Ze vsech stran na nas utoci covid pomalu se bojim otevrit fkasku rumu aby z ni nevyskocil covid. A ted i na "lezci" anketa na covid :-). Tak si tady zkusim udelat svuj pruzkum. Uz jste letos meli obycejnou sezoni chripku?
Podle španělského lokálního webiku už to Adam vylezl.
Jen zůstává dal na místě a trénuje, aby to slezl dolu. Ještě prej poznamenal, ze ho to baví a nepřipadá si jako cvičená - rozuměj trénováná opice. Spíš jako Zátopek - je to proste frajer.
Ahoj,
chtěla bych poprosit zkušenější o radu. Ráda bych vytáhla na stěnu přítele, ale problém je, že váží o 50kg víc než já, takže si myslím, že ho neujistím.
Jaké je nejlepší jištění na větší váhový rozdíl? Standartně používám grigri, ale z
Ahoj!
Tak mě napadlo,jestli by byl v roce 2020 zájem o ,,články,, třeba o tatranských vrcholech, lezení a turistice v Tatrách - spíše z té historické stránky ... Materiálů by bylo dost.
Něco jako jak před mnoha lety vycházeli ty články o Sas
Ahoj, má někdo vyzkoušené, jak sehnat pár lezeček nestejných velikostí (např. levá 43, pravá 46)? Pochopitelně se mi nechce kupovat dva různě veliké páry, polovina bot mi pak bude k ničemu... Řešíte někdo tento problém? Objednáváte přímo u výrobce? Jak se
Ahoj,
chtěla bych poprosit zkušenější o radu. Ráda bych vytáhla na stěnu přítele, ale problém je, že váží o 50kg víc než já, takže si myslím, že ho neujistím.
Jaké je nejlepší jištění na větší váhový rozdíl? Standartně používám grigri, ale z toho mám v tomto případě trochu strach:)
Nemáte doporučení na stěnu v Praze a okolí, kde by byly u cest štandy, abych se mohla dojistit?
Děkuji
Týna
100 kilový chlap bude buď kulturista, nebo tlusťoch, co se nikdy nehýbal. V obou případech si to neužije. Vyměň chlapa. Jinak dříve či později skončíš ty s lezením.
A jistit na stěně o 50 kilo těžšího prvolezce je bez problémů, jen to s tebou víc cukne.
S tim katastrofickym scenarem tak uplne nesouhlasim, muze se stat ze borce lezeni chytne a polezou oba, ale nejakej cas ten prerod potrva a bude to dost drina.
Cesta nejmensiho odporu jednoznacne vede pres vymenu chlapa.
50kilova aktivni lezouci zenska musi odhanet napadniky klackem takze staci klacek na chvili odlozit a vybirat z hojne nabidky...
Jinac teda kdyby vymena nebyla schudny reseni (treba uz maj spolecnou hypoteku)--bez pevnyho standu do kteryho by se dal pad chytit treba pres kybl je dobra rada draha. Na preklizce takovy kotvy nejsou, takze leda snad chodit ven.. a borce nepoustet na prvnim dokud se nenauci lizt na jistotu.
"...A jistit na stěně o 50 kilo těžšího prvolezce je bez problémů, jen to s tebou víc cukne..." Tohle je totální kravina a doufám že slečna pochopila a nebude to brát jako fakt. Ono jistit za techto podmínek začátečníka PRVOLEZCE je obecně nesmysl, doufám že začnou na rybu...
Jojo. Borec nahoře samozřejmě plácá nesmysly. Jsem oproti své milé těžší o 20 kil a jednou jsem ji na překlišce osklivě praštil do hlavy při pádu od necvaknuté 3. presky. Kámoš na písku padal z cca 13m, v úrovni pasu 3m nad kruhem, jistila ho jeho milá lehčí o 25kg a ošklivé se potkali asi ve 3 metrech nad zemí. Neposlouchej silácký kecy. Pro jističe je to poměrně dost nebezpečná záležitost. Lezec bývá zpravidla, pokud jistič dělá vše co má, v pohodě.
Hele my mame doma taky 50kg rozdil. A nejakej velkej problem to neni, ale zrovna na stene je to blby. Kdekoliv venku mas aspon trosku nejaky treni apod a jde to. Ale na stene kdyz mas cvakly 3 presky tak to proste neokecas. No a i s pytlem koncila zena u prvni presky :-) Takze misto prvni presky edelrid ohm a je klid. Jedinej problem je pr nabirani lana. Pokud si pri cvakani naberes hodne dynamicky, tak si to kousnes sam a musis lano uplne povolit a znovu nabrat....
kecy! S 115kg vylezu Nautilus v Labaku :). Pravda je, ze za mlada, nez jsem se stal muzem, jsem vylezl i Xa @ 95kg .... ale s lezenim rozhodne nekoncim! ;)
> Nemáte doporučení na stěnu v Praze a okolí, kde by byly u cest štandy, abych se mohla dojistit?
Na stěně v Holešovicích – přinejmenším u některých cest – oka na přivázání jističe jsou.
Nicméně, pokud jde o váš váhovej nesoulad, podstatnej je poměr vah, ne rozdíl – o tom nepíšeš. Pokud je to fakt 50 kg proti 100 kg (to nemusí bejt ani kulturista ani tlusťoch, volové; stačí 195 cm chlap atletické postavy), tak je to celkem průšvih i při přivázání jističe, je tam faktor dvě a musela bys mít už dost pekelnou sílu v ruce, mimo jiné. Pokud je to třeba 70 proti 120 (jo, to už by asi fakt byl oplácanej chlap nebo opravdu čahoun :) ), vypadá to o něco líp ...
No možná tě to překvapí ;), ale jistá úměrnost mezi hmotností člověka a silou, kterou dokáže vyvinout, existuje. Ono je to daný tím, kolik máš svalů. (Proč myslíš, že třeba v úpolových sportech se soupeří podle váhových kategorií?)
A pokud nepoužíváš automat, kterej za tebe zasekne lano natvrdo (a to má svoje nevýhody), není přece u jištění fuk, jakou máš sílu.
Jinak pádů jsem za dvacet let lezení nachytal občas víc, než by mi bylo milý.
Hmm si mimo ... na zastavení lana jistítkem je potřeba vyvynout síla cca 20-30N (2-3kg) ;-), to že lehčí váhy letí směrem proti pohybu směru letce je fakt. Řešení OHm nebo štand... Howg
Jasně, že síla (ta absolutní) s váhou souvisí, ale na udržení jistítka fakt nemusíš mít sílu ukrutnou. Jistítko udrží (pokud to není nová 9,1 s úpravou a jistítko osma) dítě, případně jiný lehký lezec.
Vtip je v tom že to nehraje roli jestli je to 40 vs 90kg nebo 70kg vs 120 a nebo 100 vs 150kg), na zastavení jistítka je potřeba vyvynout síla cca 20-30N (2-3kg) ;-), to že lehčí váhy letí směrem proti pohybu směru letce je fakt. Řešení OHm nebo štand... Howg
Běžně to dělám i 120kg macky, jestli se ti to nezdá, můůžeš to změřit, no problém, jako pocit je jedna věc, metrika druhá ;-) někdy se věci zdají jinak než jsou v reálu. To že tě to vytahuje není stejná sila co potřebuješ k zabrždění pod kýblem.
Napsal jste nebezpečnou hloupost, pane Kokos. První Newtonuv zákon, zákon síly říká toto: F = m. a., kde u nás je a = tíhovému zrychlení g., teda 10 m.s^-2.
40 kg * 10 = 400, 100kg * 10 = 1000. Rozdíl ve vztlakové síle a v síle odporu vzduchu mezi 40 kg a 100kg člověkem můžeme směle zanedbat.
OK zase hrušky a jablka :-D vztlaková síla jak píšete(a není to vztlaková ta je v kapalinách, ale jednoduchá kladka se zrychlením závaží...bože 7 třída ZŠ) není síla nutná k zabrždění pádu na jistítku! Ještě jednou asi ste to nečetl, štand je jistota, OHM pomůže, brzdná síla na jistítku je cca 2-3 kg (to je síla kterou musím vyvodit rukou pod kýblem a to bez ohledu na výšce pádu a nebo váze padače a i jističe, pokud beru normální hotnost třeba do 150kg váhy). Kolik vzlétnu do vzduchu není podstatné pokud mám štand nebo ohm je to zanedbatelné, pokud ne buď mám praxi, pokud je možné dynamicky jistím nebo riskuju že se vzlétnu k první presce a o ni se zarazím.
Kokosi, fakt NE. Pokud vazis 40kg a chytas 90kg, bloknes kybl a letis hore znamena, ze ti stacilo (dejme tomu tech tvych 30N i kdyz je to nesmysl), ale k ZASTAVENI PADU LEZCE ti chybi dalsich minimalne 400N, ktere te zvedly od zeme. Proto nema lehounky jistic pbm "zastavit lano v kyblu", ale je mu to (i jeho lezci) celkem prd platny. Pokud by jistic vazil 90 jako lezec, musi uz mit slusnou silu v rukou aby lano v kyblu stopnul, nebo jen drzel v bloku po odsednuti. Ale to oni devadesatikilovi chlapi vetsinou maji. Ty nas profesore fyziky. Týna se asi dobre bavi....;)))))
Tak jo, pro tupejsi to vezmu jinak: pokud mas stand, je z pohledu sily, kterou musis drzet lano stople v kyblu (resp. ho nejdriv zastavit) uplne fuk jestli (pri vaze lezce 90kg) vazis ty sam 40 nebo 90. V zadnem pripade ti NEBUDOU stacit 3kg na kyblu. Netrenovana40kg zena, opakuji, cvakla nafix do standu, nemuze udrzet. Samozrejme je to i o lanu, nove, stare, tenke, coated nebo rozchlupatele atd. Reagoval jsem jen na Kokosovo ustrely, ktere by laikovi mohly "napovedet", ze rozdil 50kg vahy jev klidecku.
Ale ono je to v klídečku, pokud štand uděláš dobře. To znamená, že ona rachitická puberťačka bude sama cvaklá v jednom bodě, a jistítko bude v druhém bodě. Hmotnost onoho obříka na záchytnou sílu bude mít vliv jen minimální. (Ale to to se učí jako jedna z prvních znalostí v každé slušné horoškole.)
Wiki: Základním principem působícím vznik dynamického (aerodynamického) vztlaku je třetí Newtonův zákon, podle kterého na těleso (např. křídlo) působí reakční síla vůči síle, kterou těleso při pohybu působí na okolní vzduch. Dynamický vztlak tedy jinými slovy vzniká jako silová reakce při ohybu svazku proudnic – pohybující se křídlo vychyluje okolní vzduch směrem dolů, načež na křídlo jako reakce působí síla směrem vzhůru.
Ano vazne. Balon neleti diky dynamickemu vztlaku! Kde by tak mel tu plochu, pod kterou vznikne? Balon leti z duvodu aerostatickeho vztlaku. Cele teleso ma nizsi hustotu nez vzduch, a proto stoupa. To bylo znamo jiz posadkam horkovzdusnych balonu ktere kdyz zacaly klesat v balonu s chladnoucim vzduchem, odhazovaly zateze v podobe pytlu s piskem, aby priklonily rozdil hustot mezi balonem a vzduchem ve svuj prospech.
OHM, a ak je štand, tak istenie o štand.
Ak štand nie je, tak vrece piesku ( na skale sa doistiť o nejaký kmeň, balvan a pod.)
Rady ako : vymeniť chlapa, pribrať 30 kg a pod nechávam skúsenejším radičom.
Moje, o 20 kg lehčí jistička, si OHM nemůže vynachválit. Říká, že chytat pád s ním nebo bez něj je markantní rozdíl.
Stejně bych doporučoval vyzkoušet někde na umělé stěně. 50 kg váhový rozdíl je fakt extrém.
POZOR:
Edelrid Ohm je dobrej, ale fakticky použitelnej jen na stěny a na sportovky. Při pádu se otočí směrem vzhůru a vytahuje jistící bod směrem nahoru. U nýtu (teda ani u kruhu) to nevadí, ale pokud by to bylo vlastní jištění, v podstatné většině případů ho to vytrhne, výjimka by snad byly jen solidní hodiny nebo čok ve specifické horizontální spáře... (no, a pokud se jištění vytrhne, je to celé samozřejmě k ničemu). Tohle ale není chyba, ono to jinak technicky nejde.
jo presne, ale ono krome preklizky a sportovek ten problem v rozdilu vahy potom opadava, protoze pri lezeni po vlastnim nebo vkomplikovanjesim terenu zacina po par metrech vetsinou uz lano nekde trit. Linie nebyva idealni....a tim se problem dost resi...
Na Makaku v Jablonci je pytel s pískem na kolečkovým podvozku. Není to teda v Praze. Ze štandu pod, většinou, převislou stěnou se jistí ... no nepohodlně. V přírodě to většinou řeší blízký strom. Pokud jde prvně na stěnu a není jistota, že ho to chytne, tak bych začal "na rybu". Tam postačí váhový rozdíl doupravit lehce a pečlivě ho dobírat. Lepší než se přimontovat ke štandu mi přijde ten pískovej pytel (starej bágl vyloženej bytelným igelitovým pytlem naplněný pískem). Přítel si ho tam může donést a možná vám ho tam i schovají (pokud jsou jen trochu normální).
Pokud chce tahat, tak GriGri ho zablokuje natvrdo a to te vzdycky vystreli nahoru, s kyblem muzes dat prokluz, ale o to se prodlouzi jeho pad -- problem u prvnich 1-3 nytu (na skalach problem s policema). Nekde myslim maji pytle s piskem, co si privazes k sobe, ale asi to nebude nic prijemneho. Edelrid ohm je zase otrava pro prvolezce, protoze neustale bojuje se trenim lana. Tezko se radi...
na stěně docela funguje ohm (a samozřejmě tenčí a neochlupacené lano - chlupaté se kouše a je to k vzteku), jako bonus je to, že to jednoho donutí cvakat pěkně u pasu a nenačesávat lano, a když už načesávat, tak pěkně pomaličku a plynule. jistič s ohmem pak musí pochopit, že musí stát dál od stěny, a v položených profilech o dost dál (nebo do boku), aby ten ohm vůbec zafungoval.
docela rozumnou nouzovou alternativou (mimo prime-time návštěvnosti stěn) je před cvaknutím prvního voka cvaknutí prvního voko sousedního profilu, vznikne tření lana čili zajlcuk, který sice prvolezce trošku táhne, ale nekouše se to nečekaně, a při zachycení pádu to část síly sežere (plusmínus třetinu sežere 180°vratného bodu, necelou třetinu zbytku sežere 2x skoro 90°lom), takže jistič(ka) takto ujistí až dvojnásobek své hmotnosti.
"venku" pak funguje přivazování jistícího ke keřům a kamenům, nejlépe v kombinaci se soudností výběru obtížnosti lezených cest hluboko pod maximem prvolezce.
a samozřejmě je dobrou zásadou v případě váhového rozdílu nad 15% první expresku necvakat, nebo ji po cvaknutí druhé vycvaknout (na slušné stěně s dobře postavenejma cestama pro lidi začínají obtíže až po cvaknutí třetího voka)
Lukáši vždycky hltám tvoje rady s úctou (bez ironie) ale tentokrát jsi mimo. Dříve jsem taky praktikoval to, že jsem necvakal první a většinou i druhý preso, ale je to uplně na nic. Manželku nohama kopu i když padám do třetího presa. Naopak cvakání prvního je jistá záruka, že jistič nevyjede až úplně do háje, byď to protahování jističe přes 1 preso není taky nic moc. Když necvakneš dolní presa zaděláváš si akorát na zlomenej kotník a v horším případě ještě můžeš zranit někoho dole (ne nutně svýho jističe). S čím souhlasím je cvaknutí presa z vedlejší linie. To občas děláme a při 20 kg rozdílu to funguje velmi pěkně a navíc to způsobí že jistič letí trošku stranou, takže má větší šanci, že lezce mine. stejný efekt má i (a to tu ještě nezaznělo) lezení hodně převislých cest, ideálně s boulema. Lano jednak chytne tření a jednak pády v převisu jsou měkčí. Ostatní funkční řešení již byla zmíněna (jakkoliv ukotvit jističe, dát mu nějaké závaží a nebo Edelrid Ohm). Nic dalšího funkčního a reálného snad nejde vymyslet.
Já osobně tudle záležitost řeším třemi způsoby:
1. lezu něco hodně převyslého, kde jsou pády v pohodě
2. nepadám první 4 jištění, pouze odsedávám (Bohužel ve většině stěnách v ČR se při tom dostanu do 2/3 stěny). Abychom si rozuměli pád je, řekněme, cokoliv kdy má lezec preso pod koleny.
3. cvaknu dolní preso z vedlejší linie, jak psal Lukáš
Pro představu: nejsem teda žádnej hrdina, ale venku v expozici celkem běžně lítám, řekněme, okresní přebor.
k moji velke smule mam 95kg a normlane jsem s tou vahou lezl sportovni osmy, a tezky horsky po vlastnim do 6+, nebo velehorsky s hromadou ledu a snehu.
A ano i padal... No a uz asi 12let je halvnim partakem ma 65kg pritulkyne. I kdyz jsem do leznei na motal ja ji ne ona me.
No duelzite je asi rici ze 30kg neni 50kg... 50kilo bych se asi uz bal:(
Dycky jistila prez kybl, a dycky slo. Pravdu maji cirka vsici vise. Ma to mouchy a chce to premyslet. Rozhodne to na tebe jako jisticku bude klast dosti velke fyzicke i psychicke naroky. Dokud bude narybu, nebo dolizat na druhaka tak jsi asi v cajku. Prinejhorsim si zalevitujes.
Pad od tretiho kruhu do druhyho bych ti asi nepral zazit. Parkart jsme takto vzal prijemene tlumenou podlahu. Bahcha i na tu rybu. Jsme nekde potkal nejakou namazanou karabli a se zenou jsme si placli v puklce stney, jen ona pokracovala dal nahoru...
I pribehu kdy tustoch procedil svoji drahou polovicku skrz eprvni preso uz par bylo...
50je fakt hodne. Jde to...Vela zdaru a nervu a bat se. A tahat ssebou bagl plnej cihel asi :)
Na překližce, kde nejsou štandy na nástupu a ani pytle s pískem se nabízí ještě jedno řešení: nosit si s sebou plaketu, šroub a imbus a provizorní štandíček si zřídit DIY. Slušností je konzultace s obsluhou. Dle mých zkušeností to buldog vydrží...
Já s tím zkušenosti mám. Chodím s dcerou, rozdíl mezi náma je cca 60 kg. Používáme kombinaci OHM + grigri. Je třeba hlasitě říct, že OHM je, dle jeho vlastního návodu, určený pro rozdíl do 40 kg. Chce to tlustší (10 mm a víc) neopotřebované lano a cvik.Když do toho rupnu, dcera popolítne tak půl až tři čtvrtě metru a zůstane v tom viset. Bez grigri by to neudržela. Pak se musí pustit pomalu na zem a švihnou lanema
Jestli přítel ještě nelezl, domluvte se s nějakým jiným kámošem a jděte tam napřed spolu. Ať si zaleze s tím těžším kámošem, zkusí si sednout do lana a tak. Pak si to teprve zkuste s tím OHM + grigri, ale za asistence někoho zkušenýho, kdo Tě kdyžtak včas drapne. Nedělali jsme to jinak. My jsme si na nácvik zaplatili instruktora. On ten OHM bezvadně funguje, když do toho spadnu. Ale při odsedávání to občas trvá delší kus lana, než to zabere. Další challenge je, že občas je pro uvolnění lana tím lanem před OHMem pořádně mocně mrsknout. Jinak tam bude na dýl. Řekl bych, že takto velký váhový rozdíl se dá zvládnout, ale pro začátečníky to asi úplně není. Na některejch stěnách v PRG OHMa k půjčení mají, často je k dispozici i dovažovací pytel. Někde bývá i očko v podlaze, aby šlo jistící lano prvně k zemi a až pak nahoru.
Bez grigri by to neudržela... to je blbost, ale ok pokud má 40kg, tak chytne 100kg chlapa s pádem 30m (i víc ;-)do kýblu celkem bez problémů... nechtěl bych to zažít, ale fakt to tak funguje, fyzika prostě funguje (za předpokladu, že je vše dodrženo a správně použito)...samo že bez štadu je to o průser, ale je to každého volba, zhodnocení rizik, OHM pomůže, štand je jistota grigri ne grigri.
Neudržela, zkoušeli jsme to. Postřeh a zkušenosti na kýbl, ve kterým je lano se mnou, prostě nemá. Když je tam grigri, nebo jinej poloautomat kterej to hned sekne, tak se lano dobře hryzne do toho OHMa a prakticky to nejede. Výhoda grigri je v tom, že je velmi snadno regulovatelné to uvolňování pákou. Takže napřed sjede na zem ona a pak teprve já začnu klesat. Pravděpodobnost, že bychom se potkali, je velice malá. A zkoušeli jsme si i, co by se stalo, kdyby náhodou jela až do prvního presa. Grigri by se do něj opřela, nikde by se jí nic nepřivřelo neskříplo a zůstala by tam viset i kdyby všechno pustila. Tuhle výhodu kýbl nemá. Nejlepší je, když nedělá nic, jen drží konec lana a hlídá si prostor před sebou. Jinde, než na umělce bych to nepraktitoval. Smyslem mého předchozího příspěvku bylo především sdělit, že to sice jde, ale že je nanejvýš žádoucí si to natrénovat pod dohledem někoho opravdu zkušeného. Jinak žádná legrace, tohleto. A samozřejmě souhlasím bezvýhradně s tím, že štand je nejlepší možnost. A znovu opakuju, že OHM je, dle návodu, do rozdílu 40 kg.
OK chápu problém není kýbl jako takový ale jak píšeš "Postřeh a zkušenosti na kýbl, ve kterým je lano se mnou, prostě nemá." Tak že je prostě rozptýlená a nemá koncetraci a grigri zabere kdy je třeba. To je ok ale odjistitelnost je stejná s kýblem nebo grigri nehraje roli
PS: "A znovu opakuju, že OHM je, dle návodu, do rozdílu 40 kg." není úplně pravda, OHM zabere a sníží zatížení na jističe , ale sníží síle max o těch cca 40kg rozdílu, to znamená pokud je tam větší rozdíl tak je nebezpečí že jistič vzlétne směrem k jisticimu bodu. OHM je vlastně taková excentrická brzda pokud je na jednom konci zatížení a na druhém odpor, zavře se a reguluje vzniklé síly, jednoduchá mechanika.
V návodu výrobce Edelrid je k OHMU napsáno toto: Gewichtsunterschied: Das Gerät ist geeignet für Seilschaften, in denen der Vorsteiger mindestens 10 kg und maximal 40 kg schwerer ist als der Sicherer. Eine Verwendung von Personen unter 40 kg ist nicht zugelassen.
Než začnete říkat, že není pravda jak je to napsáno v návodu, je lepší si ten návod napřed přečíst.
Dále v tom návodu návodu rozhodně není napsáno, že by ten OHM přidával 40 kg, ale že brzdí relativně ve vztahu k hmotnosti jističe. TO je obrázek 1b zde https://1url.cz/Fz5a1 Cituju jen to, co čtu. Zbytek svých přípomínek směrujte na výrobce.
"Maximum weight difference according to DAV recommendation" je to doporučení, ne absolutní závěr, ale ok klidně pojďme dál do hloubky, fyzika i mechanika pořád funguje a svět se točí dál.
To "DAV recommendation" plati pro tu obdelnikovou cast oblasti hodnot, kde % na ose y jsou konstantni pro vsechny hmotnosti jistice, tedy to je doporucen pro jisteni bez OHMa. S Ohmem plati ta horni cast.
Tak jinak je to ochrana výrobce, mechanika pořád funguje a fyzika taky. DAV na to dával vyjadřovačku a úzce s nima spolupracoval.Ono se nabízí otázka: proč je tam maximální zatížení OHMu 15 kN? Princip je podobný jako Lift nebo i grigri excentricka brzda, jedna řízené zpomalení-brzda, druhé tvrdé zastavení-blokant. Rozdíl 40kg je irelevantní, pouze se snižuje účinnost, protože je to nějak nastaveno.
Kdyz se podivam vyse do vaseho prispevku, namital jste, ze neni pravda, ze je tam napsano v navodu o mx rodilu 40 kg. Na to jsem myslim dostatecne dolozil, ze to tam napsano je. Tim bych rekl, ze jsou me dalsi prispevky na toto tema jiz zbytecne.
Prece jenom jeste vstup : proc je tam uvedeno maximalni zatizeni 15 kN? Nemuze to tam byt treba proto, ze je tam ve skutecnosti uvedeno minimalni sila pretrzeni v podelnem smeru? A teda proto, ze kdyz se OHM cvaka misto prvni presky, ktery maji obvykle v podelnym smeru atest na 23 kN, aby nevzniklo nejaky nemistny prekvapeni?
Teoreticky máš pravdu, ale prakticky vůbec. Lehký jistič, když je vymrštěn nahoru jedná reflexně a chrání sebe. Při tom často pouští jistítko, nebo ho nesvírá tak pevně. grigrina a další udělátka mají svůj význam. Druhá věc je to, že grigrinu většina lidí používá úplně blbě a myslí si, že stačí jenom tahat lano jističovi ven a v horším případě druhou rukou držet páčku, aby se nezablokovala. Grigrina je výborný sluha, ale je potřeba se pořádně naučit manipulaci přesně tak, jak to Petzl myslel.
Tak to je problém, my v kurzu toto nováčky přesně trénujeme, aby to nedělali a pak problém tohoto typu není to vidět spíš na stěnách po rychlokurzu.
Člověk co se nesetkal s pádem a neví jak na něj reagovat, je cesta do pekel a s takovým bych nelezl (max s poloautomatem). Nejsem žádný drobek mám cca 90kg běžně mě jistlí holčiny co mají kolem 50kg a není zatím problém, pokud ví co s tím, tak bezpečně odjistí na kýbl i dokonce jedna osmou (a pádů se fakt nebojím)
Máme s manželkou rozdíl 30 kg a lezeme spolu cca 20 let. Sportovky, Vysočina i písek.
Jistí bez problémů, ale s omezeními. Na písku jsem ještě nespadl, ale předpokládám, že mě ujistí. Ale může to být pro ní nepřijemný zážitek.
A sportovkách padám. Pokud je to do prvního, nebo druhého, jistí mě nerada. Zpravidla končím níže než ona, řeší se kopance do hlavy atd. Pokud je to výš, tak už bez problémů. Onehdá jsem v Juře vylomil ve výlezu chyt a prolétl půl stěny a akorát to s ní cuklo, jinak v pohodě.