Zaregistroval jsem na novinkach.cz info o padech kameni, vrtulnicich a zranenejch horolezkynich v lomech na Berounsku, prej nějaký čištění nebo co ... Podle videa, které jsem shledl tak nějak tusim, kde by to mohlo byt ... Nebyl jsem dost trpelivej
Zdravím, chtěl bych se zeptat ohledně principu jištění na skále, z překližky se plánujeme přesunout na skalky a k tomu bych měl následující dotaz. Vybrané skály jsou osazené v topu dvěma borháky, spojené řetězy a kruhem - mohu kruhem protáhnout lano a nec
Na letošní podzim se rozhoduji o koupi nového průvodce. V kurzu jsou samozřejmě KALYMNOS GUIDEBOOK 7TH EDITION (2019) a Kalymnos 2018 (ROCKFAX). Jaké máte zkušenosti, kterou knihu raději koupit? Díky!
kdo dělá staré pískované balkny s červeným punťasem uprostřed? myslel jsem že pilka, ale asi ne. hrt ani andrej chrastina taky ne. nic dalšího mě nenapadá..
Zdar, mám dotaz k aktuální sněhový situaci v Tatrách. Dá se tam jít bezpečně v nižších polohách bez maček a bez rizika, že bude v poledne člověk po pás ve sněhu? Mám namysli např. červenou značku ze Skalnatého na Zamku, z Hrebienku na Slizák, z Brnčály na
Zdravím, chtěl bych se zeptat ohledně principu jištění na skále, z překližky se plánujeme přesunout na skalky a k tomu bych měl následující dotaz. Vybrané skály jsou osazené v topu dvěma borháky, spojené řetězy a kruhem - mohu kruhem protáhnout lano a nechat se spustit dolu, nebo musím do kruhu cvaknout karabinu, a karabinou protáhnout lano? Jde mi o to, že pokud druho-lezce budu jistit ze spodu na rybu a on nedoleze do topu tak tam karabina zůstane (Expresky bych mohl vycvakat při spouštění (pokud v cestě není převis)). Nebo je lepší v topu si zřídit jistící stanoviště a jistit shora? Není tam prostor pro pohodlné stání-kruhy jsou umístěné jak na umělé stěně - kousek pod horní hranou.
Dolez, cvakni karabinu - raději zámkovku, nech se spustit a jisti normálně na rybáře zespodu. No a když tygr na medovým nedoleze, tak se to musí nějak pokusit dohákovat po presách a přítahu za lano, a když ani to ne, tak máš peška, vsadils na špatného koně a musíš si to vysbírat sám.. tzn dolézt znovu nahoru, cvaknout se do odsedky, odvázat se, protáhnout lano kousek od středu a slanit. Seď už v laně, než se vycvakneš a mladej dole, ať raději drží konce lan
Bylo by dobré, kdyby se ten kdo leze jako druhý (takže oba dva lezci) naučil vysbírat jištění, tzv. "zrušit" štand a slanit, nebo se nechat spustit z řetězu nebo maillonky (tj. naučit se metodiku v praxi). Je to základní předpoklad, aby jste mohli lézt venku, dá se to naučit na lehčích kratších cestách, nejlíp pod dozorem a několikrát pořádně procvičit. A nebo, to harampádí musí uklidit ten kdo to tam nacvakal. Obecně je to tak, že když cesta končí (jen) slaňovacím kruhem nebo borhákem, tak přes to se napřímo nejistí ani nespouští (použiješ vlastní karabinu a potom slaníš). Pokud je ve štandu ještě navíc nějaká vyměnitelná pohyblivá část (řetěz nebo maillonka), tak spustit druholezce můžeš, ale na jištění by jsi tam měl mít ještě navíc vlastní karabinu nebo expresku, aby se erár neprošoupával zbytečně. Největší prasárna je, když to jeden provlíkne do eráru a potom přes to jistí a spouští skupinu "lezců". "Nejbezpečnější" je řetěz z kroužkem, první prováže kroužek a přidá nad něj do řetězu vlastní karabinu nebo expresku přes kterou se lano bude šoupat. Poslední z dvojice nebo skupiny potom jen vyndá karabinu která je tam navíc, stále má při tom lano bezpečně v jištění a nechá se spustit.
Oko na reťazi sa pri spúšťaní postupne prebrusuje, takže by si mal na spúšťanie použiť vlastnú karabínu : buď karabínu s poistkou zámku, alebo dve bez poistky, ale zámkami proti sebe.
Ďalšia možnosť je : zlaniť z oka.
nejčistší řešení je použít vlastní materiál (tedy do centrálního oka řetězu šroubovačku nebo dvě expresky proti sobě). když z jakéhokoli důvodu nemůžeš nebo nechceš, tak protáhni lano centrálním okem (vařeným okem nebo mailonou = řetězovou rychlospojkou) a hobluj, až se probrousí, tak ho bude sice potřeba vyměnit, ale bez poškození skály.
je samozřejmě otázkou, kdy škodíš víc, jestli když při rybaření brousíš (jednoduše a levně vyměnitelné) oko na řetězu, nebo když spolulezec, který na cestu nemá ani v nejmenším, se zuby nehty snaží dostat nahoru stupy olamuje, chyty lámaje a dobíraným lanem skálu brouše. tak si to ňák případ od případu selsky přeber.
ja to vídím takto :
v.1. rozrežem kruh a vymením za 10 mm mailonku
v.2.- odrežem obe mailonky medzi bh a reťazou
- dvoma mailonkami prišrubujem novú reťaz s okom
Mailonky zaistím ( "tekutý kov", kliešte). Jednoduché a levné ?
Má to ale aj ten háčik, že musím uhádnuť, kedy je to už nebezpečne prebrúsené. Štand je iná vec ako postupko, ale dve nešťastia kvôli prebrúseným erárnym expreskám boli prednedávnom.
Lukas B.
kuriozitka je, že spúšťanie cez erárny krúžok je aj v met. ČHS/SR s.8/18
https://www.horosvaz.cz/res /archive/004/003911.pdf? seek=1321355173
žeby dodávky železa pre správcov oblastí patrili pod Bureša ?
Lukas B.
kuriozitka je, že spúšťanie cez erárny krúžok je aj v met. ČHS/SR s.8/18
https://www.horosvaz.cz/res /archive/004/003911.pdf? seek=1321355173
žeby dodávky železa pre správcov oblastí patrili pod Bureša ?
Totálního začátečníka zásadně "lano skrz kruh" tak aby nemohl nic vycvaknout a zabít se. Vše ostatní zásadně brousit vlastní matroš. Začátečník a nechceš brousit "kruh" = dober nahoře. Slanění jemu založ slaňovátko ale slaň první, pak ho jisti zdola zatažením za lana. Nebo slaňuje první a ty ho jistíš shora dalším lanem (to je lepší když ho přepadne panika a dolu ho musíš skopat ;)
Zrona dobirani shora a nejaky management ve dvou na standu bych lidem kteri se na takovehle info ptaji na netu urcite nedoporucoval, chyba se udela snadno a muze byt fatalni a skutecne pro oba. Ten komentar nade mnou nemusi byt nutne jen nadsazka. Na druhou stranu toprope primo z kruhu je mozna bezpecny, ale totalni zhovadilost. Je dobry nacist si teorii, podivat se na videa a treba se zeptat tu, ale stejne je nezbytne pred samotnym ostrym lezenim zajit na kurz, prodelat horoskolu nebo jit nekolikrat se zkusenym partakem. Z vlastni zkusenosti muzu jen doporucit prihlasku do horoskoly. Nejdes hrat sachy ani minigolf, je nezbytne nutne to mit perfektne zmakle a internetova teorie je sice dobry zacatek, ale ne postacujici podminka.
Jo, souhlas. Je tam předpoklad, že "jistič" metodiku ovládá a ošéfuje "začátečníka". Rybaření přímo přes kruh používám u malých dětí (pokud nedobírám nahoře), u nich fakt nevíš co nahoře udělaj a když není co vycvaknout tak vyloučíš že si zruší vršek.. Děcko je lehký a zas tolik slaňák nevošoupe, samozřejmě to nepoužívám na písku kdy to i s děckem vydře skálu. Kdo nechce brousit slaňák tak tam může dát mailonu a utáhnout jí klíčem, pak tam ale musí sundat jí nebo nechat... S horoškoulou souhlas taky, určitě to je lepší než metoda samouk pokus - omyl..
Vzhledem k tomu, že náš současný předseda oddílu a zároveň instruktor vstoupil do oddílu až poté, co podle Procházkovy učebnice (a ta je pořád dost dobrá!) jako samouk založil smyčku do skály, sednul do ní a následkem byla proražená lebka, tak s předřečníky jenom souhlasit.
1. Smrťáků i zkušených lezců je na skalách každej rok dost.
2. Důvěřovat tomu, že si ze zde nabízených rad dokážeš vybrat tu správnou a tu navíc správně POCHOPIT a BEZCHYBNĚ si ji ZAUTOMATIZOVAT, je fakt pošetilost. Těch omylů co lidi vymysleli a stálo je to život, je víc než dost.
Nikdo tě do horoškoly nemůže nutit, ale měj na paměti, že na skále nemusíš ohrozit jen sebe a spolulezce, ale i ostatní, kteří budou poblíž.
Když už chceš samostudium, pořiď si knížku o lezecký metodice nebo hledej na stránkách ČHS, tam je toho spousta. Ale stenjě...
..a hlavně přistupuj k informacím kriticky, zejména těm z diskuse na lezci. Např. na webu čhs je někde zakopanejch pár linků, ale rozhodně nelze mluvit o ucelený metodice, natož o zdroji vhodným pro samostudium protože web čhs je úřednickej, nikoliv horolezeckej web.
Dobrej zdroj je Kublákova kniha Horolezecká metodika, která ale už možná nepůjde kopit v papírový, ale stále půjde koupit v elektronický formě, přičemž ale dobrej výcuc zdarma (určitě daleko víc než co je potřeba do úplných začátků) je zde:
tinyurl.com/y5lr88eu
Pro naši generaci je to imho stejná klasika, jakou byl Procházka pro generaci našich rodičů.
pár vecí je v knižke na update.
UIAA Alpine Handbook 2018 je za 3,57 €
https://www.magzter.com/CH/ UIAA-Training/The-International-Alpine- Handbook-English-language/Sports/260889
Tak to polezeš prostě dvakrát! Já to tak s manželkou a se synem dělám. Vylezu to třeba cestou hned vedle, která má nejlépe společný štand. A mám tak vylezené dvě cesty. Jupíí.
Prostě nahoře naflákám přímo do borháků 2 smyce, každou s karabinou (s pojistkou bez debat). Mám tak zdvojeno všechno a nezasírám štand (řetěz) pro další lezce cest z okolí, kteří by třeba chtěli slanit nebo se (dejmetomu) spustit.
Vyřešeno, čistší forma není.
A ve ve státech se nechávaj spouštět ze řetězů. Ty visej každej samostatně z jednoho oka (plakety či borku). Jen ty řetězy dají k sobě protáhnou lano okem, udělaj uzel, cvaknou se, odvážou se, protáhnou ten delší fous (cca 1m) a nechaj se dotáhnout. Pak je jen spustí. Pro začátečníky, minumum úkonů a dost jasnejch. A není moment, kdy by týpek byl nahoře úplně nejištěn, vždy má spojení s jističem, přestože sedí v odsedce nebo preskách. To je další věc, že vlastně odsedka není na sportovky vůbec potřeba.
Radíš mu smyce do borháků, ale to je řešení, který s sebou nese RIZIKO, na který ho neupozorňuješ a kterýmu se dá v klidu předejít.
Dávat vždycky KOV NA KOV!
Předejdeš tím situaci, kdy jiná dvojka doleze na vrchol a protáhne si lano přes borhák, ve kterým máš smyci, která se následně spálí při stahování lana.
Říkám mu, co dělám já. Neříkám mu, co má dělat on. Ať si ten štand udělá jak chce a brousí svoje karáble. Máš pravdu, ještě lépe každá karáblo do bórků. To už je sakra matroše na sportovku. ;-)
A smyce v borháku (či kruhu) není špatně. Ano pokud tam jinej přes to neprotáhne lano.
A vždy kov na kov - nemáš úplně jednoznačně pravdu, ale není nutný to řešit. Jenom by je člověk spletl.
Stejně se zabijou oba dva! :-))
Filipe, poděkuj tady Ešusovi. Myslim že Ti pěkně názorně ukázal, jak ti, kteří radí uplně blbě, si nakonec za svými slovy a radami v podstatě ani pořádně nestojí a jsou ochotní svojí neznalost zrelativizovat až tak debilně, že nestojí za to na ně jakkoli reagovat.
Proto nelituj času a peněz a radši se lezeckou metodiku nauč pořádně, z kvalitních zdrojů.