Ahoj, prosim Vas, chtel bych jet lezt do Saskeho Svycarska na pisky, ale nevim kterou z oblasti konkretne zacit, nebo jeste lepe ktereho z tech X dilu pruvodce doporucujete. Pri te cene nechci vsechny, urcite jsou lepsi a horsi oblasti Saskych pisku. Diky
Zdravím spolulezci, Mám v plánu si udělat svůj vlastní boulder v garáži, ale řeším jestli by bouldrovgka byla funkční i při menších rozměrech (cca 220cm výška, 230cm šířka) a malinkém převisu (předběžně zhruba 2-3 stupně). Máte někdo něco takového postave
V pátek na Kružberku vše v pořádku, normálně se lezlo. Dneska páska se Zákazem vstupu okolo skal, ale nikdo neví, kdo to tam dal, žádná cedule nebo info - asi vítr Máchale tu pásku odfoukl a mohlo se lézt. Nevíte někdo něco bližšího?
Doporučte prosím, pokud existuje nějaký software pro tvorbu lezeckého průvodce. Třeba pro tablet či mobil - promítnout na obrazovku skálu a nakreslit si tam kontury skály, cesty. Díky
Ahoj,
začínám s tradičním lezením, potažmo cestama, kde je potřeba se dozajistit.
Koupila jsem si set friendů WC a ráda bych se zeptala zkušenějších, čím je ideálně doplnit.
Ahoj,
začínám s tradičním lezením, potažmo cestama, kde je potřeba se dozajistit.
Koupila jsem si set friendů WC a ráda bych se zeptala zkušenějších, čím je ideálně doplnit.
Ahoj. Mám problém s "lupavým" prstem, ukazováčkem. Asi před rokem mě začal bolet, někdy více, někdy méně, ale trénovat a lézt s tím šlo. Do teď se to postupně celkem zlepšovalo. Tehdy mě jen prostě občas bolel. Teď už mě v něm nově začalo lupat,
Ahoj,
začínám s tradičním lezením, potažmo cestama, kde je potřeba se dozajistit.
Koupila jsem si set friendů WC a ráda bych se zeptala zkušenějších, čím je ideálně doplnit.
Díky za návrh, ale kurzy nejsou nic pro mě, radši sbírám zkušenosti z okolí a jsem z Brna, takže Praha dost z ruky.
Navíc přehled už mám, spíš mě zajímají konkrétní zkušenosti, co se komu osvědčilo. Určitě koupím obyčejné vklíněnce, ale přemýšlím i nad abalaky a ball nuty. Ale jak říkám, ráda si nechám poradit, ale na kurz to nevidím, nezlob se. ;)
Ale kdyby si chtěl někdo zalézt a naučit mě něco, nebráním se, ale platím "jen" díkem a pivem, možná i dobrým kamarádstvím. :)
Jestli jsi z Brna, tak tam jsou dobré oddíly a výborné horoškoly. Malé i velké. Doporučuji jich využít. Najdeš je na www.horosvaz.cz Kromě kamarádství v nich získáš "zadarmo" spousta znalostí a zkušeností, které ti ušetří nejen spoustu peněz za zbytečné blbosti, ale hlavně je dost hloupé, když při získávání praxe postupuješ stylem pokus-omyl. To je v našem sportu dost rychlá cesta do hrobu anebo aspoň na JIPku.
Kubo, lezu už dost dlouho, vč. skal, jen jsem se léta zaměřovala na sportovky. S vklíněnci a friendy pracovat umím, ve skutečnosti mám za sebou x vícedélek a cest po "vlastním", akorát jsem se tomu nikdy nevěnovala primárně a materiál nebyl můj. (Teď mě to láká víc než výkony...jo, jsem na ně stará) Každopádně o pokus-omyl se opravdu nejedná. Primárně tu nehledám pomoc se zasvěcením do tradičního lezení, toho jsem se chytla jen skrz nabídnutý kurz. Při koupi specifického jištění se s ním řádně seznámím, neboj.
Hledám hlavně názory, co se komu osvědčilo- i stejné typy jištění se u různých značek liší.
Jinak dík za tip. ;)
Ale pokud chces opravdu poradit co se tyce materialu, tak poradim rad. Idealne primo v akci. Shanim spoluzece na Niedermana (Gr. Bielenhorn) a Eisbrecher (Graue Wand). Posli fotku v plavkach, me si najdi v zebricku. Cus!
Barčo, psala jsi, že chceš sbírat zkušenosti... Jestli je to jinak, tak hodně štěstí v budoucí pokusnické činnosti.
Mohu tě potěšit: naděje na přežití se postupně zvyšuje. První člověk s rozkřápnutou lebkou u nás v oddíle, který se samostatně učil z velmi dobré Chroustovy učebnice, má v hlavě kovovou destičku.
Druhý má část lebky nahrazenou kovovou síťkou, která mu postupně zarostla chrupavkou nebo kdoví čím.
Třetí má umělou kost, která sama zarostla do lebky. Zdravotnictví jde mílovými kroky dopředu.
To by ti mohli napsat nějaký prášky, máš evidentně slabší rozeznávací schopnosti když slečně furt vnucuješ horoškolu/kurz/oddíl přestože jasně píše že o to nestojí
Když má člověk frendy a mikro frendy (je dobré mít často používané menší velikosti minimálně zdvojené ), zpravidla stačí doplnění sadou vklíněnců a mikro vklíněnců. Abalaky považuji za trochu přežité, jsou samozřejmě místa, kde jsou lepší, ale frendy co do variability vedou a zpravidla dostačují. Je možné mít obojí, ale to už je o váze, místě v batohu atp.
Dál je dobré mít smyčky na prodloužení, expreska je občas málo
Jestli mas sadu friendu a nic víc tak bych podle sebe dokupoval v tomhle pořadí:
1) hromadu smyček
2) pár volných karabin
3) mikrofriendy (mám radši BD ale jestli už mas WC tak bych asi zůstal u stejné značky)
4) sadu vklinenců, určitě prohnuté s drážkou, napr. DMM je dobrá volba
5) dál už je to individuální, asi polezes s někým kdo taky nějaký matros má a uvidíš co ti bude vyhovovat. Někdo nedá dopustit na hexy, někdo na abalaky, já bych skoro radši místo obojího nejdřív dokoupil druhou sadu friendů, aspoň menší a střední je dobrý mít zdvojeny a pak teprv třeba 2 abalaky. Se dvěma sadama friendů už ani hexy nejsou potřeba. Ball nuts se mi moc neosvědčily, tak asi tak. A určitě stouradlo.
Maso
větší vklíněnce slouží podobně jako menší frendy (tedy bych dokoupil mikrofrendíky), ale koubovy mosazné čoky 1 až cca 5 už ničím aktivním nenahradíš. Takže za mne kup nejmenší vklíňáky (kouba mosaz 1-5/6, větší až postupně).
Kdybys chtěla nakupovat dál, hodně se mi osvědčila jedna sada frendů s jedním, druhá sada frendů se dvěma lanky (biaxialy, manty ne). Marná sláva, někde sedí ten, jinde onen
no a smyčky rozhodně - hrot, hodiny, strom, vklíněný šutr - to je jistota a ani nemusíš opustit kras
Ne nejsou, to je normální praxe, microfriend BD 000 nosnost :-D 1-2kN? ballnut nejmenší (rozsah menší nižší než microfriend) 5kN... lezu na nich léta a sou super, rozsah srovnatelná v mosazí od Kouby. V Anglii je používají často na extremni Ečkové přelezy, akorát když do nich padneš tak je to jak cooperhead, vymlátit tak kladivem.
Barčo, prosím, můžeš trošku upřesnit, kde a jak máš v plánu lézt? Skalky, vícedélky v Raskousku (Hollental apod.), Tatry, Alpy, více vápenec nebo žula? Jaký typ cest: lehké (III-IV) nebo těžké (nad VI), cesty málo-délkové nebo i hodně dlouhé (přes 20 délek), klasické nebo spíše sportovnější?
Trochu to pomůže s poskytováním rad.
A hledáš radu jen ohledně jistítek (frendy, vklíněnce) nebo ti jde i o něco jiného?
Barco, super ze se poustis do lezeni po vlastnim. Jak uz psali lidi driv. Pokud vklinence, tak DMM wallnut mam mnohem radeji nez kouba/rockempire. Co se tyka mosaznych mikrovklinencu, tak hodne pouzivam kouba 1-5. 6-8 se kryjou s malyma wallnutama, takze pouzivam vetsinou az dojdou wallnuty :-). Potreba je hodne smycek a volnych karabin (prodluzovani jisteni, obhazovani sutru). Expresek do tater beru max pet, ale muze zalezet, co je to za cestu. Jinak do tater berem lidi jen za prispevek na benzim a jezdime z moravy.