Ahoj, chtěla bych vás touto cestou požádat o radu, zda někdo neví, jak řešit můj dlouhodobý problém, nebo zda se někdo nesetkal s něčím podobným. Již delší dobu aktivně lezu a krční páteř, svaly kolem ní a trapézy asi nejspíše už nevydržely stále se zvyšu
Máte někdo zkušenosti s botama Scarpa Phantom 6000?
Chci si koupit teplé boty na lezení ledů, mixů, tatranské a alpské výstupy.. No a taky plánuji dva-tři kopce nad 6000 a rád bych na to vše adekvátní (ideálně jedny) boty. Zajímají mě praktické zku
Máte někdo zkušenosti s botama Scarpa Phantom 6000?
Chci si koupit teplé boty na lezení ledů, mixů, tatranské a alpské výstupy.. No a taky plánuji dva-tři kopce nad 6000 a rád bych na to vše adekvátní (ideálně jedny) boty. Zajímají mě praktické zku
Ahoj, chtel bych se zeptat na techniku kdy si z vrchu skaly spustim staticke lano a pak polezu zdola a budu se jistit nejaky blokantem jako je napriklad roll n lock. Je tato technika nejak necitiliva ke skalam? Nemyslim ted pisek. Ale treba Certovy Skaly
Zdar! Nemáte prosím nějaký tip, jak si v mobilu zobrazit poznámky k cestě, zapsané v něčím deníčku? Na compu se dá najet myší na zápis (byť teda jen v osobním deníčku a bohužel nikoliv v seznamu přelezů dané cesty) ale v mobilu mi tohle jaksi nefunguje...
Ahoj, chtel bych se zeptat na techniku kdy si z vrchu skaly spustim staticke lano a pak polezu zdola a budu se jistit nejaky blokantem jako je napriklad roll n lock. Je tato technika nejak necitiliva ke skalam? Nemyslim ted pisek. Ale treba Certovy Skaly v Cernolicich. Je to v poradku?
Ahoj. To, co chceš dělat, je v podstatě jednolanová technika (JLT, SRT), známá také coby speleoalpinismus, tj. lezení po laně u jeskyňářů. Na netu jistě najdeš kupu metodiky, jak a s čím se po statickém laně pohybovat.
Skála by k úhoně při JLT neměla přijít. Ale pozor na ostré výčnělky a hrany, to statiky nemají rády a běžně se při JLT používají týřidla, pokud není možné vést lano jinak, bez kontaktu se skálou.
Skoro vsude by to melo jit. Srbarna, Roviste, ruzny ty kvaky vltavsky zuly.
Skalu nebudes nicit o nic vic nez lezenim na druhym nebo TR a takove veci nam uz jednou samotne CHS ospravedlnilo dokonce i na pisku (ale presto tam bys nemel) tim, ze na sve oficialni akci tahala lidi na druhem o stosest.
Proti gustu nic, ale proc statiku? Mne to prijde jako dost neprijemny zazitek "padat do statiky". Nevim jestli jsi uz nekdy solo na lane zkousel, ale ve vysledku to budes mit vzdycky tak, ze mezi okem sedaku a bodem, kde je blokant na lane bude nejaky pruves a pokud fakt "spadnes" a ne jen odsednes, coz se ti driv nebo pozdeji urcite stane (ujede ti noha, zustane ti chyt v ruce...), tak to bude podle me se statikou humac a s dynamickym lanem se jen krasne zhoupnes. Mozna take popremyslej nad nejakym jednoduchym sekundarnim blokantem (staci asi i tibloc) viz. web Petzlu nebo starsi diskuse tu. Jinak k tomu pisku. Nechapu, proc by melo vadit toprope solo, kdy se lano vlastne vubec nepohybuje, tak je to asi ten nejmin skodlivy styl postupu nahoru s hornim jistenim. Spis vidim problem v tom, ze myslenka lezeni na fixnim lane vychazi z toho ze ti chybi partak a na pisku se vetsinou ke slanaku nedostanes jinak nez ze to vylezes :D
Já mám na sólo top rope se statikou dobré zkušenosti. Když si blokant fixnes do polohy prsakem nebo smyčkou na krk tak žádný pruves není, odsedava se v pohodě. Dolní konec zatizit batohem. A je taky min náchylná na odření než dynamika, ta jak se propruzuje tak právě po ostrých hranách jezdí nahoru dolu a dře se. Takhle jsem odřel oplet na dynamice právě v Cernolicich - statika ve stejném místě ok.
Nova doba. Dneska kazdej leze s kakacem na hlave, s certifikovanym lanem a idealne cesty ve kterych je 5 kilo oceli tridy 17 :D Na shnilejch skobach v Dolomitech se jim uz sedet nechce. Ja se ani nedivim...
nemichal bych kakac, certifikovana lana a tuny oceli ve skale do jedne kategorie. Kakac chrani to bez ceho tu nejsi nic platnej, to ze pred lety bylo v mode lezt bez nej neznamena ze je ve stejny tride s ostatnima blbostma.
Co proboha s danou otazkou ma spolecneho nacvicovani a padani?
Chce si bezpecne sam zalezt nekolik cest, kde slovutny Kuba Turek by dnes bez lana nelezl. Co je na tom divneho? Kdyz ani nezname jeho vykonnost. Pro zacatnika muze dost cest v Cernolicich tezkych, stejne jako pro Kubu Turka, jak sam pise.
Moje otázka byla, kde se lano v Černolicích prodřelo, protože je mi divné, že by někdo opakovaně padal v klasikách, které lezli borci v pohorkách už před sto lety. Je na této otázce něco nepochopitelného?
Divna je, protoze si domysli neco co nezaznelo a je navic zcela irelevantni k puvodnimu dotazu. Navic primo v tom prispevku na ktery reagujes mas nejake nastineni jak k tomu doslo..
Tak jeste jednoduseji: Napis presne citaci, kde se clovek na ktereho reagujes zminuje o tom, ze to bylo zpusobene padanim. Zminuje se tu vubec nekdo o tom, ze odrene lano bylo zpusobene padanim?
Jejda, člověk chvíli nehlida kybernet a hned taková disputace a všechno kvůli mně. Tak odpověď je sorry, nepamatuji se přesně kde ani jestli to bylo ze jsem sedal v cestě nebo dole na nástupu. Mám takovej blbej zvyk dycky dole kousek nad zemi si do toho sednout, jako jestli vše funguje jak má. Tak to mohlo být kdekoli, podezřívam SV věž, tam je to přes hranu skoro vždycky. Jsem tam dost casto, modelová situace ze na poslední chvíli vysasim podvečer chvíli pro sebe, no a sháněj v šest večer spolulzece. Já to mám 5 minut, tak se mi to vyplatí, ale z Phy kvůli tomu narychlo nikdo nepojede. ouplne sólo se od 5 výš bojím, taky kvůli lamavosti. Porichtung na jištěne sólo jsem sehnal až nedávno, tak co mi doteď zbývalo. Tak snad záhada aspoň trochu objasnena, ale každopádně přiznám se ze v závislosti na momentální formě je i v Cernolicich pro mě buď víc nebo min cest v kterých klidně odsednout muzu.
Díky. To dává smysl. Takže máš nejspíš lehce odřený oplet, jako bys třeba lezl na písku. Já myslel z prvního vyjádření, že jsi skoro říznul lano, a proto jsem se ptal.
Zlaté nýty myslíš? Tu fakt klasici nedávali, ti ještě ctili zásadu, že čím je ve skále méně železa, tím je cesta hodnotnější. A těžko bys v té lehce převislé cestě odřel oplet.
Myslim klauny ta je tam minimalne od konce 80. let, coz uz lze nazvat starsi klasickou cestu, nyty jsou moderna, takova cesta za kazdou cenu, viz. ten prvni borhak. na nytech klidne prosoupes oplet, pokud fixujes na vrsku. Klasik <> cesta s minimem zeleza
Jako zalozni jistitko ho pouzivam a budu dal pouzivat. Jednak nerozumim tomu co znamena ze se musi manualne zmacknout (protoze se samozrejme zasekne uplne v pohode sam) a pak vidim jeho velkou vyhodu v blbuvzdornosti, narozdil od jinych pomucek. To ze muze rozervat oplet lana mne v tomto pripade nevadi vzhledem k tomu ze je to zalozak.
vůči skále je to jakžtakž v pohodě. je to trošku blbé takhle blokovat veleoblíbenou cestu v maličké oblasti o slunném sobotním odpoledni, může to vyvolat nelibost a držkování. ale to zřejmě není tvůj případ.
statické lano je fajn, že ti nepropruží (dynamické ti v tomhle režimu propruží docela dost).
zbabělci jako já, mají-li jen jeden blokant, po vylezení pár metrů na nějakém nouhendu udělají na laně pod blokantem uzel.
Doporučil bych akorát vypodložit lano tam, kde jde přes hranu nebo se jinak tře o skálu. Třeba oblečením nebo hadicí. Jinak já používám Petzl Shunt držený nahoře prsákem a vespod ještě jedno zařízení, jehož jméno si nepamatuju. Dole si metr nad zemí udělam uzel anebo lano jinak zatížim, aby mi samo projíždělo.