Prosím o informaci zda máte někdo zkušenost s automatickým slanittkem to myslím takové které drží samo bez toho že by se muselo držet lano v ruce. Myslím Slaňování na klasickém dvojitém lane děkuji za váš názor
Na 8a.nu nasazují nový web a než to budou mít hotové, tak tam mají pěkné vizualizace dat s ohledem na historii (1999-2020, popularita lezeckých zemí, sporťáci, bouldristi). Doporučuji se podívat.
Ahoj, nemáte někdo, nebo nevíte srovnání welzenbach stupnice do uiaa? Vím že by to teoreticky mělo odpovídat, tak spíš konkrétně srovnání tvrdé Bořeňské uiaa a měkké uiaa vltavské žuly nebo krasu? Pro zjednodušení jen v oblasti stěnového lezení.
Dneska děti našly nějaký karabiny a 1 blíže nespecifikovanou jisticí pomůcku pod cestou Danulenka. Tak kdyby někdo postrádal, ať mi napíše co mu chybí.
Vidíš, a díky tobě jsem se to dozvěděl z lezce. To jsou paradoxy. Podobné, jako že 9a lezou ženské už dávno. Po 29 letech má Action Direct dámský přelez. A teď to hlavní - kdy bude první ženský přelez Hubble? Dle Bena Moona to spolu s Action Direct měl být etalon 8c+. Sám Sv.Wolfgang ohledně Action Direct 9a nepoužil. Dal to 11. Tečka. V r. 1991 úlet. Škoda, že se za 2 roky zabil v autě. Co by dnes říkal o Adamovi. Stačí, co říkal Alex Huber. Další vizionář, jehož cesty čekaly dost dlouho na zopakovaní. Z čistě matematického modelu kolem stupnů 8c, 8c+ a 9a a
Blbne mobil...... a převodu do UIAA něco nevychází. Prostě to tam skáče najednou jinak než u 6a,6c,7b,8a,8c... To ovšem není můj problém. Není to ani problém namistrovaných lezců u nás, co dělají z 8a, nebo z 8b, nebo z 8c něco světoborného. Leda by cestovali časem 30 let zpět.
Každopádně před Melissou klobouk hluboko dolů!
Převod klasifikace mezi francouzskou a UIAA nelítá, ale naopak jde poměrně rovnoměrně, stala se tam jen menší anomálie. Lomítko v UIAA mezi dvěma celými stupni v UIAA je ve francouzské samostatný stupeň.
7+/8- = 6c, 8+/9- = 7b, 9+/10- 8a.
Lomítko mezi stejnými čísly samostatný stupeň ve francouzské nevytváří. 7/7+ = 6b/b+, 9-/9 = 7b+/c
Z logiky věci tedy měl být stupeň 10+/11- = 8c, 11- = 8c+ a 11 = 9a. Nějak se ovšem stalo, že je to dnes 11- = 8c, 11-/11 8c+ a 11 = 9a. 10+/11- tedy "neexistuje", celý stupeň se naopak posunul na 11-/11, ale 11 je pořád 9a.
Je ale pravda, že Wolfgang nepřemýšlel nad tím, jestli je AD 9a nebo 8c+ nebo 8c+/9a, ale prostě to oklasifikoval 11, protože to bylo těžší než Wallstreet 11- (jakože o dost).
Stejně jako Ben oklasifikoval Hubble 8c+, protože to bylo těžší než Agincourt 8c.
Dle mého názoru jsou obě cesty dnes tak střední 9a, Hubble možná spíš 8B+ boulder. Ale jinak první ženský přelez je přece jen za mě větší událost než případný ženský přelez Hubblu, přece jen AD je legendárnější a spektakulárnější cesta.
Omyl s radostí přežiji ;) Díky za vysvětlení, jak je to s 8c a 10+/11-,to bylo přesně ono, co jsem měl na mysli. Nemohl bys prosím upřesnit ten převod z francouzské do UIAA pro 9a+ až 9c? Díky. My se pořád nemůžeme dopočítat a možná by to mnoha lidem pomohlo, když by si převedli své výkony do kontextu doby. Příklad: V roce 1991 the best 9a. Mezi 8a a 9a je tuším 5 stupňů. Dnes je od 9c 5 stupňů 8c. Mezi 9c a 8a je 9 stupňů. 8a dnes je tedy na úrovni 7b+ v r. 1991... Nebo i jen 7b... Je to jen takové okořenění ve velice prestižní soutěži ve skalní turistice.
No převod na UIAA mezi 9a+ až 9c je šlamastyka a chaos, na které mám vkastně dost podíl. Do určité doby jsem si nepovšiml této dokonalosti převodní tabulky mezi UIAA a francouzskou (že lomítko mezi různými čísly dělá stupeň, zatímco lomítko mezi stejnými čísly ne). Vysvětlil mi to jednou na Srbsku Ivoš Semrád. Z tohoto ohledu jsem v tom udělal bordel, když jsem řekl, že Vasil Vasil je 9b+ = 12. Protože z logiky předcházejícího komentáře by to mělo být následovně:
11+ = 9a+, 11+/12- = 9b, 12- = 9b+, 12 = 9c.
Jenže i admini Lezce udělali převodní tabulku podle této moji "chyby".
Ono vlastně tento problém převodu se týká jen dvou cest na světě - Vasila a Supernovy ve Frankenjuře. Všechny ostatní 9b - 9c jsou v oblastech, kde se používá francouzská či americká stupnice.
Já bych se osobně přimlouval za napravení této historické "chyby" a přepsal Vasila na 12- (9b+). Supernova (i když původně Alexem klasifikována francouzksy 9a+/b, asi si to pak rozmyslel na 9b) by tedy byla 11+/12- (myslím, že v posledním Schwertnerovi tak i je). V tom případě by teprve Silence byla čistá dvanáctka.
Opravil jsem Adamovo podpis. Dobře si vzpomínám, jak nás Adam svými výkony pravidelně “nutil” přidávat další řádky v klasifikační tabulce. To byla krásná doba, doufám, že mu ještě řádek či dva přidáme. A určitě ji rádi upravíme, aby se přiblížila ideálu.
Já jenom dodám k této tematice převodu FR-UIAA: Když jsem začínal s lezením, tak jsem si vygooglil, jak se to přepočítává - je dobré si to převést na desetinná čísla. Háček, o kterém spousta lezců neví, je totiž následující:
7+ = 7,25;
7+/8- = 7,5;
8- = 7,75;
8 = 8,0;
Takže: 7+/8- je regulérní oficiální klasa, zatímco 8-/8 oficiálně neexistuje a je to jenom berlička, když se lezec nemůže rozhodnout, jestli je to přísných 8- nebo lehkých 8. V desetinném zápisu by 8-/8 odpovídalo obtížnosti 7,875, což je zjevně nesmysl... Stejně jako je nesmysl klasa 7+/8-/8- = 7,625.
Popravdě jsem to pak už znovu nikdy neověřoval, ale přepočet FR-UIAA to vždy potvrzoval, viz Adamův příspěvek.
S dovolením jsem klasu v příkladu snížil na čísla, ve kterých se pohybujeme i my, běžní smrtelnící ;-) I v tomto ranku přepočet FR-UIAA funguje tak, jak uvádím.
Zajímavé, takhle jsem o tom nikdy neuvažoval, protože vždycky když jsem myslel v UIAA klase, tak mě nenapadlo akceptovat prapodivný stupeň 7+/8- (btw, čím se tento liší od zavrženíhodného 8-/8?) Takže s těmi desetinnými/setinnými čísly jsem počítal též, ale vždy jako 7+=7,33, 8-=7,66. Teď to možná vypadá, že si z tebe dělám srandu, ale věř, že to tak není. Díky za jiný pohled.
Dnes máš zřejmě pravdu. Ale pokud se ohlédneme nazpět, tak si myslím, že UIAA lezci takto neuvažovali.
Proto v Juře najdeš tak málo cest za 7b nebo 8a. A naopak dost za 8+ nebo 9-, případně 9+ nebo 10-. Je to proto, že v osmdesátých, ale zřejmě i v devadesátých letech v "tvým" 8,5 nebo 9,5 nepočítali.
Díky Adame, že sis na tu naši diskusi na Srbsku před několika lety vzpomněl a přesně ji interpretoval (od stupně 6 to prakticky funguje tak, že jeden stupeň UIAA = 2 stupně francouzské, tj. 6=5c, 7=6b, 8=7a, 9=7c, 10=8b, 11=9a, 12=9c atd.... :-)),
a zase 6a=6+/7-, 6c=7+/8-, 7b=8+/9-, 8a=9+/10-, 8c=10+/11- (tady je ta anomálie-nepravidelnost, kterou zmiňuješ a která vznikla už dříve, že totiž ve skutečnosti se používá převod 8c=11-), 9b=11+/12-. A třeba
7-=6a+, 8-=6c+, 9-=7b+, 10-=8a+, 11-=8c+ (anomálie, používá se 8c), 12-=9b+.
Převod mezi stupnicemi je tak poměrně jednoduchý, podobně jako když se "centimetry" převádějí na "palce".
No a další anomálii jsi - jak sám píšeš - vytvořil nechtěně Ty, když jsi Vasila Vasila ocenil na 9b+ a současně na 12, přitom by opravdu "mělo být" 12-, pokud chceš/chceme zachovat tu rovnoměrnost, kterou možná původně nikdo nezamýšlel, není "povinná", ale vyvinula se tak a je užitečná. A ostatní stupnice se tomu "svými čísly" přizpůsobují (například jihoafrická: 20=7=6b, 24=8=7a, 28=9=7c, 32=10=8b, 36=11=9a).
Potřeboval jsem pro statistické výpočty převést obtížnost na číselnou hodnotu, UIAA bez lomítek: Př.: 7 = 7; 7+ = 7,33; 8- = 7,66; 8 = 8
Francouzská bez lomítek: Př.: 6b = 7; 6b+ = 7,25; 6c = 7,5; 6c+ = 7,75; 7a = 8
Už z tohoto je jasné, proč je ta francouzská pro sportovní lezení vhodnější, i když ta numerická hodnota vychází z UIAA. Ve všech tabulkách bych dal do prvního sloupce zleva francouzskou. Tabulka na lezec.cz by pak nebyla mistryní světa lomítek.
delas si histogramy oblasti? ses linej lezt? francouzska klasa byla dycky nejlepsi, ti trvalo dvacet let nez si na to prisel.. hele a co pisek? tam se nesportuje? dozijem se uprav, nebo umrem z labsko-saskou anomalii? :)
Ne, to jsem potřeboval pro výpočty před 20 lety, abych vůbec dostudoval. Francouzská je nejlepší, to vím dávno. Já jen zkouším asi po sté a asi po 10 letech popíchnout administrativu tohoto serveru... A Labák mi dávno vysvětlil Lahvoň U Kosti v 11 dopoledne, kdy Kosťovi říkal: "Kosťo, roztoč mi tam další." Hrdina! Tak ten měl na klasu v Labáku zajímavý názor: "Stejně jsou to všechno francouzský sedmičky..." A kup si saského průvodce, anomálií už je jen ten český ;) :D
Kdyby to byla Francouzska, pak Britové opět vtrhnou do Francie přelézt jim tam projekty, které pak pojmenují na téma "Vaše slavné prohry" :D Můj tip: 5 let a bude to Britka.