dobry den! vedel by mi niekto poradit techniku,resp. technicku pomocku na istenie pri sololezeni? konkretne pri tahani (na prvom konci), nie na hornom lane..
dakujem za kazdu odpoved,
d.
Ahoj, podařilo se mi vytratit lezečku Theory Lasportiva vel.40. Pak ještě sluchátka do uši beats a červený vak. Vše v okolí modřínu, kolem boulderu vendelové, nebo central, dýka a dreamliner.
Kdyby cokoliv pište,
Díky
Byl jste někdo v poslední době boulderovat na Kralupskym pantaku? Dnes jsem se tam stavoval asi po roce a přišlo mi, ze stred stěny je znicenej flexou/sanovanim. Ví o tom někdo víc?
Ahojte.
Máte někdo zkušenosti s bouldermatkou Moon Warrior? Tlumení, výdrž,… třeba v porovnání s bouldermatkama značek Ocún nebo Peter bouldering?
Díky za každou recenzi
Jsem se dočetl, že svaz zakoupil autorská práva k průvodci Vltavská žula. Vzhledem k svazové databázi se přímo nabízí otázka, zda-li by nevyšel jeden člověk s dronem a PC levněji. Ale to se asi stejně nikdy nedozvíme. Snad bychom se mohli aspoň dozvědět,
Ahoj! Jmenuji se Łukasz Gruszczyński a jsem jedním ze správců nové lezecké oblasti v Kladské zemi zvané Toczek. Jsme moc rádi, že do této oblasti jezdí lézt čeští horolezci. Chceme, aby to bylo populární. Mám však obrovskou prosbu,
Jsem se dočetl, že svaz zakoupil autorská práva k průvodci Vltavská žula. Vzhledem k svazové databázi se přímo nabízí otázka, zda-li by nevyšel jeden člověk s dronem a PC levněji. Ale to se asi stejně nikdy nedozvíme. Snad bychom se mohli aspoň dozvědět, jestli je teď ze svazu komerční subjekt na knižním trhu.
Svaz má určitě své problémy, ale nehledal bych je zase za každou cenu.
On průvodce není jen dron. Někdo musí cesty nakreslit, znát je, nakreslit je dobře. Pak to taky připravit do knižní podoby. Neumíš si představit kolik je to práce.
Chybí tam, že se na tom nedá vydělat, jinak by byla pohádka kompletní. Takže dobrovolníci dosypali zadarmo ve svém volném čase databázi, aby si pak mohli nadšeně koupit průvodce vydaného svazem. Geniální. Kam se hrabe Strnad.
A po vydání knihy by některé věci v sektorech na Vltavě mohly zmizet z databáze, jako se to stalo v průvodcích na lezci v případě Českého Krasu, Vltavy a Petráče. Se vlastně divím, že nevyšlo 2. neaktualizované vydání:D
Však on to Jandík všechno přeleze a opraví. A kdyby sebou ještě vzal Marťana s pajcrem, tak budou i nové dolezy cest, nebo i celé nové cesty. A Marťan si vyfotí ty své hodnoty u vstupní rokle na Rovišti. Něco jako Duo Yamaha v lezení.
V průvodci Jirky Siky, chyby jsou, to je pravda, ale především je v něm obrovská a úctyhodná suma informací a Jirka si s tím dal velkou práci. Už jen třeba že ve schématech je u každého jištění napsáno, jestli to je nýt, nebo lepený borhák. Chyby to trochu shazují, ale není jich tolik, aby se ten původní průvodce dal takhle šmahem shodit, pokud to někde chce hodnotit spravedlivě a nehledá jen negativa.
Tady by bylo fér napsat, že převážná část té obrovské a úctyhodné sumy informací pochází z lezce, kam je napsalo široké a obdivuhodné spektrum lidiček... Většinou z průvodce Petra Obsta.
fér by bylo taky napsat, co všechno obnáší ty informace najít, zpracovat a knižně vydat, ale vo tom ty zcela evidentně nemáš ani šajna, ty trumpeto. zbytečná debata.
Oba mate pravdu! A kdyby se delalo revidovany vydani, urcite by to na sebe videlalo, vzdyt po Vltavsky zule je poptavka obrovska! Myslim si, ze i 1500 za pruvodce, ktery je dotazeny hodne lidi da - viz. nemecky Ostrov, atp.
tys toho průvodce zjevně nečetl a viděl maximálně zvenku. Jirka kreslil veškerá topa a pokud jsou na lezci, jsou od něj. Kromě toho jsou v průvodci i mnohé další informace, které od čtenářů nepochází. Leč kdo chce psa bít...
Jestli by se Svaz neměl starat o jiné věci, než vlastnit nějaká práva k něčemu a vydávat průvodce.
Třeba mě napadá: včasné vyjednávání výjimek, výměna jištění, dovybavení vybraných skal prostředky pro záchranu, apod.
Docela dost užitečných věcí, do kterých se jednotlivec nikdy nepohrne.
Vlakno/tema zalozi "k." ktery si jakoze mysli, ze na pruvodce staci dron a jeden clovek s pc. Jinymi slovy, vlakno zalozil pitomec. Ale je jasne, ze prestoze pitomec dostal nekolik velmi slusnych, relevantnich a z Marsu do reality jej smerujicich odpovedi, seminko je zaseto...ku*va, co je tohle za dobu? Ja vim, doba je jako kazda, jen tem lidem jebe...
Bingo! Vzhledem k tomu, že 1 člověk dokázal udělat průvodce bez dronu a s nákresy udělanými ručně (tím myslím P. Obsta), nevěřím tomu, že s dobrými fotkami z dronu pořízenými v zimě a s kompletní databází z několika zdrojů, by to dnes zabralo víc času. Ve formátu jako má Rockfax by to navíc byla brožura o pár stránkách. Takže hlavní otázka zní, kolik za to svaz dal a co s tím bude dělat dál. Některé komenty zde naznačují šlápnutí na kuří oko. Kdo platí příspěvky, toho by mělo zajímat, za co svaz utrácí.
Magorismu u K. jsem si všiml už dřív. Je to úlet. Ne neboj, mně si na žádný oko nešlápl a nevěřím, že si vůbec někomu šlápl. Prostě se jen snažíš vyvolat problém, kde není a nejde ti to :).
Doba je divná, ale není žádný problém v tom, aby si každý myslel co chce. Problém je v tom, že se to rádoby pak bere jako pravda a to je ta divnost/nebezpečí. Každá vesnice měla vždy svého magora. Všichnj ho znali a nebrali vážně. Teď je ovšem magor slyšet globálně a spojuje se s dalšíma magorama. Děs :).
Tak ono je otazka kolik to stalo, smysl by to mit mohlo a kdyz se chce, vydelat se na tom da - viz zahranici, ale samozrejme to chce proste dotahnout poradne do konce, mame totiz spoustu peknych pruvodcu, ale chybi jim finalni revize, je v nich spoustu chyb a to je strasne srazi dolu, treba ceskej Ostrov, skvela knizka, ale ta koncovka, to dotazeni tam chybi, kldine bych za ni dal i dvakrat tolik.
Problém většiny průvodců a jiných horolezeckých knih je, že se stanoví termín, aby se to vydalo a tak se to vydá, i když by to ještě ve skutečnosti potřebovalo nejmíň ještě jednu korekturu od někoho, kdo to ještě neviděl a má tím pádem čerstvé oko. To je případ toho Ostrova, stejně tak Vltavské žuly, nebo knihy Pískaři a mnoha dalších. Na druhou stranu to řada horolezců ani nevnímá.
proč by měl být??? co je toto vole zas za hru krucipísek? jo taaak, už vímodkud vítr fučí. vono i kdyby se takový svaz našel (kdo a proč by ho hledal?), tak bys pak řekl, že ještě musí mít úspěšnější repre než CZ, viď, aby to srovnání skrz průvodčíky bylo relevantní. případně že se CZ svar účí od "horších", prostě komunikační klasika tu na lezci. haha.
Průvodce vydávaj taky Francouzi. Mám doma Drôme Provencale a z toho, co je v něm napsáno je součást nějaké větší edice. Není špatnej, i když RockFax to dělá ještě líp.
SAC prodává průvodce v ne příliš velkém rozsahu. U jednotlivých průvodců se jedna o různé autory, nedokážu říci jestli tu práci dělali ve vlastní režii anebo byla zadána. Je jasné, že jenom napsat text tím to nekončí. Někdo to musí vzít graficky do ruky, případně to doplnit i fotografiemi, ty nebudou asi zadarmo. Někdo musí zajistit tisk a pak se průvodce objevi na strankách SAC. Není tam průvodců ale mnoho. Průvodce jsou v cenách kolem 50 – 70 CHF.
SAC prodává také mapy, většinou speciálky různých horských oblasti – ty stojí pod 20 CHF.
Nemyslím si, že psát průvodce by byl velký business. Odhaduji, že se spíše jedná o nadšence, kterým ta jistá oblast nějak přirostla k srdci. Myslím si, že se na tom moc vydělat nedá, představíme – li si co to dá práce dát to dohromady a zorganizovat prodej. A SAC to podle mne nebere jako zdroj zisku nýbrž spíše jako službu svým členům.
Když už je tedy řeč o komerční činnosti, ví někdo o nějaké průvodci na české skály, z kterého by byl nějaký větší finanční vývar pro autora?
V průvodcích, co mám doma, je uvedený náklad jenom výjimečně. Ale kde je, jde o stovky, maximálně o pár tisíc kusů. Takže pokud se rozebral celý náklad, zaplatila se tím tiskárna a autorovi zbyl dobrý pocit a možná dvacet třicet tisíc (kdoví jestli) za rok, dva intenzivní práce. Divím se, že v ČR nevznikají start-upy na vydávájí průvodců jak houby po deští! ;) :D
Tak třeba Hejtmoš vydává průvodce už řadu let a zatím nezkrachoval. Samozřejmě je k tomu potřeba velké fandovství. A taky to umět dělat. Nejvíc práce je vytvořit prvotního průvodce tak, aby byl aktualizovatelný. To znamená standardními prostředky pro tvorbu tiskovin, to je dnes především Adobe InDesign/Illustrator. Pak se už dá průvodce aktualizovat a rozšiřovat dělat další vydání s daleko menší námahou.
Tak třeba Hejtmoš vydává průvodce už řadu let a zatím nezkrachoval. Samozřejmě je k tomu potřeba velké fandovství. A taky to umět dělat. Nejvíc práce je vytvořit prvotního průvodce tak, aby byl aktualizovatelný. To znamená standardními prostředky pro tvorbu tiskovin, to je dnes především Adobe InDesign/Illustrator. Pak se už dá průvodce aktualizovat a rozšiřovat dělat další vydání s daleko menší námahou.
Taky by mě zajímalo jestli někdy někdo na průvodci nějak smyslplně vydělal. Hlavně u toho relativně novýho Labáku od Piškota.
Protože ten je zpracovanej moc pěkně, konečně se s něm nečte zprava, jsou tam krásný fotky. Prostě super práce. Nemyslím si, že na konci byl smyslplný zisk, ale za mě by si ho Piškot zasloužil.
Nerad bych se dotknul autorů českých průvodců na Labak a Ostrov, ale potenciál vydělat mají jejich německé TOPO alternativy. Až se odladí nějaké chyby, tak to bude úplně špica.