Mezi Sosnovou a Okřešicemi je masív s jasnou spárou s červenou šipkou a vpravo od ní je ještě jedna kratší spárka. Nevíte někdo o tom něco? Díky Nedori
Zdarec, měl bych otázku na znalé - kde se nachází sektor 51 na Řeži? Sportovky v sektoru Masiv V už jsme skoro všechny vylezli, tak bych chtěl mrknout i tam. Díky a zdar
Grivel dnes vypustil na trh super vynález:
https://m.youtube.com/ watch?v=Wvyp03_sQrI
Myslím si že se jedná o přelomový vynález ve světě horolezení a že by se o tom měl napsat článek.
Zdravím, prosím o napsaní správného postupu při lezení vícedélek ve třech. Přesněji mě zajímá, jak je to s expreskama? Když leze lezec uprostřed, tak expresky jen přecvakává nebo sbírá a jenom některé nechává poslednímu lezci?
Ahoj lezci. Od čtvrtka do pondělí máme předzaplacené ubytování u jezera Ledro. Je to pár kiláků od Arca. Chtěli jsme vyrazit s rodinkama, ale počasí nám nepřeje a do převisu děti tahat nechceme, tak rádi ubytování za nějaký peníz přenecháme. Celková
Ahoj,
kam se dá jet na čtyři velikonoční dny, když má být hnusně skoro všude? Arco, Frankenjura, doma - všude déšť. Obstojně vypadá Wachau u Vídně, máte nějaký další tipy?
Dík.
Zdravím, prosím o napsaní správného postupu při lezení vícedélek ve třech. Přesněji mě zajímá, jak je to s expreskama? Když leze lezec uprostřed, tak expresky jen přecvakává nebo sbírá a jenom některé nechává poslednímu lezci?
Pokud je mi známo tak se ve třech leze na půlkách a tudíž každý druholezec má svoji linií jištění. Zajímavě zní i nedávno zmíněná varianta, že jeden z druholezců leze na tiblocu.
proč na apríla? nastíněno třeba "longlines", ISBN 978-3-95611-022-1, strana 19 a 155 (zde je pravda, místo tiblocku obyčejný jümar s rukojetí).
je to velmi úsporný (časově i materiálově) styl postupu lezení ve trojici, kdy provolezec leze na jednoduchém laně, ihned po zaštandování vyráží druhý jištěn šplhadlem a třetí ruší štand a vybírá mezijištění.
má to spostu háčků a zádrhelů a citlivých míst, vyžaduje to souhru a zkušenost celého týmu, nikdy to nebude něco, co se bude učit v horoškolách a základních kurzech. podobně, jako se neučila nikdy bigwallová josemitská taktika (pěkně v literatuře popsaná třeba starým širlem)
pretoze Tibloc nie je urceny na taketo sebaistenie.
"Ultra-light and very compact ascender for rope ascents, hauling systems or friction knot replacement in self-rescue situations."
Petzl : na sebaistenie maju byt dva blokanty napr. jumar + Croll, Microtraxion, Basic.
no a? argumentovat citací návodu k použití proti nestandardnímu (ale fukčnímu) využití je, s dovolením, moc pěkná mimoběžnost.
jestli snad někdo z případných čtoucích začátečníků byl popisem využití zlákán a hodlá jej při prvním výpadu mimo překližky pokoušet, opakuji, že se jedná o techniku velmi pokročilou kladoucí značné nároky na schopnosti a zkušenosti obsluhy.
Sorry, ale o.i. lezenie so zumarom je trocha ine, ako s Tiblocom, ktory odporucas.
UIAA nema v odporucaniach variantu s blokantmi, teda, ako pises :"nikdy to nebude něco, co se bude učit v horoškolách a základních kurzech. "
http://www.theuiaa.org/ mountaineering/ mountain-skills-the -most-common-group-dynamics/
jeden o voze a druhý o koze. byla jste tetička na funusu? jó, prodávala jsem tam husu. neviděl jste myslivečku běžet tudy děti? osobo, jakpak můžu střelit sojku, když letí, musím počkat až si sedne na větev.
znova a doufám naposled. jedna věc je "metodika", tedy co a v jakém pořadí učit frekventanty a jaké postupy veřejně a paušálně doporučovat. druhá věc je, že poté, co nabydu dostatek znalostí a zkušeností, můžu (na své riziko) některé postupy modifikovat (v rozporu s onou metodikou) a následně v některých vybraných situacích používat.
Oproti Jumaru se Tibloc dost blbě přecvakává, třeba při přelézání převisu nebo v traverzech. Pokud lano nevede přímo, bude to s Tiblocem dost pakárna..
honza, myslim, ze PatrikSas sa pytal na cvakanie expesiek a nie na bigwall po vlastnom. Prva odpoved v diskusii je podla mna dostacujuca.
Niekto patrikovi 08:59:14 02.04.2018 napisal, ze ...druholezec na tiblocu....
takze ak ma Patrik trocha skusenosti, tak to nebude robit vobec. Ak sa nemylim, tak aj zijuca legenda V.Širl ten trojuholnik poriadne nacvicoval na Bořni a potom sa vydali kamsi do Norska. Ale nespominal Tibloc, ale jumary (= mnozne cislo).
PK,Boha jeho! Už nech tu metodiku na pokoji. Tazatel Patrik asi zkušenosti nemá a proto vznesl dotaz. A souhlasím s tím, že první odpověď je dostatečná. Jen ji rozvedu: prvolezec sedí na štandu a dobírá druhého. Ten něco vyndá, něco nechá, aby byl třetí v pohodě. Doleze na štand a předá prvnímu co ukořistil. První, pokud mu to stačí, vyráží dál. Třetí pobere zbytek, který předá druhému a ten to zase obohacené o další délku předá prvnímu na dalším štandu.
Množství materiálu se fakt určit nedá. Po vlastním, jenom expresky, skoby, dynamit, .... Máte-li toho víc, máte z čeho vybírat, pokud vám něco chybí, tak to asi nepotřebujete.
A ten týblok, co je na něm špatného. Pokud mám základní zkušenosti, nevidím důvod, proč ho nepoužít. Používá ho ten třetí, který má lano na fix. Předpokládám, že se praktikuje postup - první na štandu dobírá druhého. Klidně OSMOU. (brrr, hanba, fuj, chuj). Druhý jistí odlézajícího prvního (osmou) a dá na fix lano třetímu, o kterého se nestará. Ten to řeší nějakým blokantem. Třeba i tím týblokem. A nebo dobírá i třetího. Třeba mikrosendrem, který ale musí být správně založen, neb na druhou stranu nefunguje. Teda funguje ale jenom jako kladka. Ale tohle nebezpečí číhá u každého vehementu.
Různé kombinace nejsou na závadu, záleží na sehranosti party, pro větší švandu se dá i střídat ve vedení, které se nechá umocnit i převazováním lan.
To by v tom bol rarach, aby sa ten korbáčik neumotal, hej?
No, nevím jak se s tím metodici poperou ale nám to vždy fungovalo a nic se nepodělalo.
P.S. A metodolog by měl dokázat vysvětlit, jak umotat prusíka třeba z řemínku od blembáku, nebo ze šňůrky od batohu, pokud to bude vhodné k jakémus takémus přežití. Ale chápu, že je pro někoho lepší zavolat vrtulník a vysvětlovat, že mi spadl kyblík a dynamics boys mi zakazují použít cokoliv jiného pro řešení situace. Nehledě na to, že když znehodnotím blembák odebráním řemínku na zastavení krvácení, jsem tak jako tak v hajzlu, neboť nemám certifikovaně chráněnou lebku. Do kokota dreveného, čo teraz s hentým oným .........?
Aniz bych hodnotil co pises, tak mnoho lidi soluje i dardy na hranici svych moznosti a taky s tim nikdy nemeli problem. Ale ze by to proklamovali jako doporucovany bezpecny pristup k lezeni a lidi co to tak delat nechteji oznacovali za internetove metodiku, to asi ne..
PS. dobirani ze standu osmou? Ty rozumny postupy mi prijdou jako silenej prezitej pristup, ale proti gustu..
ad 16:47:28 05.04.2018
viem o dvoch zlyhaniach jumaru pri TR solo. Jedno s orosenym celom, druhe s podlahou = lahsie zranenia. Znacku jumarov neviem, lezci su skuseni stari psi.
Pro PK.
Pokud používáš jumar (y) na toprope solo, tak si samosebou zahráváš, jsou tam možnosti, jak zcela tupou manipulací můžeš sebe sama v lepším případě do špitálu dostat. Nicméně, možné to je. Pokud umíš a znáš, dokážeš to minimalizovat. Pokud jsi tydýt, není ti pomoci.
I já znám případ selhání. Dotyčný se k uvedenému zařízení choval jako tydýt, dělal to, před čím byl varován, že dělat nemá a když se mu kopyta na mechu podsmekla, neváhal zchrastit do metr a půl dlouhé odsedky. Vše bylo umocněno tím, že jumar byl ruské výroby, asi made in garáž ale zaručeně vole z titanu. Mocným škubnutím se tudíž stalo, že se celý aparát roztáhl jak stará děvka do polohy "vítáme vás". A tím přivodil - hnědou šmouhu na zadní části kalhot uživatele, nemluvě o tom, že oči měl vyvalené ještě asi čtrnáct dní. Jinak se nic nestalo.
Co tam máš dál?
OK, zpět k tématu otázky - druhej v rychlé trojce (prvolezec na dvou lanech a na každém dobírá jednoho druholezce) vyndávat nebo procvakávat? záleží. čum kolem sebe a mysli u toho (děkuji mistrovi T.F. za neautorizované použití jeho dávné myšlenky). když procvakneš nebo ne, zjednodušíš nebo naopak to poslednímu posuneš do jiné a dobrodružnější dimenze? jinak to bude v traverzu celou délku, jinak v traverzu doleva a následně traverzu doprava několikrát. někdy zoufalý prvolezec oznámí, že kvalita jeho štandu je nízká, a že, a vůbec, šedivé jsou dioskuse na lezci a zelená realita strmých strání. ale většinou na to stačí běžný selský rozum okořeněný trochou fantasie.
Copak expresky, ale material a stridani celkove. Kdysi davno tu nekdo popsal metodu, kterou jsem nikdy nezkousel, a rikali ji "valivy trojuhelnik". Hledej, popisuje to tu mistr Sirl. Tri lezci, tri lana, dve sady materialu.
S expreskama se to má tak, že ten uprostřed je vycvakává a ten dole je zahazuje do údolí. Je možné mít více variant a technik. Rozhodně je lepší koupit si ty nejlevnější! Třeba hasičky od Břendy.