Ahoj lezci. Od čtvrtka do pondělí máme předzaplacené ubytování u jezera Ledro. Je to pár kiláků od Arca. Chtěli jsme vyrazit s rodinkama, ale počasí nám nepřeje a do převisu děti tahat nechceme, tak rádi ubytování za nějaký peníz přenecháme. Celková
Ahoj,
kam se dá jet na čtyři velikonoční dny, když má být hnusně skoro všude? Arco, Frankenjura, doma - všude déšť. Obstojně vypadá Wachau u Vídně, máte nějaký další tipy?
Dík.
AHoj, má cenu se řídit při výběru expresek něčím jiným než cenou? .. jsem začátečník a chystám se na nějaké cvičné skalky. Vyčetl jsem, že drátěné nebo kombinované jsou víceméně vhodnější, a normy musí splňovat všechny. Nemáte nějaký tip/postř
Zdarec adminové, nechcete udělat anketu jak si vede ČHS před VH? Kolik lidí s vedením souzní, důvěřuje... a kolik s ní nesouhlasí, kolika lidem je to jedno atd ?? Díky
AHoj, má cenu se řídit při výběru expresek něčím jiným než cenou? .. jsem začátečník a chystám se na nějaké cvičné skalky. Vyčetl jsem, že drátěné nebo kombinované jsou víceméně vhodnější, a normy musí splňovat všechny. Nemáte nějaký tip/postřeh na co si dát pozor při výběru? ... a expresky se prodívají po 5-6 ks, což do většiny cest nestačí, má cenu si kupovat 2x stejný typ nebo různé. Předem díky za všechny odpovědi!
Všechny expresky musí splňovat normy, tj min 20kN v podélné, a 7kN přes zámek a při otevřeném zámku.
Rozdíly jsou především:
-váha, levné ohýbané jsou o dost těžší než kované.
-zámek, otázka priority plný, drátový, monoblok (vždy to drží ten nýtek v pevnost je to v podstatě stejný ať ti tvrdí kdo chce co chce mechaniku neokecáš).
-manipulace, nekteré jdou do ruky líp jiné hůře.
-opotřebení, levnější dříve odejdou, ale to je v řádu let.
Kup pro začátek sadu např SR Vision 5 pres tě výjde na cca 1500,- nebo ocun hawk v sade 5+1 za cca 1550,-. Uplně levným preskám např v Decathlonu nebo Sportisimu, Intersportu bych se vyhnul...i když použitelné jenspíš budou.
Co se týče počtu u nás na většinu skal stačí cca 6-7-8 press. Pokud jedete někam po evropě tak bych doporučoval cca 15 kousků, někde jsou i cesty pomalu ke 40m... Je otázka kam se chytáte, případně studuj průvodce, kolik je potřeba v nejhorším se dají rozhodit na karáble ;-).
Decathlon i Sportisimo prodávají expresky vyráběné v normálních expreskových továrnách slovutných značek - úplně stejně jako jiné slovutné značky. Jsou levnější proto, že jde o základní modely a ve velkých sériích (tedy jsou o něco těžší, o něco méně hezké, bavičky mají vyšlé z módy) a pro normálního lezce jsou stejně dobrou volbou jako jakékoliv jiné.
V Decathlonu se prodává Simond. Fabrika ze Chamonix, která má dlouholetou tradici, vlastní kovárnu a vlastní vývoj. Decathlon je tak před 8 lety koupil. Tudíž tvoje rada není příliš fundovaná.
OK :-D, Simond znám, nicméně byl to jen můj názor. A psal jsem že použitelné jsou, jen jsou o trochu levnější, o dost těžší a míň vydrží, především zámky po pár letech nedovírají tak jak bych si představoval (asi levnější pružinky:-D) ;-). Myslím že nemá smysl řešit ultra levnou expresku za 250, když za 300 máš daleko lepší... U mě platí nejsem tak bohatý abych si kupoval ultra najlevnější šunty... to sem zas dostal naloženo :-D. Howg.
Jenže dekáč v sortimentu horomatroše zkrátka šunt neprodává. Mám od Simondu mačky Vampire, který se imho vyrovnaj grivelu nebo petzlovi, ale byly za zlomek ceny. Objednával jsem na ně přes dekáč náhradní hroty a děsil jsem se, že to bude brutus ouřad s žabožroutem, ale zákaznickej servis fungoval perfektně. Když něco nefunguje, rád to pomluvím, ale když funguje, tak to rád pochválím.
Tak jestě jednou :-D, psal sem o nejlevnějších kusech. Kluci čtěte mezi řádky ;-). To že prodává i kvalitní věci je pravda, ale za cenu přibližně srovnatelnou nebo vyšší než konkurence. Howg.
Záleží, jak máš hluboko do kapsy.
Pokud jsi začátečník a je to pro tebe ne úplně zanedbatelná investice, tak je asi zbytečný moc špekulovat, prostě kup spíš podle ceny. A když u lezení vydržíš a za rok dva tři budeš dokupovat další anebo už i měnit ty první, už budeš mít nějakou lepší představu, co by právě tobě vyhovovalo.
Rozdíl je trochu v tom, co se chystáš dělat - jestli hlavně skalky, nebo i hory a třeba i v zimě... Drátovky jsou lepší do zimy a jsou lehčí, ale to hraje roli spíš zas třeba v horách anebo v těžších cestách, pokud začínáš na skalkách, není to zásadní.
Pokud máš peněz dost a cena nehraje roli, tak můžeš koupit rovnou třeba nějaký masseratti v ceně 8 nebo 9 kil za preso.
Jinak běžně se kupujou presa i samostatně, akorát ty sety po 5 nebo 6 asi většinou vycházejí trochu levněji.
pokud jsi pražák jako já a máš peníze navíc tak doporučuju dmm alpha.
jedna stojí co výživné do menzy na týden, ale krásně se s nima cinká na lampičce. je to takový fetišek.
Primárně se ti musí dobře cvakat! Zálěží jestli jsi spíš sportovkář nebo více klasik. Klasikovi bude vetšinou jedno, co bude bude cvakat, hlavně aby vůbec něco cvakl... :-)
Já mám presky různě namícháný s převahou po dvojicích. Někdo má zase rád, že má všechny presky stejný.
10 krátkejch, 2 delší a jednu se šroubovacíma pojistkama. Pak jsem schopnej si presky z různejch zbytkovejch karabin udělat. Většinou není potřeba.
byť klasik, dávám jednoznačně přednost drátovkám - na písku se nezadřou pískem a v zimě nezamrznou ledem. Rozhodně bych nešel do těch nejmenších modelů jako Nano, nebo ty jednodrátové od petzlu, je to už tak malé, že to nejde pořádně (rychle) cvakat. Píšu to jen proto, kdyby narazil na 50procentní slevy, jinak je to drahé jak pes a stejně do toho nepůjde
Už na začátku bych kupoval tak trochu podle toho, čemu se budeš víc věnovat. Na Sportovky široký krátký popruhy + keylock na trad kombinovaný, nebo drátěnky. Pokud obojí, koupil bych jednu sadu sportovních plných a druhou drátěnek s 18cm smyčkou (i když pak později asi přejdeš na alpskou presku)
Pokud budeš kupovat nějaký low end model, dej si bacha, ať nekoupíš něco, kde se může zachytit po přetočení smyčka o náběh zobáčku kdy při případném pádu může dojít ke zlomení presky! Stalo se to komusi na Bořni s takovou levnou drátěnkou od campu. Tyto drátěnky mám taky- žádnou jsem nezlomil ale k tomu přetáčení dochází často, takže je třeba je dovybavit tzv "kalhotkama" (takový ty fixační gumičky). Nota bene už jsem viděl i drátěnky od jiných značek, které to dělají, takže to není jenom záležitost Campu.
Normální a základní rada ještě nezazněla :(
Drátové expresky s malou karabinou a dyneemou jsou vhodné do hor, kvůli hmotnosti. Bohužel levná drátovka má zobák, který ti vadí zejména při manipulaci v rukavicích. Dražší drátovky zobák nemají.
Expresky na sportovky jsou s plným zámkem bez zobáku (ve finále levnější varianta než drát bez zobáku). Vyžaduje se větší robustnost, ale pořád zachování nízké hmotnosti. Lepší je širší popruh se zúžením v lomu karabiny (ano to je to nejslabší místo karabiny, které široký popruh negativně zatěžuje, ale úzký se zas špatně drží).
Všeobecně:
- Cenu expresky určije i to, zda je karabina fixovaná gumičkou nebo ne.
- Drátová expreska má nižší životnost zámku a to podstatně. Zámek se vymačká a drát chodí do strany.
- Nižší hmotnost = vyšší cena
- Nižší hmotnosti a vysoké pevnosti je dosaženo především správným profilováním karabiny = vyšší cena
Nejnižší cena = těžká jednoduchá expreska s širokým popruhem a jednoduchým drátovým zámkem (plný zámek bude o něco dražší). Do hor absolutně nevhodné, na těžké sportovky taky ne, na stěnu (po 2m) a lehké cesty je to jedno.
Presne tak, na skalky zaciatocnikovi staci aj to najlacnejsie (Simond a pod.)
Dratenky su vhodne na spodny koniec, na ktorom hrozi whiplash efect. Zobakovky su nebezpecne na hornom konci :
https://dmmclimbing.com/ Knowledge/May-2015/ Carabiner-and-bolt- interaction
Ak by si chcel kombinovat karabiny z roznych expresiek, tak siroke popruhy treba niekedy vynenit za uzsie.
Gumicky (ak ich pouzivas) maju byt IBA na spodnom konci
dyneema je lahsia, drahsia, odolnejsia na prerezanie, menej trvanliva (skor "chlpatie"), menej nasiakne vodou.
U expresiek : dyneemove popruhy su uzsie, ako nylonove
dyneemove su zvacsa lahsie, lebo mozu byt tensie pri rovnakej pevnosti. PAD maju imho lepsiu zivotnost (presnejsie povedane, mensi pokles elasticity so vzrastajucim vekom) a je na nich vidiet opotrebenie. dyneemove su viac oderu odolne, takze je tazsie vizualne rozpoznat ze by sa mali vymenit...
m. :
okometricky : vsetky moje dyneenemove slingy aj expresky vyzeraju horsie, ako "klasiky" = nylonove.
btw. videl si dakedy v akcii dyneemove lano (HZS) ?