Na Lezci se objeví nový článek k němu obvykle i postupně komentáře. Co je mi nepříjemné a nudí mne a zdržuje, je to, že než se dostanu k reakcím na článek, musím prorolovat stále narůstajícím seznamem odkazů na to, kde se byť klíčové slovo Tatry, Ondra ap
Zdar, slyšel jsem, že v cestách na pobřeží Sardinie bývají někdy nebezpečné zrezlé nýty. Máte někdo tip, jak je poznat? Prý to není okem vidět, je zrezivělý dřík uvnitř skály.
Ahoj všichni, potřeboval bych radu. Sháním aku vrtačku, se kterou bych mohl vrtat nýty do skal. Mám již jednu vybranou, tak bych chtěl na ní nějakou recenzi-zda-li je vhodná, popřípadě jestli by mi někdo doporučil lepší. Jedná se o vrtačku značky Narex 65
Zdar,
hledám nějakou inspiraci na léto. Chtěl bych zkusit nějaký pohodový trek v Dolomitech od chaty k chatě. Nejlépe hřebenovku. Optimální je pro nás denně kolem 15km s převýšením do 1000 metrů.
Můžou být i Alpy nebo Apeniny.
K článku jsem vyjádřil kritický názor. Ještě větší kritiku sesílám na stažení článku z webu. Byla to nějaká forma autocenzury nebo snad podlehnutí tlaku zadavatele reklam, který si uvědomil nevhodnost svého reklamního článku ?
Jen tak dál.
Ahoj, nevíte někdo, co jsou kulaté útvary na ledovci tady https://goo.gl/maps/edk9BPqSD2B2. To jsou jezírka, nebo nějaké pasti na mamuty? Dá se tam chodit, nebo tam někam může zahučet celé družstvo?
Ahoj všichni, potřeboval bych radu. Sháním aku vrtačku, se kterou bych mohl vrtat nýty do skal. Mám již jednu vybranou, tak bych chtěl na ní nějakou recenzi-zda-li je vhodná, popřípadě jestli by mi někdo doporučil lepší. Jedná se o vrtačku značky Narex 65403947 ASP 18-2A. Technické parametry jsou podle mého velmi dobré, vrtačka je určena pro náročné vrtání a pro práce ve výškách.
Díky za rady :-)
Pokud budeš vrtat při výškovkách dírky na hmoždinky na žaluzie a potom utahovat vruty, tak bude dobrá. A nebo by se dala použít na ruské postupové nýtky. Tam se dělala dírka asi 6mm. Na to bude stačit. Pokud uvažuješ o dírách na normální jistící nýty nebo borháky, tak s tím moc srandy nenaděláš. Tam potřebuješ 10, 12, 14mm.
Tohle nemá příklep, to je jen řehtačka. Na proklepání třeba dlaždiček v koupelně, perfektní ale skálu to je málo. A najdi něco s SDS plus upínáním. Z tohohle Ti hned vypadne vrták.
Záleží kolik chceš vrtat, ale dobrá rada zní:"nejsem tak bohatý, abych si mohl kupovat levné věci". Takže doporučuji ti koupit si pořádné kladivo.
Já mám dvě vlastní Bosch a jsou to držáky a udělají hromadu práce. Hiltky taky nejsou špatné, je to otázka zvyku. Až budeš vrtat v tvrdém díru 10 či 12 nějakých 90mm do hloubky v hodně blbé poloze, tak oceníš dobrý nástroj.
Záleží kolik chceš vrtat, ale dobrá rada zní:"nejsem tak bohatý, abych si mohl kupovat levné věci". Takže doporučuji ti koupit si pořádné kladivo.
Já mám dvě vlastní Bosch a jsou to držáky a udělají hromadu práce. Hiltky taky nejsou špatné, je to otázka zvyku. Až budeš vrtat v tvrdém díru 10 či 12 nějakých 90mm do hloubky v hodně blbé poloze, tak oceníš dobrý nástroj.
s tymi nitmi a bh mas 100 % recht, ale ludia v reci nerozlisuju lepene (beznapatove) a expanzne istenie. Spominam si aj na nejaky prispevok asi tiuna Lezci, ako dakto miesal maltu DB palickou od nanuku, aby usetril na "špičke" = na statickom zmiešavači.
ČHS a asi aj nejaka OVK daco k pevnym isteniam asi vydali. Ja pripajam čobolskou kuchařku
http://james.sk/articles.asp? portal_id=1 &pageid=31&id_dependency= 4729&akcia=1
Jasně že bych bral s příklepem, ale proč jsou lepší borhaky a ne nýty? Více méně mi je jedno co bych tam prdnul, ale jen tak mě to zajímá, protože ve vrtání jsem ještě lajk...
Pri beznapatovom isteni (lepeny bh) sa sily prenasaju na cely obvod diery. Do diery sa uz nedostane voda, vzduch atd., takze nehrozi oxidacia bh ani horniny.
Myslim, ze je to dost podrobne popisane v jamesackom linku hore , ale pre istotu este raz
http://www.james.sk/ file/metodika /borhaky.pdf
Kde hrozi aj pad kamena a poskodenie oka, tam su lepsie bh z 10 mm gulatiny http://www.singingrock -outlet.cz /borhak-10mm-8cm ( o.i. : staci aj 12 mm vrtak)
Ahoj, nic proti tobě, ale pokud hodláš osazovat jištění, po kterém polezou další lidi (asi ten předpoklad zde je), nechceš nejdřív oslovit třeba nějakého blízkého správce skal, aby ti v reálu ukázal, co se má jak správně provést?
ČHS dělá relativně pravidelně školení osazování jištění pro správce skal, můžeš se ho klidně taky zúčastnit, není to podmínka být správce.
hele záleží. obecně především na tom, jak často a jak moc budeš vrtat a kolik do toho chceš narvat. já vyvrtám ročně děr pro voka přibližně tolik, kolik je prstů na jedné ruce, a docela se mi osvědčil malý aku kocourek SDSplus bratru za šestnáct stovek z lidlu. je to na první pohled nounejm, na druhý a důkladnější nižší řada bosch- je samozřejmé, že to nesnese srovnání se skutečným profi nářadím určeným na stovky děr každou šichtu, a že by se to při takovém nasazení za pár dní rozpadlo, ale na nějaké to domácí a chalupářské kutění s občasným výpadem do skal to úplně stačí. na skutečnou práci, správcování oblasti s přejišťováním nebo kobercové dělání cest to samozřejmě není.
Jsem v tom ještě lajk, ale proč borhaky a ne nýty? A potřeboval bych navrtat tak do 10 děr letos a příští rok bych chtěl o trochu víc, ale žádná závratná čísla... Tak jestli by mi stačilo tohle jako "univerzál" na všechno
do vápence nebo cenomanu něco takového stačí. na nějaké ty svory a podobné staré sajrajty to bude také v pohodě. na buližník nebo zdravou vyvřelinu moc velký optimista nejsem.
Na navrtani 10 der si neco na vikend pujc. Pujcovna nebo kamarad (speleoskupina, monteri pozarnich vrat, jerabovych drah... nekteri monteri vozi v dodavce naradi ze nekolik set tisic). Vyzkousej vic hracek, zjistis co vlastne chces a vyuzijes. Kamarad ma v praci 36V Bosh, vrta to krasne ale je to drahy, velky a tezky, na par der do vapna bude stacit neco mensiho za pulku...
Milwakie maj taky dobrou masinu... 14mm diry 17 cm hluboky do tvrdyho matrose cca 10 der na 5Ah baterku na 9Ah baterku 18 je to ale tezsi. Oproti Hilte a Bosce me pripada ze ma malinko mensi otacky a podobnou razovou silu mozna vetsi a lip to ukusuje ten tvrdej matros. Jak pisou predrecnici nejakou napodobeninu vrtacky nema cenu porizovat, taky sme takovou meli a jedna dira na 2 baterky a clovek u toho umira. Mas na vyber cca 5 vrtacek napric znackama ktery sou overeny tak bych neexperimentoval... ve finale zjistis ze samotna vrtacka co je dobra se da sehnat +/- 15 tis ale ranec sou baterky a 2 sou minimum spis potrebujes 4 kdyz chces makat celej den.
Ahoj. Navrtal jsem tisíce děr do betonu a tvrdých materiálů, když jsem pracoval ve Španělsku. Instalovali jsme bezpečnostní systémy pro další pracovníky na stavbách. Jak chemie tak expanzky, to teď ale není podstatný.
Prošlo mi pod rukama mnoho akuček. Nejlépe opravdu vyšla Hilty. Výdrž baterie, kvalita příklepu bezkonkurenční. Trochu větší váha.
Dewalty byly taky dobrý, ale měly o dost hrubší příklep. Do betonu a skály to je trochu jedno, do zdi to stálo za prd.
S Makitou, taková ta dlouhá, se mi blbě pracovalo jednou rukou.
Bosch aku kladivo neznám, ale mám modrou na kabel a absolutně nejsem spokojen s vynaložení síly na sepnutí příklepu. :-) A to jí mám opět po revizi. Bylo to tak i ze začátku. Možná Bosch aku modely jsou na tom lépe... Vidím s nimi dost lidí na skalách.
Noname značku jsem měl jen jednu. 24V kladivo z Unimaxu. Svou práci odvedlo znaměnitě, ale ta váha. Mělo NiMH akumulátory a ty taky šly do kopru. Ze začátku supr a po roce jsem byl rád za 2 díry na baterku (do žuly).
Rozumný minimum je 18V 5Ah. Níž nechoď, nemá to cenu. A rozhodně SDS.
Netvrdím, že s prdítka díru neuděláš. Ale bude to mnohdy boj. Pak ti vypadne ze sklíčidla vrták a budeš akorát naštvanej jak to nejde.
A nezapomeň na novej vrták! :-)
práce celou šichtu každý den je úplně něco jiného než velmi příležitostné kutění. to je jako kdybys doporučoval goráčovku od tilaku na procházku v riegráčích.
Ano, máš naprostou pravdu. Souhlasím s tebou.
Taky jsem psal, že prdítkem tu díru asi taky udělá. Jenže on mluví o mašině za cca 6,5k (aku šoubovák s příklepem) a už od 8k je k mání 18V 4Ah SDS kladivo. Ten rozdíl bude obrovskej. Právě v tom příklepu. A goráčovku od Tilaku (nějakou dobrou) bych srovnával spíš s něčím jako 36V 4-6Ah. To jsme poměrově na ceně okolo 20k. A to opravdu nemá, pro jeho potřeby, význam. Stejně tak na procházku po Riegráčích. ;-)
Mám pár let Bosch GBH 18 a je dostačující, a levnější. Se dvěma menšími akumulátory je srovnatelná třeba s Hiltkou s jedním velkým. Je výrazně lehčí a menší - lepší manipulace, menší zátěž v batohu... Pokud to nemá být na desítky děr týdně, úplně v pohodě. Limit představuje šířka díry. Papírově je max. průměr v betonu 18 mm. Když se vrtá díra 20, 22 mm, tak už se musí předvrtávat a trápí se to, hodně to vycucává akumulátor. Ale díry třeba 14 mm úplně v pohodě.
ešus : palec hore !
V kazdom pripade flexikovi odporucam rezervne : baterku, vrtak a spicky.
Pripomenulo mi to nase zaciatky pred 5 rokmi.
na pobavenie : pytal som sa jedneho stavbara/horolezca/vrtaca, ze ako to je s tym tvrdnutim Fischera, teplotami a pod.( predsa len ...dakedy tie cementove malty tvrdli 2 tyzdne)
Chlapik povedal, ze navrtali, zalepili, isli na obed a ked sa vratili z obeda, zatazili kotvu. Kotva vydrzala, prdol beton :-)
Z mých zkušeností ve tvrdém materiálu, jako je například buližník, bych zmínil asi toto.
1. Otáčky jsou lepší spíše menší
2. Pokud jsou otáčky vysoké, používat dvoubřitý vrták, ne čtyřbřitý
3. Mít v pouzdře 5 vrtáků a točit je po 15 vteřinách, předejdeš přehřátí a zničení vrtáku.
4. Netlačit
hm, flexik spominal vapno, takze je to slabsi kafe.
Co sa tyka 2/4 britych vrtakov, 4 brite robia presnejsie otvory v betone , co je potrebne napr. pri osadzani expanznych isteni. Ak sa pouzivaju lepene bh., malta nepresnosti do urcitej miery vyrovna.
Ked sme sanovali stare istenia v andezite, pri vytlkani expanznych (cca 3 cm dier) sa to hodilo.
Na okraj: vrtat som zacal r.2012, teda dost cerstve boli tieto kauzy :
http://www.james.sk/ articles.asp? portal_id=1&pageid=31&id_ dependency=3554&akcia=1
RIP
http://www.james.sk/ articles. asp?portal_id=1&pageid=31&id_dependency =4020&akcia=1
r.2008
Ty jo, tak tohle je dobré vědět, a ještě takový dotaz, pokud tu konverzaci ještě někdo sleduje, díra na bh nebo nýt, má být stejná jako je průměr jištění nebo má být trochu větší?
Na 12 prumer driku delame 14 mm diru... zkuz zkouknout opravdu to Milwakie vychazi napr oproti Hilte levnejc a jak sem psal vejs ma asi mensi otacky a tak jde do tvrdyho snaz a min prehrejva vrtaky... porizovali sme to po velkym pruzkumu a nasli to ze to meli kluci na 25 diry na kruhy. Na nasem tvrdym matrosi se kvalita vrtacky potvrdila. Moje zkusenost s vrtakama je taky jak uz tady nekdo psal, ze do tvrdyho je dvoubrit lepsi a paradoxne je i levnejsi a da se dobrousit.
a ještě: vrtání je trošku alchymie a nedá se říct, že by fungovala nějaká všeplatná přímá či nepřímá úměra mezi pevností (či snad "tvrdostí") kamene a vrtatelností, je to mix nějakého modulu pružnosti šutru, energie úderu, frekvencí, vlastní hmotnosti nástroje, šikovnosti ruky, typu a délky vrtáku a způsobu porušení šutru a do toho nějaká ta dynamika a ucpávání vrtáku prachem v díře. nejlépe vyzkoušet.
otvor vrtat vždy o dva milimetry většího průměru než průměr dříku voka, čili při ideálně centrické poloze dříku v díře je tloušťka lepidla 1 milimetr.
pozn. 1: je to spíš empirie a kompromis cena/pohodlí/aby se to dobře pamatovalo než nějaká velká věda, pro závitovku M10 je průměr otvoru 12, takže vrstva 1 mm je nad závitem, pro vlepované pouzdro s vnitřním závitem M10 je díra taky 12 milimetrů.
pozn. 2: (a důležitější): polyesterovou chemickou kotvu nebrat! není určena do exteriéru.
Jestli teda budeš kotvit chemií, tak důkladně vyčistit otvor. První se několikrát fouká a pak to projedeš kartáčkem. Celé toto zase několikrát opakovat, až se ti bude díra zdát dokonale čistá bez prachu. Lepidlo důkladně od zadu díry a konstatně. Lepší je koupit si patronu, tu tam vsunout, kladívkem tam cpeš bh a kroutíš s ním furt dokola na obě strany, aby se to promíchalo. Kdž je horko, tak musíš jet rychle jako blázen. Ve Šapnělsku nám dali nějakou rychletuhnoucí chemii a my jsme nebyli v létě schopný to ani stíhat. Člověk zalepil díru a když někde hrabal závitovku, tak to občas nestihl.
"vyměním sekundové lepidlo za minutové. Zn. : nestíhám"
:-)
Esus, palec hore !
Daco podobne sa nam stalo cca pred 5.rokmi, ked sme na jar chceli vyplacat zimnu verziu Fischera na cca 2 bh. A to bolo v lese pri cca 20 st.C
:-)
patrony jsou fajn, ale jsou drahé. řádově mezi pade a stovkou za kus. a blbě se v malém množství shánějí, bo je skoro nikdo nekupuje, protože jsou drahé. lepidlo v kartuši vyjde nákladově i s novou špičkou na každou díru a z odplivnutím tak na třetinu. a u patrony když se u vrtání zasníš a vyvrtáš o cenťák-dva hlouběji, tak nepromícháš a nevyzbyde.
lepidla jsou zimní a letní. chce to dodržovat, protože zimní v létě tuhne pod rukama a letní v zimě startuje a tvrdne velmi lenivě. bacha, stare (prošlé) lepidlo nebo skladované v příliš teplém prostředí startuje výrazně rychleji než by mělo (to si jeden připadá jak blbec, když pěkně z volné pozice vyvrtá, vykartáčuje a vyfouká, nohy ho na malém stupu bolí jak čert, natlačká lepidlo, a než v kapse najde borhák, tak ta svině nastartuje a nezbejvá čekat než vytvrdne a znova převrtat.
Lukas B.
podobna otrava ako predcasne vytvrdnutie je, ked sa dobabre zmiesavac ( ="spicka") a nevytvrdne to poriadne. Riadne zmiesany Fischer 300 VT ma byt sivy.
Nam sa to stalo raz na zaciatku, na zemi, ziadne lezecka poloha. Odvtedy sme kupovali iba originalne spicky.
Praxis macht perfekt
někdy výjimečně ve směšovači (špičce) chybí spirála uvnitř, asi neodchycený zmetek z výroby. to pak moc nesměšuje a nastane to co říkáš. kontrolovat!
a samozřejmě to blbě směšuje když se použije řešení z hobbymarketu, kartuše do obyčejné pistole na silikon, kdy jsou sajrajty v igelitových pytlíkách uvnitř, to pak jde chvíli bílá, chvíli tmavá, a hezky šedivá jen výjimečně.
Panove, doporucuju nasledujici. pod vyvrtanou diru vysekat drazku na cely svar a na svislou cast borhaku. ten se opre o skalu, do te drazky stece maly prebytek lepidla a jednak tim je chraneny proti namahani na zkrut, druhak se opira velkou plochou takze material (skala) nebude tak nachylny praskat. a protoze pri sekani ten borhak primerujeme, je teda nez se nachysta lepeni v dire, nebo po ruce.
indy, tak ako som napisal Flexikovi na mejla, mam dobreho ucitela (ak sa clovek uci sam od seba...)
http://www.svts.sk/ 2016-2-letna-kontrola -zlanakov-z-medenych-lavok/
Ano, určitě tohle jsou negativa patron. Já to myslel dobře, z důvodu, že nezná rozdíly v chem. maltách a chce kotvit jen dvě díry (letos).
Lepší koupit pár patron než nesprávný lepidlo v tubě. Chyba se dá udělat tam i tam. Přijde mi však že práce s patronou je jednodušší, nemusí řešit pistoli a někde odtlačovat mimo, aby měl správnou barvičku. Prostě mi to přijde o úkon méně. Bude si jen hlídat, jak říkáš, správnou hl. díry.
tahle věc je fajn, když děláš ve větší zdi cestu klasicky a chceš mít v kapse něco pro případ, že se zapráskneš v plotně a plánuješ osadit tak dva nejty na kilometr. vyvrtat tím čtyři 14mm díry na pískovcovej borhák do cenomanu byla naprostá rasovina. proti tomu je i ten kocourek z lidlu kosmické zlepšení.
tak rucne mlatit znamena mit volne obe ruce, a ano, do tvrdeho slepence nebo vapence to jde, a to i majzlem, tocis po par ranach o 60 stupnu, prekvapive je vysledna dira valcova natolik ze to fakt jde betonem nebo chemickou maltou udelat. ale po cca 12ti ranach musis vyfukovat prach hadici, bo tou dobou uz ho majzl pechuje, to by ten vrtak asi udelal lepe... prvni 16cm hluboka 14mm dira 15 minut, dalsi taky, treti 20minut a nez sekat ctvrtou radsi reknes to nebude potreba...
A tahj lidi na prvace do velkejch zulovejch sten tohle nebo radsi vrtacku? Nemyslim na plasirove cesty ve svajcu, ale treba v Patagonii. S timhle to snad ani nejde pokud chces mit nytove standy a sem tam nyt v neodjistitelnem...
no, jistota je kompresor a automechanik k tomu. menší jistota je benzínová vrtačka, ale ta je složitá a jednoduchá asi podobně jako motorová řetězová pila. akumulátory a solární dobíječka je fajn věc, ale třeba pro satelitní telefon, pro vrtačku bys musel mít celou střechu stanu. akumulátory a elektrocentrála je moc fajn věc na stavbu, ale do stěny nic moc.
majzlík se ti jen tak snadno nerozbije, ale nadřeš se.
a pak je samozřejmě nějaké jeskyňářské samovrtné nejtoví našroubovatelné na rukojeť majzlíku, to se asi vždycky používalo do vážnejch podniků nejvíc, ale technika kráčí stále vpřed, a tak těžko říci.
ostatně, i tady na éšopu na lezci se to dá za 43 korun koupit. Petzl Cheville Autoforeuse. k tomu kladivo a nýtovačka čili tamponér, a v případě, že to chceme pohodlnější, místo tamponéru rocpec a adapter SDSplus-M8.
je nutno si uvědomit, že je to robustní a předpotopní technologie určená primárně pro jeskyňařinu a statické zatížení, a pro lezení je to v pozici vybavení kápézetky pro případ průseru. spolehlivost osazení je silně závislá na zručnosti osazovače a konstalaci hvězd a zvěrokruhu - ostatně, ne nepodobno klasické skobě.
Opověď na dotaz záleží na etickém a praktickém přístupu ke konkrétnímu problému. Pokud chceš udělat třeba 10ti délkovou cestu a hodláš osadit každý štand 2 nýty tak sebou rozhodně táhni vrtačku nebo Frištenského. Stále tak může vzniknout poměrně morálová cesta. Zvlášť pokud budou v zamýšleném směru úseky se slabými možnostmi použít vlasní jištění (hladké plotny). Pokud hodláš udělat 10ti délkovou cestu bez nýtů jistě nebudeš vrtačku potřebovat ale bude například třeba slanit jinou cestou s osazenými štandy nebo ve stěně nechat množství poměrně drahého materiálu (skoby, vklíněnce, smyčky...) nebo prostě sejít na jinou stranu hory atp.
BTW: moje aku-vrtačka Hilti na jednu nabitou baterii vyvrtá při teplotách okolo nuly desítky děr o průměru 10-12mm a hloubce 90mm do žuly. Vyjde i na ty výše doporučované úpravy povrchu pod okem nýtu nebo borháku. Takže pokud je ctěná libost použít nýty alespoň na štandech tak jedna max. dvě nabité baterie stačí na celou expedici o "plezíru" v Alpách nemluvě. Dost taky záleží jak a čím se vrtá.
Ono je to relativní. Pokud u toho vrtání visíš v háčku (skyhooku) a hrozí ti třeba 8m tlama se všema krámama do posledního frienda tak já osobně neřeším nějaký šetření baterie ale snažím se co nejrychleji nýt dobře osadit a zajistit se.
teď tomu nerozumím - jaký časový rozdíl je (když visím v háčku), jestli vysekám drážku pro oko kladivem, nebo vrtákem? Stejně čekám minimálně 5 minut (v létě) než vytvrdne lepidlo. Tedy asi stokrát dýl než trvá úprava té drážky
Pokud visím v háčku na nic nečekám. Na skalách vložím do vyvrtané díry borhák a okolo borháku zatluču dva menší hřebíky pro provizorní utěsnění a valím výš. Lepidlo přijde na řadu až když je celá linie hotová (šetří se lepidlo, špičky i čas). Na horách zase nečekám protože dám mechanickou nerezovou kotvu, utáhnu a valím dál...
Jo taky se mi na žule už 2x stalo, že háček uštípl tu šupinu na který jsem visel a chytl mě ten nýt, který jsem právě utahoval klíčem... ;) Jednou mě chytl záložní háček. No a taky jsem už párkrát valil dolů, protože jsem to nestihl osadit dřív než to omrzelo tu šupinu, kterou jsem si vybral.
Do kamene (včetně žuly) používám dvoubřité značkové vrtáky SDS plus. Odzkoušené mám IRWIN nebo BOSH. Posledně jsem vrtal během jednoho dne 18 nýtů (viz. https://www.camp tocamp.org/routes/914 406/en/punta-tore lli-rubber-duck 3mezery). Baterka indikovala na konci dne ještě 3 čárky ze 4.
Milwaukee M28 CHPX, taky můžu doporučit, chroustá to krásně jakejkoliv matroš od bláta po křemen a zkušenost máme do průměru 25mm v kombinaci s rozbruškou a akuutahovákem je to taková základní výbavička horolezce ;-) Výhoda sestavy od jednoho výrobce je, že pak na nějáký hurá akce máš hodně baterek. Na menší 5Ah baterku dám v blbým matroši cca 10 děr 14mm 17cm hluboký. Na vápně to dalo na stejnou baterku štand 14mm x 17cm a patnáct nejtů 14mm 7cm. Se 4 baterkama 2x 5Ah + 2x 9Ah se dá říct, že na skále vrtačka jede celej den a nedá to spíš člověk než technika.
Jinak parametry jsou jedna věc, ale jak už se tady několikrát psalo, důležitý je to vzít do ruky a zkusit v reálu na matroši kterej pro tebe bude nejdůležitější. Rozhoduje totiž i vzájemná kooperace všech uvedených parametrů. Otáčky spolu s příklepem ovlivní jak se dírou budeš dlouho crcat. To bude mít vliv na výdrž baterky a ta zase bude mít podstatnej vliv na hmotnost. A docela to platí i obráceně.
Pokud tu vrtačku plně vytížíš, je něco takovýho, o čem píšeš, ideální. Pokud ji máš i do práce a zaplatí se ti... Stejně jako ta Motákova Hilta je solidní, odolnej, výkonnej stroj.
Ale pokud párkrát do roka půjdeš osadit 5 nebo 8 nýtů a k tomu sem tam vyvrtáš nějakou díru doma do zdi, asi ti úplně postačí třeba ta malá Božka (18 V) za poloviční nebo ještě nižší cenu. Která se dvěma 4Ah aku taky udělá kus práce, i když je limitovaná šířkou díry (do 18-20 mm) a při velkém dlouhodobějším zápřahu bys ji nejspíš dřív než ty děla zničil.
Ale nosil jsem v báglu Hiltu i malou Božku. Je to rozdíl. S "malou" Božkou jde v nouzi dokonce i trochu popolízt, v položeném zavrtat z čistý pozice, pokud to není v moc těžkém terénu... To s tou velkou krávou jde docela těžko.
Jasný že to je pro jednotlivce zbytečný, proto to máme v oddíle a společně s tou rozbruškou a akuutahovákem na bouldrovku je ten komplet už docela vytíženej.
Podle sebe soudím tebe? :-P Oddíly jsou snad od toho aby svým členům poskytovaly něco víc než individuální členství. Když ta vrtačka spadne při dělání cesty, tak se opraví nebo koupí nová z oddílovejch peněz a dotyčnej se na tom bude spolupodílet, má li oddíl interní pravidla. Když ji dotyčnej po někom hodí ze vzteku v hospodě, tak si opravu zaplatí sám. Oboje je ve finále prkotina proti tomu, když se ti člen od někať nevrátí a řešíš jestli vůbec ukecávat pozustalý o navrácení, nebo kompenzaci zapůjčených věcí. Takže za mě, radši ať padá matroš, než lidi!
Jojo, asi podle sebe... Už mi jednou spadla, špatně jsem si ji přecvaknul na sedák, byla to spolulezcova Hiltka a taktak že mu nespadla na hlavu. Jak směrem na něj letěla, docela mi zamrazilo. Šla asi z 8 metrů na skalní balkon a kupodivu to přežila. Je to solidní značka.
Podľa mňa Makita DHR202Z je celkom fajn. Betón vŕta do priemeru 20mm, Príklep 2J, Váha 2,9kg. Cena je 124€ plus baterka 62€ a nabíjačka 42€. Dokopy 228/6150CZK
Krome ryze technickych aspektu bych se zamyslel i nad tim ze kazda skala ma sveho spravce, ktery urcite nebude rad pokud se budes ucit delat jisteni na novych cestach. Neni od veci jej minimalne kontaktovat a zkontultovat svuj zamer.