Ahoj všem,
můžete mi doporučit nějaké lyžařské středisko v Rakousku, kde se dá i kolem sjezdovek pěkně chodit na skialpech?
Pojedeme s partou část sjezdovky, část by si chtěla zkusit skialpy, ideálka at si sjezdaří jezdí, na skialpech si v
Nemáte někdo nějakého průvodce nebo klidně osobní nákres, který líp mapuje bouldery na Stránské skále v Brně? Na javaanes je jich jen pár, v knižních průvodcích jsou tam popsané spíš póvl směry, a ne bouldery. My co tam s kamarády chodíme, tak tam toho má
Ahoj Lezci,
Chtěl bych se podělit o mojí zkušenost, varovat a zároven se zeptat na tu vaší.
Jen pro úvod lezu cca 20 let a toto byl naštěstí můj jediný pád na zem.
Před 2 lety jsem začal lézt s přítelkyní a jejím bratre
Ahoj,
používáte někdo na domácí stěnce BoulderBot? Kromě toho, že to nějak generuje bouldery, tak to má zajímavou možnost sdílení boulderů, takže pokud si lidi postaví stěnku, koupí chyty a rozmístí stejně, můžou si sdílet bouldery. Tak čistě náhod
Čauves,
za chvíli začíná sezóna a mě už trochu přestávají bavit moje Bandity, co mám z fesťáku. Pár WI5 jsem si s nimi vylezl, ale dalo to docela zabrat, pokusy o drytool netřeba ani zmiňovat...
Zatím se mi nejvíc líbí X-Dream, doporučili b
Hynek Hölzl z Hasičova teamu objevil na Modříně / v Bělé další jeskyňky: https://papous1.blogspot.com /2021/05/dobyvani-jeskyni -iv-pet-novych-der-na.html (dvě mezery)
Ahoj Lezci,
Chtěl bych se podělit o mojí zkušenost, varovat a zároven se zeptat na tu vaší.
Jen pro úvod lezu cca 20 let a toto byl naštěstí můj jediný pád na zem.
Před 2 lety jsem začal lézt s přítelkyní a jejím bratrem a pro můj klid jsem pořídil místo kyblíku megajull poloautomat se kterým jsem spokojený co se týče bezchybné funkce chytání pádu, nicméně motá dost lano při spouštění tak jsem vybíral a poptával něco u čeho by se lano dávalo lehčeji než třeba u grigri/click upu a zaroven nemotalo lano. V nejmenovaném lezeckém centru my bylo doporučen tento poloautomat.
Tím se dostávám ke dni toho incidentu.
Po vzájemné kontrole lezl on a já jistil, lano se dává krásně a rychle bez jakéhokoliv škubání, domluvili jsme se na dva pády a oba jsem chytl a jistítko se zablokovalo i při držení v otevřené poloze palcem . Po jeho dolezení jsem zmínil že jsem neměl pocit že by zablokování bylo tak okamžité a jisté jako u megajullu a nebyl sem si jistý jestli by se zablokovalo i pokud by se teoreticky spodní konec lana nedržel.
Lezl jsem já a v cca 10 metrech v mírném převisu jsem nad sebou cvakl expresku čili jsem byl pod jištěním a pustil se. Pád nicméně nekončil , lano svištělo jak expreskami tak sem i slyšel jak prolítavá tím jistítkem jelikož mělo trošku specifický zvuk. Naštěstí bylo trošku tření v systému jelikož to byl převis tak to nebyl úplně 100% volný pád ale nebylo k tomu daleko. Dopadl sem na zem na nohy, které se mi podlomily a trošku zmírnily pád a jako další sem dopadl na bederku. Nicméně jsem byl v pořádku , guma na podlaze pomohla.
Ihned sem se zvedl a šel sem k němu abych zkontroloval jistítko, vše bylo v pořádku tak jak má být a on v šoku.
(následující BOD 1 nechci vůbec řešit, tam je chyba jasná a neomluvitelná, veškeré zásady vždy během 2 let dodržoval a vyřešil sem si to s ním.)
1) První a hlavní chyba je samozřejmě že jistič bud neudržel lano, nebo ho v tu chvíli měl jen v „tunelu dlaně“ , možná nedával 100 % pozor a pak následným šokem lano vůbec nechytl po celou dobu pádu. Nedokázal říct , jen v tu chvíli řikal „ nemám spálené ruce, držel sem to, vůbec nevím co se stalo“
2) Když pominu tu první chybu máme tu druhou a neméně závažnou, tento poloautomat který měl pád zachytit i v tomto případě prostě a jednoduše selhal. Jak sem zmínil i po pádu jsem vše zkontroloval.
Máte s tímto jistítkem zkušenost? Případně jaký poloautomat mimo těch které jsem zmínil používate a doporučujete? Mrzí mě to protože mimo této „hlavní funkce“ chycení pádu pokud jistič z jakéhokoliv důvodu selže fungovalo na dávání a nemotání lana perfektně než jakékoliv jiné které jsem zkoušel.
Jenže jeho fce není zachycení pádu když jistič selže.
Držet lano pod jistitkem se musí, chyba jističe na YouTube najdeš celé video na toto téma, jak a kdy grigri nefunguje a selže.
Zkus Revo od Wild Country.
Vzhledem k tomu, co se děje níže to ještě trochu rozvedu. Střídám kýbl a Revo. Na vícedélkách je to jasné, na jednodélkách "co mi padne pod ruku". Revo se nedá založit blbě, ruce dělají ze 100 % to samé jako s kýblem, jistič nemůže svojí (ne)prací s lanem/jistítkem ovlivnit samoblokovací funkci, dá se s ním sólovat, nekroutí lano a hladčeji už podávat nelze (jen je potřeba za lano neškubat, myšleno opravdu rychle neškubat).
já jsem staromilec a směřuji k minimalismu. k jištění se má používat pokud možno furt to samé a nějak moc to nestřídat. stálé používání (třeba) osmy vede k perfektnímu zautomatizování práce s osmou a je to mnohem bezpečnější, než mít šest poloautomatů a náhodně je střídat, a jak budeš čumět po roštěnce vedle, tak se zapomeneš a pustíš nebožáka volným pádem na podlahu, protože v úleku vezmeš za páčku poloautomatu jak dědek, bába a vnučka dohromady za řepu.
čili za mě patří na sportovky a rybaření osma nebo kyblík, na vážné držky při odlezu od štandu háemeska a poloviční loďák a na dobírání s focením kyblík v blokovacím modu (reverzo) a veškerá (polo)automatika od ďábla jest.
jak vidím pohodáře s poloautomaty, jak jejich duše bloudí, jejich ruce bloudí a poloautomat osiřele visí a prvolezec zraje, divím se jen, že se pod stěnami nevrší kadavéry lezců. používá-li jeden pravidelně něco starýho a strašně nebezpečného (třeba osmu), dává pozor a riziko je výrazně nižší.
Za názor a radu tvého typu by měla být trestní zodpovědnost.
Když něčemu nerozumím nebo to nepoužívám nebo používám dvacet let přežité vybavení, diskusi o moderním vybavení by bylo nejlepší ignorovat.
Majitel Škody 1000 nikde nevykládá, že ESP nebo ABS by se nemělo používat a místo toho by každý měl kupovat a využívat veterána ze sedmdesátých nebo nejpozději osmdesátých let.
U aut to působí absurdně, ale u lezeckého vybavení, to je jiná.
Předpokládám, že lezecké lano buď nepoužíváš vůbec nebo minimálně. Pokud už ho využíváš, předpokládám, že lano je stejného data výroby jako osma, takže je tlusté z výroby, navíc chlupaté a tvrdé. A převisem jsi asi nikdy neslaňoval nebo nespouštěl. Počítám, že delší pád jsi nikdy nechytal.
Snažně prosím, drž se něčeho co používáš a ovládáš a nedoporučuj nesmysly.
Má pravdu. Mmch. ABS na sněhu nebo štěrku je pěkná kokotina, brzdnou dráhu to prodlužuje fakt o hodně. Jestli nevěříš tak na mazlavým posoleným brzdi co to dá a pak k tomu přitáhni ručku - začne to brzdit o dost líp protože se gumy prohrábnou na asfalt. Na štěrku to samý, s ABS jedeš furt, bez nej stojíš. Stabilizace jsou taky dost zákeřný, auto se chová stabilně a až dojde za hranu tak vyletí v mnohem větší rychlosti. Oboje je berlička pro lidi co neumí brzdit/ řídit.
Lana jsou na píču. Lidi s nima lezou zbytečně vysoko a pak padají z větší výšky. A vůbec, je to nebezpečné. Když vám zůstane lano za nohou a dáte si zezadu do hlavy, může být po vás! To si radši odskočím do roští. Schválně si to někdy zkuste.
Si to zkuste chytráci, ne všechno moderní je lepší než pravěk. Zajeď na štěrk a zkus si zabrzdit s ABS a pak bez ABS (vytahneš pojistku). Na sněhu podobně - s ABS to jede furt a brzdí úplně na h., je to dobrý že lama se neroztočí do hodin, ale brzdnou dráhu to prodlužuje tak o čtvrtinu a jednoduše nezastavíš. Hádej proč soutěžáky ABS nemaj ;)
to by bylo na jiné obšírnější vlákno plné emocí, nad tím bychom mohli v hospodě strávit večer plný veselých příhod. když mi slepí blbci (elektroničtí asistenci) šmatlají do řízení, tak mě můžou čerti vzít. a protože jsem línej vytahovat pojistky (esp+abs+hill holder), respektive při jejich vytažení se auto totálně zblázní, tak průměrně padesátkrát za zimní sezonu nasazuji řetězy, holt slepí blbci se mě na sněhu furt snaží zabít v jistě dobře míněné a ušlechtilé snaze mi pomáhat (a nejhorší je ten hill holder, to je idiot ze všech nejhorší).
Ano, občas se najde někdo, kdo lezačkách z osmdesátých let, autě ze sedmdesátých let nebo na lyžích z padesátých let dosahoval mnohem lepších výsledků než s tím šmejdem co je dnes. A většinou je to právě večer v hospodě a musí být i slušně upito.
Nepochopil. Ano, je možné najít případy, kdy výhodnější bude ABS/ESP nemít, ale statisticky jsou zanedbatlné oproti těm, kdy je výhodné je mít, viz ten příklad s lanem. Obzváště u běžných operátorů volantu. Třeba tady: https://1url.cz/Qu4zV Na zasněženém prakovišti jsem si chvíli hrál naposledy dneska ráno a ve služební Oktávce mi vždycky chvíli zabere, než povypínám pitomosti, které se vždycky zase nahodí. O tom to není. Tvůj první příspěvek byl demagogický a v daném kontextu jasně pitomý.
dělejte jak kdo myslíte. osma mi selhala jednou, myslím že to bylo na konci listopadu 1993 (počasí a sněhu bylo podobně jako letos), a bylo to proto, že jsem jistil v rukavicích a lano se po vyndání z batohu (kde drželo zbytkovou teplotu z chalupy) a položení do prašanu při minus deseti obalilo ledem, a tření jaksi nefungovalo (a odsed do první smyčky s nohama metr nad zemí skončil zemovkou, ne vytržením smyčky, ale proklouznutím ledového hada osmou a rukavicí, naštěstí bez úrazu).
nechci nasazovat původci vlákna (a jeho jistícímu) psí hlavu, je fajn že se podělil o zkušenost, ale dát nováčkovi bez nějakého suchopárného poučování o jištění do ruky poloautomat bych si nelajsnul. na rozdíl od háemesky a podmíněně osmy.
Kubo, rozumím, že občas si vylézt čtyřku, nikdy nepadat, nic nenacvičovat, když používáš dvacet let starý a tlustý lano s osmou jde. Ale už na nových, impregnovaných lanech 9,7-9,8 jistit nebo slaňovat převisem jde dost blbě. Aktuální lana 8,9-9,1 jsou pro osmu nebezpečné.
Ale pokud lezeš často, hledáš svoje hranice, často pádáš, dost nacvičuješ, tak osmu mít nemůžeš.
Dojeď se někdy podívat do nějaké sportovní oblasti, je fuk jestli to jsou Béreny ve Frankenjuře nebo nějaké Španělsko a spočítej si uživatele osmiček. A pak se zkus trochu zamyslet.
Nijak pro osmu nehoruji, v našem oddíle jsme ji nováčkům v horoškole už před pár lety dokonce zakázali, ale co píšeš, je samozřejmě blbost. Zvláště to o tenkých impregnovaných lanech, převisech a zachycení pádu, osmách a kýblech.
Tak mi samozřejmě dokaž, že se ti na novém 9,1 tlustém laně na osmě lépe (myslím bezpečněji, ne rychleji) slaňuje než na kýblu a že se ti ve sportovní cestě lépe jistí nacvičující lezec s osmou než s grigri.
Nové kýble i osmy jsou samozřejmě dimenzované na nová lana. Úplně normálně s nimi slaníš převisy, úplně normálně s nimi jistíš. Nic nebezpečného v tom není.
Osma se u nás už skoro nepoužívá, protože není univerzální. Jsou situace, kdy musíš správně vyřešit, jak s ní jistit, aby se z ní nestala pouhá kladka. A to spousta mantáků zvoře, a proto ji třeba umělky zakazují. Němci ji ale mají stále ve velké oblibě na horách i na písku.
A o kýblech snad není třeba mluvit. Poloautomaty tipu Reverso nebo ATC jsou nejpoužívanější pomůckou v Alpách na lehkých i těžkých cestách.
Asi by bylo fajn, pokud by platilo: Když o něčem nic nevíš, nepiš o tom a hlavně neraď nikomu, kdo o tom také nic neví.
Která z následujích osem je v posledních 20 letech upravená pro tenká lana: Singing Rock Slaňovací osma, Petzl Huit, Camp Otto Standard?
To, že kýbly jsou na nová lana dimenzovaná jsem nerozporoval, to jen zkoušíš tu svojí klasickou demagogii.
Problém osmy opravdu není, že manták "to neumí vyřešit", ale její velmi nízké brzdné síly.
Použít osmu v horách u ještě slabších lan a navíc dvou je úplný nesmysl.
Pokud považuješ Reverso za poloautomat, tak to hodně ukazuje na tvou vysokou odbornost. U ATC by asi bylo lepší upřesnit typ, ale bezkonkurenčně nejpopulárnější je ATC Guide a to také není poloautomat.
Pirana je na kanyoning ne lezení, dá se použít, ale na obchodě ji neuvidíš a navíc při té ceně nedává vůbec smysl.
CT Otto je klasická osma ideálně na 10,5 mm lano, rozhodně nováčkům nedoporučuj.
Edelrid neznám a v ruce jsem nedržel.
já teda chápu (neschvaluju, chápu) že se někdo nepodepíše při podvraťáckejch osobních útocích, protože mu samotnýmu v hloubi duše dochází, že se to nedělá a že poněkud přestřeluje a tak se trošku vlastně stydí a dochází mu, že s tím nechce být do budoucna spojovanej. ale u normální (téměř až věcné) diskuse o vybavení a úskalích jeho používání tomu nerozumím. se prosimvás aspoň podepisujte nějakou ad hoc přezdívkou speciálně pro tuhle jednu diskusi. ď.
Chápu tvé stanovisko, ale je to jak v hospodě, občas se s někým začneš bavit a ani nevíš kdo to je a nijak to nevadí.
Vůbec nejde o to, jestli se stydím za názory. Dlouho jsem na osmě lezl, znám jí. Špatně se mi od ní odcházelo, ale byla to nutnost. Přešel jsem na kombinaci kyblík (spíš na slaňování, když jsi v nesportovní cestě nebo na písku) a Grigri I téměř na všechno jištění. Už si ho beru sebou i na pískovcové věže, i když právě tam je to (pokud leží a vršek věže má hrboly) opravdu špatné jistítko.
ano, občas se v hospodě/pod skálou/kdekoli jinde zakecám s někým, koho neznám a není tam zrovna aktuálně nějaký guth-jarkovský aby nás představil, takže vlastně potom nevím, kdo to vůbec byl. ale pro tu diskusi je to "ten se zrzavejma fousama", "ten s brejlema", "ten koktavej v červeným svetru". pro věcnou diskusi třeba o jistítkách a bez nějakých prasáren a osobního napadání by mi taková identifikace úplně stačila.
Hele co je na osme v kombu s tenkym lanem nebezpecny kdyz nejsi jantar a cumis co ten lezouci dela? Bereny a Spano bych do toho netahal, hodne dost dobrejch lezciku z Cech tam osmu bezne pouzivalo dost dlouho. Jasne dnes je jinej vetsi vyber, ale apriori ma LB pravdu. Je bezpecny pouzivat to, co umis pouzivat dobre a bezpecne. Kdyz je to osma, at pouziva osmu ne? Pisatel toho clanku se te neptal na “Bezpecnost Pita S”.
první pořádný pád jsem chytal někdy na podzim 1992. nějaké ty pokusy s pneumatikou a s pytlem písku jsem si také vyzkoušel. ale to asi není důležité. pokročilost věku není zásluha.
moje poučka zní: používej co chceš, ale ovládej to pořádně, buď si vědom okrajových podmínek/rizik, a před použitím naostro si to pořádně vyzkoušej (včetně kompatibility s lanem). a hlavně se nespoléhej na nějakou automatiku, že udělá něco za tebe.
ostatně, u jištění nováčkem se dají zaujmout dva přístupy. jeden z nich popírá fungování lidské mysli v časovém presu a ne náhodou se všechna puštění na podlahu, o kterých vím, udála právě tímto způsobem.
způsob tradiční: namotám nováčkovi co mě bude jistit něco blbého jednoduchého, háemesku, osmu, stichtovku (nebo v případě, že je to odhodlaný nařvaný chasník dokonce lano pod paží, křížem přes záda a zpět přes rameno s překřížením nebo bez), a řeknu "tady to drž, a tuhle ruku nikdy nepouštěj, nebo budu mrtvej.
způsob "moderní" - tady ti cvaknu takovou věc, když chceč lano povolit, tak tady musíš zatáhnout za tudle páčku (vzít to takhle palcem zespoda apod.), a když spadnu, tak na nic nesahej, ono mě to chytí samo.
a můžete hádat, u kterého způsobu jsou časté ty zlomené ruce, vyronběné kotníky, přeražená záda a podobná potěšení.
přes rameno nejistí nikdo (kromě lehkých hor), přes osmu pár lidí, a většina lidí jistí nějakou variantou stichtovky (a ti co si zkusili chytit pytel s pískem se skorodvojkovým faktorem jistí prvolezce od štandu hmskou). nezaznamenal jsem, že by někde byly (polo)automaty v převaze nad kyblíky, ani snad na překližkách ne.
To ale mluvíš o českých podmínkách (včetně stěn), kde kýbl lezci kupují primárně ne pro jeho výborné vlastnosti, ale pro nižší cenu.
Když pojedeš do sportovních oblastí typu Kalymnos, San Vito, Siurana... nebo na umělou stěnu v Německu, poloutomatů tam asi bude víc.
A s rostoucí obtížností cest (7b,c až ...)budou kyblíky převálcované úplně a osma v těchto cestách byla viděna bůhví kdy. Tam bude poloautomat naprosto dominovat a to i v českých podmínkách.
Ale čtyřkaři a pětkaři, co lezou jednou za uherák, to je jiná. Fotr lez na osmě, dědek lez na osmě, budu lízt taky.
Osmu pro jištění jsem dávno vyměnil za něco jako ATC Guide. Vyhovuje mi nízká váha, jednoduchost a maximální univerzálnost. To, že si nepořizuju poloautomat není kvůli penězům ale kvůli falešnému pocitu "jistoty" hlavně u začátečníků a menší univerzálnosti poloautomatů. Osmu mám doma a používám třeba na "pracovní slaňování" při údržbě skal.
To si já nemyslím. Osma je v 99% nebezpečnější, ale najde se situace, kdy ne. Jednoprocentní.
Asistent v autě proti couvnutí. Je pro nevyježděného řidiče kladem nebo záporem? V 99% kladem, ale pokud auto před ním couvne a jemu to auto nedovolí, dojde k bouračce. Je na vině asistent? A zbývajících 99% nemá žádný vliv?
problém toho asistenta proti couvnutí nenastává na křižovatce za nešikou, ale poté, co auto nevyjede kopec po mokrém uježděném sněhu. ano, je to trošku extrém a trošku bychom to tady plevelili.
jak kdy. se všemi těmi poloautomaty moc nejde dát pořádný prokluz, a dynamičnost jištění poskočením jističe s kousacím (polo) automatem je iluzorní*) a neumožňuje třeba řízené přeletění police nebo hrany převisu (a na to je osma téměř bezkonkurenční). je samozřejmě pravda, že taková nutnost na překližce moc nenastává, a nenastává to ani na módních těžkých profilech sportovních cest **).
*) nějaké úmyslné poskočení/neposkočení jističe se vůbec obecně přeceňuje.
**) původní příhoda bylo lezení na stěně s nezkušeným, ne nějaké krokování a nacvičování supertěžké cesty, kde má smysl neunavovat ruce jističe několikahodinovým držením lana když nacvičovač vyklepává.
Řízené přeletění police??? Tím myslíš pád na polici? Samozřejmě s osmou můžeš v pohodě jistit i nacvičovače, když si osmu založíš a uděláš pár kroků dopředu nebo dozadu. To s kýblem moc nejde, tam lano držíš pořád. Nicméně bych stejně začal třeba tím smartem a dál k různým gri-gri a podobně, na sportovkách nebo stěnách určitě.
tak jak myslel to přeletění police je snad jasný každýmu. A ke kýblu je naprosto nezbytným základem naučit se zadrhovací uzel. Asi nelezeš moc dlouho, co?
Chápal bych prokluz pod hranu převisu, ať si padající nedá čelo. S tou policí to jde pořád mimo mě. Zadrhovací uzel ke kyblíku se určitě hodí umět, ale že bych ho někdy viděl někoho dělat při jištění, aby nemusel svírat lano, když se nahoře zrovna nic neděje, si moc nevybavuju. Jo, lezu chvilku a většinou pod střechou...
no, venku, když jsou třeba na písku odlezy v kolmým nebo lehounce převislým, tak se s vyhýbáním se pádům na polici občas dost počítá. A při zkrokování těžkých cest, kde borec sedí u každýho druhýho kruhu nebo i častějc, se bez zadrhovacího uzlu obejít nechceš...
Ještě teda napiš příklady konkrétních cest, kde vyloženě odskočíš, abys polici přeletěl. Nejlíp svoji osobní zkušenost. Jedno jestli padajícího nebo jističe. To už se snad chytnu. Díky.
hele, buď ukaž, že se chytáš nebo šoupej nohama, jinak to vypadá, že nutíš ostatní, aby mysleli za tebe nebo se pokoušíš o pasivní kyberšikanu :-)) Jinak kdybys nevěděl: lezení je rizikovej sport a jistič i lezec musí být sehraní a přemýšliví chlapci či děvčata...
přesně tak, nebudem tě vodit za ručičku, když ani nejsi schopnej ukázat, jak moc jsi pochopil nápovědu. Buď jen trollíš nebo jsi natvrdlej a takovejm lepší neradit a radši je vyfakovat s tim, ať mažou do horoškoly.
téměř kdekoli. třeba stačí v praze nasednout na elefanta a za čtyřicet minut jsi na srbsku pod blážinou stěnou, a tam pár takových cest najdeš - a jak na netrefení police tak po nepolámání lezce o břicho převisu. nebo jakékoli lomovky a štufovité stěny, třeba alkazar jich je plnej.
Pokud se bavíme o současných lanech, tak poskočení s Grigri u mě funguje mnohem lépe než se pokusit dát prokluz s osmou. Pokud se bavíme o lan 10,5 mm, tam osma funguje dobře, ale ruku na srdce, znáš někoho kdo současně má lano 10,5 a zároveň aktivně leze a dokonce padá?
Je samozřejmě pravda, že Grigri jde trochu proti instinktům. Zatímco jistič v případě pádů se snaží ztuhnout a držet (to u kýblu určitě funguje), u Grigri nesmí rukou nad jistítkem držet, aby došlo ke stlačení vačky, tedy je lepší tam nic nedržet
Takže přiznávám, Grigri na první jištění zrovna nejlepší není, ale pro pravidelné lezení je pro mě a mnoho dalších sportovních lezců jedno z nejlepších jistítek.
Ale motorová pila nebo auto je také komplikované zařízení na obsluhu, vyžaduje zkušenosti a přesto oboje mnoho uživatelů ke své spokojenosti používá. Nemyslím, že nutnost znalostí by mělo výrobek z používání.
Ale osma je podle mého názoru v současnosti jednou z nejhorších jistítek na trhu a pro začátečníka bych jí určitě nedoporučil. Má špatné vlastnosti v tom základním a to tedy v brzdící silách. Ale dokáže ji obsluhovat i opice.
Gold fish, jako asi na rybu zlatý. Ovšem s tou osmou i kýblem bych byl opatrný, hlavně s průměrem lana. Za mě ideál ten smart. Jednoduchý, levný a snad i blbuvzdorný. Případně má někdo horší příhodu se smartem, než to lehké prokluzování za určitých okolností?
o tom, že je nutno se s jistítkem v kombinaci s lanem sžít, není třeba diskutovat. není nutno pokaždý jet do betlémek a chytat pytel s pískem, stačí na překližce nechat prvolezce řízeně skočit půldruha metru nad vokem někde v horní části stěny (a mít v případě pochybností pojistného jističe svírajícího lano o dva metry dál či uzel na laně tak, aby z toho nebyla podlaha)
Ahoj. Já někdy používám první SMART od mammutu. Je to stejnej princip jistítka. U tenkých lan se to už nezablokuje, jen to hodně zpomalí pád. Mam rozsah od 8,9mm a u nové 9,4ky se to nezablokuje.
Neměnil bych jistitko, ale jističe. Udělat něco takovýho s poloautomatem je vážně umění. Musel jistitko držet v režimu podávání lana, tedy palcem jistitko naklopené směrem vzhůru a nedržel poradně lano…
Tohle by se stalo s kterémkoli zařízením podobného typu. Proto jsou tam návody, aby ses do nich podíval a ne je rovnou vyhodil, že přece znáš. Jak už název napovídá jedná se o poloautomat ne automat a nikde není psáno, ze to veškerou funkci splní místo jističe. Jinak fish je jeden z nejplynulejšich a nejlepších jistítek tohoto typu co znám!
Je otázka, jestli právě ta pozitivní vlastnost plynulosti při podávání není zaplacena nižší "spolehlivostí", tendencí se zaseknout i proti vůli jističe (palec nahoře pro podávání).
Sám mám SMARTa a můžu doufat, že s mým lanem určitá nekomfortnost podávání znamená že i při ne-ideálním držení pád lezce přetlačí jistítko do správné polohy
"nemám spálené ruce, držel sem to"
Pokud nemá spálené ruce, tak to nedržel. To, že by mu rukou projelo 10 m lana a nespálil by se, to je prostě nemožné.
Pouzivam Smarta a Ramu. Je potreba si to trochu vyladit. Neni to na vsechny prumery lan. Tlusty pujdou blbe, uzky zase muzou trochu prokluzovat, podle typu karabiny. Nicmene k temer 100% zpomaleni padu pri spravnem umisteni jistitka v karabine dojde. Takze staci hlidat to spravne umisteni
vyměň jističe. Nebo mu příště dej do ruky megajul, sice se mu to bude občas kousat, než se s tim naučí (a chce to ne uplně tlustý lano), a taky se to lano bude trochu kroutit, ale neslyšel jsem, že by s megajulem někdo pustil lezce na zem.