Ahoj,
měl bych dotaz ohledně výběru lana, respektive jeho průměru. Nyní se svým spoluzcem lezeme na 9.8 mm lanu, váhový rozdíl cca 20-25 kg. Jistíme klasickým kýblem. Při pádu těžšího lezce prozatím nějaký problém nevznikl, ale jak to bude, pakliže
Ahoj, nevíte jaká je aktualně situace na Matterhornu? Prý se díky tání rozpadá permafrost a pár lidí tam teď zařvalo. Chystáme se tam v nejbližší době, ale taky tam nechceme za každou cenu. Bohužel jsem nikde nenašel oficiální "nedoporučení" neb
Nenašel jste někdo na Potštátě naušnici ve tvaru alpské protěže? Včera jsem ji tam ztratila. Kdyžtak mě prosím kontaktujte na hanak.marketa@centrum.cz
Děkuji moc - mám ji moc ráda a byl to dárek.
Ahoj, poradil by někdo sportovní oblast (6a-7c) na půl cesty do francouzského Verdonu. Chtěl bych 16-ti hodinovou cestu do Verdonu rozdělit na polovic.
Díky Martin
Ahoj,
měl bych dotaz ohledně výběru lana, respektive jeho průměru. Nyní se svým spoluzcem lezeme na 9.8 mm lanu, váhový rozdíl cca 20-25 kg. Jistíme klasickým kýblem. Při pádu těžšího lezce prozatím nějaký problém nevznikl, ale jak to bude, pakliže koupíme tenčí lano, konkrétně 9.1? Nebude mít těžší lezec tendenci v kýblu lehčímu prokluzovat pří pádu? Má na to vůbec tloušťka lana vliv? Osobně se toho moc nebojím, jen se ujišťuji a ptám se o radu zkušenějších. Díky, V.
Bude to mít vliv, to si piš. V Ústí na stěně byla nehoda způsobená tím, že k vánocům dostali nové tenčí lano a jistič byl překvapenej, jak to sviští a lano neudržel.
Záleží na kombinaci lano pomůcka, třeba Petzl dělá k reverzu reverzino, které je určené pro lana 9 mm.
Nebo Mammut smart má dvě verze 7,5 - 9,5mm a 8,9 - 10,5 mm. Takže když přejdete na tenčí lano, tak zvažte výměnu jistící pomůcky.
Pokud vím tak reversino už petzl nedělá. Každá jistící pomůcka má specifikovaný rozsah průměrů lan pro který je určená, pokud budete mimo něj pořiďte si jiný jistítko popř. lano s větším průměrem. S novým lanem si pak vyzkoušejte pochytat ať potom nejste překvapení, to koneckonců není špatné s jakýmkoli novým lanem, i když je stejného průměru - možná že větší vliv na brzdnou sílu bude mít fakt že nový lano víc klouže než to že má o 0,7 mm menší jmenovitý průměr.
V průměru lana nebude ten hlavní problém, ale nové lano vždycky pojede přes jistítko mnohem rychleji, tež staré chlupaté.
Ještě, když si vybereš nějakou teflonovou úpravu proti vodě, tak to bude hukot...
Až se lano trochu opotřebuje, tak rozdíl v průměru moc nepoznáš.
Lano Tendon Master 9.2, kýbl Black Diamond ATC Guide, ona 60kg, já 90kg, rozdíl 30kg. Nikdy nebyl problém. Nerada používá polo/automaty jako GriGri, CT ClickUp, protože jí moje setrvačnost při pádu ve spojení s rychlým zaseknutím zvedela moc ze země. Druhá nejčastější spolulezkyně 55kg a jistí mně osmou (má ty prostato!), protože dá lépe prokluz a opět jí zbytečně netahá k prvnímu borháku.
Sorry, ale nevěřím, že když ty s 90kg hodíš tlamu několik metrů do jištění holce s 55kg co tě má na osmě s lanem 9,2 tak že je to úplně v pohodě. Tak to vyznělo z toho, jak si to napsal.
Za prvé to s ní určitě pěkně mrskne a proletí se i když dá prokluz. A za druhý nevěřím, že jí to alespoň trošku to lano nepálilo.
Tím neříkám, že se nedá. Jen říkám, že v tomhle případě je určitě rozdíl mezi 9,2 mm a kupř 10.5 mm lanem. Zrovna tyhle průměry mám a rozdíl poznám i při slanění.
Dřív jsem používal osmu na všechno. Ale od té doby, co chytám hodně pádů s těma novýma tenkýma lanama, tak jsem rychle a s radostí přešel na click up nebo kýbl. Podle toho, jaký je terén abych mohl dát brzdu buď nadskočením - click up, nebo v terénu kde to jde blbě volím jeden druh kýblu, ve kterým se mi ty slabý lana dobře ovládaj. Ale na ten kýbl si pro pohodu tak jako tak beru rukavici.
30 kg rozdíl chytá manželka. Velký rozdíl je když padáš, pokud do prvního, tak je jí to velmi nepříjemné a většinou skončím níž než ona. Do druhého to nezbožňuje, ale dá se. Pokud padáš ve 20 metrech už to neřeší a je to úplně v pohodě. Automat je výhodný níže, tam nedá prokluz a je jisté, že to nepustí. Výš už by s chlupatým lanem mohla jistit i osmou.
Té co mi vydýchává vzduch (60kg + kyblík s drážkama) jsem se snažil co nejméně padat, protože přece jen pro klid v rodině. Parťačce 55kg do toho padám v pohodě a klidu, protože přece jen leze 20-25 let, chytat umí a prokluz dává jak do peřinky. Jistě, že jí to občas zvedne od země, ale padám většinou nad 4-5 jištěním, takže jak píše kdosi nade mnou, není to taková morda. Na spálené ruce si nestěžovala nikdy.
Ahoj, se ženou to řešíme dvěma HMS v kyblu místo jedné. Až se lano trochu ochodi a ztloustne a člověku se tření začne zdát moc velke, může se vrátit zase k jedné. Nevím jestli je to metodicky správné, ale při slaňování na tenkých lanech se to doporučuje a prakticky na tom nevidím žádné rizika. Možná nějaký metodik může okomentovat...
Fyzikální poznámka pro některé diskutující: váha lezce nemá nic společného se třením lana v pomůcce. Tzn. Není důvod aby s osmou měli větší problém lezci s větším váhovým rozdílem. Kdo by mohl mít větší problém než ostatní je jistič se slabými rukami. To si uvědomte! Jinak osmu neobhajuji, nemám ji a myslím si, že smysl ji má používat pouze s tlusčími lany a to pro lezce kteří mají rádi fakt měkké pády. Na písku ( kde lezu hlavně) mě vždy stačilo když jistič trochu nadskočí. Prokluz považuji osobně spíš jako luxus než jako nezbytnou věc. Na druhou stranu je pravda že jsem nikdy nepadal do uzlíků, kde měkkost pádu může rozhodovat o tom jestli smyčka udrží- o tom se tu ale nedebatuje...
se prober, to je jak kdybys tvrdil, že na dýlku brzdný dráhy u auta (řešily by se druhy pneumatik/brzd/povrchu vozovky) nemá vliv hmotnost vozidla. Váha lezce je nezanedbatelná proměnná.
to teda ma broucku, vis proc se osma zahreje? a to dokonce i pri plynulem libovolne rychlem sposusteni? coz je dokonce jedine presne spocitatelne, ono ... uloha. A staci ti prvak/druhak gymplu, zakony zachovani a pouzit mozecek ktery by ti mel napovedet, ze je to prave treci sila ktera pry rovnomernem pohybu presne kompenzuje silu gravitacni... to jste jiz brali nebo ne,jak to ze to nevis? tytyty, pis si: kineticka energie spustenho lezce se s casem nemeni, potencialni ano, premenuje se pomoci treni na teplo, jaky je vykon zpusobeny treci silou a jake je celkove teplo vyrobene pri spusteni tveho spoluzaka o vaze 60 kilo stenou dlouhou 30 metru. Zanedbej treni v horni karabine. mas na to deset minut. vysledek chci v jednotkach SI. fyziku padu po tobe nechci.
Opakuju znova, tentokrát bez zmatků. Váha jističe ani váhový rozdíl mezi jističem a lezcem nemá s třením jistítka nic společného. Váha lezce samozřejmě ano, jak jste paní účo psala výše. Vzoreček pro polohovou energii samozřejmě umím.
dobře, opravil sis to, takhle je to uz mnohem lepsi. Vite všichni ze spatne znamky davam opravdu, ale opravdu jen velmi, ale velmi nerada. Muzes se jit zase posadit. Nekteri z vas, hlavne z tech vzadu, si tady mohou spravny vzit priklad! No tebe myslim samozrejme, nekoukej se tak hloupe!
jako obvykle se matlají dohromady dva nesouvisející problémy:
1. rozdíl hmotnosti padače a jističe, čili jistič letí vzhůru a oba se srazí ve vzduchu, případně je jistiřč protažen prvním vokem. to nemá s lanem ani jistítkem nic společného. teoreticky se udává tření lana ve vratném bodě 30%, to je tedy maximální přípustný rozdíl hmotnosti pro případ ideálního vedení lana bez serpentin a tření o skálu (hraniční případ je moje rodinná situace, 75/50 kg). dá se řešit přivázáním jističe ke štandu (k zemi, k pytli brambor) nebo třecí pomůckou do prvního voka (ohm) nebo improvizovaně cvaknutím prvního voka sousední cesty a tedy řízeným úmyslným zaklikacením lana.
2. kompatibilirta lana s jistítkem. třicetiletá dvanáctka bolaťák se do kyblíku či reverza ani nezlomí, natož aby se tím dalo protahovat, naopak nějaká devítka joker v osmě je zralá na propálení rukou skrz pracovní rukavice.
Bude mě jistit bez prokluzu v jistítku někdo kdo má 500 kg (nebo bude lehoučký jistič přivázán k zemi na fix), já mám 80, spadnu, s jističem to nehne ani prd, veškerá energie je ztracená v dynamickým průtahu lana a třecích bodech včetně jistítka.
Bude to lehkej jistič volně stojící na zemi, nepřivázanej, opět nedá prokluz v jistítku: o pár metrů s nim stejnej pád škubne a tim prodlouží dráhu tření, víc se toho ztratí ve tření přes ty body než v dynamickým průtahu lana.
Nepotřebuju vzorečky, stačí si uvědomit působící síly a žádnou nevynechat. Váha obou těles na obou koncích řetězce vliv má, tečka. Kdo by nevěřil, stačí si nalistovat patřičný nákresy, je jich plnej web.
ano, lze souhlasit s tvrzením, že dynamičnost jištění bez prokluzu je značně závislá na poměru hmotností jištěného a jistícího, lehčí neuvázaný jistič dává dynamiku bez prokluzu jaksi z podstaty, a nechce-li být jistič muší váhy být vytažen do oblak nebo protažen prvním jištěním, musí dávat zatracený prokluz, který mu zajistí kompatibilita lana s jistítkem.
což ovšem nemění nic na meritu, zaprvé řešíme kompatibilitu družstva, zadruhé lana a jistítka.
Vahovy rozdil mezi lezcem a jisticem je samozrejme problem. Nejen kvuli vymrsteni lezce, ale i kvuli tomu, jak blbe se chyta. Krasny clanky k tomu vysly v Berg und Steigen vcetne grafu a testu. Na strankach OEAV se to da i najit.
Tos přehnal, nátělníku, opravuji, náčelníku. Třicetiletá dvanáctka bolaťák má viset na hřebíku.
Používať by sa mohla tak možno pätnásťročná, ak bola kúpená päť rokov po dátume výroby a používaná cca 1x ročne.
Jste všichni blbci. Diskutujete tu o váze, hrajete si na fyzikální výzkumníky, ale neumíte používat základní termíny. Je totiž velký rozdíl mezi váhou a hmotností. Váha je to, na co si doma stoupáte, když zjistíte, že si přes pupek nevidíte na slimejše...
s termity se musí přiměřeně s hledem na kontext. měří ti snad dochtor tlak krve v pascalech, a je to co měří vůbec tlak?
v praktické technické mechanice jsem si ostatně zvykl na tuny a atmosféry, dobře se představují a dobře se s nimi počítá na prstech.
když už se rozhodneš shodit sám sebe hned v první větě, neměl bys to ke konci zabít takovým blábolem jakej píšeš ve větě poslední :-D Ale jestli jsi na začátku puberty, zůstaneme shovívaví, to patří k věku a časem se úroveň tvý argumentace jistě zlepší...teda snad.