Koupil jsem si boty Koflach Arctis Expe a nevím, jaké rámové mačky by se na ně hodily. Zkoušel jsem Grivel Rambo 4 ale ty se nedají upnout. Rám mačky tvoří rovinu ale podrážka bot (tuhost D) je tvarovaná do kolébky. Když položím pat
Zdar, je to téma poněkud příbuzné tomu v diskusním vláknu "auto", neboť se také týká mobility při provozování horských sportů. Přesto cítím malé nuance, a proto radši zakládám samostatné vlákno.
Čau byli jsme v sobotu na Pantaku a mezitím co jsme lezli až nahoru na Mnicha nám dole v první lize někdo vzal boty, mikinu a grigrinu s karabinou. Je zvláštní že žabky jsem naopak měl ale premistěné nahoru na patest, tak mě jen napadlo jestli si někdo ne
Řešil někdo tenhle problém? Na umělce(různých) jsem schopný lézt celkem na pohodu OS do 6c+ a i pár 7a OSkem mám, ale venku na Rakouských skalkách se v podstatě nejsem schopný hýbat v 7 UIAA? 6+ vylezu bez větších problémů, ale 7 je jak z jiného světa. Ch
Zatim velmi predbezne zjistovani informaci. Potrebuju auto, ktere je schopne relativne levne jezdit nekolikrat tydne po dalnici do Prahy (70 km) a zaroven je to tak trochu obytne auto. Mam nejakou predstavu, ale netusim, jestli je uplne mimo misu.
Ahoj, v létě se chystáme projet s přítelkyní skoro celý Norsko, nemate nejaky doporuceni na pekne boulderove oblasti kdekoli vas napadne? Uvitam vsechny postrehy, diky moc! :)
Ak to niekoho zaujíma, tak 15. 5. vystúpila Klára Kolouchová na Kančendžongu. Info: https://www.alanarnette.com/ blog/2019/05/14/ everest-2019-summit-wave-1/
Dobrý den, nevím jestli jsem zde správně, třeba mě tu někdo poradí. Syn má dělat talentovky na školu a jedna z věcí, co po něm budou chtít je lezení po lanovém (visutém) žebříku. Neporadil by mě někdo, kde v Brně se tato "atrakce" provozuje, kde
Řešil někdo tenhle problém? Na umělce(různých) jsem schopný lézt celkem na pohodu OS do 6c+ a i pár 7a OSkem mám, ale venku na Rakouských skalkách se v podstatě nejsem schopný hýbat v 7 UIAA? 6+ vylezu bez větších problémů, ale 7 je jak z jiného světa. Chápu, že odpověď je "lézt často venku", ale když to nejde, tak jak se dá připravit uvnitř na ven? V kolmém nic moc těžšího než 6c není a do převisů mi to přijde zbytečné, když chci lézt venku hlavně v kolmém a položeném.
Vykašli se na překližku. Kup si nějakou dobrou balknu, nastuduj metodiku tréningu (v dané obtížnosti max. visy) a vis. Podle kondice ale určitě né víc než 3x týdně. Dalším krokem je kampus - do bytu se sv. 2600 mm se v poho vejde kamp. se šesti šprušlema. Ve zbývajícim čase třeba TRX aby zahnalo myšlenky na překližku :-)
...a na to potřebuje velkou sílu v prstech (kromě techniky samozřejmě). Naopak na vytrvalostní převyslý cesty potřebuje víc síly v pažích a trupu (kromě techniky samozřejmě).
no a to mi teda pak řekni, jak jsou stavěné překližky? já měl zato, že 7a by mělo tak nějak zaručovat, že už trochu sílu v prstech mám a technika aspoň základní taky bude. Ale třeba mladá neudělá ani jeden shyb, sedí na umělce v 6a a venku ty 6+ leze taky. Vůbec mi to hlava nebere
to je jednoduché - síly nemáš málo, ale moc, a neumíš lézt, a dostatek síly ti sice umožní přerudlovat převis, ale nedovolí ti stát pořádně na nohou. takže se vykašli na rady trénovat visy, překližku dle možností nahrtaď nebo doplň lezením venku a navíc začni třeba tančit nebo podobně cvičit rovnováhu a koordinaci.
anebo se na to vykašli a neřeš to (jako já), krásných trojek, čtyřek, pětek a šestek jsou plné skalky a hory (občas musíš sice kousek popojet, ale aspoň se ti otevřou obzory).
Zdar Jendo, viděl bych to na špatnou techniku obecně a techniku nohou taktéž. Hlavně v položeném a kolmáči to je hodně znát. Venku 6c v převisu je relativně po madlech. Když si z Brna tak zajeď potrénovat třeba na Helfštýn na plotny a zkus klasiky jako Pochlebník + vrianty. Nebo Stránská skála pobouldrovat, uvidíš že se ti to celkem rychle zlepší.
Souhlasím že největší klíč je technika. Ale dotaz zněl jak se zlepšit v lezení na skalách uvnitř. Píše že na překližce se pohybuje v obtížnostech 7a OS, kdyby toto chtěl přenést do skal bylo by to cca 9 RP? Kolik lezců současné generace se prolezlo do těchto obtížností bez izolovaného tréningu, případně tréningového boulderingu? Jinak pro Brňáka v časové tísni připadá v úvahu na pravidelný tréning kras, když vyrazíš ve čtyři z hokny tak budeš vyřízenej ještě před setměním. A spousta lokalit je children-friendly.
Vykašli se na překližku. Kup si nějakou dobrou balknu, nastuduj metodiku tréningu (v dané obtížnosti max. visy) a vis. Podle kondice ale určitě né víc než 3x týdně. Dalším krokem je kampus - do bytu se sv. 2600 mm se v poho vejde kamp. se šesti šprušlema. Ve zbývajícim čase třeba TRX aby zahnalo myšlenky na překližku :-)
Ono to opravdu ukazuje na techniku, akorat ze technika je prilis vagni slovo v tomto pripade. Proste ta skala je jina. Kroky nejsou stejne, chyty nejsou stejne, hure se cte, treni je jine a moral je jiny. Je to v podstate jiny sport :) Jina cesta, nez nalezt ty metry venku, opravdu neni, obavam se. Vykonnost ciste fyzickou na to mit nejspis budes, ale celkovou (zkusenosti, koordinace, prace nohou, vyhodnocovani situace, moral) nejspis ne. Plus dalsi vec - steny jsou dneska pomerne inflacni, takze je klidne mozne, ze 7a na stene bude odpovidat 7UIAA v nejake primerene poctive oblasti.
Sedmy na Peilsteině jsou opravdu jak z jiného světa. Typický kolmáč tam je psycho, kdy držíš ostrou dírku a šlapeš na tření, takže si představuješ, co se ti s prstem stane, když noha ustřelí....Chce to projet si víc oblastí, třeba zjistíš, že to není tak strašný a jen ti nesedí určitý druh cest.
Na stěnách je klasifikace dost přívětivá, myslím že to nejde dát rovnítko mezi obtížností na stěně a na skále. Navíc třeba takový 6a v krasu je uplně něco jinýho než 6a někde v Rakousku... To je v celku normální že v jedné oblasti vylezeš čísla na který v jiné nemáš.
Opravdu jine cesty nez lezt hodne venku neni, pokud chces lezt hezky a radostne venku. Kdysi jsem mel pocit, ze mi to na skalach oproti ostatnim stejne nebo mene silnym moc nejde (podobny problem jak ty) a chtel lezt venku na klid osmicky a devitky, tak jsem drel na boulderovkach a listach s tim, ze natrenuju silu a pak ty osmicky a devitky venku proste polezu stejne, jako by to byla sedmicka, protoze budu mit silovou prevahu. A kupodivu to vubec nefungovalo :) Lezl jsem porad stejne blbe, nebo mozna jeste hur. Proste vylezenost an skalach se asi neda nicim nasimulovat. Jasne, budou cesty, kde preklizka staci, protoze to budou treba tahy po listach, ale v kolmem a polozenem jich moc necekej. Jezdi do krasu co to jde (treba na par hodin) a snaz se lezt pokazde jine cesty (dulezite nelezt jen cesty, co znam a uz mi nejak jdou). Kolmych osmicek je tam prehrsel a rekl bych, ze technicky pomerne vypecene, takze ti daji dobrou skolu pohybu na skalach obecne :) Pokud mas nekoho zkuseneho (ne jen preklizkare) kolem sebe, tak je to pak jedine plus
Presně, moje řeč! Ta mladá generace nedokáže nic ustát! Samý pakližky a indoor hipster a venku pankáče nedaj. ;-)
Jestli chceš lézt osmy a nemáš nalezeno 20 let, tak lez venku. V osmičkách se láme chleba, říkalo se to vždy.
K předchozím vcelku trefným komentářům mě ještě napadla jedna věc - u někoho při lezení venku může hrát nečekaně velkou roli morál, pokud oblast není tak vyborhákovaná jako stěna. Což téměř nikdy není není. Prostě tělu ubude síla a nadhled kvůli hlavě, aniž by sis toho třeba vyloženě všiml. A rovněž cvakání presek (vždy pohyb navíc oproti stěně) a tah lana (u delších cest) jsou další faktory, které ve srovnání s překližkou snižují výkon. Je úplně normální, že když na stěně lezeš na OS nějaké číslo, venku dáš tak tak cesty o dvě francouzská písmena nižší. Opět - oblast od oblasti. Třeba vzorová jizerská VIb, což se obvykle převádí na UIAA 6+, může slušně potrápit stěnového osmičkáře :o)
Morál nenapadl tebe, ale už se o něm psalo výše. Tah lana je věc, kvůli které leze pravidelně o dvě čísla hůř než na překližce? a nevím jestli to je úplně ,,normální,, že na skalách se lezou o dvě čísla lehčí cesty než na překližce.. já to mám spíš naopak. ale je fakt, že sem na překližce nevyrostl a ani s lanem na překližku moc nechodím. boulder jo. podle mě si trochu mudrlant, že ? :)
Zkus pustit výhradního překližkáře na skálu a uvidíš, jak mu půjdou čísla. Podobně s některými čistě venkovními lezci, kteří zas s výkonem o něco klesnou na umělce. A k tahu lana - jo, ve 30 metrech si sakra všimnu, že zas sebou táhnu lano. Do 20 dobrý. Ale možná mám jen moc málo testosteronu :o)
No já mám třeba opačný problém :) uvnitř sem nikdy nic težšího než 8+ v UIAA nevylezl a venku mám i nějaké 10-. Je to opravdu jiný sport skála a překližka. A doporučím lézt venku dost na písku dá ti to hodně techniku tu co potřebuješ.
Jak víš, tak já se pohybuju v podobných obtížnostech, a odpověď je podle mě jednoduchá. Zatímco vytrvalostní převislé cesty na umělé stěně plus mínus odpovídají obtížnosti venku, tak technický cesty v kolmáčích a položeným jsou na umělých stěnách (hudy, klajda i komec) neskutečně nadhodnocený, mívají velký stupy a s klasifikací skalních cest nemají nic společnýho. Nezbývá než lézt co nejvíc venku a naučit se ladit nohy na malých stupech :-)
S rozdílnou klasifikací na překližce převis vs. kolmáč souhlasím a jsem rád že mi to tu někdo potvrdil. Jinak ale lézt co nejvíc venku je super rada ale když není čas víc než 1x týdně a to ještě když zrovna v sobotu neprší? Pro někoho kdo celou zimu buší na překližce x krát týdně a ne a ne se zlepšit bych opravdu doporučil zařadit systematicky visy, střed těla a podobně. Podívejte se na ostatní sporty - třeba když závodník trénuje na maraton, běhá pořád dokola jen maratony? Pouze lézt venku je rada dobrá pro někoho kdo leze tak do 7 UIAA nebo pro někoho kdo fůru času nazbyt.
Ahoj Jendo,
podobný problém mám taky. Je to tim, že na hladký rajbáky se na překližce v podstatě připravit nedá. Zkus lézt kolmáče a kouty s co nejhoršíma nohama (obtížnost je úplně jedno, stejně je to jen subjektivní číslo). Všechno kampusování a převisy na stěně ti daj sílu a vytrvalost, takže pak jsi občas schopnej urvat ty plotny rukama za nějaký pidivlnky a krystaly, těžší plotny (7) už obvykle tyhle nerovnosti postrádaj, takže jde čistě o plotnovou techniku a tam se ukáže, že to nejde nikde uvnitř nacvičit.
Navíc je třeba koukat na klasu trochu kriticky 6b na stěně, 6b ve Špáňu a 7 v rakouských Alpách jsou tři úplně jiný čísla. Rakousko má i v nových sportovních oblastech dost přísnou klasu, co teprve starší plotnový cesty v horách, tam se klasa s populistickými indoor čísly vůbec nedá srovnávat.
Extrem mi přišel švýcarský Grimsel (ultrahladká žula), kámoš tam zapytlil 4c (na stěně leze běžně 6c), já jsem tam byl velice hrdý za 5a. Prostě si danou oblast v hlavě přečísluj a pak zjistíš, že to, co tam lezeš odpovídá tomu, co lezeš na stěně. :-)
Jendo, nebuď smutnej. Jsi úplně v normě. 6c na stěně je akorát tak na to, aby sis na OS vylezl 6+ UIAA na Peisteině a zkusil si tam zabojovat v 7-. Prostě jak Ti už tady psali jiní - stěnová klasa je super měkká, dělá se tak, aby klienti měli radost z čísel a ještě někdy znovu přišli. A je to tak po Brně všude. Ještě jakž takž klasa odpovídá v převisech, ale kolmáče jsou na překližkách fakt extrémně nadhodnocené. Ono postavit kolmáč za 7a, jakože opravdu za 7a, to snad ani nikdo neumí. Takže prostě 7a z překližky nebude 7a venku nikdy. A rady - ty už jsi dostal. Pro lezení venku je potřeba praxe venku. Zkus třeba vyjet na zájezd, za víc dní v kuse se hodně naučíš, zvykneš si na skálu. A nevyhýbej se převisům na překližce. Jednak venku těch kolmáčů zase tak nekonečně moc nemáš, trochu převisové techniky to chce taky, jestli chceš lézt v klidu všechny 6, co potkáš. A jednak získáš vytrvalost, co se ti bude hodit, až budeš v těch sedmičkových kolmáčích dlouze hledat neobarvené chyty :-))