Ahoj, nevíte jak je to teď s lezením na Kružberku? Koukala jsem a nenašla jsem nikde pořádně, jestli je už povolené nebo ne. Na google je jen dočasně uzavřeno, ale nevím, zda je to aktuální. Díky
dobrý den rád bych vás touto cestou poprosil o informace,kde bych našel popis průběhu expedice K2 ROK 1986, česká úspěšná výprava na tuto horu. Knihy,fotky,videa mohou být i z expedice první rok 1983,členi,příprava,průběh a samozřejmě návrat.
Ahoj,
chtěl bych se zeptat, jaké máte zkušenosti s kyblíky co se týče průchodnosti lana. Co lezu, jistím s kýblem od RE Guard. Lano většinou 10 mm, což je stále i s rezervou v mezi použitelnosti dle výrobce. Při dobírání druholezce v samoblokovacím
Zdravím, hlásím ve Skaláku nález modrých běžeckých bot salomon. Našli jsme je v sobotu 11.4. večer ve svahu za Triem. Samozřejmě vrátím majiteli. Honza - tel: 601 376 369.
Dobrý den,
mohu se prosím zeptat jak je to se závazností jakýchkoliv ustanovení vydaných ČHS z hlediska práva? Je jasné, že každý občan se musí řídit právními předpisy typu: Zákon o ochraně přírody 114/1992 atd. Zajímalo by mě ale, zdali mají práv
Ahoj, mám super tip pro toho, kdo rád lozil ve starých lezkách Five Ten dělaných ještě v USA a ty nové, čínské adidasky mu nesedí. Lezečky Unparallel, jsou to bývalí zaměstnanci původního Five Tenu a dělají dál v USA staré dobré 5.10, jak je znám. Vzal js
Je to prasárna a lenost dobrat nahoře, bohužel se to dost rozmáhá. Chtělo by to panskýho hajnýho a střílet brokovnicí sůl do prdele..
Nejhorší je, když takhle rybaří lempl co na to nemá a mikimauzuje, tj. furt odsedává, lano je zatížený a dělá na něm opici nahoru-dolu... Jak skála podom vypadá je krásně vidět na Hrubici kde je měkčí písek a jsou vidět i zářezy půl metru hluboký :/
když už to musíš rybařit, tak si to aspoň nedávej až někam do výlezu ale třeba do předposledního jištění, tam kde to ještě nedře skálu. A vycvakej co nejvíc expresek, ať minimalizuješ třetí o skálu. To metrové kyvadlo na TR snad přežiješ bez trvalých následků.
Já bych to v tomhle případě neřešil. Slaňáky jsou tam myslím dobře umístěný, tam by to drhnout nemělo, pokud to cvakli dobře. Vršek cesty je spíš kolmej... Lano tady na Hektorovi skále neublíží, a pokud, tak úplně zanedbatelně. Asi by něco mohl olámat nějakej nešika na TR, což naštěstí v Labáku zas tak rychle taky nejde, ale tenhle klučina váží podle fotky asi 27 kilo a rodiče ho asi dobře dobírali.
Spíš se mi zdá, že nám už jebe. Některým víc, některým míň. Bych se snažil to policejní nutkání trochu tlumit. Třeba taky budeš jednou mít děcko a budeš s ním chtít jít do skal. Pak pochopíš, že je o dost lepší dobírat ho takhle na rybu než z vršku. Líp na něj vidíš, poradíš, pomůžeš, operativně spustíš... Pokud vybereš dobrou skálu a dobře to nahoře prodloužíš, nic se zpravidla nepose.e. Teda snad nějakej strážce zákona na webu. Takže jako zdaleka největší pitomost v tomhle případě hodnotím, že to pověsili na FB.
Ale přesně takhle TR omlouvají všichni. Stejně jako mágo. Buď je to ok, nebo ne. Ale pokud ne a omlouvat to tím, že je to pohodlnější a vlastně i lepší, je cesta do pekla. A navíc se tu nebavíme o nezkušeném nováčkovi, ale lezci, co se o pár příspěvků zpět chlubí přelezem 8a+ . Pak se nediv nevraživosti až nenávisti mezi překližkáži a skalkaři. Tohle je ukázkový příklad, kdy někdo machruje těžkými přelezy na překližce, ale pak rybaří na skále i tam, kde se nemá.
Jestli je peklo omlouvat si lezení na rybu s celkem malým klukem v Labáku, tak ti asi brzo dojdou silný výrazy.
Asi jsem ztrouchnivěl, ale poslední zbytky radikality si schovám pro nějaké lepší příležitosti.
Ale ber to jen jako můj osobní postoj týkající se téhle oblasti a toho, co vidím na fotce.
Jinak viz ten dodatek. - Ano, v Labáku to na moderních cestách je normální.
Ne peklo, ale cesta tam. Teď malý kluk, příště nezkušený kluk, příště nezkušená holčina, pak celá nezkušená partička... chápeš? Salámová metoda platí i tady.
Co už nám starým lezcům, kterým ubývá sil a kteří vlastně nikdy moc dobře nelezli, zbývá, než závidět malým nabušeným dětem? Ale můžeme jim aspoň zakázat top rope, aby viděli, jací jsme frajeři, že si troufneme do cesty, kterou dělal dospělej chlap a kde jsou občas šáhy tak daleko, že tam ten malej smrad má problém došáhnout.
Tak proč to leze, když tam nedosáhne? Neměl by dolézt do nějakého místa, kde už nemůže dál, a pak to prostě zabalit a nechat na příště? Ale je jiná doba, tak proč si nepomoct nějakou ojebávkou, že? Co bude dál? Bude se bát, protože sice dosáhne, ale bude hodně nadlezený, takže mu tam přidáme jištění? A bude mu to kluzat, takže dovolíme mágo? Co takhle přiseknout nebo přibrousit nějaký ten chyt? Kde je hranice? Ale dobře. Akceptujme tvůj výklad. Do jaké výšky je tedy lezení toprope v pořádku?
Ty vole, když si vzpomenu na vyprávění pamětníků na téma lezení na písku - ty vláčky, když jeden to vytáhl a za ním to brousil zbytek party. To by tě asi švihlo, když s tebou takhle zamává jedno dítě na T.R....
Pochopíš, že vůbec nejde o jedno dítě na rybě (to je v pohodě), ale že se rybaření rozmáhá jak mor a na písku je to cesta do pekel? Už teď to vidíš na každým rohu nejen v Labáku ale i v Tisý, Ostrově... Ten klasický vláček není ideál, ale padalo se minimálně, lano se dobírá nezatížený a od slaňáku vláček slanil celý na jedno stáhnutí lana místo spouštění jednotlivců při rybě (kdy je lano zatížený = lanová pila).. Prostě rybaření na písku je Pandořina skříňka a na konci je klidně zákaz lezení v oblasti, protože "lezci si dělaj co chtěj, nerespektujou pravidla a nejmíň práce je plošný zákaz"...
Ale já s tebou i souhlasím, že by se to nemělo, jen nesouhlasím s tím, že je to bůhví jaká novinka... mimochodem hrubice/příhrazy/drábky jsou zářným příkladem toho, že ani dobírání nahoru to nespasí. Dokud nevymře tradice “osadit slanění co nejblbějc tak, aby lano pokud možno při stahování podřízlo celou věž” společně s tradicí “hrazdička je na hovno a železo kurví skálu” tak se to nikdy nezlepší...
A mě zas docela vadí, že se rozmáhá porušování pravidel a tradic a každý prasič si to nějak šikovně zdůvodní. Tenhle víkend v Ostrově celá banda rybařila a maglajzovala a když jsem se ozval, padly argumenty, jako že v Xa se to může a jak je pokrytecké, když prvovýstupce práší a při přelezu se to pak hlídá. Borec si ani nevšiml, že neleze Xa, ale IXc a to od Špeka, který jak známo nepráší.
Na písku je nějaká tradice, částečně motivovaná ochranou skal, částečně historií a když se bude tolerovat její porušování, za chvíli z ní nic nezbyde.
Vašku masti si svoje VIIky a nezáviď:)
TR samozř takovy kde to jde a nemrvi se skala + event.prodlouzis slanak je nekdy ohleduplnejsi ke skale neb babovku doberes natvrdo vidis na ni kdezto ze shora pri dobirani je průtah lana o dost vetsi čimžto vetši dřeni skaly jeste kdyz mas pullodak ve slaňaku tak se to dře vice na rybu vycvakneš presky z bh čili nedřeš vubec takže dobírání ze shora je nekdy mnohem horší pro skalu..pouzivej selsky rozum
Tu bábovku pak obvykle spouští = lanová pila. Mmch. normální je při dobírání shora slaňák prodloužit a stát až na hraně aby lano o skálu nedřelo. A salámovou metodou se rybaření rozesere jak koronavirus i na cesty kde to lano fakt dře hodně. Tj chce to utnout v začátku a nejlíp tou brokovncí se solí, protože na kretény nic jinýho neplatí.
Nemám potřebu někomu závidět. Kde mám svůj výkonostní limit vím už celkem dlouho a stejně jako že spousta lidí ho má výš. Ale nevím, proč bych jako dement měl jistit od slaňáku, kde to dře - normálně si prodloužím lano a stoupnu si ke hraně.
Bohužel doba přeje borečkům, kteří možná drtí vyšší čísla, ale kašlou jak na skálu, tak na ostatní lezce.
Naprosto souhlasím, rodinka a s nima dalších 5lidi, kteří se svezou, lézt z nich umí jakžtakž jeden a ostatní v tom sedí a lezou i očima, místo toho, aby někdo z nich šel na komín, sparu, trojkový cesty a postupně si zvyknul a mohl na pětky, šestky a výš
Naprosto souhlasím, rodinka a s nima dalších 5lidi, kteří se svezou, lézt z nich umí jakžtakž jeden a ostatní v tom sedí a lezou i očima, místo toho, aby někdo z nich šel na komín, sparu, trojkový cesty a postupně si zvyknul a mohl na pětky, šestky a výš
dyť si napsal to samé, akorát si to obkecal.. vždyť to píšu, když už rybařit ( neříkám, že to je zločin), tak aspoň nějak rozumně a co nejšetrněj ke skále..
Smůla, nevím, kdo odpovídá. Kdyby ses podepsal aspoň nějakou šifrou, dovedl bych si dát dohromady, kdo teď píše a co psal někdy dřív. Takhle mi nějaká detektivka nestojí za to.
Ještě dodatek, v Labáku se na temeno ideálně (podle OP) nemá vylézat, slaňáky se tam na masivech naschvál pokud možno umisťují pod vrcholovou hranu nabo na ni, a na modernějších cestách se se spouštěním počítá.
Samozřejmě třeba v Českém ráji nebo jiných pískovcových oblastech je situace odlišná.
Přesně tak, na některých skalách je lezení tzv. na rybu šetrnější ke skále než pobíhání a dobírání z vrchu. A někde to tak chce i OP. U všeho je třeba myslet a skálu si chránit.
Občas vidím situace, kdy prvolezec sedí nahoře a dobírá aniž by si prodloužil štand. To je mnohem horší než rybaření v kolmáči.
Tobě to na těch fotkách přijde jako kolmáč? Vžyť je tam jasně vidět, jak se lano láme přes hranu a leží na plotně. Při dobírání i spouštění musí skálu jasně řezat.
Ano tohle "odkaz" není kolmáč, ale i tam se to dá dělat šetrně, místo spouštění vždy slanit, pak šetříš skálu i svoje lano.
Pokud to těm lidem normálně vysvětlíš, tak uděláš dobrou věc.
Snad nejde je o spuštění, ne? Dobírání skálu nepoškozuje? Když na ní lano leží, nebo se láme přes skálu, je to stejné, jako se stupy. Jednou se nic moc nestane, ale každý otěr pár zrníček sundá a za chvíli, pokud tohle začně dělat každý, tam máš vydrolený pás s jinou barvou. A v hraně zářezy, protože v téhle délce i to lano samo o sobě něco váží.
Dobírání pokud dolu k jističi jde lano vzduchem je stejný jako dobírat zvrchu, lano není zatížený. Problém je spouštění kdy to je lanová pila a aby ryba dolezla ke sla%náku a slanila klasicky se vidí málokdy, a u dětí to neuděláš z hlediska bezpečnosti - nenecháš mlaďocha slaňovat bez kontroly. Je sice hezký že na něj zespoda dobře vidíš, ale spustit ho musíš a tim se skála prostě kurví, cest kde jde lano bez kontaktu se skálou moc není.. Asi jsem staromódní, ale klasický lezení mi přijde na písku lepší než moderna, prostě prvolezec dobyde štand, dobere druholezce, pokochaj se a slaní.
To jsem se snažil mnohokrát na Cikánském guláši v Ádru, když se nechal spouštět z posledního kruhu. Tam to není tvrdé a je to přes hranu a stejně ty kokoti jeli zas a znovu.
Dokud nezačnou ochranáři sázet pokuty, žádné argumenty o pravidlech, ani zdravém rozumu nepomůžou.
Šetrnější než spouštění je dolézt nahoru, odvázat se, provlíknou lano dvěma expreskama jako na slanění a na volným nenacvakaným konci slanit dolů. Je potřeba, aby jistič byl dobře navázanej :-) a domluvit to s ním už dopředu!!
Tohle chceš dělat se začátečníkem?? A při rybaření je největší zlo právě začátečník který furt odsedává, mikimauzuje, voláme a vošlape u toho fšechno v dosahu a pak ho nakonec spouštíš jak kvičící balík...
Junior je lehkej a relativně v pohodě, ale učíš ho že tohle je normální a pak to bude dělat s kámošema a je jen otázka času kdy se skála dojebe.
Nemohu to teď dohledat, ale nebyly tu asi dva tři roky zpět články o desetiletých dětech ve skalách, co lezly RP nejen normální cesty, ale ta holčina tahala na prvním i vícedélky a samostatně zakládala jištění a jistila druhé lezce? A tomuhle je kolik? Podle startovky je ročník 2008. Proč by se tedy U14 závodník lezoucí 8a a jezdící i na mezinárodní závody po celé Evropě, nemohl na štandu převázat? On je ten klučina nějaký mentálně postižený?
Myslím, že se tu směšují dvě věci. A to, že lezu-li na věž, je jasný, že jistím z vrcholu, anšto slaňák bejvá jinde a musím si to prodloužit až na hranu. Lezu-li modernější cestu na masív, který je kolmý až převislý a lano vedoucí z úvratě se skály nedotýká (vedoucí z úvratě k druholezci se bude pro postupové jištění dotýkat, tak jako tak), pak je vcelku v pořádku, nechat se spustit a dobrat druholezce ze země, ten pak buď slaní, nebo se též nechá spustit, je-li tam majlona a netře-li se lano o skálu, což v Labáku na masivech bývá často. Pokud je tam tření, větišnou lidi zůstávají nahoře. Je to o selském rozumu a citu a slušnosti ke skále a dělají to tam skoro všichni, včetně domorodců. Jinými slovy, pokud jistím druholezce ze země a nic netřu, neříkal bych tomu úplně TR (lanové družstvo na písku může mít max. 3 členy).
Pokud však někdo vytáhne cestu, kterou pak půl dne leze partička (často Němci vpravo, svázané dvě lana, mágo hezky taky, lano tře, ale jelikož jsem v untermenschenstánu, tak to nevadí) a ještě to tře, je to prasárna a dělat by se to nemělo.
PS: Ochranáři fakt chrání převážně faunu a flora a pravidla lezení na písku pro ně představují nástroj, který reguluje množství lidí poflakující se mimo značené cesty pod skalami, kteří by mohli nedejbože vyrušit fogla, či zašlapat kytičky. O trvalivosti pískovcového reliéfu myslím nemají iluze, to řešíme jen mi lezci.
Ty mas s jantarama svatou trpelivost :). Normalni lidi si prirody vazej a ignorantum je to jedno. Tak ptoc ne TR, kdyz se nic neponici. Polamanych hrdinu bylo a bude..