Netušíte, co znamená maximální nosnost uváděná u dětského úvazku? Píšou tam 40kg, ale ten sedák je z klasické smyce, která má nosnost tak 1500kg+. Tak si právě říkám, k čemu je údaj 40kg dobrý?
Koukám, že šéfredaktor Lezce.cz v Tassilandii shodil své letité háro, které bylo vidět ještě před pár dny na fotce z téže oblasti.
A navíc změnil celkovou vizáž.
Inu, změna je život, pokud to teda není všechno jinak.
v úterý 28,3,2023 a čtvrtek 30,03,2023 bude v Brně na Hudy stěně workshop ohledně Parallelclimbingu , zakládání jištění na stěně a ůlezení se stěnovýma cepínama. po 18,30 hod. těší se na Vás Lezčata a spol.
Ahoj, je tu někdo kdo jede na VH a ještě má "volno" pro udělení plné moci? Podmínkou je hlasování proti změně identity :-) případně se mi ozvete na mail. Pošlu plnou moc. Díky
čau,
jsme teď v krkonoších a potřebujem vklíněnce, nemáme peníze, ani jak je sehnat. Slyšel jsem, že si je dřív vyráběli z galusek, veděl by někdo jak? Popřipadě jiné nápady? Dik
Horám zdar, měl bych několik dotazů a připomínek k výše uvedenému článku:
1)"prvním krokem bylo zpracování průzkumu..." - jsou někde dostupné výsledky toho průzkumu (ve formě grafů a tabulek)? Dotazník jsem vyplňoval a dost by mě
Netušíte, co znamená maximální nosnost uváděná u dětského úvazku? Píšou tam 40kg, ale ten sedák je z klasické smyce, která má nosnost tak 1500kg+. Tak si právě říkám, k čemu je údaj 40kg dobrý?
to je jenom takové číslo vycucané z prstu, odpovídá to normám, na jaké byl ten gyrtl zkoušenej. reálně je dobré respektovat výškové omezení, někde okolo plusmínus 140cm(?), kdy už se dítě do postroje fakt nevejde. pokud vím, tak žádný šubrt ještě nezaznamenal případ, kdy se jakkoli ošoupaný sedák roztrhl pod jakkoli nařvaným chasníkem (když pomineme seky typu navázání za materiálové poutko, žánop)
no a jestli jsi někdy zkoušel sednout nebo notabene spadnout do levného pracovního postroje koncepčně shodného s dětským celotělákem, tak určitě víš, že se v tom visí děsně nepohodlně, a že od okamžiku, kdy dítě němá tendenci se protáčet v sedáku hlavou dolů (páč miminka mají těžké hlavy a lehká tělíčka) je lepší sedák. samozřejmě nejlepší je kombinace sedák+prsák, ale do toho se dítě dlouho šteluje.
Je to sice poněkud úchylné, ale můj dospělý synek Ondra si někdy na prahu adolescence vybral celotělový sedák místo sedáku a leze v něm už přes 10 let. Tedy spíš slaňuje a šplhá v něm při geocachingu, ale na škole v něm absolvoval i dva semestry sportovního lezení a dostal se někam k osmičce na překližce. Takže se dá všechno.
jo, to jsem chtěl taky napsat, ale nosná myšlenka je správná - za dob Schuberta nebyl známý jediný případ, že se roztrhl sedák. Jediná publikovaná nehoda se stala někdy teď nedávno(rozuměj v posledních 20ti letech) a komise tehdy schválně nezveřejnila výrobce, protože ten sedák byl už od pohledu za zenitem a to nikoliv pouze morálním. Plus teda jak píšeš - někomu se v Tatrách urvala nohavička nebo co. Proto jsem se těm 40kg divil.. kdybych si měl tipnout, co v řetězci selže první, tak by to bylo 50:50 mezi karabinou a vnitřními orgány :-)
díky za rozšíření obzorů s trháním sedáků. nicméně jsem rád že se shodujeme, že u nového či zánovního postroje a dítěte okolo 40 kg a při pádech které u dítěte předpokládáme to aktuální úplně nebude.
Asi si vytvaris statistiky dle vlastni dojmologie neb si z hlavy vzpomenu treba na legendarniho Todda Skinnera, 2006 (kteryzto se samozrejme zabil vlastni vinou)...
proč hned tak zostra.. to je přece ten případ, o kterém jsem psal, že úvazek byl v tak zoufalém stavu, že vyšetřovatelé ani nezveřejnili výrobce. A taky jsem psal že to bylo v posledních 20ti letech, což časově jakž takž sedí(2006). Samozřejmě že si žádnou osobní statistiku nevedu. Ale budu rád, když tady napíšeš případy, na které si vzpomínáš ty
Já jednou zhruba po dvou letech používání sedáku renomované světové značky došel do stavu, kdy se mi při slanění (!) přetrhly nohavičky - teda ta spojovací část mezi nohavičkami, kde prochází navazovací oko. Oko postupně prošoupalo stehy, kterými byly nohavičky právě tady uprostřed sešité k sobě, a při nějakém přibrždění při slaňování se to rozjelo, najednou jsem visel jen v zádech a kolem pasu.
Na pohled sice předtím bylo vidět, že už to není ono, počítal jsem s tím, že budu muset v dohledné době pořídit nový úvazek, ale na druhou stranu úplně zoufale to nevypadalo, samotné smyčky moc narušené nebyly, vlastně jenom na jedné "hraně" toho zúženého zámotku, který to spojení pod okem dělá. Právě ty porušené stehy šití vidět moc nebyly.
Při pádu by to prdlo jako nic a pád by byl zachycený víceméně jen opaskem, což může být nebezpečné (páteř...). A nějak narušené brejle cca po roce intenzivního užívání sedáku se opakovaly víckrát, to je nejčastěji věc, kvůli které je třeba sedáky měnit.
Chránicí smyčka, která přes to bývá na novém sedáku přetažená, se prošoupe za dva tři měsíce intenzivnějšího používání ve skalách a pak se odírá už ta nosná část. Dá se to různě omotávat tejpkou a cca po měsíci to obnovovat... ale laxnost u mě nakonec vítězí.
Sedáky, které se dělaly třeba před 20 lety, vydržely třeba pětkrát tolik. Samozřejmě za cenu zřetelně menšího pohodlí, o dost větší hmotnosti...
to jsem si o tobě fakt nemyslel, že jsi takovej pohodářskej lempl (přátelský smajlík). samozřejmě veškeré kategorické soudy o tom, jak sedák prasknout nemůže, vycházejí z předpokladu, že diskutovaný sedák vypadá jako sedák, a ne jako něco co bylo na poslední chvíli vytaženo z jícnu hladového býložravce.
kontrola sedáku by měla být jaksi automatická vždy když si jej oblékáme, úplně stejně, jako probíhá kontrola lana při každém motání nebo soukání jistítkem. blbé ovšem je, že likvidace sedáku se odehrává "uvnitř" (tj. na styku centrálního oka s nohavičkami a opaskem) a že takhle může být dávno po smrti sedák, který zvenku vypadá docela solidně (zvláště není-li majitel pískař se zálibou ve spárokomínech a nesedá-li si v sedáku do sutě). ostatně, třeba nejlevnější supermarketové sedáky (z dekáče) mají tento detail poměrně slušně bezpečnostně optimalizovaný, respektive to centrální oko je sešité s nohavičkami a opaskem natvrdo - a ano, je to na úkor pohodlí.
čímž jsme se tady dostali od vhodnosti dětského celotěláku pro dvaačtyřicetikilové dítě docela daleko.
pred pár rokmi som mal už spojovacie oko na sedačke také ošumšelé, ošúchané od skaly. Nepadal som, iba zlaňoval a pod.
Keď som sedačku doniesol do firmy, aby mi to škuľavé oko vymenili, najprv sme oko dali na trhačku. 30 kN.
Ani v tom nesmrteľnom Satanskom reporte sa na ojazdenej sedačke neodtrhlo spojovacie oko, ale oko na bedernom páse http://www.lezec.cz/clanky.php?key=7753
každej lezeckej úvazek má minimální nosnost 2,2 tuny, to je dané normou a splní ji i levnej šunt z Decatlonu.
40 kg je pomůcka pro vybrání sedáku. Tzn. 40 kg kup si dětskej sedák, 50 kg kup si S dospělácké, 80 kg kup si L dospělácké.