Včera jsem byla lízt na um. stěně v Praze a dost jsem se divila jak jsou někteří příjemně vyhlížející lidi schopný jistit (nedržíc lano vůbec nebo když už tak oběma rukama nad osmou - na stene uz prej
Zdar lezci. Chci si pořídit set na ferraty. Pokud možno smycovej, samozřejmě Y a co nejlevněji, ale v kuse (klidně i bez karabin). Co mi můžete doporučit?
Díky
Nevíte někdo, jak je to s právní odpovědností horských vůdců komerčních expedic vůči jejím klientům? Existuje jiný dokument než je Tyrolská deklarace, který by to upravoval? Na stránku Asociace horských vůdců mě neodkazujte, nejde otevřít. Díky.
Sháním zadní díl na rychlo upínací mačky zn. CAMP ale asi by to šlo i od jiný značky.
V HUDY jsme zkoušeli GRIVELY a taky to sedělo a prý by to mělo stát kolem 500 kč, ale sehnat to nemůžou.
Tak kdyby to někdo měl, nebo
Nazdárek lezci, tak jsem si pročítal diskuzi o expreskách a hlavně jejich používání na písku v kruzích. Nepadla tu podle mě ještě jedna docela použitelná možnost. Cvaknout do kruhu karabinu se zámkem, v případě že hrozí dlouhý pád(další kruh je daleko pře
Vím, že o tomhle tématu už bylo (a bude) hodně diskutováno. Jen to lehce shrnu. Asi se shodnem na tom, že nemá cenu šetřit na materiálu - takže Cordura, k tomu kvalitní zipy YKK a přesky ... no a v cenové hladině od 2 do 3,5 kKč (víc prostě dát nechci) mi
tak opět k té databázi cest. pravidelně se tady jednou za měsíc objeví nadšenec, který zapíše do databáze cestu, která už v databázi pár let je a má docela i věcné komentáře (dnes například "L"cesta na suškách). samozřejmě je jednou z možností tuto podruh
Nazdárek lezci, tak jsem si pročítal diskuzi o expreskách a hlavně jejich používání na písku v kruzích. Nepadla tu podle mě ještě jedna docela použitelná možnost. Cvaknout do kruhu karabinu se zámkem, v případě že hrozí dlouhý pád(další kruh je daleko předaleko) ji velni rád používám i za cenu "namáhavějšího" cvakání. Co vy na to???
Ano, uplny souhlas. Na "stezejni a jista" mista davam presa, kde mam na obou stranach sroubovacky, nebo alespon dvojitej zamek (posunout, otocit resp. kulicka, otocit atd...)
Za ten pocit (a neni to jenom pocit:-))jistoty mi to stoji!
Použití šroubovacích karabin v expresce je jedním z doporučovaných řešení. Bacha jenom, abys nezašrouboval karabinu s otevřeným zámkem; je to neuvěřitelné, ale i to se stává). Jiné řešení jsou dvě expresky proti sobě. To má výhody: děláš dvě věci, tady uděláš-li jednu pitomost,není to fatální. V případě, že máš karabinu zmetek (odhaduje se 2%) tak je tam ještě ta druhá. Rychleji se cvakneš alespoň tou jednou (při ošemetném dolezu). Dvě karabiny bez popruhu-presa se také dají. Je to sice malé prodloužení, ale možnost postavení karabiny "naštorc" je takřka vyloučené. Jen jedna karabina je blbá-láme se a lano se dře o skálu.
V dobách dávných jedni hoši, karabin nemajíce používali velký visací zámek. Ano!!! První zaklapl lano i kruh, druhý klíčkem otevřel. Nemám to potvrzené, ale cosi mi napovídá, že tohle asi není metodicky zcela a dokonale košér...:)))
O tom jsem nad Tebou psal. Jedna karabina normální nosnosti (není zatěžovaná o nic víc)- Nevýhody:1)je to krátké prodloužení a v případě víc jištění může lano táhnout; 2)je moc u skály a dře; 3)může se páčit.
Jde dát dvě.Jednu do kruhu, do té cvaknot druhou s do té lano. Takový řetěz. Alespoň se karabina nemůže v popruhu natočit o 90°a zůstat popruhem zafixovaná. Ale tohle popsat bez obrázků je jako...no, jde to špatně.
nejlepší je v každém kruhu zaštandovat. nebo odvázat se a provléknout lano kruhem.
ještě k takové vychytávce, kterou provádí spousta mých kamarádů (a to výhradně humanitního zaměření): při naději na patnáctimetrový odlez od kruhu kruhem protáhnout šitou smyčku liščí smyškou a cvaknout do toho šroubovačku. chlapci netuší, že nosnost smyce degradují na necelou polovinu.
No, a ten visací zámek, co jsem hore zmínil. Ale s tou liščí bych to možná neviděl až tak horký. Smyce mají dnes 22kN. Půlka 11kN. Bod postupového jištění chytá při 20m pádu cca 10kN. Každopádně takhle osabovat smyc je nečestné a nesportovní. Také se někdy dává smyc, ale cvaknou se oba provlečené konce. To ovšem zase může nvhodně zatížit karablbinu. Každopádně takhle přetržená smyca, či prasklá karáble se zavřeným zámkek, pokud vím, není v poslední době známá.
Ano! Můžeme být první!!! Jaká to čest!!!!!!
>nejlepší je v každém kruhu zaštandovat.
No, nevím, horoškoly nemám, ale neznamená to náhodou, že pak budu vždycky padat s PF=2? Teda pokud si nezaložím cestou nějakou dobrodružnou smyčku nebo uzlík?
Jestli jste přelouskli Jištění je jistota, tak tam je štandování u každýho kruhu uváděno jako historický přístup, jak se to taky (byť nesprávně) dělalo. A tady jsou občas k vidění názory, že jsem to jako vtip nevyhodnotil - sorry.
On Lukáš uvedl ještě historičtější záležitost. V prvopočátcích lezení na píscích karabin nebylo vůbec. Dolezl-li ke kruhu, lezec se odvázal, lano protáhl kruhem, zase se přivázel a pokračoval.
U kruhu se štanduje stále. Není to vůbec ideální, ale u některých cest to snad ani jinak nejde. Poučka praví, že jest třeba brzy nad kruhem zandat další jištění (ten faktor). Ale to holt musíš mít kam ho dát. :)
Jištění je jistota je pěkná knížka, ale máš-li zejména starší vydání tak bacha!!! Jsou tam dost zásadní chyby!!!
Na to, abych Ti mohl odpovědět s nějakou určitostí, nemám ani vzdělání, ani zařazení v nějaké firmě, testovacím pracovišti...atd
Takže říkám jen to co slyším, nebo někde vyčtu (to co dávám dál, jsou ale podle mne dost věrohodní lidé a zdroje). Tenhle odhad jsem slyšel od jednoho člověka, který se všemu lezacímu profi věnuje. Měl pravdu? To samozřejmě nevím. Některé karabiny mívaly různé pěkné nosnosti inzerované na svém těle, ale na trhačce nevydržely ani polovinu. Občas i renomovaná firma tahovala nějakou serii, neb se ukázala špatná a nebezpečná.
Některé karabiny měly individuální test. Už se to neinseruje. Buď už je to samozřejmost, ale spíš je to drahé dělat a tak na to kašlou. Karabin se dělá mraky, je to hromadná výroba spotřebního zboží. Bohužel šmejd karabina může mít nepříjemější následek, nežli šmejd CD.
I pro to dávám na klíčová místa raději dvě nešroubovací, nežli jednu šroubovací a do sedáku (když už) tak zase dvě. U HMS, osem a dalších jistítek, je pevnostní rezerva tak veliká, že bych to nechal osudu. Ostatně se podívej, na jakých součástkách visí tvůj život na kole, nebo v autě. Také tomu věříš-nic jiného Ti nezbývá...
Ještě k Tvé otázce. Ale je to metodický pokyn od nemetodika!!!!!:)) Pecku chytá bod postupového jištění. Tedy v osmě bych nechal jednu karablbinu(takovej zmetek to snad nebude), ale raději nějakou od známé značky. Na odsedávku je podle mého lépe použít odsedávku a ještě "fous" (kus lana co na něm lezeš-lodní uzel a cvaknout). A já tam dám nešroubovačky. ( Šroubovačky zamrzaj, zašroubujou se otevřený...to je můj postup. Není to moje doporučení někomu!!!), a nebo jednu šroubovací a druhou normál. Máš-li dvě věci, lépe zamezíš "oknu", kdy prostě jeden úkon vynecháš a...průser! Bylo jich takových hafo a stávaj se i profíkům. No a prakticky nemůžeš doplatit na nějakej podobněj zmetek (že bys měl takovou smůlu a měl hned dva nejednou? To snad ne!)
Ono se furt jen píše o tom, kolik pevnosti se potratí nějakým uzlem. Jenže u popruhů 22kN bys muse tratit hodně moc, abys došel k úhoně. Na ty ostatní věci se trochu možná zapomíná.
Honzo, ještě takto:
1. Jsou případy, kdy člověk musí viset pouze v odsedce - při vícenásobném slanění při přesedání nebo při tom samém při jednolanové technice - směrem dolů při míjení kotvícího bodu. Myslíš, že by si člověk v těchto případech měl cvakat odsedku se 2 karabinami?
2. K osmě karabina známé značky .... Z hlediska takto položené skutečnosti považuješ za dostatečně důveryhodné všechny tyto značky: Camp, Kong, Faders, Singing Rock , Salewa?
3. Úplně přesně jsem nepochopil tuto pasáž: "A já tam dám nešroubovačky. ( Šroubovačky zamrzaj, zašroubujou se otevřený...to je můj postup. atd."
Mluvíš pořád o odsedávačce; má to znamenat, že používáš jednu odsedku - na konci se 2 karabinami nez pojistek?
Zatížení karabin obecně myslím může být takovéto:
Odsedka - sezení, odsednutí - cca 2G. Odsedka s nadlezením nad kotvící bod - vysoké G. Karabina na slanění - do 3G. Karabina na jištění na rybu - do 3G. Karabina na jištění druholezce bez průvěsu - taky asi 3G. Karabina na jištění prvolezce - do 800 kg (80 kg lezec). Karabina ve vratném bodě 2000 kg (80 kg lezec).
Jejej! Já se nepovažuji a považovat nemohu za autoritu! Ty dvě odsedávky používám, když dolezu ke štandu. Ale je to také podle situace. Při slaňování jen jednu-to by byl bordel. Je to hrozně moc otázek a musel by na to odpovědět nějaký metodik. Abych nekázal bludy. Ty karabiny: Pokud vím, v poslední době nepraskla žádná jinak, nežli s otevřeným zámkem. Vzhledem k tomu, kolik asi milionů karabin se snad každý den zatěžuje...
Tohle je téma na nějaký článek od někoho povolanějšího.
Abych tě neodbyl, když se ptáš: Dvě odsedávky= Normální odsedávka + fous z lana co na něm lezeš (používali leckdy pískaři).Ty karabiny. Zatížení u štandu, když nadlezeš v odsedávce=špatné (není to ani dynamické lano=doslova natvrdo). Na rybu-karabina nahoře bere 2x tolik, nežli při slanění nebo jištění zhora (skládání sil). Vratný bod při pádu prvolezce- pecka prudce stoupá s metry pádu, ale nepřekročí cca 12 kN (Schubert I. díl str. 150). Jaké karabiny jsou nejspolehlivější to pravdu říci nemohu. Ale nějakou starou ruskou titanku apod. bych na rozhodující místa nedával.
P.S. Zcela osobní názor. V horolezení vždy volíš míru rizika. Zdvojovat úplně všechno je sice bazpečné, ale nikam nedolezeš. A navíc nedolezeš do tmy a ...
Ahoj,
jak jako, ze nejsi autorita ?! Přispěl si do Schuberta II ?, přispěl, tak jakýpak nejsem autorita :-)).
Teď vážně - se 2 odsedávačkama jsem to pochopil - když to jde, tak na jistícím laně udělat loďák v expresce a ještě se klasickou odsedkou cvaknout. V jiných případech dle situace použít jednu odsedku se spolehlivou karabinou (s pojistkou).
A ještě - máš pravdu, že při horním jištění dochází v horní karabině ke skládání sil (padající lezec + hmotnost jistícího), ale pokud nenechám velký průvěs, síla na karabinu nebude větší než třeba 300kg.
Díky.
Hmm. Asi si začnu vykat! :))) Říká se, že v slanění můžeš vygenerovat maximálně trojnásobek své váhy (pardón! asi hmotnosti, ale vyjde to nastejno). U ty ryby to asi záleží na mnoha věcech, ale pokud něco, tak je možné nebezpečí přetočené karabiny, která se pak páčí, je lámaná a tak. To alespoň pravily moudré knihy.
Ta Liščí v kruhu je samozřejmě blbá. V kruhu velkého průměru to ještě asi nebude tak zlé. Horší by to bylo nýtu (malý průměr, ostrá hrana) Je pozoruhodné, že se to dostalo i do jinak precizní věci, jako je katalog Petzl (2003 str.126). Co ovšem dělat v případě tak pitomě daného nejtu, jako na obrázku, je ovšem otázka... asi nepadat!
Muzu vas poprosit o vysvetleni, proc se pevnost smycky snizi lisci smyckou na polovinu? Kdyz je nejt ostrej, tak to chapu. Ale u kulatyho kruhu mi to stale nedochazi. Zkousim na papir nakreslit lisci smycku, tahat za ni silou F, hledam ruzne akce a reakce a stale nemuzu najit 2*F. Jak jste to mysleli?
problém je to u šité smyce z plocháče. představ si, že to namáháš stejně jako když chceš urvat kus kobercové lepicí pásky - tak to taky natrháváš z jedné strany a né rovnoměrným tahem po celé šířce kobercovky. navlíkni si plocháč na liščák na karabinu a chvíli na to koukej - je to lepší než to tady na dvou stránkách květnatě popisovat.
Je několik případů, kdy L.S. nejde obejít a kde ji výrobce doporučuje. Např. připevnění sešité odsedávací smyce Mammut nebo Daisy Chane k úvazku. Připevnění některých ferátových setů k úvazku. Ale použijte ji jen tam, kde to říká výrobce. Jinak se jí snažte vyhnout jako čert kříži. Dobře se to mentoruje, ale jiný je strom života že? Je nesporné, že tato smyce dramaticky snižuje nosnost a její obdobu používají pokoutní siláci k trhání strun v dlani. Kdyby znali jiný uzel, který sníží pevnost víc, asi by použili ten.
Pravdu díš! Šedá jest teorie a LS v praxi se leckdy prostě hodí!
Jenom, když už jsem se k tomu rozkecal. Při užití LS na úvazek a podobně-bacha na cvaknutí karabiny do správné části uzlu! Slovně to moc nejde vysvětlit, ale Schubetr II., str 134-135. Já o tom vím už déle. Jak to že to vím? Nu, ten uvedený co si všiml začátečníkova počínání (na str. 135) jsem já. Bylo to docela dramatické, když jsem uviděl, co se ten nebožák chystá udělat a musel za ním rychle běžet...
je velmi obvyklá praxe. vůbec se mi to nelíbí, protože to dělá na oku sedáku pěknej bordel a dávám teda přednost ploché smyčce spojené hadicovým uzlem zamokra utaženým (a teda navěky). až mi doslouží stávající a pořídím si novej sedák, tak si nechám odsedku ušít přímo do sedáku (snad mi to některej z sedákoševců ušije...). jinak to zadarmo nabízím jako námět pro komerční využití.
ještě dvě věci se mi hrubě nelíbí, a to procvakávání karabiny při jištění nebo slaňování tak, že karabina kopíruje oko sedáku (tj. skrz nohavice a opasek), a to, když se někdo přehnaně opatrnický navazuje tak, že lano protáhne skrz nohavice, skrz opasek, a nakonec ještě pošněruje skrz spojovací oko tam a nazpátek, takže vznikne nepřehlednej bordel, ve kterém aby se prase vyznalo.
promin, reknes mi, co je blbyho na kopirovani oka sedaku karabinou skrz nohavice a opasek? kdyz ji dam jenom do oka, je to pak s osmou strasne dlouhy..
většinou to děsně dlouho trvá procvaknout(takovýho spolulezce kterej deset minut procvakává nohavici karabinou bych vždycky s chutí umlátil kinderkopfem, jelikož jsem velmi prchlivý).
je větší riziko namáhání karabiny napříč, namáhání přes zámek apod., protože je karabina fixovaná a nemůže se volně pohybovat.
karabina jde špatně vycvaknout nebo zacvaknout ve visu (třeba při štandování u kruhu), typická problematická situace, kdy se leze ve třech a druhej se naváže doprostřed lana.
s pohodím taky nic moc, karabina je na rozdíl od šitého oka menší a tuhá.
S uvedenymi duvody souhlasim. Obcas ale kdyz chci zabranit protaceni karabiny, tak ji procvaknu velkym poutkem a taky malym poutkem u pasu. Nohavice vynecham a mam pocit, ze se tak vyhnu tomu blbymu namahani.
(A dekuji za vysvetleni problemu s lisci smyckou.)
Tebou uvedený způsob procvaknutí spojovacím okem a okem na pase je asi ten nejhůře zvolený postup. V případě rázového zatížení většinu energie pobírá pas sedáku a to může být opravdu nebezpečné. Osobně když to vidím u našich nováčků je to na být "po-horo-škole" za trest.
naprostej souhlas. jednou jsem jako bázlivej začátečník takhle absolvoval delší slanění luftem s baťochem a nic moc příjemného to nebylo - a to jsem nepadal a jenom visel. kdo chce zabránit přetočení karabiny, ten ať si koupí karabinu s takovou tou plastovou zaklapávačkou. je to trošku dražší, ale funguje to. nebo jak jsem viděl návrh takového vehementku - osma s karabinou v jednom - netuším, jestli to někdo vyrábí nebo jestli to straší jen na papíře.
za domácí úkol příznivcům procvakávání opasku a nohavic dávám ustrojit se do sedáku, cvaknout hmsku a do ní osmu a vyzkoušet si, jak se nám pěkně osma šprajcuje o převlečnou matici zámku karabiny a jak pěkně ten zámek vylamuje.
jo, s tim sprajcovanim zamku je to pravda, na to musim davat dost bacha, ale jinak ji mam na stalo vedle spojovaciho oka a sundavam jenom osmu. ale dik, jojo, budu koukam muset zmenit blby navyky:))