Ahoj, rád bych se vydal do Höllentalu a snažím se sehnat průvodce. Zatím ale marně. Nevíte někdo o něčem třeba na netu? Nejlépe něco v Preinerwand. Díky Sukič
Ahoj máete někdo zkušenosti s botami prestige??? Koupil sem si zbrusu nové, bílé, s modrými pruhy a plánuju s nimi přejít nějakou hřebenovky v himaláji, asi oba Gashebrumy...myslíte, že budou stačit samy osobě, nebo si mám vyrobit z plechu mačky...???
Existuje nějaká metodika jak jistit a vůbec lézt ve více členném družstvu (třeba 3 lezci - vícedélkové cesty) ?
Jak jistit druholezce ? (varianta postupného dobírání jednotlivých lezců je zdlouhavá)
Současný postup ? Jak to řešíte vy ?
zdravím, nemáte někdo zkušenosti se skalním lezením v okolí Chamonix? jedno i vícedélkové cesty do max. 6a? díky za jakékoliv info a pokud by se našel i průvodce...pak by to bylo ještě úžasnější. dík..
ahoj všem
jedeme s kámošem do antarktidy, chtěl jsem se zeptat jaký máte zkušenosti s tamníma dálnicema, popřípadě jestli nemáte někdo na prodej letošní dálniční známku...mám taky starosti jestli tam pouštěj auta bez katalyzátoru,máme stodvacítku a
Existuje nějaká metodika jak jistit a vůbec lézt ve více členném družstvu (třeba 3 lezci - vícedélkové cesty) ?
Jak jistit druholezce ? (varianta postupného dobírání jednotlivých lezců je zdlouhavá)
Současný postup ? Jak to řešíte vy ?
Prvolezec leze na dvou půlkách (poloviční lano 1/2, né rozpůlený!) a dobírá dva druholezce kteří lezou najednou v samoblokujícím jistítku (Gigi. Reverso...). Po dolezení těch dvou jeden jistí prvolezce, který leze zase na dvou půlkách dál a druhý dobírá dalšího, či další dva.
Všechny tyhle vopičárny je dobré si pořádně natrénovat na nějakých skalkách! Jinak nejspíš skončíte v druhé délce zamotaný do lan. :))
Jsou samozřejmě i jiné styly, ale tenhle je asi nejpraktičtější.
Díky, tenhle způsob znám. Je ještě nějaký další použitelný krom na lehčí cesty určeného současného postupu všech, kdy provolezec zakládá, další za ním vybírá a zakládá do lana za sebe a další za ním dělá to stejné, lano napjaté...
No, ještě si může jeden těch druhejch udělat od lana fous. Ale to je vlastně totéž. S tou první uvedenou metodou lze lézt skoro (skoro!) tak rychle, jako v dvojce. Dokonce v případě, že jeden z druholezců je na tom výrazně hůř, mu muže druhý druholezec pomoci radou, psychickou podporou ba i "saským stavěním".
Ten tebou zmíněný současný postup družstva je sice velmi rychlý, ale to lze jenom v terénu, kde se s nějakým pádem nepočítá a jištění je jen opravdu pro případ nějakého naprosto nečekaného selhání (jedince, nebo skály). Více asi nějaký metodik. Stránky Sakal a další a nejlépe nějaká důvěryhodná osoba. Ty popisy jsou vždycky "ošajslich".
Jasně, ten druhý způsob taky tak beru. Navíc když spadne jeden tak povětšinou půjdou i ostaní :-)
Já se ptal, protože na šakalu ani jinde jsem to právě nenašel.
A vždy je dobré vědět o všech možnostech, člověk nikdy neví kdy to bude potřeba. Stejně jako je dobré umět třeba slaňovat v dulferu.
Každopádně díky.
Díky, tenhle způsob znám. Je ještě nějaký další použitelný krom na lehčí cesty určeného současného postupu všech, kdy provolezec zakládá, další za ním vybírá a zakládá do lana za sebe a další za ním dělá to stejné, lano napjaté...
Díky, tenhle způsob znám. Je ještě nějaký další použitelný krom na lehčí cesty určeného současného postupu všech, kdy provolezec zakládá, další za ním vybírá a zakládá do lana za sebe a další za ním dělá to stejné, lano napjaté...
Do velkých stěn, které se lezou nejen volně, je nejrychlejší styl VALIVÝ TROJÚHELNÍK. Tři lezci, tři silná lana, dvě sady materiálu (rozuměj: tolik materiálu, aby to to stačilo na jištění dvou délek), velký tahací bágl (hauling bag).
Lezci A, B a C se navážou tak, aby každý z nich byl vrcholem trojúhelníka z lan (každý bude tak vlastně na dvou lanech - vhodné je barevné rozlišení). Lana jsou stranami trojúhelníka - lano AC je mezi borcem A a C, lano AB je mezi borci A a B, lano BC (jak už intuitivně tušíte)
mezi borci B a C.
Začne stoupat borec A, do jištění cvaká lano AC, jistí ho parťák C. Lano AB borec A nechá volné.
Na štandu 1 cvakne obě lana na fix - po AB jede borec B po jumarech, bez rance, ale s další sadou
materiálu. Dorazí na štand a hned valí dál, jištěn borcem A, lanem AB. Lano BC nechává volné, protože zároveň už borec C jede vzhůru po laně AC a čistí délku od matrošu, který
nabírá na sebe. Borec A současně tahá bágl lanem BC.
Borec B dosáhl štandu 2, lano AB je fix a procvakáno skrz matroš, lano BC je volné. Borec C
je už na štandu 1 a ruchá po laně AB na štand 2.
Matrošem se nezdržuje, protože už má na sobě sadu
z první délky. C pokračuje hned dál - cvaká lano BC, jistí ho borec B, za současného tahání báglu
lanem AC. Borec A netratí čas a ruchá vzhůru po
laně AB, vyndavá matroš, věší na sebe. Atd.
Celý ten cirkus se musí OPRAVDU NACVIČIT, aby bylo
možno přibrat i druhý či třetí bágl. Není na škodu začít od nákresů. Ale mohu dosvědčit, že pak to funguje - v ustupujícím terénu samozřejmě
rychleji, ale i v úplném luftu.
Na akce delší než 10 dnů bych šel raději ve čtyřech či pěti lidech. Ale to už je zase jiný příběh a jiné rozdělení funkcí.
Žijte naplno!
Zde právě promluvivší Mistr kolmých stěn mi toto vyprávěl i s (nejspíš) důležitou poznámkou, která je sice zbytečná, ale kdo ví, kdo to všechno čte. Že to pilně a precizně secvičili na Bořni a potom teprve předváděli 12 dní na Trollvaggenu. Aby si to někdo nepřečetl a nevyrazil rovnou do velkých stěn.:)))
...a já neumím číst, jinak bych si přečetl OPRAVDU NACVIČIT. Asi je fakt vedro... Takže má poznámka k čtenářům je zbytečná, stačí si pečlivě přečíst Václava Širla! Takže máš hned tři metody od souběžného postupu v lehkém (Což může být pro někoho a někdy I. a jiného či jindy V.), dobírání dvou nejednou a valivý trojůhelník do velkých stěn. S tím bys měl vystačit. Hore!!! a Zdar!!!
Jenom si do toho ciste ze zvedavosti a nevedomosti trochu rypnu:
Jak popisujes, tak na prvnim standu borec A zaroven jisti a taha bagl. To mi prijde celkem husty po tom, co jsem slysel, jaka drina je tahani velkych svini ve stene. To se asi na jisteni prvniho moc nesoustredi.
Neslo by trochu podrobneji rozvest, jak se to resi?
No na to jake to je coromoro, tak to musi byt narocne vubec.
Ale je to zajimave, primlouval bych se jestli by o tom nesel udelat clanecek zde na lezci, nejlepe i s nejakymi foto, nejlepe primo z nejake realizovane akce.
Emajl na Vaška Širla tam máte-pokuste se ho zlákat:). Musím říct, že je to vzácný člověk. Má totíž hluboké toretické i praktické znalosti, což se málokdy takhle pěkně sejde.
Aby se uvedený trojúhelník opravdu valil, je nutný
pilný nácvik, až do strojového stereotypu. A uznávám, že takto v textu to není ono, lépe je to
kreslit. Ale zkusím to z jiné strany: Každý z těch tří zúčastněných má jedno lano před sebou
(to je to, které vede ke spolulezci, co vyváděl délku před ním), lano za sebou (k tomu, co poleze za ním) a lano vedlejší (to je to mezi jeho spolulezci, na tom není navázán on, ale oni). A od prvního štandu vždy jedno lano procvakává (tedy se jím jistí - lanem před sebou), jedno nechává volné (lano za sebou)a když je vystřídán, tak pak jumaruje (po tom laně vedlejším). Proč až od prvního štandu? Inu napřed se ten systém musí "rozbalit"- na štandu nula jsou všichni tři.
DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ - jistě jste si všimli, že se
hodně spoléhá na pevné zavěšení lan a člověk juma-
rující není dobírán! Proto to asi není pro každého, avšak lezení velkých stěn vlastně není disciplína pro každého.
Jinak spolehlivější je makat ve čtyřech - dva razí
cestu a věší fixní lana, po kterých další dva jezdí s rancema - velmi vhodné do kombinovaného terénu, kde se nedá tahat bágl luftem. Než ta první dvojka vyleze délku, tak by se ti další dva
měli právě dvakrát otočit s nákladem; střídání po
směnách nebo celých dnech.
A za úplný vrchol týmové práce považuji práci podle předchozího odstavce ještě s pátým soudruhem, který volně cestuje po fixech na délce
celého družstva a stará se o ty, co lezou vpředu,
staví bivaky, vaří, suší spacáky... Prostě udržuje
fyzický i psychický stav mančaftu. Já jsem tuto
funkci označil fotbalovým termínem "libero", ovšem
má to význam jen u akcí delších 10 dní (aby se vy-
střídali všichni aspoň dvakrát).
Ale to už se dostáváme někam do oblasti expedic.
Přitom nejvyšší sportovní hodnotu má systém
"vem si kecky a poď!" - jacípak spolulezci, jakápak lana, jaképak jištění...
Dlouhý život všem přeje
V. Š.
Hustý to je dost, ale jen dokud se to nerozbalí - problém se současným jištěním a taháním nastává jen do druhého štandu. Jakmile je trojúhelník už rozmotanej, tak to jde pravidelně, i s třema báglama - vždycky tahá ten, kdo dojde první na štand, a to na tom laně, které nechal volné, např.
lezec B na štand 2 jistil lanem AB, to je prcvakané a dané na fix, lanem BC (zůstalo volné)
tahá bágl, zatímco lezec C jumaruje po laně AC a
čistí délku od materiálu. Atd. - není špatný si to natrénovat napřed s plyšovejma medvídkama, spojenejma tkaničkama do bot. Je to jen taková hra!