Zdravím.
Dnes jsem přítelkyni koupil odsedku beal dynaconnexion která má v místě sešití takovou něco jako fólii. Přítelkyně byla moc aktivní a tuto fólii sundala. Muže to mít vliv na pevnost šitého spoje nebo ne?
Děkuji.
Ahoj👋,
nenašel by se tady parťák na lezení?
Já 17 let, středně pokročily lezec (lezu kolem 6),prozatím jen na stěně, ale klidně se i přiučím něčemu novému. Umím jistit. Preferoval bych kolem 17 - 20 let, Ústí a okolí.
V p
radšej oválna oceľová karabína, ev. Redblock by SR, ak chceš intezívne rybařit.
Ak mailonka, tak veľká certifikovaná 10 mm, nie zo Železářství u Rotta nebo z Obi.
otázku bych chápal jinak. toprope skrz erární mailonku bez umístění vlastní karabiny. probroušená mailonka se dá vyměnit za novou bez ničení skály.
za mě určitě ano. minimálně v takovej těch kobercově polotajně udělanejch oblastech s voky po půldruha metru.
Bacha na stavební karabiny, nemají zdaleka takovou nosnost jak se tváří, 8mm certifikovaná vydží min 25kN z řelezářství nám rupla u cca 400kg (cca 4kN), pokud tam chcete nechávat materiál tak jedině s certifikací, rozdíl 10Kč není až takový oproti hodnotě lidského života!
presne !
The marking of the working load limit (WLL), based on a safety factor of 5, accounts for any Maillon Rapide quick links used as a permanent connector.
https://www.peguet.com/ peguet-mail lons-rapides
tabuľka WWL podľa priemeru :
https://tinyurl.com/y22jlyrw
Omlouvám se, položil jsem otázku moc zjednodušeně. Jde o otázku erární mailonky. Jde mi o to mít jasno, jestli je to zkrátka obecně přijatelný použít mailonku (vyměnitelnou levnou karabinu trvale osazenou ke slanění) na toprope. Nejde mi ani o to, někoho buzerovat, že nesmí topropovat, nebo ho v tom podporovat, že je to o.k. Jde mi o to najít logiku v tom, proč ano, nebo proč ne.
Je nad slunce jasný, že je naprosto nepřijatelný "prasit" jakýkoli pevný bod ve skále. Ale mailonka je z mého pohledu zvláštností (za mého mlada to na skalách neexistovalo) v tom, že funguje na jednu stranu jako pevný bod k jištění/slanění, ale není pevně usazená ve skále. Naopak je vyměnitelná a levná.
To co jsem dohledal, je rozporuplný:
Jedna metodika píše o tom, že právě od toho tam ty mailonky dnes jsou, že se to dá použít na spouštění lezce. Tím nepřímo, ale logicky zve k topropování přes mailonku.
Na lezci jsem zase našel článek s názorem, že je to pořád pevný bod, se kterým by se mělo zacházet stejně jako s tím, který je trvale usazený ve skále. Se zdůvodněním, že se to blbě mění. Takže jako toprope O.K. ale děláme si tím zbytečně pakárnu. Ale jde spíš o doporučení, ne pravidlo.
Někdo třetí má zase ten názor, že striktně ne, že je to stejný jako ten pevný bod ve skále bez ohledu na to, že se dá vyměnit.
A teď se v tom prase vyznej. Tak jak to je?
Mení sa to jednoducho, pílka na železo /flexa, nová mailonka 100 korún
Druhá vec je:
- mailonka je asi rovnobežne so stenou = lano môže viac drieť o skalu
- malý priemer = > menší polomer ohybu lana, väčšie opotrebovanie.
Dajú sa použiť napr. 2 karabíny ( aj oceľové 200 czk), redblock a pod.
Nejde o to, jestli to dře o skálu. To je jiná věc. To může dřít úplně stejně, když si tam dáš svojí karabinu. Že se nemá prasit skála by mělo být každýmu úplně jasný. Skálu nevyměníš za novou. Mailonku ano.
Jde tedy čistě o otázku té mailonky. Co z těch tří možností uvedených nahoře by mělo být obecně uznávaným pravidlem a jak to metodicky zdůvodnit?
Mailona se do slaňáku dává proto, aby se z ní mohlo sjet a nebrousil se slaňák. Jinak by tam nebyla. Topropovat přes ni je podle mě v principu v pořádku.
(Vedlejší efekt u současných malých slaňáků je i ten, že třeba když je v háku už cvaknutá expreska a vedle ní odsedávačka, tak už se tam těžko protahuje ještě lano a je docela dobrý, když ho můžeš protáhnout vedle mailonou.)
I když já taky zpravidla cvakám pro druholezce vlastní expresky, a teprve poslední se prováže mailonou a z ní buď slaní, nebo ho jistič spustí. Rovnou do mailony dávám lano jen ve výjimečných případech: děti (nechci by se nahoře musely samy bez kontroly převazovat), nebo když není jisté, jestli druholezec doleze až nahoru (aby tam pak nemusel došplhat nebo aby nemusel znovu lézt někdo jiný), nebo když se třeba spěchá, tak lano dám do mailony sám hned rychleji...
to tě ovšem neochrání, aby nějakej samozvanej kokot na tebe ječel (a vznášel zmatené teorie o návštěvě z překližky a kontrole horolezeckejch průkazů). což je v případě, že jsi tam s dětma dilema - buď se tatínek projeví jako srab, co na sebe nechá ječet kdejakého hejhulu, nebo se projeví jako sprosťák a následně surovec a hejhulu odkáže do patřičnejch mezí.
Přesně tohle se mi stalo u Kutné Hory. Byl jsem tam sám s dítětem. Nějakej debil mě tam jebal za to, že 30 kilogramový dítě neslaní, ale spouším ho. Poslal jsem ho kam patří. A doufám, že cestou přemýšlel o životě.
Záleží, jestli jsi dítě spouštěl právě přes tu majlonu, kterou lze vyměnit, nebo z pevného bodu ve skále, který po zkurvení musíš převrtat. V druhém případě kdybys neuznal chybu a ještě měl kecy, že je to o.k., tak bys zasloužil pes držku.
Aspoň nekecej. Takže dítě se samo převázalo, aby jsi ho mohl spustit. Normálně jsi to tam hobloval a když ti to někdo řekl, tak jsi se cítil dotčený. Ale jste jenom líný konzumenti, co spotřebovávají a jsou děsně chytrý. Mi to připomíná ty dvě trubky co jsme nedávno potkal. Plný kecu o pravidlech a jak ten maglajz... a pak je tam vidíš hoblovat kruh a skálu na druhým.
Tak jistě chlapci, ale nebrousit majlonku a dát si tam svoji karábli a po lezení slanit (pokud to jde), nikoliv se nechat spustit, má tu logiku, že když někdo tu majlonku probrousí, tak ji někdo jen tak nevymění a o onu vzniklou ostrou hranu si může někdo přeříznout lano.
Dovedu si např. představit cestu, kde se ta majlona hodi na spuštění k vybrání, neb cestou slanění se to blbě vybírá a pokud bude zbytečně probroušená rybařením, pak někdo může být v ohrožení.
A jistě si dovedete představit, že kdyby v průměrné skalní oblasti měl správce skal běhat mezi vratnými body a měnit majlonky, tak nedělá nic jiného.
Jak píše Vlk níže, chtělo by to elementární ohledupnost!
Jistě. Ale to už se blíží tomu úchylnému případu, že si koupíš do obýváku novou sedačku, na ni si radši pořídíš potahy, abys ji šetřil, ale aby sis zbytečně neošoupal pěkný nový potahy, dáš přes ně ještě deku, no a tu pro jistotu schováš ještě pod igelit, protože by jí vlastně taky byla ještě celkem škoda...
Ale tak když vím, že přijdou sosedovic haranti a a budou dělat bordel, tak si tam ten potah dám. Babičku nechám posedět hezky v nový sedačce.
Prostě, když vím, že to budu brousit a že to nahoru zvládnu dolézt, pak karable není problém. Když si to chci po někom jenom zkusit a vůbec není jistý, že se tam dostanu, provlíknu to. Stejně tak, když se to dá slanit v pohodě, spíš to slaním...
Tak nějak nevěřím, že by se o nás u ty majlonky někdo zvlášť staral. A už vůbec ne o ty v řetězech...
Jo, já tam taky skoro vždycky dávám svoje karabiny. Ale obecně tam ta majlona je, aby se nebrousil slaňák, takže je tam k tomu. Proto bych nikoho nedusil za to, že ji při TR používá.
Nebo ať se z metodik vyřadí spouštění, všichni budou mít za úkol slaňovat, a můžeme odstranit i ty majlony, který někde tak nehezky svítěj.
to že tam mailona je, přeci neznamená, že je na mé rybaření.
Pokud už rybařit, tak to jde vždy udělat tak, že dřu svůj materiál, třeba karábli s ocelovou vložkou.
max pokládám za únosné se nechat poslední pře m. spustit.
S tímto názorem se ztotožňuji.
Zarostlou, probroušenou mailonu běžný lezec nevymění...
Sice se dá probroušená mailona snadno vyměnit (s pilkou), ale než k výměně dojde, probroušená mailnona zabírá místo ve štandu a znepříjemňuje život dalším lezcům.
Vláďo, to pořád neřeší dilema. Představ si situaci. Spouštíš jen posledního, jinak mailonku max. šetříš. Zrovna v tu chvíli tě uvidí borec a začne ti nadávat, že prasíš pevný bod určený pouze k jištění/slanění. Argument "max. jsem to šetřil, jen výjimečně jsem to tak udělal" mu nebude stačit. Díky jeho dobře míněným (chrání bezpečnost lezců, nebo minimálně limituje pakárnu to měnit), ale nepříjemným kecům máš zkurvený den.
Proto hledám nějakou pevnou logiku, nějaké rozumné metodické vysvětlení, na kterém by se dalo obecně shodnout bez zbytečných emocí. Aby to v téhle oblasti nebylo jen o individuálním názoru, který nám pak potenciálně kurví nejen vyměnitelné mailony, ale hlavně vtahy.
Problémem ale je, že 90% lidí hobluje slaňovací zařízení (maillona, kroužek , karabina...) a max. 10% je natolik inteligentních, aby si tam dalo svoji karabinu. No a z těch 10% si tam mnohdy dají expresku, která je delší než slaňovací bod, takže tam sice něco mají, ale to slouží jen jako pojistka a ne jako ochrana před probrušováním slaňáků. Bohužel to vidím častěji než by mi bylo milé. Přitom stačí jen trochu přemýšlet, sám mám automaticky na sedáku i karabinu na hoblování na druhém, když něco tahám kamarádům a používám ji docela často a to i pro sebe, když vím, že cestu polezu ještě jednou, tak poprvé jedu dolů přes svoje. Bohužel mnozí tyto elementání návyky nemají. Přitom jedna obyčejná karabina mi vydrží tak tři roky, což není zase tak velká investice.
No jo, ale spouštění někoho z karáble za kilo, která vydrží tak jako tak cca 100 let a dá se bez vrtání skály vyměnit je těžko posuzovat jako neohleduplnost. Jenže někdo to jako neohleduplnost zase vidí. A teď babo raď?
Já na to svůj názor mám, ale zajímal mě pohled jiných, než si z toho udělám nějaký závěr.
Lezení at all je potřeba zakázat i v rouškách, na pár let. Dost se to pročistí a přestane se žvanit o hovnu nejen v diskuzích. Hobíci se vrhnou jinam, třeba na paddleboardy nebo do outletů na jiné značkové hadry než lezecké a budou prudit tam :-)
Já myslím ze není od věci zkusit zjistit názor správce příslušné oblasti. To je koneckpncu ten kdo nejspíš bude mít práci s výměnou. Kdyz je s tím ok, tak bych se toho nebál, když použijes trochu rozum - ne brousit celej den, ale na poslední spust nebo pro jištění decek.
Já to nehodlám brousit vůbec. Jde mi o to v tom najít takovou logiku, která by byla obecně platná. Namísto "tak to vidí veliký, vážený XY a všichni okolo ať se poserou".
Záleží na tom jakou máš logiku, nebo respektive jak moc u někoho inteligence nekazí zábavu, vše je osobní pohled. Je to o výchově a dalších hodnotách. Za mě se chovám tak, abych zbytečně neničil to, co slouží dalším lidem a přispěl k tomu, aby to zůstalo zachováno, co nejdéle. Vážím si tím i práce jiných, kteří tomu věnovali svůj čas, aby to ostatní měli pohodlnější. Někdo se na druhou stranu chová jako hajzlík, který jede jen na sebe, s tím nic nenaděláš a můžeš mu to říkat po dobrém i po zlém, ale tam kde nic není, ani smrt nebere. To je prostě život.
No já vidím logiku jednoduše - správce oblasti je s tím ok, tak ok. Správce s tím není ok, tak holt slanovat. Ostatně informace o tom jak to vidí správce se hodi i jako argument do diskuze i “diskuze” s panem chytrym kolemjdoucim. A v oblastech s výskytem majlon bývají správci obecně známí.
Trochu mne udivuje tvůj styl myšlení, hledat logiku, nebo se jedna o elementární zásady chování a vědomi vlivu na okolí. Jak píše vlčí otec hore a vystihl to správně. Pokud budeme zpochybňovat základní principy vztahů, tak pak bude v skalách bordel a každý si bude dělat co chce. Přijde mi, ze chyba je někde ve výchově a volby špatných vzorů. Ale viz komentář, nelze vystupovat agresivně, šance na převychování je vždy.
Trochu mne udivuje tvůj styl myšlení, hledat logiku, nebo se jedna o elementární zásady chování a vědomi vlivu na okolí. Jak píše vlčí otec hore a vystihl to správně. Pokud budeme zpochybňovat základní principy vztahů, tak pak bude v skalách bordel a každý si bude dělat co chce. Přijde mi, ze chyba je někde ve výchově a volby špatných vzorů. Ale viz komentář, nelze vystupovat agresivně, šance na převychování je vždy.
Logiku to musí mít. Filozofování o vztazích v tomhle případě nepomůže, protože, jeden člověk rybaří přes mailonu a druhý na něj kouká a říká si "to je v pohodě, od toho tam ta mailona je, lehce se pak vymění a skoro nic to nestojí, hlavně že to nemá v pevném bodě, který je přímo ve skále." A vztahy jsou o.k.
Druhý na to kouká a řekne si "to neví, že je to pevný bod určený jen k jištění/slanění, jak může být takový debil a takhle to hoblovat?" A vztahy nejsou o.k.
V naší společnosti máme jakž takž dobré vztahy proto, že dodržujeme určité společenské/vztahové normy, které jsou obecně platné. Když je lidi vzájemně respektují, tak je to o.k. Ty normy mají ale právě nějakou logiku. Spousta z nich je definovaná zákonem, některé ne. Lezení je specifické v tom, že spoustu "pravidel" nedefinuje zákon. Takže musíme tu logiku pro ustanovení "pravidel", jejichž dodržování nebo porušování působí vztahovou pohodu, nebo problémy hledat sami a nějak to mezi sebou komunikovat.
Dalším příkladem vedle mailonek je všem známé používání mága. Někdo přijde na písek a vidí borce v Xa s mágem. A nechápe, že někdo může, ale on ne, protože leze "jen" VIIIc, a nevidí v tom pevnou logiku. To mu pak kazí vztahy, protože to z jeho pohledu rozděluje lezce na privilegované, kteří můžou pravidla porušovat, protože lezou lépe a ty co lezou o něco hůř a musí proto pravidla dodržovat.
Z prdu kuličku. To je fakt těžký pochopit? Vždyť se tady bavíme o lenosti versus ohleduplnost. Proč brousim kruhy?protože se mi nechce za a, to lézt ještě jednou, za b, chci stihnout co nejvíce cest. Já osobně, když stojím před rozhodnutím slanit nebo se nechat spustit, tak ve mne bojují dva skřítkové, je otázka kterému dáš přednost.