdymu vyhovuje bouldrovej styl. Treba na kalymnosu konkretne jde 8 vicemene sajtovat na rozlez, zatimco osma v jure os uz pro me neco znamena... V ppdstate presne naopak, nez jak pises.
Sice na stěnu s lanem zavítám jen zřídka ale dle mě je to na stěně od dost přísnější a BigWallu obvzlášť než kdekoliv venku. Na stěně lezu tak do 8- OS téměř vždy ale a kdejakou osmu nedám ani na několikáty pokus v kuse. Ale venku se to většinou dá dost často odšlapat nohama a lezu OS tak do 9-/9+ což jsem na stěně nikdy ani nevylezl a i spousty cest za X na písku.... Je to úlně jinej sport. Venku se to dost často obtíže cesty točí okolo jedné
těžké sekvence a zbytek omáčka ale na stěně ty cesty jsou obecně více vyrovnané a vytrvalostnější. Asi záleží co komu sedí. Když lezeš víc venku tak je to pro tebe venku lehčí a naopak.
na umělce mi to připadá jednodušší, důvodem je asi to o kravaťácích plus to, že cestu tam máš nalajnovanou a nemusíš nic hledat a vymýšlet plus víceméně absence morálového faktoru, když máš jištění po 2m či kolik to bývá