Zdar, rád bych rozpoutal nějakou podrobnější diskusi o tom, kam se lze vydat s jakým plynovým vařičem.
Chápu argumenty pro benziňák, ale má nepříjemné riziko, že je vždycky cítit, i kdyby byl vyplachovaný stokrát horem dolem. Když bude celník (a jeho pes) idiot, zabaví ho. Jaké s tím máte zkušenosti (já právě tyhle)?
Plynový má zase ten problém, že je několik systémů a sehnat tu kterou bombu není vždy lehké. Osobně rozeznávám čtyři typy:
- 1: propichovací, jako mají např. jednoduché Campingazy, ale i spousta neznačkových. Vařič se jednou našroubuje a musí tak zůstat, dokud se nespotřebuje celá bomba.
- 2: click, což je speciálka jednoho typu Campingazu. Vařič je sundavací a zastamdací.
- 3: malý závit, což je např. VAR. Taky je sundavací a zastamdací
- 4: velký závit, uvádím jen pro úplnost, se kterým jsem se potkal vynuceně v Maroku, ale později se ukázalo, že odpovídá skoro přesně naší domácí starodávné značce MEVA. Princip je, že jehla odtlačí kuličku v hrdle bomby a když se vařič sundá, tlak kuličku zase nacpe do hrdla a zavře.
Začnu zkušenostmi ze dvou zemí:
Maroko - nebyl velký problém i ve vesnických železářstvích sehnat propichovací bombu na typ 1 (ne hned v prvním, ale po třech pokusech to vyšlo a viděli jsme je i potom), nikde nebyl typ 2 ani 3. Vynuceně jsme tedy koupili vařič typu 4, ke kterému se hodí velká bomba. Do hor k ničemu, pro ježdění autem to ale jde.
Jordánsko - nebyl problém sehnat i ve vesnických železářstvích propichovací typ 1 (i vařiče k němu) a malý závit typ 3. Nikde typ 2. Typ 4 tady vůbec nepěstují, leda tak na veliké domácí bomby. Zato lze všude dostat místní vařiče na benzín, někdy velké, někdy malé, někdy starožitné :-). Nejspíš je to ale koupit a na letišti předat někomu, kdo právě přiletěl, nebo odprodat zpátky.
doporučuje se jakýkoli (i plynový) vařič dopravovat rozebraný na co nejmenší součástky rozmístěné rovnoměrně po zavazadle. plynovou bombu zásadně nebrat. benzínový vařič se sice dá odsmradit, ale není to jednoduché, a nedá se na to spolehnout.
kde je decathlon (evropské a okolní destinace), tam jsou vařiče a bomby. skoro se vyplatí přemýšlet tak, že koupím a pak někomu dám/zahodím (kolik procent ceny letenky to je, žánop).
Zdar, dík, tak to taky beru. Já vím, že všechno někdy projde, někdy taky ne. Teď mi v Jordánsku sebrali nůž, ostatním pěti ne. Jen tak. Co vím, je pravděpodobnost, že projde plynový vařič, výrazně vyšší, než že projde benzín.
Pravdu díš, Decathlon už je i v Novosibirsku. Takže i na Altaji má člověk na čem vařit. Pryč je ta doba, kdy jsme pašovali na letišti v Šeremetěvu plynové bomby do letadla (úspěšně).
Benzíňák do letadla vždycky OK... Zbylý benzín buď vyvařit, nebo nalít do ohniště a opatrně zapálit. Joa před pár lety si někdo přivez z Kyrgoše omylem plnou lahev 78okt. benzínu. Letadlem.
3. malý závit má viac možností, čo sa týka zmesi plynu do chladu. Chodím iba do Álp, takže tam je všetkého dosť.
Do teplých krajín imho stačí aj bután. Začiatkom ´90 sme hovorievali " Camping Gas je do kempingu, na hory sú Var a Coleman ". Odvíjalo sa to práve od toho, že Camping Gas mal vtedy iba bután.
Můžeš to vyřešit redukcí. Existuje redukce z typ 2 (Campingaz) na malej závit (dělá to Markill alias Edelrid, našel jsem za 12Euro)a také z velkého závitu na malej závit (redukce VAR 105Kč).
tohle: "[benzinak]Když bude celník (a jeho pes) idiot, zabaví ho. Jaké s tím máte zkušenosti (já právě tyhle)?"
By me hodne zajimalo.
Po par patalijich s zcela nevhod doslou/zabavenou bombou k plynaku pred nejakymi 15 lety jsem presel definitivne na benal.
+ cena vareni je prakticky zadarmo
+ da se dolivat dle potreby,
+ da se vezt prakticky neomezne mnozstvi nahradniho paliva
+ neni to pod tlakem
+a... nikomu to nevadi na zadnym zpusobem prekrocenych zadnnych hranicich:
- to zkurveny nahrivani
- no kdyz ten benal nekde ukapne a je to sptne zabaleny, smrdi celej batoh a pecivo muzes vyhodit
Nikdy jsem nezazil potize na hranici s nim. Alpy nescetnekrat, sever evropy nescetnekrat, prechody kavkazu, altaje, himalaji, gobi, blizkej vychod mnohokrat, cinskych hor, jizni amerika krizem krazem, parkrat severni amerika....
Dycky bez potiz. Pred nastupem do letadla samozrejem dycky vylejes (ale uz jsem parkrat omylem provezl), prece jen to vypada jak obycejna termoska a skrze tu flasu obsah fakt nenajdes.
Pesi hranice vzdy prosli v cajku - parkrat to nasli a zkoumali, ale prste uplne obycejnej benal, pohoda.
takze sakres - kdy tu kdo komu zabavil benzinovej varic?
jde to, ale je to nouzovka. chce to pořádnou nehořlavou podložku (třeba tradičně staniol nalepenej na korku, nebo něco současného kosmického z obchodu) a hlavně pořádně větrat. jo a nezapálit stan, požár ve stanu plném umělých tkanin je dle vyprávění záchranářů docela masakr. a když náhodou neuhoříš a ani nemáš popáleniny třetího stupně na většině těla, tak pak bez stanu a spacáku zmrzneš. i vaření v předsíňce je vodvaz.
mimochodem, vařiče na denaturák jsou poměrně bezpečné, ale do zimních hor nic moc.
ostatně skautské (tomácké, pionýrské, indiánské) oddíly mají z požáru ve stanu oprávněně strach a poměrně úzkostlivě a zásadně používají stany bavlněné, které jsou těžké jak kráva, plesnivěj, hnijou, nacucávaj se vodou, dosušujou se ještě tejden po táboře - ale hoří méně dramaticky.
varim v predsince. prakticky 100%. Ve stanu jsem varil napsledy snad jeste s lihem tuhym, a neudelal bych to ani s plynovou bombou.
Al inac mas pravdu, toje zapornej bod. Ale neni tak hroznej ja zda. Asi bych to postavil na krosnu na viko od esusu a smradu bych se nebal. Pozaru samzorejme jo, ale hold kdyz uz musis varit ve stanu jsi ve srackach.
Jednou jsem varil v zahrabu na tuhym lihu (s tuhym lihem jsem uvnitr startyho stanu varil bezne) a malem jsem se udusili. Pri takve blbosti asi vyhrtaje plynak al enemam zkusenost ani s jednim.
ve stanu jsem nahřál a vařil benzíňákem jen jednou v životě, a bude tomu za dva měsíce dvacet let, a měl jsem silně nahnáno a opakovat to nebudu (-20°, slušně silný vítr, spolutáborník dost vodvařenej).
ve stanu se totiž dost blbě provádí tradiční "juwelový fotbal", to jest vykopnutí ohnivé fagule někam do bezpečného prostoru nohou v pohorce a s řádným rozběhem. svého času se běžně odehrávalo na terasách tatranských chat (a legendární miro jílek toto s oblibou prováděl sám preventivně i u vařičů spolehlivě fungujících)
No, vidíš, já jsem jezdil s prastarým Juwelem léta (rok výroby 1942, tedy z Třetí říše - Juwel, ne já) a nikdy problém. Což nevylučuje, že leckomu vzplál, když neměl. Ve stanu jednou a my jsme měli hnědé trenky. To mi ale bylo o třicet let míň.
Nicméně - já jsem se tady dověděl spoustu skvělých věcí a děkuju za ně, ale to, proč jsem to tady celé spouštěl, se nějak vytratilo. Tedy opakuju - kdo máte jaké zkušenosti, KTERÉ PLYNOVÉ BOMBY LZE KDE SEHNAT? Eminentní zájem o Balkán, celé Středomoří včetně Afriky, Kavkaz, Střední Asii. Díky.
ještě mi napadá (a třeba mi někdo opravte, nejsem úplně přes cizokrajné éšopy honěnej), nedá se to prostě koupit u nějakého amazonu a nechat poste restante někde na cílovém letišti, a při odjezdu tím podarovat nějakého sympatického místního potřebného?
Systém nákup a obdarování určitě funguje, minimálně tak, že v místním železářství koupíš a pak obdobně odprodáš zpět (nebo spíš necháš zadara). Blbé je, že si nemůžeš být jist funkčností, a někdy seženeš jen věci velké a těžké. Peníze většinou problém nejsou, stojí to relativně pár korun. To s tím nákupem a přichystáním je hezký nápad, pokud najde člověk nějaký záchytný bod, ideálně hned za letištěm. Budu směřovat další výzkum i tímto směrem, díky.
Kupodivu uz i na Balkane a jinde maji drahne let hobbymarkety a lovecke obchody, kde semtam prodavaji i klasicke zavitove kartuse (tvuj #3). Treba Sarajevo, Podgorica (Okov). Dokonce i v Iranu :) Teda krome Albanie, tam maji asi jen ty napichovaci (ale i s varicem za par susni).
Jestli potřebuje marocká 2Kg bomba delší jehlu na redukci tak neni problém ji trošku vysunout (vyrazit). Je to jen mosazná tyčka naražená do hliníkovího těla. V maroku to zvládně každej zámečník.
Ahoj, do dneška si pamatuji, jak Joska Rybička povídal o nějakých Slovácích, co si zapálili benziňák ve stanu a ten následně shořel."Stan něhorí, stan zmlkně" Lepší ho zapálit venku, pak ho popřípadě dát dovnitř
Z mych omezenych zkušenosti (Norsko, Peru, Chile, Gruzie, Korzika) byl před 5-10 lety rozšířenější typ 3 spise než typ 2. Na severu Albánie jsme před 10 lety neuspěli vůbec a vařili jsme nakonec na ohynku a šlo to tak dobre, ze jsem dokonce trochu zvažovala pořízení klacíkového varice. :-)