Ahoj, nevite nekdo oteviraci dobu nebo telefon na tu bouldrovku na Smichove (Praha 5)? Mam na mysli tu na Namesti 14. rijna ja je tam hospoda a tou se prochazi do suterenu na stenu. Nechce se mi tam jezdit jen proto, abych zjitil kdy maji otevreno. Dik.
Ahojte, chceme si pořídit do hor dvojitý lano a tak stojím o zkušenosti vás, co už s ním lezete. Hlavně jak se navazujete, i s prsákem a vůbec jakýkoli zkušenosti. díky.
Ahoj,
minuly rok v lete jsem s partou fajn sportovcu vyrazila na pesi turisticky vylet do Nizkych Tater.
Bohuzel, jak to tak na horach casto byva, pocasi se nam zmenilo temer z minuty na minutu a nas temer par metru pod vrcholu Kralovy Holy
Ahojte,
chtěl bych si koupit sadu friendů. Mohli byste mi někdo poradit, která kontstrukce friendu je nejlepší:
1)Flex
2)Robot
3)Kouba-Manta(=krajní "vačky" jsou vně nosných ocel.lanek)
Ahoj,
minuly rok v lete jsem s partou fajn sportovcu vyrazila na pesi turisticky vylet do Nizkych Tater.
Bohuzel, jak to tak na horach casto byva, pocasi se nam zmenilo temer z minuty na minutu a nas temer par metru pod vrcholu Kralovy Holy "prekvapila" silna bourka s poradnym krupobitim. Priznam se, ze setkani s blesky z tak tesne blizkosti nam vyrazelo dech a panicka hruza se nas temer uplne zmocnila. Asi diky obrovskemu stesti, jsme vyvazli z toho "pekla" vsichni zdravi a zivi.
Rada bych vsak pozadala nekoho z vas o radu, co v takovem pripade by se melo spravne delat (dnes mi uz je jasne, ze pri sebemensim naznaku spatneho pocasi velim ustup do udoli, ale co kdyby ...). Predstava: jste na vrcholu hory uprostred besnici bourky, kde kolem vas neni nic vyssiho, nez jste vy sami a cca 300 m pod vami roste klec a dalsich 300 m nize teprve rostou stromy. Jak se v tomto pripade nejlepe zachovat?
Podívej se do P. Schuberta, Bezpečnost a riziko na skalách..., určitě tam o bouřkách něco má, vzpomínám si na ferraty.
Kdysi jsem byl za magora, když jsem z Ostrého Roháče viděl v dálce nad Fatrou bouřku a podle větru jsem si odhadl, že přijde k nám na hřeben, kde jsou úseky, jištěné řetězy.
Zavelel jsem ústup přes protesty, přestože slunce stále svítilo. Když nás bouřka zastihla v pásmu kleče o pár set metrů níž, už jsme to nějak do doliny proklouzali. Mokří, ale živí.
Vždy musí být ve skupině vůdce smečky, který je schopen vidět věci v souvislostech a nerozhodné strhnout osobním příkladem i s rizikem, že bouřka půjde nakonec jinudy.
To jsem ti moc neporadil...
a) zbavit se železa (kovů obecně)
b) zbavit se výšky nad terénem (pokud už je bouřka na místě, zalehnout na terén mimo vlké výklenky, dále od vodoteční a podobných míst, hřebenů a vyčnívajících terénních zlomů přitahujících zásah automaticky.
c) zkusit se izolovat od země
d) sledovat varovné znaky (zvedání vlasů, což dokáže být docela silná předpověď potencionálního místa zásahu, stejně jako Eliášův oheň), zažil jsem to na Roháči a teď v Dolomitech několikrát, i když slaběji a pokusit se opustit taková místa, raději krátkými kroky (tzv. krokové napětí)!
No a nakonec moje spekulace, která může působit dost špatně na psychiku - rozptýlit se. Protože část zasažených bleskem může zachránit resustitace, ale prostor zasažený bleskem, bočními výboji a magentickým polem výbojů může být poměrně velký. Takže rozptýlení pokládám za výhodné, stejně jako odstřelování.
Rozptýlení je zajímavý nápad, nikde jsem o tom neslyšel, ale má to logiku, diverzifikace rizika, jako při přecházení laviniště. Samozřejmě účelné, pokud je na širokém plochám hřbetu jeden velký dolík, je nesmysl aby se jeden schoval a ostatní si hráli na hromosvod.
Ještě bych dodal, blesk si hledá cestu nejmenšího odporu mezi mrakem a zemí, tedy odizolovat se a pokud možno být v suchu (jeskyně, stan nebo alespoň pláštěnka), ovšem stan na plošině je zase vyvýšenina, odpory se v reálu blbě odhadují. Jo a nesedět na zemi s nohama pokrčenýma půl metru od sebe. Sestra se svým manželem dostali předloni zásah tzv. krokovým napětím (rozdíl potenciálu mezi zadkem a patama, obvykle jej dostaneš při chůzi mezi levou a pravou nohu, proto krokové). Takže nejlíp dřepět na tlusté suché (!!!) karimatce, oblečení, batohu atd.
Že rychlý pohyb přitahuje blesk je nesmysl. Když nemáš obě nohy na zemi současně eliminuješ riziko krokového napětí. Samozřejmě lepší bývá nevylízat než běhat, ale když je nutné se přesouvat, tak fofrem.
O rozptýlení skupiny osob píše například Český hydrometeorologický ústav na svých stránkách viz.
http://www.chmi.cz/torn/poznamky/bezpecnost.html
Ještě k tomu zahazování kovových předmětů -pokud by byly např. v batohu (tam pochopitelně v suchu), tak nevadí. Údajně ani např. karabiny na sedáku nevadí, POKUD nepředstavují pro výboj "vodivější" cestu na cestě mezi nebem a zemí. Těžko dávat přesný návod, člověk se může dostat do krkolomné pozice, a ani neví jak, a hned svou nepozorností ze svého železa udělá pro výboj můstek. Tak se doporučuje kovové předměty ze sebe sundat, a dát tak 15m od sebe. určitě bych to udělal s karabinami a dalším matrošem, duralové tyčky od stanu, co nocím zvenčí na boku batohu, apod. Ale třeba klíče bych si v kapse nechal, rovněž nerezová termoska uvnitř v batohu by mě neznervózňovala.
Jó Lenko, přesně v těchto místech jsme před cca 15 lety s mojí Helenkou, tehdá ještě milenkou (samé lenky) zažili přesně totéž včetně těch pocitů. Já se utěšoval tím vysílačem, že by mohl být pro elektřinu méně odporný. Moudré knihy radí, že máš vyhledat suchou jeskyni a do ní usednout tak, abys netvořila tělem přemostění pro výboj. Tedy ani u stěny, ale ani u východu a na suchou podložku. Velmi praktická rada! Snad ještě lepší je nosit si ssebou Faradayovu klec! Dost srandy.
Tedy co? Určitě je dobré pospíšit rychle dolů a zalehnout. Nikoliv ale přímo pod strom, kterým může výboj procházet do země. Rozhodně se nevyvyšovat. Biblické "kdo se vyvyšuje, bývá ponížen" se tady může manifestovat velmi brutálně! Stan, zejména "áčko" je také hromosvod-tedy raději moknout. Sestupuješ-li vyhnout se samozřejmě "ferátám" a také žlabům, ovšem stejně i žebrům. Ono rozptýlení je asi docela dobrý nápad, tak dobrý, že mi mrzí, že jsem na to nepřišel sám :))). No, a samozřejmě to chce kliku! Na druhé straně riziko, že na horách dostaneš po hlavě bleskem možná bude nižší, nežli že dostaneš po hlavě tyčí v městském parku. Blbá útěcha; uznávám. Tak ať si to ty el. potenciály srovnaj mezi sebou a nás do toho netahaj! Přeji! j.
Svatá slova!!! Myslel jsem sice nejprve na "kliku z..."rekta. Ovšem nevím, zda tato klika je vlastně "z" ve významu místa původu, nebo materiálu (?). Každopádně svojí kolekci klik, kterou nosím opatřím nevodivým obalem. Čouhat by také neměla. Raději odložit, stejně jako antény, halapartny, přilby s bodci a další autdorový matroš tohoto typu:)))